
- Cestopisy
- Evropa
- Česká republika
- JAK SE SBALIT DO PŘÍRUČÁKU?
JAK SE SBALIT DO PŘÍRUČÁKU?

Zrovna to dělám, a protože mi často na toto téma píšete, tak jsem vám to svoje balení sepsala. Hezky nestručně a hezky VINNĚ, jak jste u mě zvyklí . No a pokud vás napadne ještě něco, co je dobré vzít nebo jak ušetřit místo, pište - ráda doplním. Jen ať to nejsou roušky a antigenní testy! Ty snad brzo z našich cest zmizí...
Pro hodně lidí je představa, že se na svoji cestu zabalí pouze do příručního zavazadla naprosto nepředstavitelná. Úplné sci-fi. Přitom to jde a je úplně jedno, jestli jedeš na týden, na 3 dny nebo na měsíc. A to i přes fakt, kdy jsi naprosto normální ženská a jako taková běžně dennodenně taháš 5 kg kabelku!
Zabalit se do příručního zavazadla znamená jediné – přemýšlet nad každou drobností, kterou do tohoto zavazadla vložíš. Každý gram v ruce musíš opravdu zvážit. Nemyslím tím zvážit na váze, ale zvážit jeho význam na svojí cestě.
Dostat se k rozhodnutí balit se na své cesty pouze do příručního zavazadla je určitý proces. Resp. osobní vývoj. Nejde ho moc urychlit a opravdu jen málokdo to dá na první pokus. Každopádně to všem doporučuji. Já jsem také začala cestovat s povoleným odbaveným zavazadlem. Třeba před 6 lety na Kubu jsem na svých zádech táhla 24 kilovou krosnu o objemu 80 l a k tomu příručák. Na Kubu! Do tepla, kde mi opravdu stačily pouze plavky, tílko a žabky… Měsíc jsem tu krosnu každý den krámovala, tahala ji na zádech, zavazela mi v autech při přesunech, skoro nic jsem z ní nepotřebovala. Bála jsem se jí kdekoliv nechat, protože jsem v ní měla přece svoje důležité věci. Víc jak tři čtvrtiny těchto věcí jsem dovezla bez jediného použití, zato vlhké a skoro plesnivé, domů..
Další rok jsem zkusila poprvé příruční zavazadlo. Bylo sice napěchované do nadlimitních rozměrů, ale prošlo. No a od té doby už jenom ubírám. Ubírám věcí, ale přidávám si na osobní svobodě.
DÍKY PŘÍRUČÁKU ŠETŘÍM:
Peníze – zejména u nízkonákladových letenek tady po Evropě je v ceně letenky, kterou si najdeš na internetu, pouze malé příruční zavazadlo. Jeden kus. Pokud budeš chtít kufr do podpalubí nebo alespoň větší zavazadlo na palubu, bude tě to stát příplatky… Mnohdy je tento příplatek skoro stejný, jako cena letenky, což mě osobně nejvíc naučilo minimalismu. Ještě nikdy jsem na své cestě za zavazadlo nepřiplácela. Dokonce ani na Island, kde byla v prosinci fakt zima a plavky + tílko tam opravdu nestačily. Jo a ženský - i já jsem jedna z vás! Ta, co v běžném životě denně vláčí 5ti kilovou kabelku úplně všude, protože v ní “všechno” může potřebovat.
Čas (což jsou vlastně taky peníze) – každé zavazadlo do podpalubí, tedy k odbavení, je minimálně hodina na letišti navíc před odletem. Musíš vystát frontu, ve které své zavazadlo odbavíš. Totéž po přistání v tvé destinaci – opět další čekání na zavazadla, kolikrát i víc jak hodina. Vůbec nebudu mluvit o tom, že kdykoliv strčíš zavazadlo do podpalubí, určitě si minimálně desetkrát během letu řekneš, zda doletí s tebou. Opravdu totiž není výjimka, že se zavazadla po cestě někde ztratí. Nebo poškodí. Nebo ti ho prostě někdo rozkrade. Čas ale nešetřím jenom na letišti. Čas šetřím i balením zavazadla, protože zabalit 8 kg a pětadvacet je prostě třetina práce. Totéž po příletu domů ze svých cest – rozhodně jednodušší vybalit 8 kilový batůžek než celý kufr.
Svá záda – je opravdu velký rozdíl, když na zádech taháš batoh 8 kg nebo 25. Jasně, existují krosny z odlehčených materiálů, které pojmou kdeco a jeví se celkem malým dojmem. Váhu ale neoklameš. Pokud si do zavazadla nakrámuješ přes 20 kg, je to neskutečná zátěž pro tvoje záda a pro tvoje zdraví. Navíc tě to strašně limituje. Kdykoliv někam přijedeš, musíš řešit prvně to, že toto zavazadlo potřebuješ někde umístit. Nejde přistát na letišti, sednout na autobus a vydat se třeba do jeskynního chrámu v Dambulle. To fakt nejde. Prvně musíš odbavit ubytování, kde minimálně hodinu ztratíš, tam složíš krosnu a teprve potom můžeš řešit svůj program. Jak říkám – zavazadlo hodně omezuje. Pořád ho musíš mít v hlavě, pořád na něj myslíš. Když máš 8 kilový batůžek, není problém ho na jakoukoliv památku vzít sebou.
Mé nervy - příručák mám po celý let pod kontrolou nad svou hlavou. Mám jen jedno zavazadlo, takže se mi nemůže stát, že bych druhé někde zapomněla. Mimochodem - v tomto jediném zavazadle vozím vak na záda, který nezabere místo a je ideální na cenné a potřebné věci "u sebe" během letu. Při boardingu sloučené v jeden batoh, na palubě batoh nad hlavou a vak na klíně.
No a nevím jak to mají chlapi, ale my ženský máme jeden společný rys - furt přehrabujeme tašky. Pokud máš 8 kg, přehrábneš to snadno. Pokud hledáš cokoliv mezi 24 kg, je to stoprocentně na opačném konci. Najít v takovém batohu konkrétní věc zabere nejen čas, ale stojí to opravdu velké nervy.
TIP: Poslední roky nízkonákladové letecké společnosti po Evropě zavedly velice přísná omezení na příruční zavazadla. Cílem je to, aby si lidé k levným letenkám dokupovali službu zavazadla navíc. Jasně – každý chce nějak vydělat. Pokud ale létáš ZA KAČKU, nedopřeješ jim tu radost. Osobně doporučuji nikdy nebrat kufr. I sebemenší kufírek je vždy problém, vždy po tobě budou chtít dodatečně zaplatit poplatek navíc. Navíc, když sis to zavazadlo nekoupil dopředu, ale až na letišti ti jej označí jako nevhodný příručák, už tě to nestojí 6 € v jednom směru, ale eur 25. Proto moje rada – nikdy kufr. Kufr má totiž pevný tvar a nikdy jej nenacpeš do jejich měřících boxů! Batoh, dokonce i s vyztuženými zády, pokroutíš a zmačkáš, kufr nikdy.
Naopak doporučuji batoh z Decathlonu, 30 l. Dá se z něj udělat skoro krosna (kdykoliv někde přistanu a dokoupím potřebné krámy, všechno do něj nacpu), pořád ale vypadá jako batůžek. Zatím mi vždy prošel bez problémů, a to jsem ho kolikrát měla nařezaný do takových rozměrů, že by se do něj leckterý kufr vešel.
