
- Cestopisy
- Afrika
- Kapverdské ostrovy
- KAPVERDY: SANTIAGO za KAČKU
KAPVERDY: SANTIAGO za KAČKU

Santiago, ostrov, kde jsem poprvé spatřila Kapverdy zelené. Ostrov, kde jsem odložila růžové brýle nejen před tisíci odstíny zelena, ale také před naivitou, že "turistická destinace" jako Kapverdy se musí mít uprostřed Atlantiku v obklopení tyrkysového oceánu a bělounkých pláží božsky. Santiago je ostrov, kde jsem se podívala skutečné bídě přímo do očí a ani všechna uklidňující zeleň a nádherné pláže už ten vjem nedokázaly smazat. Nedokázal to ani místní 45% rum..
Santiago je největší ostrov Kapverd a Praia je nejen hlavním městem ostrova, ale i celého souostroví. Na tomto ostrově žije více než polovina všech obyvatel Kapverdských ostrovů a z hlediska krajiny je Santiago pravděpodobně nejrozmanitějším kapverdským ostrovem. Nechybí zde jemné písečné pláže, mohutné hory, suché stepní oblasti, náhorní plošiny a úrodná zelená údolí. Taky koloniální města s bohatou historií, centrum obchodního a společenského dění a Prezidentský palác, který je umístěn přímo u lunaparku!
A co je hlavní - na tomto ostrově je sídlo Nadace Naděje Cabo Verde, jejíž činnost jsem měla tu čest pozorovat nejen v každém cípu tohoto ostrova, ale i na všech ostrovech okolních. Díky tomu nejen mohu, ale musím právě této nadaci věnovat ze svého cestopisu vždy to nejcennější - jeho závěr.
Santiago je navíc ostrov, který má nejlepší dopravní spojení jak do Evropy (mezinárodní lety), tak i na okolní Kapverdské ostrovy (vnitrostátní lety a trajekty). Pro vás všechny, kteří jste se ptali, jak se na ostatní Kapverdské ostrovy než je Sal a Boa Vista dostat, tak právě cestou Santiaga, potažmo hlavního města Praia. Sem se dostanete velice dobře z Lisabonu, ale také z Holandska a dalších evropských zemí. No a odtud pak lodí a nebo místní leteckou dopravou do všech koutů této nádherné Kapverdské republiky.
Strukturně ostrovu dominují dvě vulkanická pohoří: Oblouk Serra Malagueta (1394 metrů), který se táhne od západního pobřeží k východu na severu; ve středu ostrova se kolem nejvyššího vrcholu ostrova, Pico de Antónia, táhne druhé pohoří. Tyto dvě přírodní památky jsou obklopeny náhorními plošinami a plochými horami lávových kamenů. Plošiny ve vnitrozemí ostrova vykazují bohatou vegetaci - například jsou zde hodně běžné akácie a fíky, a to proto, že půda je zde poměrně vlhká. Na severu a jihu jsou náhorní plošiny mnohem neúrodnější a protínají je suchá údolí (ribeiras).
Ostrov byl kulturou velmi silně ovlivněn Afrikou. Koneckonců bylo po mnoho let centrem obchodu s otroky se sousedním kontinentem. Klasické hudební styly jako funana a batuco, které jsou všude přítomné, jsou silnou připomínkou této skutečnosti.
TERMÍN CESTY:
1. - 29.3. 2022, Santiago celkem 5 nocí
PROČ KAPVERDY A OSTROV SANTIAGO?
KAPVERDY podruhé aneb CESTA SNŮ…
Je načase podělit se o příběh, díky kterému jsem nyní tam, kde jsem - v ráji, ve světě, kde realita posledních dnů je něco, co zde jak mávnutím kouzelného proutku nějak zmizelo z povrchu země (a to i kdyby člověk nechtěl!), prostě na Bohem (a Evropskými konflikty) zapomenutém (nebo možná naopak Bohem zaslíbeném) souostroví jménem Kapverdská republika..
