1. Cestopisy
 2. Asie
 3. Írán
 4. Dvě holky v Íránu

Dvě holky v Íránu

Aneb naše perské dobrodružství
Avatar uživatele Andrea
Cestopis z roku 2018 napsala Andrea
Avatar uživatele Andrea

Zážitky pro tebe sepsala Andrea

26. 01. 2019, poslední aktualizace 2019-01-26T22:06:16+01:00

Andrea žije v České republice a procestovala 20 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 2 roky, napsala pro tebe 2 cestopisy .

Máš taky co říct? Napiš svůj cestopis na Cestujlevne.com

Krásné cestopisy bez znalosti
a nutnosti programování

Zaručená čtenost u cílové
skupiny z řad cestovatelů

Staneš se plnohodnotným
členem komunity

Poděl se o ně se svým prvním cestopisem ve světě cestovatelů na Cestujlevne.com.
Vytvoř si cestovatelský profil a staň se součástí komunity.

Vytvořit cestovatelský profil

23 komentářů

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
 • Právě online
 • Přidal se před 5 lety
 • Napsal 538 komentářů
 • Poslat zprávu

Dimik napsal: "Když si vezmeme samotné nošení šátků, ženám to takto povětšinou vyhovuje". Opravdu vyhovuje? Ja zase myslim ze musi drzet hubu a krok jinak je pekne zmrskaji.

Doporučuju nejen Dimikovi, ale všem přečíst si výborný rozhovor s Indonésankou žijící v Malajsii viz níže. Ta je emancipovaná víc než průměrná Evropanka, cestuje a žije single, využívá couchsurfing (bydlí i nabízí, s jedním klukem, kterého znala jen přes CS, ne osobně, si půjčila na NZ karavan). Pro nošení hidžábu se rozhodla sama v 25 letech po rozvodu (ona se rozhodla pro rozvod a zaplatila to) s manželem, který ji podváděl.

http://www.zcestykolemsveta.cz/2...dzabu.html

před 2 lety
Avatar uživatele lemming46
lemming46

Sorry, ale nedá mi to. ;) Měl jsem za to, že každý průměrně vzdělaný jedinec s minimálním povědomím o dění ve světě vnímá, že téma šátků je přinejmenším kontroverzní. Že tady každý ví, že v Íránu funguje náboženská policie. Že to často samotné Íránky vnímají jako symbol režimního útlaku. Zprávy o útocích na náboženskou policii, o ženách co si demonstrativně šátek strhávají, se objevily i v českých médiích.

https://edition.cnn.com/2019/02/...index.html

https://www.bbc.com/news/world-m...t-44040236

Tak nechápu, proč se tu (skoro) všichni tváříte, jako by o nic nešlo.

před 2 lety
Avatar uživatele niemandos
niemandos
 • Přidal se před 4 lety
 • Napsal 670 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-02-21T19:25:24+01:00)

Nevim LiboreS, ale co znamená rozhovor s jednou ženou.Jakou to ma vypovídající hodnotu? To je jako bych ja dal příklad některé ze tři studentek z Anglie, co se teď jedna chce vrátit domu a vydával to jako běžný vzorek všech muslimských děvčat. Myslim , ze problematika nošení šátku je podstatně složitější a asi nelze úplně srovnávat ženy, které žijí v Malajsie či Indonésie s ženami v Íránu atd. Když si ten šátek sunda devce v Malajsii, tak se ji nic nestane. Myslis ze je tomu tak i v tom Íránu nebo Saúdské Arabii? Ja myslim ze ne.

před 2 lety
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
 • Právě online
 • Přidal se před 5 lety
 • Napsal 538 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-02-21T21:04:44+01:00)

Tak já netvrdím, že téma nošení šátků není kontroverzní a že mnohé muslimky je nosit nemusí, nebo že se v některých muslimských zemích nedějí ženám i horší věci a nadměrnou emigraci muslimů do Evropy taky určitě nechci, ale reagoval jsem na slova Dimika, že musí držet hubu a krok (což vypadá, že myslí, že všechny). Když je jedna taková, jistě jich je mnoho. Sám jsem třeba u jedné takové bydlel v homestay v Ternate. Hodně jich nosí šátek, aby měly pokoj od zvýšené pozornosti mužů. Saúdskou Arábii nemá smysl zmiňovat, tu kritizovala v tom rozhovoru i ta muslimka.