TIP2: Do příručáku doporučuji zabalit lehký vak na záda. Já si do něj nachystám doklady a věci, které chci mít během letu u sebe. Jakmile projdu poslední kontrolu před vstupem do letadla, z batohu si tento vak vytáhnu a nechám si ho u sebe na klíně. Příručák pak strčím nad svou hlavu do prostoru pro příruční zavazadla. Vak pak používám i na cestách na kratší výlety bez celého batohu. Nic neváží, všechno se do něj vleze, rychle uschne..
TAKŽE CO VLASTNĚ ZABALIT DO PŘÍRUČÁKU?
1/ ELEKTRONIKA, DOKLADY:
- 2x telefon, alespoň jeden dual sim (v zahraničí mimo evropskou unii vždy kupuji datovou SIM). Telefony si beru vždy dva, protože bez telefonu bych byla kdekoliv ve světě úplně ztracená. V telefonu mám letenky, jízdenky, potvrzené ubytování, mapy, překladač jakéhokoliv světového jazyku ofline, foťák, zdroj informací o všem, kontakt s domovem. Pokud se stane, že telefonu ztratím nebo rozbiji (například v Římě mi místní zásuvky spálily nabíjecí kabely a telefon mi nešel dobít - myslela jsem, že je chyba v telefonu), byla bych v háji. Proto vždy dva telefony! Má to i své další výhody, jako třeba to, že jeden používám na focení a druhý jako navigaci, tedy dvojnásobná výdrž baterie. Pokud nemáte duální telefon, v jednom si necháte svojí SIMkartu a do druhého strčíte tu koupenou.
- Háček k otevírání úložiště SIM karet (mývají na letišti ve stáncích, kde vám místní datovou SIM prodají, ale nemusí to tak být..)
- Nabíječky, kabely (raději dva)
- Travel zásuvka - jedná se o zásuvku, která má dva vstupy na dva kabely. Nejednou se ti stane, že máš na pokoji pouze jednu zásuvku a potřebuješ nabít spoustu elektroniky. Tohle docela pomůže.
- Konektor na dobíjení do auta - pokud řídím, je to naprostá nutnost - vše dobiji cestou v autě (ne všechna auto v zahtraničí dobíjející USB koncovku mají, ale otvor na konektor s vlastní USB ano. Někde jej v půjčovně nabízí, ale za poplatek třeba 3 EUR/den...
- Redukce do zásuvek – před cestou si zjistit, jaká zásuvka je v dané destinaci potřeba, tu vem určitě sebou. Lze dokoupit i na každém letišti, ale jsou to zbytečně vyhozené peníze - na letišti to stojí vždy násobně víc a na místě nemáš mnohdy prostor toto řešit.
- Powerbanka – samozřejmě co největší kapacita, ale upozorňuji – pořádná powerbanka se hodně pronese. Navíc s nimi mají na některých letištích problém. Nyní naposledy v Berlíně znělo celým letištěm upozornění, že powerbanka nesmí být v příručním zavazadle. Já jí teda měla a prošla jsem, ale kdyby mi ji z batohu vytáhli, přijdu o ni. Stejně tak byl problém v Číně… Je dobré si možnost powerbanky nechat v příručním zavazadle na konkrétním letišti opět prověřit na internetu.
- Gopro kamera – to není nutnost a řadu cest zvládnu i bez ní, protože telefony v posledních letech opravdu veškerý kamerový a fotografický svět skvěle suplují. Ale máš-li doma, určitě je to jedna z věcí, kterou bych pro jistotu přihodila do zavazadla. Naopak dron nedoporučuji - řada míst je vysloveně zakazuje (například v Maroku je dron v batohu fakt průser).
- Cestovní doklad – pas, letenka, covid certifikát, vstupní QR kód do země, prostě vytisknuté potvrzení od všeho, co jsi platil nebo rezervoval. Samozřejmě žijeme v době moderních technologií a všechny potvrzení máš určitě i v mobilu, ale čert nikdy nespí.
- Řidičský průkaz, mezinárodní řidičský průkaz – osobně velice doporučuji zkontrolovat si platnost řidičského průkazu. Já naposledy na letišti v Sofii při vyzvedávání auta zjistila, že mám řidičák rok propadlý... Mezinárodní řidičák vám za 50 Kč a jednu OP fotografii bvydá každý MÚ na počkání. Jen bacha - existují dva typy a je potřeba oznámit místo, kde hodláte mimo unii auto řídit, aby vám vydali ten správný. Platnost je pouze rok!
- Kartička pojištění, v dnešní době i Covid připojištění...
- Peníze – ať už dolary nebo eura - bez toho to bych nikam nevyrazila. Je-li možnost směnit ještě v České republice pár korun na místní měnu, určitě to udělej. Je to lepší, než tím ztrácet čas v příletové hale tvojí destinace. V každé zemi jsou kurzy výhodné jinde. Prosej internet a zjisti, zda je v tvé destinaci lepší vybrat na letišti nebo ve městě.
- Platební karta – kreditní karta, Revolut. Pokud si budeš rezervovat auto, bez kreditky to nepůjde. Bohužel - i v dnešní době řada lidí vůbec neví, jaký je rozdíl mezi kreditkou a debetní kartou a často si auto zamluví právě na debetku. Bohužel to rezervační systémy umožní a dotyčný pak při vyzvednutí auta zjistí, že mu auto na debetní nevydají, dokonce mnohdy ani zaplacenou částku (máte si číst podmínky...). Nezapomeň si vzít sebou tu kartu, kterou jsi platil letenky nebo cokoliv jiného. Osobně mám zkušenost tu, že mi zrušili let a kdybych u sebe neměla platební kartu, kterou jsem daný let zaplatila, nevystavili by mi na letišti potvrzení pro refundaci letu a vrácení peněz zpátky na můj účet. Také se ti může stát, že tvoji platební kartu někde ve světě nepřijmout. I proto je lepší mít vždy dvě. Než odletíš do světa, zejména se to týká dalších cest někde mimo evropskou unii, zavolej do své banky a ohlás jim svou cestu. No a vychytávka posledních dnů - karta Revolut. Tu si nabij českými korunami a pak v aplikaci směň na potřebnou měnu. Touto kartou s nastavenou měnou pak plať v zahraničí - lepší kurz mít nikdy nebudeš.
- Sluchátka do uší na hudbu v tvém mobilu – skvělé ukrácení času v letadle. Já teď teda našla digitální hru svého dětství “vlk a vajíčka”, takže mi každej let uběhne jak nic, ale sluchátka se hodí i na pláži, kde se ti s piňacoládou v ruce vajíčka do košíku fakt chytat nechtějí.