Když jsem poprvé na své cestovatelské facebookové stránce četla útočný a negativní komentář, a to ve smyslu, zda se nestydím být právě teď (válka) a právě tady (daleko od války) a ještě to veřejně prezentovat, byl to impuls k sepsání příběhu, který bych vám dřív či později stejně vyslepičila..
Ale popořádku, prvně odpověď na otázku: NE, nestydím se. Jsem šťastná, že zde můžu být a ještě víc za načasování. Nic si člověk v dnešní době nemůže přát víc než teleport na místo, kde jako jediný problém řeší písek ve všech tělních otvorech. Tady totiž vypnete a přenesete se úplně do jiného světa. Strašně bych si přála tento únik zažít vám všem, ale na to jsem malej pán. No a tak vám zde alespoň vše sdílím, přenáším vás sem virtuálně a snažím se být v komentářích a odpovědích na vaše zprávy a emaily pomocníkem, abyste to mohli i vy zažít na vlastní kůži. No a s tím nepřestanu děj se co děj, takže koho cestovatelské informace na cestovatelském blogu uráží nebo pohoršují, nechť udělá jediný klik..
Jinými slovy nestydím se žít svůj život, cestovat a sdílet to. Žila jsem tak i v době pandemie (dokonce bez pasivní imunity vpravené do těla jehlou), kdy každý tvrdil, že to nejde. Šlo to a to tak, že zrovna na tyhle dva cestovatelské roky budu na stará kolena sakra vzpomínat! Stejně jako pošťák, co každý den zvoní na vaše dveře s doporučeným psaním, skladník v Makru, zmrzlinářka plnící kornoutky božským vanilkovým krémem před Kauflandem nebo kdokoli jiný, kdo prostě jen žije svůj život a snaží se v něm prožít co největší porci radosti a osobního štěstí (i když právě ten život nám hodí občas pod nohy ty největší klacky), dělám i já totéž.
Takže zpátky k příběhu cesty snů.
V lednu jsem byla na Kapverdách, konkrétně na ostrově Sal a tenhle ostrov mě naprosto dostal. Dělila jsem se o to s vámi formou denních postů, ostatně jako vždy. Psala jsem krátké (vtip) reporoty, přidávala fotky a videa a všem i individuálně radila se vším, s čím jste se na mě obrátili (těch zpráv a mailů nebyly desítky a myslím, že ani stovky - opravdu to byla skoro tisícovka konverzací..). A důvod? Protože cestování miluju, protože cestování je smyslem mého života a protože věřím, že cestovatelská krev tepe v srdci většiny lidí. Jen ji trošku rozpumpovat.
No a protože všechno jednou končí, tak i já se z Kapverd vrátila domů. V den přistání na letišti v Praze mi v mailu přistála i jedna zpráva. Byla jiná než stovky dalších. Nebyl to dotaz, nebylo to sdílení vlastních zážitků ze stejného místa. Byla to pozvánka na setkání, jejímž adresátem byla Česko kapverdská komora.
Přiznám se, že jsem o existenci této komory, její činnosti, ani o charitativních projektech, které na ostrovech realizuje, neměla ani zdání. Co jsem si ale za dobu pobytu na Salu vygooglila spolehlivě, to byl fakt, že Kapverdy nejsou jen dva profláklé ostrovy Sal a Boa Vista, kam se dostanete přímým letem s cestovkou (mezi kterými jsem sama vybírala), ale že je těch ostrovů uprostřed Atlantiku rovnou deset, z toho devět obydlených. A nejen to! Taky že jsou to ostrovy naprosto rozdílné, nejen tvarem, velikostí, počtem obyvatel, ale hlavně barvou! Zatímco Sal a Boa jsou ostrovy bílé - písečné, návětrné ostrovy jsou zelené, skalnaté a vybízející k neuvěřitelným trekům zcela neprobádaným terénem. No a na jihu je třeba Fogo, což je nejen název ostrova, ale i sopka, na kterou se dá do téměř třítisícové vejšky vydrápat! Pro někoho, kdo zdolal Teide a do krve se mu vlila láska k vrcholům a pocit, že vše pod 4 tisíce s přehledem vyšlápne (vtip) - neuvěřitelná výzva! Ale to pořád není vše! Je tu i Brava, která je nejvíce ovlivněna jižní Amerikou, k níž má nejblíž a která je skutečnými plícemi Atlantiku. Tolik zeleně, že z toho prý vidíte i nebe v zelených tónech! Taky Maio, ostrov s plážemi, kterým prý Karibik nesahá po kotníky. A tak dál a dál! Co ostrov, to úplně jiný svět. Prostě ZAKOPANEJ POKLAD, na kterej jsem náhodou narazila a pochopila, že můj cestovatelský sen už není Bora Bora, ale průzkum těchto utajených perel kdesi v Atlantiku.
