Trápíte se s otázkou, v které části letadla sedět z pohledu komfortu a jakou sedačku v celém letadle nejlépe zvolit? V tomto článku si ukážeme, jak získat ta nejlepší sedadla v letadle. 

Pokud netušíte kde, jak a za kolik si místo vyberete, přečtěte si článek Jak si rezervovat sedadlo v letadle. 

Úvodem je třeba zmínit, že stejně jako v automobilovém průmyslu si i dopravci u výrobců letadel mohu individuálně nakonfigurovat vybavení letadla. Tedy i dva zcela stejné typy dopravních letadel se mohou a budou zásadně lišit v počtu sedaček, uspořádání sedadel a jejich rozestupu. 

Pokud si přejete prohlédnout si detailní popis již konkrétního sedadla u dané letecké společnosti a typu letadla, zamiřte na specializované weby, jako je seatguru.com nebo seatmaestro.com

Ulička nebo okénko 

Jednou z nejčastějších pří cestovatelů je volba mezi sedadlem u okénka či do uličky. Každé z nich má své výhody. 

Místo u okénka (angl. window seat) zvolí jednoznačně milovníci výhledů. Stejnou sedačkou neopovrhnou ani ti, kteří se při spánku potřebují opřít o stěnu trupu letadla. Poslední nespornou výhodou je fakt, že vás sousedé nebudou rušit, pokud si budou potřebovat odskočit na toaletu či se protáhnout v uličce. Na druhou stranu, pokud budete potřebovat jít na toaletu vy, musíte požádat ostatní, aby vás pustili. 

Pár tipů k sedadlům o okénka: 

 • Na horních palubách letounů Boeing 747 a Airbus A380 i v zadních částech většiny velkých letadel se dvěma uličkami je stěna od sedačky vzdálena natolik, že se o ni opřít nedá, 

 • Pro ničím nerušené výhledy se vyhněte místům nad křídly. V plánku sedadel bývají křídla vždy načrtnuta, 

 • Sedadlo u okénka bez okénka existuje také. V trupu místo prostoru pro výhled vede klimatizace (třeba u Boeingu 737) a okénko tak zcela chybí. Například u Ryanairu se vyhněte sedadlům 11A či 12F. Pokud si nejste jisti, využijte web seatguru.com. Okno často nemají ani místa u nouzových východů.

Místo do uličky (angl. aisle seat) nabídne zvýšený pocit komfortu díky otevřenému prostoru. Budete si moci kdykoli odskočit, protáhnout se a projít v uličce a zkrátka vám dá větší pocit svobody. Jedinci vyššího růstu uvítají možnost alespoň částečného natažení nohou. Chybět bude výhled z okénka a nutnost pouštět cestující do uličky. 

Místo uprostřed (angl. middle seat) je tím, o něž nemá nikdo zájem. Ztrácí veškeré výše uvedené benefity a získává jen negativa. 

Místo bez okna

Přední versus zadní část letadla 

Z pohledu usazení v sedadle nenajdeme mezi částmi letadla žádný rozdíl, ale můžeme počítat s následujícími benefity. 

Přední část letadla (úsek před křídlem a motory) disponuje větším klidem s nižší hlučností od motorů. Při výstupu z letadla budete také o pár minut dříve venku než zbytek letadla a v případě letů s občerstvením ho obdržíte mezi prvními. 

Zadní část letadla za křídly bývá méně vytížená, proto je tu větší šance ulovení trojsedačky jen pro sebe. Zpravidla se také jedná o sekci bez dětí, protože ty jsou usazené většinou v prvních 10 řadách. Na druhou stranu bývá v zadní části letadla větší zima, nezapomeňte proto na teplé oblečení. 

Místa u nouzových východů

Místo v nouzové uličce nad křídly patří k nejžádanějším z celého letadla. Důvodem není snad větší pocit bezpečí, nýbrž zvětšený prostor na nohy, který je daný předpisy a přítomností exitů. 

O místo u nouzového východu můžete požádat tehdy, když nejste:

 • tělesně hendikepovaní, 
 • mladší 18 let, 
 • nadměrně obézní,
 • schopni porozumět instrukcím posádky alespoň v angličtině. 

Nouzáky jsou vítanou úlevou pro vyšší cestovatele. Nezapomeňte však na fakt, že sedadla jsou citelně užší, protože stolky na jídlo jsou umístěny v opěrkách na ruce, které jsou navíc pevné a nejdou zvednout.

Pokud je za sebou více nouzových uliček, tak vždy pamatujte na fakt, že kromě té poslední nepůjdou sklápět sedadla, stejně tak poslední řada sedadel před nouzovým východem. Ideální je proto sedadlo v poslední nouzové uličce. 

