2. Afrika
  3. Egypt
  4. EGYPT za KAČKU

EGYPT za KAČKU

Nemusí to být jen exotika, adrenalin a stále víc neobvyklá destinace pro super otřelé cestovatele. Někdy je i fajn hodit se do pohody u vody a zajet si třeba na "českej Mácháč". A klidně s cestovkou!✌
Cestopis z roku 2021 napsala CESTUJI za KAČKU

Zážitky pro tebe sepsala CESTUJI za KAČKU

19. 09. 2021, poslední aktualizace 2021-09-19T19:02:38+02:00

CESTUJI za KAČKU a procestovala 37 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 2 roky, napsala pro tebe 63 cestopisů . Má své stránky https://www.cestujizakacku.cz/.

Ahoj Kačko, pěkně napsáno, fakt super :-) Měla bych na Tebe dotaz ohledně testování před odletem z Marsa Alam zpět do ČR. Píšeš, že online testování neuznávají. Ani to s certifikátem? A to testování v hotelu jsi měla rezervované už v ČR? Nebo se tam někde nahlásít po příletu nebo jak to tam prakticky probíhá? Díky moc za info.

• (upraveno 2021-10-01T21:09:35+02:00)

Ahoj Jitko, přední děkuji za pochvalu! Co se týká testování před odletem domů, tak to celé koordinuje cestovní kancelář, u které si svůj pobyt koupíš. Řeší tov podstatě hned po příletu do Egypta. V autobuse cestou z letiště do hotelu zaplatíš za vyšetření a dostaneš malý lísteček, kde je asi nějaké potvrzení... Na úvodní schůzce s delegátem zjistíš, který den a v kolik hodin bude tvůj test proveden. Bohužel je jen jeden jediný termín, který ti přidělí, a ten musíš dodržet. Neexistuje si na ten den domluvit třeba výlet s cestovní kanceláří.. Je to trochu omezení, ale když s tím počítáš dopředu, není to tak strašné. Pokud budeš bydlet v Hurghadě, musíš na test do místního zdravotnického zařízení – přesun zajišťuje opět cestovní kancelář. Pokud budeš stejně jako já v Marsa, zdravotník za tebou přijede v určený den a čas na recepci tvého hotelu, kde ti odběr provede. Cena je všude stejná, a to 25 dolarů za jedno vyšetření. Výsledek ti přijde za víc jak dva a půl dne (předá ti jeho tištěnou formu delegát cestou na letiště domů), což je u antigenu docela masakr... Žádné elektronické potvrzení, mail, QR kód..nic. Jen papír s jejich znaky a razítkem. Každopádně pouze tento (a žádný jiný test!) je nutnost. Žádné online testování ani nic, co se pyšní mezinárodním certifikátem ti zde na letišti neuznají. Pokud budeš mít jakoukoliv alternativu prostě neodletíš..

Díky moc za info. Určitě se tam příští měsíc vypravíme, chceme jet asi s nějakou německou cestovkou, tak snad to budou mít Němci nějak pořešené. On-line testování teda, bohužel, vzdáváme, škoda, no. Už jsme celkem natěšení. Válečka, kde je všechno zorganizované, proč ne, že? :-)

CESTUJI za KAČKU

Německé cestovky to určitě nebudou mít jinak! Na té recepci se to scházelo každý den.. A ano, online testování jsem poptávala na všech místech – samotné mi tato varianta přišla samozřejmě nejlepší a nejlevnější. Bohužel – na egyptském letišti by ti tento certifikát nikdo neuznal. Užij si dovolenou, sama už se nemůžu dočkat další cesty za teplem!🙏😊

Zbyněk Milfait

Na zdraví. Ano, chrám v Karnaku, Údolí králů nebo potápění v Rudém moři, na to se nezapomíná. Ale nedá mě to a pro nás baťůžkáře přidám můj tip. Pokud doputujete až na jih do Asuánu, na nábřeží Nilu nabízí majitelé plachetnic několikadenní plavbu po řece směr Luxor. Plavba je s plnou penzí, pro žíznivce je pouze nutné zakoupit dostatečné množství nápojů v místním alko - shopu v hotelu nedaleko od přístaviště. Slunce tu pálí nonstop a našinci rychle vyprahne. Přes den se plachtí a v noci táboří ve volné přírodě (možno spát i na lodi), někdy v blízkosti turismem nepolíbených vesnic. Cestou se zastavuje u památek. Navštivíte např. asi nejzachovalejší chrám v Egyptě, slavný Edfu. V okolí Asuánu můžete navštívit mj. núbijské vesnice a spoustu dalších zajímavostí, ale hlavně nedaleké chrámy v Abú Simbel. Pokud tam zrovna nebudou jezdit autobusy ani létat letadla, zkuste se domluvit večer s rybářema na místním tržišti a třeba vás tam ráno svezou, jako svezli mě. V době mé návštěvy jiná možnost jak se tam dostat nebyla a chrámy jsem měl jen pro sebe a za bakšiš jsem si uvnitř nafotil spoustu krásných fotek. Tato má cesta proběhla před mnoha lety, takže nevím, jaká je momentálně v této oblasti bezpečnostní situace, ale ani tehdá nebyla dobrá. Zbyněk.

CESTUJI za KAČKU

Víš že Asuán je můj zatím nesplněný egyptský sen??

Díky za info! Já určitě využiji🙏

• (upraveno 2021-09-29T00:56:31+02:00)

Zbyňku, jsi si jistý, že cena za několikadenní plavbu na plachetnici by odpovídala obvyklému rozpočtu baťůžkáře z ČR? Jo pokud by bylo individuální cestování podél Nilu běžné a dalo se snadno sehnat další lidi na sdílení nákladů, tak asi ano, ale teď by nejspíš byla velká náhoda sehnat i jednoho dalšího. Na solobackpacker.com kluk popisuje, že asi před 8 lety potkal pouze jednu holku na sdílení cesty minivanem z Asuánu do Luxoru se zastávkami u památek (ale měli to i tak levné). Nedivil bych se, kdyby to teď bylo reálné pouze přes místní CK za dost peněz, pokud tedy člověk necestuje ve skupině.

Z Asuánu do Abú Simbelu je to asi 300 km. Tos jel s těmi rybáři na lodi (jak dlouho?) nebo tě vzali autem? Letadlo dříve nelétalo přímo (jen přes Káhiru, co jsem četl). Teď ano, ale je velmi drahé. Bezpečnost už byla prý v předchozích letech lepší než bývala, protože už se nejezdilo v konvoji - jen ve vymezených časech. Bus asi jezdí, ale nechtěli na něj prodávat lístky cizincům. Pokud to bude platit i nadále, nezbyde kromě drahé plavby na turistických lodích než jet na 1denní výlet minivanem či minibusem od místní CK, což při sdílení mezi více lidmi není tak drahé (doufám, že na místě bude jasné, kolik mají zájemců na ten den a když tak počkám na další dny).