Jenže…
Cena letenek na jakýkoliv jiný ostrov než Sal a Boa Vista je darda, cena přeletů ještě větší a existence spojů (informace k nim) visí někde v Bermudském trojúhelníku a dopátrat se plavebních nebo leteckých řádů zdá se být větší záhada jak záhada hlavolamu!
Klapka. Zpátky v Praze. Ťukám na dveře Česko kapverdské komory a ze dveřmi Monika Sofie, prezidentka jak komory, tak i nadace Naděje Cabo Verde.
Během deseti minut, kdy mě pochválí za reporty ze Salu, kapverdskou češtinou (připomínající slovenskou maďarštinu) mi vysvětlí vše o komoře i nadaci, a mezi hltem vody a mým skoro dušením se mi sdělí jejich (pro mě naprosto nečekanou) nabídku. Tou nabídkou je procestovat většinu Kapverdských ostrovů s téměř nulovými náklady s tím, že o všech místech budu psát stejně, jak jsem to dělala na Salu a vlastně 2 roky zpět. Na základě těchto zápisků pak vyjdou průvodce pro tyto lokality, což pomůže rozvoji cestovního ruchu a hlavně místním lidem, kteří mimo letoviska žijí na hranici chudoby (resp. pod ní). I ostatní ostrovy totiž potřebují turisty a každé euro utracené ne v rezortu, ale v místní restauraci, je tu sakra cenné. Nebudu bydlet v all inclusive hotelech, ale v ubytování v mém stylu (čti za málo peněz kvalitní muzika), stravovat se budu na své triko (takže za KAČKU a zřejmě ve stylu suchý březen), k přesunům využiji jak letecké spojení, tak i lodě a budu tak mít možnost odkrýt plavební a letecké řády utopené v Bermuďáku a vše vám popsat tak, abyste to i vy zvládli.
Koukám na Moniku a říkám si, zda je to legrace nebo kocovina po mejdánku, kterej se včera nekonal. Po chvilce ale zjišťuji, že to myslí naprosto vážně a že poprvé v životě někdo vnímá moje cestování jako práci. I když já to tak nevnímám a věnuji psaní a cestování i desítku hodin denně - je to pro mě neskutečná odměna. Dar. Pro mě totiž není život o milionovém kontu v bance, ale o milionovém kontu ve vzpomínkách - o kontu, na kterém bude poznání co největšího množství míst, které tato planeta nabízí. Neexistuje pro mě lepší “mzda” než kompletní krytí cestovatelských nákladů a navíc za něco, co miluju dělat. Tedy žhavit vás, pokoušet se přenášet vás sebou, pomáhat vám s realizací vlastní cesty.
Nevím, zda by někdo z vás na podobnou nabídku řekl něco jiného než já, ale protože jste moji “fanoušci”, tak věřím, že NE! Resp. že byste všichni zakřičeli ANO stejně jako jsem to udělala já.
Takže teď je o měsíc a kousek od tohoto setkání v Praze později a tenhle sen se proměnil ve skutečnost. Jo, načasování dost na hovno, o tom žádná. Nicméně i když je svět vzhůru nohama, život jde prostě dál. Někdo točí zmrzku, někdo roznáší poštu, já jsem zde. Myslím, že i přes stávající dění, skokové ceny benzínu a jiné šílenosti - každej potřebujeme i pozitivní vjemy, zprávy a myšlenky. A pokud to tak máte, tak se mnou tuhle cestu odžijte.
