Starý, zlý a extravagantní Ryanair se mění. Zapomeňte na falešné výstřelky v podobě placených toalet či letů na stojáka, kterými O'Leary bavil doslova celý svět, a připravte se na zcela novou aerolinku. Ryanair pokračuje třetím rokem ve své obměně "Always getting better" a i letošní rok znovu přináší více než zásadní změny ve svém obchodním modelu.

  1. rok - přidělená sedadla, tarif Business PLUS, dvě příruční zavazdla
  2. rok - nová webová stránka a aplikace, snížení poplatků za sportovní vybavení
Třetí rok přináší několik změn, tou nejdůležitější je testování návazných letů, jejíž výsledek může přinést novou "revoluci" na leteckém trhu. Neméně důležitou změnou bude věrnostní program My Ryanair se zatím neupřesněnými výhodami.

Garance návazných letů

Doposud celý systém letů s mezipřistáním fungoval tak, že veškeré riziko spadalo na bedra cestujícího. Pokud jste například zakoupili letenky Praha - Charleroi - Santander a let z Prahy měl zpoždění takové, že následný let jste nestihli, aerolinka neměla žádnou odpovědnost a vám nezbylo nic jiného, než koupit let nový. To se má změnit.

Ryanair začne prodávat lety s mezipřistáním a tím pádem vám garantuje celou cestu. Nestihnete přestup? Nevadí - Ryanair nabídne zdarma nejbližší možný spoj a případně hotel a stravu.

Celý tento proces se začne nejprve testovat na letištích Londýn Stansted a Barcelona El Prat. Pokud se myšlenka osvědčí, velmi brzy budou následovat další přestupní body - dle naší redakce tipujeme Charleroir, Bergamo, Řím a nově Lucemburk, kam se aerolinka stěhuje z Hahnu.

Jaký je skutečný záměr tohoto kroku je mi záhadou, Ryanair má totiž jako jedna z mála aerolinií téměř vždy plná letadla, konkrétně 92 %.

Problém však nastává agenturám, které jeho letenky přeprodávají a nabízejí vlastní "garanci".

Nejde o nízkonákladovou revoluci

Nejedná se však o nic nového, nízkonákladové aerolinie návazné spoje dávno umožňují. Příkladem může být aerolinka Norwegian, Vueling nebo asijská Air Asia. Všechny tyto aerolinky mají lety s přestupem zejména kvůli dálkovým letům.

Poslední krok před lety za oceán?

Jakmile se Ryanair naučí zvládat přestupy, je velmi pravděpodobné, že se vrhne na dálkové lety. Provozovat totiž point-to-point verzi dálkového letu by se mohlo osvědčit pouze na hlavních letištích jako je Londýn, Dublin nebo Brusel. Existuje však mnohem více zajímavějších destinací, kam neexistuje dostatečná poptávka z jednoho soustředěného bodu.

Spolupráce s dalšími aeroliniemi

V úvahu připadá, a sám Ryanair to tak i komentoval, také spolupráce s ostatními dopravci. Ryanair by tak mohl snadno "krmit" dálkové spoje ostatních dopravců. Konkrétně hovoří o Aer Lingus, Norwegian a TAP Portugal.

Věrnostní program My Ryanair

Zatím není zcela specifikováno, jak bude věrnostní program fungovat. Ví se ale zcela jistě, že přinese slevy cestujícím. Pokud se slevy budou vztahovat na ceny letenek, bude se bohužel s největší pravděpodobností jednat o stejný model, jaký nyní praktikují Wizz Air, Volotea a americký Spirit Airlines. Tedy kdy za placené členství získáváte nižší ceny.

Osobně se spíše přikláním k variantě, kdy za utracené finance získáváte body a ty budete moci vyměnit za lety zdarma. Jaký bude konkrétní výsledek, na to si budeme muset ještě pár týdnů počkat.

Další změny

Abychom náš článek uzavřeli, zaslouží se zmínit i zbytek změn, které si Ryanair na letošní rok přichystal. Osobně je nazývám PR změnami, které cestujícím příliš život neulehčí, ale dobře se o nich píše v médiích.
  • Levnější letenky díky nižším cenám leteckého paliva
  • Nové interiéry letadel s tenčími sedačkami (více místa na nohy), méně žluté barvy a LED osvětlení
  • Tarif Leisure PLUS zahrnující letenku, rezervaci sedadla, přednostní nástup a 20 kg zavazadlo
  • Více výhod v tarifu Business PLUS (auto check-in, více letišť s fast-trackem, flexibilní změny)
  • Možnost ohodnotit let včetně posádky
  • Automatický check-in v případě zakoupené místenky
  • Zjednodušené poplatky za zavazdla
  • Speciální stránka pro skupiny a školy

Sdílej článek s přáteli

5 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele TG
TG

nevi nekdo - u tech garantovanych prestupu zustalo jen u slibu? nebo jak koupim treba letenku BRQ-STN-BCN?

