Odškodnění a kompenzace za zpožděný let - jak na to?

Letní sezóna je v plném proudu a ruku v ruce s ní stoupá i počet zpožděných letů. S touto obvyklou záležitostí je nutné počítat zejména u všech letů při odletu z Prahy, případně i Brna a Ostravy směřujících do přímořských letovisek Bulharska, Řecka, Turecka a dalších zemí.

Zpoždění vzniká na základě předimenzovaného letového plánu a jakýkoliv problém pak spouští domino efekt zpožděných letů po celý den.

Zadat případ zdarma >>

Málokdo však ví, že s každým zpožděním máte nárok na kompenzace v podobě občerstvení, ale také náhrady / odškodnění za zpožděný let o více jak 3 hodiny v minimální částce 250 EUR / 6.790 Kč.

V dnešním článku se zaměříme na to, jak získat náhradu za zpožděné lety v rámci Evropy. Globálně jsme se tématu věnovali již dříve - zpožděný nebo zrušený let?

Předem apeluji na všechny, aby si svou zlost nevybíjeli během letu na palubních průvodčích - ti za nic nemohou :-)

Kdy mi vzniká nárok na občerstvení?

Automaticky se zpožděným odletem nevzniká nárok na občerstvení. Je nutné, aby zpoždění dosahovalo minimálně 2 hodin od plánovaného odletu. V takový okamžik vám dopravce musí zajistit občerstvení přiměřené délce čekání. Je-li den odletu předpokládán alespoň o 1 den později, máte nárok i o nocleh!

Tuzemský dopravce je znám svým arogantním postojem vůči cestujícím. Viz. aféra z loňského roku, kdy se Travel Service odmítl postarat o cestující letící z Male do Prahy. Horší jsou však ti cestující, kteří si to nechají líbit. Další případ můžete sledovat on-line na blogu Lucky.

Standardně dopravce řeší v Praze situaci tak, že každý cestující obdrží voucher ve výši 105 Kč. Doporučuji jej využít v letištní kantýně mezi terminály, případně za odbavením na Terminálu 1.

Kdy mi vzniká nárok na finanční odškodnění?

Mnohem zábavnější téma vzniká ve chvíli, kdy se do cílové destinace přiletí se zpožděním větším, jak 3 hodiny. Opravdu je nutné posuzovat plánovaný čas příletu, nikoliv odletu.

V takovém případě máte na trasách do 1.500 km nárok na odškodnění ve výši 250 EUR / 6.790 Kč za osobu. Pokud však letíte mimo Evropu, tedy trasu delší než 1.500 km a kratší jak 3.500 km, máte nárok na náhradu škody ve výši 400 EUR / 10.800 Kč za osobu.

* vzdálenosti se měří ortodromickou metodou

Odškodnění se nevyplácí v případě stávky či špatného počasí a dalších situacích neovlivnitelných dopravcem. Technická závada však není neovlivnitelná situace a proto máte nárok na finanční odškodnění.

Jak získat peníze od leteckého dopravce?

Těžko (Lucky zkušenost). Alespoň do té chvíle, kdy si zdarma nezadáte případ u agentur specializujících se na tyto případy. Osobně doporučuji Vašenároky.cz, kteří mají velké zkušenosti z cestovního ruchu. Celý princip spočívá v tom, že je agentura odměněna max 25% ze získané sumy až poté, co je váš případ vyhraný.

Zkusit vyhrát spor s aerolinkou můžete i sami. Předem se ale obrňte trpělivostí a nenechte se odbýt částečným odškodněním, kam dopravci často směřují, aby uspořili nějaké náklady.

Co budete potřebovat a je vhodné mít doplnil Lukáš:

• elektronickou letenku
  • palubní vstupenku
  • foto příletové tabule s uvedeným příletem
  • potvrzení o zpoždění např. pro zaměstnavatele
Příkladem vám může být průvodní dopis k přiloženému a vyplněnému dokumentu od EK.

[podbarvit]Dobrý den,

V nedávné době jsem cestoval s vaší leteckou společností na svou dovolenou letem číslo QS1146 dne 13.08.2015 na trase z Prahy do řeckého Rhodosu.

Předpokládaný přílet letu QS1146 na letiště v Rhodosu byl 08:35, avšak z důvodu výrazného zpoždění jsme do destinace přiletěli po 13 hodině, což je více jak 3 hodinový limit nutný k nároku na finanční odškodnění dle Nařízení evropského parlamentu a rady (ES) č. 261/2004 stanovující pravidla náhrad a pomoci cestujícím v letecké dopravě.

Dle článku 7, paragrafu 1 a odstavce a) mají cestující nárok na odškodnění ve výši 400 EUR.

Na základě Nařízení a splněných podmínek pro kompenzaci vás žádám k uhrazení odškodnění ve výši 400 EUR za každého cestujícího v mé rezervaci. Prosím o okamžité uhrazení celkové sumy na účet 123456850/0800 během příštích 15 dní.

Jména cestujících:

Číslo rezervace:

Jméno majitele bankovního účtu:

Bankovní účet:

Celková suma k proplacení: (částka v CZK dle aktuálního kurzu ČNB)

Děkuji a s pozdravem[/podbarvit]

Kam e-mail zaslat?

• Travel Service (Smart Wings) - customercare@travelservice.aero
  • České aerolinie - formulář
  • U nízkonákladových aerolinek neuspějete sami nikdy, případ proto rovnou předejte právníkovi nebo agentuře
Pokud bude vaši žádost dopravce ignorovat, předejte případ dál nebo s čistou hlavou bez nervů z plynoucích obstrukcí a tupého odmítání tak učiňte ihned.

Zadat případ zdarma >>

Letecká společnost udělá vše proto, aby vám nemusela nic vyplácet. Nedejte se a bojujte za svá práva.

Avatar uživatele dvoracekihg

Dobrý den, rád by jsem se zeptal zda li mám nárok na odškodnění. Z Prahy jsme měli odletět ve 23:10, nevím z jakých důvodů se let opozdil o 2 hod. , takže jsme odlétali v 1:15 směr Hurghada, kde jsme měli dotankovat palivo a pokračovat směr Zanzibar. Do Hurghady jsme dorazili kolem 6 hod tamního času, jenže nás nechali vystoupit a čekat v hale do 10 hod, jelikož letiště je v době od 6-10 uzavřené. Během čekání jsme dostali kousek pizzy nebo bagety a jednu vodu o obsahu 0.33l . V 10 hod jsme pokračovali na letiště na Zanzibaru jsme přistáli v 17 hod tamního času. Původní čas přistání měl být 11:55, takže jsme přiletěli o 5 hod. později. Jednalo se leteckou společnost Travel Service ( Smart Wings ).

Avatar uživatele reality.sklenar

Dobrý den,rád bych se zeptal, zda je nárok alespoň na **nějaké** odškodnění v případě stávky zaměstn. AirFrance, byl nám z tohoto důvodu zrušen ranní let v 8am z CDG a nahrazen letem v ten samý den o 11 hod.později v 7pm. Žádný voucher na občerstvení nám leteckou společností nabídnuty nebyly, avízo o situacia aby jsme nejezdili na letiště jsme dostali pouze emailem.Děkuji za odpověď.Jiří

Dobrý den, bohužel stávka, a to i vlastních zaměstnanců, je z kompenzací vyňata. Takže podle směrnic nárok na finanční odškodnění bohužel nevzniká.

A když všechny aerolinky odletí se zpožděním do 4 hodin a jen ČSA má zpoždění deset hodin?

Taliáni stávkují, odlet opožděn o deset hodin. Na kompenzaci nemám nárok, leda tak bagetu. A co ten hotel, když je odlet (krátce) po půlnoci?

Avatar uživatele katspa

Dobrý den, měla bych dotaz, možná si někdo situaci, kterou popíši, vybaví. Letěli jsme s Rhodosu, nastoupili jsme, vše v pořádku a po chvilce jsme zjistili, že poletíme do Bodrumu vyzvednout cestující. Nahnali nás zpět na odbavení, že nám zkontrolují pasy, kde zjistili, že samozřejmě ne všichni mají pasy. Zpět do letadla, kde jsme si vzali věci a šup zpět na letiště. Nikdo nám nic neřekl a až tam jsme zjistili, že v Turecku je povstání. Zkrátím to, zpoždění skoro 4 hodiny a jediné co jsme viděli byla půlka kelímku vody a žádné informace jak to s námi bude a nyní můj dotaz. Letecká společnost vůbec nereagovala na mé dopisy, maily a telefonáty a až na základě ÚCL mi odepsali, že na kompenzaci v plné výši nemám nárok, protože dle bodu 14 se jednalo o nestabilní politickou situaci, kde bylo naše letadlo posláno pro cestující, aby se zajistila jejich bezpečnost. Mají pravdu?

Předejte to prosím agentuře viz odkaz výše. Na toto je potřeba právní posouzení, nejedná se o standardní případy :-)

Avatar uživatele simcamich

Dobry den.Dotaz:U Stdent agency zakoupana kompletni letenka.Praha Amsterodam Hongkong Koh Samui.Zpet Bangkok Hongkong Anglie Praha. spol.Cathay Pacific. Zpatecni cesta Bsngkok Hongkong jsme se otaceli zpet do Bkk..nikdo nam nepodal info.po cekani 2 hod.opet Hkg.Mezitim nam uletely spoje a museli jsme v Hkg cekat 12 hod.Akce probihala stylem chyt si svou pracovnici od letecke spolecnost?Masakr.Do Prahy jsme nakonec prileteli pres Pariz se zpozdenim o 15 hodin.Mame v tomzo pripade narok na financni nahradu?Dekuji za odpoved...ale cesta byla jinak docela vtipna

Avatar uživatele lida.koranova

Dobry den,u Letusky Asiana jsme koupili s Jetstar let 9.1.17 JQ29 Melbourne-Bangkok,odlet ve 14.30.Letime ale az 1p.1 v 6.00.Propadne nam hotel,auto.jak narok za pozdeni?Neni to Eu.

Avatar uživatele info

Ahoj, chci se zeptat. Můj let z Istanbulu do Bahrajnu byl na příletu opožděn o 1:05 hodiny a můj další let z Bahrajnu do Bangkoku je opožděn na odletu o 4:25 hodiny. Letecký dopravce nezajistil žádné občerstvení ani nic podobné. Je možné i tady po návratu domů žádat nějaké odškodnění nebo je to bez šance? Děkuji za odpověď.

Avatar uživatele ha.ss

Nesouhlasím, že je problém získat odškodnění. Jde to samo - nám přeložili let s Lufthansou na druhý den. Po dvou telefonátech do Německa jsme automaticky získali s kolegou každý 650€. Nebylo třeba nic dokládat, nic reportovat - stačil rozhovor se zodpovědným úředníkem a vysvětlení situace.

