Rok 2014: velký boom na pražském letišti Václava Havla

Po několika letech stagnace či spíše poklesu provozu na pražském letišti Václava Havla se konečně dočkáme změny. A ne ledajaké - změna to bude veliká a rozhodně ovlivní současnou cenotvorbu na většině dálkových, ale i evropských tratích!

Od roku 2014 přibude na největším tuzemském leteckém přístavu několik nových dopravců a současní se chystají expandovat na turisticky zajímavých destinací, které doposud byly výsadou vyvolených. Pojďme se podívat, co nás v roce 2014 čeká a nemine!

QATAR airways míří do Prahy - MEGA HIT směrem do Asie?

Jeden z předních leteckých dopravců Qatar airways s největší pravděpodobností přijde na pražské letiště v závěru příštího roku, tedy právě včas na zahájení zimní sezony pro lety do jihovýchodní Asie. Tento katarský dopravce tak spojí Prahu s hlavním městem Kataru - Dauhá. Svým klientům však nabídne pohodlné přestupy a lety dále na východ.

Příchod tohoto dopravce na letiště ve Varšavě minulý rok vyvolal velmi ostrý konkurenční boj mezi arabskou trojkou - Etihad, Emirates a Qatar. Ceny za zpáteční letenky se dostávaly i na 8 tisíc na cestě do Bangkoku. Můžeme očekávat obdobnou bitvu i v Praze? Rozhodně ano!

- plán zrušen

Bitva o Tel Aviv! Nové aerolinky zahájí provoz: Wizzair Up

V závislosti na nové bilaterární dohodě mezi (EU) Českou republikou a Izraelem mohou dopravci z každé strany uskutečnit 25 spojů za týden. Současná kapacita je vytížena ze strany ČR na pouhých 14 spojů za týden, které má na svědomí ČSA a Smart Wings. Nedávno podaná žádost lowcost aerolinek Wizzair tak brzy poskytne cestujícím více časové, ale především cenové flexibility!

Vedle české expanze se do Prahy chystá nový dopravce Up. Up je low-cost dceřinou společností národních aerolinek El Al. Od 30.března tak nabídne letenky z Prahy do Tel Avivu za 69$ / cesta. Týdenní rotace by se měla vyšplhat na 11 spojů. Reakce ze strany současných dopravců bude jistě na místě!

- plán uskutečněn

Pegasus airlines ruší turecký monopol na lince do Istanbulu

Tento nízkorozpočtový turecký dopravce chystá od 30.března 2014 nově létat na lince mezi Prahou a Istanbulem. Dočkáme se 3 spojů do týdne a cen nepřesahujících 100€. Zejména pak narušení dosavadního monopolu společnosti Turkish airlines může vyústit v zajímavou cenotvorbu, alespoň v první části zahájení provozu. O zahájení prodeje Vás budeme informovat.

- plán odsunut na květen / červen

Ryanair se vrací na místo činu - Prahu spojí s Londýnem a Dublinem

Aktuálně největším hitem v podobě nových dopravců v roce 2014 je jednoznačně největší low-cost dopravce Evropy. Společně s novou firemní a obchodní politikou se snaží tato aerolinka více cílit na obchodní cestující, kvůli kterým míří i na větší letiště. Ryanair potvrdil, že zvažuje otevření nových linek na všech významných letištích mimo Londýn - Heathrow, Paříž - Charlese de Gaulle a Frankfurt.

Od 30.března zahájí linku Praha - Londýn Stansted, a to s denní frekvencí. Na lince z Prahy do irského Dublinu bude operovat 4x týdně, a to od 1.dubna 2014. Více informací k tomuto tématu jsme publikovali v příspěvcích: Ryanair zpět v PrazeRyanair přidává taktéž Londýn.

- plán uskutečněn

Vueling přidává novou linku z Prahy do Říma

Nízkonákladová španělská aerolinka Vueling zakládá od letní sezony 2014 novou bázi na letišti Řím Fuimicino. Do 22 nových linek z tohoto letiště se přiřadila i Praha, dopravce bude nalétávat trasu Praha - Řím denně. O promo akci k zahájení prodeje jsme Vás již informovali - Vueling: Praha - Řím za 1.206 Kč. Vueling se tak přidává po bok dopravců ČSA, Alitalia, Smart Wings a Wizzair, kteří již na této lince několik let operují.

- plán uskutečněn

Air Transat nově přímým letem do Kanady

Předzvěstí zrušení povinnosti českých občanů vlastnit turistická víza při cestě do Kanady bylo oznámení nové přímé linky z Kanady do Prahy. Tu má na svědomí dopravce Air Transat. Prahu spojí přímým letem s Montréalem, přičemž cestující budou moci pokračovat stejným letounem dále do Toronta. Linka Toronto - Montréal - Praha bude létat každé úterý, v opačném směru pak každou středu. Jedná se pouze o sezonní linku, která bude v provozu od 17.června do 15.října. Letenky lze rezervovat od 1.000$ na airtransat.ca

- bez bližších informací

A380 oficiálně na pražském letišti

Od poloviny října letošního roku udělil Úřad pro civilní letectví ČR letišti Václava Havla povolení k odbavování největšího dopravního letounu světa. Doposud byly přílety řešeny publikovanými speciálními opatřeními, která se nedala využít pro pravidelný provoz. Poroste-li trh současným tempem, brzy Praha jistě přivítá tohoto obra nebes v barvách společnosti Emirates.