Že se v poslední době v Íránu stal ze šátku symbol odporu k režimu, je jiná věc. To bych mohl přirovnat k oblibě dlouhých vlasů u některých mužů v 70. a 80. letech u nás, kdy to taky byl symbol odporu k režimu. Kdyby ta, která nosí šátek, byla považovaná za sympatizantku s režimem, museli by být za takové považovaní i muži, kteří tehdy v Československu nosili krátké vlasy.

https://www.i60.cz/clanek/detail...pamatujete

před 2 lety
Avatar uživatele
cali

Tady máte něco aktuálního k šátkům a Iránu, pokud tu někdo opravdu napsal, že jim nošení šátků vyhovuje... https://www.amnistiepdm.org/cent...efsgEHOEkk

Myslím, že kdyby měly ženy v Iránu právo svobodné volby, rády by se vrátily k předrevolučním tradicím...

https://www.bbc.com/news/world-m...t-47032829

před 2 lety
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
 • Právě online
 • Přidal se před 5 lety
 • Napsal 538 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-03-06T22:12:46+01:00)

Cali, nechápu, proč jsi sem toto postnul. To není nijak v rozporu s tím, co jsem napsal výše. Když někdo provokuje takový režim, není divu, že mu hrozí vysoký trest. To by u nás v 50. letech bylo podobné. V Rusku by to vyřešili ještě "efektivněji" i dnes. V Íránu jde o symbol, jak se v článku píše: "Women have their own small acts of resistance and often try as far as possible to push their scarves back." V úvodu se píše: "Before the revolution, the hijab was already widely worn but many women also chose to don Western-style clothes, including tight-fitting jeans, miniskirts and short-sleeved tops." Nejde o to, co je dobré či špatné, moderní či zaostalé, ale prostě se situace nějak vyvinula a teď jim to vyhovuje, protože mají pokoj nejen od policie, ale i od pohledů mužů. Kdyby většina šátek neměla, toto by neřešily.

I v Malajsii a asi i v Indonésii dříve ženy šátky tolik nenosily, ale do těchto zemí se dostal více vliv Saúdské Arábie, která zdarma vyškolila mnoho duchovních, takže i když je tam nikdo nenutí, tak se ženy častěji rozhodují dobrovolně z různých důvodů pro šátek. Bavil jsem se o tom vlivu Saúdské Arábie na šátky s muslimem u dveří v Národní mešitě v KL, který tam byl jako hlídač a pro informace.

Přidat odpověď
před 2 lety
Avatar uživatele Petrmach1
Petrmach1

V Íránu jsem strávil tři týdny a mohu potvrdit zkušenosti děvčat. Je to nesmírně krásná a přátelská země a obyvatelé Íránu udělají vše pro to aby jste se u nich cítili dobře. Co v nás ovšem s manželkou zanechalo největší dojem je jejich respekt k ženám, o tom si tady my můžeme nechat jen zdát. Ve státě který nám představují jako člena zemí "Osy zla" se k nim chovají s opravdovým respektem a úctou. Určitě to leckde na venkově může být jinak, to je jistě pravda, my jsme se s tím však nesetkali. Bydleli jsme v soukromí a měli jsme tedy možnost s lidmi hovořit o všem a otevřeně, jejich největší starostí je to, jak se o nich ve světě hovoří a pořád nám kladli na srdce abychom všem u nás řekli co jsme u nich viděli a zažili, rád to plním a všem mohu poradit - na nic nečekejte a vydejte se tam, fakt to stojí za to.

před 2 lety
Avatar uživatele niemandos
niemandos

Před 20 lety byl kamos na Kubě. Tehdy to byl podstatně tvrdší režim než dnes. Když se vrátil tak mi tvrdil, ze všichni Kubánci jsou šťastní a spokojeni a ze jim vlastne nevadí, jak to v jejich zemi vypadá. Taky tam byl 3 týdny. Víc se k tomu asi nebudu vyjadřovat.

před 2 lety
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
 • Právě online
 • Přidal se před 5 lety
 • Napsal 538 komentářů
 • Poslat zprávu

