Co dělat, když vám zruší let. Jak získat kompenzace a na co mám nárok?

Nemusíte nutně letět na dovolenou s tuzemským dopravcem Travel Service, abyste uvítali následující řádky. V nich vám poradíme na co a za jakých podmínek máte nárok v případě zpoždění či zrušení vašeho letu nebo ztráty zavazadla. Letecké společnosti pravidelně k cestujícím přistupují se značnou dávkou laxnosti. Je to jen díky tomu, že věří v nevzdělanost svých zákazníků a neochotu se domáhat svých práv. Pojďme si říct jak nebýt obětí.

Celou problematikou práv cestujících v letecké dopravě v rámci Evropské unie se zabývá tzv. Nařízení evropského parlamentu a rady (ES) č. 261/2004. To mimo jiné specifikuje velmi důležitý bod, a to kdy se na vás tato právní ochrana vztahuje.

• Nařízení č. 261/2004 se vztahuje na cestující, jejichž let je s odletem z letiště na území EU (+Norsko, Island, Švýcarsko) nebo je váš let operován evropským dopravcem.

Pokud tedy splňujeme tuto nejdůležitější podmínku, můžeme se vrhnout rovnou na dvě zásadní situace, které se nám mohou přihodit. Ještě předtím si však pro přehled řekneme, které destinace spadají do vzdálenosti 1.500 km při odletu z Prahy:

1. Bulharsko, Itálie, Chorvatsko, Francie, Kodaň, Vilnius, a jiné

Tip: stáhněte si do mobilu aplikaci Práva cestujících od Evropské unie.

Můj let má zpoždění - na koho se obrátit a co požadovat?

Zejména v letní sezoně je zpoždění letů častým jevem. Je to dáno zvýšenou poptávkou a na minuty přesně napěchovanými letovými řády charterových dopravců. Ti tak mnohdy přecení své síly a zpoždění v jedné destinaci doprovází zpoždění na všech následujících, které jsou obsluhovány stejným letadlem.

Nejednou jste slyšeli výmluvu: "Náš let byl opožděn z důvodu pozdního příletu z předchozí destinace."

Pokud je váš let opožděn o pár minut, ještě to nutně neznamená, že máte nárok na péči ze strany aerolinky. Kdy vám tedy vzniká nárok?

• Let má zpoždění 2 hodiny a více na letech do 1.500 km
  • Let má zpoždění 3 hodiny a více na letu v EU od 1.500 nebo letu mimo EU v délce 1.500 - 3.500 km
  • Let má zpoždění 4 hodiny a více v případě letu 3.500 km a více

Tyto limity platí za každých okolností, a to i v případě, že je let opožděn z důvodu, které nemohl dopravce ovlivnit. Dopravce se o vás musí postarat i v případě zpoždění kvůli počasí či stávce. Nenechte se proto nikdy odbýt výmluvou na nepředvídatelné okolnosti - ty v rámci zpoždění povinnosti dopravce neeliminují!

Na co tedy máme nárok?

1. Občerstvení přiměřené délce zpoždění
  2. Pokud je zpoždění přes noc, musí zařídit ubytování a přepravu do místa ubytování
  3. Nabídnutí 2 telefonických hovorů / odeslání mailů

Nikde není stanoveno, jak přesně má občerstvení vypadat. V Praze se většinou setkáte s vouchery na jídlo v hodnotě od 100 do 250 Kč. Málo to opravdu není, ihned v terminálu můžete využít letištní kantýny čimekáče. V případě letů z dovolenkových oblastí dopravce řeší situaci například dovezením občerstvení z hotelů.

Tip: Dopravce vám téměř nikdy nenabídne tyto služby sám. Pokud něco chcete, musíte se ozvat.

A co finanční odškodnění v případě zpoždění letu? Ano, i na toto máte nárok. A to v případě, proběhne-li přílet do cílové destinace se zpožděním 3 hodin a více. Podmínky pro finanční odškodnění jsou zcela přebrány ze situace, kdy byl let zrušen (nevyplácí se v případě situací neovlivnitelných dopravcem).

Logo Grozny Avia

Můj let byl zrušen - na co mám nárok?

Ačkoliv zpoždění letu může být značně nepříjemné, zrušení je ještě mnohem horší. K tomu dochází zejména z důvodu nedostatečného zaplnění letu či technickým problémům. Pokud váš let byl zrušen, většinou si odnesete tučné odškodné. V tomto případě však existují limity, kdy ze zrušení letu odejdete s prázdnou. A to tehdy, kdy byl let zrušen:

• Nejméně 14 dní před plánovaným odletem (zpáteční let je znovu "odlet")
  • V období více (méně) jak 7 dní před odletem a zároveň vám byl nabídnut alternativní let, který odlétá nejpozději 2 hodiny (1 hodinu) před plánovaným odletem a příletem do cílové destinace ne déle jak 4 hodiny (2 hodiny)

V obou variantách však musí dopravce vrátit finanční částku, kterou jste za letenku zaplatili. Dalším bodem, kdy není dopravce nucen vyplatit žádné odškodnění je v případě situací, které nemohl sám ovlivnit (počasí, stávka, politická nestabilita). Technické problémy nejsou nepředvídatelnou situací.

Letecké společnosti mají tendenci se vymlouvat právě na nepředvídatelné vlivy. Díky současným softwarům, které zjistí skutečné příčiny zrušení letu, vám nikdo bulíky na nos věšet nebude. V takovém případě je nutné se vždy obrátit na specializované agentury, např. Vašenároky.cz.

Můj let byl zrušen a splňuji nárok na odškodné. Kolik dostanu?

• 250 EUR/6.900 CZK v případě letu do 1.500 km
  • 400 EUR/10.980 CZK na letu v EU od 1.500 km nebo letu mimo EU v délce 1.500 - 3.500 km
  • 600 EUR/16.470 CZK v případě letu 3.500 km a více

Za zrušený let je to celkem hezké odškodné, že? Bohužel je však veřejným tajemstvím, že jste pro letecké společnosti takříkajíc pouhé "nic". Zaplaťte nám letenku a už o vás nechceme slyšet. V případě jakéhokoliv problému nastává zlom a domoci se svých práv dá leckomu opravdu zabrat.

Letecké společnosti spoléhají na to, že se nikdo nebude pouštět do soudních sporů jen kvůli tomu, abyste získali zpět pár set eur. Zejména nízkonákladové společnosti vás běžně pošlou do oněch končin a vy se klidně můžete na hlavu stavět.

Naštěstí však existuje elegantní řešení, a tím jsou profesionální právní agentury, které se specializují nejen na práva v letecké dopravě. Velkou výhodou tohoto právního poradenství je fakt, že předem nikdy neplatíte. Agentury jsou vypláceny procenty z vymožené částky - je tak pro obě strany důležité dotáhnout problém do zdárného konce. Mohu doporučit například již výše zmíněný web Vašenároky.cz.

Moje zavazadlo mělo zpoždění/se ztratilo

Dalším malérem při vašich cestách může být zatoulané zavazadlo. V takovém případě vždy dopravce zodpovídá za škodu způsobenou do maximální výše 1.220 EUR/33.500 CZK. Je nutné však myslet na to, že celou situaci musíte začít řešit ihned na letišti. Zde sepíšete s handlingovou společností protokol a následně poté do 7 dní musíte uplatnit škodu písemně u aerolinky.

Pokud vaše zavazadlo bylo zpožděno, máte nárok na proplacení nezbytně nutných nákupů v podobě hygienických potřeb a oblečení. Dbejte však na střídmost, neboť luxusní oblečení uznáváno nebývá. Nárok na proplacení je nutné podložit paragony a znovu písemně požádat aerolinku, tentokrát do 21 dní od obdržení zpožděného zavazadla.

Pevně věřím, že nyní již máte představu jak bojovat o své nároky v případě těchto nemilých překvapení. Máte osobní zkušenost se zrušeným či zpožděným letem? Jak jste nakonec dopadli a s kterou aerolinkou to bylo?

Dobrý den, 22.5. jsem měla letět do Basilej v 19:25 hod. Nejdříve byl let opožděn a ve finále zrušen. Na letišti jsme byli skoro do 23:30 hod. něž nám dali náhradní ubytování. Taxi jsme si platili sami s tím, že účtenky máme poslat na leteckou společnost. Nyní nevím kam, můžete poradit? Letenka zakoupena na esky.cz s eazyJat. Let proběhl následující den asi ve 13:40 hod. Děkuji

Dobry den,

rodicia mali vybavenu dovolenku cez cestovnu kancelariu do turecka, mali odlietat utorok domov, ale let bol posunuty na stredu. Ak je teda let presunuty, tiez sa to rata do kategorie zpozdeneho letu?

Je narok vymahatelny ak rodicia leteli cez cestovku? Na koho by sa mali obratit v tom pripade?

Dakujem pekne za odpoved. :)

Dobrý den, jmenuji se Laura Woodsová, procházel jsem článek a zjistil jsem, že se jmenuje doktor Akpabio. Mám problémy s rozpadem s různými kluky. Musel jsem kontaktovat kouzelník. Steve byl na pokraji opuštění mě pro další ženu. Ale zůstal jsem pozitivní a věřil jsem, že ho mohu zpátky a nechat ho zůstat. A hle, pomohl mi doktor Akpabio. Steve a já jsme spolu. Doktor Akpabio je tak milý člověk, pomohl mi také se svými zdravotními problémy. Díky němu a díky Bohu za dar, který mu byl dán. Pokud máte nějaký problém, kontaktujte jej na tomto e-mailu: drakpabioosulalaspells@gmail.com
Můžete kontaktovat Dr. Akpabio:
(1) Pokud chcete, aby vaše ex zpět.
{2} Pokud hledáte práci.
(3) Chcete být ve vaší kanceláři povýšeni.
(4) Chcete, aby ženy / muži běhali po vás.
(5) Pokud chcete dítě.
(6) Chcete být bohatí.
(7) chcete získat manželství kouzla.
(8) Odstraňte nemoc ze svého těla kouzla.
(9) Obchodní kouzlo.
(10) Vítězná čísla loterie.
(11) Přiveďte zpět ztracenou lásku a mnoho dalších.
Můžete jej kontaktovat prostřednictvím svého e-mailu: drakpabioosulalaspells@gmail.com nebo co ho zajímá: +234 906 167 0869

Dobrý den, můj let spol. Lufthansa z Prahy do Mnichova byl zrušen a dali nám vědět 7.min před odletem. Alternativní let byl možný až za 14hod.
Když jsem kontaktoval Lufthansu, že žádám o náhradu škod ve výši 250€, tak se vymluvili, že let byl zrušen kvůli technickým problémům, na který mají nárok, že se jim nedalo vyhnout a že bohužel nemám na nic nárok.
Měli jste už stím někdo zkušenosti?
Děkuji za rady.

Přidal se 22. 03. 2017
Avatar uživatele nikkaholeckova

Když mi zrušili let více jak 14 dnů před odletem nemám nárok na odškodné, nicméně mám právo požadovat let náhradní i za cenu jiného termínu nebo mi automaticky vrátí peníze a více se nezajímají?

Aktivní před 5 hod
To je otázkou možností jak ze strany aerolinky, tak i vaší. Oni rádi nabídnou jiný volný termín, pokud existuje.
Avatar uživatele qu4d69

Ahoj, čtu a čtu a jsem z toho tak trochu magor....Nejde mě o kompenzaci ale letím z Prahy s TS do Dubaje s přestupem 2h v rámci terminálu 2. Z Dubaje do Ománu s Flydubai. Letenky koupeny zvlášť vždy na přímo u dopravce. Jak postupovat pokud bude let z Prahy opožděn a nestihnu let do Ománu? Díky díky moc

Aktivní před 10 hod

Ahoj, jsou-li koupeny letenky zvlášť, je všechno v tvojí režii. Tedy pokud bude let z Prahy opožděn a let do Ománu uletí, nevzniká nárok na nic, letenky s Flydubai prostě propadnou a doprava do Ománu bude na tobě.

Avatar uživatele qu4d69

Díky moc...ale je to pěkně na pytel. Dá se proti tomu nějak třeba pojistit?

Avatar uživatele St4s4

Ahoj, měli jsme letět s flydubai 31.12. z Male přes DBX do Prahy a zrušili nám let. Odvezli nás na hotel a teď s námi nikdo nemluví a podle odletů ze stránky na letišti flydubai ruší všechny plánované lety. Nevíme proč, protože například Emirates odsud odlétá 2x denně do DXB a ti nezrušili ani jeden let. Bohužel na infolince flydubai to nikdo nebere a na recepci hotelu také nic nevědí... Díky moc, Michal

Avatar uživatele tomagge

Zdravim mohu se zeptat jak jste dopadli? mi dnes prileteli z MLE ale problemy byli pri ceste tam zpozdeni kvuli technickym problemum pres 8 hodin a kvuli tomu jsme nestihli navazujici let do MLE a museli zustat pres jeden den na letisti DXB.zitra vse zacinam resit za cerstva, jsem zvedav jestli neco dostaneme, mam klasicky pojisteni zpozeni letu u pojistovny, plus by jsme meli mit i narok od spolecnosti, alee uz z minulosti vim ze spolecnost na maily vubec nereaguje, takze pochybuji, takze uz ted vidim ze budu posilat stiznost na prepravce na ÚCL

Ahoj, zatím žádnou odpověď od FlyDubai nemáme. Přišla mi pouze informace o tom, že se mi ozvou do 28 dní a po urgenci mi tato informace přišla znovu. Budeme čekat do konce dubna a poté zkusíme znovu zaurgovat. Bohužel nevím jakou jinou cestou vymáhat.