- A380 v Praze společnosti Korean air

Další nové destinace z Prahy:

  • Adria Airways: Lublaň 4x týdně od 30.března 2014
  • Aegean airlines: Heraklion 2x a Rhodos 1x týdně, sezonní provoz 24.05.-01.10.2014
  • Air Lituanica: Vilnius (již v provozu) od 20.září 2013
  • Air One: Catanie od 5.dubna 2014
  • Germanwings: Hamburg 5x týdně nově od 30.března 2014
  • Royal Air Maroc: Casablanca 3x týdně od 17.února 2014
  • TAROM: Kluž (od 5.srpna 2013) a Bukurešť (od 27.října 2013)
  • Yakutia airlines: Soči 1x týdně (již v provozu) od 27.října 2013
Nepotvrzenou expanzi plánuje v Praze i společnost easyJet! Zároveň se o další krůček posunula dostavba letiště Vodochody - toto je však běh na dlouhou trať.

18 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele rasmus08

Myslím, že stále aktuální otázkou je parkování u letiště. Teď zjišťuji, že je mnoho soukromých parkovišť, jako např. toto http://www.letiste-parking.cz/, které nabízejí parkování za hodně dobrou cenu. Nejsem si jistý zda zde bude parkování opravdu tak bezpečné jak píší, protože ta cena je opravdu nízká. Nemáte někdo zkušenosti s podobnými soukromými parkovišti?

Avatar uživatele Veronika Žížalová

Dobrý den, nevíte, zda QATAR airways bude nabízet spoje i do Hanoje a nejenom do Bangkoku? Děkuji

Avatar uživatele pavel

Od kdy asi budou tyto lety v rezervačním systému ? ( Aegean airlines - Heraklion,Rhodos + Pegasus z PRG ) děkuji

To opravdu nevím - ale čím později, tím lépe pro nás.. Společnosti budou muset nasadit opravdu zajímavé ceny, aby vyprodali své kapacity ;) Jinak aegean nabízí ty lety již nyní, ale s přestupem za 150€

Avatar uživatele tom.nemeth85

Zdravim, vsiml jsem se, ze je zde i zminka o letisti Vodochody. Chci se zeptat, jestli se da nekde najit, jaka je soucasna situace ohledne modernizace tohoto letiste. Predem dik. T.

Ahoj Tome, aktuální stav je takový, že MŽP schválilo projekt - na ten se čekalo pár dlouhých měsíců - http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/248169-mzp-dalo-zelenou-dostavbe-letiste-vodochody/ Bohužel region je stále proti a nesmyslně se brání rozvoji... Věci se však hýbou směrem kupředu a finančně movitější vždy zvítězí ;)

Avatar uživatele petr969

Pro "nesmyslně"? Nesmysl je stavět další letiště, když to které už stojí je na méně než polovině své projektované kapacity. Jinak souhlas, že mafiáni z Penty jsou něco bez čeho bysme se tu v klidu obešli.

Avatar uživatele some.things.like.this

No já vám nevím, nesmyslné to úplně není - bydlím doslova 500 m od plánovaného letiště, a představa že nám budou létat letadla nad zahradou není úplně krásná...ono úplně stačí když tam jednou měsíčně testují vyrobená letadla, to pak má člověk pocit že je zemětřesení :/

Avatar uživatele luca

Super souhrn, diky za informace :D

Avatar uživatele david.strakos

Ahoj Dave, jak moc vidíš (na kolik %) to nasazení A380 u Emirates do Prahy? Díky.

Ahoj, A380 na pravidelné lince do Prahy je spíše utopie. Do příspěvku jsem to přidal jako perličku.. Emirates prozatím vystačí s 777 a jedním spojem denně.. Obávám se, že v následujících 5 letech se neobjeví dostatečná poptávka, aby tento stroj naplnili. Osobně mi hlavně přijde jako naprostý nesmysl létat s tímto strojem na linkách pod 9 hodin, natož na 5hod. lince :D Ale to ať řeší soudruzi v Emirátech.

Avatar uživatele roman.feranec

A380 vo farbach Emirates netreba na pravidelnej linke z Prahy cakat urcite :) Operuju nim uz lety z Mnichova a planuju nasadit na Vieden, takze spadova oblast ktora by ostala na to aby naplnila lety z Prahy ostala prilis mala :/

Avatar uživatele el_ninoo

Jaký den létá Yakutia do Sochi? Nemůžu to vůbec v žádném vyhledávači najít a jejich stránky mi pořád hází chybu (ostatně jako stránky všech ruských aerolinií nepůsobí moc důvěryhodně :-D )... Děkuji

http://www.prg.aero/cs/aktuality/aktuality/nove-prime-lety-do-ruskeho-soci-se-spolecnosti-yakutia-airlines/ zde ;)

Avatar uživatele Marcel.svec

Dobrý den, nevíte náhodou přesnější datum od kdy mají Qatar z Prahy létat? děkuji

Dobrý den, aktuálně je celá situace v řešení mezi letištěm a aerolinkami. O aktuálním vývoji budeme samozřejmě ihned informovat - tuto akci si nemůžeme nechat ujít ;)

Avatar uživatele kirkland1

No asi to vypadá černě...Ani jedno, ani druhé. A Quatar prý taky už nehrozí

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)