Letiště Praha získalo pohodlnější spojení, je ale i rychlejší?

Začátkem tohoto týdne byl zahájen provoz na prodloužené lince pražského metra A, která měla urychlit jízdu na pražské letiště. Neváhali jsme a vydali se tuto novou trasu, jejíž výstavba započala v roce 2010 a spolykala přes 20 miliard korun, otestovat. Ostrý provoz prodloužené linky metra byl úspěšně zahájen na velikonoční pondělí 06.04.2015.

Tabulkově je nový spoj pomalejší, až o 5 minut

Když jsem se zadíval do nových jízdních řádů, nějak jsem se nemohl dopátrat k oné opěvované zkrácené době jízdy. Skutečnost je taková, že nyní pojedete z Letiště na Dejvickou 25 - 27 minut, přičemž původní doba jízdy autobusem linky 119 byla pouze 22 minut.

Pravdou však je, že většina cestujících míří dál do centra, na Florenc, Hlavní nádraží atd. V tomto případě je nutné připočítat k původní variantě ještě čas na přestup na metro na Dejvické, který však bude trvat stejně jako v novém případě a dostáváme se tabulkově na stejnou, ne-li stále nižší dobu jízdy.

Jedinou výhodou nového spojení je eliminace rizika kongesce na Evropské třídě. Nově se totiž autobus vyhne zácpám, které bývají v této ulici prakticky každý pracovní den ve špičkách, s čímž žádný jízdní řád nepočítal. Úsek mezi Dědinou a Nádraží Veleslavín má oddělený pruh pro taxi a autobusy, což velmi prospěje k plynulosti jízdy. Novinkou jsou pak také zastávky na znamení po celé trase, vyjma Divoké Šárky.

Spojení bude pohodlnější, i bez eskalátorů

Možná jste si mohli všimnout, že ve většině médiích je kritizována absence eskalátorů v posledním patře metra. Vyjít schody mě stálo 15 kroků, což rozhodně není problém ani s těžkým zavazadlem. Nikdo už pak nezmíní, že na Dejvické schodů bylo daleko více. K dispozici mají být portýři Letiště Praha a pomáhat cestujícím s těžkými zavazadly, jaká je realita ukazuje fotografie.

Problém nastává v případě kočárků a handicapovaných. Ti musejí využít výtahů a následně zdolat silniční přechod.

Obrovskou výhodu však spatřuji v minimalizaci času stráveného hraním si na sardinky. Jízdy autobusem 119 nebyly totiž tím pravým zážitkem, který jste potřebovali ke své cestě přidávat.

Obrovskou výtkou je pak nesmyslně umístěné nástupiště hned u hlavních schodů. Všichni zůstávají stát ihned za nimi a tím dochází k tvoření davu na tom nejnevhodnějším místě. Snad si toho někdo z Ropidu či DPP všimne dříve, než se dostaví rychlodráha přímo na letiště (rok 2098).

Osobně novou linku velmi vítám a je rozhodně krokem vpřed k pohodlnější dopravě z centra Prahy na letiště Václava Havla.

Avatar uživatele jan.tondl

vyzkoušel jsem nový úsek 2 dny po otevření a musim rict ze jsem byl absolutne spokojen. cas stravený na ceste jsem sice nemeřil, ale muzu rict ze cesta na letiste utekla mnohem rychleji nez v minulosti busem 119, duvod je jasny = metro nestoji v zacpe..dokonce i portýr makal na 100% - Japonci se mu klanili az k zemi:-)

Avatar uživatele jakubweber

Jak se vůbec dostat teď z dejvic na letiště, brzo ráno? Cca ve 4:00 ráno být na letišti.

http://jizdnirady.idnes.cz/pid/spojeni/ ;)

Avatar uživatele idjwqowddow

Já vítám prodloužení na Nádraží Veleslavín. Kdyby stavěli dále podél evropské stejnou délku jako na Motol, tak jsou skoro na Dědině. A potom by zbývalo jen 3,5 km na letiště.

Avatar uživatele barushe

Tak jeste pridam zazitek ze spicky. Rikali sice, ze bude do Motola zajíždět kazda druha souprava, ale clovek by si myslel, ze treba večer, kdyz uz nebude jezdit tolik lidi, ale ono ne! V 16.30 jela celkem slusne naplnena souprava s tím, ze vlak končí na Dejvicky. Takze vsichni vystoupi a cekaji na dalsi vlak, kterej je samozrejme stejne plnej jako ten pred tim. Takze trochu tlačenka :-D kdyby aspon na ty dejvickt mohl clovek na tu 119 presednou.. No fakt humoristi v tom podniku.

Avatar uživatele csa

16:30 fakt není "večer", ale naopak čas nejvyšší špičky :-D

Avatar uživatele husic11

Právě o tom byl ten příspěvek ;) Že to metro by mělo ve špičce jezdit každé až do Motola ;)

Avatar uživatele vcha

Vjezd busů na nádraží Veleslavín směrem od letiště je udělán naprosto nesmyslně. Když na Veleslavíně spadnou na železničním přejezdu šraňky, auta zablokují vjezd a výjezd busů do/z nádraží.Kdyby projektanti udělali vjezd busů z Evropské od letiště hned jak začíná nádraží, busy od letiště by měly o jednu světelnou křižovatku méně a nemusely by čekat až půjdou šraňky nahoru a auta uvolní vjezd na nádraží

Avatar uživatele Puspiik

No jo, ale na druhou stranu se do EA na hlavnim nemusíš nacpat. Pak musíš čekat nějakých 20-30 min na další. A to někomu už může nabourat plán. Lístky ne EA se taky dají levně koupit na čd-online :-)

Avatar uživatele anyberry

Tak to je pro mě docela šok. Myslel jsem, že když dojede o kus dál metrem, tak by člověk přece jen pár minut měl ušetřit. A ono ne! Úsek Dejvická - Nádraží Veleslavín trvá metrem 4 minuty. Autobusem z letiště to dřív bylo 22 minut (na Dejvickou) a teď 18 minut (na Nádraží Veleslavín), v obou případech je jeden přestup na metro, takže to vyjde úplně stejně! Wow!