2/ KOSMETIKA, LÉKY
Veškerou kosmetiku a léky ukládám do plastových sáčků. Nejlépe průhledných, abych se lépe orientovala. Je to nezbytnost, kterou né vždy na letištích vyžadují, ale je povinná. Co se týká kosmetiky, žádné jednotlivé balení nesmí překročit 100 ml, přičemž celkové povolené množství na jednu osobu je 1 l tekutiny. Sem se počítá opravdu vše. Už jsem se hodně dlouho nesetkala s tím, že by to někdo opravdu sčítal, ale pokud toho potáhneš očividně moc, bude to vadit a počítat začnou. Osobně mám vyzkoušeno, že kosmetiku si koupíš opravdu úplně všude na celém světě, za stejné nebo dokonce i nižší částky, a je proto naprosto zbytečné, táhnout to už z domu. To raději po příletu skočím do nějaké místní sámošky a koupím si vše potřebné. Kor jedu-li na delší dobu, kdy mi stejně 100 ml sprchového gelu nebude stačit. Jedu-li tedy na delší dobu, paradoxně neberu skoro nic. Důvod je již zmíněný - na 2 týdny až měsíc by mi stejně 100 ml lahvičky nestačily, takže si koupím klasické 250 ml balení na místě. Konkrétně sprcháč, šampon, kondicioner, krém, opalovák a zubní pastu (tu se tedy v pidi balení beru i sebou - abych mohla vyčistit zuby na letišti při mezipřistání nebo u letů v noci). Samozřejmě nějaký make-up, řasenka - to nic nezabere, to klidně vezmu z domu. Co si beru, to je gel na holení a holítko. Zde mi i na měsíc 100 ml balení stačí a jsem zvyklá na svůj. Pokud ti někdo říká, že tohle - gely nebo holítka - na palubu nesmíš, je to nesmysl. No a samozřejmě zubní kartáček a houba na mytí – bez té bych byla úplně ztracená. Výborná je i na ruční praní.
Pokud letím mimo Evropu, nikdy nezapomenu přibalit opalovací krém z domu. Zejména v Asii totiž pořádný opalovací krém nekoupíš. Nejen že šidí faktory (zatím co u nás je nejvyšší faktor 50, na Bali si koupíš klidně 110..), velice často do nich také přidávají bělící složky, protože Asiaté obecně prostě nechtějí hnědnout. Zde bych doporučila vzít si alespoň 100 ml balení na jeden týden. Vynásob si to podle toho, kolik týdnů pod přímou sluneční palbou budeš.
Další můj neocenitelný pomocník je kouzelných krystal od TianDe (s touto kosmetikou nemám nic společného, jen tento konkrétní produkt prostě miluju). Zahojí totiž každou ránu, zabere na každý štípanec. Slouží i jako tuhý deodorant. Léky, které si beru na cestu obvykle také přiřazuji do sekce “kosmetika” (a taky do jedné tašky). Vypsala jsem je podrobně u kapitoly “cestovní lékárnička”, takže jen zopakuji – pokud jsi taky alergik a používáš epipenové pero nebo si třeba musíš píchat Fraxiparine/Clexane na ředění krve - na řadě letištích vyžadují k těmto “injekcím” potvrzení od lékaře. Je to jednoduchý A5 formulář, který ti tvůj lékař při požádání bez problému vystaví.
Doporučuji vzít si sebou kapsle na praní...dvě nezaberou moc místa a díky nim si v ubytování v apartmánech, které jsou často vybaveny pračkou, vyperete klidně celej batoh. Jen si ty kapsle dejte do pytlíku a pro jistotu před tím zabalte do fresh folie - když praskne kapsle v batohu, je to fakt průser...
3/ OBLEČENÍ:
U oblečení je jediná zásada: všechno roluj do ruliček! Zabere to opravdu podstatně méně místa než komínky nebo jakkoliv jinak poskládané prádlo. Využij každou škvíru. Pokud budeš brát náhradní boty, nacpi drobné oblečení i do bot. No a samozřejmě – nad každým kouskem oblečení opravdu přemýšlej. Snaž se kombinovat výběr oblečení tak, abys sebou táhl co nejméně věcí. Mysli na to, že si všude vypereš. Navíc – když ti bude nějaké tričko chybět, koupíš si ho na své cestě. Poslouží a budeš mít zároveň skvělý suvenýr.
Jo a ruličky si dávám do průhledného pytlíku - kdyby se v báglu cokoliv vylilo, pomůže to a v průhledném pytlíku mám přehled.
Když letím na dlouhou cestu někam za teplem, obvykle na své 3 týdny, balím si následující:
- Všechno teplé oblečení si beru na sebe na cestu do letadla! Jednak je tam zima z klimatizace, v letištních halách jakbysmet, dále si tím neukrádám místo v zavazadle. Obvykle mám na sobě tenisky, které jsou vhodné i na treky v horách, softshellové kalhoty nebo legíny (ty hlavně na singl cesty, protože jak praví staré čínské moudro - legíny, opilci a děcka na vás prásknou fakt všechno!!), mikinu a tenkou bundu. Samozřejmě i ponožky. Všechno funkční a lehké, taky rychleschnoucí.
- Trika – tílka: 5 až 7 ks, všechno z lehkých materiálu, co uschnou v podtatě ihned - nejlepší mají v Decathlonu (poměr cena a výkon).
- Kraťasy: 5 ks - beru úplně krátké, legíny ke kolenům a něco mezi. I zde se snažím brát zejména takový materiál, který je lehký a vzdušný, co nezabere místo a rychle schne.
- Šaty: obvykle si je beru, protože kus ženské v sobě mám i na cestách, ale obvykle je na cestách vůbec nevytáhnu.
- Spodní prádlo a ponožky mám pouze to, v čem letím. Poté vyperu a uložím na dno batohu. Na dovolené nosím místo spodního prádla vždy plavky.
- Plavky: 5 ks (klidně i 7 ks).
- Žabky – v podstatě ihned po výstupu z letadla se do nich přezuju a nosím je po celou dovolenou. Pokud teda zrovna nechodím bosky.Tenisky pak připnu karabinou k batohu - nezaberou místo a větrají.
- Klobouk nebo šátek na hlavu - mám černé vlasy, takže na sluníčku bez tohoto fakt nemůžu být, nechci-li celou noc úpalem blít....
- Lehounký šátek - jedu-li do muslimských zemí nebo někam, kde je potřeba cokoli dodatečně zahalovat (Turecko, Bali, Západní Sahara..)
4/ OSTATNÍ:
- Vak na záda - ten používám na kratší výlety a v letadle na nejdůležitější věci
- Rychleschnoucí ručník - ručníky jsou téměř vždy v každém ubytování, ale pokud cestuješ, ubytování s každou nocí střídáš a chceš se kdykoliv vyvalit někde na písečnou pláž nebo v klimatizovaném autobusu hodit něco přes sebe, rychleschnoucí ručník nebo šátek vždy pomůže.
- Karabina – zaháknutí ocením hlavně u tenisek, když mám narvanej batoh. Třeba po vystoupení z letadla na Bali, kdy je vedro takové, že se mi boty rozpouští na nohou - okamžitě se přezuju do žabek, ale nemám čas na přerovnávání batůžku, abych tam nějakým kouzlem boty narvala (ono to časem půjde, hlavně až místním dětem rozdám kokina a omalovánky), ale než na to přijde vhodná chvíle, zaháknu ty tenisky za očka nad patou právě na zmíněnou karabinu. Ta se ale hodí i na cokoliv jiného – zavěsíš za ní třeba igelitku s nákupem (čti vínem).
- Čelovka - nezabere tolik místa a mnohdy se opravdu hodí. Samozřejmě máme telefony se svítilnou, ale do takové jeskyně, kde lezeš místy i po čtyřech, je stejně čelovka nepřekonatelná.