Peter _15

Bol to smer Luxor !!!ako to správne napísal Zbynek, v roku 2001/09 to ešte ponúkali .

Co byl směr Luxor? Já se spíš ptal na počet lidí a cenu té plavby (což je samozřejmě směr Luxor, co taky jiného?) 2001/2 nebo 2008/9?

Peter _15

Smer plavby plachetnice, rok 2001, 9 mesiac. Inak hodne "namlete" ten prvý komentár.

To jsi to moc nevysvětlil a 2. větu nějak nechápu.

• Přidal se před 7 měs
  • (upraveno 2021-09-29T21:02:42+02:00)

Ahoj kolego. S rybářema jsem jel takovou tou dodávkou co se používá jako servis taxi. Měli tam 5 míst k sezení a vzadu byla káď na ryby, kterou v Abú Simbel naplnili živýma rybama, které vezli večer těch 300 km zpět do Asuánu, aby je ráno prodali na místním trhu. Během cesty nás zastavili na check pointu v poušti a zbrojnoši si se mnou evidentně nevěděli rady, protože tehdá byla přeprava cizinců do Abú tímto způsobem asi zakázána. Vše urovnal bakšiš a cesta zpět již byla zcela bez problémů. Jenom mě na záda šplouchala voda s kádě. Možná jsem řidiče nepřesně pasoval na rybáře a on byl přitom pouhý trhovec, což už asi nezjistím. Podaroval jsem ho v egyptských librách českou tisícovkou a spokojenost byla oboustranná. Co se týká plavby plachetnicí, tak jsem samozřejmě neplul sám, ale čeká se, až se loď naplní. Odplutí bylo jednou odloženo o den a na lodi se sešla výborná parta 7 lidí z celého světa (všichni jsme cestovali sami a sešli jsme se až na lodi) + kapitán s kuchařem. Tuším, že den plavby vyšel asi na 600 kč za osobu, ale už si nejsem jistý. V Egyptě se smlouvá a oba kluci dostali navíc přiměřený bakšiš. Ale na lodi jsem zabodoval, protože jsem jako jediný navštívil Abú Simbel. Ostatní to zkoušeli, ale nenašli způsob, jak se tam dostat. Mám z Egypta spoustu fotek, tak až je jednou převedu do digitální formy, tak to zde zveřejním. Baťůžkářům zdar. Zbyněk.

CESTUJI za KAČKU

Tak to zni jako skvělý trip! Na cestopis a fotky se těším!

Díky za tip na plavbu na plachetnici. Dle Lonely Planet 2018 (ceny nemusí být aktualizované) to byla běžné i nedávno, tak snad to vyjde:

Officially, feluccas can carry a minimum of six passengers and a maximum of eight. Fares are open to negotiation and dictated by demand. Expect to pay at least LE150 per person per day, including food, for sharing a boat between six to eight people.

Akorát pro ženy to asi nebude příjemné, pokud platí na dané lodi toto:

There are no onboard toilet facilities, so you will need to go to the toilet overboard or find somewhere private when you stop on shore. Some captains now travel with basic toilet tents – really no more than a screen and a hole in the sand.

LP doporučuje na noc spacák (v září asi nebyl třeba), ale nepíšou o karimatce. Poskytovali něco na spaní?

Kvůli přehradě Esna se většinou nejezdí od roku 1996 až do Luxoru:

Feluccas and dahabiyyas rarely sail between Luxor and Esna because police permits are difficult to get and because of the issue of passing the Esna lock. Dahabiyya operators will bus passengers to Esna from Luxor. Felucca trips generally start in Aswan and end south of Esna; captains can arrange onward transport to Luxor, but this often costs extra.

Další info:

Most felucca trips begin at Aswan; the strong northward current means that boats are not marooned if the wind dies. Trips go to Kom Ombo (two days/one night), Edfu (three days/two nights – the most popular option) or Esna (four days/three nights).

Feluccas are not allowed to sail after 8pm, so most stop at sunset and set up camp on the boat or on shore. Night-time entertainment ranges from stargazing and the crew singing to partying, depending on you and your fellow passengers.

V době, kdy autor LP psal o cestě do Abú Simbel, nebyl problém ani jet busem a většina lidí jezdila na 1denní organizovaný výlet.

Zbyněk Milfait

Ahoj. Je to jak píšou v anglicky psaném textu v tvém komentáři. Děvčata to mají hold někdy složitější. Měli jsme na palubě tři. Co se týče ceny, tak i zde platí od 150 LE za den, jak je psáno. Ta mnou udaná byla jen odhad, už si jí opravdu nepamatuju, ale vím, že to bylo levné. Možná 600 - 700 kč za všechny dny. Ale nakonec jsme jim dost přidali a nakoupili jsme i dost nápojů na cestu. Byl jsem tam tuším v březnu. Přes den je v Asuánu velmi teplo, ale v noci může teplota klesnout docela nízko. Sahara zde místy dosahuje až k řece, takže se zde projevují i pouštní rozdíly teplot den - noc. Okolí Asuánu je skutečně nádherný. Ráj milovníků pouští a pouštních dun. Spacák je dobré mít s sebou. Já měl jako poctivý baťůžkář i stan, ale myslím, že nějaké deky tam na půjčení měli. Až budeš v Asuánu, jdi se večer projít po nábřeží a loďaři tě sami kontaktují a na ceně se dohodneš. Zbyněk.

Super vlákno. Spousta zajímavých informací 👌😊

Peter _15

Jasné, len záleží ako sú relevantné. Rozhodne to treba skúsiť,situácia sa zmenila tak všetko môže byť úplne inak. Za seba , mal som to vo výhľade pred covidom ale neuskutocnene, zostava to naďalej v "zozname" v Asuane som bol len už nebol čas sa zdržať .

Podle statistik jsou fakt ta ranní minima v zimě nepříjemně nízká na spaní pod širákem:

Nevím, kolik lidí si dnes potáhne s sebou spacák (a ještě na nižší teploty, i když v kombinaci s dekou na zemi a dekou přes spacák by asi stačil lehký spacák a vzít si na sebe většinu oblečení) a bude připraveno tábořit v polních podmínkách, takže z toho mála turistů a cestovatelů to bude realizovatelné pro ještě méně lidí tuto zimu.

@Peter_15: Ceny rostou (nebo závisí na aktuální poptávce, jak je zmíněno), bezpečnostní situace a z ní plynoucí omezení se může měnit, ale třeba to, že Asuán a jeho okolí je nádherné a stojí za několikadenní návštěvu jistě platí stejně teď jako před 20 lety. Ty podmínky a časové údaje ohledně plachetnic se asi moc nemění.

Peter _15

Môžeme tu o tom diskutovať , ale aká je situácia hmmm, možno felucca (tie plachetnice) to prežili s domácimi turistami . Ako som písal ešte v roku 2001 to bolo bežné. Už to že "kačka " nepoužila miestnu dopravu do Luxoru mňa mierne prekvapilo , nakoľko som s touto variantou počítal u nej . A tak som to tiež plánoval ja.

