
14 dní - New York - Philadelphia - Washington D.C.
Pojďte se podívat na naši 14 denní cestu po východním pobřeží USA. Výlet v listopadu mimo turistickou sezónu rozhodně stojí za zváženou!
Cestopis z roku 2022 napsala Týnuš
Cestopis o našem 14 denním výletu, kde jsme navštívili klasické trio - New York, Philadelphii a Washington D.C. Cestopis bude pro někoho možná trochu delší, pročtěte si pasáže, které Vás budou zajímat a třeba Vám dodají trochu instiprace či odvahy pro Vaše cestování. Plné očkování a vyřízení formuláře ESTA bylo pro výlet nutností. Při plánování našeho výletu nám pomohli i Vaše cestopisy a zkušenosti a proto vznikl i jeden od nás.
Počasí
Vzhledem k naší pracovní vytíženosti nezbyla jiná možnost, než podniknout tento výlet začátkem listopadu 7.11. - 21.11. Navíc pokud je to možné, jezdíme objevovat nová místa v mimosezónu, kdy je všude méně turistů a pro nás i přijatelnější ceny. A právě tomu odpovídala i velice příjemná cena letenek. S odstupem času bychom klidně jeli v tento termín znovu. Až na jeden opravdu upršený den ve městě nám počasí vyšlo krásně. Teploty se pohybovaly ve velkém rozmezí mezi 8 - 18 stupni, nutností chladnějších dní byla bunda, čepice a rukavice, ale zážitky to díky slunnému počasí rozhodně nezkazilo. Zároveň však musím říci, že to byl pro nás asi nejzašší možný termín, jak si ještě dovolenou užít, popříští týden už teploty klesaly opravdu nízko a poslední den ve Washingtonu D.C. už byla cítít zima.
Let, transfer
Zpáteční letenka nás vyšla na 9100 Kč s příručním zavazadlem s UNITED AIRLINES přímým letem z Mnichova. My jsme zvyklí jezdit i na takto delší cesty jen s příručním zavazadlem a bylo to naprosto dostačující. Ještě nám zbylo místo na nějaké suvenýry i oblečení. Let tam trval 9,5 hodiny a zpět 7,5 hodiny.
Vzhledem k tomu, že jsme jeli ve dvou, vyplatilo se do Mnichova jet přímým mezinárodním vlakovým spojem. Při včasném nákupu a dobrém spoji Vás jízdenka do Mnichova přes České dráhy vyjde na nějakých 360 Kč. Odpadla tak nutnost řízení automobilu, placení benzínu a hlavně placení parkoviště u mnichovského letiště, což by vyšlo na dva týdny na nemalé peníze. Z vlaku se vystupuje ještě před Mnichovem, ve městečku Freising, odtud jsme jeli autobusovým spojem č. 635 přímo na letiště, cesta trvá asi 15 minut a cena je do 3 euro. Je to znatelně levnější i rychlejší, než se vracet zpět na letiště hromadnou dopravou z Mnichova.
Doprava
Důležité je si uvědomit, že New York nemá pouze jedno letiště. Náš přímý let končil na letišti Newark Liberty International Airport, což je přes řeku Hudson v New Yersey. New York má však nejen s touto částí New Yersey vytvořenou integrovanou hromadnou dopravu. Z tohoto letiště je možné dostat se na Manhattan více způsoby - tzv. Airtrain, který je rychlý, okolo 16 dolarů a dostane Vás na hlavní vlakovou stanici New Yorku Penn Station. Můžete si vzít Uber či expresní autobusovou dopravu. My se nakonec rozhodli pro další; nejlevnější variantu, protože nás netlačil čas a úspora byla znatelná. Ze stanice autobusů, která se nachází před letištěm jsme jeli autobusem č. 62, asi 10-15 minut na stanici PATH, a odtud jsme jeli metrem do stanice World Trade Center. Celková cesta zabrala nějakých 40 minut. Už tady si připravte přesně drobné, protože autobusy tu nevrací a ani nerozměňují, takže my jsme měli tuhle jízdu na PATH zadarmo. Jízdenka tímto autobusem by jinak měla stát 1,60 $. Ve stanici PATH jsme pak koupili jednosměrnou jízdenku za 2,75$ do WTC. V samotném New Yorku platí již tarif z Metrocard popřípadě OMNY.