Pro mě osobně je tato cesta splněný sen. To, co dělám pár let jako koníček, je nyní můj job. Zvláštní pocit. Připadám si podobně, jak když jsem před dávným časy (za sedmero horami a sedmero řekami) coby zdravotní sestra absolvovala nástupní praxi a mohla jako sestřička sloužit bez dozoru zkušené sestry. První směna sama - vidím to jako včera. Strach, zodpovědnost, nejistota, ale současně úžasný pocit a těšení se na vše, co je přede mnou. Je to prostě velký krok vpřed a o tom náš život je. Děkuji každému z vás, kdo se mnou po těch schodech lezete, protože jste mou motivací, inspirací a když je sakra těžko - úsměvem a energií stoupat i v kyslíkové tísni (s prázdnou lahví vína!!) nad mraky..
COVID SITUACE - OPATŘENÍ
Na Kapverdy mohou všichni bez rozdílu! Pokud nejste očkovaní (nebo papírově prodělaní), pak stačí jen antigen za 200 Kč před odletem, samozřejmě negativní a max 48 hodin starý. Můžete i PCR test, pokud máte peněz nazbyt. Test si nemusí dělat ani očkovaní ani ti, co mají prodělání nemoci do 180 dnů.
Tento test ukážete při odletu z Prahy před vydáním letenek, dále po příletu na ostrov, kde jej okem zkontrolují (stejně tak i ostatní doklady “bezinfekčnosti”, tedy očko a prodělávku).
Dále chtějí vidět vaše potvrzení vyplněného příletového formuláře do země - to si děláte před cestou sami (nikoli CK) a po odeslání údajů vám dojde na mail jejich certifikát. Adtresa pro vyplnění je zde:
I když MZV tvrdí, že test musíte na ostrovech předkládat všude (ubytko, bary, restaurace) - je to naprostý nesmysl. Za celou dobu toto naprosto nikde nikdo neřešil, vidět jej chtějí pouze dopravci při přesunech na ostatní ostrovy, a to jak na letišti, tak v přístavech.
Na ostrově se dost nosí roušky, někteří nadšenci z řad místních i venku. Každopádně pokud toto nadšení nesdílíte, místním je to úplně jedno. No stress, tady každej jak sám uzná za vhodné. V hotelu musíte roušku jen v restauraci, a to na těch symbolických pár vteřin, než si sednete k jídlu. Zkuste to dodržovat a respektovat, nedělají to proto, že by je to těšilo nebo se báli Covidu a věřili, že je to ochrání. Dělají to proto, že musí a že pokud by to nedělali, jejich hotelu by mohl být odebrán status bezpečného hotelu, což by vedlo k tomu, že nebudou mít práci. A práce je zde stejně jako voda ceněna zlatem.
DOPRAVA NA KAPVERDSKÉ OSTROVY:
Kapverdy mají 4 mezinárodní letiště : Praia (ostrov Santiago), Sal, Boa Vista a Sao Vicente. Letiště Sal a Boa Vista mají často překvapivě levné lety s cestovními kancelářemi, zatímco cestování do Santiaga nebo Sao Vicente může být dražší.
LETIŠTĚ SANTIAGO
Toto letiště je už zastřešená moderní budova poloviční velikosti Letiště Brno. Což asi nejlip svědčí o jeho přehlednosti a snadné orientaci. Na letišti je wi-fi gratis bez jakéhokoliv ověřování nebo zadávání emailu.
Je zde jedna směnárna, prodejna mobilního operátora CV Novel (SIM karty), dva stánky leteckých společností (TSP Portugal a Caboverde). Je zde jedna malá restaurace se základní nabídkou občerstvení za normální ceny, také balička kufrů pokud někdo potřebuje a krásné velké čisté toalety. Naprosto Evropský standard.
