DUBAI, Spojené Arabské Emiráty - Minulý týden v neděli ve večerních hodinách dosedlo první letadlo s cestujícími na dráhu nového dubajského letiště Al Maktoum International. Letoun A320 společnosti Wizz Air letící z maďarské Budapešti dopravil do SAE něco málo přes 100 cestujících. Návrháři doufají, že letiště bude během 10 let největším na světě co do počtu cestujících.

Nejrychleji se měnící město 21. století dalo novému letišti zkratku DWC - Dubai World Central. Tento název koresponduje s vysokými ambicemi, které SAE v oblasti letectví má. Zrcadlí tak představu o spojení východního a západního světa.

Původní plány počítají s rozpočtem přesahujícím 32 miliard dolarů, tedy asi 635 miliard korun. Hotové letiště bude disponovat s 5 přistávacími a vzletovými drahami schopných odbavit až 160 milionů cestujících ročně (v současné době odbaví největší letiště v Atlantě přes 95 milionů cestujících). Předpokládá se, že 63% budou tvořit právě transitní cestující, říká Paul Griffiths, ředitel letiště, při slavnostním otevření terminálu.

Letecká doprava přináší SAE 28% hrubého domácího příjmu, tedy asi 22 miliard dolarů ročně. Většina příjmů plyne z letiště Dubai International Airport, které je aktuálně v top 10 žebříčku se svými 57 miliony cestujících ročně. Toto letiště předpokládá dosažení své plné kapacity (90 milionů cestujících ročně) do roku 2020.

Letiště Al Maktoum International tak jen dopomůže Dubaji udržet si špici na leteckém trhu.

"Je zde veliký tlak prahnoucí po provozu letiště." říká Griffiths. "Jeho ambicemi je být největší letiště světa a zároveň největším hubem světa."

Poloha Dubaje na cípu východní části Arabského poloostrova dodává vhodný prostor pro to stát se bránou mezi Evropou a vzdáleným východem, dodává Josef Varadi, ředitel aerolinek Wizz Air. Jeho společnost měla tu čest být první aerolinkou, která na letišti DWC přepravila cestující.

Ačkoliv je letiště v provozu již od roku 2010, odbavovalo pouze cargo lety. Linky z dubajského Al Maktoum provozovalo okolo 36 leteckých dopravců.

Nyní je zatím sepsán kontrakt jen se třemi civilními aerolinkami, DWC má před sebou ještě dlouhou cestu, než začne být plnohodnotným konkurentem.

Letiště zatím neumožňuje transferové lety. Dostavba tohoto terminálu byla kvůli krizi v roce 2009 posunuta. Zároveň je nutné počítat s nedokončenou výstavbou napojení městské dráhy k letišti.

Griffiths dodává, že do roku 2025 bude letiště plně připraveno poskytnout své služby aerolinkám Emirates, největším na Středním východu. Ty jsou zatím doma na letišti Dubai International.

Odmítá také říci, jaké výhody poskytl současným dopravcům proto, aby přesunuly či začaly létat na letiště DWC. Dodává jen, že letištní poplatky jsou v tuto chvíli nižší, než na ostatních světových letištích.

Poslední řeč padá ještě k letišti Dubai International, Griffiths říká, že není na místě uvažovat nad uzavřením tohoto letiště. Rozhodnutí padne v závislosti na vytížení vzdušného prostoru nad Dubají.

"Toto rozhodnutí nebude potřeba učinit pravděpodobně v následujících 30 až 40 letech." říká Griffiths.

Sdílej článek s přáteli

5 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

A co udělají se stávajícím letištěm>

před 2 lety
David Eiselt

Zůstává v provozu a bude sloužit pro ostatní dopravce.

Přidat odpověď
před 2 lety
Avatar uživatele lanci.michal
lanci.michal

Já byl v tom prvním letadle :D

Odpovědět
před 6 lety
Avatar uživatele zdenkovak
zdenkovak

Dubaj spoleha na to, ze bude prestupnim mistem i pro Afriku. Ze se Afrika stane vyspelejsi a vsichni budou chtit letat :-)

před 6 lety
David Eiselt

To je pravda - vůbec mě ale tahle myšlenka nenapadla ;) vizionářství není nikdy k zahození.

Přidat odpověď
před 6 lety
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Přečti si také ...

Čtení na 18 minut
Jak si poprvé půjčit auto v zahraničí
Kryštof Hájek 2019-09-05T09:21:00+02:00 33 komentářů

Na světě existuje spousta destinací, kde to bez půjčeného auta prostě není ono. Ať už chcete poznávat přírodní krásy USA, vydat se napříč Novým Zélandem či Jižní Afrikou, nebo zkrátka jen chcete být…

Čtení na 10 minut
Kde hledat nejlevnější letenky?
David Eiselt 2019-08-29T14:32:00+02:00 52 komentářů

Žádná správná cestovatelská diskuze se neobejde bez typické otázky „Kde koupím nejlevnější letenky do…?“. Bohužel zejména ve facebookových skupinách, ale i na mnoha webových portálech se dočtete…

Čtení na 7 minut
Odbavené zavazadlo – cena, váha a rozměry
Kryštof Hájek 2019-08-15T11:57:34+02:00 0 komentářů

I přes trend poslední doby, kdy čím dál více cestovatelů létá jen s příručními zavazadly, se stále najde mnoho lidí, kteří se omezovat nechtějí a rádi si s sebou na dovolenou přibalí více…

Čtení na 4 minuty
Jak dokoupit odbavené zavazadlo k letence
Kryštof Hájek 2019-08-15T11:57:00+02:00 0 komentářů

Časy, kdy letecké společnosti ke každé letence dávaly odbavené zavazadlo zdarma, jsou pryč. Ačkoli si spousta z nás i při delších cestách vystačí jen s příručním zavazadlem, někdy není zbytí a větší…

202 dalších článků