Opět je několik možností (tarifů), jak využít městskou hromadnou dopravu v New Yorku. Systém je opravdu provázaný a i když jsme se báli velikosti a zmatečnosti metra, je to velice intuitivní a dobře pochopitelné, takže se nemusíte bát. My jsme si zvolili metrocard. V New Yorku jsme byli týden a krásně nám vyšel týdenní tarif za 33 $, vzhledem ke vzdálenějšímu ubytování bylo možné v rámci tarifu přesednout i na autobus a nemuseli jsme se celý týden omezovat v přejezdech a počítat peníze. Jen je důležité dát si pozor, že se v NY do hromadné dopravy nepočítá vlak, který je sám o sobě relativně drahý. Dobré je tedy hledat ubytování v docházkové vzdálenosti od metra či autobusu. Při volbě vhodného tarifu spolu s delším časem v NY se dají ušetřit nemalé peníze. Metrocard jsme pak využili i na lanovku Tramway na Roosevelt Island. Veškeré spoje jsme si hledali prostřednictvím google maps nebo na mapě metra.
Philadelphie má provázaný systém metra, tramvají a autobusů a "kartička" Vám platí na všechny tyto dopravní prostředky. My jsme využívali jen metro, které nás v porovnání i s NY doslova "odrovnalo". V NY jsme samozřejmě neustále naráželi na "nepřizpůsobivé" občany, každopádně nám to tam přišlo dost pod kontrolou a bylo všude dost strážníků, cítili jsme se opravdu bezpečně, což se o Phily říct nedá - místní vedení to moc pod kontrolou nemá. Moc informací k nákupu vhodného dopravního tarifu jsme neměli, na dva a půl dne ve Phily jsme si nakonec v automatu koupili KEY card tarif na 3 dny (72 hodin), zvlášť se platí kartička (4,95 $) a tafir (15 $) nebo si na kartičku dobijete určitý počet jízd. Zde je asi potřeba počítat jen s cestami z a k ubytování. Není potřeba počítat navíc s penězi na dopravu mezi památkami v rámci centra, jako tomu bylo například v NY, pokud Vás samozřejmě netlačí čas. Vše je v docházkové vzdálenosti.
Vzhledem k tomu, že ve Washingtonu D.C. jsou všechny velké turistické atrakce v docházkové vzálenosti, tak jsme volili opět nejlevnější možnost - pouze transfer autobusem od ubytování do centra a zbytek jsme šli po svých. Za jednu cestu autobusem se platilo 2,50 $.Pokud si dobře pamatuji, tak cena metra se odvíjí i od ujeté vzdálenosti, takže by nás vzhledem k poloze ubytování vyšlo metro daleko dráž. Ale metro jsme v D.C. nezkoušeli.
Vzdálenost mezi NY-Phily-D.C. není natolik velká jako třeba mezi městy na západní straně US, takže jsme volili hromadnou dopravu nikoliv půjčení automobilu. Odjezdy a koupi lístků na autobus jsme řešili na poslední chvíli podle situace přes mobilní aplikaci daného dopravce. Z NY do Phily jsem jeli s Flixbusem. Cesta zabrala 2 hodiny a cena pro dva vyšla na 40 $. Flixbus nás dále dopravil i z Phily do D.C., kde cesta trvala 2,75 hodiny a pro dva vyšel lístek za 58 $. I přes nabídku nešla v těchto autobusech wiffi, ale únava vzala stejně za své. Na zpáteční cestě z D.C. do NY jsme zkusili dopravní společnosti Peter Pan Bus Lines a i přesto, že byla nejlevnější tak zde wiffi fungovala. Cesta trvala 3, 20 hod, díky dobrému spoji a cena pro dva vyšla na 92 $. Vše se obešlo bez zpoždění nebo problémů. Recenze na internetu na všechny společnosti v podstatě nebyly dobré, ale naše zkušenost byla za 1. Jediný problém jsme měli s původním plánem jet se společností Megabus, kde žádali vyplnit i US telefonní číslo a bydliště a tam nás formulář dál nepustil. Flixbus a PeterPan můžeme doporučit, navíc oba mají zastávku v centru ve všech městech. Vždy časově nejbližší spoj byl nejdražší a tak se vyplatilo si počkat další hodinu a vzít spoj následující. Autobusy i jejich zastávky jsou dobře označeny a stačilo ukázat pouze QR kód při nástupu.