Bude tu také pěkná zima. Nouzové východy lehce profukují a protože je venku i mínus padesát, bude to znát. Svetr si vezměte rozhodně s sebou.

Při vzletu a přistání mějte na paměti, že všechna vaše zavazadla, oblečení a jiné volné předměty musí být uloženy v odkládacích prostorech nad hlavou či v síťce v sedadle před vámi, ale nikoliv volně pod sedadlem.

Místa v „exit row“ bývají také nadstandardně zpoplatněna oproti ostatním sedačkám, proto ho zdarma můžete obdržet jen během odbavení. Velmi často vás také mohou požádat palubní průvodčí, zda byste se sem nepřesunuli. O místa si klidně zažádejte po skončení boardingu uvidíte-li, že jsou volná. 

Větší prostor pro nohy může být také v prvních řadách ekonomické třídy. Pozor však, že někdy bude před vámi pevná přepážka. Místa na nohy sice budete mít teoreticky více než ve standardních řadách, nicméně si nohy není kam natáhnout.

Emergency seat

Nejhorší místa v letadle 

Kromě prostředních sedaček, které jsou hrozné vždy a všude, si nesedejte do řad v blízkosti toalet. Velmi často se u nich tvoří fronty a vy tak okolo sebe nebudete mít chvilku klidu. Přítomen bývá bohužel i obtěžující zápach. 

Vůbec nejhorší jsou pak mimo poslední řady před nouzovým východem i sedadla v úplně poslední řadě před přepážkou, které mimo toalet neumožní ani sklopení opěrky. 

Rozložení sedadel v letadle není vždy 3 a 3 

Ačkoli jsme většinou v článku řešili jen klasickou konfiguraci sedadel 3–3, což znamená 3 sedadla, ulička a 3 sedadla, tak v praxi můžeme letět letadlem i s jiným rozložením. 

Kromě toho, že se změní počet sedadel v jedné řadě, tak u jednotlivých výhod či nevýhod daných sedadel se přímo nic nemění. 

Například u letů na kratší vzdálenosti můžete letět s letadlem a rozložením sedadel 2–2, kde logicky odpadá utrpení „prostředního“, a naopak u delších letů klidně v konfiguraci 3–4–3, kde se zvyšuje pravděpodobnost nechtěného prostředního sedadla. 

Mezi nejoblíbenější typy letadel především pro cestující v páru či dvojici se řadí Airbus A330, Airbus A340 nebo Boeing 767, které mají rozložení sedaček 2–4–2 (nebo 2–3–2).

Ekonomická třída u Air Berlin

Závěrem 

Jak je vidět, výběr místa v letadle může být pěkná alchymie. Především u dlouhých letů je rozhodně dobré nic nepodcenit a sedačku si vybrat dříve než na letišti, kde už bude většina dobrých míst rozebrána. 

Sdílej článek s přáteli

13 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Dobry den,

Chci se jen zeptat, casto nastupujeme jako posledni a uz neni kam dat batoh a tak ho mam pred sebou. Co ale kdyz mam prirucni kufrik, ktery pred sebe nedam? Uvolni mi misto,ostatni s batuzkem?

Dale se chci zeptat. Jiz asi dvakrat jsem po vzletu sla spat do posledni rady, kde byla volna tri sedacka. Ta volna trisedacka je asi rezervovana pro letusky?

Dekuji

před 12 dny
Kryštof Hájek

Dobrý den, často se pokusí místo uvolnit, ale pokud to zkrátka nejde, nezbyde nic jiného než poslat kufřík k odbaveným zavazadlům. Odpovídá-li povoleným rozměrům, je to zdarma, ale nebudete ho mít u sebe.

Rezervovaná pro letušky určitě není, prostě jen letadlo nebylo plně obsazené :)

před 12 dny
David Eiselt

Zdravím Zuzano,

Pokud není místo na váš kufřík v blízkosti vašeho sedadla, vyhledejte letušku a ona vám kufr uloží a najde pro něj místo. Bohužel ne všichni cestující jsou ohleduplní a umí naskládat své věci tak, aby se do úložných prostor vešly věci i dalších. Toto by se hodilo zpracovat do cestovatelské etikety, napíšeme :)

Sedadla určená pro odpočinek posádky jsou vždy označena, resp. jsou na nich třeba dány věci nebo zatažené závěsem. Pokud ne, tak jsou volná. Nebojte se, letušky by vás vyhnaly, kdyby to mělo být určeno pro ně :) Před přesazením je vhodné se optat posádky. Ale pokud si změníte místo po vzletu, bývá to jedno.

před 12 dny

Dekuji :).. To by me teda zajimalo, proc hnacaji lidi k sobe a nerozesadi je :)

před 12 dny
Avatar uživatele padrino11
padrino11
 • Přidal se před 4 lety
 • Napsal 176 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-07-03T14:01:10+02:00)

