Wizzair: expanze na českém trhu do Tel Avivu

Napsal

Společnost Wizzair, největší nízklonákladový dopravce ve střední a východní Evropě, nedávno nečekaně změnil svou objednávku na nové letouny Airbus 320. Z původní verze A320 vznikla objednávka na více kapacitní letouny A321, které pojmou o 40 sedadel pro cestující více. Tímto si společnost Wizzair před připravuje kroky k následující expanzi na středně delších letech.

Dubaj - Bombaj

Aktuálně jsou v jednání letecké povolení mezi Dubají a indickou Bombají. Smysl těchto letů není ani tak za účelem zvýšení podílu přepravených cestujících na evropském trhu, jakož ukousnutí dortu na současné poptávce mezi těmito letišti. Bombaj je totiž nejfrekventovanější destinací z indického trhu.

Lovci letenek mít radost z této linky nebudou, a to vzhledem k nutnosti transitních víz do SAE.Jedinou možnou nadějí je změna modelu linky z point-to-point na linku s technickým mezipřistáním. Wizzair létá do Dubaje z Budapešti, Bukurešti, Sofie a Kyjeva. Vízum je potřeba pouze při opuštění letiště, což by při této trase nemělo být nutností.

Praha - Tel Aviv

Mnohem zajímavější zprávou je zájem Wizzairu o linku směřující z Prahy do izraelského Tel Avivu. Praha by se tak přiřadila po bok Budapešti, Bukurešti, Katovicím, Kluži, Vilniusu a Varšavy, odkud aerolinka nabízí přímé spoje již nyní.

Tel Aviv dává smysl

Expanze na tento trh má své opodstatnění. Tel Aviv se řadí dlouhodobě k TOP 10 nejvytíženějším linkám z pražského letiště Václava Havla.

Statistika cestujících za rok 2012:

  • Paříž CDG - 796 282
  • Moskva SVO - 589 717
  • Frankfurt FRA - 487 366
  • Londýn LHR - 402 319
  • Amsterdam AMS - 402 132
  • Milán MXP - 306 490
  • Řím FCO - 258 994
  • Barcelona BCN - 254 456
  • Tel Aviv TLV - 234 819
  • Brusel BRU -225 977
Z přehledu však jasně vidíme jednu věc, dominují zde především HUBové letiště, které slouží k přípojům na dálkové linky do Ameriky a Asie. Pokud bychom se zaměřili pouze na point-to-point spoje, Tel Aviv by jistě zaujal místo v TOP 5 destinacích.

Dalším hlavním faktorem je fakt, že na této lince chybí dostatečná konkurence. Pomineme-li aerolinie El Al a ČSA, kteří se svým servisem nemohou jít s cenou pod 5 tisíc za letenku, jediným konkurentem může být aerolinie Smart Wings. Ta se však díky slabé značce zaměřuje především na charterové spoje a pravidelná doprava nepředstavuje větší podíl.

Wizzair má tak dveře otevřené a v případě úspěchu žádosti se v letní sezoně můžeme těšit velmi zajímavým cenám.

Sdílej článek s přáteli

9 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele PetrH76
PetrH76

ahoj Dave, chci se zeptat, kdy mohu pocitat, ze Wizzair zacne prodavat letenky na letni sezonu do Tel Avivu z Prahy? diky moc za info. Petr

před 5 lety
David Eiselt

Petře, zatím je podána jen žádost. Do 11.listopadu ještě mohou podat žádosti i jiné aerolinky, takže rozhodnutí o zrození této linky padne až v polovině měsíce. ;)

Přidat odpověď
před 5 lety
Avatar uživatele prvn6
prvn6

matae tucha, kdy by wizzair mohl toto povoleni obdrzet? do Izraele se planuju juknout na zacatku cervna, tak bych chtel znat cenu toto letenky a nepropasnout nejspise nejakou promo/zavadeci cenu :)