On je taky dost zásadní s kým se odškodnění řeší, jestli s dopravcem typu Lufthansa nebo třeba s nějakým lowcostem typu Volotea, ze které je prakticky po dobrém nemožné kompenzaci dostat. Takže na základě zkušenosti s Lufthansou není možné generalizovat.

Avatar uživatele tomas.m

Ahoj, prosim timto o radu. Chtel bych vyuzit sluzeb portalu mojenaroky.cz na zpozdeny let z Rima do Prahy. Ovsem hacek je v tom ze let se uskutecnil vloni z rijnu a uz nemam k dispozici palubni listky. Po prihlaseni k easyjet je v rezervacich nevidim. Nemate zkusenost, kde zpetne palubni listky stahnout? Predem dekuji

Avatar uživatele ajnka

Dobry den, mali sme medzipristatie vo Frankfurte, let z Male meskal cca 20 min, vo Frankfurte sme si mali vyzdvihnut palubne listky na Austrian Airlines do Viedne. Cely zajazd bol kupovany cez rakusku CK a boli sme ubezpecovani, ze vo Frankfurte o nas vedia, a v pripade meskania lietadla cakaju. Lenze strajkovala Lufthansa, a povedali nam, ze mame ist po palubenky rovno ku gatu.Tam nam oznamili, ze nas let je uz plny! a ze poletime na druhy den rano.Vztahuje sa na nas odskodnenie aj v tomto pripade? Citala som, ze v pripade strajku na odskodnenie neni narok, ale predsa nestrajkovali Austrian Airlines, ale Lufthansa.

Avatar uživatele O.Kopecky

Dobrý den, prave sedím na letišti v Marakeshi a můj let má zpoždění 7 hodin, letím do Bergama z kterého diky zpoždění nejspise nestihnu let do Prahy.l etim s Ryanair. Kde mám zažádat o písemném zápisu zpoždění letu, když jsem jiz odbaven a pobočky společnosti jsou mimo Duty free zone? Je možnost podat žádost o odškodnění i na české pobočce, i když mi zpoždění pripadlo k letu z Marakeshe do Bergama? Budu vděčný za kazdou radu, děkuji.

Ahoj, osobně mám vyzkoušený následující postup: 1) Po návratu domů napsat na oficiální e-mail/kontakt Ryanairu co se stalo, o co žádáš a na co máš nárok, pokud si vyžádají scan oficiálního tiskopisu, ten je ke stažení na webu Evropské komise. 2) Nedat se odbýt, 3) Až vás to přestane bavit, zadat případ odborníkům, kteří spíše kompenzaci vymůžou. Případ můžete zadat na tomto odkazu. Vzhledem k tomu, že se jedná o dopravce se sídlem v EU, pak se na vás kompenzace ve výši 400 € vztahuje také, i když letíte z Maroka. Samozřejmě existuje několik výjimek (počasí, stávky, řízení letového provozu...), kdy na kompenzaci nárok nevzniká.

Avatar uživatele grochalovam

Dobrý den, zajímalo by mě zda náhrada od cestovní společnosti 1000kč na osobu je odpovídající, kdy let Egypt - Brno měl být s příletem do Brna v 11,05h a byl 15,30h nikoliv však do Brna, /Brno nás z důvodů zpoždění nechtělo přijmout/ ale do Ostravy a následně pak přeprava autobusy Ostrava - Brno. Cílová destinace Brno cca v 18h. Zpoždění dle posádky letadla bylo zapříčiněno poruchou letadla v Dubaji /kde bylo vysláno naše letadlo/ a následně nutnosti přezutí gum na podvozku+cestujícím, který byl nemocný. Děkuji Marcela

Avatar uživatele janaspoustova

Dobry den Tomasi, Nevite, kolik mesicu/let zpetne se da o kompenzaci zadat? Diky

2 roky.

Avatar uživatele vhodaba

Dobry den, čeká mě let do Thajska 17.11.2016 z Prahy s Etihad resp. Air Serbia s přesedanim v Belehradu a Abu Dhabi. V Belehradu mame 45 min. na přesednutí, bohužel jsem vysledoval, že lety z Prahy maji zpoždění cca 30 minut. Za 15 min. neni možne přesednout na druhý let. Můžu zažádat už ted o přebukovaní na jiny let? Na co mám nárok v případě nestihnutí přesednutí na spojovací let, co je povinna mi letecká spol. poskytnout a jak postupovat? Děkuji moc za radu Vladimir

Dobrý den, nemějte strach, 15 minut stačí :) kdyby ne, dostanete hotel a poletíte nejbližším letem.

Avatar uživatele bra.h

Ahoj, mám dotaz k problematice zpoždění letu a toho, na co máme nárok – máme koupené zpáteční letenky PRG-DBX-GOI, přímo přes dopravce flydubai, vše je tedy na jedné letence. Aerolinky měli problém v této lince pokračovat …nakonec ji od 15/10/2016 opět lítají, ale stále se zpožděním od 3,5 h do 5 hod cca (zpožděný je let DXB-GOI), první segment PRG-DXB je +- in time. Pokud mám tedy letenku PRG-DXB-GOI a do cílově destinace doletím o 4 hodiny později (problém je na části neevropské) – máme na něco právo??? Zpět na lince GOI-DXB-PRG je to následovně: a) díky zpoždění GOI-DXB (4 hodiny a více) jedna část party nestihne přípoj do PRG (DXB-PRG), aerolinky ten den další spoj nemají, až další den (dolet do PRG by byl o 24 hod později oproti letence na co je nárok ? je-li nějaký ??? b) zbylá část party díky zpoždění GOI-DXB (4 hodiny a více) přiletí do DXB se zpožděním a místo 11,5 hod stopoveru bude kratší, ale let zpět DXB-PRG je teoreticky bez problému, přílet do cílové destinace je dle plánu. je nějaký nárok i v takovém případě? jak se to řeší mimo práva EU? Díky moc za radu, Hanka

Avatar uživatele travnicek64

Dobrý den, dnes cestujeme z Vídně o Aberdeenu s přestupem ve Frankfurtu, z Vídně jsme z těch.duvodu odstartovali o cca 1 hod. Později a v důsledku nestihli připoj ve Frankfurtu, vše je společnost Lufthansa, následující let je až za 9 hodin, tedy to bude i celkové zpoždění, máme nárok na odškodnění a pokud ano, kde ho uplatnit, u prodejce ( Třista ) nebo přímo u letdcke společnosti? Moc díky z pomoc

Přímo u letecké společnosti. Dojděte si na přepážku, měli by vám dát i voucher na občerstvení.

Avatar uživatele travnicek64

Vouchery nám dali na 10 e, chtěli jsme potvrzení o zpoždění, ale nechtějí s námi jednat, že let vypravila Vídeň a mame jednat s nimi, pak nám ještě dali kontakt na Prahu, evidentně se jim do toho nechce.

Avatar uživatele evalebedova

Dobry den, od Emirates jsme meli koupenou letenku z Male pres Dubaj do Prahy. Odlet z Dubaje byl opozden o vice nez 4 hodiny. Z Emirates mi odpovedeli ze narok na odskodneni nemam...ze letecka spolecnost nema sidlo v EU. Dekuji za radu.Eva

Je to tak, buď je odlet z EU nebo evropský dopravce.

Avatar uživatele rytirka44

Je nějaká lhůta pro podání žádosti o odškodné za zrušený let z tech. důvodů letadla / aerolinky zajistily náhradní let ovšem s 12 hod. zpožděním do původní destinace /. Díky, Eva

Avatar uživatele ladislav.kral

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaká je lhůta na vyplacení kompenzace ? Air France uznalo kompenzaci 600 EUR a požádalo nás o zaslání bankovního účtu a dalších údajů. Je nějaká lhůta, dokdy musí peníze poslat ? Předem díky za odpověď.

Dobrý den Láďo, neřekl bych, že nějaká lhůta bude. Ale jakmile uznali kompenzaci, zpravidla nic neprodlužují.

Avatar uživatele alena.zezulova

Ahoj Láďo, prosím tě, neposlal bys mi prosím, jak si to u Air France uplatňoval, mám zpožděný let u KLM, tak bych potřebovala nějakou radu nebo šablonu ;-) předem díky, alena.zezulova@gmail.com

Avatar uživatele mlkr

Prosím o radu. Easyjet zrušil let. Oznámil to 3 týdny předem. Let proběhne až za 9 dní. Nabízí "přebukování" letu. Jiné termíny mi ale nevyhovují. Chci vrátit peníze. On-line systém mi ale umožňuje pouze přebukování. Má někdo link na refundační formulář? Díky

Facebook, http://www.easyjet.com/en/help/contact-us/contact.

Avatar uživatele oil11

Dobrý den,16.9.2016 jsem letěl s Travel servisem linkou QS 1146 na dovolenou do Řecka na ostrov Rhodos.Zpoždění z Prahy bylo 5 hodin.Plánovaný odlet 18:35 a skutečný byl 23:35,mám nárok na kompenzaci?

Dobrý den, záleží, jaký byl důvod zpoždění. Pokud z viny aerolinky, pak máte nárok na 400€ za každého cestujícího.

Avatar uživatele oil11

Bylo to z důvodu poruchy letadla,čekalo se na jiné.

Avatar uživatele Tomas_soukal

Ahoj, co zpoždění letu způsobené technickou závadu radaru, !3 tedy dopravce?

Ahoj, záleží na tom, zda se jednalo o technickou závadu radaru na letadle (pak by měla kompenzace být vyplacena) nebo technickou závadou letištního pozemního radaru, pak aerolince nevzniká povinnost odškodnění zaplatit.

Avatar uživatele rita

P. Chytry alias Cali, vase odpoved mi nepomohla, ale asi mate "dobry" pocit jak jste inteligentni a ostatni uplni tupci. Prijela jsem po mesicnim putovani s castecne nemocnym clovekem, cesta z5 trvala 48 hodin vcetne 20 procedur na 3 letistich, nesmyslneho vyplnovani formularu, hledani zavazadel a jejich naslednych znovu-odbavovani, tak si, prosim, odpustte kousave nic nerikajici komenty vyvolavajici pouze negativni pocity a ztratu casu meho i vaseho. Nedekuji neb neni zac..

Avatar uživatele rita

Add doplnek meho dotazu - jak vysoke odskodneni, kdyz Oman Air zaridil nahradni let s Etihad pres Dubai do puvodniho cile tj. Milana? Tedy zpozdeni 12 hod. Diky, Renata

Avatar uživatele cali

To je fakt takový problém přečíst si jednu z prvních vět u jakéhokoliv článku o kompenzaci zpožděného letu dle EC 261/2004?