Přidal se 24. 04. 2015
Napsal 9 příspěvků
Aktivní před 8 měs
Avatar uživatele gigy

Zdravím, mám dotaz ohledně následující situace: Let Praha - Melbourne via DXB, koupeno přes letušku, operováno EK ( let z DXB do MEL byl codeshare, měl to operovat Qantas) Z Prahy na doletu 4h zpoždění, v DXB na přistání 3hodiny 4minuty zpoždění, díky tomu cestující nestihli navazující let do MEL, byli přebookování na let s EK, v cílové destinaci tedy nakonec byli o asi 11H později. Poslal jsem Emirates žádost o kompenzaci, a ty mi odpověděli, že zpoždění bylo jenom na letu do DXB a že nebylo víc jak 4H a že je nárok pouze na 300EUR/osoba, podle mě se ale počítá cílová destinace MEL když to bylo na jedné letence ( pouze s přestupem v Dubai, ne stop-over, původně měl být čas na přestup asi jen 1h 20 minut) a kompenzace by měla být 600EUR/osoba. Nebo se pletu ? Díky za radu. :)

Avatar uživatele lukas

Dobrý den, v potaz se vždy bere výchozí a cílová destinace, v tomto případě se jedná o trasu delší než 3.500 km, kde je, jak se správně domníváte, částka 600 € za osobu.

Avatar uživatele angiesaintx

ahoj, mam dotaz, zajtra letim z PRG- moskva - phuket (aeroflot) a odlet z moskvy ma meskanie, cize priletim do cielovej destnacie o cca 3 hodiny neskor, je mozna nejaka kompenzacia alebo sa to nevztahuje na tento let? vdaka

Přidal se 08. 06. 2016
Avatar uživatele nafay

Ahoj, letíme 13.12.2016 na z Prahy do Denpasaru, s přestupem v Paříži a Shanghaii. Dnes nám ale zrušili let z Paříže do Shanghaie. Co s tím můžeme dělat? Na odškodné dle článku nárok nemáme. Náhradní let nám musí zajistit společnost, u které jsme letenky kupovali? Je možné od nich žádat i změnu ostatních letů, abychom neměli kvůli přesunu letu dlouhé čekání na letišti? Jaké teď máme možností? Děkuji moc za pomoc. Katka

Aktivní před 5 hod

Dobrý den, zřejmě máte koupenu letenku před prodejce/agenturu? Vyřešíte to s nimi :) odškodnění nedostanete, ale změna trasy proběhnout musí.

Přidal se 08. 06. 2016
Avatar uživatele nafay

A je možné po nich chtít i změnu odletu z Shanghaie na Bali, když bychom měli dlouhou čekací dobu mezi lety? Když samozřejmě nějaký let bude k dispozici? Nyní jsme tam měli mít cca 3,5 hodiny, pokud nám to přesunou na dřívější let, budeme mít na přestup víc než 12 hodin. K.

Přidal se 24. 04. 2015
Napsal 9 příspěvků
Aktivní před 8 měs
Avatar uživatele gigy

Ahoj, dotaz, když je to aerolinka co není z EU ( TK ) a není to odlet ale přílet do EU tak nárok není? jde o let s Turkish Airlines GRU - VCE ( via IST). Díky za odpověd. :)

Aktivní před 10 hod

Ahoj, bohužel... pokud se jedná o let do EU s aerolinkou mimo EU, nárok na kompenzaci nevzniká.

Avatar uživatele bra.h

Ahoj, mám dotaz k problematice zpoždění letu a toho, na co máme nárok - máme koupené zpáteční letenky PRG-DBX-GOI, přímo přes dopravce flydubai, vše je tedy na jedné letence. Aerolinky měli problém v této lince pokračovat ...nakonec ji od 15/10/2016 opět lítají, ale stále se zpožděním od 3,5 h do 5 hod cca (zpožděný je let DXB-GOI), první segment PRG-DXB je +- in time. Pokud mám tedy letenku PRG-DXB-GOI a do cílově destinace doletím o 4 hodiny později (problém je na části neevropské) - máme na něco právo??? Zpět na lince GOI-DXB-PRG je to následovně: a) díky zpoždění GOI-DXB (4 hodiny a více) jedna část party nestihne přípoj do PRG (DXB-PRG), aerolinky ten den další spoj nemají, až další den (dolet do PRG by byl o 24 hod později oproti letence na co je nárok ? je-li nějaký ??? b) zbylá část party díky zpoždění GOI-DXB (4 hodiny a více) přiletí do DXB se zpožděním a místo 11,5 hod stopoveru bude kratší, ale let zpět DXB-PRG je teoreticky bez problému, přílet do cílové destinace je dle plánu. je nějaký nárok i v takovém případě? jak se to řeší mimo práva EU? Díky moc za radu, Hanka

Avatar uživatele Lucas.one

Zdravim.mam dotaz.leteli jsme z djerby do prahy.let se zpozdil kvuli poskozenemu motoru a nechali nas cekat na letisti vice,jak 11hod..sice zajistilo se drobne obcerstveni,ale pristup sileny s travelservisem.mame narok na odskodne?diky moc

Avatar uživatele intelektualni.lezkyne

Dobrý den, chci se zeptat, když letíme s Turkish Airlines z Prahy do Istanbulu a následně přestupujeme na let do Antalye (taky TA) platí výše uvedené, protože letíme z Prahy nebo se vztahuje jen na první část letu nebo dokonce vůbec? Co můžeme dělat pokud nestihneme navazující let v Istanbulu?

Aktivní před 5 hod

Dobrý den, platí pro odlet z Prahy.. Pokud nestihnete, poletíte hned dalším spojem, tady se není čeho obávat.

Avatar uživatele kamila.dalecka

Ahoj, mám dotaz. Let Praha-Bělehrad-Atény (airserbia). Let z Prahy byl zpožděn tedy nemáme šanci stihnout navazující, který je také operován Air serbia (stejná letenka). Další let z Bělěhradu je až další den, prosím informace, jak postupovat a jaký je nárok na odškodné. Předem děkuji za odpověď

Aktivní před 10 hod

Ahoj, společnost má povinnost vám zajistit ubytování zdarma v Bělehradě plus vyplatit kompenzaci ve výši 400 € za cestujícího. Pokud jste ještě neodletěli z Prahy, můžete zkusit u Air Serbia vyjednat přebookování na dřívější lety jiných společností, ale tam není jistota, že vám vyjdou vstříc, žádné lety nemusí být dostupné. Více info zde: https://www.cestujlevne.com/odskodneni-zpozdeny-let/

Avatar uživatele kamila.dalecka

V Praze AirSerbia nemá pobočku, takže jim řekli, ať letí do Bělehradu a tam si to domluví. Jeden z cestujících nemá pas a nemůže opustit letiště, takže musí zůstat na letišti do dalšího dne.

Přidal se 13. 03. 2015
Napsal 35 příspěvků
Avatar uživatele anton11

este ze sa da do Srbska ist aj na obciansky...

Avatar uživatele culikn

Ahoj minulý týden jsme si koupili letenku u Alitalia Praha-Řím. Letět jsme měli dnes 22.9., ale včera nám volali že let je zrušen, protože zaměstnanci Alitalia stávkují. Nabídli nám náhradní termín na pozítří 24.9. nebo vrácení peněz, nicméně měli jsme ode dneška už zaplacený hotel který nejde přebookovat. Dočetl jsem se že v případě stávky nelze žádat o žádnou náhradu, ale jak je to s těmito dalšími ztrátami s propadlým ubytováním, které to způsobilo? Je možné to od někoho vymáhat? (napadlo mě např. přímo o serveru letuska.cz, přes který jsme letenku kupovali - jak je možné že nás na chystanou stávku neupozornili a že letenku vůbec nabízeli?). Díky za názor! Nik

Aktivní před 5 hod

Ahoj, kompenzaci žádat můžeš, ale v tomto případě přes advokáty (https://www.cestujlevne.com/kompenzace), protože se nejedná o stávku letiště, ale samotné aerolinky. Tady platí pravidlo, že to není neovlivnitelná skutečnost :) Takže alespoň 250€ za osobu snad dostanete. Jinak další náklady se nehradí, od toho ty kompenzace.

Avatar uživatele andrejkaa.musilova

Ahoj, včera v 18:00 jsme měly letět s kamarádkou z LA do Londýna s American airlines. Když jsme dorazily, očekávané zpoždění bylo 1 hodinu. Nicméně letadlo doletelo později a bylo potřeba uklidit. Takže jsme konečně nastoupili asi o dve a pul hodiny později. Měly jsme přeookovaný navazující let do Prahy, takže jsme byly ještě docela v klidu. Bohužel po nějaké te hodině nás nechali všechny vystoupit, protože posádka nemůže pracovat přes čas a let posunuli na 1 ráno. Bohužel aby toho nebylo málo, nesehnali novou posádku a let zrušili. Načež jsme čekaly do téměř 5ti ráno ve frontě na nový let. Ten jsme sice dostali na 7 ráno, ale s dalšími přestupy a ve výsledku doletime o den později, než jsme měly. Máme nárok na nějaké kompenzace a co s tím můžeme dělat? Děkuji moc za odpověď, Andrea

Avatar uživatele ni.k.as

Zdravím, včera jsem letěla s AirFrance NY-Paříž-Praha. Let z New Yorku byl zpožděný, takže jsem nestihla navazující spoj z Paříže do Prahy. Na přepážce AirFrance mi dali další let, který byl ale zrušen a byli jsme posláni na další, který měl zase zpoždění. Ve výsledku jsem byla v Praze o 6,5 hodiny později, myslíte, že mám nárok na nějakou kompenzaci a pokusit se to řešit? Díky za případnou reakci :)

Aktivní před 10 hod

Dobrý den, samozřejmě, Air France vám musí vyplatit kompenzaci 600 € za cestujícího, pokud nebylo rušení z důvodu počasí nebo stávky. Více informací najdete zde: https://www.cestujlevne.com/odskodneni-zpozdeny-let/

Avatar uživatele kopecek.vit

Ahoj,jedna jednoduchá, zatim jsem nepochopil, jestli kompenzaci za zruseny let narokovat přímo u dopravce nebo přes web, kde jsme letenky kupovali, v našem případě tripsta...dik Viťa

Přidal se 05. 05. 2016
Aktivní před 6 měs
Avatar uživatele ips

Ahoj, před třemi týdny se nám stala nepříjemnost při letu PRG-LHR-JFK. Měli jsme původně letět PRG-LHR s British Airways a LHR-JFK s American Airlines. Let BA z Prahy byl hned při odletu cca o 5 hodin opožděn kvůli technickým problémum letadla, v důsledku čehož nám v Londýně uletěl navazující spoj. BA nám segment přebookovali, absolvovali jsme LHR-JFK nově s BA a do NYC jsme se dostali se zpožděním něco málo přes 5 hodin. Hodlám u BA nárokovat kompenzaci a zajímalo by mě, zda v tomto případě mám nárok na 600EUR (neboť koncová destinace byla vzdálena přes 3500km a dorazil jsem o více než 4h později), nebo mám nárok na kompenzaci pouze za první, fyzicky zpožděný segment, tj. jen 250EUR? A nemá náhodou už někdo zkušenost s nárokováním kompenzace u BA? Díky moc za odpovědi!

Aktivní před 10 hod

Nárok máte určitě na 600 €, pokud bylo vše na jedné letence.

Avatar uživatele Boss002

Ahoj, prosim o radu, koupil jsem 2 tydny zpet letenky z Valencie do Nanes na 10/12/2016. Prislo potvrzeni o zaplaceni, klasicke potvrzeni rezervace. ...dnes mi psali, ze let zrusili. Mam narok na nahradni let? Pripadne na kompenzaci 250E? Docela mi to zkomplikovalo cestu na Vanoce domu...:-(

Aktivní před 5 hod

Ahoj, letecká společnost Volotea? Zkusit vybrat jiný termín, zda nabízí.. Hodně letů teď ruší a třeba listopad je z Prahy komplet fuč. Nárok na kompenzaci není, jelikož je to víc jak 14 dní dopředu.

Avatar uživatele Boss002

Presne tak Volotea, co kdyz koupim letenky a zase mi to zrusi? Jak je mozne, ze se neda branit?

Přidal se 25. 08. 2015
Napsal 1079 příspěvků
Aktivní včera v 10:07

Je to dopředu oznámeno a peníze za letenku dostanete zpět, není se proti čemu bránit.