Ubytování
Veškeré ubytování jsme řešili přes AirBnB, formou sdíleného ubytování. Nejsme úplně zastánci hostelů, máme rádi alespoň malý komfort a soukromí, ale vždy se poohlížíme po nejlevnějších možnostech. Zde se poprvé projevilo, že je NY jedno z nejdražších měst na světě. Hotely a apartmány, a to hledané i přes booking jsme kvůli ceně vyloučili. Ubytování v NY se nacházelo v rodinné a klidně čtvrti v Bronxu (ano v Bronxu). Za týden cca 11 000 Kč, je potřeba si ale uvědomit, že jsme nejeli v sezóně a nebydleli v centru. Čím blíže centru (Manhattnu), tím je samozřejmě cena vyšší. Nebudu lhát, jít v noci v této části NY není úplně příjemné, přeci jen je to asi nejrozporuplnější část NY, ale vše se obešlo bez problémů a nakonec můžeme hodnotit jen pozitivně. Pozitivně hodnotíme vlastně i to, že člověk vidí, jak to vypadá jinde, než na hlavní turistické třídě a pozná "normální život". Troufnu si říci, že pokoje v této cenové relaci často nevypadají jako na fotografiích, dveře nepřiléhají, okna netěsní, není to zcela kvalitní provedení, což už jseme se ale přesvědčili v Kalfornii, takže my očekávání neměli a na přespání to bylo dobré. Bydleli jsme hodinu od centra Manhattnu s jedním přestupem z autobusu na metro. Nezapomeňte si s sebou vzít cestovní adaptér, my ho potřebovali ve všech ubytováních.
Ubytovní ve Phily a Washingtonu jsme řešili až z Ameriky, orientační plán jsme měli, ale kdyby se něco nevyvedlo přeci jen bychom neradi ukrojili den v NY. S ubytováním jsme byli spokojeni v obou těchto městech.
SIM karta/internet
Zde jsme dali na zkušenosti známého. Žádnou SIM kartu pro možnost internetu či komunikace jsme si po příletu nepořizovali. Na všech stanicích metra je městské internetové připojení, kolikrát stačilo být u vstupu/výstupu do metra, popřípadě sejít dolů do stanice. S připojením nebyl problém ve většině kaváren, podniků, my jsme využívali nejvíce Dunkin, takže jsme spojili příjemné s užitečným. Wiffi připojení pak bylo samozřejmostí na ubytování, kde jsme si plánovali ranní trasu dopravou nebo kupovali lístky na následující den. S dobrou orientací v ulicích a počítáním bloků naprosto postačily offline mapy. Systém ulic je v NY opravdu povedený. Kdo by měl raději data neustále při sobě, tak je pak ještě možnost "pořizení tzv. eSIM nebo klasické SIM karty, ale s tímto zkušenosti nemáme.
Co jsme navštívili v NY?
V NY jsme strávili 7 dní, časově jsme si to mohli dovolit a počítali jsme i s časovou rezervou vzhledem k nepříznivému počasí. Je to dostatečný čas si nejenom veškeré známé atrakce vklidu projít a užít si atmosféru města. Pro někoho kdo týden nemá, určitě postačí 5 dní, během kterých se zajisté stihnou hlavní turistické cíle. My jsme navíc velkou část prochodili pěšky. Před cestou jsme si udělali orientační plán podle google maps, aby jsme zbytečně nejezdili tam a zpět. Z nabízených možností city passů jsme se rozhodli využít NY City Pass C3 - možnost výběru 3 turistických atrakcí a dle mého názoru byl největší výběr mezi atrakcemi, které jsme chtěli vidět a následnou cenou. C3 New York nás vyšel na 94 $ na osobu. V podstatě nikde jsme neměli problém s rezervací či čekáním, vše jsme řešili den předem. V létě;sezóně to bude asi o dost horší a je potřeba s tím počítat a nejspíš i řešit včas. Tyto městské citypassy nejsou levnou záležitostí, některé vyjdou i na několik tisíc, proto je dobré si před cestou říct, co všechno vlastně chcete navštívit a hlavně zda Vám to umožní časové možnosti. V sezóně navíc čekání na tyto atrakce může prodloužit daleko větší dav.