Avatar uživatele rita

Ahoj,mely jsme zpatecni let Bangkok - Milan s Oman Air - nas let byl uplne zrusen. Odleteli jsme se zpozdenim 12 hod. s Etihad pres Dubai do cile / Milan / - zaridil Oman Air. Mame narok dle Evr.vyhlasky na odskodneni? Oman Air neni evropsky dopravce a zpatecni let byl z Asie ! Do kolika dni se musi uplatnit narok?? Diky, Renata

Avatar uživatele k.dumska

Dobry den, chtela bych se zeptat jakou kompenzaci mohu pozadovat, kdyz mel let v Dominikanske republice zpozdeni dve hodiny a kvuli tomu jsme nestihli dalsi den let v Parizi, kde jsme museli zustat pres noc, protoze volny let byl az dalsi den a domu jsme se tedy vratili o 24 hodin dele, nez jsme puvodne meli. Nevim tedy v jake vysi mohu kompenzaci pozadovat. Diky za odpoved

Dobrý den, záleží na tom, jestli lety z Dominikánské republiky a z Paříže domů byly oba na jedné letence. Pokud ano, máte nárok na odškodnění ve výši 600 € za cestujícího. Pokud ne, nárok na kompenzaci nevznikl.

Avatar uživatele k.dumska

Na letišti v Punta Cana jsme dostali palubní lístek, na kterém byly oba dva lety. V Paříži nám byl vystaven nový palubní lístek protože kamarádka měla nejdřív letět v jinou hodinu než já a my jsme samozřejmě chtěly letět spolu. I v tomto případě mám tedy nárok na kompenzaci 600Euro?

Avatar uživatele k.dumska

Kupovaly jsme je najednou. Jednalo se o klasický zájezd od cestovní kanceláře.

Avatar uživatele hana.kopec

Dobrý den,chtěla bych se zeptat zda mám nárok na kompenzaci,když pro důvod zpoždění uvedli střet s ptákem a tím poruchu na motoru.Letadlo odstavili a čekali jsme na další.Původní čas návratu byl ve 14.25.hod a skutečný návrat byl až ve 02.30 hod.Děkuji

Avatar uživatele joe.kratky

Dobrý den, cestoval jsem s Travel Servisem linkou QS 1147 z Rhodosu do Prahy s plánovaným příletem do Prahy dne 17.9.2016 v 01:05 hodin. Skutečný přílet do Prahy byl s velkým zpožděním dne 17.9.2016 v 05:33.Důvodem zpoždění byly podle informace posádky provozní důvody.Mám nárok na odškodní ve výši 400 Euro?

Dobrý den, 100% máte. 400 € na každého cestujícího.

Avatar uživatele joe.kratky

Dobrý den, děkuji za odpověď. Zkusím to.

Avatar uživatele homolis22

Dobrý den, měl jsem zpožděný let a podal jsem žádost o odškodnění viz. Váš průvodní dopis. Vyjádření od Travel service už trvá 40 dní a když jsem se tam dovolal, tak mi tvrdili, že na vyřízení mají neomezenou dobu. Je to pravda? Děkuji za odpověd Homola

Avatar uživatele luckycesta

Není to pravda. Stížnost musí být vyřízena do 60 dnů ode dne jejího doručení správnímu orgánu příslušnému k jejímu vyřízení. TS klasicky nekomunikuje, doporučuju kontaktovat Úřad pro civilní letectví. Postup, jak dostat peníze z TS popisuju na svém blogu, tady nebudu spamovat, ale kdyžtak si o něj napište:) Držím pěsti, my jsme o nich dostali full kompenzaci 400 Eur/každá. Lu

Avatar uživatele luckycesta

hm, tak to jsem zase byla aktivní, odkaz tu už je, pardon ... :)

Avatar uživatele mg.kopecka

Dobrý den, právě řeším kompenzaci od TS, zatím dva týdny nekomunikují. Mám nárko na 250 EUR (technická závada- 6 hod zpoždění). Nejde mi ale vůbec načíst váš blog, funguje? Nebo je chyba na mé straně?

Avatar uživatele Vrabcova.lucie

Dobry den,mohla bych se zeptat zda se odskodneni vztahuje na nas pripad? Leteli jsme Emiratama do Manily,kde jsme nabrali mensi zpozdeni asi 40min+nez nam vydali zavazadla a na zaklade toho nam uletl dalsi spoj do cilove destinaci dovolene. Emiraty nam prebukovali letenky,ale let byl az za 12h a my na vlastni naklady museli platit hotel a transport ....letenky jsme zakoupili pres letusku.cz...dekuju

Dobrý den, využijte právní poradnu na vasenaroky.cz, děkuji.

Avatar uživatele Vrabcova.lucie

Dekuju

Avatar uživatele hanabenakova

Ja som tento problém mala s Air Berlinom, a keď mi 6krát odpísali ten istý blábol, že nemám nárok, tak som šla cez Vasenaroky a po vyše pol roku odškodnenie dostala. Aj tak by ma ale zaujímalo.. ak by som to chcela riešiť sama, tak ako? Kam vyššie sa možem sťažovať ako na ich klientskom centre (kde to naozaj nie je možné vyriešiť)??

Pokud aerolinka nechce, tak pomůže pouze žaloba... Bohužel :/

Avatar uživatele cali

Já teď zkouším claim s Air Berlin prostřednictvím SÖP. Dám pak raport.

Avatar uživatele troyik

Dobrý den, zrovna začínám boj s WizzaAir o kompenzaci. Naše letadlo 17.7. letělo ve 21:30 z Varšavy (WAW) do Reykjavíku (KEF) 23:40 přílet.... avšak ohlásilo po hodině letu technické problémy (údajně svítila nějaka kontrolka) a vrátilo se zpět do Varšavy. Na mobil mi přišlo oznámení, že poletíme letadlem druhý den 18.7.2016 v 18:40. Při čekání u "gejtu" v 18:20 vyskočilo zpoždění, vzletěli jsme nakonec ve 21:00 a ještě jsme měli neplánované mezipřistání ve Stavangeru (SVG), dorazili jsme 18.7.2016 ve 23:59, což je v součtu více jak 24hodin zpoždění. První odpověď wizzairu je že " let byl zpožděn z neočekávaných technických důvodu a jedna se o mimořadne okolnosti, kterým nešlo zamezit" ...takže nic platit nebudou, nic jineho sem ani nečekal, 2x neočekávané mimořádné okolnosti :). Ocitovali pár zakonu a směrnic. Rád bych se zeptal, jestli nemám žádat o dvojnásobek kompenzace, když byl první let opožděn o 20 hodin a druhý let o 3,5 hod.? Děkuji za odpověď, Dan

Avatar uživatele k.greplova

Letadlo může mít i kratší zpoždění než 3 hodiny. Pokud se nepletu, tak pokud je let kratší než 1500 km, stačí zpoždění 2 hodiny - a potom je nárok na kompenzaci 250 eur. Zde je úryvek ze směrnice 261/2004 a) o dvě hodiny v případě všech letů o délce nejvýše 1 500 kilometrů, nebo b) o tři hodiny v případě všech letů ve Společenství delších než 1500 kilometrů a všech ostatních letů o délce od 1 500 kilometrů do 3 500 kilometrů, nebo c) o čtyři hodiny v případě všech letů nespadajících pod písmeno a) nebo b).

Avatar uživatele konakova.hana

Zdravím měl bych dotaz. Můj let z Prahy s odletem 12:40 do Soluně měl zpoždění(z důvodu srážky letadla s ptactvem, které letělo z Bratislavy) byl náš odlet odložen na 17:15.Do Soluně jsme dorazili v 19:30. Na letišti nám byly rozdány poukázky na jídlo v hodnotě 110kč/ks. Chtěl bych se tedy zeptat, jestli v tomto případě mám nárok na odškodnění.

Avatar uživatele vanesa.kubackova

Na Vasom mieste by som to urcite skusila. Podobny pripad sa dostal az pred ESD (clanok http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/za-zpozdeni-kvuli-srazce-letadla-s-ptakem-maji-cestujici-san/r~90a7ce2054ab11e6a3e5002590604f2e/).

Avatar uživatele katspa

Dobrý den, v příkladu je uveden Rhodos, což by se mi přesně hodilo, jen naopak, z Rhodosu do Prahy, funguje to i naopak? A proč je uvedeno 250 eur, když vzdálenost je vyšší než 1500 km a mělo by to tudíž být 400 ne? Děkuji

Dobrý den Katko, je to vzorový příklad - můžete si jej upravit dle libosti. V případě, že aerolinka se bude zdráhat, nechte vše na advokátech :) https://www.cestujlevne.com/kompenzace

Avatar uživatele Bohous

Chápu, že tato pravidla fungují v Evropě - ale jak je to (např.) odlet z Prahy s Turkama (let dejme tomu OK) navazující let opět s Turkama v jedné letence z Istanbulu do Panamy, kam přiletím o 4 hodiny později. Vztahuje se na to nařízení EU, nebo už je to "mimo"? Dík

Avatar uživatele bilekadam93

Ještě dotaz. Mohu o kompenzaci požádat, pokud mám palubní lístek na daný zpožděný let zakoupený, avšak letadlem jsem neletěl? Např. jelikož jsem z důvodu zpoždění již musel zrušit schůzku, tak nemělo cenu letadlo využít. Děkuji.

Avatar uživatele bilekadam93

Lze někde na internetu zpětně zjistit čas příletu letadla? Letěli jsme koncem června z Milano do Berlina s Ryanair, ale již si nepamatuji, zdali bylo zpoždění pod 3 hodiny nebo nikoliv. Děkuji.

Avatar uživatele TomasKorenek

Avatar uživatele mifkovar

Je to par dni, co jsme meli zpozdeny zaoceansky let o 6 hod, kazdy jsme obdrzeli kupon na 11 liber na obcerstveni. Jsme na tuto situaci pojisteni, ale zajima mne, zda mame narok na odskodneni i u letecke spolecnosti. Byl to let ze San Franciska na Heathrow. Dekuji

Avatar uživatele ivana.gahi

V září 2015 jsme s AIR France(letenky s cestujlevne.cz-navazující let se na Charles de Gaulle nedal stihnout- nestihl ho ani jeden z cestujících do Prahy) přiletěly do do cílové Prahy se zpožděním 13 hodin. Po 2 měsících dopisování s agenturou, která nám letenky prodala a komunikovala s AIR France opakovaně zamítavá odpověď. Nakonec nám bylo navrženo, že v dalším řešení budou pokračovat pouze tehdy, pokud zaplatíme 1500 Kč předem bez ohledu na dalčí výsledek. Já osobně doporučuju při delších letech zvážit dobu na přestup na různých letištích. I když je letenka prodávána jako celek, někdy jsou přestupy nereálné již při zpoždění 10 minut.

Avatar uživatele sranger

Možná bych nesouhlasil úplně s tvrzením "U nízkonákladových aerolinek neuspějete sami nikdy, případ proto rovnou předejte právníkovi nebo agentuře". Moje čerstvá zkušenost s vymáháním na Ryanairu je opačná a celé řešení trvalo pouze JEDEN DEN. Sám jsem z toho překvapen, protože jsem po přečtení (http://www.luckycesta.cz/jak-uspesne-kompenzovat-zruseny-nebo-zpozdeny-let/) čekal, že se komunikace povleče týdny/měsíce.

