Letěli byste letadlem s proskleným trupem?

Již nějakou dobu známe lodě s prosklenou částí trupu pro výhled na mořské dno. Co však podniknout s touto myšlenkou v leteckém průmyslu? V dubnu letošního roku oznámil Richard Branson (britský miliardář vlastníci značku Virgin) na blogu aerolinií Virgin Atlantic, že uvede do provozu nový letoun Airbus 320 s proskleným pruhem ve spodní části trupu letounu, který by korespondoval s uličkou mezi sedadly. Standardní ulička, jak ji známe dnes, by nebyla pokryta kobercem, ale sklem s nejvyšší pevností, které se běžně využívá v leteckém průmyslu.

Toto letadlo mělo být nasazeno na novou linku společnosti Virgin Atlantic z londýnského Stanstedu do skotského Aberdeenu. Jelikož Branson publikoval příspěvek na blogu 1.dubna, jednalo se pouze o apríl, který měl za účel jediné - přinést dostatečnou publicitu nové lince. Avšak některá média vzala tento vtip vážně a uvedla je i na svých portálech. Jako příklad mohu jmenovat britský Daily Mail nebo čínské státní media. I v těchto dnech se původní příspěvek těší zájmu, jako například nyní na našem webu.

Prosklená ulička Virgin

Zpět k myšlence letounu s proskleným trupem. Může se takovýto stroj dostat do běžného provozu? Pravděpodobně ne, důvodů k tomu je několik. Tím nejzávažnějším je fakt, že stále mezi námi cestují lidé, kteří mají strach z létání. A buďme k sobě upřímní, při cestě na toalety by asi každý našlapoval s jistou obezřetností. Více než tento důvod však aerolinky slyší na ekonomiku provozu, tvrzené sklo má několika násobně vyšší hmotnost než současné letecké materiály a tím by narostla i spotřeba letounu.

Jediným místem, kde si takovýto pohled bude možné dopřát, mohou být maximálně soukromé letouny.

Nákres Virgin glass

O výhled z pod trupu však ošizeni nejsme! V dnešní době je téměř standardem kvalitní In-flight entertaiment, neboli  zábavní program na palubách letounů. Na přidělených monitorech tak můžete sledovat pomocí externích kamer živý pohled do okolí. Na výběr je vždy několik kamer, např. na předním kole podvozku, směrovém kormidlu nebo pohled z kokpitu.

Tedy, pokud opravdu chcete zažít let s prosklenou podlahou, nezbývá Vám nic jiného, než začít spořit na svůj vlastní letoun s touto úpravou. Ačkoliv může znít tato myšlenka všelijak šíleně, princ Alwaleed Bin Talal Alsaud ze Saudské Arábie právě podobný kousek vlastní. Ve svém vlastním letounu A380, které je mimochodem největší osobní dopravní letadlo světa, si nechal nainstalovat do jedné z kajut obrovský LCD monitor umístěný do podlahy, který zobrazuje reálný obraz kamer na spodní části trupu. Třešničkou na dortu je fakt, že k takovému letadlu budete potřebovat více než 500 milionů dolarů.

Zdroj: Virgin Atlantic

4 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele kalivodovah

Jen se koukat žádný problém, ale kdybych měla dojít na toaletu - možná bych to strachy, že skleněný zázrak praskne pod mojí váhou, nedonesla:D

Avatar uživatele m

No neviem ako vas, ale mna by ten vyhlad na batozinu nejako specialne nepotesil.

Avatar uživatele sasova.katerina

Ja bych tedy asi problem mela, i kdyz mi bezne letani nevadi (mimo jeden let s Ryanairem, kdy jsem pilota podezirala, ze v tom sedi poprve nebo ze nechal pristavat letusku, jen aby si vecer v Londyne vrznul). Ale i na hloupych rozhlednach nesnesu, kdyz vidim dolu, takze souhlasim, ze to nebude pro kazdeho, i kdyz pro nekoho by to mohl byt super zazitek :)

Fajn clanek, osobne bych nemel problem letet ve sklenenem letadle a pri letu koukat dolu :-)

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)