Avatar uživatele Baruse

Tady kluci celkem makaj hehehe :-D holt před kamerou no :-D http://www.novinky.cz/domaci/366337-dvaatricet-schodu-devet-hodin-prace-portyri-se-s-kufry-z-metra-nezastavi.html

Avatar uživatele petr.svatos

Vyhrazeny pruh pro autobusy ze smeru od letiste primo pred nadrazim je naprosto neucelny. Ve spicce se tutid tvori konony aut, ktere pred nim musi prejet do jednoho pruhu. Kolony tak sahaji daleko pred pas (v nem trci i busy). Viz kolony dnes rano pred 8h rani.

Jel jsem trasu kolem 8:30 a bus stál sotva 2 minuty. Ono se to srovná časem, kdy to dost lidí vzdá a raději pojedou MHD.

Avatar uživatele aleshaak

Zacpy na Evropske skoro nejsou, jezdim na letiste a zpet kazdy ve spicce. A autobus ma max 1-2 minuty zpozdeni.

Avatar uživatele abc

Ted bohuzel zacpy na Evropske budou tim, jak udelali vyhrazeny pruh pro busy ze Sarky az na Veleslavin :-( To nechapu. Pro autobusy mohla byt prujezdnost stejna (s pruhem i bez, zacpy v teto casti opravdu nejsou), pro auta se to ted vyznamne zhorsilo, kdyz se jim sebral jeden pruh. Co myslis, Dave, tou "novou linkou" v posledni vete?

Avatar uživatele vit

Tomas: Kde konkretne se ta jizdenka za 37 Kc da koupit? "Na nádraží se da koupit jízdenka na AE bus za 37kč."

Avatar uživatele tom_a_jerry

Na nádraží se da koupit jízdenka na AE bus za 37kč.

Avatar uživatele kasre

přesně tak, Airport express je podle mě nejlepší variantou dopravy na letiště

Výhodnější je to leda tak finančně ;)

Avatar uživatele Tuccnak

Jak je s dopravou na letiště z hlavního nádraží? Přijedeme regio jetem a spolu s jízdenkou na vlak jsme si koupili taky jízdenku na Airport Express z Hlavního nádraží na letiště. Je v tomto případě lepší využít metro + potom bus nebo Airport Express z hlaváku je ok?

Avatar uživatele bejca

Express z hlavaku je uplne v pohode. Dovoze Te primo az na letiste, takze bych se nebal vyuzit.

Avatar uživatele miroslav.navratil

Presne tak, jizda metrem pro vas znamena tri prestupy (metro C -> metro A -> bus), kdezto Airport Express vas nalozi pred hlavnim nadrazim a doveze az tam. Jedina nevyhoda je, ze tam neplati bezny tarif Prazske integrovane dopravy (obycejne jizdenky, mesicnik...), coz vas jako neprazaky vubec nemusi zajimat :-)

Avatar uživatele m.brunerova

Za jízdenku z hlaváku s Airport Express platíte 60Kč (jestli si dobře pamatuju), je to totiž přímo letištní spoj, kdežto autobus č. 119 je klasické MDH a stačila by vám jízdenka na hodinu a půl za 32kč (teoreticky i půlhodinová za 24Kč). Z Hlavního nádraží byste jeli metrem C na Muzeum, přestoupili byste na linku A a jeli na Nádraží Veleslavín odkud zmíněnou linkou č. 119 na Letiště (cesta na cca 35 minut). Kdežto přes Airport Express pojedete přímo na Letiště cca 33 minut (vyčteno ze stránek DPP). Ve výsledku je to přes Airport Express pohodlnější, ale o 30kč dražší. Záleží na preferencích

Avatar uživatele maiden

V pohode ... az na tu cenu :-)

Avatar uživatele Tuccnak

Díky moc. Jo cena je vyšší, ale lístky už jsou koupené, tak už to řešit nebudu. Zpátky asi pojedeme stejně. Těch 60 Kč navíc za to pohodlí nemuset 3x přestupovat skousnu.

Avatar uživatele tom_a_jerry

Na nádraží se da koupit jízdenka na AE bus za 37kč. Což už je skoro stejné jako mhd jízdenka.

Avatar uživatele vldn

Vyhoda Airport Express je v tom, ze bere pouze lidi na letiste, takze se clovek vyhne tlacenici v MHD. A zadne prestupy. Kdyz clovek jede z hlavniho nadrazi a nevadi mu zaplatit 60 Kc, tak je to nejlepsi volba.

Avatar uživatele John11

Ovšem zase tlačenice v AE byva často taky vyživna, zejmena v letnich měsicich, kdy většina lidi plati jizde u řidiče je stani v buse na sluničku 10 a vice minut velmi zaživne a s civilizovanou dopravou to ma pramalo společneho.

Avatar uživatele petrspion

Na pokladně ČD stojí jízdenka na AE Express 42 Kč a méně (držitelé IN karty). Tomu, kdo přijíždí do Prahy vlakem ČD se vyplatí si koupit jízdenku až na letiště. Rozdíl mezi cenou jízdenky na hlavní nádraží a na letiště je cca 31-32 Kč. Vyzkoušeno z Mladé Boleslavi - rozdíl 32 Kč. A méně (držitelé IN karty)