Avatar uživatele divinovad

Dobrý den Tomáši, můžete mi prosím poradit, kam jste se obrátil s žádosti o odškodné u Rainaru? Děkuji Divínová D.

To je super!:)

Avatar uživatele eliska147

Dobrý den, můj let byl zpožděný pouze o 2h40, chápu, že nárok na kompenzaci nemám. Ovšem Travel Service rozdal pár lidem ze stejného letu "potravinové lístky", ale my jsme třeba nic nedostali (a nebyli jsme jediní). Když jsem se po tom tázala dalších 3 lidí z personálu, tak nic nevěděli. Je možné dostat nějakou kompenzaci za tohle? Děkuji.

Avatar uživatele noirre

U naše zpožděného letu easyjetu to několikrát hlásili v rozhlasu. Pokud to nehlásí, stačí dojít na informace (ve veřejné i neveřejné části), tam vás VŽDY odkáží na příslušnou přepážku, kde po předložení letenky dostanete poukaz na občerstvení (v listopadu to bylo v Praze myslím cca 113 Kč na osobu). Poukaz je s datem a je platný pouze v den zpoždění a na daném letišti. Zapomeňte na to, že vám tento poukaz teď vystaví.

Avatar uživatele mrvin

Ahoj, 4.6.jsem letěl s Wizzairem do Benátek Trevisa z Prahy, let měl pravidelný odlet v 11:00 a přílet 12:20. Odletěli jsme ve 14:10, ale přílet byl v 15:12. Má smysl se něčeho domáhat, když z letadla na letiště jsme se dostali de facto opravdu s tím tříhodinovým zpožděním, nebo to nemá smysl? Zdravím

Avatar uživatele pnutter

Dobrý den, mal som letieť wizzairom z Bratislavy do Skopje. Večer bol let zrušený a náhradný let bol druhý deň poobede. Druhý deň sme nastúpili do lietadla, narolovali na dráhu a vrátili sa znova na letisko. Let bol znova zrušený a náhradný let bol na druhý deň ráno. Do tretice sme už odleteli. Mám nárok na odškodné 2 x 250Eur ?

Avatar uživatele baky.9

Dobrý den, let se společností WizzAir z Prahy do Bergama (Itálie) odlétal o 3 hodiny později, avšak díky vysokému úsilí pilota jsme v Bergamu přistály pouze o 2:50 později. O zpoždění jsme se dozvěděli až na místě v době předpokládaného odletu. Je v takovém případě možnost alespoň nějaké finanční náhrady? Mockrát děkuji.

Dobrý den Báro, bohužel není - kompenzace skutečně až od 3 hodin.

Avatar uživatele Asterix

Ahoj. Tak trcime s rodinkou v Krakove na odlet s ryanairem na kypr. Melo se letet 9.50 a nyni je planovany odlet 14.45 hodin. Kde po priletu me vystavi potvrzeni o spozdeni ? Zatim nikdo nerekl duvod spozdeni. Dostali kame voucher 100 pln na 5 osob. Ma cenu vymahat odskodneni solo u nizkonakladovky a nebo radsi pres agenturu?

Avatar uživatele lukas

Ryanair údajně zasílá na mail potvrzení o zpoždění automaticky, jinak samozřejmě vyžádat přímo na jejich přepážce. Žádost o kompenzaci pak podáš také u nich https://eu261claims.ryanair.com/ Kdyby se cukali, až pak řešit situaci přes agenturu.

Avatar uživatele Asterix

Tak uatim odlet na kPr v 14.45 hodin udajne na letadle z kypru pri odletu zacal kourit motor tak se musel vratit na kypr a posilaji jine letadlo. Tak si myslim ze by narok asi byl Mam pocit ze to je vice jak 1500 km takze 400 eur na osobu

Avatar uživatele Asterix

Tak jsem vcera podal na Ryanairu zadost o kompenzaci za zpozdeny let. V 18:48 hodin podano , v 19:10 hodin zprava ze odpovi do 8 dnu , ve 20:05 hodin odpovezeno ze priznavaji kompenzaci 2000 eur za 5 osob a penize posilaji na ucet. Rychlost vyrizeni me popravde sokovala a ani jsem neocekaval kladnou reakci.

Ryanair poslední dobou dost šlape co se zákaznického přístupu týče - bezplatné změny jmen či korektury i po 24 hodinách jsou toho příjemný důkazem. Ovšem tvých 2000 eur zaskočilo i mne :)

Avatar uživatele Asterix

Tak mě dneska přišla od Ryanairu za zpožděný let na Kypr na účet částka 54.262,-Kč. Tož pěkná sezonní dovolena zadarmo :)

Avatar uživatele zbynekstrebl

Právě jsem se vrátil z Dominikánské republiky, kdy při letu zpět jsem měl zpoždění na letu z Punta cany do Paříže a následně jsem nestihl přípoj z Paříže do Prahy, oba lety AIRFRANCE. Obdržel jsem náhradní let za 5 hodin. Takže jsem se na příletu do cílové destinace opozdil o 5 hodin. Jelikož jsem měl letenku koupenou jako celek a celkové zpoždění bylo větší jak 4 hodiny a celková délka letu více jak 3500 km, tak jsem se pokusil let reklamovat u AIR FRANCE formou jejich formuláře na jejich stránkách. Požadoval jsem 600,- EURO za každého cestujícího, v žádosti jsem uvedl rozhodnutí evropského soudu v Lucemburku a potřebné náležitosti. Světe div se, ale za čtyři dny mi přišel z AIRFRANCE omluvný e-mail, kde mi sdělili, že mi v nejbližší době vyplatí částku 600,- Euro za každého pasažéra. Takže, i mezi tak velkými společnostmi, jako je i AIRFRANCE se najdou slušně jednající firmy. A to celé jsem vyřídil v češtině, bez právní pomoci.

Avatar uživatele svabova.barbora

Dobrý den, letíme s přítelem Praha-Jakarta s přestupem v Dubaji. Letecká společnost zrušila let Dubaj-Jakarta méně než sedm dní před odletem a automaticky nám přiřadila let pozdější o 10 hodit bez jakékoliv kompenzace popř. zaplacení hotelu. To se nám nelíbilo a šli jsme na pobočku s tím, že současnou situaci neakceptujeme. Sdělili nám, že by byla možnost buď vrácení peněz nebo dřívějšího letu, ale že neví, jestli bude místo,že to zjistí a dají vědět. Dva dny se nikdo neozval načež nám po dvou dnech automaticky poslali nové letenky s dřívějším letem, které jsme nechtěli, jenom jsme chtěli znát možnosti, které máme. Po telefonickém hovoru do letecké společnosti nám bylo řečeno, že let již nelze nijak měnit. Opravdu je možné, aby si společnost měnila takhle lety, jak se jí zachce? V pondělí odlétáme z Prahy a za víkend se už ničeho nedovoláme. Celá situace se nám tím vším akorát zkomplikovala. Podle hodiny příletu do Jakarty, které bude cca. dvě hodiny před půlnocí jsme zjistili, že přesáhneme max. dobu víza, která se uděluje na letišti a budeme muset lítat po emigračním a jenom platit a platit. Společnost nás tímto drží v šachu, protože na dovolenou odletět chceme a už jsme do toho investovali dost peněz a času. Jaké jsou tedy možnosti požadování kompenzace, kterou budeme chtít uplatnit po návratu?

Dobrý den, po příletu se dá vše řešit právní cestou - https://www.cestujlevne.com/kompenzace

Avatar uživatele Roman_koutny

Zdravim, Raynair nam zrusil let z Malagy do Norimberka den predem. Pry kvuli stavce ve Francii. Mame narok na jidlo a ubytovani do dalsiho letu, ktery nam nabidli a je za dalsi 4 dny? Jak postupovat? Diky moc! Roman

Avatar uživatele lukas

Dobrý den, na stávku se bohužel odškodnění nevztahuje :-(

Avatar uživatele berenikanecasova

Dobrý den, mám o den zpožděný let z Manily do Seoulu s cebu pacific a bylo mi to oznámeno jen den a půl předem. Nevíte, jak mám postupovat? Děkuji moc

Dostavit se na letiště o den později, nárok na odškodnění se vztahuje pouze pro EU.

Avatar uživatele homolis22

Dobrý den, v sobotu 18.6. přítelkyně s mamkou sestrou a 4 letým synem letěla z Mošnova do Bulharska. Let měl nejprve 2 hodiny zpoždění a následně další 2 hodiny. Tj. celkem 4 hodiny. Má nárok na kompenzaci? A v jaké výši? 250 euro? Vztahuje se kompenzace i na 4-letého syna? Děkuji a pěkný den

Dobrý den, ano - kompenzace je za osobu 250 €. Nárok je. https://www.cestujlevne.com/kompenzace

Avatar uživatele homolis22

děkuji za informaci. Ještě mi ted přítelkyně psala, že dostala zpožděnku,ale ještě v Mošnově. Tj. nemá nikde zaznamenánou dobu příletu. Poradíte jak ji získat, dokud je to aktuální? Děkuji

Avatar uživatele misak.smitka

Dobrý den, mám na Vás prosbu o informaci ohledně případné kompenzace. Letěli jsme z Říma do Budapešti v pátek 17.6.2016, let měl zpoždění 8hod. Plánovaný odlet byl z Říma ve 14:05 (od 13 do 17 hodin byla stávka ENAP), let přes to dostal 8 hodin zpoždění, dopravce uvádí příčinu zpoždění stávka. Přílet obratového letadla do Říma byl přibližně ve 21hod. Odlet byl cca ve 22:30, což je přibližně 4 hodiny po ukončení stávky. Děkuji za pomoc

Položte prosím přímo poptávku https://www.cestujlevne.com/kompenzace, toto je otázka přímo na právníka.

Avatar uživatele Dominik

Zdravím, prosím chci se zeptat. Měli jsme letět s easyjetem z amsterdamu do prahy zpoždění bylo cca 3 hodiny a díky tomu začala v době kdy letadlo konečně dorazilo do Amsterdamu bouřka a let byl nakonec úplně zrušen. Nabídli nám hotel a let o 3 dny později. To jsme odmítli, tak nám řekli, že si máme koupit letenky od jiné společnosti do Prahy, a že nám ji poté zaplatí. To se jim však již už samozřejmě nechce. Máme nějakou šanci, že nám letenky proplatí? Děkuji a přeji hezký den.

Avatar uživatele dushan.fdc

Dobrý den, před pár týdny jsem si objednal letenku s jedním přestupem přes mytrip.com. Bohužel první let byl zpožděn a nestihl jsem následující, protože nebyl navazující. Byly to stejné aerolinky, ale řekli mi, že byly udělány dvě separátní rezervace. Místo: vnitrostátní let v Brazílii. Mám nárok na odškodnění od agentury? Předem děkuji.

