Co ještě před pár lety bylo těžko uvěřitelným snem, se stává skutečností. Ryanair pokračuje v expanzi na Blízký východ. Nově zavádí 14 pravidelných linek do jordánského Ammánu a Akaby z několika evropských bází, v případě Ammánu překvapivě počítá i s Prahou, Krakovem či Budapeští. Linky budou v provozu od konce října, tzn. od zimní sezóny, z Pafosu do Ammánu od konce března. Mnozí cestovatelé si splní dlouholetý sen v podobě návštěvy nejobdivovanější památky světa, kterou není nic jiného než skalní město Petra, jež se řadí mezi jeden ze sedmi nových divů světa.

Po nedávné vcelku smutné zprávě o uzavření báze Wizz Air v Praze, která přinese i ukončení linek do Izraele, je tato novinka víc než potěšující. Mezi cestovateli byla linka do Ejlatu na jihu Izraele vstupní bránou do Jordánska. Nyní odpadnou nepříjemné procedury spojené se vstupem do Izraele včetně přechodu izraelsko-jordánských hranic a placení nemalého výstupního poplatku z území Izraele.

Ceny letenek a letový řád zatím irský dopravce neoznámil. Počítáme, že s touto překvapivou novinkou vyrukuje Ryanair oficiálně v pondělí. Další informace doplníme.

Zdroj: www.airways.cz

Letový řád od 30.10.2018:

• Praha - Ammán, úterý a sobota, 7:30 12:30
  • Ammán - Praha, úterý a sobota, 12:55 15:55

Mapa vygenerována na www.gcmap.com

Petr Hulva

V Jordánsku jsem sice nebyl, ale byl jsem v listopadu 2017 v Eilatu (Izrael). Letiště Ovda je cca 40 km od Eilatu. Letenka stála 555 Kč tam i zpět.(u letecké společnosti Wizzair po zakoupení ročního členství ve Wizzair clubu - cca 1700 pro šest osob a). Letěl jsem z Katowic. Parkování pro čechy za 69 Kč na týden! (70 km od Ostravy). Shuttle bus z letiště Ovda do Eilatu vyjde 18, tam i zpět. Do Jordánska (Aquaby) je to pěšky kousíček. Hodně lidí letí do Izraele Ovdy z důvodu úspory za letenku a je to kousek do Egypta (9 km) i Jordánska. Super ubytování jsem sehnal přes AirBNB za 450 Kč osoba/noc. Spolucestující jeli do Egypta (čtyřhvězdičkový hotel, all inclucive za 700 Kč/den). Příště pojedu do Aquaby, ale přes Eilat. Rozhodně je to mnohem levnější a lítá to z více letišť. Jinak u Eilatu se staví nové velké letiště. Eilat Ovda je jeden starý barák v poušti, ale dá se to přežít.

Zvažuji cestu letecky do Ammánu a zpátky přes hraniční přechod Akaba-Eilat s odletem z Ovdy.

Jaké poplatky a komplikace by mě v takovém případě čekaly na jordánsko-izraelské hranici?

Díky.

Výstup k Jordanska je pouze 5 Jod a my třeba neplatili vůbec, záleží na lidech (cca 150 Kč). Opačným směrem je to něco přes 100 ILS, takže cca 600 kč.

V Izraeli jsem byl loni 3x, ale hranici s Jordánskem jsem prozatím nepřekročil

Letos do toho půjdu. Přímé lety do Ammánu zatím nevidím, tak to vezmu z TelAvivu do Ovdy přes Jordánsko.

Díky za odpověď, potěšila mě.

V Jordánsku jsem byl loni a všem doporučuji! Tak strašně milí lidi se ne všude vidí. A památky úžasný!

Avatar uživatele Petr76
Petr76

Nebudete platit 600 Kč výstupní poplatek z Izraele, ale zato po vas budou chtít 1200 Kč za jordánské vízum. To je rozhodně vyplatí...

Lukáš Horák

Petře, chce to nastudovat novější informace, Jordánci od víz upustili, pokud strávíš v zemi nejméně dva dny! Exit fee 10 JOD se platí jen na pozemních přechodech ;-)

The Jordanian Government has waived visa fees for all non-restricted nationalities coming through Jordanian tour operators whether travelling individually or in groups. The visa fee is waived on the condition that the traveler/travelers spend a minimum of two consecutive nights in Jordan.

A to nemluvím o Jordanpassu, ten si stejně pořizuje skoro každý, neb jsou v ceně všechny vstupy do většiny významných památek.

Jan Macháček

Ahoj Lukáši, kde si našel to s tím vízem, že tam stačí být dva dny a oni ti to prominou. Když jsem tam byl v roce 2016 tak to bylo tuším tak, že pokud jsem si zařídil Jordan Pass a byl jsem tam více než dva dny, tak jsem vízum platit nemusel. Na druhou stranu jsem letěl do Aqaby nikdo mi vízum ani Jordan pass už jinde nekontroloval.