Avatar uživatele v.berk

Dobry den chtela jsem se zeptat,chybou letecke spolecnosti a zpozdenym letem jsme prisli o prestup( ktery nam letecka spolecnoat sama prebookovala na druhy den )a nasledne nam propadlo i ubytovani.Mame v tomto pripade nejaky narok na proplaceni propadleho ubytovani?

Avatar uživatele horajda666

Dobrý den, dne 29.08.2016 jsme letěli z Prahy do Hurghady. Let byl zpožděn o 3 hodiny. Letělo se se společností AIR CAIRO. Chtěla bych se zeptat, zda v tomto případě máme nárok na odškodnění za zpoždění letu. Děkuji

Aktivní před 5 hod

Dobrý den, pokud jste do cílové destinace přiletěli o 3 hodiny později, tak máte.

Avatar uživatele petra.precech

Bratránek právě trčí v Kuala-Lumpur, jeho předchozí let z Bali/Denpasar do Malajsie/Kuala-Lumpur se společností Asia Air měl zpoždění přes 2,5 hodiny a nestihli navazující let přes Istanbul do Maďarska s Turkish Airlines. V Kuala-Lumpur je půlnoc, na gatu už nikoho od Turkish Airlines nezastihli, stejně jako v kanceláři ne, ta se otvírá až následující den před polednem v 11:00. Budou muset uhradit letenky znovu, nebo je šance, že jim to přebookují zdarma, když od Asia Air vytáhnou nějaký papír o zpoždění?

Přidal se 18. 10. 2014
Napsal 30 příspěvků
Aktivní před 7 dny
Avatar uživatele tyrol_gangster

myslim ze bez sance, ale zkusil bych co nejdriv tem Turkum ZAVOLAT +90 212 444 0849

Avatar uživatele zbon

Zdravím, letěli jsme 4.7.16 na trase BUD-DOH-KUL. Přípoj z DOH do KUl, měl technické problémy a zpoždění více jak 5 hodin. Dostali jsme jídlo, ale k finanční náhradě se nemají. Vztahuje se nařízení EU i qatar airways, když létají do Evropy a byl to navazující let? Na jaké odškodnění máme nárok? Díky

Avatar uživatele Offloaded

A co si nejprve přečíst článek výše a až pak se ptát?

Přidal se 25. 02. 2016
Napsal 5 příspěvků
Aktivní před 3 měs

Ahoj, chtěl bych vědět, zda lze pojistit něco jako včasný přílet letadla. Jde o to, že v pátek letíme s ČSA do Porta a při letu na Azory máme v Portu na letišti pouze 2 hodiny a 45 minut, poté letíme se společností sata (azoresairlines) na Azory. Vzhledem k tomu, že obzvláště tato večerní rotace měla v poslední době častá zpoždění bychom se chtěli připojistit tak, abychom případně byli překnihováni na další let z Porta do PDL. Existuje nějaké takové pojištění? Kde? Předem děkuji za odpověď. Jakub S.

Avatar uživatele lukas

Ahoj Jakube, pro tyto případy se snad nelze pojistit, muselo by jít o jednu letenku nebo letenky zakoupené v rámci nějakého balíčku. Separátní letenky jsou vždy risk, ale v tvém případě je časová rezerva dostačující, i kdybyste přiletěli do Porta s dvouhodinovým zpožděním, dalo by se to stihnout, samozřejmě za předpokladu, že budete mít online check-in a budete cestovat jen s příručními zavazadly, v Portu pak stačí jen projít tranzitním prostorem rovnou na další let na Sao Miguel.

Přidal se 11. 09. 2012
Napsal 752 příspěvků
Aktivní včera v 09:42

Dá se pojistit u HMRV, pojištění platí pokud se let opozdí o více než 2 hodiny, max. pojistná částka je 1500,-EUR, případně 200,- EUR na přenocování + je pojištěna insolvence přepravce na dobu mezi letem a nákupem.

Avatar uživatele snow-man

Ahoj, Prave jsme prijeli autem do Mnichova a let na kretu ma hlasene zpozdeni na odletu 4 a pul hodiny. Dostali jsme 15eur vouchery. Prosime o radu, je treba si nechat vystavit nejake potvrzeni pro žadani o nahradu skody, verim ze 400eur, nebo je to dohledatelne automaticky? Staci jen letenka? Diky moc,

Avatar uživatele snow-man

Hmm, tak 4h zpozdeni tedka zmenili na zpozdeni o 16h, a z planovaneho odletu v 6h00 je najednou 22h15. Mame reservovany hotel na Krete, atd. Meli byste prosim radu, co muzeme delat, pokud dojde k takovemu zpozdeni? Diky

Přidal se 21. 06. 2016
Avatar uživatele javinkl

Ahojte, nevíte náhodou, jak je to s kompenzací zrušeného letu v Číně (údajně dle počasí)? Konkrétně se mi jedná o let ze Šhanghaje do Osaky s China Eastern Airline. Původně jsme měli letět v 9:10 a nakonec letíme v 16:00 a to jenom díky tomu, že jsme se tu se všemi pohádali. Všichni nás posílali od přepážky k přepážce a říkali nám ať počkáme. Při zmínění komenzace v podobě občerstvení a podobně, dělali, že nerozumnějí. Zkoušela jsem googlit jaké jsou podmínky mimo EU, ale moc jsem se k ničemu nedopracovala. Díky

Aktivní před 5 hod

Mimo EU není žádná regulace, krom občerstvení během čekání v US co vím.

Avatar uživatele TERUSH.J

Ahoj, turecká společnost Pegasus nám zrušila zpáteční let Kutaisi-Istanbul (dále pokračování směr Praha). Neinformovali nás o tom (ani v jejich online systému) a zprávu jsem se dozvěděli až na letišti při check-inu na onen let. Nejhorší na tom je, že lety z této destinace zrušili už v únoru, kdy jsme si letenku kupovali. Samozřejmě nechtějí zaplatit odškodnění. Takže než kontaktuju právníky, chci se optat, jak je to v případě mimoevropských společností a letů. Na co mám nárok? Moc díky za odpověď.

Nemáte nárok na nic.

Avatar uživatele tomasstekly

Ahoj Dejve, s kamaradem jsme si koupili akcni letenky ta 4.5k ze Stockholmu do Chicaga. Meli jsme letet v 6:10 ze Stockholmu do Berlina a v 8 z berlina do chicaga. Jenze let do Berlina zrušili a presunuli to na to, ze mame letet v 13:30 do Helsinek a z Helsinek v 18:00 do Chicaga. Tato informace nam prisla 5 hodin pred odletem ze Stockholmu smskou. Jak prosim mame dal postupovat a mame narok na odskodne? Diky moc

Přidal se 04. 05. 2016
Aktivní před 10 měs
Avatar uživatele majklsl

Ahoj, taky čekáme na letišti a změnili nám to na FINNAIR s přetupem v Helsinkách. Dostali jsme meal voucher a nějaké telefonní číslo, ale reklamaci budeme řešit až po návratu. Jaké máte v USA plány? Kdy se vracíte? :-)

Avatar uživatele tomasstekly

Zdarec, zatim mame nic moc plany, spis zadny. Chtěli jsme půjčit auto a tak. Kdyztak napis na mail tomasstekly@seznam.cz a jo, mame plany zbohatnout na te jejich chybe:D uvidime jak poradi Dejv

Aktivní před 5 hod

Pokud je přílet do Chicaga zpožděný o více jak 4 hodiny, tak nárok je :)

Avatar uživatele McMac7

Ahoj, prosím moc o radu - koupili jsme si let s Airasia (přelet v Malajsii) a 14 dní předem nám let automaticky přesunuli na další (z 9:00 na cca 15:00), což se nám ale dost nehodí (mám pak další let a nestíhali bychom to). Napsali jsme jim, ale dělají mrtvý brouky. Jak máme prosím postupovat? Pomohl by třeba chargeback (placeno kartou online). Děkuju moc

Aktivní před 5 hod

Musíte je nějak zkontaktovat a oni váš přebookují zdarma na let, který potřebujete. Můžete samozřejmě zažádat i o storno.

Avatar uživatele radka.kropikova

Ahoj, řeším teď opožděné zavazadlo, které se ke mně dostalo dva dny po příletu, tudíž jsem musela nakoupit nezbytně nutné věci. Když jsem to u Lufthansy nárokovala, tak mi odpověděli: Our policy in such cases is to reimburse 50% of clothing and 100% for toiletries and undergarments. Je to takhle odpovídající, nebo to mám s nimi řešit dál a požadovat 100%? Předem díky, Radka

Aktivní před 5 hod

Osobně bych to dále neřešil. Nikde není přesně specifikováno, jaké oblečení je nutné proplácet a pokud vám Lufthansa uhradí ze všeho 50%, je to fér.

Avatar uživatele toman.petr

Ahoj nas let 14.6 z bangkoku do prahy byl zrusen z duvodu stavky, mame pravo na odskodne? Toto preci neni neovlivnitelna udalost. Diky moc

Stávky patří do výjimek.

Avatar uživatele toman.petr

http://www.skrblik.cz/cestovani/letenky/odskodneni-cestujicich-v-letecke-doprave/ zde jsem cetl ze stavka letistniho personalu tam patri nikoliv stavka pilotu dane spolecnosti, muzu tedy poprosit o radu co nejlepe chtit a ceho se domahat vramci prav ? Dekuji moc

Nejake typy na agenturu ? Diky

Avatar uživatele iv.sevcik

Ahoj, Když mám koupené dvě navazující letenky a z důvodu zpoždění prvního letu nestihnu druhý odlet, mám právo na bezplatné přebookování druhého letu? Má na to vliv zda jsou letenky koupeny v rámci "jednoho nákupu" a "jedné cesty" od stejné společnosti? Vím o službě kiwi.com guarantee ale ptám se na případy kdy letenky kupuji nezávisle sám například přímo od leteckých společnostech. Je nějaká doporučená doba mezi lety pro případné vyrovnání zpoždění prvního letu?

Aktivní před 5 hod

Pokud letíš s lowcostem a ne klasickou aerolinkou, žádná garance neexistuje. Kiwi ti neprodá letenku takovou, abys nestihl a oni za tebe museli platit. Je to jen sprostý marketingový trik.

Avatar uživatele klakaca

Ahoj, mám dotaz, resp. můžete mi někdo poradit, jak postupovat v případě, že máme nárok na nějaké odškodné? Ve čtvrtek 3.3. jsme měli odlétat z Kathmandů v 10.30 jejich času s Air India do Dillí, odkud nás čekal let do Londýna ve 14 hodin indického času. Došli jsme na letiště v KTM v 8.30 a tam nám řekli, letadlo je pryč, vyslali jsme dřívější a na vás neměli kontakt a čau...po útrapách, několika hodinách nervů, nás posadili do jiného odpoledního letadla do Dillí, kde nás pak ubytovali do hotelu se stravou a letěli jsme další den tím letem ve 14 hod. (teda neproběhlo to tak jednoduše, ale tím nebudu tady otravovat :) ). Samozřejmě s příletem o 24 hodin později do UK nám vznikli nějaké potíže a ještě jsme museli v Dillí zaplatit poplatek 70 liber (nevíme za co), aby jsme odletěli. Zaplatili jsme rezignovaně, abychom byli už pryč, ale chtěli bychom řešit nějakou náhradu. VašeNároky.cz to prý nevyřeší, jelikož se nejedná o "Evropskou záležitost"...prosím, řešil to zde někdo nebo poradíte, kam se obrátit? Nechci jim to tak nechat projít, po chování, jejich přístupu...byly to nervy a to nejsem cíťa. Díky za případné komenty.

Přidal se 13. 08. 2015
Avatar uživatele japonec

Zdravim, muzete poradit, zda mam pravo pozadovat refundaci po let.spolecnosti LAN airline, ktera nam odlozila let z Limy pres noc a ja nemel moznost jiz zrusit ubytovani za 53 euro v Madridu, ktere tim padem jiz propadlo.Na jejich customer servisu nemuzu najit zadne stranky na toto uplatneni.Co vse jim dolozit? dekuji

Avatar uživatele kylik

Toto by mě taky zajímalo. Teď jsme měli stejný problém s Iberií. Vyplnil jsem jejich formulář - chtěli vědět jenom osobní údaje, pas a údaje o letu. Po týdnu mi pouze napsali omluvný e-mail. O propadnutém ubytování vůbec nic nechtěli vědět a nezajímalo je to. Zkusil jsem jim napsat znovu a výsledek stejný.

Avatar uživatele K.Jasna

Poradí nám někdo, co dělat??? AirAsia nám zrušila dnešní let z Bali do Jakarty (vulkanická činnost na Lomboku)- nestihneme tedy let s AirBerlin do Prahy (přes Abu Dhabi a Berlin). Máme letět do Jakarty zítra, pokud situace dovolí. Letenkdy jsme kupovali tady, Student Agency i Air Berlin jsme se pokusili kontaktovat...