KOMPLETNÍ CESTOPIS:

Zážitky pro tebe sepsala CESTUJI za KAČKU
07. 04. 2022, poslední aktualizace 2022-04-07T11:41:45+02:00
CESTUJI za KAČKU a procestovala 37 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 3 roky, napsala pro tebe 68 cestopisů . Má své stránky https://www.cestujizakacku.cz/.
Máš taky co říct? Napiš svůj cestopis na Cestujlevne.com
Krásné cestopisy bez znalosti
a nutnosti programování
Zaručená čtenost u cílové
skupiny z řad cestovatelů
Staneš se plnohodnotným
členem komunity
Poděl se o ně se svým prvním cestopisem ve světě cestovatelů na Cestujlevne.com.
Vytvoř si cestovatelský profil a staň se součástí komunity.
Další cestopisy, které napsal CESTUJI za KAČKU
SANTO ANTÃO, to jsou plíce Kapverd, svěží zelený nedotčený ráj. Hodně lidí přirovnává tento ostrov k Azorům, někteří i k Havaji. To nedokážu posoudit, obě místa znám zatím jen z fotek a dokumentů, ... SANTO ANTÃO, to jsou plíce Kapverd, svěží zelený nedotčený ráj. Hodně lidí přirovnává tento ostrov k Azorům, někteří i k Havaji. To nedokážu posoudit, obě místa znám zatím jen z fotek a dokumentů,…
Další z Kapverdských ostrovů, který je nezbytné vidět. Jednak proto, že se jen odtud dostanete do opravdického zeleného ráje jménem Santo Antão, ale hlavně proto, že ostrov jako takový má opravdu co... Další z Kapverdských ostrovů, který je nezbytné vidět. Jednak proto, že se jen odtud dostanete do opravdického zeleného ráje jménem Santo Antão, ale hlavně proto, že ostrov jako takový má opravdu co…
Nekonečné pláže vyhlášené kitesurfingové lokality v Tarifě, atmosférou tepající Malaga, koloniální barevná Granada, pohádková Nerja s balkonem Evropy a nad očekávání krásný a po všech směrech zajímavý. Nekonečné pláže vyhlášené kitesurfingové lokality v Tarifě, atmosférou tepající Malaga, koloniální barevná Granada, pohádková Nerja s balkonem Evropy a nad očekávání krásný a po všech směrech…
cíl: OBRATNÍK RAKA, 3 300 km. Hra světel a stínů na líně se přesýpajících písečných dunách, kvílení pouštního větru, atlantický, tyrkysově modrý a naprosto liduprázdný oceánový lem. Země nikoho. Země, která neexistuje. Jedno…
Baví nás, jak tě baví cestopisy.
Přidáš se k nám?
Vytváření cestopisů, reakce a další prima věci na tebe už čekají, stačí si je jen založit cestovatelský profil.
Přidej se k nám
14 komentářů
Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.
Cestopis končí na letišti?
Proč CestujLevne.com toleruje tyhle články typu napíšu dva odstavce a potom dám odkaz na moji vlastní stránku s cestopisem?
Já myslím, že by cestujlevně nemělo tolerovat hlavně takovéto chytrolíny, kteří se sem přijdou vyblejt a během 20 minut zase.ou svými "radami" 5 vláken.
Cesta na letišti začíná a ano, obvykle i končí , to jsi Petr Johan Marek dosud nezjistil? 😁😁
Milý PJM, dej sem linky na všechny cestopisy, které jsi publikoval na CL, ať se z nich všichni poučíme, jak se cestopis správně píše.
Dobr den,byla jsem v únoru 2022 také na Kapverdách Bona Vista....po 15 letech na dovolené.Byla jsem nadšená z krásy ostrova ,ale dávám vám za pravdu i zděšená z té chudoby....to si člověk nedovede představit dokud to nevidí na vlastní oči.Dekuji vám za příběh..potěšil mě a vrátil zpět na dovolenou.Hodne štěstí. Jeníčková Lucie
A mě zase potěšila vaše odpověď! Jsem ráda, že i přes všechnu tu krásu místních pláží, deníků a prostě ten skoro Karibik, lidé vnímají i tu opačnou stránku věci a že nejsou lhostejní.