Avatar uživatele david.vancata

Zdravim, mam take dotaz na zruseny a nasledne i zpozdeny let z Barcelony do Prahy. Prvni den byl let zrusen, dostal jsem normalne hotel a poukaz na jidlo a letenku na nasledujici den, kde ale opet doslo ke zpozdeni z duvodu problemu na letadle, nicmene tohle zpozdeni uz bylo kratsi jak 3 hodiny. Na co mam vlastne narok? Muzu zadat o nahradu z duvodu zruseni prvniho letu?Dekuji

Avatar uživatele pelcman

Dobrý den, rozhodně všem doporučuji vyběhat si potvrzení o zpoždění letu v místě příletu, okamžitě po přistání, byť i za cenu toho, že zbytek zájezdu na vás bude čekat (jste-li účastníky zájezdu). Z vlastní zkušenosti totiž vím, že v opačném případě moc nepomůže ani agentura specializující se na vymáhání kompenzací. Napsal jsem o tom sérii článků, které si můžete přečíst tady: http://lukaspelcman.cz/smutny-konec-boje-o-kompenzaci-za-zpozdeny-let/.

Avatar uživatele pulda.jan

Dobrý den, měl bych otázku. Letěl jsem Praha-Dubaj-Colombo s FlyDubai. Z Prahy bylo zpozdeni hodinu kvuli zavade na ohrivaci kafe, kvuli tomu jsem nestihl let z Dubaje. Dostal jsem letenku na dalsi let. Prilet do Colomba byl tak zpozden o cca 4-5 hodin. Mam narok na kompenzaci?

Ano.

Avatar uživatele m.valtova

Ahoj, takže chápu správně, že pro mimoevropské aerolinky (Cebu pacific air) neexistuje žádná legislativa upravující nárok na odškodnění? Ale let Dubai-Praha se Smart Wings by měl být ok...zpoždění 24 hodnin, ikdyž nám poskytli ubytování a občerstvení?

Avatar uživatele Shoter

Prosím o info jak je to se zrušením letu a nabídnutím letu jiného o 24h později. Navíc při cestě EU-Brazilie-Argentina když se jednalo o zpáteční let a ten let zrušený byl první zpáteční, tedy Argentina-Brazílie. Mám na něco nárok vůbec nárok a nebo koupením letenky mimo EU ztrácíte veškerá práva a dopravce je naprosto v klidu? Od nich mi totiž přišlo že nemám, protože se nejednalo o let v rámci EU. Takže docela výsměch, když jsem dorazil o den později a propadla mi další letenka koupená mimo tento trip, která měla navazovat.

Bohužel je to tak.. Práva se vztahují jen na odlety z EU či evropské aerolinky.

Avatar uživatele jan.celeda

Zdravim,letel jsem s KLM Praha>Amsterdam>Barcelona.V Praze jsme chytli zpozdeni udajne z duvodu zavady na letadle.Z toho vyplynul pozdni prilet do AMS a nestihnuti navazujiciho spoje do BCN.Prebookovali mi to na nasledujici den rano, zajistili hotel atd. Dotaz zni jestli mam narok na odskodneni.Celková vzdalenost je vetsi nez 1500km,tj 500€.

Ano.

Avatar uživatele lades.ml

Dobry den.Nevite jak je to prosim v pripade kdyz mam letenku od Turkish (tedy dopravce mimo EU) odlet z EU (Praha) do Kuala Lumpur s 1 prestupem v Istanbulu s tim ze zpozden byl az ten druhy let z IST do KUL (tz. odlet mimo EU)...mam pravo na oddskodneni ci nikoliv? Jinymi slovy pocita se odlet z EU v ramci cele letenky a nebo je podstatne misto odletu pouze u toho letu ,ktery mel nasledne zpozdeni? Predem diky za odpoved pokud budete vedet.

Ano, nárok máte.

Avatar uživatele lades.ml

Tak musim Vas bohuzel opravit...narok nemam...dnes mi prisla odpoved z vasenaroky.cz ze klicove misto odletu je to kde zpozdeni vzniklo,pokud to byl Istanbul (mimo EU) tak bohuzel...

Pavle, a popsal jste situaci tak, že vše bylo na jedné letence? protože se mi moc nepozdává, aby se rozdělila rezervace na dvě různé letenky.

Avatar uživatele tinka.zdenek

Zdravim, omlouvam se, pokud uz nekdo dotaz polozil. Mam narok na kompenzaci, pokud jsem letel Novy Zeland - Praha? Aerolinky China Airlines mi tvrdi ze ne, protoze nemaji sidlo v EU a let nebyl z EU. Dekuji za odpoved.

Je to bohužel tak, buďto evropský dopravce nebo let z EU.

Avatar uživatele jitkabaresova

Dobrý den. Měla jsem letět z prahy do delhi v pátek v 20h. Let byl z důvodu špatného počasí zrušen. Dostali jsme voucher na hotel a druhy den jsme odletěli v poledne. Protože už byl nakonec jen jeden přestup, vzniklé zpoždění je pouze 5 hodin, i přes 12 hodin původního zpoždění. M tedy i tak nárok na kompenzaci? Dekuji

Avatar uživatele lukas

Špatné počasí -> vyšší moc -> bez nároku na kompenzaci ;-)

Avatar uživatele r.musilkova

Dobrý den, našla jsem článek v AJ, ze kterého jste to nejspíš citoval/přeložil. Je možné, že mi ve Vašem článku zdroj unikl. http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/passenger-rights/air/index_en.htm Našla jsem ale nějaké nesrovnalosti. V článku v AJ je: V rámci Evropy 1500 km a méně - €250, Přes 1500 km - €400 Z EU na letiště mimo EU 1500 km a méně - €250 1500 - 3500 km - €400 Přes 3,500 km - €600 Vy píšete, "pokud však letíte mimo Evropu, tedy trasu delší než 1.500 km a kratší jak 3.500 km, máte nárok na náhradu škody ve výši 400 EUR / 10.800 Kč za osobu." Letěla jsem Praha-Lisabon a to je přece zhruba 2300km v rámci Evropy. :) Původně jsem se Vás ale chtěla zeptat, jestli nevíte, zda je někde definováno ten "podobný plán", co je uveden v článku v odkazu. "If the carrier offered you an alternative flight with a similar schedule, the compensation may be reduced by 50%." Byl mi zrušen let od TAP Portugal Praha-Lisabon (technická závada) a letěla jsem druhý den ráno Praha-Frankfurt-Lisabon (Lufthansa/TAP Portugal). Posílala jsem stížnost už asi před rokem a půl a teď teprv se mi ozvali, že mě odškodní. Děkuju za odpověď.

Avatar uživatele restauracevip

Dobrý den,na svátky jsme letěli do Dominikánské republiky. Zájezd jsme koupili v Ck a letěli z Mnichova. Odlet měl 26hod.zpoždění.2 krát nás nechali nastoupit do letadla a 2 krát nás i vykázali ven. Odletěli jsme až na potřetí.Po 1 jsme neodletěli z důvodu že při nakládání zavazadel se porouchalo letadlo a po 2 si údajně na palubě někdo rozmyslel let a chtěl vystoupit a do půlnoci se zaměstnancům letiště nepodařilo najít jeho zavazadlo a pak nám zdědili, že už nikdo nepracuje a pokračovat se bude až ráno.Tak jsme odjeli na hotel a ještě jsme si museli platit taxi 62eur každou cestu. Máme v tomto případě nárok na kompenzaci? Děkuji Jana

Avatar uživatele sochor34

Dobry den,momentalne sedime na letisti pro nahlou indispozici pilota. Cekame na noveho. Vztahuje se na tento pripad narok na kompenzace? Nebo je to nepredvidatelna udalost a airolinky nemusi nic kompenzovat? Dekuji

Nový pilot bude co nevidět, proto by nemělo ani dojít k velkému zpoždění, díky kterému budete mít nárok na kompenzaci.

Avatar uživatele dita.vystavelova

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jestli má smysl zkoušet uplatnit kompenzaci na včerejší (dnešní) lety Praha/Brno na Rhodos, kde byla celou noc zavřená ranvej. Důvodem bylo její poškození bouří.

Avatar uživatele svobodnikovab

Dobry den pani Dito, na tomto Vasem letu jsem byla jako letuska a vim, ze tuto situaci Travel service nemohl nijak ovlivnit, cekali jsme na letisti nekolik hodin az nam z Rhodosu rekli, ze je rozbita runway, takze si myslim, ze by bylo zbytecne neco Travelu posilat, obzvlaste po tom, co vam jako cestujicim dali pri 13ti hodinovem cekani pouze vodu a cheesburger z mekace :(.

Avatar uživatele luckycesta

Ahoj Dito, rozhodně bych zkusila o kompenzaci zažádat. Kontaktuj jak leteckého dopravce tak Úřad pro civilni letectví. Úřad pro civilni letectví musí zjistit, jaký byl opravdový důvod zpoždění letu. Do té doby bych se nenechala odbýt:) Nám také zprvu letecký dopravce říkal, že na náhradu nárok nemáme a pak nám zaplatili kompenzaci v plné výši. Pokud bys potřebovala detailnější info, tak je najdeš na mém webu. Ať se daří! Lu

Avatar uživatele telemarkista

Ahoj, Loni jsme letěli z USA (CLT) do Krakowa. Jednalo se o let se dvěmi přestupy - jeden v USA a druhý v EU. Ovšem z důvodu neznámého zavazadla byl let nejprve opožděn a poté zrušen. Dostali jsme ubytování a let další den. Máme nárok na odškodné, když jsme do evropy přiletěli o 24 hod později? Celá trasa byla kupována u Lufthansy, ale zrušený let v USA byl operován United airlines.

Avatar uživatele luckycesta

Zda máš nebo ne nárok na kompenzaci ti řekne pouze Úřad pro civilní letectví nebo soud. Neznámé zavazadlo si mohl dopravce vymyslet, nebo takový případ ani nemusí spadat pod zákon. Pokud máš pochybnosti, pak doporučuji o kompenzaci zažádat. V tvém případě se nejedná jen o pár korun. Každopádně ráda pomůžu, před pár měsíci jsme si s kámoškou prošly podobnou situací a nakonec i vykompenzovaly 400 Eur každá:) Lu

Avatar uživatele Gigo15

Dobrý den, zakoupil jsem letentku Praha - Berlín - Abu Dhabi - Dillí s Airberlin (německá letecká společnost). Všechny lety jsou operovány pod kódem Airberlin. Lety Abu Dhabi - Dillí jsou operovány JetAirways a Etihad Airways. Na jaké lety se vztahuje nařízení EU o odškodnění a zpoždění?