Avatar uživatele kosarjan1

Jak to děláte, když vám zruší let rakouská společnost a potřebujete se domluvit na kurzu (dle ČNB, ECB, ...), dle kterého se převedou eura do českých korun a ze kterého dne (ze dne podání stížnosti nebo data zrušení letu nebo jiné?), aby vás nezkrátili na tom?

Avatar uživatele michaela.vesela

Ahoj všem spolucestujicim letu QS1181 z Burgasu do Prahy 18.8..Následující den po priletu jsem podavala reklamaci na tento zpozdeny let presne dle pokynu na přepážce travelservisu v Praze na Ruzyni.Obratem prislo automaticke potvrzeni o doruceni e-mailu a tim to skoncilo.Je to jiz vic jak měsíc a na muj dalsi mail s dotazem jak to vypada s vyrizenim reklamace uz ani automat nereagoval.Muzu se zeptat, podaval jste take nekdo u travelservisu reklamaci a jak jste pochodili? To je normalni, ze ani neodpovi? Je nejaka lhuta pro ne na vyrizeni? Mame jeste cekat, jestli se nekdo ozve nebo jak teda dal postupovat? Za rady vsem moc dekuji;-) Misa

Avatar uživatele Ungermann.d

Ahoj, mám uplně stejné zkušenosti se stejným letem.

Avatar uživatele Vocelka.ok

Ahoj, Letěl jsem z NY do prahy přes Copengahagen. Let z NY měl zpoždění přes 4h(cca 4.5h) důvod zpoždění je Norwegian regrets to inform that DY7012 JFK-CPH departure at 23.09.2015 23:00 is delayed due to technical reasons. Your new estimated departure time is 03:20. Check-in will be open until 02:00 AM. Please contact our representatives at the airport for meal vouchers. We apologise for any inconvenience this may cause." do Prahy mi dali hned letenku na další den ráno. Shrnutí: zpoždění do cílové destinace cca 16h. Otázka: mám nárok na finanční odškodnění? Předem děkuji Jakub

Avatar uživatele modo

Ahoj, 23.9.2015 jsme měli odletět z Rhodosu v 00:50 hodin(let QS2281). Na letišti jsme se dozvěděli, že letiště nepřijímá žádná letadla a ani neodbavuje letadla a my máme čekat. Celou noc jsme čakali na letiši, dostali na osobu 2 vouchery v hodnotě 6 eur na jídlo a nakonec jsme odletěli v 9:30 hodin.Na Rhodosu se říkalo, že je zpoždění kvůli počasí a teď jsem se na internetu dočetla, že byla porouchaná přistávací dráha. Mám nárok na odškodnění???? Díky za jakoukoliv odpověď. Monika

Aktivní před 5 hod

Dobrý den Moniko, odškodnění za zpoždění mít nebudete, ale odškodnění za nesplnění podmínek v podobě poskytnutí ubytování ano. Toto je složitější případ, určitě podejte k šetření agentuře (https://www.cestujlevne.com/go-vasenaroky)

Avatar uživatele veronika.nykodymova

Dobry den, nas odlet z Recka byl o 12hodin opozden. Nejprve nemohlo pristat letadlo kvuli bource a bylo odkloneno do Italie. Kdyz nasledne po nekolika hodinach pristalo, nemohla uz ale posadka pokracovat v letu kvuli povinne prestavce. Mame v tomto pripade narok na odskodneni? Dekuji

Aktivní před 5 hod

Dobrý den Veroniko, vždy přesně záleží na skutečných potížích, dopravce si rád vymýšlí. Vzhledem k 2 důvodům bude lepší se dotázat u agentury https://www.cestujlevne.com/go-vasenaroky

Avatar uživatele barus.rychla

Ahoj, úplně jsem z článku nepochopila, jestli máme nárok na kompenzaci, takže se radši ptám :). Koupili jsme si přes vaše stránky (tj. přes Student Agency) letenky do Pobaltí + Finska s airBaltic (díky za tip včetně cestopisu, bylo to super :)). Zpáteční let jsme tedy měli na trasu Helsinki - Riga - Praha, odlet z Helsinek 10:55, přílet do Prahy 14:25. Let z Helsinek byl ale zrušený, což jsme se dozvěděli až když jsme čekali na letišti, prý kvůli technické závadě na letadle. Na přepážce airBaltic nám dali boarding pass na let Helsinky - Stockholm s Finnair, odlet 14:15 (tj. o 3 h 20 min později) + Stockholm - Praha s ČSA, přílet do Prahy 16:45 (tj. o 2 h 20 min později). Po dosednutí na Ruzyni ale kapitán hlásil, že je právě 16:23, tak nevím, jestli se bere tohle jako čas příletu, protože pak bysme nesplňovali tu podmínku příletu o 2 h později... Máme tedy na něco nárok? Voucher na 6 € na jídlo na letišti jsme dostali automaticky :).

Aktivní před 5 hod

Ahoj Báro, vždy se bere čas příletu, takže ve vašem případě nárok na plnění nevzniká.

Avatar uživatele barus.rychla

A čas příletu je tedy ten čas, který hlásí kapitán po dosednutí na zem, i když pak člověk v tom letadle stráví dalších pár minut během pojíždění k terminálu? Bohužel jsem neměla čas se podívat na příletovou tabuli, takže nevím, jaký tam byl napsaný čas příletu, nedá se to nějak zpětně dohledat? A nemáme nárok tedy ani na vrácení peněz za letenku? Podle vašeho článku: V obou variantách však musí dopravce vrátit finanční částku, kterou jste za letenku zaplatili.

Avatar uživatele barus.rychla

Aha, já právě pochopila z článku, že 3 hodiny jsou v případě zpoždění, v případě zrušení to jsou 2 hodiny. Tak nic, děkuju :).

Avatar uživatele michal

Ahoj, jak je to v případě, kdy letíme PRG-CDG-SIN (oba lety AF, lety na jedné letence) a dojde ke zpoždění odletu z Prahy a tím pádem nestihneme přípoj směrem do SIN? Je mi jasné, že mě asi posadí do nejbližšího dalšího letu. Pokud ale další let je až další den ve stejný čas a doletím tedy do cílové destinace o den později, mám nárok na 600 EUR? Nebo je to odvislé od doby zpoždění toho prvního letu mezi PRG a CDG? Pokud mě budou chtít posadit místo přímého letu na trasu s dalšími přestupy a tím pádem delší dobou na cestě, musím to přijmout? Např. podle http://www.airfrance.com/cgi-bin/AF/CZ/cs/common/home/home/HomePageAction.do - Letového řádu je mezi CDG a SIN buď přímý let v 19:25 nebo pak už jen lety se 2ma přestupy, které trvají o 8 hodin déle...

Avatar uživatele pavla.508494

Taky by mě to zajímalo. S přítelem letíme sice jinam ale také s air france přes Paříž. Ty doby přestupů jsou tam tak krátké! :-O

Avatar uživatele cernymartas

Ahoj, náš let QS 1181 z Burgasu měl podle plánu odletět v 9:10 místního času. Nasedli jsme do letadla a pilot nám oznámil, že je závada na motoru. Technik od Lufthansa nebyl sto tento problém opravit. Vrátili jsme se zpět do odletové haly, kde jsme celkem čekali 12 hodin. Po tito dobu nám bylo poskytnuto občerstvení-to bylo vše v pořádku. Kdybychom se z vlastní iniciativy nesnažili sehnat nějaké informace od místního technika a ochotné pracovnice místního letiště tak bychom nevěděli nic. Po 7 hodinách čekání přiletěl technik a opravoval to až do 21:00 VEČ. Nakonec jsme odlet ve 21:30 a do Prahy jsme přiletěli ve 23:00 SEČ. Na letišti nás odchytla slečna od GTAssistant, s. r. o. Tato spol si narokuje 25% z celkové vymožené částky. Můj dotaz: je nějaký způsob, jak dostat celých 250 €?

Aktivní před 5 hod

Ahoj Martine, zde je návod na proces - https://www.cestujlevne.com/odskodneni-zpozdeny-let/, i odkaz na naší partnerskou agenturu.

Avatar uživatele kubickovaiveta

Ahoj Martine, i my jsme bohuzel leteli z Burgasu do Prahy s takto dlouhym zpozdenim dne 17.8. Zvazujeme, zda se pokouset o kompenzaci sami nebo pres agenturu. K cemu si priklonis Ty? Spise uvazujeme o agenture vasebaroky.cz. Dovolena byla ale fajn, az na ten konec! Diky.

Avatar uživatele pavlina.zasterova

Též jsem letěla tím samým letem. :-) Stejně jako Iveta zkusíme vymoci kompenzaci přes vasenaroky.cz. Mají přece jenom více referencí, GTA na mě nepůsobí věrohodně - pán sice volal a následně mi přišel e-mail od slečny, ale když jsem se začala trochu víc zajímat o to, jaké už mají zkušenosti, kolika klientům už pomohli, atd.... začali dělat mrtvého brouka. Ani jejich webovky moc neříkají... Můžeme si sem případně napsat, jak se nám v boji daří..

Avatar uživatele pavlina.zasterova

....ještě něco - foto příletové tabule náhodou nemáte? Já můžu případně poskytnout foto odletové tabule v Burgasu.

Avatar uživatele Zuzanarendasova

Ahoj, chci se zeptat, jak je to z reklamaci, kdyz nas nechteli odbavit, pricemz 2minuty pred preskocil dalsi let. Prijeli jsme na letiste 21:10 a celali a protoze bylo pred nami spoustu lidi. Myslim si, ze nasi letenku prebukoali nekomu jinemu. Strasne neochotnej pesrsonal za prebukovani chteji na osobu 100dolaru a musime cekat 9hodin na dalsi let a pri prestupu v Milane budeme na cekaci listine. Dekuji za rady.

Aktivní před 5 hod

Ahoj Zuzko, píšeš polovinu informací. Napiš prosím celý problém.

Avatar uživatele kaky8

Ahoj. Mám právo na kompenzaci za zpožděný let, když EasyJet uvádí důvod zpoždění: že se stalo něco cestujícímu a letadlo muselo přistát, a pak museli hledat novou posádku, aby mohli letět dál. Děkuji za odpověď. Jirka

Přidal se 31. 05. 2014
Napsal 3 příspěvků
Aktivní před 3 lety
Avatar uživatele luckycesta

Ahoj! Tak konečně zrušili let i nám. Zatím žádám o kompenzaci sama, bez agentur. Prudu mi vyvažuje zvědavost. Jak si aktuálně vedu píšu na svůj blog. Každopádně ve hře je 400 Eur, takže se dost snažim. http://www.luckycesta.cz/jak-na-nahradu-za-zpozdeny-nebo-zruseny-let/ Třeba vám to pomůže u vaší žádosti kompenzace. A pokud jste z letu QS 1054 (PRG – VLC, 28.5.2015) tak se ke mně klidně přidejte!:) Lu

Avatar uživatele info

Dobry den, chci se zeptat, jestli je nejaka sance na odskodneni za zpozdeni 24h v pripade spolecnosti Emirates a letu Peking-Dubaj-Praha. Let Peking-Dubaj se z technickych duvodu musel vratit do Pekingu a my poletime po 22 hodinach z Pekingu znovu. Tim budeme v Praze nejdrive o 24h pozdeji. Dekuji JO

Avatar uživatele info

Dobrý den Honzo, ClaimCloud.cz se zabývá reklamacemi letenek mimo Evropskou Unii. Vyplňte formulář na našich stránkách a možná získáte odškodnění. Nic za to nedáte. Popište nám Váš případ a my se na něj podíváme.

Avatar uživatele bkladivova

Dobrý den, do dnešních Událostí připravujeme reportáž o reklamacích dovolených a reklamacích zpožděných letů. Ráda bych Vás poprosila, neřekl byste nám někdo svůj "problém" na kameru? Prosím ozvěte se na mail: barbora.kladivova@ceskatelevize.cz

Avatar uživatele dan.ondris

Dcéra dnes ráno odlietala na letnú brigádu (´= kontrakt vo vrecku, víza) z Viedne do NYC s prestupom v Dusseldorfe. Jej let z Dusseldorfu bol zrušený a letela odtiaľ o 6 hodín neskôr. Tento let, ktorý bol drahší, sme vyberali práve z dôvodu času príletu do NYC, kedže sa musela ešte autobusom presúvať odtiaľ dalej a posledný išiel o 18:00 miestneho času....Posunom letu o 6 hodín hrozí, že nestihne ani posledný vlak o 21:30 miestneho času a noc bude musieť stráviť na letisku....Ako postupovať pri reklamácii v tomto prípade?

Avatar uživatele Tomáš

Ahoj, jak je to v případě, že máme letenky koupené přes zprostředkovatele (airticket.com) s ČSA a dnes (22.5.) byl let (na 6.6.) zrušen. Kontaktují nás sami? Musí se zprostředkovatel postarat a zajistit nám jiný let? Pročítal jsem různé diskuze, ale moc informací jsem nenašel. Děkuji

Avatar uživatele lukas

Ahoj Tome, musí tě kontaktovat prodejce, jelikož je to přesně 14 dní do odletu, měl bys mít nárok na finanční odškodnění. V každém případě prodejce kontaktuj s požadavkem na náhradu.