Majitelé plachetnic jistě neumřeli hlady a plachetnice by se nerozpadly ani bez využití pro domácí turisty. S rostoucím zájmem se nabídka obnoví stejně jako u jakékoli jiné služby kdekoli na světě.

Z Marsa Alam asi teď přímý bus k Nilu nejezdí a Katka byla v hotelu 70 km od Marsa Alam, kam by si případně musela zaplatit taxi. Po hlavní silnici poblíž hotelu jezdí jednou denně bus (Go Bus, nevím, jestli nejezdí i nějaká lokální firma) mezi Marsa Alam a Hurghadou, ale nevím, jestli staví mimo běžné zastávky (i kdyby ano, nebyla by návaznost na bus do Luxoru, respektive bylo by nutné přespat v Hurghadě cestou tam i zpět, z hotelu do H. je to 215 km).

Pokud by Katka byla ubytovaná v Hurghadě (pokud možno poblíž centra), mohla by jet busem, ale měla by na Luxor jen 5 h., což je o dost míň, než měla. Pak by musela řešit taxi nebo si půjčit kolo, ale to by toho stihla ještě míň. Mělo by to smysl spíš na 2denní nebo raději 3denní výlet.

Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd

Především nemá téměř žádný význam spojovat pobyt u moře s poznáváním památek podél Nilu - a je úplně fuk jestli okolí Káhiry nebo jih. Časově je to nesmysl.

Peter _15

To je hodne povedeny komentár.

• (upraveno 2021-10-01T12:32:52+02:00)

@Ahmad: Kdybys to napsal pod příspěvky od Limda s formulací, že nemá smysl porovnávat pobyt u moře s CK a poznávání více památek, jak jsem psal včera, tak OK. Pokud to myslíš tak, že nemá smysl si udělat v rámci pobytu u moře podobný 1denní výlet do Luxoru, jaký měla Katka, tak nechápu, jak můžeš cestovat, když ti přijde časově nesmysl spojení míst vzdálených 290 km, tedy asi 3 h. jízdy autem či minivanem (busem 4 h.). Když se vyjede s CK brzo a dorazí pozdě, cestou se dá dospat a je na místě spousta času. Z Marsa Alam je to do Luxoru přes 350 km a z hotelů u Marsa Alam i přes 400 km, ale stále to je minivanem s CK v pohodě.

Pokud někdo poletí do Hurghady, tam pobyde individuálně pár dní, dojede busem 4 h. do Luxoru, stráví cestováním mezi Luxorem a Abú Simbelem dle svých časových možností 1 až 2 týdny, vrátí se zpět na pár dní do Hurghady a letí domů, je to podle mě ideální (a může být i nízkonákladový) itinerář pro cestovatele, který nechce trávit většinu času u moře, ale vidět ho chce včetně užití si šnorchlování.

@Peter_15: To bylo myšlené na Ahmada ironicky, když výše píšeš, že jsi to tak sám plánoval? Ty vždy něco plácneš a není z toho jasné, co jsi tím myslel.

Peter _15

@Libor_S, pod príspevkom je "pridať odpoveď" evokuje to skôr reakciu na daný konkrétny komentár a nie ako ďalší komentár v rade ( upresnim : na mobile ) tiež som "pridal odpoveď " pod tvojím príspevkom v domeni že to bude k tomuto príspevku . Budem s tím do budúcna počítať .

Samozrejme to bolo myslené na Ahmada ironicky. Rád odpoviem na ďalšie prípadné otázky , pokiaľ bude....

MIGUELAS

Cestopis jako tradičně u Kačky perfektní, v Egyptě jak v Hurghade tak v Sharmu jsme nekolikrat přes cestovku byli. Jen ty výlety za památkami bych moc nepřeceňoval. Údolí králů bylo ještě relativně v pohodě, ale třeba vylet do Káhiry do muzea a na pyramidy stál za prd. Strasne málo času všude, samé reklamní vsuvky jako výroba kobercu, parfémů, papíru... Na to času bylo dost. Stejně jako krátké výlety po Hurghade kde nás odvezli na odlehlé místo kde byl jeden velký krám se suvenýry ale 2x předrazenými, kde nás chtěli nechat dvě hodiny, že jsme celý autobus už rvali, že chceme zpátky.

Spíše bych na vlastní pěst vyzkoušel v normálních časech Tabu z Izraele. Byl tam jeden levný AI rezort, jméno si nevybavuju, teď na bookingu není, kdysi jsme ho měli booknuty ale zůstali jsme v Eilatu.

Jo, v Tabě, konkrétně v Taba Heights, jsme byli na vlastní pěst 2x na vánoce, přes Eilat, to bylo super. Ubytování jsme měli v Bayview T.H. a v El Wekala. Vše zcela bez problémů, snad jen ta doprava byla mírně komplikovanější... V 2017 nás týden pro 2 osoby vyšel sakumprásk na 17k, v 2018 už to bylo 20k, a v dalších letech jsem se díval, že ty hotely snad dvojnásobně zdražily, tak už jsem se o to dál nezajímal. Dnes bych asi volil tu cestovku do Marsy + výlet jako Kačka.

MIGUELAS

Máš pravdu, měl jsem na mysli El Wekala se shuttle busem k moři. Doufám, že nezkrachovali. Meli tam dva typy AI, pro Araby bez chlastu a pro ostatní se vším všudy. Doufám, že se mi tam podaří ještě dostat, i když levné to úplně taky není, všechny ty poplatky na izraelské i egyptské straně. Měl jsem to booknute těsně před covidem, nakonec jsme místo kombinace Eilat Taba brali Eilat Mrtvé moře, za par korun FR z BTS.

Pokud moře na vlastní pěst v této oblasti, tak spíš Akaba.

MIGUELAS

V Akabe jsem byl, ne v rezortu ale na malé městské plazi, jako jediného bílého mě tam po hodině začali všichni otravovat a necítil jsem se tam dobře, takže pobyt asi jen v hotelu se soukromou pláží. Ale v Tabe se mi líbil ten kontrast moře a hor.

To je pravda, to nemá chybu.

CESTUJI za KAČKU

V dobách, kdy byl "Covid "maximálně v knížkách Karla Čapka, jsem také plánovala let z Bratislavy do Eilatu za pětistovku (tam i zpět) a pak přesun místní MHD za pár korun rovnou z letiště do Taby. Uytování v hotelu Mövenpick garantovalo jak možnost procházet bez poplatků mezi Izraelem a Egyptem, tak i ubytování egyptské kategorie pětihvězdičkového hotelu a nádherného moře za pár korun plus kombinace památek Izraele... Dokonalost!

Jenže jsem to nestihla a teď je pro mě Izrael (PrRO nenaočkovanou) zapovězený..

👉 Zlatý Egypt s cestovkou!