Petrmach1 netvrdí, že jsou Íránci spokojení s tím, jak to v zemi vypadá. To je spíš přesně naopak. O těch Kubáncích bych tomu i věřil, že tehdy byli spokojení (potraviny a základní potřeby včetně zdravotní péče měli zajištěné, nevěděli, jak to vypadá jinde, propaganda jistě fungovala, teda pokud to nebyli disidenti, ale s těmi by se těžko setkal, navíc příjemné klima a žádný stres - maňana). Člověk může být spokojený a šťastný, i když je chudý. Horší je, když vidí, že mnoho jiných je bohatších a ještě horší, když vidí, že bohatí rychle bohatnou, zatímco on ne (i když se má dobře). Špatné je taky, když relativně bohatí chudnou, jako to bylo třeba nedávno v Řecku. I když byli po zchudnutí mnohonásobně bohatší než Kubánci, byli asi méně šťastní. Více třeba tady:

https://www.patria.cz/zpravodajs...tunel.html

S tím respektem a úctou k ženám to je ale složitější. K vlastní manželce, pokud plní své povinnosti, se muslimové chovají obvykle s větším respektem než je běžné na Západě (aspoň by měli, mají to mezi svými povinnostmi, jsou k tomu vedeni), ale k ostatním ženám mají respekt a úctu nižší než k mužům. Hezky jsou vztahy mužů a žen v islámu stejně jako důvody pro nošení šátků popsány tady:

http://www.hks.re/wiki/doku.php?..._-_souziti

Přidat odpověď
před 2 lety
Avatar uživatele Petrmach1
Petrmach1

Dimik ty musíš být fakt dost nešťastný člověk. Jednak mám dojem že se bojíš těch valících se hord a také vůbec nechápu, proč trolíš dobrý příspěvek někoho kdo to aspoň zkusil. Co tak přestat srát okolí a koupit si letenku ? Možná k tomu někdy najdeš dost odvahy a potom, ale to se neví, si snad konečně řekneš jaký si dříve býval pitomec. Promiň, ale nemohl jsem si pomoct .-)

před 2 lety
Avatar uživatele Karel
Karel

By mě zajímalo, které země jsi cestou kolem světa navštívil, když ti tak záleží na lidských právech. Těžko najít zemi, kde je dodržují, možná království krále Míroslava, tam se měli dobře, i kytky uměli naučit zpívat.

Přidat odpověď
před 2 lety
Avatar uživatele Andrea
Andrea

Chtěla bych takto hromadně poděkovat za všechny dosavadní a snad i budoucí komentáře. Velice mne těší, že článek vzbuzuje reakce.

Odpovědět
před 2 lety

Jedu do Itálie nebo do Řecka a do kostelů mě nepustí s nohavicemi nad kolena, v Indii do všech posvátných částí jen bosky no a v Iránu si ženy musí vzít šátek. Říká se tomu respektování lokálních zvyklostí. Alternativou je dřepět doma u počítače a diskutovat o kvalitě šátků. A nebo vám tato diskuse o šátcích připadá normální?

před 2 lety

Demagogicky michate dohromady pravidla co plati v omezenem miste (kostel, mrsita,atd..) s tim co plati v cele zemi.

před 2 lety
Avatar uživatele Matěj
Matěj

Myslel jsem si, že lidi se zájemem o cestování bývají zpravidla zbaveni předsudků vůči jiným kulturám. Prostě to je tradice a tečka. Neříkám, že mám ze všech podobných zvyklostí neskonalou radost, když někam cestuji, ale jak píše kolega výše, říká se tomu respekt. Vždyť v západním světě taky ještě před sto lety nebylo úplně normální, pokud žena nosila kalhoty, nedej bože krátkou sukni. Chci tím říct, že třeba si i ženy v islámských zemích jednou vybojují větší volnost. Ale teď je to holt tak, jak to je. Mj. krásný článek!

před 2 lety

Rikej tomu predsudek jak je libo, pro me je to zkusenost. Sekani rukou a kamenovani je tez tradice. Ale proc s tim souhlasit ci to dokonce respektovat? Ne vsechny kultury nejsou stejne a neni treba respektovat tento stredovek. I kdyz dnesni doba vyvracena z kloubu kaze jinak. NIC si nevybojuji a Evropa brzo ochutna plody dnesni necinosti.

