
Fenomén Getty
Cestopis z roku 2015 napsala Ladislava Kotačková
Nad Los Angeles, nad San Diego Freeway 405, 270 m.n.m., se vypíná Getty centrum. Je příkladem mecenášství, ale také ukázkou, že peníze nejsou zárukou štěstí, ale mohou sehrát i tragickou roli. Vysvětlí Vám vše odkaz na mé video. Getty center - překrásný areál plný umění, dostupný naprosto zdarma! Nemusíte mít auto, dopravíte se sem v pohodě autobusem, který vás bude stát max. 3 dolary, i když pojedete třeba až z centra. Kdo milujete umění, udělejte si čas na toto místo, chce to celý den. Od zastávky autobusu vyjedete nahoru speciálním vláčkem, opět zdarma. Budete stoupat nad dálnicí a začnou se otevírat pohledy na Los Angeles. A co teprve nahoře! Uvidíte od Malibu, přes Santa Monicu (za ní bude vykukovat ostrov Catalina), budete mít jako na dlani Century City a také Downtown.
Už před vstupem najdete sochy od Maillola, Henryho Moora, mobily Caldera a jiné skvosty, a to teprve chodíte po nádherných zahradách a venkovních prostorách. Architektem byl Richard Meier. Stavby musí odolat i zemětřesení. Můžete zde zdarma i bádat a studovat v knihovně. I českých stop tu pár najdete, navíc Getty trust podpořil i české vědce a opravu některách památek v Čechách!
A co teprve dechberoucí pohledy na Los Angeles z výšky 270 metrů nad mořem. Ale seznamte se i s tragickým příběhem o prokletí rodu Getty... J.P. Getty senior byl znám jako milovník umění, žen a peněz. Vlastní rodina ho příliš nezajímala (měl několik manželek, několik dětí a vnuků a bezpočet milenek), city moc nepěstoval. Zapisoval si výdaje za každý šálek kávy, pro své hosty ve vlastním domě zřídil telefonní přístroj na mince, aby nevolali za jeho peníze a v restauraci si pochutnal jen tehdy, pokud jej někdo pozval. Na zaplacení výkupného za vnuka dal jen tak vysokou částku, kterou si mohl odepsat z daní a svému synu zbytek půjčil na 4% úrok... Za obraz či sochu byl však ochoten bez mrknutí oka utratit několik milionů! Po smrti překvapil své dědice nemilou závětí - odkázal všecek svůj majetek pro společnost Getty Trust, kterou pověřil nákupem uměleckých děl, vybudováním obrovského centra umění s galeriemi, knihovnami, badatelnou, zahradami - podmínkou bylo, že bude VŠE PŘÍSTUPNÉ ZDARMA.
Byl tedy zakoupen pozemek na pustém kopci plném chřestýšů nad rušnou dálnicí 405 s výhledem na celé Los Angeles. Byl vybrán jeden z nejlepších světových architektů Richard Meier. Stavby by měly odolat zemětřesení až 7,5 stupně Richterovy stupnice. Ve sbírkách jsou i fotografie českého génia Josefa Sudka nebo dílo u nás opomíjeného scénografa Národního divadla Vlastislava Hoffmana. Mnoho českých odborníků získalo dolarové granty pro svou práci v umění, Getty Trust se podílel i na financování oprav krovů hradu Sychrov nebo památek v Olomouci. Getty center je opravdu fenomén, který nemá ve světě srovnání. Ovšem příběh rodového prokletí a neštěstí většiny jednotlivých členů rodiny jen dokazuje, že štěstí si za peníze nekoupíš...
Video Vám řekne víc: youtube.com/watch?v=XG81L0ZkSIc
Jak se ti cestopis líbil?

Ladislava Kotačková procestovala 10 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Severní Ameriku. Na Cestujlevne.com se přidala před 3 lety a napsala pro tebe 2 úžasné cestopisy.
Zobrazit profil1 komentář
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
No a? Např. Britské muzeum, Národní galerie a mnoho jiných v Londýně jsou také přístupné zdarma.
Jinak zajímavý příběh, ale to nic nemění na tom, že přístupnost zdarma v kombinaci s velkou uměleckou sbírkou není světový unikát.