Avatar uživatele Tomáš

Jde take o to, ze priletime do Osla a nemame se pak jak dostat do Prahy. Zak urcite potrebuji jiny let...dekuji za odpoved

Aktivní před 5 hod

Variantou je přesun na jiný den, ale airtickets.com není hold české zastoupení a služby jsou tu tam..

Avatar uživatele Tomáš

Tak bohužel jiný let nenabídli (pouze 5.6., ale to je o den dříve) , takže pouze vrácení peněz :-(

Avatar uživatele Makova15

Dobrý den, měla jsem zítra kolem jedný ráno odjíždět na letiště a v 5:30 letět do tuniska od firo-touru, ale dneska odpoledne mi dali vědět z cestovky, že je změněný čas odletu můžou to udělat takhle 24 hodin.Nebo ani ne 24 hodin před odletem a neříct důvod takhle tam přiletíme v 16:00 a než se dostaneme do hotelu tak celej den je fuč a to samí změnili i čas odletu odtamtud.Měli jsme zařízenej odvoz, ale museli jsme to zrušit a pojedeme vlakem, což není můj oblíbený způsob cestování...

Aktivní před 5 hod

Dobrý den Michaelo, bohužel toto je běžná praktika CK. Žádejte vrácení části ceny ze zájezdu za zkrácení služeb, rozhodně se nenechte uchlácholit vouchery na dovolenou, ale chtějte peníze. Kdyby něco - dotaz zdarma na https://www.cestujlevne.com/go-vasenaroky

Avatar uživatele hana.kyrianova

Dobrý den, tuto sobotu (tedy za tři dny) odlétáme z Prahy do Lisabonu a odtud do Porta. Před chvílí mi přišel mail, že letíme to Lisabonu, tam musíme přespat (zpoždění je tedy o cca 8 hodin). Navíc jde i o rezervaci na poslední chvíli :(. Propadne mi rezervace v Portu a musíme přespat v Lisabonu. Máme nárok na náhradu škody? Děkuji Hanka

Avatar uživatele ice.27

Rád bych se zeptal, jaké má cestující možnosti (nároky), pokud má již zaplacenou dovolenou přes CK včetně letenky, ale dopravce zruší let (z důvodu, že se mu to nevyplatí) a CK zajistí náhradní let, ovšem ty odletová časy jsou úplně jiné a nevyhovující?

Kdy ke změně došlo?

Avatar uživatele ice.27

Došlo k tomu asi 25 dní před odletem.

Avatar uživatele info

Bohužel pokud Vás letecká společnost kontaktuje nejpozději 14 dní před odletem, tak nemáte na kompenzaci nárok.

Přidal se 13. 05. 2014
Napsal 3 příspěvků
Avatar uživatele smajdalf007

Dobrý den, měl bych dotaz. Jsme v Indii, ale nepriletelo nám zavazadlo, tak už jsme 4 jen v tom, v čem jsme přiletěli. Na letišti nám dali 3000 rupií, ale ty už jsme utratili prakticky jen za telefon, když se s nimi domlouváme, kdy nám batohy přivezou. Další problém je, že tu nedávají paragony. Máme nějakou šanci dostat ještě nějaké peníze? Dík, Jirka

Aktivní před 5 hod

Jirko, poprosím vás o zadání případu rovnou na https://www.cestujlevne.com/go-vasenaroky a popsat detailně problém. Tři tisíce rupií je vcelku málo, záleží konkrétně na podmínkách a detailu cesty.

Avatar uživatele petrahelesic2

Dobrý den, zrušili mi let České Aerolinie a mám leťet novým dopravcem Smartwings. Jenže já jsem si vybrala ČSA protože mi zajistili přepravu kola zdarma u smartwings nejenže mám jinou povolenou váhu zavazadla ale i musím zaplatit u smartwings za přepravu kola nemalé peníze až 3000Kč za cestu tam a 3000Kč za cestu zpět. Jak mám postupovat když mi ten let zrušili a nový přepravce nepřejímá podmínky přepravy starého dopravce? Můžu žádat o peníze zpět za zrušený let? Nebo o peníze - náklady které mi vznikly se zrušením letu?

Aktivní před 5 hod

Dobrý den, kupovali jste letenky přes agenturu nebo přímo u ČSA? Určitě by měly být dodrženy objednané služby.

Avatar uživatele petrahelesic2

Letenku jsem koupila přes internet - airtickets.com

Avatar uživatele petrahelesic2

Moc děkuji za rady! Zkusím to tedy podle těchto rad ještě vyřídit. Děkuji! :)

Avatar uživatele silena.sasena

Dobrý den, 2.5.2015 jsme měli se studenty odletět s TAP Portugal do Lisabonu. Dnes tj. 22.4.2015 (tedy necelý týden před odletem) nám byla ohlášena stávka a let zrušen. Můžu se zeptat někoho zkušeného na co máme nárok? Údajně si máme let přebukovat na jiný, který je mimo stávku, ale pouze u této společnosti. Je to skutečně tak? V případě, že poletíme v dnech před stávkou máme nějaký nárok na ubytování v Lisabonu? Mockrát děkuji

Aktivní před 5 hod

Dobrý den Sašo, bohužel stávka nespadá do témat, kdy je let.společnost nucena plnit odškodnění. Proto máte nárok pouze na přesměrování letu.

Avatar uživatele halina.brabcova

Dobrý den, kupovali jsme letenky u Vuelingu v lednu s odletem v květnu do Barcelony z Prahy. Let jsem objednala v 18 hod ale posunuli ho na dřívější čas na 7 hod. Mám nárok na odškodné, když to letecká společnost tu změnu hlásila před odletem?

Avatar uživatele lukas

Dobrý den Elin, pokud není do odletu méně než 14 dní, nemáte prakticky žádnou možnost s tím něco dělat, můžete žádat o vrácení peněz nebo akceptovat změnu nebo si nechat přesunout lety na jiná data.

Avatar uživatele katk.dlouha

Ahoj, nemáte někdo zkušenosti s komunikací s China Southern airlines? Chtěla bych odškodnění za zpoždění zavazadel (zpozdily se o skoro celou dovolenou:)) ale všude je na ně uveden jen telefon... nemáte někdo funkční email? Nebo nevíte, zda za nás může vyřídit veškerou komunikaci nějaká agentura, která by si z odškodného strhla provizi?Moc děkuji! Katka

Avatar uživatele takovejmakovej

My letěli loni o prázdninách s EasyJet do Paříže. Letadlo odlétlo místo 21:10 až v 00:30. Přiletěli jsme na mrtvé letiště do Paříže, kde nikdo nebyl a my byli dost v .... Za 50 euro nás taxík vzal do centra. Tak jsme se hádali se společností o kompenzaci. Hned nám řekli, že to byla technická závada. Tak jsem řekl, že mám rodinného příslušníka pracujícího na letišti Praha, a že to není pravda (pěkně jsem kecal, ale zkusil jsem to). Pak mi došel druhý mail, že nás začnou řešit. Třetí mail, že nic. Tak jsme jim poslali návrh na žalobu a do týdne bylo doma 12 000 za dva pasažéry :)

Přidal se 05. 02. 2015
Napsal 18 příspěvků
Aktivní před měs
Avatar uživatele dryadka

Dobrý den, rodičům byl zrušený let z důvodu stávky pilotů Lufthansy, dozvěděli se to den předem, nakonec místo letu jeli autem. Prý jim bylo řečeno, že na odškodnění nemají nárok - je to pravda? (Dočetla jsem se, že stávky se považují za mimořádné události, při kterých se odškodnění nemusí vyplácet - ale nevím, jestli se rozlišuje stávka zaměstnanců aerolinie a pozemního personálu, jako u zpoždění letu?)Díky moc za radu :)

Aktivní před 5 hod

Dobrý den, stávka je jen jedna - nerozlišuje se forma zaměstnanců, bohužel.

Přidal se 05. 02. 2015
Napsal 18 příspěvků
Aktivní před měs
Avatar uživatele dryadka

Aha, to je sice špatná zpráva, ale děkuji za odpověď :)

Avatar uživatele davbod

Dobry den. 27.12.2014 jsem odletal z Prahy pres Frankfurt na Jamajku.Z Prahy byl let zrusen z duvodu ilegality posadky. Chtel jsem letet jinou leteckou spolecnosti pres Londyn.To mi nebylo umozneno, nebot pry Lufthansa neni s Wiss air. ve "spolupraci". A tak byl nabidnut az ve Frankfurtu let pres USA (nemel jsem estu) na jine misto na Jamajce.Kdybych nevyuzil tuto moznost, musel bych ve Frankfurtu cekat 5 dnu.Mel jsem za to, ze v takovemto pripadne musi letecka spolecnost pri zruseni letu zajistit dopravu klienta naslednym spojem o od jakekoli jine spolecnosti.Muze mi prosim nekdo toto vyvratit nebo potvrdit? Dekuji.David.

Avatar uživatele info

Dobrý den Davide, rádi bychom se na Váš případ podívali blíže. Záleží na spoustu faktorech ohledně Vašeho letu. Bohužel nevíme o jaký let se konkrétně jedná a co jste již podnikl. V případě, že chcete pomoc, tak nás neváhejte kontaktovat. Více se dozvíte na ClaimCloud.cz

Avatar uživatele filip

Ahoj, mam dotaz. Moje zavazadlo melo zpozdeni. Kde mam primarne uplatnovat proplaceni veci? Aerolinka nebo moje pojistovna? Diky za radu

Avatar uživatele damu03

Zdravím, v srpnu jsem letěl Deltou let dca-slc a měl krásné zpoždění 6 hodin... závada na motoru. Protože to je mimo EU, tak to přes vymahačskou společnost nepůjde. Dozvěděl jsem se, že jediná možnost je napsat přímo Deltě s žádostí o kompenzaci. Tudíž prosím o radu, co jim přesněji napsat, protože předpokládám že věta "number of bank account - .... - money here" asi nepomuže

Avatar uživatele no.a

Zdravím, prosím o rychlou radu, musím situaci řešit obratně. Dne 2.10. Mame s celou rodinou odletat do Hurghady. Dovolena byla zakoupena s odletem z Brna 2.10.14 v 10h a nyní volali z cestovky ze se let z Brna rusi a ze se odlétá z Prahy již v 00.10 2.10.14. Cestujeme s 3mi malými dětmi. 1rok, 4 roky a 11 let a 2 dospělí. Je pro nás problém se dostat na odlet. Co dělat a na co máme nárok. Děkuji Honza

Avatar uživatele info

Dobrý den Honzo, máte nárok na finanční kompenzaci 400 eur pro každého pasažéra. Pokud jste o ni ještě nepožádali, můžete tak učinit hned na http://www.freeclaim.eu/zadost-o-nahradu/. Jelikož vás letecká společnost o zrušení informovala jen 3 dny předem, musela by poskytnout náhradní let, který odletí nejdříve 1 hodinu před plánovaným odletem. Vy jste odletěli téměř o 10 hodin dříve, proto nárok vzniká. Požádat můžete zpětně, není s tím žádný problém.

Avatar uživatele ifisek

Zdravím, po příjezdu na letiště v LA jsem zjistila, že můj let do Prahy byl zrušen z důvodu stávky - společnost Air France. Můj let byl přebookován na další den a dostala jsem voucher na hotel včetně stravy. Mám nárok také na finanční kompenzaci a pokud ano jak bych měla teď postupovat? Děkuji.:)

Avatar uživatele wanda.sranda

Dobrý den, začátkem září jsme s přáteli cestovali z Bratislavy do Alghera s přestupem v Bergamu. Již v Bratislavě byl let opožděn o více, než 4 hodiny, tudíž nám uletěl navazující let z Bergama. V Bergamu jsme byli nuceni nocovat a čekat na další let do Alghera, který letěl za dalších 8 hodin. V Bratislavě nám slečna za okýnkem naší letecké společnosti (Ryanair) nebyla schopná poskytnout absolutně žádné informace o dalším postupu, jenom nám po několikaminutovém „nátlaku“ vytiskla formuláře o zpožení letu. V Bergamu infomační kiosek Ryanair otevíral až v 7 ráno, tutíž jsme nějakých 7 hodin vůbec netušili, co s náma bude. Nicméně nám později přerezervovali letenky a odlětěli jsme letem o půl 9 ráno do Alghera. Chci se zeptat, jestli máme nárok na náhradu za zpoždění letu z Bratislavy (to předpokládám ano), ale hlavně, jestli si můžeme nějakým způsobem stěžovat i na několikahodinové čekání v Bergamu. Oba lety realizovala společnost Ryanair. Děkuji mockrát za odpověď. Vanda

Aktivní před 5 hod

Ahoj Vando, první let určitě s nárokem, další bez. Tam můžete být rádi, že vám vyhověli s přebookováním ;)

Avatar uživatele info

V případě, že jste měli oba lety na jedné letence, máte nárok na kompenzaci, přičemž se posuzuje celkové zpoždění do cílové destinace. Kompenzace však bude jen jedna, a tedy nemůžete mít kompenzovány oba lety. Máte však nárok na proplacení ubytování, transferu do hotelu, občerstvení a dalších nákladů. Samozřejmě i zpětně, pokud jste o něj ještě nežádala.