Nutností byla navštěva Statue of Liberty, mimo city pass C3 i když je možné si tento výlet v rámci city passu zaplatit. Atrakce je za 25 dolarů a tak jsme si stranou Citypassu nechali nejlevnější atrakci. V této ceně je doprava a návštěva ostrova, návštěva muzea na ostrově. Samotný výlet je krásný a stojí za to i výhledy z trajektu na panorama NY, můžete ale nemusíte navštívit i Eliss Island. Pokud byste nechtěli utrácet za tento výlet je možnost se v rámci tarifu MHD projet městským trajektem na Staten Island, který jede také okolo sochy. Pokračovali jsme procházkou přes Brooklyn bridge do Brooklynu a zpátky dna Manhattan přes Manhattan bridge. Procházka stojí za to, jsou krásné výhledy na NY z obou těchto mostů a další krásný výhled je směrem od Brooklyn bridge k vodě. No a koho ještě nebudou bolet nohy může pokračovat přes CHINA town, Little Italy nebo SOHO čtvrť, kam jsme se ještě nekolikrát vraceli.
V postatě přímo k mrakodrapu World Trade Center (kde je i vnitřní vyhlídka) Vás doveze metro, vystoupíte v krásné moderní budově Oculus, kde je i pár obchodů. Vyjdete v podstatě vedle Ground Zero - opravdu krásně udělaný památník s odkazem na teroristický útok a původní "dvojčata". Oba památníky jsou až překvapivě velké. Možnost je navštívit i muzeum k této události. Nedaleko se pak nachází katedrála sv. Patrika, kde je zpřístupněn veřejnosti i vnitřní prostor. Tuto část NY můžete spojit s procházkou po Wall Street okolo Trump tower či zahájit procházku po Broadway street. V naší přítomnosti se zde konaly i trhy.
Prošli jsme si Central Park, pojali jsme to jako příjemnou dopolední procházku. Překvapil nás svou rozlohou i rozmanitostí, je to taková oáza klidu v divokém NY. Celý jsme ho neprošli, strávili jsme zde necelé dvě hodiny a dále jsme nastoupili na MHD a přiblížili jsme se k HIDE LINE, bylo hezké počasí a tak jsme toho chtěli využít. Z této procházky můžete sejít do Chelsea Marketu, kde jsou stánky snad se všemi typy jídel. My jsme se po Hide Line vydali pešky k Friends Apartment. Vzali jsme to trochu delší cestou po nabřeží, je to tam ideální k procházce s výhledem na WTC, pokud je hezké počasí není kam spěchat. Povinná fotografie u domů přátel a přejezd do Chinatown a ostatních čtvrtí, kde to opravdu žije. V Chinatownu; Soho koupíte snad vše co je potřeba za pár babek.
Vyhlídky jsme navštívili během týdne dvě a to v rámci zmíněného C3. Výhlídek je více, ale v podstatě jsou to výhledy z různých úhlů, tak jsme si po shlédnutí pozitiv a negativ jednotlivých výhlídek vybrali následující dvě. Chtěli jsme vidět panorama NY ve dne;za stmívání ale i v noci. Za stmívání jsme navštívili vyhlídku Rock of the Top, není to nejvyšší vyhlídka, ale má výhled 360 stupňů a je krásný výhled na ikonu NY - Empire state building a také na Central park. Jako druhou jsme si vybrali vyhlídku The Edge, které se prozměnu nachází na pobřeží NY a byl krásný výhled na WTC, spodní část Manhattanu a přes řeku Hudson na New Yersey. Vidět NY z této výšky je životní zážitek, ať už vyberete jakoukoliv vyhlídku.