Cestopis také chválím a dokonce jsem si nejdřív i říkal, že bych si dovedl představit někdy takto vycestovat. Např. kdybych měl náročnou práci (což se mi naštěstí s vyjímkou pár měsíců před 15 lety nikdy nestalo), potřeboval bych si odpočinout a neměl čas naplánovat pro mě obvyklý způsob cestování. S Egyptem to mám podobně jako Limda. Ačkoliv na památky moc nejsem, alespoň některé z egyptských bych rád už někdy viděl. Dosud do mých cestovatelských plánů nezapadal a odrazovalo mě, že se tam obvykle cestuje s cestovkou kvůli bezpečnosti, což je i dost drahé. Navíc jsem mnohokrát četl, že individuální cestování je zrovna v Egyptě dražší než s CK.

Přečtení cestopisu mě přimělo pročíst různé blogy o individuálním cestování po Egyptě (aktuální info se hledá těžko), prohledat booking a jízdní řády a zjistit, jaká je pravda. Pro lidi, kteří chtějí být v luxusním ubytování u moře s nějakými výlety (max. 1denní, jinak jsou dost drahé), je to tak, jak se píše. Pokud chce někdo cestovat levně po Egyptě, třeba s příletem do Hurghády (lety do Káhiry a Alexandie jsou dražší), tam pobýt pár dní, pak busem do Luxoru (zpáteční za 350 Kč), půjčit si kolo (toto raději ne v létě) a objet za 2,5 až 3 dny místní památky, jet vlakem s případnou zastávkou u památek do Asuánu a pak mít 1denní výlet na Abú Simbel, tak toto by neměl být problém pro dobrodružnějšího cestovatele a mělo by to vyjít velmi levně (při volbě nízkého komfortu možná o řád levněji než poznávací zájezdy s CK). Letenky do/z Hurghády jsou levné z několika měst s Easyjetem, který umožňuje bez příplatku trochu větší zavazadlo než Wizz.

Ještě napíšu něco k té obávané nebezpečnosti. V oblastech zmíněných v cestopisu se opravdu cestovat nedá nebo je u Káhiry nějaké riziko, i když podle mě počet teroristických útoků na turisty nebyl vyšší, než byl v předchozích letech v některých západoevropských zemích (tam ne na turisty, ale to je jedno). Pokud se rozhodne skupina teroristů zaútočit na turisty, těmi současnými opatřeními se tomu nezabrání. Když je někdo v nesprávný čas na nesprávném místě viz luxorský masakr, je jedno, jestli tam přijel v konvoji busů nebo na kole. Teroristi můžou snadno zaútočit na osamocený turistický minibus, protože v konvoji už dnes, co jsem četl, většinou nejezdí. A pokud je jejich cílem zasáhnout turistický ruch, vyberou si spíš skupinu turistů než osamoceného batůžkáře. Ta ranní shromaždiště turistů za tmy by byl lákavý cíl, tak je logické, že je důkladně hlídají a vypadá to dramaticky.

Je fakt, že tím, že tam cestuje minimum lidí individuálně, je takové cestování komplikovanější, pokud si nechce člověk platit často taxi (ve více lidech by to drahé nebylo). Např. nechtějí prodávat cizincům lístky na levnější vlaky, ale prý když si tam člověk vleze, už ho nevyhodí a lístek mu prodají. Dražší vlaky (kromě nočního z Káhiry na jih) jsou levné a nejde o cenu, ale že levnější jede v čase, kdy je potřeba. Problém může být delší zpoždění bez znalosti, jaké vlastně je, ale kdo má čas, sveze se levně. Někdy se zmiňuje otravování od prodejců a taxikářů, ale prý není horší než v Indii.

Kdyby si o tom chtěl někdo přečíst, dávám několik odkazů:

Mám naplánovanou cestu viz příklad výše (a stejně zpět) na prosinec, ale ještě bude záležet, jestli mi dle předpokladu skončí pracovní poměr na dobu určitou. Před tím určitě jedu do jižního Maroka a Z. Sahary, kde tě, Katko, asi budu (dle tvých náznaků na FB) aspoň částečně kopírovat. Plánuju trasu (po prvních dnech bez auta) Agadir - Merzouga - Dachla - Agadir, což asi bude taky nějakých 4000 km. Na obratník asi kašlu, už jsem je přejížděl mnohokrát a někdy snad ani nebyly označené (nebo jsem je přejel busem či stopem bez zastávky). Ale ty si tam třeba vyskočíš jako tento motorkář :-) https://youtu.be/OYHV3_1udbo

• Přidal se před 8 měs
  • (upraveno 2021-09-28T12:06:49+02:00)

Libore, na tu Západní Saharu budu hodně zvědavý, to by mě nenapadlo ani ve snu, i když vím, že se tam třeba z Kanárů léta, až to absolvujes, rád si přečtu tvůj trip report.

• (upraveno 2021-09-28T20:42:23+02:00)

Ahoj Libore! Těší mě, že mě sleduješ i na Facebooku! Budu ráda, když mě tam najdeš i jako soukromou osobu - Kateřina Ostrá. Máme tam super cestovatelské diskuzní fórum formou chatu a tvoje zkušenosti a znalosti by tam byly určitě hodně cenné!

Jinak máš pravdu, cestu máme v plánu stejnou! Kdy Západní Saharu jedeš?

Trasu máme obdobnou, akorát já vyjedu z Marakéše ( = pár km navíc🙈😁). Cíl je opravdu obratnik Raka, ale nevím, zda se budu moct jižněji než je Dachla vydat. Zařadit se do vojenských konvojů, které jedou jen 2x týdně a ješte je s tím spojené množství byrokracie, nehodlám. Zkusím a kam dojedu bez otočení (nebo zastřelení), tam dojedu. Cestu zpět si natahnu o 1000 km zajizdkou k alžírský hranicím, kde plánují noc pod saharskými hvězdami uprostřed pouště. Ráda bych i Atlas, ale mám na vše jen 7 čistých dnů..

Každopádně plán je jedna věc, realita druhá. Hlavně současné omezení NEočkovaných lidí vzdálit se z města, kam přiletí... To samozřejmě plánuji ignorovat, ale nevím zda 4 100 plánovaných kilometrů nebude trošku "vo držku" 🙈😁

Jinak je mi jasné, že už sis musel tuto destinaci progooglit a zjistit spoustu zajímavých věcí, takže za jakýkoliv sdílený článek nebo informace budu vděčná 🙏 Přece jenom to plánuji sama, to je lepší, když je člověk připravený a informovaný. Díky!

