Drážďany

12 míst co vidět v Drážďanech

Zwinger

Galerie, Muzeum, Palác, Zahrada

Zwinger

Drážďanský Zwinger patří mezi nejznámější barokní komplexy v celém Německu a nejnavštěvovanější památku v Sasku. V areálu Zwingeru budete obdivovat hned několik paláců, oranžerii a krásné zahrady.

Zwinger patří mezi ty památky, které zkrátka nelze vynechat, a to ani v případě, že nejste až zas takoví nadšenci do architektury a historie. I tak vám prostory učarují a spolu se světoznámou galerií obohatí každého návštěvníka.

Historie a paláce Zwingeru

Areál byl vybudován na popud saského kurfiřta Augusta II. Silného s otevřením prvních menších paláců v roce 1710. Hlavní architekt Matthäus Daniel Pöppelmann Zwinger vyprojektoval v honosném barokním stylu.

Zwinger byl původně plánován jako honosné nádvoří nového rozlehlého zámku, k jehož stavbě však nedošlo a po smrti Augusta II. Silného areál ztratil na významu. To se změnilo až s opětovným dobudováváním nových paláců během 19. století, kdy se ze Zwingeru stala světově uznávaná umělecká oblast.

Na co se ve Zwingeru můžete těšit?

Sempergalerie

Nejnavštěvovanější částí Zwingeru je Semperova budova, častěji zvaná jako Semperova galerie, v níž sídlí Galerie starých mistrů – Gemäldegalerie Alte Meister. Jde o jednu z nejslavnějších a nejcennějších sbírek obrazů 15. – 18. století v Evropě.

Na první pohled však zaujme i samotná budova, která byla vystavěna architektem Gottfriedem Semperem v neoklasicistním stylu mezi lety 1847 až 1854.

Galerie starých mistrů vystavuje ve stálé expozici 750 děl z celkových 1900, které má ve svých depozitářích. Zaměřuje se zejména na autory italské renesance a italské, nizozemského, francouzského, německého a španělského baroka.

Jako ochutnávku vypisujeme jen nepatrnou část děl, na které se v Semperově budově můžete těšit:

  • RembrandtÚnos Ganymeda
  • RafaelSixtinská madona
  • TizianPeníze na daně
  • Jan van EyckDrážďanský triptych
  • Rubens: Nymfa a satyr vedou opilého Herkula
  • Pinturicchio: Portrét chlapce
  • Frans HalsPortrét muže ve žluto-šedém žaketu
  • ...a mnoho dalších

Oficiální web galerie: gemaeldegalerie.skd.museum/en

Porcelánová sbírka

V jižním pavilonu Zwingeru navštívíte největší a nejkrásnější sbírku porcelánu na světě, v němčině zvanou jako Porzellansammlung. Jde o jednu z nejstarších částí Zwingeru otevřenou již v roce 1715 a v současnosti čítající neuvěřitelných 20 000 kusů exponátů rozdělených do několika částí.

  • výstava nádobí z míšeňského porcelánu
  • výstava čínsko-japonského porcelánu
  • výstava porcelánových sošek zvířat

Oficiální web galerie: porzellansammlung.skd.museum

Matematicko-fyzikální salon

Západní pavilon Zwingeru je od roku 1728 zasvěcen sbírce historických fyzikálních a matematických přístrojů. Ve všech případech se jedná o vynikající ruční práci, která z dnešního úhlu pohledu kombinuje vědeckou i uměleckou hodnotu.

Obdivovat zde můžete staré glóby, přístroje na měření teploty, hmotnosti, délky či objemu, historické mapy a geodetické přístroje a mimořádně obsáhlá je i sbírka hodin.

Oficiální web muzea: mathematisch-physikalischer-salon.skd.museum

Wallpavillon

Stavba na severní straně Zwingeru je nejvýznamnější z celého areálu a patří také k těm nejkrásnějším. Pochází z roku 1715 a honosí se bohatou barokní výzdobou a krásným arkádovým schodištěm. Původně sloužil jako hlavní prostor pro dočasné akce a výstavy.

Kronentor

Největší západní pavilon se zdobenou bránou Kronentor se řadí k hlavním vizuálním symbolům Zwingeru na mnoha fotografiích a pohlednicích. Stavba vznikala spolu s Wallpavillonem od roku 1715 a jeho dominantní se inspirovaly překrásným italským barokem vyznačujícím se bohatě zdobenou fasádou.

Vstupné a otevírací doba

Na hlavní nádvoří Zwingeru, ze kterého můžete obdivovat všechny pavilony, je vstup zdarma.

Vstup na nádvoří je možný ze všech čtyř světových stran každý den:

  • duben–říjen: 6:00 až 22:00
  • listopad–březen: 6:00 až 20:00

Vstup do jednotlivých pavilonů a muzeí je však zpoplatněn. Přístupné jsou Semperova budova s Galerií starých mistrů, Porcelánový pavilon a Matematicko-fyzikální salon.

  • Otevírací doba: 10–18 hod., v pondělí zavřeno – platí pro všechny pavilony
  • Oficiální web:  www.skd.museum

Ceny vstupenek se liší podle navštívených pavilonů.

  • Celodenní vstupenka pro všechna muzea SKD v Drážďanech s výjimkou Grünes Gewölbe: 24 EUR pro všechny
  • Kombinovaná vstupenka (Galerie starých mistrů + Porcelánová sbírka + Matematicko-fyzikální salon): 14 EUR dospělí / 10,50 EUR studenti s ISIC kartou / zdarma děti do 17 let
  • Pouze Matematicko-fyzikální salon: 6 EUR dospělí / 4,50 EUR studenti s ISIC kartou / zdarma děti do 17 let
  • Pouze Porcelánová sbírka: 6 EUR dospělí / 4,50 EUR studenti s ISIC kartou / zdarma děti do 17 let

Samostatné vstupenky pouze do Galerie starých mistrů se neprodávají.

Vstupenky můžete koupit na místě v hotovosti i kartou nebo online na oficiálním webu drážďanských muzeí: shop.skd.museum/tickets

Jak se do Zwingeru dostat?

Areál leží v centru Drážďan hned vedle budovy Semperovy opery. Od hlavního nádraží se ke Zwingeru dostanete během 6-8 minut tramvajovými linkami 8, 9 a 11, vystupte na zastávce Postplatz nebo Theaterplatz.

Ubytování v blízkosti Zwingeru

Pokud je pro vás Zwinger hlavním bodem drážďanské návštěvy a chcete-li bydlet co nejblíže vstupu, vyberte ubytování v jednom z následujících hotelů.

Chystáš se do Drážďan?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 10. 09. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.