- Deka z KIKU – stojí 80 Kč a musím říct, že je to zejména u mých delších cest nejlepší investice. Když mám mezipřistání a musím přespat někde na letišti, je to neocenitelný pomocník. Zahřeje v letadle, zahřeje v letištních halách, v klimatizovaných autobusech. Můžeš si na ni sednout na pláži. Když chceš při roadtripu ušetřit za ubytko, v autě ji oceníš i v tropech. Pokud se ti s ní nechce tahat a zjistíš, že ji vlastně až tak nepotřebuješ, můžeš ji kdykoliv kdekoliv nechat – místní lidé to velice ocení. Vstupní investice není tak velká, aby ti to trhalo žíly.
- Dárečky pro děti – kokina, pastelky… malé věci, které nezaberou moc místa, ale věř mi, na cestě je nejvíc oceníš! Zejména v Asii a v chudých lokalitách jsou děti často naučené, že jim turisté z Evropy nějaké drobnosti dávají. Není nic horšího, než když za vámi běží s nataženou ručičku a vy u sebe nic nemáte. Mně se na poslední cestě na Filipínách skvěle hodila lízátka. Koupila jsem pytel se 100 kousky, průběžně jsem rozdávala a bylo úžasné sledovat, jakou každé lízátko udělalo radost.
- Otvírák na víno - někdy ti ho zabaví na letišti (Vídeň je cajk, když u toho nemáš dlouhej nožík a když ho aktivně a sám vyndáš z batohu, ale Praha - tam je to takřka nemožné provézt), každopádně pokud chceš pít víno ZA KAČKU, resp. ze sámošky, je potřeba! Pokud ti otvírák zabaví nebo ukradnou jako mně na Mallorce, tak věř, že není nic ztraceno. Máš zubní kartáček!
- Plastová šroubovací sklenice na víno - tohle je prostě vynález století. Prodávají je po dvou kouscích v Rockpointu, za nekřestanské peníze. Já objednávám na iternetu a bez nich bych nejela ani na Mácháč. Všude s nima můžete (letadlo není problém), rozšroubování je dělá skladnějšími, vypadají jako originál.
Je něco, na co jsem zapomněla?? Každou vychytávku nebo radu vítám, stejně tak doplnění informací. Pište na mail: katkaostra@seznam.cz!

Zážitky pro tebe sepsala CESTUJI za KAČKU
10. 10. 2021, poslední aktualizace 2021-10-10T20:45:56+02:00
CESTUJI za KAČKU a procestovala 37 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 3 roky, napsala pro tebe 68 cestopisů . Má své stránky https://www.cestujizakacku.cz/.
Máš taky co říct? Napiš svůj cestopis na Cestujlevne.com
Krásné cestopisy bez znalosti
a nutnosti programování
Zaručená čtenost u cílové
skupiny z řad cestovatelů
Staneš se plnohodnotným
členem komunity
Poděl se o ně se svým prvním cestopisem ve světě cestovatelů na Cestujlevne.com.
Vytvoř si cestovatelský profil a staň se součástí komunity.
Další cestopisy, které napsal CESTUJI za KAČKU
SANTO ANTÃO, to jsou plíce Kapverd, svěží zelený nedotčený ráj. Hodně lidí přirovnává tento ostrov k Azorům, někteří i k Havaji. To nedokážu posoudit, obě místa znám zatím jen z fotek a dokumentů, ... SANTO ANTÃO, to jsou plíce Kapverd, svěží zelený nedotčený ráj. Hodně lidí přirovnává tento ostrov k Azorům, někteří i k Havaji. To nedokážu posoudit, obě místa znám zatím jen z fotek a dokumentů,…
Další z Kapverdských ostrovů, který je nezbytné vidět. Jednak proto, že se jen odtud dostanete do opravdického zeleného ráje jménem Santo Antão, ale hlavně proto, že ostrov jako takový má opravdu co... Další z Kapverdských ostrovů, který je nezbytné vidět. Jednak proto, že se jen odtud dostanete do opravdického zeleného ráje jménem Santo Antão, ale hlavně proto, že ostrov jako takový má opravdu co…
Santiago, ostrov, kde jsem poprvé spatřila Kapverdy zelené. Ostrov, kde jsem odložila růžové brýle nejen před tisíci odstíny zelena, ale také před naivitou, že "turistická destinace" jako Kapverdy se . Santiago, ostrov, kde jsem poprvé spatřila Kapverdy zelené. Ostrov, kde jsem odložila růžové brýle nejen před tisíci odstíny zelena, ale také před naivitou, že "turistická destinace" jako Kapverdy se…
Nekonečné pláže vyhlášené kitesurfingové lokality v Tarifě, atmosférou tepající Malaga, koloniální barevná Granada, pohádková Nerja s balkonem Evropy a nad očekávání krásný a po všech směrech zajímavý. Nekonečné pláže vyhlášené kitesurfingové lokality v Tarifě, atmosférou tepající Malaga, koloniální barevná Granada, pohádková Nerja s balkonem Evropy a nad očekávání krásný a po všech směrech…
Baví nás, jak tě baví cestopisy.
Přidáš se k nám?
Vytváření cestopisů, reakce a další prima věci na tebe už čekají, stačí si je jen založit cestovatelský profil.
Přidej se k nám
90 komentářů
Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.
Ahoj, teraz sa mi to cvrnklo ,už skorej som sa Ťa chcel opýtať aký prekladač používaš ? Nie je nad odporučenie v niektorých prípadoch než pátranie,skúšanie ,... Ďakujem
Obyčejnej google překladač 🔝
Souhlas, já taky. I v Číně, ale tam musí být stažen včetně slovníku předem.
Stahují vždy předem. Stejně jako google online mapy.
Google překladač je TOPka hlavně od doby, co má funkci konverzace🙏💛
Moj tip, -plastova doza (hodi sa na pripadny prevoz krehkych veci,suvenírov,možte tam mat tie "tekutiny",kapsle na pranie,...) vela priestoru nezaberie nakolko je plna.
-vlhcenne obrusky,(mala varianta) dokazete s nimi spravit provyzornu hygienu ,....
A za mna, (teda snad to ma vetcina muzskeho pohlavia) tej kozmetiky ,kondicioneru,...vela nepotrebujeme cize ja si tich par veci beriem z domu predsa cas je jedna z drahych veci,obzvlast na cestach. A mysliet na jedno z prvych veci po prilete na šampon,....
😁😁😁 My holky to s kosmetickou máme jinak,o čemž svědčí vtipné a notoricky známé foto ženske a pánské poličky v koupelně...
Jinak vlhčene kapesniky souhlas, taky vozim! Ten plastový box ne,na praci kapsle používám fresh fólii a pytlík
Dodám další nepostradatelnost - tuhý deodorant - roky jsem si myslel, že je ho možné koupit všude. Ale pak jsem se vydal do Brazílie a tam něco takového vůbec neznají. Super je na něm, že se nemusí strkat do pytlíčku k tekutinám a nemůže se vylít.
Souhlas, i ten vozim a miluju Old Spice 💛🙏 ...na ženských voní líp jak na chlapech✌🤷♀️😁
Za mě nemám co dodat, je to naprosto přesný. Přeji hodně krásných dalších cest.