Avatar uživatele arconx

Dobry den, Travel service mi ztratil zavazadlo cestou na Mallorcu. Stravil jsem 8denni dovolenou ve 4☆ hotelu v jednom obleceni, bez hygien.potreb,bryli atd. Na letisti jsem dostal potvrzeni o ztrate zavazadla, ale ani po x urgencich u delegata Eximu ci na recepci hotelu mi nikdo nepomohl. Po navratu jsem reklamoval nejdriv u Ck, odkazali na pojisovnu, ta zase na Travel...po jedinem telefonatu na letiste do Ostravy (podotykam, ze let byl z Prahy) se pracovnici zavazadlo podarilo do cca 15min.vypatrat jen podle popisu a obsahu.Celou dobu pry lezelo na cilovem letisti. Nyni cekam jeho doruceni. Mam narok na nejakou kompenzaci? Nedostal jsem ani na letisti vubec nic. Dekuji

Avatar uživatele k.lukacova99

Ahoj, minulý týždeň som mala letenku z Denpasaru do Budapesti, celý let pod záštitou AirFrance. Mala som letiet Denpasar-Singapur-Paríž-Budapešť, s tým, že Denpasar-Singapur bol operated by Garuda (Indonézska aerolinka). V ten deň ale na Jáve vybuchla sopka a teda letisko v Denpasare na pár hodín uzatvorili. Najbližších 8 hodín nás posielali od Garudy k AirFrance, opäť ku Garude, tá za KLM, tí znova za Garudou. Všade sme čakali minimálne hodinu a keď sme sa dostali na radu, tak nám povedali, že nám nevedia pomôcť, ani vystaviť náhradnú letenku. AirFrance absolútne nereagovala na maily a nikto na zákazníckom centre nedvíhal telefón. Nakoniec sme pomocou Facebook zákazníckeho strediska KLM dostali náhradné letenky, presmerované cez Singapur-Amsterdam-Budapešť a doletela som o 6 hodín pozdejšie oproti pôvodnej letenke AirFrance. Máme nárok na uplatnenie nejakej kompenzácie? Tých 8 hodín na letisku bolo hrozných, ešte keď sme nemali žiadnu podporu AirFrance. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď!

Ahoj Katko, v tomto případ náhrady neexistují. Píšete to zmatečně - měli jste nárok na občerstvení. Jinak buďte rádi, že jste doletěli. Spoustu lidem propadly navazující lety z Jakarty :(

Avatar uživatele k.lukacova99

Dave, ďakujem pekne za odpoveď. Jj mali sme veľké šťastie, že sme odleteli :) Nebola som si istá tým odškodnením, lebo AirFrance sa na nás úplne vykašľala, doteraz od nich nemám jedinú správu. Tak som si vravela, či to neskúsiť :)

Avatar uživatele o.nadvornik

Já mám výbornou zkušenost s Claimair. Na webu jsme vyplnil a poslal vše potřebné a dál už se nestaral. Pak už jsem se jenom těšil z peněz, který v rámce kompenzace dorazily na účet. :-) Je to pro mě rozhodně lepší varianta než studovat paragrafy a dohadovat se s leteckou společností osobně.

Avatar uživatele kolargrafik

K uznávání kompenzací mám jeden postřeh ohledně společnosti SMARTWINGS. Na aukru nebo jiných bazarech najdete poměrně dost nabídek na prodej voucheru na let se SMARTWINGS. Ve skutečnosti se jedná o kompenzace této společnosti vůči klientům na jejich velmi často zpožděných letech. Já osobně mám konkétně tuto zkušenost: klientka společnosti SMARTWINGS měla na svém letu do Španělska zpoždění déle jak 6 hodin. SMARTWINGS jí odškodnila voucherem na volný let s touto společností. Ovšem pozor ! Drobným písmem je na voucheru uvedeno, že se vztahuje pouze na kontinentální lety po Evropě a ještě mimo sezonu. Jinými slovy: místo toho abychom vám ze zákona dali minimálně 7.000 jako kompenzaci, tak si s náma můžete zase s patřičným zpožděním zaletět - místo těch 7 tisíc - třeba do Milána nebo do Londýna, že tyhle letenky stojí u konkurence 1/3 výše zákoné kompenzace už vyčuraně neřešíme. Navíc se do obskurní společnosti SMARTWINGS nedá dovolat ani dopsat, teprve po měsíci urgencí, až když jsem dal do kopie email na vedení, mi odpověděla drzá operátorka, že se nemám vůbec co zajímat o nákup voucherů, když jsem nebyl jejich klientem. Voucher jsem samozřejmě nekoupil, nevyužil jsem ani nabídku této rádoby nízkonákladové společnosti na let z Prahy na Krétu v květnu za 10.000,- a letěl jsem z německých Brém za 100 Eur (2.700,-), kdyby ta nána ve SmartWings neliknavěla s odpovědí, mohl jsem to mít za 50 Eur. Hnusný hybrid SmartWings bohužel zabírá na letech z Prahy do jižní Evropy místo skutečně nízkonákladovým společnostem typu Ryanair.

Avatar uživatele kris-kros

zpoždení Praha-Londýn: WizzAir - zaplatili po 2 měsících (jako kredit na WizzAir účet) kdy jsem jim každý týden posílala email a žádala o přehodnocení. SmartWings mi zaplatili ihned po jednom emailu (platba na bankovní účet). Takže to jde i bez vyděračské agentury. Jen to chce trpělivost :)

Super!

Avatar uživatele ivo.gorlich

Ahoj Jen k těm vymahačským agenturám. Určitě je to dobrá věc, ale doporučoval bych napřed to zkusit sám. V loni jsem měl o osm hodin zpožděný let ze Šanghaje do Paříže s AirFrance. Byla nás větší skupina. Chtěli jsme to vymáhat přes agenturu, ale nakonec to někdo podal sám a AirFrance bez problému vyplatila odškodné. Stačilo jen vyplnit formulář na jejich stránkách. A přecejen dát zbytečně agentuře cca 120 € (odškodné u takto dlouhého letu bylo 600)je docela škoda.

Avatar uživatele janinque

Ahoj, letela som s Easy Jet trasu Praha-Rim-Praha. Pri spiatocnom lete let zrusili (informovali nas emailom 2 dni vopred) a ponukli bezplatnu moznost prebookovania (o den skor, alebo neskor). Kedze toto bol pre mna let iba navazujuci (letela som dalej Rim-Santorini-Rim), prebookovala som let o den neskor (zdarma). Mam narok na kompenzaciu vydavkov za 1 den straveny v Rime? Alebo mam rovno ziadat o kompenzaciu dčlánku 7, paragrafu 1 a odstavce a) mají cestující nárok na odškodnění ve výši 250 EUR? Dakujem moc!

Náhrady za vynaložené náklady se nikdy neplatí. rovnou žádejte kompenzaci.

Avatar uživatele swanieck

Pozor....nárok na výplatu odškodného máte 24 měsíců od vzniku události.....já to řešil přes solidního prodejce letenek a ten za mě celý případ vyřešil a od SAA (South Africen Airlines) jsme dostali kompenzaci 600 EUR na hlavu (převodem na účet) za 7 hod zpoždění na lince Praha-Mnichov-Johannesburg-Windhoek

Avatar uživatele jan.lieder

Ahoj , v pripade stavky Lufthansy to asi nema cenu resit , ze ? Zkousel jsem , po nekolika e-mailech me poslali k sipku :(

Avatar uživatele mlnenicek

Ahoj všem. Mám takovou otázku, myslím že je to tak na 2 hodiny vysvětlování ale pokusím se to vylíčit.Můj Otec(Chorvatský pas) měl naplánovanou cestu směr Praha-Frankfurt-Hong Kong-Fiji-Tonga. Na Tonga letěla moje sestra s přítelem za ním ze Sydney aby si užily dovolenou na plachetnici. Plán sestry Tonga Vavau poté zpět letadlem. otec měl jet přeplavbu mezi Tonga a Fiji lodí(800km) měl i welcome letter od kapitána.Odvezl jsem ho na letiště ve středu 17/6 ráno, volal mi z frankfurtu že zjistili že nemá Víza na Fiji a že ho nechtěli pustit do letadla.Neustále jim opakoval že letí na Tonga a tam Visa měl.Ale jim se nelíbilo že bude na Fiji déle jak 3h a protože je chorvatský občan musí mít na toto Víza. V Praze ho pustily do frankfurtu a ve frankfurtu sotva prošel ale podařilo se na let do HK, avšak tam už ho dále pustit nechtěli. takže šel na přepážku Cathay pacific když věděl že mu to uletí, že změní datum odltetu a destinaci, na přepážce mu neustále opakovali online ,online, on jím říká jak to mám udělat online když tu stojím.nepochodil a letadlo uletělo. Atak jsme zvolily cestu jinudy přes Soul, Auckland, Fiji,Tonga chtěl si koupit letenku u cathay pacific která tam byla napsaná na skle. a říkaly opět only online.Proč tam tedy sedí v té boudě? když je vše online? nechtěly mluvit ani na telefon, no nic.. Cathay pacific hrůza nechtěly pro něj udělat nic ani pustit na palubu letadla a ani prodat letenku a ani změnit letenku.Je možné podat protest? Letenku jsem mu koupil do aucklandu za 900EUR novou a měl letět. po čekání na letišti přišel ke Gatu a opět měly nějaký problém neustále jeho pas nosily sem atam a domlouvali se mezi sebou, nakonec ho pustily do letadla a odletěl směr Soul-Auckland, z Aucklandu jsme koupily letenku na fiji a tam měl přestup na již stávající let na Tonga. Na Tonga přiletěl ale opět na Fiji v Nadi, velké problémy s pasem úředníci vyzvídaly a divily se tomuto pasu, a hlavně tomu že jak je možné že nemá zpáteční letenku.Jeden celník byl obzvlášť nepříjemný(mám jeho jméno) Po šťastném příletu na Tonga zjistil otec že mu Fiji airways ztratily zavazadlo v kterém měl zbytek prášků na srdce, takže 2 dny čekání a papírování na zavazadlo. Za letenky komplet jsem utratil přes 100.000 kč. Rád bych dostal alespoň část peněz zpět. Komunikoval jsem s Fiji immigration avšak jejich anglický jazyk je poněkud z jiné planety než li náš , tudíž mi nepomohli. A neustále mi říkaly že Visa si musí zařídit 2,3 měsíce před odletem. Nejvíce mne rozesmálo když mi úředník napsal do mailu že mám pas vzít a poslat ho poštou na Fiji. vysvětloval jsem mu celý problém ale opět odopvěď Visa musí mít 2,3 měsíce př. odletem. Nakonec z dovolené v ráji byl pěkný výlet drahý a ne uplně dle očekávání, avšak přesto vše doufám že si ji užily.Před 2 dny otec letěl do Sydney k sestře protože loď na které měl plout na fiji a užít si dovolenouo potkala bouře na moři a dost loď poničila(strhané plachty, zlomené ráhno lana atd.) Sestra mu koupila let Vavau-Tonga-Sydney a zpáteční letenku jsme přebookovaly odlet ne z Fiji ale ze Sydney což se podařilo. Ve Finále otec čekal na letadlo 2 dny ptž vše směr sydney bylo obsazené.i když sestra když nastoupila do letadla a ptala se Stewarta jaktože je 20 sedaček volných odpověděl jí že Tongané a Fijiané jsou tlustí a že se prodává jen 120 letenek. :-D, po příletu na fiji a čekání 1,5h na spoj do Sydney , otce a dalších 15 lidí nepustily opět ke gate.. a bylo jim řečeno že letadlo neletí. a že mají vydržet.Tak čekali a čekali a stále nic pak přišel člověk a ptá se jich na co čekají opodověděli na letadlo.. a prý že to nepoletí a že jsou komplikace. Vzaly si pasy a po chvíly se vrátily a mému otci opět říkají že jak si dovoluje být na území Fiji déle jak 3 hodiny bez Víza..on jim řekl že zato nemůže transit byl 1,5 hodiny (dovolená délka je na Fiji 3hodiny pro chorvaty) letadlo neletělo tak čekal, no a co má dělat také že. Vzaly si ho bokem a vyslíchala ho nějaká indka co tam dělá atd. atd. Otec už myslím že měl toho všeho po krk a tak paní odpověďel buď mě tady zavřete a krmte mě a nebo mě zastřelte a můžete mne třeba sníst. Zrudla odešla i spasem, po chvíly se vrátila a ať jde sní vyvedla ho nějakým skladem ven a řekla mu že venku čeká Taxi a ráno v 6h ať je na letišti.. Dostal hotel **** a ktomu snídani a zdarma Taxi. Nevím zřejmě opět chyba Fiji Airways.Btw letadlo kterým měl odletět přistálo v Sydney a mám foto tabule kde píše že přistálo..Vím že jeto složité ale přesto všechno otec doletěl tam kam měl , avšak zkušenost s Fiji úřady a lidma na letišti je mizerná, proto se ptám lze si někde stěžovat a získat náhradu ? Děkuji všem.