I vám přeji jen krásné cesty a ještě jednou děkuji za opravdu milý komentář. Taky hodně štěstí, a to nejen na cestách..
V širším cestopise jsem viděl i tento subjektivní žebříček tebou navštívených ostrovů samozřejmě dle vlastních zážitků (kde 1 = nejkrásnější):
1. SAO NICOLAU
2 .SAO VICENTE
3 .FOGO
4. SAL
5. SANTIAGO
6. BOA VISTA
7. SANTO ANTAO
---
Přidám tedy i svůj současný i budoucí žebříček preferencí ostrovů s odhlédnutím od případných příhod na místě:
1. Santo Antão, Brava, Fogo, São Nicolau (zatím nenavštívené)
2. Santiago
3. São Vicente (ještě nenavštíven)
4. Boa Vista
5. Maio
6. Sal
7. Ilhéu Sal Rei
8. Santa Luzia (asi nikdy nebude navštíven)
Tedy celkem ne 10, ale 11 ostrovů, i když je jich tam ještě víc.
Jakpak zpívá Mayra Andrade: "Ostrov Santiago má tělíčko jako chomáč bavlny", ... rád vzpomenu na 11 dní tam strávených. Během 5 dní si to dokážu přestavit po menší části ostrova nebo mít značně nadupaný program, což ovšem zase odporuje kapverdskému mottu: No stress!
Inu někdo za dovolenou, dobrodružstvím, někdo na služebku v rámci aktivit s nadací či realitami. Pravda, ani kombinace nemusí být špatná.
Jsem rád, že Cidade Velha nebyla v širším cestopise opomenuta. Což jsem ovšem moc nepochopil je pranýř jako obelisk?!
Dále co se týče bujné zeleně oproti suchopáru bych to zase tak lush-green neviděl, a to ani po nasazení růžových brýlí. Dvojnásobná zkušenost mě naučila, že na přírodu, výhledy i teplotu moře jen podzim to musí být! Kulturně pak samozřejmě i únor na Carnaval na São Vicente a São Nicolau v necovidových letech.
S trajekty (ferry) jsme měli štěstí na 4 kratší trasy, nevolnost se nedostavila ani k nám ani k místním spolucestujícím. Takže si 90% pasažérů s používáním oněch plastikových sáčků nějak nedokážu přestavit.
Rád bych se zeptal na ceny přímých letů z Prahy se Smartwings??, neboť známe jen TACV a TAP z akcí, errorů ... obrigado.
Přeji další nehektické cestování a tajně doufám, že se jistá místa planety hned neprofláknou, třeba i díky vyšší ceně letenek.
(Sodade da Téra Lonji...)
Když si, Jakube, nedokážeš představit, že by ti stačilo na tento ostrov pouhých 5 dní, kolik dní by sis tak představoval, že bys potřeboval třeba na tvou oblíbenou Brazílii s rozlohou 8600x větší nebo Kolumbii s rozlohou 1150x větší, abys je poznal celé?
A že si nedokážeš představit těch 90 % zvracejících, myslíš tak, že je to tak hrozné a mimo tvou představivost nebo naznačuješ, že tomu nevěříš? Pokud to druhé, někdy holt víc fouká a jsou tím pádem větší vlny.
Řekl bych, že nejde o to poznat něco celého velmi důkladně, kilometr po kilometru. Ale i těch 11 dní na ostrově Santiago bylo na můj vkus málo. Jinými slovy, mám další tipy, co nového tam dále vidět. Na Brazílii i Kolumbii jsou to týdny, měsíce, každému dle jeho gusta.