Jirka
Dekuji moc 🙏
Ja sem letel s prirucakem (rozumej s klasickym carry onem na koleckach) snad jedinkrat v zivote na jednu noc do Varsavy a prislo mi, ze tam letim nahej - chces si jit zabehat - nemas vercajk, nemel sem knizku na cteni a spoustu dalsich picovin, co normalne taham - proste tohle neni nic pro me, jakmile nekam letim lowcostem, automaticky si kupuju tarif s min. jednim 23kg nacheckinovanym zavazadlem.. Na kratsi vzdalenosti (Londyn, Madrid) si vetsinou vezmu jen do ruky Maca a zbytek veci, vcetne nabijecky, mysi a proste vsech veci poslu spodem a couram se po letisti / loungi jen s notesem v podpazi, to me osobne vyhovuje uplne nejvic..
Jediny muj travel hack na zavazadla (ja jsem jeden z tech typku co vzdycky tlaci vozicek na kterem mam Eiffelovku z tasek) je, ze v pripade, ze kazda cesta je stehovani pulky domacnosti (jako u nas), tak urcite nedoporucuju balit nic do velkych kufru - vetsinou vozime vic mensich zavazadel, protoze se nam to potom s kocarkem a picovinama pro deti mnohem lip sklada do aut z pujcovny (midsize family car je to nejmensi, do ceho se narveme).. Jo a dalsi travel hack je, ze do US dycky litam s jednim kufrem a vracim se minimalne se 2 (na osobu), ale to asi znate vetsina osobne.. ;)
Už jsem se dlouho tak nezasmála jak teď. Díky🙏😁
Vřele souhlasím. To s několika plavkami je zajímavý nápad, i když mě teda nikdy nejsou tak příjemné jako spodní prádlo :D
Já osobně částečně cestuju s batohem, částečně s kufrem na deset kilo, který beru na palubu, pokud je to víceméně městská dovolená na týden a víc. Ale protože většinou cestujeme ve dvou, sbalíme se do tohohle jednoho kufru dva. A pokud máte kufr s takovými těmi vypičenými kolečky, možná stojí za to jeho používání pro tyhle příležitosti přehodnotit.
Popis koleček u kufru 1A🔝😁😁😁
Čtečku.
Z mých vychytávek - duct tape (stříbrná instalatérská páska), beru namotanou na propisce/na treku na trekové hůlce. Spraví skoro všechno:-)
2-3 sichrhajsky (zavírací špendlíky). Pokud něco suším, univerzálnější (lehčí, méně objemné) než kolíčky na prádlo. Taky dobrý odpuzovač rukou šmátralek při cestě busem/vlakem ap., když jedu sólo.
Do zemí třetího světa tenké světlé dlouhé kalhoty/košili, protože komáři, návštěvy chrámů, klimatizovaná doprava, v (nejenom) muslimských zemích méně nechtěné pozornosti.
Tamtéž i pohledy. Výborný ice-breaker, když beduínům na poušti ukazujete české lesy, vesnice, Prahu .... taky dobrý dárek.
A za mě sladkosti pro děti ne. Bublifuk je mnohem lepší zábava.
Bublifuk 🤩🤩💛
Super rady, sichrhajsky ještě hazu do batohu!!🔝
Tiez cestujem uz len s malou prirucnou, aj ta 44l mi uz pride velka (a tazka ked sa poriadne nabali :) )
Este co som zefektivnil pocas tych cestovatelskych rokov:
Svetlo s powerbankou (nikto mi ju navyhodi, ani cinania + odpada celovka) - Xiaomi Mi Power Bank 3250mAh with Flashlight
https://www.xiaomi.cz/xiaomi-mi-...lashlight/
Vyvrtka na vino v podobe klucenky (ma za sebou odhadom 50 letov a na kontrole nad nou nikto nikdy ani brvou nepohol) https://www.outdoormarket.sk/tru...gLS1vD_BwE
Oblecenie - najvecsi objem zaberaju tricka, takze bavlna prec a nakupil som top syntetiku s anti-odor technologiou. (konkretne Odlo extra light so zeroscent anti odor). Na tyzden stacia 3 taketo tricka, staci to oplachnut vodou a do rana je to suche. https://www.odlo.com/eu/en/mens-...12612.html
To je konečně slovo do pranice!! Otvírák klíčenka - DÍKY!!! Určitě využiju!
Jinak ty trika souhlas - já používám levnou formu z Decathlonu a přesně jak říkáš - při klimatizaci uschnou do hodiny, v autě za zadním oknem dřív, než je tam rozložíš.
20 l se taky dá, ale mně vyhouje 30 l. 40 l mám taky, ale přijde mi to najenou jako mega krosna :D
Ta PB - taky dobrý !!
Vývrtku doporučuji - na letišti v Praze mi ji jednou prohlíželi na rentgenu (měl sem ji ve vnitřní kapse).
Od té doby ji mám jako přívěšek na zipu batohu - ať ji každý vidí a bez povšimnutí prochází :-)
Kupoval sem ji na Ali: https://www.aliexpress.com/item/...96813.html
Objednáno👌✌😁
Vývrtku jsem nedávno taky řešil, konkrétně v Kišiněvě, nakonec zabrala kombinace klíče a prstu, ale nebylo to úplně ideální. 😂 Ten přívěšek jsem pak taky vygooglil - jdu koupit.
Není pravda, že Číňani nevyhodí powerbanku - je potřeba, aby měla štítek s údaji, takže se rozlučte s různými reklamními powerbankami se zrcátkem a bez štítku apod.
Dobre vedet!
Jenom doplnění k těm stále častějším omezením na příruční zavazadla. Důvodem není snaha vytřískat z cestujících více peněz, ale snaha o co nejrychlejší boarding a deboarding a tedy optimalizace nákladů.
...a proto mi po zakoupení jakékoliv nízkonákladové letenky bez dokoupeného zavazadla přijde alespoň 5 emailů, kde mi tuto službu navíc dokola a dokola vnucují...😁
To s tím nemá co dělat. Tyto maily by chodily bez ohledu na aktuální restrikce příručních zavazadel. Je to prostě snaha o zrychlení procesu. Mimochodem by mě docela zajímalo, která chytrá hlava vymyslela rozdělování boarding group ne podle řady, ale podle umístění sedačky, tedy nejprve AF pak BE a nakonec CD. Už i s tímhle jsem se setkal.
To já taky, ale čí to je nápad netuším. Odbavení mi přijde vždy svižné, nejvíc ho zdržují coviďárny.A těch se ještě asi chvilku nezbavíme...
floodland: prosím tě, vysvětli mi, jak se urychlí boarding a optimalizují náklady tím, že můj batoh nebude mít 10 kg, ale jen 8, nebo že nebude mít největší rozměr 45 cm, ale jen 42?
I já jsem jedno velký ucho 😁😁😁
Tak to ty snahy o co nejrychlejší boarding obvykle přicházejí vniveč, protože lidi jsou nepoučitelní, neposlouchají instrukce, to, co mají dávat pod sedadla, dávají stejně nahoru, krom toho můžou mít hromadu tašek navíc z duty-free... 😊
Katka psala, že dává svůj batoh v ceně vždy nahoru (i když má být pod sedadlem, předpokládám). Já jsem se pokoušel dat můj batoh v Ryanairu pod sedadlo, ale to by musel mít na výšku tak 30-35 cm, aby se tam vešel (naležato by mi vadil a překážel by při případné evakuaci, i když přesahuje limit jen o pár cm a v kleci by se ohnul). Naštěstí bylo v téměř plném letadle zrovna dost místa nahoře těsně za mnou, tak jsem to tam dal, ale čekal jsem, až si to dají ostatní. Kontrolují někdy oprávněnost zavazadla nahoře?