před 2 lety
Proky

Tomio, jsi to ty? Jak se vede, kluku jeden ušatá? :)

před 2 lety

Zase vedle, Proky nemel dneska zvuj den. Zena mu utekla, barak vyhorel a ted ten straslivej koment...volej Sorose 🤣

před 2 lety
Avatar uživatele
David Eiselt
 • Právě online
 • Přidal se před 9 lety
 • Napsal 10882 komentářů
 • Poslat zprávu

Konečně jeden osvětový cestopis a vy ho tady takhle przníte 🙈😀 chudák Andrea

Přidat odpověď
před 2 lety

"Když si vezmeme samotné nošení šátků, ženám to takto povětšinou vyhovuje". Opravdu vyhovuje? Ja zase myslim ze musi drzet hubu a krok jinak je pekne zmrskaji. Autorka se s velkou pravdepodobnosti dozije teto vymozenosti v Evrope. Snad ji to tez budu vyhovovat...

před 2 lety

Holkám turistkám šátek přes hlavu taky většinou kupodivu vyhovuje, co znám, tak jim to přišlo praktické.

Tak pokud někdy budeš mít taky holku, zkus se jí zeptat.

před 2 lety

Jo zeptal jsem se a nevyhovuje.

Holkam turistkam vyhovuje? A kdyz ne tak co muzou? NIC

před 2 lety
padrino11

Z mých zkušeností záleží především na značce toho šátku. Troufnu si tvrdit, že značky jako Hermés nebo Gucci vyhovovat budou, u značky Hong-Fang Li si už tak jistý nejsem.

Jinak 2 holky v Íránu - možná už špatně vidím, ale přijde mi to pořád jako jedna a ta samá holka., navíc dost exotického vzhledu a když si odmyslím sportovní kalhoty a boty, považoval bych jí za místní. Zajímavý je také ten etno-makeup, to bych v Íránu nečekal, je to charakteristické třeba pro Aboridžince.

Přidat odpověď
před 2 lety
Avatar uživatele
 
 

Další cestopisy

Čtení na 27 minut
Památky UNESCO: Císařské hrobky dynastií Ming a Čching 01
Petr Bao 2021-06-24T04:34:21+02:00 0 komentářů
Čína 2018

Pokud císař bydlel v paláci za svého života, měl být pochovaný v podobném „paláci“ i po smrti. To, co užíval za svého života, ho mělo provázet i na oném světě.. V minulých dílech jsme si povídali o císařských obydlích, kde žili a pracovali císařové dynastie Ming a Čching za svého života. Podle čínských představ žije duše po smrti v jiném prostoru. Tento…

Čtení na 11 minut
Zimní Tenerife
Lukáš Koula 2021-06-23T19:54:45+02:00 0 komentářů
Španělsko 2021

aneb cesta s pasem tam a bez něj zpět!. Výběr destinaceCestování v covidové době sebou přináší mnoho útrap, avšak není úplně nemožné. Na konci minulého roku jsem se rozhodl, že chci alespoň na pár dní odjet za teplem. Přeci jen poslední…

Čtení na 16 minut
Památky UNESCO:Císařský palác v Šen-jangu
Petr Bao 2021-06-23T04:35:10+02:00 0 komentářů
Čína 2018

Chceme-li se blíže seznámit s touto památkou, musíme se nejdříve vypravit do minulosti. . V minulých dílech jsme si povídali o Zakázaném městě, které je zapsané v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Je tam zapsané pod položkou „Císařské paláce dynastií Ming a Čching v Pekingu a…

❤️ Oblíbené
Čtení na 10 minut
KALAMATA a ELAFONISOS za KAČKU
Avatar uživatele
Kateřina Ostrá 2021-06-22T11:09:20+02:00 4 komentáře
Řecko 2021

Druhé největší město Peloponésu proslulé olivami a olivovým olejem. Moře, pláže, památky a kousek od toho neskutečné hory. Nedaleko historické město na ostrůvku spojeném s pevninou 200 metrů dlouhou... Druhé největší město Peloponésu proslulé olivami a olivovým olejem. Moře, pláže, památky a kousek od toho neskutečné hory. Nedaleko historické město na ostrůvku spojeném s pevninou 200 metrů dlouhou…

Další cestopisy