Co si zabalit na dovolenou a jak se vejít do batohu?

Ty zmatky před dovolenou zná asi každý. Co si vzít s sebou, kolik čeho a do jak velkého zavazadla? Tohle potřebuji, to taky, tamto tričko je nezbytné, šaty nepostradatelné a dobře tedy, jedny kraťasy oželím (abych je tam za půl hodiny zase vrátila). Většina věcí je samozřejmě nezbytně důležitých, takže se táhneme s těžkým kufrem, abychom nakonec použili asi polovinu. Máme proto pro vás univerzální seznam 25 položek, které budete potřebovat k měsíční cestě nejen do jihovýchodní Asie (při cestách po Evropě nemluvě).

Za roky cestování jsem se naučila snížit náklad na minimum. Pokud tedy jedu do místa, kde bude po celou dobu podobná teplota a aktivity (ne jako v Chile, kam jsem musela sbalit opravdu vše - od plavek až po lyžařské oblečení). Při poslední cestě na Bali jsem si věci na měsíc zabalila do jednoho batohu (příručního zavazadla), protože jsem tam jezdila na skútru a to by s kufrem samozřejmě nešlo.

Vzala jsem jen to nejnutnější s tím, že prací prášek nebo nové tílko koupím v případě potřeby na místě. Ovšem pokud máte v plánu odpočinkovou dovolenou do jedné oblasti nebo nechcete ujet stovky kilometrů na motorce, je asi zbytečné si po večerech na pokoji prát pořád dokola dvě trička. To si raději zabalte kufr s jiným modelem na každý den a užijte si zasloužený relax a pohodlí, na které jste zvyklí.

V Asii se také nachází spoustu prádelen, kde vám za zhruba 50 Kč vyperou do voňava veškeré oblečení. Prádelny uvítáte i ve chvíli, kdy nebudete mít pokoj s klimatizací, která je nutná k tomu, aby vám vyprané prádlo uschlo.

Pokud tedy nejste ostřílení cestovatelé, inspirujte se mým seznamem, který mi dělá společníka před každou cestou.

Do batohu o rozměrech 52 x 31 x 26 cm a objemu 35 l si při cestách do teplých krajin balím:

1. Pas a řidičský průkaz
  2. Peníze, kreditní kartu a propisku
  3. Doklad o cestovním zdravotním pojištění
  4. Elektroniku: telefon, počítač, fotoaparát (digitál), sluchátka, nabíječky
  5. Léky: Paralen, Ibalgin, provitamín Betakaroten
  6. Základní verzi kosmetiky pro ženy a dívky: řasenku, tužku na oči, pudr, odličovací mléko, vatové tampóny, pilník (nůžky do letadla nepronesete), pinzetu, vložky a tampóny dle potřeby
  7. Klasickou kosmetiku (tekuté věci pouze do 100 ml, takže buď povezete menší balení nebo vše koupíte na místě): mýdlo, šampon, pastu na zuby, voňavku, deodorant, opalovací krém, kartáček na zuby, holicí strojek, hřeben
  8. Rychleschnoucí cestovní ručník
  9. Papírové kapesníky
  10. Spodní prádlo
  11. Dvoje plavky
  12. Dvoje kraťasy
  13. Dvě tílka
  14. Dvě trička s krátkým rukávem
  15. Dvoje šaty (muži co uznají za vhodné)
  16. Dvě košile (pokud se snadno spálíte, zvolte delší rukáv)
  17. Tričko s dlouhým rukávem
  18. Kalhoty
  19. Kšiltovku
  20. Sluneční brýle (případně i dioptrické)
  21. Žabky
  22. Ponožky
  23. Čelovku / baterku
  24. Tenkou pláštěnku
  25. Repelent

Celkově se pohodlně vejdete do nějakých 7 kilogramů, což bývá maximální hmotnost pro příruční zavazadla. Výhodou batohů je také to, že na letišti vesměs nejste nuceni vkládat zavazadlo do klece kvůli rozměrům. Batoh prostě zmáčknete a velikostně přizpůsobíte.

Nutností je pak i kvalitní cestovní batoh, který musí být dostatečně objemný. Pokud vám nevadí investovat, mohu doporučit tento Burton Traverse Pack s cenou 2.750 Kč (update: batoh již není dostupný, alternativou jsou dobře hodnocené batohy Osprey - vyplynulo z dlouhé diskuze k batohům).