Nedávno jsem u Wizzu podobně bojoval s batohem Cabin Max, který má 40 x 20 x 25 cm. Ale nešlo nic jiného udělat, než ho nacpat pod sedadlo na ležato, i když mi hodně vadil pod nohama. Nahoru dát nešel, bylo to všechno plné, nastupoval jsem skoro poslední. Nikdy jsem nezažil, že by někdo kontroloval co patří nahoru a co ne.
Nedávno se mi to stalo zrovna u Wizzu, že mi letuška sebrala batoh z horní police a strčila mi ho pod nohy. Přitom (snad) nemohla vědět, že ho nemám zaplacený navíc, a krom toho nahoře bylo dost místa... tenkrát jsem to vůbec nepochopil, možná měla nějaký jiný důvod. Ale byla to výjimka, nikdy jindy se mi nic podobného nestalo.
Mně se to ještě nestalo, asi proto, že můj vždy bez příplatku batoh by se pod nohy nikdy nevlezl 🤷♀️😁
Ale tohle přerovnávaní batohů jsem viděla už víckrát. Letušky je začnou vyndávat z boxů nad hlavou a dávat lidem pod sedadla. Kdosi v letadle říkal, že je to pokyn pilota kvůli rovnováze, větru a já nevím čemu ještě. Možná je to blbost, ale znělo to jako rozumné odůvodnění zdanlive blbosti.
jo a dnes se mi stalo už podruhé u Wizzu, že jsem malou kabelku přes rameno (10x15cm), kterou dávám na zem a přidržuji nohama, aby setrvačností nezajela někam daleko, musel posunout o 10 cm dopředu, aby byla pod předním sedadlem... taková kravina
V případě evakuace, kdyby se zamotala tobě nebo někomu jinému z tvé řady do nohou už by ti to jako kravina nepřipadalo. CC to nekontrolují pro své potěšení a na rozdíl od nás vědí, co překážka na zemi může způsobit, když je potřeba dostat x desítek lidí co nejrychleji z letadla.
tak to si myslím, že by byla nebezpečnější takto volně ložená a pohyblivá, než když bych ji držel, ale možná se mýlím
Já taky nejsem žádný expert, jen jsem radši a cítím se lépe, když jsou striktnější, než když se o to vůbec nestarají.
Katko, zrovna jsem o tomto tématu přemýšlela. A ejhle :) Ten váš batoh už Decathlon asi nenabízí, že? Koukala jsem na současnou nabídku (stejně jsem to měla v plánu), ale nepřijdou mi tak "light".
My cestujeme typově jinak, ale taky se snažíme o minimalismus. Deka je zajímavý tip, díky. Zajímala by mě lékárnička - nebo jsem to přehlédla? Díky
Ahoj Betty. Ne, batoh mám tak 4 roky, takže už určitě nebude v nabídce. Navíc mám batohy dva. Jeden stál 1 200 Kč a má vyztužená záda, taky 30l (na fotkách černo oranžový). Ten druhý (tyrkysově modrý), který používám mnohem častěji, je takovou levnější verzí bez vyztužených zad, 30 l. Jelikož s batohem moc nechodím, na cestě mi bohatě stačí ten obyčejný za necelé 300. Navíc ho bez obav pokaždé cestě narvu do pračky. Takových pracích cyklu už zažil nejméně 40 a pořád je jak nový. Deku připínám k batohu zvenku. Opravdu bych bez ní nejela vůbec nikam, fakt se hodí a většinou ji všude zanechám jako suvenýr. Zejména v Asii jsou za to opravdu vděční a přitom pořizovací cena okolo 70 Kč není nic, co by člověka mrzelo. Naopak! Jinak lékárničku jsi opravdu nepřehlédla 🔝😊, mám ji jako samostatnou kapitolu. Zkusím dát dohromady co nejdřív, ale dnes odlétám, tak to nebude úplně obratem🙃
Zmizel zde ..znenadání....komentář, ke kterému jsem mířila odpověď....
Ano, jsem si jistá svoji němčinou. V té valím skoro stejně jako v mateřském jazyce. Fakt jo 🙏😁 A ano, opravdu na letišti hlásili, že powerbanka nesmí v příruční zavazadle být.
Nevím, co bylo v příspěvku a co hlásili, ale cituju z https://www.prg.aero/predmety-je...dotazovana
Powerbanky
Povoleno pouze v příručním zavazadle.
V tom původním komentu bylo něco v tom smyslu, že powerbanku v Německu určitě můžeš mít a jestli umím dost dobře německy... Každopádně, ať se píše kdekoliv cokoliv, opravdu tenkrát v Berlíně hlásili, že je zákaz powerbanky i v příručním zavazadle. Čekala jsem tenkrát na let asi čtyři hodiny a za tu dobu to řekli snad stokrát. Možná to bylo jen nějaké mimořádné bezpečnostní opatření...
Tomu nevěřím. Kvůli bezpečnosti nesmí být power banka přepravována v odbaveném zavazadle. Takže pokud by nějaký jouda v Berlíně přišel s tím, že nesmí být ani na palubě, tak kam ji mám potom dát?
Nebrat ji vůbec? 🤷♀️😁
Tak rozhodně ji nebudu proaktivně odevzdávat. Což platí i o kapesních nožích a vývrtkách. A když už dojde k nálezu a zabavení, tak pořád existuje možnost se na security domluvit a nechat si to poslat stejným letem do cílové destinace a tam si to na infu u ztracených zavazadel vyzvednout. Neříkám, že všude budou ochotní, ale domluvit to lze.
To mě nenapadlo! Díky za radu, jako fakt. Ne že bych někdy tahala něco cenného, ale kolikrát vidím zejména muže, jak nešťastně odevzdávají švýcarské nožíky... Můžu předat info.
PB bych aky nevyndala, když slyším to hlášení, ale u vývrtky mám opačnou zkušenost. Poker face a na tvrdo položená mimo batoh. Tvářím se, že je to naprosto normální věc v batohu a jen kvůli nim ji ukazuju. Ještě mi ji takto nezabavili. Když ji ale zapomenu v batohu, oni ji "jakože najdou" - většinou pak úlovek zabaví.
Jinak mi ji zabavili v Itálii při odletu domů, já si koupila víno v dutty a zašla je poprosit, zda bych si ho nemohla tou zabavenou vývrtkou otevřít. Jak říkáš - slušnost plodí slušnost - otevřeli mi víno a ještě popřáli dobrou chuť.
Kapesní nůž jsem takto naposledy zapomněl v batohu na Hawaii. Byli nekompromisní. Naštěstí šlo pouze o místní přelet, tak jsem je poprosil, jestli bych si ho mohl odložit před odletovou halou. Bez problému. Pustili mě zpátky, před halou jsem ho zabalil do igelitu a vložil do křoví. Za týden jsem si ho vyzvednul na tom samém místě. Někdy se musí improvizovat.