Avatar uživatele jpastorkova

Dobrý den. Před chvílí mi přišel email zrušení našeho letu s Air France z Marseille do Prahy kvůli stávce. Let je na úterý 16.9. Co mám dělat jak postupovat? Děkuji za rychlou odpověď. Jana

Aktivní před 5 hod

Dobrý den, kontaktujte dopravce o možném postupu. Budete přebookován na jiný let.

Avatar uživatele jpastorkova

Tak se opravdu stalo. Místo přímého letu sice máme 2 přestupy, ale dostaneme se domu. Hurá. Díky za rady. Jana

Avatar uživatele nikusska1

Ahoj, zakoupili jsme od pelikána balíček Praha-Dominikánská republika- NY. Na přestup v NY máme 3 hodiny, co dělat pokud vinou imigračního ( fronty) nestihneme přestup či bude mít letadlo zpoždění?

Aktivní před 5 hod

Ahoj Nikol, přestup stihnete. Situace se ale řeší tak, že dojdete na transitní přepážku, kde vás přehodí na další nejbližší let, případně na vás budou již čekat po výstupu z letadla.

Avatar uživatele sarkapelcova

ahoj, zažila jsem takový zajímavý let... 15.7. jsme letěli v 17:30 ze Soluně do AMsterdamu, kde jsme měli necelé 2 hodiny na přestup na let do Prahy. Letadlo ze SOluně vzlétlo, ale míto do Amsterdamu letělo opačným směrem - do Kavally (cca 200 km od Soluně). Nokdo nic nevěděl (trochu psychická újma), až pak posádka ohlásila, že tam letíme někoho vyzvednout, kdo tam uvízl kvůli špatnému počasí. Načež jsme tam ani nepřistáli, protože bylo překvapivě hnusně, a vrátili se zpátky do Soluně. Tam jsme zkejsli cca hodinu a pak jsme zase letěli do Kavally a při přistání pršelo a bouřilo. Pak se k nám přidalo asi 40 lidi z Kavally, a protože bylo hnusně,nechali nás skoro 2 hodiny v letadle na letišti (nabídli nám alespoň občerstvení) s tím, že nám nakonec oznámili, že už kvůli počasí nevzlítneme. Bylo cca 22:30. Asi po dvou hodinách, co se nás více než 1000 lidí krčilo v malé letištní hale, nám sehnali ubytování. Druhý den jsme letěli až ve 13:00, v Amsterodamu byli dle plánu. SLibovali nám, jak se o všechny, co zmeškali let, postarají, ale v AMstru na přepážce jsme si museli všechno vyřizovat sami, paná nic nevěděla, naštěstí bylo ve večerním letu do Prahy volno. Chci se zeptat, máme nárok na nějaké odškodnění? Do Prahy jsme se dostali o 24 hodin později... Vinou nesmyslného rozhodnutí letět zachraňovat někoho, kdo někde uvíznul kůůli špatnému počasí a nakonec tam taky uvízli. Hlavně nikdo z nás ani nic nevěděl do samotného vzletu... Děkuju za radu, Šárka

Aktivní před 5 hod

Šárko, záludná otázka.. Položte ji prosím přímo zde - http://www.vasenaroky.cz/letecka-doprava

Avatar uživatele horackova.alice

Ahoj, chystám se do Bangkoku s Emirates. Praha-Dubai - Dubai-Bangkok a obráceně. Vše s Emirates. Pokud to dobře chápu v případě zpoždění Praha-Dubai, máme nárok na odškodnění. Nejsem si ale jistá zda i při zpáteční cestě. Na přestup je asi 5hodin tak nevím pokud bychom měli zpoždění zda platí stejné podmínky? Díky moc

Aktivní před 5 hod

Ahoj Alice, u Emirates si nedělej starosti - tam to v 99% vždy klapne. Při přestupu 4h a víc si dojdi pro voucher na občerstvení - https://www.cestujlevne.com/diskuze/viewtopic.php?f=20&t=951

Avatar uživatele urtica

Uz je to par mesicu, ale zajimalo by me, jestli nevite, co delat, kdyz uleti letadlo treba kvuli fronte na imigracnim. Letadlo z Evropy melo 40 minut zpozdeni, na prestup v NY jsem mela mit vic nez 3 hodiny. Fronta na imigracni nebyla rozdelena na transfery a ty co uz jsou v cili, zamestnanci vubec nechteli pomoci, bylo jim to jedno, ze maji plnou frontu lidi co nestihaji spoje. Jeste tam kdosi prisel a vybral zensky s detma, co uz mimochodem byli v cili, takze nas to jeste vic zdrzelo. Spoj do LA mi uletel. Vtesnali me do dalsiho spoje za 5 hodin. Byla to nejaka lowcostovka, kde mi za dalsich 5 hodin letu nedali vubec nic k jidlu. Potkala jsem par, ktery letel do Australie a pres USA jenom transferoval. Kvuli ty fronte museli letet az za dalsich 24 hodin! Ma clovek v takovym pripade nejakou sanci? Hodne se prodavaji letenky treba jen s hodinou a pul na prestup v prvni americke destinaci, to mi prijde uplne nerealne....

Avatar uživatele eva.jurcikova

Bohužel v tomto případě zřejmě nebude dána možnost domoci se nějakého odškodnění. Není mi známa povinnost amerických imigračních úřadů, aby postupovaly v nějakém stanoveném čase. Je to podobné jako jejich právo odmítnout vstup do USA. Vím, že některé letecké společnosti nebo prodejci letenek upozorňují na podobné situace, ale může být otázkou, proč prodávají let právě s hodinou a půl na přestup, zda by klient neměl být na možné riziko upozorněn.

Aktivní před 5 hod

Jídlo se na letech v rámci USA nepodává bohužel nikde ;) SFO-NYC s American Airlines a též bez jídla.

Avatar uživatele jitkabranichova

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mám nebo nemám nárok. 22.5. odlat z prahy s BA do londýna a pak do calgary. Cestou do londýna změna počasí přistání v Birminghamu. Pak do londýna, ještě pořád jsme měli hoďku na přestup,a le po přistání nás drželi skoro celou hoďku v letadle, protože nepřijel autobus, který by nás odvezl k terminálu. Pak nám to o 5 minut odletělo, přitom to byla stejná společnost, takže snad o nás museli vědět, že jsme na letišti, akorát nás nechtějí pustit z letadla. Pak 5-ti hodinová fronta na přebukování jízdenek, a to zkoušeli prý až za tři dny, protože jsme prý Big family, já, muž a dvě děti, podotýkám, že i dvouleté dítě dostalo k jídku majonézový Wrapp a koupit si tam nebylo kde, protože jsme nesměli opustit terminál, místo 4 postelí jsme dostali dvoulůžkový pokoj a jelikož jsme na hotel dorazili v 23:00, tak už nám nedali ani večeři. Ještě že ta snídaně stála za to. Mám nárok na kompenzali 600 EURO/osobu, nebo to budou brát, jako že prapůvodně to bylo způsobené počasím, a i když bychom to mohli stihnout, tak to hodinové zadržení v letadle už nebude nikdo zkoumat? Díky JItka

Avatar uživatele jitkabranichova

ještě chci dodat, že nakonec jsme z londýna do calgary letěli jinou společností, místo BA tak Canada Air. Díkybohu kufry dorazily v pořádku s námi

Avatar uživatele petrnovotny111

DD, Váš případ je dost hraniční... v žádném případě společnost v tomto případě dobrovolně nezaplatí a bude se v soudním řízení bránit, nicméně úspěch ve věci vidím 60:40, poměrně silný je ten argument, že jste měli letět se stejnou společností, tudíž o vás museli vědět a jestliže vám to uletělo o 5 minut,tak se dá konstatovat, že nepřijali věechna opatření aby vašemu zpoždění zabránili, ale jak říkám, je tam i možnost porážky...osobně bych to kvůli 600EUR/osobu zkusil...

Avatar uživatele petrnovotny111

Zkušenosti s aerolinkami: TAP-po kontaktování cestujícím neodpovídají, nekomunikují EZY-občas zašlou šek,nároky zamítají WIZZ-cestujícímu zamítnou vždy, po podané žalobě hned platí a nečekají na rozhodnutí ČSA-střídavě uznávají a zamítají a to i v případě totožného letu IBERIA-neodpovídá, platí po podání žaloby Vueling-poté co obdrží žalobu, tak zaplatí KLM, Air France-odkazují na technické závady Za důležité považuji doplnit, že letecké společnosti často odkážou na technickou závadu a odmítají zaplatit. Pozor na to, technická závada na letadle není důvodem aby vám kompenzaci nevyplatili, existuje na to řada soudních rozhodnutí po celé Evropě... Když společnost odkáže na špatné počasí, doporučuji prověřit, jelikož i tato odpověď patří to zamítavých ctrl c, ctrl v Jinak jsem se zde dočetl, že je prý složité, když letíte se dvěmi různými společnostmi s přestupem a dorazíte do cíle se zpožděním větším než tři hodiny...Problém to není a fguje to následovně: Letíte např. z Prahy přes Londýn do Newyorku...Z PRG do Londýna máte rezervaci u ČSA, let se opozdí o 48 minut. Nestihnete tak navazující let (např. u British) do NewYorku a tam dorazíte o 6 hodin později náhradním letem...Zde máte nárok nikoliv na 250 EUR za cestu PRG-Londýn, ale na 600 EUR za cestu PRG-NY a to u ČSA. Jinak uplně obecně platí, že když si zažádáte sami, tak nic nedostanete, společnosti spoléhají na to, že nepůjdete k soudu (češi se často nesmyslně bojí nějakých výloh obřích atd.)a můžete jim hrozit jak chcete. Doporučuji to dát právníkovi, když tam nemáte co ztratit...

Aktivní před 21 dny
Avatar uživatele lady.seefrideova

Velmi doporučuji znát tyto informace uvedené v článku! Vloni v létě jsem poprvé sama letěla delší let, příprava na cestu byla narychlo, avšak na tyto info co dělat v případě zrušení/zpoždění letu jsem pozapomněla...letěla jsem s Etihad Airways, přestup v Saúdské Arábii. Při cestě zpět se zkomplikovalo počasí a let byl zpožděn o více než 24 h. Na letišti v panické tlačenici všech národností jsem vystála 4 h frontu, aby mi byla přebookována letenka + získala nějakou tu kompenzaci (a vlastně netušila, jaká by vlastně opravdu měla být). Zde chci upozornit na to, že je nezbytné zkontrolovat opravdu všechny detaily, pokud je nutné přebookovat letenku! Už netuším co přesně bylo špatně na té mé, ale půl hodiny před odletem mně a několika dalším pasažérům zaměstnanci společnosti sdělili, že máme špatné letenky. (Na palubu jsem se nakonec dostala, ale stálo mě to hodně sil...) Na letišti mi jinak během zpoždění poskytli vouchery na jídlo, ale hotely na letišti již byly plné, ale asi bych to příště řešila důrazněji....došlo také ke ztrátě zavazadla. Nicméně, letecká společnost vše kompenzovala bez výhrad.

Aktivní před 21 dny
Avatar uživatele lady.seefrideova

Ještě dodám, že letenku zaměstnanec společnosti přebookoval špatně zřejmě z toho důvodu, že letadlo bylo již plně obsazeno a vzhledem k vysoké "nasranosti" davu nechtěl vyvolat apokalypsu, můj názor...je třeba připravit si v těchto situacích ostré lokty....

Avatar uživatele _dan_

Může mi někdo vysvětlit, proč se platí zprostředkovatelským agenturám 25% ze získané kompenzace? Vždyť náklady prohraného soudu platí strana co prohrála, takže právník už zaplaceno jistě dostal. To je jako by mi někdo ukradl auto, právník mi to vyhrál a ten co prohrál musel zaplatit náklady soudu. Já dostal zpět auto, ale právník mi řekně a beru si ještě 25% z ceny auta. Je to trošku postavený na hlavu...

Aktivní před 5 hod

Náklady na soud nejsou náklady na právní služby. To jsou zcela dvě různé služby.

Avatar uživatele rd75

boze ty jsi vul. Tak si to u toho soudu uhadej sam.

Avatar uživatele _dan_

Ano, jsou to dvě různé věci, ale i tak soud určuje platbu obou těchto nákladů tomu, co prohrál spor..

Avatar uživatele rd75

ty jsi jeste asi nikdy nebyl u soudu vid:) Jinak by jsi neplacal nesmysly.

Avatar uživatele _dan_

Když na něco neumíš odpovědět, tak napíšeš tomu druhýmu "ty seš vůl". Česká klasika. Já se slušně zeptal a nikoho neurážel...