CESTUJI za KAČKU

Miguelas, do Dachly se lítá, ale rozhodně to není za KAČKU...😁 Naopak cest ale Marakeš nebo od listopadu, kdy se začne letat I Agadir - to je jiná liga 👌

Benzín je na ZS bez daně 🤷‍♀️

• (upraveno 2021-09-29T00:52:05+02:00)

Ahoj Katko, díky za pozvání do chatu, ale jednak bych svou přítomnost na netu potřeboval spíš omezit než rozšířit a taky mám k FB celkem negativní postoj. Udělal jsem si účet kdysi jen kvůli slevě na cestovní pojištění (u dlouhých cest to bylo znát) a pak jsem tam chodil jen vyjímečně, třeba sledovat Foresta Trenze (který se ke mně jednou přidal do Norska), když cestoval dodávkou po Evropě a Maroku. Za posledního půl roku jsem tam byl asi jen 2x, a to když jsem byl zvědavý, kam se chystáš :-)

Přílet do Agadiru mám 11.11. večer a odlet 28.11. Půjčení auta předpokládám až od 15. nebo 16.11. po úvodním cestování busem. Trochu víc zdržet bych se chtěl mezi Warzazátem a Merzougou, kde je asi nejhezčí část Maroka, co jsem tak zatím zjistil, ale jinak to bude asi hlavně roadtrip s krátkými zastávkami. Délka pobytu v Dachle bude záležet na tom, kolik času bude zbývat do odletu, což asi nebude moc.

O konvojích na jihu jsem nic nečetl (ty pár let staré články byly o bezproblémové cestě), ale aktuální info se těžko hledá a s plánováním této části cesty jsem začal před pár dny a myslím, že to moc řešit nebudu (vytisknu si hodně kopií s osobními údaji pro checkpointy a hotely, jak doporučují weby, ale jinak nevím, co bych ještě hledal).

Chceš jet přes Zagoru (a z ní si zajet na jih) nebo uhnout na sever už po R111? Hvězdy z pouště budou asi stejně dobré i nedaleko od oceánu, kde je poušť taky. Jasně že být mezi velkými písečnými dunami by bylo lepší, ale na to asi nebudeš mít čas. Na rozdíl od Erg Chebbi (Merzouga), kde se dojede po asfaltu až k velkým dunám, je to u Zagory časově náročnější viz https://realcamplife.com/maroko-...rg-chebbi/

Řekl bych, že se budeš muset spokojit s malými dunami při pozorování hvězd z pouště, na což by asi stačilo přespat někde třeba severně od Al-'Ajúnu (Laayoune) v autě poblíž silnice (ale raději ne moc daleko od ní, protože jsou na Z.S. občas miny a taky bys mohla dopadnout při krátkém výletu mimo asfalt podobně jako na Sicílii). Nevím ale, jaký je tam provoz a jestli by hned někdo nezastavoval u zaparkovaného auta. Možná by to bylo dobré na užití si večera pod hvězdami na poušti a pak raději dojet do města (nebo vrátit se do města po předchozím ubytování). Já asi někdy zkusím přespat v autě, ale spíš na nějakém parkovišti dál od silnice (třeba u oceánu) a dál od obydlí, pokud najdu vhodné místo, ale u hlavní silnice by se mi spát nechtělo.

Máš jen 7 kalendářních dní nebo auto na 7x24 h.? Nedávno jsi psala, že už si cesty chceš prodlužovat, tak jsem myslel, že máš na 4000 km víc času. Jestli pojedeš sama, to si dáš. Tonic jel za podobný čas (8 dní včetně letu) podobnou trasu, ale jen 2600 km bez Dachly a zajížďky k alžírským hranicím a bylo to na něj moc času v autě (jeli 3): https://tonicove.sk/marhaba-maroko/

Každý to má ale jinak a někoho to takto baví a cesta je cíl. Jednou v Austrálii jsem pospíchal na odlet na Fidži a Tonga a po předchozích zdrženích jsem musel ujet 3000 km (Mataranka - Brisbane) za 3 dny (sám). Bylo to bez dálnic a často proti větru v hranatém teréňáku, takže obvykle max. 100 km/h. Spal jsem každou noc o hodinu míň po asi 5 h. tu poslední a jednou poslední den už jsem měl krátký mikrospánek (nejde jen o nedostatek spánku, ale samá rovina bez zatáček a téměř bez provozu udržení pozornosti nepřidá) s lehkým stáčením se na krajnici, ale vše dobře dopadlo. Sice do mě narazil na okraji Brisbane náklaďák po vyjetí se souběžného pruhu na zelenou, ale to nebyla moje vina a na autu to nebylo znát kromě důlku v blatníku a toho, že jsem měl zadní boční okýnko roztříštěné v posteli (jeho výměnu mi po mém návratu do Brisbane řidič zaplatil).

Nenaočkovaní mají blbý už to, že PCR test má být proveden 48 h. před příletem, což může být problém. U letů s přestupem bude možná třeba i antigen na první let, pokud neseženeš PCR provedený stejný den. Vhodných přímých letů v říjnu asi moc není. Nevím, jak hlídají cestování cizinců z těch 3 měst, ale když pojedeš autem, tak to snad projde. Nejlepší by bylo přiletět do Agadiru, kde je letiště daleko od města a kde bys z půjčovny vůbec do Agadiru nemusela jet.

Do Dachly je to drahé i busem s ohledem na velkou vzdálenost (asi 1300 Kč 1 směr). To se musí brát, že i cesta je cíl. Nebo pobýt na místě delší dobu, aby se náklady na den cesty snížily (nejlépe velkou část zimy v obytném autě jako někteří západoevropští důchodci).

CESTUJI za KAČKU

Tak předně ti závidím sociální dostanc (o to víc mě těší, že koukneš občas na MĚ :) ), už bych taky potřebovala nějaké bezinternetové pásmo :) a současně počet dní, které sis na tento trip udělal. U mě bohužel užerou přestupy (do Maroka to do listopadu jinak levně nejde). I kdyžbudu pryč 12 dní, těch čistejch marockejch je výrazně méně. Čímž odpovídám i na to, že TOTO je pro mě velké natažení dřívějších cest a jistá forma zvolnění .D

Souhlasím s tím, že informací je o ZS opravdu málo a téměř nic aktuálního, tedy z doby covidové. Tonica jsem samozřejmě četla, dokonce jsem jej již otravovala s pár dotazy (fakt se připravuji! :D ). Nejlepší zdroje jsou pro mě v tuto chvíli vlogy na YT, i když je opruz probrat se některým brakem a diskuze na FB fórech. Hodně lidí létá přímo do Dachly, coby letoviska, ale to bohužel nejsou informace, které by pro mě byly užitečné. Autobus jsem si taky našla, vycházel na 410 MAD v jednom směru, tedy okolo tisícovky tam i zpět. Z Agadiru. Což by pro mě znamenalo plus 2x 160 MAD za bus z Marakeše do Agadiru a hlavně 20 hodinouvou jízdu pouští, kde si nemůžu udělat zastávky a užít oceán. Sice by šlo využít výhod nočních jízd - ušetřit za ubytko a ještě využít čas spánku na cestu, ale pořád mi časově lépe vychází auto. Samozřejmě velkou neznámou je čas prodlev na checkpointech. Vytištěné a nakopírované informace jsou samozřejmost, ale víš jak - někdo projede i česko chorvatské hranice bez zastavení a někdo tvrdne v koloně půl den.