Tak to je TOP příběh 👏👏😁
Neschází vám, co cestujete bez odbaveného zavazadla, nůž? Já jím na cestách často místní tropické a subtropické ovoce a teď už bez odbaveného zavazadla to budu asi řešit na doporučení kamarádky nožem ve tvaru klíče např.: https://www.kutil.cz/rucni-narad...aft-91394/
Čepel má jen 4 cm, tak to snad projde. Povolené maximum je 6 cm, ale spoléhat se na to asi nedá. Rentgenový skener by to asi neměl odhalit díky tomu tvaru a pokud náhodou ano a limit by neuznávali, není to moc drahé.
Katko, ten 30 l batoh ti prochází i u Ryanairu a Wizzairu jako zavazadlo bez příplatku za priority? I jako plný? To už rozměry překračuje dost, že by se do klece plný asi nezmáčkl. Nedávno tu byla diskuze, kde mě překvapilo, že snad všichni psali, že jim Ryanair velikost příručáku nikdy nekontroloval. Jak velký batoh plánuješ na trek do Grónska?
Ahoj Libore. Tak popořadě :)
Nůž na cestách nepotřebuji, a kdyby ano, tak si ho za pár kaček kdekoliv koupím, v ubytování půjčím. Oheň nerozkládám, takže větší potřebu fakt nemám.
...s vývrtkou to tak snadný a levný není.
Ano, 30 l batoh z Decathlonu mi zatím prošel vždy. Wizz, Ryanair, Easy...všude. Jo, párkrát jsem kápla na bachaře, ale tak mám v záloze pár pomůcek. Jedna je oblíct si vše navíc na sebe. Druhá, podstatně jednoduší a vždy fungující, prostě se podívat, kdo má na zádech poloprázdný batůžek (vždy někdo takový...muž... je) a poprosit ho, zda by si od tebe něco přes ten boarding (asi 3 min času) nevzal. Vždy vezme. Rád a s dobrým pocitem (mimochodem, já dělám totéž - když vidím, jak někdo uvízne u měřícího boxu a mám v báglu sebemnší skulinu - vždy se nabídnu - MUSÍME SI POMÁHAT!). Za 5 let zoět - batoh 30L - nikdy jsem nepřiplácela.
Grónsko bude jiný. Tam si rozhodně zavazadlo připlatím. Jen ....možnost se tam nenaočkovaná z hezky česky covidové země dostat....
Za mě těžko !
Do příručáku se zabalím tak max. na prodl. víkend max. na týden a i tady mám batoh narvaný k prasknutí a pak z něho něco někde lovit .. Navrch koupit něco domů je už vůbec nemožné ,není to kam dát ..
Cestovat s příručákem na delší výlet (2,3,4 týdny) je pro mě naprosté scifi !!
Asi budeme muset letět někam spolu. Naučím tě to :D
Jen k té platnosti mezinárodního řidičského průkazu - ten podle Ženevské úmluvy má platnost rok, ten podle Vídeňské úmluvy má ale platnost 3 roky.
To jsem nevěděla!! Asi mám pokaždé ten s roční platností! Mám už asi pátý v pořadí a vždy je tam jen ten rok. Díky za info!!
Jo já to taky nevěděl a nedávno jsem šel suverénně na úřad pro nový a paní mi povídá, že jsem tam šel naprosto zbytečně :D
Furt je to ta lepší varianta 😁... přijít na úřad zbytečně je rozhodně lepší, než si jít v zahraničí půjčit auto a nemít mezinárodní řidičák platný.. Každopádně díky za info, vážně jsem to netušila.
Podle mne je tohle mýtus. Osobně neznám nikoho, komu by odmítli vydat bez mezinárodního řidičáku auto. I podprůměrně inteligentní obsluha na přepážce musí být schopna z plastové kartičky vyčíst všechny potřebné informace.
😁😁😁 Tak si zkus půjčit na plastovou kartičku aut0 v Egyptě nebo v Turecku 🔝😁😁😁
Asi bych být tebou osobně nikomu neradila podobnou blbost, která z tebe teď vypadla...😉
Nevím o tom, že by byl v Turecku vyžadován mezinárodní řidičák. A v Egyptě by mě to ani nenapadlo půjčovat.
No v Rusku se taky na plastovou kartičku bez azbuky diváli tak, že je to vůbec nezajímá a to byli jinak velmi korektní a dá se říct, že i příjemní. A to jsem si tam auto nepujčoval, jel jsem vlastním, jen mě stavěla kontrola.
edit: A Turecko oficiálně mezinárodní řidičák vyžaduje. Že se často vystačí s řidičákem s logem EU, je věc druhá, ale proč zbytečně riskovat, že naraziš na někoho, kdo tě bude chtít stáhnout...
No tak s tím Tureckem bych se docela hádal. Podle mne nevyžaduje a stačí EU řidičák
Asi je to místo od místa. Já zažila pána ve frontě přede mnou, kterému na plastovou kartičku auto prostě nedali. A když se zamyslíš - je to tvoje púovinnost, auto máš dopředu zaplacené...takže pokud nedodržíš zdánlivou banalitu (Mezinárodní ŘP) - proč by si půjčovna nenechala tvoje peníze a auto nepůjčila znovu ;) Opravdu mi věř - je řada míst, kde bez toho cáru papíru s klasickou fotkou neodjedeš.
V Turecku stačí EU řidičák dle wikipedie:
On 1 January 2016, new laws concerning Turkish driving licences were implemented. The changes are intended to bring Turkey more in line with existing European Union driving regulations and concern all road users in Turkey. A foreign national can drive in Turkey with an EU licence for six months.
Nebo tady: If your driver’s license is from a major country, and printed in the Latin alphabet, you do not normally need to have an International Driving Permit. https://turkeytravelplanner.com/...igibl.html
Obecně platí, že v zemích, kde je oficiálně požadovaný, může půjčovna půjčit bez něj (a bývá to i někde obvyklé), ale policie ho může vyžadovat při kontrole (a při nehodě už teprve).
Pokud ho má pojišťovna v požadavcích i přes to, že oficiálně není požadovaný, je samozřejmě lepší ho mít (nebo si ověřit mailem předem, jak to je).
A dle BESIPu zase ne:https://www.ibesip.cz/Tematicke-...-Dokumenty,-Viza-rezim-vstupu,-Specifik ale obecně, do těchto zemí, čím víc dokumentů, tím mín možných problémů.
BESIP zjevně není aktualizovaný. I podle jiných zdrojů by měl stačit EU. Na druhou stranu, pokud ho vyžaduje půjčovna, nic se s tím nenadělá. To jsou jejich podmínky.
Mnohem podrobnější info je na webu ÚAMK:
https://www.uamk.cz/informace/me...asny_dovoz
Platný národní řidičský průkaz, nejlépe vyhotovený v angličtině, francouzštině nebo němčině je přijat v případě návštěvníků, řídících vozidla registrovaná v zahraničí, dočasně dovezená do Turecka v případě návštěvy Turecka na období do 6-ti měsíců.
Takže když jedeš svojim, tak ti stačí náš řidičák (vozidlo registrované v zahraničí, dočasně dovezená do Turecka). Z toho mi vychází, že když si chceš v turecku pujčit vozidlo registrované v Turecku (pujčovna), musíš mít mezinárodní řidičák, nebo si ho nechat v Turecku vystavit. Nebo ne? Každopadně za ušetřených 50Kč to fakt nestojí.