Jan Macháček

Z tvého odkazu to stále chápu tak, že do Jordánska vízum potřebuješ, pakliže do něj vstupuješ přes Amman a další hraniční přechody krom Wadi Araba Border Crossing, který je na jihu země a je v rámci speciální zóny, kde je i Aqaba. Takže to by vysvětlovalo, proč nám nikdo vízum neudělil (letěli jsme do Aqaby). Je to tak nebo se pletu?

Dík

Honza :)

„Starting 1st of January 2016, entry visas will no longer be issued at the Wadi Araba Border Crossing. The only exceptions are Israeli tour groups and others carrying proper entry documentation entering Jordan for tourism purposes. Moreover, Israeli tourists and those carrying proper entry documents who have bought the 90JOD entrance ticket to the Petra Archeological Site, will be exempted from the obligatory 24 hour stay in Jordan under the following conditions: "

Lukáš Horák

Honzo, máš pravdu, VOA zdarma na letišti v Ammánu jsou jen pro skupiny min. 5 osob, pro cestovky apod. Zdarma pro jednotlivce jsou jen ve speciální zóně kolem Akaby, podmínkou je samozřejmě návštěva Petry, za kterou dáš tak i tak min. 50 JOD, takže Jordanpass za 70 JOD to všechno jistí. Stejně si myslím, že budou muset Jordánci upravit podmínky víz, tzn. dát je zcela zdarma, jinak půjdou proti sobě, když všude hlásí, že chtějí v zemi v příštím období masivně rozvíjet turistický ruch. Zpoplatněná víza jsou nezřídka rozhodovacím faktorem, zda se do té či oné země vypravit.

A nebude sloužit tento spoj spíše obráceně, pro dovoz cestujících do Evropy?

Lukáš Horák

Ani jedno ani druhé se nevylučuje, tak to přeci funguje všude, ne ;-)

Jan Macháček
  • (upraveno redakcí 2018-05-04T10:02:05+02:00)

Ryanair mi udělal opravdu veeeelkou radost. Jordánsko je moje srdcovka. Je to úžasná země plná památek a pouští, ze kterých se vám samotnou krásou zatočí hlava. Byl jsem tam před dvěma roky a napsal jsem z toho cestopis.

Asi se tam vypravím znovu a vy byste měli také.

Taky uz dlouho premyslim nad Jordanskem - cestopis urcite prectu jen, co budu mit chvilku cas. Muzu se zeptat na budget v ramci tech 9 dnu? diky

Jan Macháček

Ahoj Jirko, vyšlo mě to na 16k i s letenkou. Podrobně to máš rozepsané tady - http://vocasontheway.cz/trip-jordansko/ Je to takový rychlé shrnutí celého výletu ;) Kdyby tě něco napadlo dalšího, klidně se ptej :)

Jan Macháček

Ještě jeden odkaz. Jestli si z Prahy, tak se stav - https://www.mlp.cz/cz/akce/e2188...-machacka/ Bude tam přednášet mimo jiné o Jordánsku ;)

Ahoj Honzo, pozeram na ten tvoj odkaz, ale nemas resp. som ho nenasla detailny itenirar po Jordansku na tych 9 dni. Inak Petra na 1 alebo 2 dni? Dik za info. Mirka

Mezinárodní řidičský průkaz
Kryštof Hájek 2019-07-15T12:14:00+02:00 2 komentáře

Míříte za hranice České republiky či Slovenska a chystáte se usednout za volant automobilu nebo řídítka skútru? Pak budete možná potřebovat vyřídit mezinárodní řidičský průkaz, bez něhož se…

Nejlepší místa v letadle a které sedadlo si zvolit?
Kryštof Hájek 2019-07-03T11:44:00+02:00 13 komentářů

Trápíte se s otázkou, v které části letadla sedět z pohledu komfortu a jakou sedačku v celém letadle nejlépe zvolit? V tomto článku si ukážeme, jak získat ta nejlepší sedadla v letadle.  …

Jméno na letence a jak řešit různé chyby a překlepy
David Eiselt 2019-07-01T13:06:00+02:00 26 komentářů

Pojďme se podívat na to, jak se správně vyplňuje jméno na letence a co dělat v případě vznikne-li nám nějaký problém ať už formou překlepu, či nutnosti změny celého jména na letence. Níže najdete…

Vynechání letu a problémy s nenastoupením do letadla
Kryštof Hájek 2019-06-27T10:11:00+02:00 3 komentáře

Důvodů k vynechání letu v rámci vaší letenky může být několik. Nejčastěji se jedná o pohodlnější dopravu do místa přestupu či úspory času a přesunů v cílové destinaci. A ačkoli se může zdát, že s…