V Dachle plánuji 2 noci (pokud se nic nepo.ere) a přesun právě do oblasti Erg Chebbi. Tam dvě noci, přičemž jedna bude hodně pozdní příjezdová. Určitě chci ještě pár zastávek cestou do Marakeše a i na Marakeš chci alespoň 1 den, protože místní atmosféra je prostě boží.

S těmi PCR testy s platností 48 hodin a mým přestupem počtám - bude to o prsa ruské gymnastky :D Agadir by byl coby přílet rozhodně strategičtější (je o o 3 h jízdy blíž k cíli a jak říkáš - není tam tak jasné porušení lockdowvnu. No bohužel - tam se za 12 EUR v říjnu nedostanu :D Jinak jsem četla hodně diskuzí místních obyvatel na FB a ti se shodují, že kontroly jsou hlavně u místních obyvael, turisté se nekonktrolují. Tak uvidím.

Navíc - ještě furt mi můžou zrušit letenky... Každopádně pokud to klapne, tak si myslím, že do tvého odjezdu stihnu napsat i cestopis! Tak tam zkusím nacpat všechno podstatné ;)

Oproti nějakým tvým cestám (vzpomínám si na severní Itálii) to asi fakt zvolnění bude, ale správné slovo do nadpisu cestopisu ne :-)

Aktuální ceny z webů 2 hlavních celonárodních dopravců jsou 550 MAD za lístek Agadir - Dachla. O zdržení na checkpointech jsem nezaznamenal nikde zmínku, ale čekal bych, že delší čas tam bude plný bus než auto - a tolik lidí jako v létě do Chorvatska do Dachly v zimě nejezdí :-). Krátké protažení nohou stejně není na škodu.

Ta Dachla by pro mě nebyla tak nutná, abych se tam trmácel busem nebo si platil ještě dražší letenku. Cesta přes poušť, kde téměř není nic k vidění, má ale něco do sebe. A tady je navíc část cesty nedaleko oceánu. Očekávám, že mi to vzdáleně připomene cestování po Západní Austrálii (mou neoblíbenější část ze země, kde jsem cestováním strávil celkem 9 měsíců), kde třeba 500 km nebylo nic zajímavého kromě občasných zvířat, ale o to víc si člověk užil nějaké krásné místo na pobřeží či ve vnitrozemí bez lidí. Nakonec asi nejlíp jsem si užil na cestách oceán, když jsem šel na NZ (kde je tolik atraktivních míst) po celkem obyčejné pláži, ale téměř bez lidí a necelých 90 km (a ještě jsem si to při další cestě zopakoval): https://www.zonerama.com/liborst.../136393988

Jo už jsem si to přes google spočítal, že těch 1000 km navíc odpovídá Erg Chebbi. To mi přijde fakt škoda projet ty nejkrásnější oblasti Maroka od Erg Chebbi do Marrakéše (hlavně východně od Warzazátu) jen s pár rychlými zastávkami. Ještě mě něco napadlo - víc v SZ.

CESTUJI za KAČKU

I ja se těším na oceán bez lidí, který bude věnovaný pouští. Pár míst k zastavení tam určitě je a i bez památek a zajímavosti to bude určitě super čas - ostatně v té nejlepší společnosti (sama se sebou😁). Někdy je opravdu víc cesta než cíl a pokud jsi četl na mém FB dobře, tahle cesta je narozeninová, a tudíž prostě jiná.

Jinak jízdenka z Agadir jde za 410, noční bus. Furt je to ale moc a nula svobody cestou. Naopak jsem někde v diskuzi četla, že autobusy na checkpointech projíždí památkově a rychle, u aut je to o "štěstí". A že toho mám na cestách za dva‼😁😁

Avatar uživatele Limda
Limda

Nečekala bych, že můj první komentář k cestopisu poputuje zrovna k Egyptu, ale už je to tak. :-D Každopádně musím celej tenhle sloh hrozně pochválit. Úplně to popsalo moje dojmy z toho, že se Egyptu bráním jak čert kříži (ač si ty památky přeju vidět už přes 20 let), ale prostě ta cestovka. A pokaždý mě drásá, že kdykoli si to spočítám po vlastní trase, tak to vyjde dráž a všechno kolem je podstatně větší otrava. Tohle je ale všechno tak perfektně shrnutý, že tu CK snad konečně vezmu na milost a odhodlám se k podobnému kroku. Tak ještě jednou díky a přeju hodně dalších spokojených cest. :-)

jarolein

Ahojda, nemyslím, že Egypt po vlastní ose je zase tak finančně nedostižný. Týden v Egyptě je pro mě osobně málo, ale 2 týdny v jednom hotelu už zase opruz, proto jsem už několikrát zkombinoval letenku a 2 různé hotely, každý na 1 týden. Protože se hodně potápíme, volíme většinou Marsa Alam, nebo Sharm (který má tu výhodu, že je bezvízový v případě, že neopustíš Sinaj. Jsme ze SV Čech, využíváme hodně k odletu Berlin (Easy Jet), ale už jsme za slušný peníze letěli z Prahy přes Istanbul s Pegasus Airlines. Aktuálně např. cena letenky do Marsa Alam na jaře 2022 (jarní prázdniny) 100,- Eur + 4* hotel s AI od německé cestovky na 1 týden 100 - 150 Eur/osoba. K tomu samozřejmě transfery z letiště, ale ve čtyřech se to vždy dalo.

CESTUJI za KAČKU

Je fakt, ze jsem teď viděla letenky do Hurghady z Říma (wizz) za tisícovku tam i zpět. Zpáteční Řím se dá za 500... No a pokud člověk kapne na akci na bookingu nebo není vrchol sezóny...

Jenže pak máš superlast za 7 tis do 5* na týden s all inclusive, taky s transfery, zajištěným testováním a no stres cestou...

Těžko říct. Každý má možnost volby. Každopádně cestovku bych u Egypta nezatracovala.

Avatar uživatele Limda
Limda

To já to nemyslela tak, že by byl finančně nedostižný. To vůbec. Spíš, že oproti akci s cestovkou se to ve finále fakt bohužel nevyplatí. Já Egypt po vlastní ose plánovala loni na jaře, načež mi to překazil Covid. Ale vždycky to vyšlo aspoň na 25 tisíc pro dva za letenky, jedno z levnějších ubytování bez jídla a půjčení auta na nějakých 8-10 dní. Což bych byla ochotná klidně dát s vědomím, že bych pak po tom Egyptě mohla cestovat fakt svobodně a bez stavení na každém kontrolním stanovišti. (V tomhle případě bych nerada, aby to vyznělo, že tam tu bezpečnost chci podceňovat a přijde mi to zbytečné, jen je to prostě otrava a ne něco, na co by se člověk těšil.) A tak mi z toho pořád vychází líp, do toho Egypta vyrazit s cestovkou, nemuset nic řešit a akorát ty výlety vymyslet individuálně s někým místním. A když je člověk časově flexibilní, tak zrovna do toho Egypta jdou sehnat ty LM na poslední chvíli i za 6 tisíc na osobu a tam pak už asi není o čem. A to říkám jako zapřísáhlý odpůrce cestovek, kterýmu přijde pro sebe zbytečný jak bydlet v 5*, tak mít all in. :-D

• (upraveno 2021-09-30T23:26:36+02:00)

@Limda: Nějak nerozumím tomu tvému porovnávání pobytu s CK u moře, když evidentně chceš poznávat většinu času památky. Pokud ti stačí část památek z Luxoru, které se dají zvládnou za 1denní výlet, případně jiné z Luxoru při 2. takovém výletu, tak ano. Pokud chceš vidět i další památky, je třeba cestovat na vícedenní výlety (ideálně okruh), které jsou výrazně dražší a kdy už ztrácí smysl mít zaplacený AI v luxusním hotelu.