Avatar uživatele eva.jurcikova

Je to přesně jak říká Dave. Myslím, že si pletete služby právníka se službami zprostředkovatelské společnosti. Můžete si klidně najmou právníka, zaplatit mu sumu za vaše zastupování a následně v případě výhry tyto peníze nárokovat po protistraně. Problém však nastává, když spor náhodou prohrajete, nebo když se na soud vůbec nedostane a protistrana začne plnit na základě předžalobní výzvy, pak Vám nezbývá nic jiného než advokátovi zaplatit sám. Pokud případ řešíte přes zprostředkovatelkou agenturu, nevstupujete do žádného rizika, protože, i když prohrajete, nic neplatíte. Navíc za vás agentura vše vyřídí, takže ušetříte spoustu času. :)

Avatar uživatele mlaube

Mirku: Nechápu jaký máš problém, ale měl by jsi se léčit. To, že se někdo normálně zeptá, protože tomu nerozumí, je zcela běžná věc. Bylo by fajn, až půjdeš k právníkovi, aby se ti pokaždé, když nebudeš něco vědět, vysmál. Dave: Úžasný článek, i jako právník jsem sem hodně přiučil. Díky !!!

Avatar uživatele rd75

zatim jsem se nesetkal s tim, ze by pravnici byli vyrazne chytrejsi nez clovek s prumernym IQ. A uprimne receno, nekteri jsou tak tristní, az to prekvapuje.

Avatar uživatele mlaube

Mirek: Pokud tedy jsou právníci chytří jako Ty, tak si to k tomu soudu běž uhrát. Nastuduj si všechno a můžeš vyrazit. Na jednou stranu říkáš, jak právníci jsou dobří na soudní spor a následně v dalším příspěvku mluvíš o jejich průměrné inteligenci, či ještě horší než člověk s průměrným IQ. Nastuduj si mimo případu i základní věci ohledně chování u soudu a etiky. Chytrej jak rádio. Přestaň tady hatovat a poraď když můžeš, nebo buď zticha ;).

Avatar uživatele rd75

zjevne jsi jeden z tech mene chytrych pravniku, jinak by jsi si vsimnul, ze v me argumentaci neni zadny rozpor. Bud se necham ve veci kompenzaci zastupovat a zaplatim si za to, nebo se budu hajit sam, ale musim pocitat s tim, ze se na to budu muset pripravit. Ja jsem reagoval na prvni komentar, kdy se nekdo podivoval nad tim, ze za zastupovani chce agentura penize. Dale jsem reagoval na tvoji, v této souvislosti, irelevantni poznamku o tom, že by se mi měl právník vysmívat, pokud bych něco nevědel. A proč by měl, když si ho platím? Srovnáváš jablka s hruškama a snažíš se vypadat chytře. Zatím ti to moc nejde.

Avatar uživatele martina.plackova

KOmpenzace vedlejších nákladů? Dnes mi Greenland express oznámil, že se náš let kodaň-grónsko-kodaň o jeden den posouvá (odlet v půlce srpna). Bohužel už máme koupené letenky do kodaňe, ubytování v grónsku a vnitrostátní přelety v grónsku, takže posun o jeden den pro nás znamená velkou finanční zátěž (nic z toho není vratné). Je možné se nějak domoci náhrady za tyto obtíže? Z EU (http://ec.europa.eu/transport/themes/passengers/air/) mi sdělili, že oficiální směrnice na to neexistuje, proto se chci zeptat, zda s tím nemá někdo zkušenosti. Díky moc

Aktivní před 5 hod

Bohužel, změna letu byla oznámena dříve jak 14 dní před odletem. Jestli dobře chápu, tak budete potřebovat koupit 1 noc navíc v Kodani a možná přesunout vnitrostátní let v Grónsku? Zkuste kontaktovat danou aerolinkou a oznámit jim tento důvod, že nestihnete let kvůli posunutí letu do Grónska.

Avatar uživatele martina.plackova

Částečně máte pravdu, ovšem nebude potřeba jedna noc navíc v Kodani, ale dvě (jednu jsme měli přepat na letišti, prootže se přilétá v noci a odjíždí ráno, což teď již není uskutečnitelné), zároveň bude nutné si koupit novou letenku směrem do kodaně - po změně bychom měli na přestup 45 minut, což není reálné stihnout. Vnitrostátní lety nám nakonec vyjdou - ikdyž mezi posledním přeletem a odletem do kodaně bude čas necelé dvě hodiny. Navíc budeme muset měnit ubytování v grónsku, což nevím, zda půjde bez poplatku. Myslím, že takovéhle případy by si taky zasloužily svoji legislativu...

Aktivní před 5 hod

Minimálně můžete dle nového letového řádu pozměnit nabídnuté lety.

Přidal se 05. 01. 2016
Napsal 6 příspěvků
Avatar uživatele BMAJTZ

Zajímavý článek, nicméně by mě zajímalo jak je to se zahraničními lety třeba pře Emirates do Japonska. A vůbec jaké máte zkušenosti s Emirates a případně ještě s Air Asia?

Avatar uživatele _dan_

Je snad jasně dáno: let je s odletem z letiště na území EU (+Norsko, Island, Švýcarsko) nebo je váš let operován evropským dopravcem. Takže na nějaký lety po Asii s Air Asia se to nevztahuje. Pokud je odlet z území EU, tak se to na Emirates vztahuje...

Avatar uživatele vaclav.lang

Nevíte někdo, jak je to v případě, že rezervujete prostřednictvím zprostředkovatele, např. Pelikána? Právě mi zrušili let, takže musím čekat den a půl, a odmítají jak finanční kompenzaci, tak uhradit ubytování. Let je jinak od ČSA. Děkuju

Jaké je datum letu?

Avatar uživatele vaclav.lang

23.7. - čili víc jak 14 dní. Takže pokud tomu dobře rozumím, na odškodné nemám nárok...?

Přesně tak..

Avatar uživatele wednesdai

S KLM jsme měli vždy nějaký problém. Stalo se přesně to, že kvůli zpožděnému letu jsme nestihli navazující let. Další let byl za více než 24 hodin a dopravce se nám vysmál s tím, že let byl zpožděn kvůli problému letiště a dopravce s tím neměl nic společného. Pokud tedy chceme, můžeme žalovat JFK a hodně štěstí s takovým sporem. Takže den a noc na letišti a žádná náhrada ničeho.

Avatar uživatele petrnovotny111

Řešil bych to dále, je tam velká šance, že tomu tak nebylo ;)

Avatar uživatele j.rafaj

Všechny vás zdravím. Jedna aktuální zkušenost. V únoru letěli přátelé s Iberií(už nikdy více) do Buenos Aires přes Madrid. Více než 7.hodin zpoždění na letišti vlivem porouchaného letadla a jen jeden nabídnutý sendvič. Já si s Iberíí dopisuji už přes měsíc a pokouším se pro ně získat náhrady ve výši 600 EUR/osoba. Stále neúspěšně. Pořád odmítají jakékoliv nároky uznat a prý nemají za toto zpoždění povinnost cokoliv vyplácet. Navíc komunikace je jen přes webový formulář, takže hrozně moc zdlouhavá a otravná. Asi ví proč nemají přímý email. Tak pokud máte někdo zkušenost s Iberíí, prosím o komentář či radu.

Avatar uživatele eva.jurcikova

Už jsem se s úspěšně získanou kompenzací od společnosti Iberia setkala, záleží však na tom, zda se nejednalo o nevlídnost počasí či podobně, pak nárok nevzniká. Můžete zkusit zadat případ na www.vasenaroky.cz a právníci se Vám na to podívají. Ono někdy letecké společnosti nechtějí plnit, dokud se na ně neobrátí právní zástupce - s tím mám bohaté zkušenosti :) Ale i tak držím palce, aby se vám podařilo vše vyzískat samostatně! :)

Avatar uživatele Offloaded

Má Eva Jurčíková, tzv. marketingový specialista zmiňovaného webu v popisu práce trolling po všech možných internetových fórech a lapání dušiček?

Avatar uživatele eva.jurcikova

Petře, já žádné "dušičky nelapám". S tím jste mě celkem pobavil :) Pouze odpovídám na dotazy, protože s touto problematikou mám bohaté zkušenosti, a nabízím tazatelům možnost řešení. Nikomu nic nenutím.

Avatar uživatele kuzeykibris

Ahoj chci se zeptat . Pri nastupu do letedla v Barcelone smer Miami , memu kamaradovi rekli , ze nemuzou najit jeho odbavene zavazadlo a on bez neho nesmi odletet . Takze nam rekli at jdeme do letedla , ale on snama zkratka nepoleti . Po dalsich debatach ve smyslu ze to prece neni jeho problem a ze v miami prestupujeme na dalsi let do central ameriky , ktery mu zarucene uletei -se problem nakonec zahadne vyresil .. Celou dobu mi pripadalo , ze na nas (ne neho ) neco hraji . Chci se teda zaptat jestli je normalni , aby kdyz oni ztrati moje zavazadlo , tak ja kvuli nim nemohl odletet? Diky moc Jsem zvedavy na vase nazory .

Avatar uživatele eva.jurcikova

Normální to podle mě určitě není a v případě, že by kamarád neodletěl, by měl vzniknout nárok na odškodnění. Naštěstí se tak nestalo, protože toto by byl určitě zapeklitý případ ve smyslu, po které společnosti kompenzaci vlastně vymáhat. :)

Avatar uživatele 73dan

Kompenzace se vždycky vymáhá po tom, s kým mám smlouvu. Na tom není nic zapeklité. Případné náklady si pak musí letecká společnost přenést na toho, kdo to způsobil, ale to už vás nemusí zajímat. :-)

Avatar uživatele es-mik

Jednou jsem měla zpoždění 7 hodin s Jet2 Manchester-Praha, závada na letadle. U odbavení sami dávali vouchery a upozornili, že pokud neodletíme dnes, budeme ubytováni. Naštěstí nás dostali v 1h ráno do Prahy..ale pak to řešení jak se dostat domů...hrůza

Avatar uživatele eva.jurcikova

Jen chci upozornit, že i když dostanete od letecké společnosti jídlo a nocleh, stejně na kompenzaci za zpožděný let právo máte :) Je vám tím totiž vynahrazován čas, který jste strávili čekáním.

Přidal se 01. 08. 2014
Avatar uživatele Kompik

Super článek, nicméně nikde jsem se nedočetl, když kvůli zpozdění předchozího letu zmeškám ten následující(třeba přes atlantik). Jak to funguje v tomto případě?

Avatar uživatele eva.jurcikova

Pokud letíte oběma lety s jedním dopravcem, právo na kompenzaci určitě máte. Ve chvíli kdy do cílové destinace doletíte o více než 3 hodiny později (je jedno kolik máte přestupů), musí vám dopravce vyplatit kompenzaci, pokud se nejedná o zpoždění v důsledku "vyšší moci". Složitější je to, pokud letíte s dvěma různými dopravci.

Avatar uživatele petrnovotny111

Eva sice vypadá, že tomu rozumí, ale složitější to není, odpovídá za to dopravce, který celkové zpoždění o více než 3 hodiny v cílové destinaci zapříčinil...

Avatar uživatele eva.jurcikova

Chtěla bych opravit Petra, složitější to opravdu je. Pokud si zakoupíte dvě různé letenky od dvou dopravců a první Vás třeba z Prahy do Madridu dopraví se zpožděním 1,5 hodiny, čímž nestihnete let např. do NY, který jste si rezervoval u jiného dopravce, nárok na kompenzaci, která je stanovena EU, nemáte, i když máte v konečné destinaci více než tříhodinové zpoždění. Mohli byste se pokusit nárokovat třeba cenu letenky, kterou jste si museli nově po zmeškaní letu koupit. Pokud si ale koupíte jednu letenku u jedné společnosti s přestupem, nárok na kompenzaci máte.

Avatar uživatele petrnovotny111

nesmysl, doporučuju rozsudek folkerts ;)

Avatar uživatele hu

Tahle veta ke konci nejak nedava smysl... > V období více (méně) jak 7 dní před odletem a zároveň vám byl nabídnut alternativní let, který odlétá nejpozději 2 hodiny (1 hodinu) před plánovaným odletem a příletem do cílové destinace ne déle jak 4 hodiny (2 hodiny)

Aktivní před 5 hod

Sám jsem si nad ní vylámal hlavu a není to z mého, ale bruselského mozku.

Avatar uživatele jsmail

V lednu jsme byli v NY, při odletu bylo zpoždění cca 5 hodin. Na check-in nám sami od sebe nenabídli vůbec nic, o poukázky na jídlo jsme si museli říct, takže po příletu jsme se rozhodli to zkusit a zažádat přes agenturu o kompenzaci. A minulý týden přišlo od soudu vyrozumění, že nám Air France musí zaplatit 16 345 Kč. Sice si z toho vezme 25% agentura, ale i tak je to úspěch...