To já mám opačný problém, uložím do binu svojí značkovou stylovou kabelku tak aby se nepoškodila a pak přijde nějaký neohleduplný cestující se svým kufříkem a začne mi jí tím kufříkem deformovat.

před 12 dny
Leoš Literák

Kolik by se vešlo zavazadel navíc, kdyby lidé menší kufry nedávali naležato, ale na bok. Většinou je nad zavazadlem hromada místa, kam se ale druhý kufr nevejde.

před 12 dny

Poslední sedadla jsou volná hlavně z důvodu vyvážení letadla, kdy v předních sedadlech je zpravidla bussiness třída, tudíž je tam i méně cestujících, tím pádem je také třeba aby vzadu bylo méně cestujících. Pokud se tak nedaří, lze u klasických aerolinek udělat upgrade zdarma a nebo se prosazují lidé zezadu dopředu. Aerolinky mívají v rezervacnoch systémech tyto sedadla často zablokována a lze je často přidělit až na ckinu na letišti, naziva se to "Last to use" . Velmi častý problém je toto u Airbus a320 neo a u embraeru e95, nebo u bombardérů cseries 😉

před 12 dny

Muzu mit jeste dotaz ohledne satu? Letim s Emirates a nechci dlouhe šaty davat do kufru.. Je tam moznost povesit si saty, ze ano?

Diky :)

před 12 dny
Kryštof Hájek

To spíš ne, určitě ne v ekonomické třídě :) Pověsit šaty si můžete maximálně na malý věšáček přímo u sedačky, což je ale úplně k ničemu. Šaty byste akorát celou dobu válela pod nohama.

Přidat odpověď
před 12 dny
Leoš Literák

Pro sedačku u exit row byste měli rozumět anglicky. Už jsem zažil, jak někoho přesadili. Dále při startu a přistání nesmíte mít u sebe žádné zavazadlo, musí do binu.

před 13 dny
David Eiselt

Angličtina není vždy nutností, jen člověk musí porozumět pokynům a souhlasit s tím, že bude nápomocen v případě nouzové situace a otevře dveře.

Ta zavazadla jsou dobrý tip, doplním.

před 13 dny
Avatar uživatele tmx
tmx

Jinými slovy musí obstojně hovořit řečí, kterou mluví palubní personál (a rozumět "This is Captain, evacuate, evacuate!" :D

Taky jsem zažil přesazování neanglicky mluvících, několikrát, tj. bych to v článku zmínil. Zejména když za to někdo zaplatí, je nemilé být posazen jinam, když nerozumíte letušce, jak máte v případě potřeby otevřít nouzák.

před 12 dny
lma

Asi jak kde....mě třeba u Norwegian (let Tenerife - Madrid) posádka po vzletu nabídla sama místo u exitu (měřím 198 a asi jim mě bylo líto jak jsem brousil koleny sedadlo před ..) osloven jsem byl nejdříve španělsky pak anglicky a aniž bych rozuměl ,tak jsem byl s úsměvem k exitu přesazen..

Přidat odpověď
před 12 dny
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Přečti si také ...

Čtení na 3 minuty
Mezinárodní řidičský průkaz
Kryštof Hájek 2019-07-15T12:14:00+02:00 0 komentářů

Míříte za hranice České republiky či Slovenska a chystáte se usednout za volant automobilu nebo řídítka skútru? Pak budete možná potřebovat vyřídit mezinárodní řidičský průkaz, bez něhož se…

Čtení na 6 minut
Nejlepší místa v letadle a které sedadlo si zvolit?
Kryštof Hájek 2019-07-03T11:44:00+02:00 13 komentářů

Trápíte se s otázkou, v které části letadla sedět z pohledu komfortu a jakou sedačku v celém letadle nejlépe zvolit? V tomto článku si ukážeme, jak získat ta nejlepší sedadla v letadle.  …

Čtení na 5 minut
Jméno na letence a jak řešit různé chyby a překlepy
David Eiselt 2019-07-01T13:06:00+02:00 26 komentářů

Pojďme se podívat na to, jak se správně vyplňuje jméno na letence a co dělat v případě vznikne-li nám nějaký problém ať už formou překlepu, či nutnosti změny celého jména na letence. Níže najdete…

Čtení na 4 minuty
Vynechání letu a problémy s nenastoupením do letadla
Kryštof Hájek 2019-06-27T10:11:00+02:00 3 komentáře

Důvodů k vynechání letu v rámci vaší letenky může být několik. Nejčastěji se jedná o pohodlnější dopravu do místa přestupu či úspory času a přesunů v cílové destinaci. A ačkoli se může zdát, že s…

187 dalších článků