Myslíš, že nějaký místní by svezl 2 lidi ve svém autě na takový dlouhý celodenní výlet výrazně levněji než měla Katka? Možná své kamarády ano, ale když tam nikoho neznáš, tak těžko. Nakonec proč nejet do Egypta víckrát? Jednou na LM za 6 tisíc a jindy individuálně okruh (ale to auto bych asi nedoporučoval kromě výletu z Hurghady do Luxoru, jak jeli ti dva na mém odkazu etabroad.com).

Libore, souhlas!

Krakonoš

Kačko, super cestopis, já tě fakt žeru. K absolutnímu štěstí mi chybí už jen tvá návštěva našich velehor, podzim tady mám volněji a nabízím all inclusive, vedle kterého by ti Egypt připadal jako půst.

😁😁😁

Egypt jako půst...jsem mrtvá!!!

A to je za Kačku? Koupit si zájezd? OK, tak zkusíme jiný rýpanec... Nezkusila autorka zaplatit CK namísto korun něčím jiným? Nebo obelstít vízové úředníky? Nebo si v Egyptě netroufla to, co v západní Evropě?

Nějaká frustrace? Mindrák?

Z takových lidí? Ano, frustrace, zklamání, rozpaky. Těch pocitů je víc. Úplná diagnóza. Chápu, že zde jsem v menšině, ale tak už to někdy bývá.

Máš recht. Koupit si zájezd není žádná odvaha 😁

I když vlastně jak u koho.

U tebe určitě ne.

U člověka jako já...DOST ✌😁

Díky za kompliment! Chtělo to sebezapření a kus odvahy, ale tvá obdivná zpětná vazba je pro mě motivací zkusit cestovku i v budoucnu🙏

Mirjur....jsi Bůh🙏🔝, ale TOHLE nestojí za tvůj komentář 😁 Radši mi napiš, kdy dáme ten JMK sraz a nebo že těch 4 tis. KM následující cesty bude stejně vtipných jako komentář pana TRAPA🙏😁

Avatar uživatele ebarinova1
ebarinova1

Super, zážitku dostatek. Příští rok zkusíme tuhle destinaci :)

CESTUJI za KAČKU

Dokonalé počasí, kuchyně i moře je zde jistota! :)

Avatar uživatele Alena Svobodová
Alena Svobodová

Krásný cestopis jako vždycky. Především musím ocenit praktičnost a doporučení pro ty, kteří v Egyptě (jako já) ještě nebyli. Ten výlet byl napráskaný, ale zasvítily mi při tom čtení oči. Ubytování krásné, moře krásné. Přiznám se, že mě to láká taky, ale rozhodně hlavně jako zimní útěk. Když už nám předvídají tu tvrdou zimu... Rozhodně souhlasím s tím, že využít cestovku není ponižující, když po vlastní ose je to nejenom nebezpečnější ale i dražší. Byla jsem takhle před pár lety na Santorini právě z finančních důvodů.

CESTUJI za KAČKU

Souhlasím s tím, že Egypt je lepší v zimě ✌ U mě rozhodl danej termín a šílené ceny všeho jiného.

Jinak za LM holiday byla fakt TOP, hlavně ten nadšený výklad se skvělou češtinou. A taky souhlasím, že na cestovce není nic špatného, pokud vyjde cenově stejně jako na vlastní pěst a nebo má nějakou adekvátní přidanou hodnotu. Což se často nastává. A ani na čistě odpočinkové dovolené nevidím nic špatně, jen pro mě je 8 dní moc no🤷‍♀️😁 Už se těším na svou další cestu, to bude všechno jen ne relax✌😁

A jsem ráda, že byl pro někoho i tento "cestopis" zdrojem informací a třeba i motivací🙏

Martin Vícha

Tak asi jako každý, kdo tě trochu zná, jsem byl zvědavý, jak dopadne varianta "Kačka s cestovkou" :-D. No rozhodně to nebyla jenom válečka v resortu... ten výlet do Luxoru byl suprovní, navíc když tam není tolik lidí. Když by tedy někdy nastala varianta, že bych překonal svůj odpor vůči muslimským destinacím, tak s chutí využiju uvedené tipy na cestovku.

Celkem chápu, že jsi byla nadšená z toho, že se prakticky nemusíš o nic starat a jen se "vezeš". Někdy to je fakt příjemná změna a cesta na "zadní sedačce", není vůbec špatná :-D (kor když je to sedačka bílé audiny :-) ).

Ten závěrečný "suvenýr"... to byl teda masakr, ale (zase) jsi to zvládla, tak jako zvládneš tu následující cestu!

CESTUJI za KAČKU

V Egyptě tu muslimskou většinu moc nevnímáš - pokud jsi tam s CK... Snaží se o to, aby ses v resortech cítil jako doma, a to se jim daří. Vézt se je fakt fajn, i když to není úplně můj styl. Asi by mi víc vyhovovalo v jednom tripu vést a vézt se, což je ale u mě kombinace dost nereálná :)

Teď mě napadlo - já si to vlastně můžu vyzkoušet s tebou! Příští naší cestu ti s radostí přenechám volant, a je jedno zda audiny :)

No a závěrečný suvenýr raději nebudu komentovat... :D :D

My jsme se vratili s rodinou vcera z Hurgahdy, nebot nam Cedok zrusil poznavacku v Turecku a pojisteni nevraci, coz ostani ano. nechtel puvodne vratit ani penize za zajezd, vnucoval voucher. Cedok, ehm spise Podok (pac to jsou polaci) uz v zadnem pripade !