Přidal se 10. 10. 2013
Napsal 13 příspěvků
Aktivní před 22 dny
Avatar uživatele petrcb

Pokud se vám zpozdí zavazadlo při letu do Česka, jediná služba je, že vám ho dopraví na vaši adresu domu. Kartáček na zuby. atd. vám neproplatí.

Avatar uživatele xtreem7

Když je let zpožděn o 4 a více hodin (3500 km) mám nárok na finanční odškodné? Děkuji

Aktivní před 5 hod

Máte nárok v případě, že dorazíte do destinace o 3 hodiny později a více.

Avatar uživatele dinav

Já měl letět v říjnu 2013 Praha-Amsterdam-Hong Kong-Denpasar. Z Prahy v s ČSA v klidu. Po příletu do Amsterdamu jsme zjistili, že let do HK byl zrušen z důvodu mála cestujících. Celou dobu se nám nepřišel věnovat žádný pracovník. V plánovaném čase letu do HK dorazil člověk a začal nám něco povídat a poslal nás přes Naritu v Japonsku do Denpasaru. Tento let letěl asi za hodinu a něco. Žádné občerstvení či nějaké další služby nic a to bylo s KLM. Jen suše napsal do PC změnu letu a to bylo vše ohledně servisu. Po příletu do Denpasaru asi o 3-4h později původního času jsme zjistili, že nemáme s sebou kufry. Po stížnosti a sepsání papírů mi byl kufr dodán asi za dva dny. Protože další den bylo letiště zavřené z důvodů politického sumitu. Jenže pracovník z letiště je dovezl někam jinam a to někdy o půlnoci...A to ještě odpoledne mi bylo řečeno: další den je dovezeme. Já si musel na pár dní koupit nějaké malé oděv na tržnici bo na normální ogary tam nic nemaj :-) jen na malé.

Avatar uživatele eva.jurcikova

Jestli jste doletěl do místa určení o více než tři hodiny později, na kompenzaci právo určitě máte. I když to bylo v říjnu loňského roku, určitě bych se pokusila kompenzaci získat.

Avatar uživatele Offloaded

"Tento let letěl asi za hodinu a něco. Žádné občerstvení či nějaké další služby nic a to bylo s KLM." Vždyť píšete že odlet se změněným směrováním byl za hodinu a něco... zase to chce mít trošku soudnost a nechovat se jako typický čecháček na cestách. Za pár euro si můžete něco k jídlui a pití koupit i sám, nebo ne? Předpokládám, že v tomhle národě budu v menšině s názorem, že co se vymáhání kompenzace týče bych postupoval spíš podle toho jak se k problému postaví postará aerolinka a ne jestli přiletím se zpožděním 2:59 nebo 3:01 a v tom druhém případě pak honem běžel sepisovat lejstra a vymáhal peníze. Ony ty kompenzace jsou jistě fajn, ale není to jako v iluzorním soudruha světe Špidly popřípadě europoslanců, kde vždy "zdroje jsou" aniž by je kdo musel vydělat, ale samozřejmě veškeré vícenáklady následně aerolinky promítají do cen letenek. Jinak přílet do destinace bez zavazadel je standardní situace, inteligentní a prozíraví cestovateleé si do příručního zavazadla balí alespoň to nejnutnější na převlečení na jeden den. Stejně jako je snad samozřejmostí mít kvalitní cestovní pojištění.

Přidal se 17. 12. 2014
Avatar uživatele Manasinho

Přesně tak radši levnější ceny letenek pro všechny než tyhle předražené kompenzace pro vychytralce

Avatar uživatele paloj

pred casem jsem koupil letenku praha- bangkok od CSA. praha - abu dhabi byla CSA, potom dal to byl etihad. V abu dhabi jsem cekal 6 hodin - zpozdeni. Po navratu jsem se snazil reklamovat u CSA, 2x me odbili - nakonec s tim ze jejich let nemel zpozdeni, ze se mam obratit na etihad. to jsem udelal, etihad na to- my nejsme EU, zpozdeni bylo zpusobene vyssi moci a na zadne odskodneni nemate narok....

Avatar uživatele petrnovotny111

I tak tam nárok je, jelikož byl odlet z EU, nárokovat po Etihadu 600 EUR!

Přidal se 14. 04. 2014
Napsal 5 příspěvků
Avatar uživatele kockacz

Nedávno, v souvislosti se stávkou ve Francii, jsem četla, že při zrušení letu z důvodu, které dopravce nemohl sám ovlivnit - např. stávka, je možné žádat odškodnění po letišti (byl to jejich personál). Nedaří se mi teď dohledat ten článek.

Avatar uživatele andiseg

Super užitečný článek, hlavně pro lidi, kteří lítají jednou za rok. Jen bych chtěla podotknout, že poukazy na občerstvení platí pouze v letištních restauracích, ale v Bille určitě ne ;)

Aktivní před 5 hod

To mě vůbec nenapadlo :-) díky.

Avatar uživatele katjes

Díky za info. Do kdy lze uplatnit nárok na finanční odškodnění v případě zpoždění letu? Před několika měsíci jsem takto reklamovala let do BKK s ČSA, tedy přes Abu Dhabi, odtud s Etihad, a ČSA mi žádost zamítli, že chyba (přeplněné letadlo) vznikla na straně Etihadu. Vykašlal jsem se pak na to, tak alespoň pro příště...

Avatar uživatele eva.jurcikova

Nárok na kompenzaci při zpoždění či zrušení letu můžete požadovat až dva roky zpětně (v jistých případech i déle). Určitě bych to hned nevzdávala! :) Zkuste zadat případ na www.vasenaroky.cz, nic za to nedáte a možná dostanete nějaké peníze zpět :)

Avatar uživatele franta05

vyzkoušej příště www.freeclaim.eu, mně pomohly a mají lepší podmínky :)

Přidal se 26. 10. 2012
Avatar uživatele alenadani

Diky za skvely clanek, opet! Sama jsem nekolikrat absolvovala dlouha zpozdeni a dokonce ztratu zavazadla, v te dobe jsem bohuzel neznala sva prava. Jeste si zive vybavuji jak jsem na letisti u prepazky brecela, ze mi nepriletelo zavazadlo a mela jsem v nem uplne vsechno obleceni. Tehdy jsem musela byt pres tyden doma, protoze mi po nakladne dovolene nezbyly penize na nakup noveho obleceni. Kufr se sice vratil, ale tech nervu a neprijemnych telefonatu. No proste diky! Tohle mi muze usetrit nejen nervy, ale cas i drahocene obleceni!:D

Avatar uživatele petr.wolf.9

Příště bych zejména nejezdila na dovolenou, která je nad vaše finanční možnosti, když po jejím skončení doslova nemáte co do huby. To náhradní oblečení byste si beztak musela zaplatit ze svého a aerolinka pak v rámci limitu proplatí ex post obvykle v řádu týdnů na základě zaslaných účtenek.

Avatar uživatele prasklypulitr

Mám zkušenost se zpožděním Air Lingus asi 3 hodiny. Napsali nám SMS kde si máme vyzvednou poukázky na jídlo. Ovšem bez SMS bychom nevěděli nic, takže vždy při koupi letenky zadávejte telefon, který si berete sebou na cestu.

Avatar uživatele jir.v

Stejná zkušenost s Aer Lingus, z důvodu bouřky letadlo přistálo v Drážďanech, pak pokračovalo do Prahy, dříve než přišla sms hlásili všechny informace včetně možnosti vyzvednout voucher na letišti v Praze rozhlasem.

Avatar uživatele bahensky.m

Moje zkusenost s Wizzem je opacna: zpozdeni zpusobene vinou dopravce (zavada na klapkach letounu), zadost o kompenzaci a slycham jen same vymluvy ze strany Wizzu, ze se jedna o mimoradne okolnosti. Nad to, povysuji sve stanovy nad rozhodnuti Evr. soudu (viz vyse), takze pristup Wizzu, asi jak kdy.

Avatar uživatele _dan_

Nám se povedlo vychytat v Katovicích s Wizzairem zpoždění 23 hodin. Přístup na letišti v kanceláři Wizzairu byl takový, že nám řekli, že oni nejsou Wizzair, jen je tady zastupují a že nám nedají vůbec nic. Máme si prej schovat účtenky za jídlo a to že nám dodatečně "někdo" proplatí. Po návratu na e-mail odpověděli, že to byl zásah vyšší moci - počasí, což je lež, jelikož všechny ostatní aerolinky lítali normálně. Můžu jen potvrdit, že samostatným dopisováním si s Wizzairem nevymůžete ani €, i když jim zašlete oficiální nárokové formuláře. Takže teď postupujeme oficiálně a půjde to přes právníka...

Avatar uživatele Daniela.pidanyova

Fakt nechápem, ako môže aerolinka vyslovene klamať, že to je z dôvodu počasia.. Nám sa stalo asi niečo podobné, mali sme letieť s Wizzom z Kutaisi do Katovíc, let nám tiež posunuli o 23 hodín. Samozrejme, keď sme po nich následnie niečo chceli, odpísali, že to bolo počasím. Písali sme aj na letisko a oni to potvrdili, ale ja som sa ten deň pozerala na stránky letiska a vyzeralo to, že ostatné lietadlá leteli, bohužiaľ som si to nikde neuložila a spätne som sa k tým informáciám o letoch nevedela dostať.. :/

Avatar uživatele sail

Ráda bych se zeptala, jak je to se zavazadlem, které přijde domů např. o dva dny později (tedy očekává se, že kartáček a základní potřeby doma mám a nic si kupovat nemusím). Děkuji

Avatar uživatele eva.jurcikova

V takovémto případě můžete požadovat kompenzaci za účelně vynaložené náklady. Jedná se o proplacení nákupu věcí, které jste měli v kufru, nemáte je doma a přitom je nutně potřebujete. Dobrým příkladem by byly léky, ale ty se většinou vozí v příručním zavazadle.

Avatar uživatele dmatwikow

Díky, dobré rady. Je nárok uplatnitelný u toho zpožděného zavazadla i na zpáteční let do výchozí destinace?

Avatar uživatele kuncovaveronika

Ještě bych dodala, že také poškozené zavazadlo je možné ihned reklamovat po příletu. Problémy s tím nedělají a bez problémů ho buď opraví nebo nahradí novým. Já blbec takhle přišla snad o šest kufrů už a vždycky si novej koupila ze svého. Přitom stačí dojít na reklamaci /baggage claims/ a sepsat protokol a kufr dostanete nový.

Avatar uživatele gregy2

Asi se už netýká nízkonákladovek. Po poslední reklamaci(uražené kolečko a nožičky) mého zavazadla u Easyjet na mě vyrukovali s cedulí, že kolečka, držáky a jiné věci na kufru, není už možné reklamovat...

Avatar uživatele jir.v

Je třeba se nedat - tohle na mě zkoušeli v reklamační kanceláři v Praze na letišti po uražení nožiček na letu s Air One, nakonec po mém nátlaku mi o tom vyplnili oficiální záznam se škodolibým dodatkem, že stejně nic nedostanu a po uplatnění na webu Air One jsem dostal proplacenou náhradu, je ale fakt, že reklamaci řešila mateřská Alitalia, takže u easyJet nevím

Přidal se 29. 05. 2013
Napsal 11 příspěvků
Aktivní před 3 lety
Avatar uživatele nodi

Nevím kde už jsem to viděl, jestli na Ruzyni nebo jinde, ale visela tam cedule, že "zavazadlo je ochranný obal na vaše věci a proto škrábance, naražení, uražení a jiné závady, které nenaruší obsah, nelze uznat jako reklamaci". Je to volná interpretace :)

Avatar uživatele gregy2

Jj bylo to v Praze a jednoduše ať jsem se snažil sebe víc, tak protokol sepsat nešlo:-(.

Avatar uživatele eva.jurcikova

To, že si na zavazadlo můžete dát ochranný obal, ještě nezprošťuje leteckého dopravce odpovědnosti za škodu. I když vám nepoškodí vnitřní obsah kufru, máte nárok reklamovat například i ulomená kolečka.

Avatar uživatele tomas.brych

díky. super článek. jasně, stručně, přehledně. než by to člověk našel v paragrafech EU, tak by zešedivěl. dobrá práce

Přidal se 19. 09. 2015
Avatar uživatele Patrik Chadima

Byl jsem s wizz air v londýně, let měl zpoždění asi 15 hodin, takže po asi 5-ti hodinovém čekání na letišti pro nás přijel autobus a odvezl nás do docela pěknáho 3* hotelu. Když jsem se vrátili do ČR a poslali jim oskenované účty od věcí ktéré jsme si koupili ( jídlo ), tak nám je všechny proplatili. Něco takového jsem od nízkonákladovky, jako je wizz opravdu nečekal. Jo a ještě musim říct, že nám všechno nabídli sami. :)

Avatar uživatele petrnovotny111

Krom hotelu a účtů za občerstvení by Vám ale měli zaplatit 250 EUR/osobu...

Přidal se 10. 09. 2014
Napsal 14 příspěvků
Aktivní včera v 11:10
Avatar uživatele novakvit

Díky za rady, jak se chovat v situacích, které mohou znepříjemnit létání...