Navíc na sebe do letadla:

• Dlouhé pohodlné kalhoty
  • Tílko
  • Mikinu
  • Lehkou bundu (nepromokavou)
  • Ponožky
  • Tenisky
  • Tašku přes rameno, kam dávám zrcadlovku, protože ta se mi do batohu už nevešla

Před odjezdem zjistěte, do jakého počasí jedete a popřemýšlejte nad aktivitami, které tam budete dělat. Některé věci ze seznamu tak třeba vynecháte nebo naopak přidáte, to už záleží na každém z vás.

Máte nějaké další nezbytnosti, které vám při cestě do zahraničí nesmí chybět?

PS: Článek je určen pro začínající cestovatele s cílem ukázat, že to prostě jde :-) ...

Letos mám v plánu sbalit se pouze do batohu 22l na týden do Španělska. Myslím že to nebude problém, je léto a člověk je tak ušetřen o spousty oblečení.

Nezapomeňte na Fidget spinner!

Avatar uživatele zahradnikradim

dobrý den na jiných e-shopech stojí ten černý batoh mnohem více než ten maskáčový,jaký je mezi nimi rozdíl,popřípadě který je lepší.... (černý) http://www.cestovatelskyobchod.cz/burton-batoh-traverse-pack-true-black (maskáčový) http://www.cestovatelskyobchod.cz/burton-batoh-traverse-pack-bcamo-print#tb1=1

Avatar uživatele PAiNther

Cestování s příručním zavazadlem je velmi pohodlné, ale hodně záleží na povaze cesty, jestli bude dostacovat. My jsme na 3 měsíce do jv asie letěli s 47kg odbavenych a oba s 2ks palubních zavazadel. A neměli jsme vůbec dojem, že bychom tahali něco vylozene zbytečného. Pravdou je, že 25kg z toho delal velký kufr s výbavou na kitesurfing, kterou bychom na odlehlých filipinskych ostrovech rozhodne nesehnali... Jako nejvíce zbytečné věci se nakonec ukázalo zbytecne moc oblečení (kterého i tak bylo rozumné množství) a pevné sportovní boty, které jsme nevyužili ani na horském treku. Místo toho doporučuji velmi skladne a praktické neoprenove ponožky v kombinaci s kvalitními sandály. Dá se to totiž použít i v kombinaci zima + vlhko. Naproti tomu spoustu věcí na místě budete shánět extremne spatne (příklad Filipíny ) a tak mi přijde pohodlnější si jimi zatížit batoh rovnou a netravit pak dlouhe dny jejich sháněním na úkor dovolené. Příklad : - příslušenství elektroniky - zapomenutý mini usb kabel k hdd jsme sháněli 6 týdnů - příslušenství audiovizuální techniky (kryty k outdoor kamerám, selfie sticky, drzaky atd.) - kvalitní expediční repelenty - nesehnatelne - evropské léky na průjem i jiné potíže - např uhlí vůbec neznají - kvalitní opalovací kremy - mimo větší města a turistické oblasti velký problém - sportovní vybavení - např potápěčska maska pouze v jediném obchode v hlavním městě provincie atd. Za mě - pokud nemusíte platit nějakou velkou sumu za odbavene zavazadlo, vždy bych si alespoň malé nechal zapsat. Ušetříte si tak komplikace s teoreticky problematickými předměty a jejich nasledovnym opetovnym sháněním. Příklad: -opalovací kremy -masti a podobné léky -repelenty a tlakového nádobky -noziky, nůžtičky atd. -tejpy I věci, které podle předpisů můžete mít, se mohou někomu nelibit a nebudete to vy, kdo vyhraje případný spor s bezpečnostním úředníkem. A tak mě napadá, že bysme mohli na toto téma napsat článek na blogu :)

Avatar uživatele krestamartin

až na ty šminky a absenci léčiv na průjem dobrý :)

Vždycky se hodí mít s sebou prodlužovací kabel nebo aspoň rozdvojku. Zásuvek v hotelích/kempech nebývá mnoho a je o ně vždy zájem.