Odpovědět
před 5 lety
Avatar uživatele Zbyna
Zbyna

A jaka cena se da predpoklad do TLV a jaka pak Dubaj – Bombaj? to by me celkem zajimalo :-)

Odpovědět
před 5 lety
Avatar uživatele Jarda
Jarda

Poznámka k odstavci Dubaj - Bombaj. Tranzitní víza jsou v Dubaji potřebná pouze pokud chcete opustit letištní tranzit na dobu do 96 hodin. Pokud zůstanete v letištním tranzitu vízum netřeba.

před 5 lety
David Eiselt

Pravda.. Díky ;) Otázkou snad jen je, zda nebudou problémy když nemáš ty lety na jedné letence(?). Co se týče času na přestup, tak tam předpokládám bude aspoň 1,5h čas, takže to by se mohlo stíhat.

před 5 lety
Avatar uživatele Jarda
Jarda

Nevadí pokud nejsou lety na jedné letence, jenom si musíš během času na přestup v Dubaji na tranzitní přepážce vyřídit palubní lístek, protože ho nebudeš mít z primární odletové destinace.O zavazadla odbavená v primární odletové destinaci až do cílové se pak v Dubaji také nemusíš starat.

před 5 lety
David Eiselt

Palubní lístek budeš mít vytištěný z domova – ale ty zavazadla, nevím nevím.. Podle mě by ti je klasicky vyložili ven na pás, což už je zase mimo transferovou oblast. Jelikož to budou dva separátní lety.. Uvidíme jak to nakonec maďarští soudruzi vymyslí.

před 5 lety
Avatar uživatele petr969
petr969

Jarda: Problém je že u Wizzu ti nikdo neodbaví zavazadla na další navazující segment, ale jen do cílové destinace linky Wizzu. A321 ale nejsou podmínkou pro to začít létat do TLV... jednak si myslím že ta kapcita je i na tuto destinaci moc, přeci jenom budou čtvrtá aerolinka, která tu destinaci bude nalétávat, což jes skutečně překvapivé jak populární TLV resp. PRG je. a KTW-TLV je jen asi o 140 mil kratší než PRG-TLV. Navíc easyJet běžně létá GVA-TLV a ČSA provozují s A319 snad vůbec nejdelší pravidelnou linku obsluhovanou tímto typem vůbec PRG-SVX

Přidat odpověď
před 5 lety
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Přečti si také ...

Čtení na 5 minut
Pour féliciter 2019 aneb Děkujeme vám za rok letošní a přejeme to nejlepší v příštím
David Eiselt 2018-12-31T11:14:00+01:00 15 komentářů

Znovu se nám rok s rokem schází a pro nás to znamená jediné, zrekapitulovat dosavadní vývoj cestovatelského portálu Cestujlevne.com. Ať už vás zajímají zákulisní fakta a věci, na kterých…

Čtení na 3 minuty
Tvořte čtivější cestopisy s těmito 14 praktickými tipy
David Eiselt 2018-09-26T22:43:00+02:00 6 komentářů

Cestujlevne.com už není jen o letenkách a průvodcích. Vždy bylo a je hlavně o vás a vašich příbězích z cest. A právě proto jsme spustili platformu pro sdílení vašich zážitků a příběhů. Mnozí z…

Čtení na 1 minutu
Záruka odletu k přípojům Regiojetu na evropská letiště
David Eiselt 2018-06-01T12:20:33+02:00 4 komentáře

Největší tuzemský dopravce Regiojet přináší od 1.6. 2018 novinku pro všechny cestovatele, kteří míří na svou dovolenou z mezinárodních letišť v okolí a jako svůj přískok využijí právě autobusů či…

Čtení na 3 minuty
Jak si rezervovat sedadlo v letadle?
Kryštof Hájek 2018-05-25T13:47:00+02:00 64 komentářů

Milujete výhledy z okénka nebo naopak nesnášíte, když se na toaletu musíte prodírat přes dva cizí spolucestující? Cestujete s partou a chcete mít jistotu, že budete sedět pohromadě? Situací, ve…

182 dalších článků