NBA! Vstupenky jsme kupovali už z domova, v momentě, kdy byla k dispozici předpověď počasí a tak jsme strávili upršený večer na zápase domácích. Pokud na zápas v NY, tak jedině do ikonické Madison Square Garden. Vstupenky jsme kupovali přes Ticketmaster.com a na hale následně ukázali QR kód, který jsme si převedli do peněženky v telefonu, stejně tak jako výše zmíněný C3 New York pass. Seděli jsme ve vyšším sektoru 213, na plochu bylo vidět dobře a zážitek to byl neskutečný. Američané jsou prostě fanoušci se vším všudy a je to show plně obsazené haly 20 000 fanoušků. Navíc jsme slavili domácí výhru. Cena lístku byla i do těchto vyšších pater pro dva za 190 $.
Odspodu až na konec jsme si prošli celou Broadway street s několika zastávkami. Po cestě narazíte na známou budovu Flatiron, která byla za naší návštěvy opravována. Dále na Madison Square park s krásným výhledem na Empire, kde jsme chvíli poseděli. Kousek jsme si zašli do Friends NYC Pop-Up. Prohlídku jsme zde zaplacenou neměli, vzhledem k ceně, ale alespoň jsem pořídili magnetku na památku tohoto kultovního seriálu. Pokračovali jsme dále po Broadway k Empire Stare Building (kde je další z vyhlídek). No a den jsme nemohli zakončit nikde jinde než na Times Square, kde byl opět neuvěřitelný počet lidí. Pevné nervy potom přejeme tomu, kdo stejně jako my zavítá do největšího obchodního domu Macys. Orientace pro nás daleko náročnější než v newyorském metru (s nadsázkou samozřejmě).
A co dále? Snídaně waflí v Bryant parku, kde se konaly trhy a přesun do Grand Central Terminal, dále na Chrysler building a přesun metrem na Tramway na Roosvelt Island, která je v ceně metrocard. Na samotném ostrově v podstatě není nic k vidění a vzdálenost, kterou lanovka ujede je krátká, ale pokud máte čas a takové krásné počasí jako my, tak určitě nevynechat, na ostrově byl klid a byla to příjemná změna. Pak už jsme se pěšky přesunuli do oblasti Rockefellerova centra a všechno si to tam prošli, v době návštěvy zrovna stavěli vánoční stromek. Navečer nás zde čekala jedna z vyhlídek.
Poslední "atrakci" v rámci C3 jsme si vybrali Interpid Sea, Air and Space Museum, vzhledek k dobrým doporučením a trochu chladnějšímu počasí. Opět jsme kupovali až ráno před návštěvou, průběžně jsme kontrolovali volná místa na internetu, ale po zkušenostech z vyhlídek, kde jsme ani na jedné nečekali, nám bylo jasné, že zde problém taky nebude. A i když sama nejsem příznivec této "historie" určitě také stojí za návštěvu. Na letadlové lodi jsme strávili přes 3 hodiny, podívali jsme se do ponorky a na přistavěný concorde.
A kdo je milovníkem rychlosti stejně tak jako my, tak nesmíte opomenout Six Flags v New Yersey, kam jezdí z NY (Porth Autorhity Bus) autobus. Rovnou si zde můžete zakoupit vstupneku do parku spolu s jízdenkou autobusem. Každopádně zde pozor na otevírací dobu, my park o týden nestihli, ale vzhledem k tomu, že King da Ka je u nás na wishlistu už delší dobu, tak rádi park spojíme s jiným výletem v US či další rychlou návštevou v NY.
Co jsme navštívili ve Philadelphii?
Na Philladelphii jsme měli vyhrazené dva plné dny, které jsme klidným tempem vyplnili, ale pokud nemáte čas nebo ho zde nechcete zbytečně ztrácet, například na úkor NY nbo muzeí ve Washintgonu D.C. tak určitě postačí jeden plně nabitý den. Stejně tak jako v NY jsme prošli hlavní turistické atrakce a v podstatě jen pěšky. Jediné muzeum (Rocky Steps) jsou dál, ale opět v docházkové vzdálenosti. Jako v NY tak zde, všude, kde není turistická či "bohatší" oblast byl nepořádek a o zmíněném metru výše ani nemluvím. Ale po divokém a přeplněném NY to byla příjemná změna.