Odpovědět
před 3 lety
mikir

Jako celkem velky priznivec Ryanairu moc jejich nove napady nevitam ,obavam se totiz , ze vlastne inovace nic neprinesou , spis naopak ,,,jako klasicka ukazka jsou jejich nove webove stranky ac jsou zavedeny delsi dobu porad kvalitne nefuguji , navic tu stare byly jednodussi a slo v nich rychle hledat Inovace s 2 kabinovym zavazadly byla ale vynikajicim obchodnim tahem .. Garance prestupu je diskutabilni ..nezvedne to cenu ? Jestlize byl prestup, ktery se mi zdal prilis rizikovym tak jsem proste do toho nesel ,anebo sel kdyz obe letenky byly treba po 5 eurech..jestlize dneska budu kupovat treba 4 letenky a kazda bude stat mezi 50-80 euro a pritom existuje primy let, ktery jsem nevolil, protoze byl vyrazne drazsi tak pak ty prestupy ztraceji pointu ...Co by mohlo byt zajimave je ta spoluprace s jinymi..zatim mi prislo ze vlastne casy letu jsou staveny tak aby prestoupit na konkurenci proste ten den uz neslo ,,no a clenstvi ? zatim je jen registrace a ta neni vlastne k nicemu..napadla me vec , kterou nema zadna letecka spolecnost,,ve vlaku, v autobuse , na lanovkach atd ,,lze zskoupit permanentku ,, nebo tedy jizdenku ktera plati urcite casove obdobi je km banka , je sitova jizdenka ,,,ano jsou programy kde se nacitaji mile a pak je zdarma jedna letenka ,,je to clenstvi kde jsou pak lepsi ceny,,, ale nikdo nema moznost si koupit treba rocni permanentku, kde by pak clovek lital neomezene s tou zvolenou spolecnosti,,

Odpovědět
před 3 lety
Avatar uživatele eurobradac
eurobradac

Já garantované přestupy vítám a tleskám. Naštěstí mi nikdy nic návazného neulítlo, ale občas jsem se docela klepal.

Odpovědět
před 3 lety
Avatar uživatele matej15
matej15

Pokud se teda opravdu stěhují z Hahnu do Lucemburku, tak myslím, že tady máme horkýho kandidáta na vyplnění toho volnýho slotu z Prahy. Časově by se to vešlo přesně.

Odpovědět
před 3 lety
Avatar uživatele literakl
literakl

Koukal jsem na kalendář a není první duben. No, jsem zvědav. Trochu se bojím, aby ty návazné lety nenesly nevýhody klasických aerolinek (propadnutí zbylých legů, když nenastoupíš na některý let). U nízkonákladovky si jen zajistíš dopravu na další let, který stíháš, zbylé letenky nepropadají.

Odpovědět
před 3 lety
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Přečti si také ...

Čtení na 18 minut
Jak si poprvé půjčit auto v zahraničí
Kryštof Hájek 2019-09-05T09:21:00+02:00 41 komentářů

Na světě existuje spousta destinací, kde to bez půjčeného auta prostě není ono. Ať už chcete poznávat přírodní krásy USA, vydat se napříč Novým Zélandem či Jižní Afrikou, nebo zkrátka jen chcete být…

Čtení na 10 minut
Kde hledat nejlevnější letenky?
David Eiselt 2019-08-29T14:32:00+02:00 52 komentářů

Žádná správná cestovatelská diskuze se neobejde bez typické otázky „Kde koupím nejlevnější letenky do…?“. Bohužel zejména ve facebookových skupinách, ale i na mnoha webových portálech se dočtete…

Čtení na 7 minut
Odbavené zavazadlo – cena, váha a rozměry
Kryštof Hájek 2019-08-15T11:57:34+02:00 0 komentářů

I přes trend poslední doby, kdy čím dál více cestovatelů létá jen s příručními zavazadly, se stále najde mnoho lidí, kteří se omezovat nechtějí a rádi si s sebou na dovolenou přibalí více…

Čtení na 4 minuty
Jak dokoupit odbavené zavazadlo k letence
Kryštof Hájek 2019-08-15T11:57:00+02:00 1 komentář

Časy, kdy letecké společnosti ke každé letence dávaly odbavené zavazadlo zdarma, jsou pryč. Ačkoli si spousta z nás i při delších cestách vystačí jen s příručním zavazadlem, někdy není zbytí a větší…

202 dalších článků