Mezinárodní řidičák je opravdu málo peněz a energie a může výrazně pomoci. Třeba v Asii (Thajsko a Bali) chtějí v půjčovně nechat nějaký doklad typu pas nebo ŘP, což se člověku fakt nechce. A tenhle cár papíru za 50 kaček? Klidně.
No já beru mezinárodní řidičák hlavně z důvodů teoretické policejní kontroly, která by za každou cenu chtěla něco najít na hezkou pokutu :)
@Martin Vícha: Nevím, z čeho tak usuzuješ. To, co jsem citoval, je v kapitole Minimální požadavky pro návštěvníky, takže to platí bez ohledu na místo registrace vozidla. Jiná pravidla jsou při pobytu nad 6 měsíců.
@Katka: Zrovna Bali a myslím, že i Thajsko, jsou známé tím, že si policajti rádi přivydělají na cizincích nemajících při jízdě na skútru MŘP. Tvá poznámka by se ale možná dala využít, kdyby měl člověk i starý MŘP. Já mám, myslím, doma i starý MŘP, kde není uvedený datum, takže mi ani nemůže propadnout. Minimálně pro tyto účely by mohl stačit.
Na ostruvcich na Bali...tam žádná policie snad ani není.
Jinak vzít i starej je do dej nápad!
Turecko je 100% bez, MŘP je pouze při pobytu nad 6 měsíců. Jinak já ho kdysi taky vozil, předkládal ho celkem 2x a pokaždé mě s tím poslali někam, že tento cár papíru vidět nechtějí a jestli mám normální kartičku. V době EU řidičáku jej považuji za zbytečný, v rozumně civilizovaných zemích se bez něj dá obejít.
Katko, nepsal jsem o ostrůvcích u Bali, ale o ostrovu Bali.
@Libor_S usuzuji přímo z tvé citace: "Platný národní řidičský průkaz, nejlépe vyhotovený v angličtině, francouzštině nebo němčině je přijat v případě návštěvníků, řídících vozidla registrovaná v zahraničí, dočasně dovezená do Turecka v případě návštěvy Turecka na období do 6-ti měsíců."
Dobře, ta formulace k tomu svádí, ale asi jde o to, že je ÚAMK zaměřený na lidi cestující vlastním autem. V celé kapitole o potřebných ŘP není jiná zmínka o půjčených autech, takže to musí platit pro všechny (z EU do 6 měsíců).
Já myslím, že už je tato diskuze plýtváním energie 😊 Kdo má pocit, že je MŘP mýtus a zbytečnost, ať si jej nebere 😁🤷♀️
👉 Každý svého štěstí strůjce 😉
Ahoj Káťo. Začínala jsem jako ty. Před 15-ti lety jsem měla do Thajska krosnu narvanou k prasknutí. Teď všude lítám s 20l batohem a jsem maximálně spokojená. Jako moje nejlepší zabalení, je týdenní trek po severní Itálii s 10l cyklistickým batohem. Dcera sice na letišti nechápala, ale na můj pokyn se i její batoh srazil o plno zbytečností. Kufr jsem ocenila jen jednou, když jsme jeli s manželem do Ugandy a na celý pobyt jsme měli auto. Tam je krosna i batoh na houby. Přeji ti plno krásných dalších cest v budoucnu. Daniela
P.S. Díky tvému typu na cestovku LMholiday si užijeme skvělý Egypt. Díky
Jo a kde kupuješ skleničky na víno?
AHoj Danielo! Předně moc děkuji za milá slova!! To jsem pod tímto článkem vůbec nečekala, to přiznávám hned!
Jinak 20 l je vrchol, kterého snad jednou taky dosáhnu, ale ještě to bude pár let a krádeží trvat :D
10 l si snad ani nedovedu představit, leda po té krádeži... Klobouk dolů!!
No a stran sklenic - koukni zde: https://outdoorove-nadobi.heurek...tSEALw_wcB
Hodně velkou machrovinkou, hodně fotogenickou!!, ale už méně praktickou, byla tahle číše: https://www.luis.cz/sklenice/che...sklenicka/
Jinak LM doporučuji, tak dej vědět, zda jsi stejně nadšená. Egypt si užij!!! Ale tam to ani nejde jinak..
Danielo, to byl asi trek po chatách s polopenzí, že?
Libore, nepodceňuj nás ženy ... 😉💪
Nepodceňuju a sám jsem šel mnoho takových vícedenních túr po chatách s polopenzí v Alpách. Představit si to v tomto případě s 10l batohem snad dovedu, i když jsem měl vždy já i ostatní větší, a to i při 2denních, kde byla možnost si před další 2denní túrou vyměnit věci v busu. Nedovedu si to ale představit s 10 l bez spaní v chatě (byť třeba jen se spacákem a nafukovací karimatkou pod širákem) a s nutností tahat jídlo, což si spíš představuju pod pojmem trek (když už chata, tak s min. vybavením s nutností vlastního spacáku).
V mém bývalém zaměstnání jsme lidem jako ty říkali HNIDOPICH 😁
Doufám, že se nenaštveš.. ❗❗ Sama mám tvé puntičkářské rozbory s cílem PRAVDA opravdu ráda, ale někdy je to s tvým racionálním přístupem fakt těžký 🙏💛
Je něco, co nevíš a neznáš???🙏
Já myslím, že tentokrát ses trochu spletla. Prostě jsem si chtěl jen upřesnit, za jakých okolností šla Daniela s 10l batohem. Když už je ve tvém článku ten podrobný rozbor věcí na cestu, tak snad není od věci i popsat do diskuze pár základních věcí nutných na vícedenní výlet v přírodě. Upřesnění pojmu trek, jak ho chápu já, může vypadat hnidopišsky, ale já to beru jako vysvětlení, proč jsem se zeptal.
Zrovna můj jiný příspěvek pod tímto článkem obsahuje 2 otázky, takže je vidět, že je mnoho věcí, které nevím a neznám.
Ahoj Libore. Omlouvám se ti, že jsem použila pro puntíčkářského chlapa nepřesné slovo. Tak to upřesním. Výlet, dovolená, courání přírodou. Prostě spánek vždy pod střechou. Jen jsem chtěla Káťu popíchnout, že má co zlepšovat. Daniela
Díky Káťo za typ na skleničky
😁😁😁 To teda mám co zlepšovat. A nejen stran zmenšování batohu🙈✌
Tak hlavně s tím zmenšováním batohu na treku nezačínej v Grónsku, abys tam nemusela jíst lišejník nebo se pokoušet lovit místní zvěř :-) I když nějaký trekař ochotný se rozdělit o večeři by se asi našel, pokud nezabloudíš někam dál od hlavní trasy :-)
To neboj. Navíc...letos je Grónsko v nedohlednu 😏
Dokonale sepsáno. Na kabelku do práce bych potřebovala zbrojní pas, ale na dovolenou se sbalím do malého batůžku. Jsou věci mezi nebem a zemí. 😂
Tak vzhledem k tomu, že taháme stejnou kabelku a potřebujeme stejné věci (vinný set nevyjímaje), nikdo mě nemůže pochopit víc!! :D ALe souhlas...ten rozdíl doma a TAM...to je opravdu mezi nebem a zemí! :D