Vybrali jsme Eximtours, Hawai Dreams. Celkove jsme zklamani (slabe slovo). Kazdy den jsme meli zaplaceny fakultativni zajezd. Cena neni konecna, vzdy si ti unterwasermani na vas neco vymysli. Jednou musite zaplatit za RF komunikator 5 ecek na os, nebot pry v muzeu neni povoleny vyklad (vsichni ostatni kolem vas vyklad meli klasicky), na safari predrazeny hadr na hlavu ze 5 ecek a 3Ecka za pujceni bryli. Na 400km trasu vas nacpou do dobytcaku Toyota Coaster, ktera ma dvoumontaz a listova pera a kde se nevejdu mezi 'sedacky'. Kdyz toto reklamuji u delegata, ubezpeci me, ze do Kahiry pojede velky MB. Rano jsme prekvapeni, ze opet jede dobytcak. Lmholidays jsem nasel az nyni, kdy kontroluji ceny, pac internet v Egypte je stejny scheiss DSL jako v Turecku a jinde a neda se na tom pracovat. Za to bych si nevzal ani korunu pred 25 ti ltey, kdyz jsme poskytovali prvni garantovane WiFi. Na druhou stranu, vystehoval bych tam vsechny blazny, kterym jsou dnes 4megabity rychlosti malo! Takze za me Egypt uz ne, je to jen pro ty co se chteji prezirat a ze tech vykrmenych prasatek kolem vas je. Levneji vsak vychazi poznavacka Turecko ( z Katowic) a sluzby jsou na vyssi urovni.

CESTUJI za KAČKU

Tak to je mazec. Mrzí mě tvá zklamání, ale myslím, že Egypt jako takovej si to nezaslouží.. Prostě jsi měl smůlu na CK a asi i na ubytko.

Cestovku LM jsem našla náhodou a vím, že když příště poletim Egypt, tak Asuan na 2 dny jedině s nima. A nebo rovnou jejich plavbu po Nilu🔝 🙏

Každopádně Turecko je taky super. Byla jsem v únoru na vlastní pěst a mám tu zemi v hledáčku na měsíční trip. Je toho tam milion, země nekonecne velká, všude něco, skvělé nízkonákladové přelety, boží jídlo a vše ZA KAČKU ✌

Na druhou stranu....Rudé moře je nejkrásnější ze všech moři - v létě teplé jako kafe, v zimě příjemné....a ten korál a podmořský svět !!!

Turecko a Rudé moře podepisuji.

CESTUJI za KAČKU

Turecko bylo boží, hned bych ho zopakovala!💛

Perfektní, byl jsem zvědavý, jak tento pro tebe netradiční trip zhodnotíš, Kačko. Pro bezstarostný týdenní relax zřejmě ideální volba, takže díky za tip na destinaci (Marsa) i na způsob řešení výletu.

PS. ten faraón to byl teda opravdu pech, zrovna v tvém případě, při takové prevenci, bych to tedy nečekal... :-) Možná nemělas ten rum míchat s kolou, kdoví, co v ní bylo... :-)

• (upraveno 2021-09-19T21:50:17+02:00)

😁😁😁🔝 Znáš mě jak svý boty!! Taky jsem říkala, že ta cola byla DIVNÁ 😁

Jinak díky za zpětnou vazbu. Vím, že tohle není cestopis pro dobrodruhy na CL, ale pro mě to fakt adrenalin a dobrodružství bylo. 7 dní nicnedělání! Snídaně, obědy a večeře- vše teplé a v klidu! Žádnej itinerář! A Pak závěr- vzbudit se o půlnoci, vědět, že za 4 h letíš, budeš procházet kontrolami teploty a celej hoříš....Navic víš, že pokud autobus nepojede na letiště slíbených 10 minut, ale 15, bude cesta na letištní WC atak na rekord Usaina Bolta... Tohle vše bylo Něco, na co si vzpomenu i za 20 let. Taky na ten koral, rybky, neskutečný obžerství a na po letech přečtení knihu někde na cestě. A že ta knížka - BĚH O ŽIVOT - byla deja vu!

Teď řeším opačný trip a myslím, že se z těch aktualizací MZV poseru ještě před odletem...😁

Avatar uživatele jitka.vlckova
jitka.vlckova

Super, zážitky a tvuj vytříbený sloh jako vždy 🧡

Jity, už musíme "napsat" něco spolu! Vždyť je to od naší Malorky půl rok!! 😱😊

Jana Pernicová

Kafe s citronem pomáhá i na migrénu 👌 😊

CESTUJI za KAČKU

A nedávno mi jedna vytříbená společnost seniorů sdělila, že i na opici! Člověk má pocit, že ví o životě vše a přitom se stále učí! Mnohdy zcela převratové informace!!! :D

...mám za sebou 3 tydny Korsiku a nyní jsem na mésíc na Sardegne u La Maddalena a přede mnou okruh po obvodu ostrova...bez plánu, který vznikne den ze dne...BELLA SARDEGNA...GIU :-)

Krása, užívej 🍸👍

Další cestopisy, které napsal CESTUJI za KAČKU

🙏 Praktické
JAK SE SBALIT DO PŘÍRUČÁKU?
CESTUJI za KAČKU 2021-10-10T20:46:22+02:00 66 komentářů
Česká republika 2021

Zrovna to dělám, tak jsem vám to svoje balení sepsala. Hezky nestručně a hezky VINNĚ🍸, jak jste u mě zvyklí .. Zrovna to dělám, a protože mi často na toto téma píšete, tak jsem vám to svoje balení sepsala. Hezky nestručně a hezky VINNĚ, jak jste u mě zvyklí . No a pokud vás napadne ještě něco, co je dobré…

LIPARSKÉ OSTROVY za KAČKU
CESTUJI za KAČKU 2021-07-28T15:11:44+02:00 95 komentářů
Itálie 2021

Šest Liparských ostrovů ze sedmi a kousek Sicílie za jeden tyden: dechberoucí a neškodné erupce legendární sopky Stromboli, historické centrum Lipari, úžasnej kráter a termální prameny Vulcana, odlehl. Šest Liparských ostrovů ze sedmi a kousek Sicílie za jeden tyden: dechberoucí erupce legendární sopky Stromboli, historické centrum Lipari, úžasnej kráter a termální prameny Vulcana, odlehlé Filicudi…

SICÍLIE podruhé za KAČKU
CESTUJI za KAČKU 2021-07-17T18:51:01+02:00 26 komentářů
Itálie 2021

Největší ostrov Středomoří, ostrov proslulý působením mafie, ostrov kontrastů - od italské vesnice přes nádech orientu, arabský svět,.. až po Asii. Od všeho je zde stopa. Taky nejvyšší činná sopka.... Největší ostrov Středomoří, ostrov proslulý působením mafie, ostrov kontrastů - od italské vesnice přes nádech orientu, arabský svět,.. až po Asii. Od všeho je zde stopa. Taky nejvyšší činná sopka…

KARLOVY VARY za KAČKU
CESTUJI za KAČKU 2021-07-07T23:58:18+02:00 4 komentáře
Česká republika 2021

Karlovy Vary - to jsou vřídla, kolonády, termální prameny a vůbec nejslavnější české lázně. Taky lázeňské oplatky, becherovka nebo matonka. Jsou to ale i nádherné vyhlídky, rozhledny, lesy a vůbec ... Karlovy Vary - to jsou vřídla, kolonády, termální prameny a vůbec nejslavnější české lázně. Taky lázeňské oplatky, becherovka nebo matonka. Jsou to ale i nádherné vyhlídky, rozhledny, lesy a vůbec -…