Lze uplatnit nárok o odškodnění, například, v tomto případě: Katovice -> Frankfurt -> Washington -> Los Angeles - předpokládám, že ano pokud došlo ke zpoždění příletu o více jak 4 hodiny, a to pouze do finální destinace do Los Angeles. Letenka byla operována United Airlines, ale EU nařízení se na ni vztahuje, protože prvotní odlet na letence byl z EU. Je to tak?

Avatar uživatele eva.jurcikova

Pokud slovem "letenka" máte na mysli kompletní let Katovice - Los Angeles, měl byste mít nárok na odškodnění dle směrnice EU. Pokud United Airlines operovalo pouze let Washington - Los Angeles, nárok dle směrnice EU nevzniká. Zde je možné se domáhat pouze skutečné vzniklé škody dle Montrealské úmluvy.

Avatar uživatele Lucelle

Ahoj, reklamujte, má to cenu, podařilo se mi takhle přes agentury uplatnit reklamaci u Transavia - reklamováno s ročním zpožděním, vyřízeno za pár týdnů, let Porto - Funchal, zpoždění asi 5 hodin. Dále dvě úspěšně vyřízené reklamace zpožděného letu Praha - Funchal s Tap Portugal, to se táhlo několik let, ale nedávno kompenzace dorazila, a další podobný případ, s TAP z Prahy na Terceira, také to trvalo dlouho, ale čekání se vyplatilo :-)

Avatar uživatele Lucelle

Teď nově řeším s Airfrance odmítnutí nástupu, letěli jsme z Prahy na Guadeloupe, cesta zahrnovala přestup mezi letišti Charles de Gaulle a Orly, vinou šílené dopravní zácpy jsme tím AirFrance autobusem dorazili na letiště Orly pozdě, nenechali nás už nastoupit i když tam letadlo ještě stálo, uvidíme, jestli s tím uspěju :-)

Avatar uživatele h.mika

Lucie, to že si pozdě dorazila do gatu z důvodu dop. Zácpy vuber aerolinku nezajímá. Ta má právo tě vylouct z přepravy min. 10min do odletu ( každá to má jinak).to že tam to letadlo stoji,na to nemá vliv

Tohle je samozřejmě komplikovanější případ, protože letenky byly na jednu rezervaci se změnou letiště s ofiko transferem. Odmítnutí je OK, kompenzace je věc druhá.

Avatar uživatele Keta

Tak mi svitla naděje, že Transavia zareagovala.pačíme z nich rok odškodné :(

Avatar uživatele Ondry

Ahoj, leteli jsme Z Prahy do Moskvy a z Moskvy do Male s Aeroflotem. V Moskvě jsme měli zpoždění cca 4 hodiny. Jde nějak zpětnět zjisti kolik přesně času jsme měli zpoždění? Je reálné od Aeroflotu získat zpět odškodnění? Děkuju.

Ahoj Michale, tohle už nech na agentuře. Hlavní je, jestli máš dokumenty k té letence.

Avatar uživatele martina.ruzickov

Já jsem řešila kompenzaci s Aeroflotem na zrušeném letu PRG-SVO a náhradní let až za 5 hodin... Po roce dohadování a nekonečných mailech a telefonátech mi přiřkli 400EUR kompenzaci, avšak pouze formou voucheru na letenky s Aeroflotem... Toť má zkušenost, přeji Vám hodně štěstí a doporučuji vytrvat a nevzdávat to ;)

Avatar uživatele tom.brumla

A nevíte někdo, jak dozadu lze tedy takto reklamovat zpoždění? Mě se stalo v roce 2008 u ryanairu, při letu z Gironu do Bratislavy, že jsme měli hodinu zpoždění na odletu, pak ale pro poruchu mezipřistání v Bergamu, kde jsme více jak hodinu čekali na nový stroj z Dublinu a pak jsme teprve pokračovali do Bratislavy, takže výsledné zpoždění bylo víc jak 3h. něco podobného se mi stalo i se skyeurope, ale tam už není kde žádat...

2008- bez urážky, to už by byla promlčená pomalu i vražda...Je možno žádat 24 měsíců zpětně.

Avatar uživatele hanixov

jsi fakt komik :)

Avatar uživatele cali

lolek. Se z tech lidi po.eru:-)

Avatar uživatele tom.brumla

Tak bral jsem to, že to nařízení je z roku 2004, tak jsem se jen zeptal, nikde jsem tu zmínku o promlčení nenašel a o tom jak moc zpětně lze žádat taky ne. "Nařízení evropského parlamentu a rady (ES) č. 261/2004"

Avatar uživatele willinkaB

Ahoj :) mám dotaz pro protřelejší cestovatele. Před dvěma týdny jsme si v akci přes cestujlevně koupili letenky Benátky - Jakarta za 5500,-. Zatím letíme a vše je v pořádku, letenky byly koupeny přes portál lastminute.de. Letíme Benátky - Řím ( tato cesta Alitalia) - Abu Dhabi - Jakarta (oboje Etihad) a zpět úplně to samé. Po cestě tam máme na přestupy času dost, na cestě zpět už máme většinou jen hodinu a půl. Normálně bychom to měli stihnout, otázka ale je, co se stane, pokud bude let z Jakart yopožděn a díky tomu nám frnkne let z Ubu Dhabi. Oba lety (Jakarta -a Abu Dhabí i Abu Dhabí - Řím) jsou operovány Etihadem. Pokud se taková věc stane, jak se situace řeší? Vše máme nakoupeno na jednu letenku, přes lastminute.de. Kdyby nám letadlo uletělo v Říme, nějak se už domů dostaneme, bojíme se ale, kdyby nám mělo uletět letadlo na druhé straně zeměkoule. Jak se tato situace řeší? Musíme si koupit v Abu Dhabi novou letenku nebo nám Etihad nabídne přebookování na nejbližší let, protože to je jejich vina? Nikde tohle nemůžu dohledat Moc díky za odpověď a přeju super léto :) Karča

Ahoj Kačko, zbytečně mnoho slov pro jednoduchou otázku :) Dopravce ti musí zajistit cestu do cílové destinace - poletíš dalším spojem zdarma.

Avatar uživatele eva.jurcikova

A pokud tím do cílové destinace (ŘÍM) doletíš o více než 3 hodiny později, měla bys mít ještě nárok na odškodnění dle směrnice EU. I když je pravda, že u těchto leteckých společností se odškodnění nárokuje hůře a někdy je opravdu potřeba zapřáhnout právníka.

Avatar uživatele Ludek

Ahoj, mám dotaz. Koupil jsem si na flydubai.com 6 letenek na listopad. nyní mi přišlo info o zrušení letu. Nabízejí mi: 1) překnihování 2) voucher na jiný let s platností 12 mesícu. NENABÍZEJÍ VRÁCENÍ PENĚZ. Chtěl jsem se zeptat, zda mají na toto právo. Trochu mám strach změnit let, aby neúčtovali poplatky-mají logicky moji kreditku. Díky za info Luděk

Dobrý den Luďku, máte samozřejmě právo jak na vrácení peněz, tak na bezplatnou změnu letu.

Avatar uživatele cestuj

Luďku, FlyDubai nabídne takovéhle blbosti, pokud ale napíšete, že chcete dle judikatury finanční odškodnění, dají jej (i bez agentur). Trvalo to cca 3 týdny, snažili se zdržovat, ale bez problémů zaplatili.

Avatar uživatele shminda

ahoj, máme úplně stejný problém a také by se nám hodilo víc vrácení peněz. Dá se to s nimi tedy po mailu nějak vyřešit? Nevíte případně někdo na jaký zákon se odkázat? :)

Avatar uživatele Ludek

Dobrý den, díky všem za odpovědi. Dám vědět jak to dopadlo. Ludek

Avatar uživatele lubor.tichy

Nezasahuje do prava na kompenzaci skutecnost, ze dopravce vrati €€ za letenku ? (In concreto AirCroatia letos na jaře, nevim jestli leta dale). Diky. Lubor

Avatar uživatele www.an.da

Je nějaký časový deadline, do kdy se ozvat s reklamací? Měsíc, rok,...? Dík

Tuším, že to jde 2 roky zpětně. Ale nevidím důvod, proč čekat :) Čím déle to bude, tím hůře se vše samozřejmě dokazuje.

Avatar uživatele eva.jurcikova

Někdy se to dá dokonce 3 roky zpětně, ale samozřejmě záleží na prokazatelnosti nároku.

Avatar uživatele barbora.hinerova

Ja mela nedavno zpozdeni z kodane 2,5 hodiny, CSA nam dalo 45 dkk na jidlo. No hadejte co si muzete koupit v kodani na letisti za 45 dkk... Jinak vcera se mi poprve ztratilo zavazadlo na ceste ze sri lanky s etihad + air serbia, jak je to tady s pripadnou kompenzaci?

Avatar uživatele jana.nova78

Pokud to bylo na ceste zpet (domu), tak to je bez kompenzace, nebo nahrady. Komenzace za zavazadlo se vyplaci pouze pokud ke ztrate dojde cestou TAM.

Avatar uživatele 73dan

Co je to za kra_vinu, že kompenzace se vyplácí pouze za cestu tam???