Philadelphia je historcké město, na což odkazuje mnoha památek a muzeí, my jsme si vše prošli zvenčí. Hlavním cílem bylo poznat měso a vyběhnout si ikonické schody po vzoru Rockyho. Po menší snídani jsme se vydali ke krásné budově City Hall a prošli jsme si vklidu centrum města, fotka v Love parku, Dilworth park a k One Liberty Observation Deck - jedna z mála výškových budov zde. Během naší návštěvy byla zavřená, ale jinak slouží jako vyhlídka na město. Postupně jsme se přibližovali směrem k nábřeží do "OLD TOWN" k Independence Hall a Liberty bell, kde jsme navštívili i venkovní muzeum spojené s tímto historickým objektem. Pokračovali jsme dál na Pens Landing podél vody - historická procházka, kde je výhled na Benjamin Franklin Bridge a tudíž i na New Yersey. Směrem nahoru se nachází nejstarší ulička Elfreth's Alley, kde se nachází i muzeum a dále Betsy Ross House (dům dámy, která údajně ušila první americkou vlajku). Zpátky do centra jsme se vrátili přes China town se zastávkami na jídlo, kde jsme narazili na Reading Terminal Market! Po cestě narazíte na mnoho muzeí či památníků a je jen na Vás, které navštívíte.
Vzhledem k tomu, že jsme měli čas, vydali jsme se od City Hall pěšky k Museum of art, kde se nachází známe Rocky steps a socha Rockyho. Od muzea je hezký výhled na město. Po cestě narazíte na Barnes foundation a Franklin Institute. Zpátky do centra jsme se vydali příjemnou procházkou přes Logan Square. No a od centra Philadelphie směrem dolů se nachází venkovská (nejenom) italská tržnice, která se objevila ve filmu Rocky - můžete se zde zastavit na něco dobrého. Tady už je opravdu znát, že se nejedná o centrum města. Zpátky nahoru do centra jsme se vydali cestou okolo Philadelphias Magic Gardens. Tuším, že vstupné bylo 25 $ na osobu, my jsme nakonec to těchto zahrad nešli. A i zde jsme navštívili obchodní dům Macys - samozřemně menších rozměrů.
Co jsme navštívili ve Washingtonu?Naplánován jsme měli den a kousek a pokud se nechystáte stejně jako my na návštěvu muzeí, kterých je tu hned několik, určitě Vám tento čas postačí. Stejně jako ve Philadelphii jsou hlavní turistické cíle u sebe. Pocitově byla už docela zima, ale i díky slunnému počasí to byl moc hezký den v tomto hlavním městě USA. V oblastech, které jsme prošli a v místě bydliště bylo vše čisté, uklizené a město dýchalo naproto klidným dojmem a možná i proto se nám zde opravdu líbilo.
Po vydatné snídani kousek od centra jsem se pěšky vydali samozřejmě k National Mall. Procházka "odstartovala" u Library of Congress a pokračovali k nádhhernému United States Capitol, od kapitolu je udělaná krásná trasa k ostatním top turistickým atrakcím včetně White House. Podél National Mall je řada historických budov nebo muzeí a památníků. Washington monument, World War II. Memorial a bazén k Lincoln Memorial. Nám zde opravdu přálo počasí a ve spojení s nížším počtem turistů se nám tu opravdu líbilo.
Procházku jsme si pak prodloužili přes Korean Veterans Memorial, Luther King Memorial až k Thomas Jefferson Memorial a zpět k Washington monument, do kterého je možné jít i na vyhlídku. Bílý dům je k větší vzdálenosti vidět z National Mall a pak blíže z druhé strany z 16 th street. Za naší návštěvy se tu konala svatba vnučky pana prezidenta a tak byla určitá omezení. Navštívili jsme zde také China town, ale oproti ostatním městům v podstatě není o co stát. Z National Mall můžete také přejet autobusem k Pentagonu či se podívat na vojenský hřbitov Arlington. My se druhý den brzy ráno vraceli již do New Yorku, kde jsme měli ještě několik hodin k dobru.