Avatar uživatele mrvin

Na dovolenou k moři doporučuji jako levnou alternativu sportovní tašku z IKEA ze série KNALLA, která stojí 99 Kč a přesně vyhovuje rozměrům např Ryanairu (myslím, že sice uvádí průměr 33 cm, ale když se do ní věci naskládají tak, že je to obdélník a ne válec, tak to vyjde přesně) . Navíc má tu výhodu, že na rozdíl od kufrů,které váží cca 3 kg, váží jen něco okolo 200 g. Cestoval jsem s ní loni a vydržela i plný desetikilový náklad :-)

Avatar uživatele chladovar

doplnuji - v duchu hesla "co nespraví izolepa, spravi více izolepy":D na urvany sandaly, přezky, na deravou moskytieru, na zbesilou klimatizaci (ucpat pruduchy) ...

Presne. Nosievam este aj kusok drotiku, spagat a stahovacie popruhy :)

Avatar uživatele PAiNther

Mně na Filipínách vyhodili duct tejpu z prirucaku. Prý bych tím mohl někomu spoutat ruce :-D Tři lety předtím s ni nikdo problém neměl. Tak je to opravdu o lidech na letišti. Jinak souhlasím, že se s sebou opravdu hodi

takže keď mám 30ml voňavku tak to môžem proste hodiť do príručného batohu a nič neriešiť?

Ano :)

Ne. Můžeš si ji vzít s sebou na palubu, ale musíš ji spolu s ostatními tekutinami v nádobách o max. objemu 100 ml vložit do uzavíratelného průhledného sáčku a takto tekutiny předložit k bezpečnostní kontrole. Celkový objem tekutin přitom nesmí přesáhnout 1 litr.

Avatar uživatele slancoval

Ahojky, tak kdo bojujete s místem při balení jako já, doporučuji tip svého kamaráda. Aspoň mne to nikdy nenapadlo, věci postahovat smršťovací fólií. Ale ne takovou tou kuchyňskou, existuje i pevnější (my objednáváme zde: http://www.mojeobaly.cz/folie/stretch-folie/stretch-folie-granat-pruhledna-10cm.html). Opatrně se musí u triček, šatů apod. Ale ručníky, spodní prádlo, pižamo, ono se to nezdá, ale místo to ušetří a k tomu nakonec se s tím dá skvěle obalit kufr, neboť co si budeme povídat, aerolinky k nim nejsou příliš šetrné.

Avatar uživatele Karel1

pyžamo

Avatar uživatele gavko

Zdravim Planujem si ísŤ kúpiť tento ruksak, ako na to je pri daždi, treba kupiť nejaký návlek či nie?? :)

Ten černý má úpravu do deště, ostatní varianty ne. Ale je to na lehký déšť.

Avatar uživatele luciepolakova

Rychleschnouci rucnik je bozi vec. Maly, skladny, lehky, da se pouzit i na plaz. Vyssi investice se vyplati. Vzdycky beru dva velke satky/saly, pouziti: kolem krku, kolem hlavy ochrana proti slunci, prehodit pres ramena kdyz je vetrno, da se pouzit jako plazova sukenka nebo saty (uvazane krizem za krkem nebo jednoduse nad prsama) a da se pouzit i na lezeni na plazi. Pridavam naplasti, ocni kapky hlavne pro nositele kontaknich cocek.

A jak vozíte slivovici?? :D

V dobře uzavřené láhvi v odbaveném zavazadle.

Já měla na mysli, v příručním zavazadle, když jezdí jen s ním :-)

Tak jedině rozdělit do lahviček <=100ml anebo koupit za kontrolou v duty-free. Onehdy jsem měl s sebou cosi v placatce a u kontroly jsem to musel vypít...

Avatar uživatele ortevor

Ahoj, Ta diskuze mne inspirovala k tomu, ze ted zvazuji porizeni idealne co nejvetsiho cestovniho zavazadla, co bych si bral s sebou jako prirucni zavazadlo do letadla. Mam predstavu neceho univerzalniho, s cim muzu cestovat vsude, je jedno jestli na tyden po Evrope, nebo treba na mesic po Asii / Africe... Moje predstava je takova: 1 - rozmery to bude prirucni zavazadlo na palubu (nutna podminka) 2 - cestovatelsky batoh s co nejvetsim obsahem, vicemene neco podobneho jako ten doporucovany Burton Traverse Pack, ale zajimaly by mne jeste dalsi podobne alternativy, aby bylo z ceho vybirat :) nemate nekdo jeste nejakou alternativu ?

Avatar uživatele hana.antononova

Mně se osvědčil Lowe Alpine AT Lightflite Carry-on 45, měla jsem ho jako jedný batoh 5 týdnů v Indii a potom 4 týdny v Mexiku.