Co se týče houpání na moři a mořské nemoci, tak jsem předeslal, že nás potkalo štěstí s minimálními vlnami, a to i na krátkých linkách (zpáteční Santiago - Maio, zpáteční Sal - Boa Vista). Samozřejmě někdy jsou vlny a nečas a houpání několikanásobek hodin. Neboj, zažil jsem maxihoupání taky třeba v úsecích Puerto Lindo - Capurganá, Belém - Salvaterra, Ziguinchor - Dakar. A i tam jsem se sáčkem viděl třeba 10% jedinců. Možná jsem část cesty prospal nebo jsou kapverdské vlny ještě záludnější ... 😮
Téměř ve všech zemích nebo na trochu zajímavějších ostrovech by většina lidí chtěla strávit víc času, než měla k dispozici, a měla by další tipy, co tam dále vidět. Ale chce to trochu realismu, jako máš třeba u té Brazílie a Kolumbie.
Není houpání jako houpání. Záleží na mnoha různých vlivech a otevřený oceán dál od pobřeží většího kontinentu nebyl žádný z tebou jmenovaných případů. O něčem svědčí už jen to, že odjezd byl několikrát odložený kvůli počasí.
S tím souhlasím, že zpoždění o nějakých tuším 33 hodin zřejmě bylo právě kvůli počasí (vlny, vítr) a ne kvůli organizačnímu či technickému problému, což se u kapverdských ferry taky někdy dělo (možná stále občas děje).
Aspoň jsem na Kapverdách neslyšel o žádném ztroskotání. Oproti tomu se to občas stávalo na trase São Tomé - Príncipe. Jinak jde při úspěšné plavbě okolo 15 hodin na vlnách Guinejského zálivu ...
Předně děkuji, Jakube, že sis našel prostor a cestopis nejen přečetl, ale i s radostí zavzpomínal na svou cestu. O tom cestování, psaní a sdílení zážitků z cest především je. Je to pro mě skvělá zpětná vazba, za kterou děkuji.
Souhlasím, že 5 dní na Santiago není moc, ale přesně jak sis sám odpověděl - měla jsem 5 dní ve full režimu - tedy odjezd z ubytování kolem půl osmé a návrat cca za 12 hodin a to už se dá vidět a zažít mnohé ;) Nicméně i tak je mi jasné, že jsem toho řadu nestihla a nikde netvrdím, že tomu tak není. Stejně tak je možná v cestopisech, kterých jsem za posledních 5 dní napsala 5, řada nepřesností a není to dokonalé, jak jsi zvyklý - ale to jsem holt já. Někdy hrubky, někdy přebrepty, někdy víc skleniček vína a víc emocí a vždy méně spánku. Taky jsem udělala z vraku ukrajinské lodi na Sao Vicente vrak ruský, což je v dnešní době docela silné foux pas, ale to už jsem opravila :D
Zažila jsem 4 plavby, přičemž jedna byla úplně pohodová, kdy nezvracel nikdo. Pak bohužel další tři, kdy ani 90 % lidí plnících pytlíky takřka svými útrobami není přeháňka. Ostatně v tu dobu řadu trajektů díky počasí zcela zrušili a já kvůli tomu nestihla všech 9 obydlených ostrovů, ale jen 7... Každopádně nemusíš mi ty plné pytlíky závidět, nebyla to žádná hitparáda a ten smrad cítím ještě teď :)
Cena letenek je údajně 300 EUR, ale já je neplatila, takže nevím. Určitě to lze někde ověřit.
No a to nejdůležitější - Cidade Velha bylo jedno z nejhezčích míst ostrova :)
Tuším, že ty více houpací plavby byly přes noc, tak bylo lepší být uvnitř něž na horní palubě. Tak se před tím nezvyklým aroma člověk nikam neschová (možná to může tlumit respirátorem 😀).
Díky za cenu zpáteční letenky od Smrtwings (omluva za hrubku). 300€ z Prahy není moc. Před pár lety lítali na Kapverdy či do Senegalu snad za 10-15.000 Kč. Na Sal/Boa Vista i prej létá TUI za 200€ zpáteční, ale z Německa, Belgie, Anglie, atd.
Focus do budoucna z Evropy bude ovšem spíš Praia nebo Mindelo.
Tu dret?! 🇨🇻 👍🏼