Jídlo
Jídlo je další položka, která může významně zahýbat s rozpočtem. My jsme se stravovali celý pobyt ve městech, chtěli jsem si dovolenou v tomto směru "užít" a nasát atmosféru se vším všudy. Vzhledem k cenám by samozřejmě vyšlo levněji navařit si ve sdílených kuchyních, ale my to pojali takto. Nejčastěji jsme se stravovali ve fastfoodech, bistrech či stáncích, do klasických restaurací, které jsou zde dražší jsme nechodili.
New York - často doporučovaný byl v průvodcích fastfood WENDYS, my jsme zkusili tuto pobočku v podstatě u centra poprvé a naposledy - jídlo nebylo dobré a hygieně také moc nedali. Obecně je to tu asi pobočka od pobočky, vždy jsme pak koukli dovnitř jak to tam vypadá, jak je uklizeno atd. Další FIVE GUYS, zkusili jsme IHOP (snídaně pro dva cca za 35 $) dokonce v Bronxu a byli jsme spokojeni. Kam jsme se opravdu často vraceli na jídlo byl fast food Shake Shack (burger okolo 12 $) a přitom jsem na něj v průvodcích nikde nenarazili. Pokud někdo máte zkušenosti s IN-N-OUT burgery ze západního pobřeží, tak je to stejná dobrota! U trasy HIDE LINE je NY BURGERS, také doporučujeme. Pizza v little Italy UPSIDE a moc dobré palačinky VIOLA CREPES and WAFFLES (10-15$). U waflí zůstanu a doporučím venkovní žluté stánky Wafels and Dinges (14$, ale i levněji). Trefili jsme fajn pobočku CHIPOTLE (okolo 10 $ za jídlo). Až na výjimky jsme chodili na kávu s sebou do Dunkina (5-6 $ za kávu), káva dobrá a vždy možnost připojení na internet.
Ve Philly jsme pokračovali v nastaveném trendu z NY - káva z Dunkin. Zde určitě zavítejte do Reading Terminal Market! veškeré jídlo na jednom místě, atmosféra. Prý je nutností v Phily zkusit Phily cheesesteak a preclík s hořčicí - oboje splněno. Jinak stále náš oblíbený Shake Shack a dobroty do ruky například z China town.
Ve Washingtonu jsme moc času nestrávili, ale před památkami jsme se pořádně posilnily v Teds Bulletin a doporučujeme všemi deseti. Opět šlo o větší snídani pro dva za 38 $.
A tím se dostáváme ke konci našeho putování po východním pobřeží USA. I po čtyřech měsících od uskutečnění naší cesty stále vstřebáváme zážitky. Každé město vyzařovalo naprosto odlišnou atmosféru. Těžko hledat jedno slovo, kterým New York popsat. Původně jsme ani nepočítali s tím, že bychom se do NY někdy vraceli, ale natolik nás uchvátil, že se rádi v rámci "mezizastávky" vrátíme nasát tuto neuvěřitelnou atmosféru znovu. To město se prostě musí zážít, kdo navštívil, tak nám dá určitě za pravdu. Vidět na vlastní oči Kapitol či Bílý dům je náš další splněný sen a poznat dobrou ale i tu špatnou stránku nejen Philadelphie nás zase (i po návštěvě západního pobřeží) utvrdilo v tom, že se nemáme vůbec špatně a s pokorou a neuvěřitelnými zážitky jsme se vraceli domů. Ze všech měst, které jsme zatím v USA navštívili je NY jednoznačně number one.
Jak se ti cestopis líbil?
Týnuš procestovala 11 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Severní Ameriku. Na Cestujlevne.com se přidala před 1 měsícem a napsala pro tebe 1 úžasný cestopis.
Zobrazit profil1 komentář
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
By mně tam jeblo a určitě tam ještě mlátí černochy...