Avatar uživatele zahradnikradim

Já našel ještě tady tenhle,ale v ČR asi neprodejny a taky je obrovský :D vyhoda asi ze se da poskladat jakoby do sebe http://thegoodride.com/snowboard-accessory-reviews/dakine-in-flight-review-and-buying-advice/

Avatar uživatele janka0307

Zdravím, cestujem prvýkrát lietadlom a chcem sa spýtať či si môžem do podpalubnej batožiny v pohode pribaliť manikúru, fén a tekutiny klasických rozmerov-nie do 100 ml,ďakujem

Ano.

Avatar uživatele xxx

Ne. Cokoliv nad 100ml ti vyhodí... (např. deodorant)

Jenže paní se ptá na "podpalubní", tedy odbavené...

Avatar uživatele Petra

Pokaždé jezdím jen s batohem o váze cca 6kg (nerada pak tahám tíhu na zádech, tak se raději sbalím úsporně)….naposledy na měsíc do Kolumbie…málem se nám to ale nevyplatilo, jelikož pracovníci American Airlines v Mnichově, nebyli schopní pochopit, že na měsíc jedeme bez kufru jen s malým batohem…byli jsme pro ně podezřelí..

Avatar uživatele info

Pro ty, kteří chtějí ušetřit ještě nějaký ten peníz, tak já osobně si vozím vždy SOS láhev na vodu (do letadla prázdnou). www.lahvesos.cz . Dá se tím ušetřit opravdu hodně peněz a můžete pít jakoukoliv vodu na kterou narazíte beze strachu z újmy na zdraví!!! Filtr funguje na 100%.

Avatar uživatele info

Doporučuji tento typ. http://www.lahvesos.cz/cz/produkty/filtracni-lahve-na-cesty/katalog/fill2pure-ultralight-aa

Avatar uživatele adamek.robenek

SOS láhev jsem si před týdnem pořídil. Jedu na 2 měsíce do asie a jsem rád, že slyším, že to funguje. Doufám, že mě nezradí.

Avatar uživatele marta.kor

Lahvičky 100ml mají v IKEA (čtyři za 59,- Kč).

Na základě jednoho typu z webu vozím frisbee - geniální multifunkční věc. Kromě zábavy někde na pláži, louce nebo v parku slouží i jako talíř nebo miska, jako podložka na krájení nebo na sezení, můžu se jím ovívat, pokud je horko a přivázaný na batohu nebo vložený do batohu slouží jako výztuha a ochrana proti nárazům nebo protržení. I pivo se tím dá otevřít :-) A pak bych určitě, pokud nejedu do města, ale spíš někam do přírody, doporučil minimálně 4 metry parašňůry nebo tenkého (3/4 mm) horolezeckého úvazku. Dá se na tom sušit oblečení, přivázat tím cokoliv k čemukoliv, dá se využít jako pásek, nahradí přetržení tkaničky nebo jakokoliv jinou přetrženou šňůrku nebo popruh.

Avatar uživatele BMAJTZ

Zajímavé nápady.

Avatar uživatele panzerdragon

to frisbee je geniální nápad! si genius, že si to sem dal, bez frisbee už nikam nepojedu :-)

Avatar uživatele janina.ch

Jezdíme tak taky a můj seznam je trochu jiný :-) V zimě jsme byli na měsíc na Srí Lance, a můj seznam (i po zkušenostech z tří týdnů ve Vietnamu a dvou na Kubě) byl: 1 plavky, 1 kraťasy, 1 trekové kalhoty (ty jsem měla i na cestu), 1 plátěné kalhoty, které můžu s sebou pořád tahat (třeba do chrámu s odhalenými koleny nepustí), 2 tílka, 2 trička, 1 šaty (lehké, nemačkavé, vejdou se do kapsy a uschnou za 15 minut), 1 triko s dlouhým rukávem, mikina a softshellka, přece jen nás čekala i vysokohorská turistika a tam je docela klendra. Jinak teda jezdím s lépe vybavenou lékárničkou, včetně širokospetrálních antibiotik pro stýčka příhodu, antibiotickými kapkami do očí a endiaronem. Ledaskde jsou skvěle vybavené lékárny v každo vesnici, ale na Kubě třeba v normálních lékárnách neseženete ani náplast.

Načíst všechny komentáře