Avatar uživatele eva.jurcikova

V případě zpoždění zavazadla se dá požadovat náhrada škody za věci, které jste v zavazadle měli a museli jste si je znovu zakoupit. Při cestě na dovolenou se může jednat např.: o plavky a hygienické potřeby. Při cestě zpět je to pak horší, ale požadovat je možné například proplacení léků apod. Pokud je ale zavazadlo opravdu ztraceno (za což je prohlášeno 21. dní od jeho ztráty), má poškozený nárok na náhradu jak zavazadla samotného, tak i věcí v něm uložených - je jedno jestli se jedná o let tam nebo zpět. Snad jsem pomohla :)

Avatar uživatele Lukinap

Jen bych doplnil, že se bohužel jedná pouze o lety v rámci EU. Sám jsem již jednou kontaktoval agenturu, která se tím zabývá a bohužel let Dubaj - Manila do tohoto např. nespadá.

Avatar uživatele vit.kolacia

více přesné by bylo psát z EU, v rámci EU, do EU a leteckých společností se sídlem v EU, pokud se nepletu...

Avatar uživatele eva.jurcikova

a ještě nezapomeňte na Norsko, Island a Švýcarsko, které jsou do toho také zahrnuty

Avatar uživatele misozw

ak to niekomu pomoze, mne sa stalo toto...v decembri som sa vracal zo sri lanky a nas prestupovy let nam usiel (nepockal na nas) jednalo sa o let z abu dhabi do belehradu, prepravca (etihad) nam po asi 1 hodine dal sofera do najblizsieho hotela a spat na letisko , jednu noc a jedlo na ich naklady, ked som prisiel domov napisal som staznost na aerolinky pretoze mi to narusilo plany, mal som cestovat este dalej do nemecka no nestihol som to a z belehradu som si musel zobrat vlak do budapesti a potom sa dostat este domov na slovensko (vydaje naviac) a odskodnili ma vo vyske 120e aj to len preto, ze sa to vztahovalo len na let nad europou.. co znamena 1 z 3

Toto právě není pravda. Vždy se vztahuje celá letenka z bodu A do cílové destinace.

Avatar uživatele misozw

mal som letenku colombo-abu dhabi-belehrad-frankfurt (oeprovali tam 2 spolocnosti etihad a air serbia) odskodnili ma len za let v ramci europy... aj to tym ze mi pripisali na moj ucet u etihadu ich body .. ktore sa samozrejme daju premenit na peniaze..

Promiň, máš pravdu. Lety s Etihadem se nepočítají, neboť nesplňují podmínku "přilétáte do EU s dopravcem registrovaným v EU"

Avatar uživatele LukasAK

Jen par poznamek. Na uplatneni naroku neni treba psat tadny dopis, staci vyplnit formular, ktery je ke stazeni treba zde: http://ec.europa.eu/transport/themes/passengers/air/doc/complain_form/eu_complaint_form_cs.pdf V narizeni neni nic o zpozdeni letu, ale jen o zruseni. Aplikovatelnost i na zpozdeni byla dovozena az Evropskym soudem (odkaz na judikaturu chybi). Spolecnosti zabyvajicich se vymahanim odskodneni je cela rada, proc je nezminit (chapu, ze mate dohodu jen s jednou, viz sekce kompenzace). Nizkonakladovky na vyzvy bez advokata ani nereaguji. Naroky vzdy uplatnujte po prepravci (aerolince), ne po zprostredkovateli. V soudnich sporech jsou aerolinky zastoupeny advokaty, berte jen takovou odskodnovaci spolecnost, ktera za Vas pri prohre uhradi naklady rizeni (nikdy nevite, jak se spor vyvine). Vzdy si ponechejte a zajistete podklady (letenky, palubky, foto priletove tabule, potvrzeni o delce a duvodu zpozdeni hned na letisti-ze to treba potrebujete pro zamestnavatele). Budte o krok napred, pocitejte s moznosti zpozdeni, vemte kontakty na dalsi spolucestujici, pak Vam to spolecnost udela zdarma a pravdepodobne i vyjednate provizi za zajisteni ostatnich.

Avatar uživatele zelinovamichaela

ja jsem někde četla, že jak se do nějaké doby (měsíc?) k formálně spávné podané stížnosti nevyjádří, je dle českého práva uznaná.

Avatar uživatele LukasAK

Bohuzel tak to neplati. Pokud se nevyjadri, musite se soudit. Teprve pokud proti platebnimu rozkazu vydanemu soudem nepodaji do 15 dnu odpor nebo polud se do 30 dnu od podani odporu nevyjadri, mate vyhrano. Maji ale temer vzdy advokaty a ti si lhuty pohlidaji.

Avatar uživatele zelinovamichaela

Dobrý den, práve chci podat stížnost na easyjet... pátrala jsem jak a nakonec mi po dlouhém pátrání odepsal ANGLICKY easyjet facebook jeden email kde poslat stížnost (český facebook mne odkázal na anglický), Proto se chci zeptat, můzu jim ho po poslat v češtine/slovenčine? Mám na nich těžké srdce, nechci se ješte s angličtinou otravovat, zlášt když jsem to kupovala v češtine. Děkuji.

Dobrý den Michaelo, komunikace s aerolinkami je vždy nutná v angličtině. Češtinu využijete jen u ČSA a TVS, pro které byl příspěvek na léto určen.

Poslala jsem žádost o odškodnění zpožděného letu EasyJet Amsterdam Praha o šest hodin z důvodu technické závady, a ačkoliv mi automatický mail odpověděl, že se mi ozvou do deseti dnů, nestalo se tak. Jak dlouho asi tak čekat, než poslat další urgenci? Někde jsem četla, že šest týdnů, čekali byste nebo je lepší do nich hustit častěji?

Není důvod nic odkládat, zejména proto, že člověk to pak sám vzdá. Takže to do nich perte, nebo to nechte na jiných.

Právě mi konečně odpověděli- na mou třetí urgenci, že nemám nárok na odškodnění, protože let byl zpožděn kvůli nepředvídaným okolnostem. Přitom mi sami po návratu domů poslali omluvný mail, že se jednalo o technickou závadu. Budu to tedy zkoušet dál.

Avatar uživatele xnemecek

A vztahuje se to i na nízkonákladové společnosti nebo jen klasické. Protože když mám letenku např Brno-Londýn za 500Kč, asi se budou dost bránit vyplatit mi skoro 7000Kč :) Popřípadě máte někdo zkušenosti?

Ano, nezalezi na tom, kolik letenka stala :)

Avatar uživatele bobina.ovce

Zrovna v červnu mi zrušila let z Prahy do Tallinnu AirLituanica, ptž zkrachovala. Refundaci peněz řeším s bankou, ale zajímalo by mě, jestli mám tedy nárok na odškodnění taky?

Odskodnit te musi dany dopravce. Pokud neni, nemuze te odskodnit. Ty penize za letenku zrcite vyjdou.

Avatar uživatele PedroKV

Podle mě se to vztahuje na dopravce sídlící v EU, na něž se nařízení vztahuje ev. za podmínky,že let začíná v EU. Ale je to jen domněnka vycházející z přečteného, že se jedná o nařízení EU.

Avatar uživatele eva.jurcikova

Kompenzace se vztahuje na letecké společnosti sídlící v EU (tedy všechny lety, které tyto společnosti provádějí) a dále na všechny lety začínající v EU (odškodňovat tedy musí i mimo evropské aerolinky, pokud jejich let v EU začíná).

Avatar uživatele czechincalifornia

Toto jsem zazil v roce 2010 (viz dale uryvek z blogu) jako svedek a kdybych byl sam v te situaci, tak by mi to teda jako kompenzace bohate stacilo :D Jinak to odskodneni jde tusim narokovat na lety az 5 let do minulosti, je to tak? "Na přepážce vedle mě řešil nějaký Američan zmeškaný let do Texasu. Ten bohužel neměl takové štěstí jako já a nejbližší volný let mu sehnali až na další den. Což je samozřejmě blbý, a je to celkem dost velká komplikace, ale dostal k tomu taky poukázku na 200 EUR, a pokud jsem to dobře pochopil, tak zhruba 80 EUR mělo být na nějaký hotel u letiště, něco málo na taxík a zbytek na jídlo. I když je to samozřejmě blbá situace (a pro toho Texasana obvzlášt, protože očividně potřeboval být v USA ještě ten den), tak pokud za sebou už máte pár desítek hodin na cestách, tak se pořádně vyspíte, a za 100+ EUR se dá přežrat opravdu královsky. :D"

Avatar uživatele jaros

Platí toto nařízení i pro lety v USA případně v Asii pro mimoevropské letecké společnosti

Ne. Narizeni Evropske komise se vztahuje pouze na lety z/do EU a spolecnosti sidlici v EU.

Avatar uživatele Offloaded

Špatně. U letů, které začínají v členském státě EU a končí mimo EU se nařízení vztahuje na všechny letecké společnosti. U letů, které začínají mimo EU a končí v EU se vztahuje jen na aerolinky sídlící v EU.

Avatar uživatele petr.minarik

A jak je to u letů delších jak 3500km?

Vse stejne, akorat profit 600€.

Avatar uživatele dh.mix

Ahoj, mel bych dotaz. V sobotu rano jsme meli s pritelkyni letet do Parize na 4 dny. Vzhledem k situaci, kterou ktera v Parizi probehla (atentaty, nasledne zavreni pamatek, vyhlaseny vyjimecny stav, atd) jsme se rozhodli nikam neletet a zustat doma. Mame nejakou sanci, ze nam vrati penize za letenku? Meli jsme letet s Transavia. Let zruseny nebyl. Dekuji za radu. Pavel

Avatar uživatele silvia

Dobrý deň. 24.januára sme leteli Austrian airlines bez prestupu Viedeň-Bangkok. Spiatočné letenky sme si zakúpili ešte v októbri minulého roka. Návrat mal byť 10.2. taktiež bez prestupu Bangkok-Viedeň. V deň odletu sme obdržali od Austrian e-mail o zrušení letu. Za 5 hodín prišiel ďalší mail, v ktorom nám oznámili, že letíme inou spoločnosťou Bangkok-Mníchov (Thai Airways) a Mníchov-Viedeň (Austrian Airlines). Odlet z Bangkoku bol o 55 minút neskôr, ako mal byť pôvodný let a do Viedne sme prileteli o 4 hodiny aj 5 minut neskôr, ako sme mali pristáť pôvodne. Máme nárok na kompenzáciu? Ďakujem.

Avatar uživatele verra

Hm.....jsem v tomto naprosto neznalá, já vím.....moje chyby loni v září m SA oznámila.....10 hod. před odletem, že byl náš let zrušen-Transaero a že můžeme letět s Aeroflotem, my souhlasili-přiletěli jsme do Dillí o mnoho dříve Zpět to bylo to samé.................Transaero nás poslal do Aeroflotu a s tím jsme přiletěli o 3hod později Měli jsme nárok na kompenzaci?