2. Afrika
  3. Kapverdské ostrovy
  4. KAPVERDY: SANTIAGO za KAČKU

KAPVERDY: SANTIAGO za KAČKU

Santiago, ostrov, kde jsem poprvé spatřila Kapverdy zelené. Ostrov, kde jsem odložila růžové brýle nejen před tisíci odstíny zelena, ale také před naivitou, že "turistická destinace" jako Kapverdy se
Cestopis z roku 2022 napsala CESTUJI za KAČKU

Zážitky pro tebe sepsala CESTUJI za KAČKU

07. 04. 2022, poslední aktualizace 2022-04-07T11:41:45+02:00

CESTUJI za KAČKU a procestovala 37 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 3 roky, napsala pro tebe 68 cestopisů . Má své stránky https://www.cestujizakacku.cz/.

Avatar uživatele Petr Johan Marek
Petr Johan Marek

Cestopis končí na letišti?

Proč CestujLevne.com toleruje tyhle články typu napíšu dva odstavce a potom dám odkaz na moji vlastní stránku s cestopisem?

Já myslím, že by cestujlevně nemělo tolerovat hlavně takovéto chytrolíny, kteří se sem přijdou vyblejt a během 20 minut zase.ou svými "radami" 5 vláken.

CESTUJI za KAČKU

Cesta na letišti začíná a ano, obvykle i končí , to jsi Petr Johan Marek dosud nezjistil? 😁😁

• (upraveno 2022-04-10T22:31:12+02:00)

Milý PJM, dej sem linky na všechny cestopisy, které jsi publikoval na CL, ať se z nich všichni poučíme, jak se cestopis správně píše.

Dobr den,byla jsem v únoru 2022 také na Kapverdách Bona Vista....po 15 letech na dovolené.Byla jsem nadšená z krásy ostrova ,ale dávám vám za pravdu i zděšená z té chudoby....to si člověk nedovede představit dokud to nevidí na vlastní oči.Dekuji vám za příběh..potěšil mě a vrátil zpět na dovolenou.Hodne štěstí. Jeníčková Lucie

CESTUJI za KAČKU

A mě zase potěšila vaše odpověď! Jsem ráda, že i přes všechnu tu krásu místních pláží, deníků a prostě ten skoro Karibik, lidé vnímají i tu opačnou stránku věci a že nejsou lhostejní.

I vám přeji jen krásné cesty a ještě jednou děkuji za opravdu milý komentář. Taky hodně štěstí, a to nejen na cestách..

• (upraveno 2022-04-08T16:53:34+02:00)

V širším cestopise jsem viděl i tento subjektivní žebříček tebou navštívených ostrovů samozřejmě dle vlastních zážitků (kde 1 = nejkrásnější):

1. SAO NICOLAU

2 .SAO VICENTE

3 .FOGO

4. SAL

5. SANTIAGO

6. BOA VISTA

7. SANTO ANTAO

---

Přidám tedy i svůj současný i budoucí žebříček preferencí ostrovů s odhlédnutím od případných příhod na místě:

1. Santo Antão, Brava, Fogo, São Nicolau (zatím nenavštívené)

2. Santiago

3. São Vicente (ještě nenavštíven)

4. Boa Vista

5. Maio

6. Sal

7. Ilhéu Sal Rei

8. Santa Luzia (asi nikdy nebude navštíven)

Tedy celkem ne 10, ale 11 ostrovů, i když je jich tam ještě víc.

• (upraveno 2022-04-07T17:37:57+02:00)

Jakpak zpívá Mayra Andrade: "Ostrov Santiago má tělíčko jako chomáč bavlny", ... rád vzpomenu na 11 dní tam strávených. Během 5 dní si to dokážu přestavit po menší části ostrova nebo mít značně nadupaný program, což ovšem zase odporuje kapverdskému mottu: No stress!

Inu někdo za dovolenou, dobrodružstvím, někdo na služebku v rámci aktivit s nadací či realitami. Pravda, ani kombinace nemusí být špatná.

Jsem rád, že Cidade Velha nebyla v širším cestopise opomenuta. Což jsem ovšem moc nepochopil je pranýř jako obelisk?!

Dále co se týče bujné zeleně oproti suchopáru bych to zase tak lush-green neviděl, a to ani po nasazení růžových brýlí. Dvojnásobná zkušenost mě naučila, že na přírodu, výhledy i teplotu moře jen podzim to musí být! Kulturně pak samozřejmě i únor na Carnaval na São Vicente a São Nicolau v necovidových letech.

S trajekty (ferry) jsme měli štěstí na 4 kratší trasy, nevolnost se nedostavila ani k nám ani k místním spolucestujícím. Takže si 90% pasažérů s používáním oněch plastikových sáčků nějak nedokážu přestavit.

Rád bych se zeptal na ceny přímých letů z Prahy se Smartwings??, neboť známe jen TACV a TAP z akcí, errorů ... obrigado.

Přeji další nehektické cestování a tajně doufám, že se jistá místa planety hned neprofláknou, třeba i díky vyšší ceně letenek.

(Sodade da Téra Lonji...)

Když si, Jakube, nedokážeš představit, že by ti stačilo na tento ostrov pouhých 5 dní, kolik dní by sis tak představoval, že bys potřeboval třeba na tvou oblíbenou Brazílii s rozlohou 8600x větší nebo Kolumbii s rozlohou 1150x větší, abys je poznal celé?

A že si nedokážeš představit těch 90 % zvracejících, myslíš tak, že je to tak hrozné a mimo tvou představivost nebo naznačuješ, že tomu nevěříš? Pokud to druhé, někdy holt víc fouká a jsou tím pádem větší vlny.

• (upraveno 2022-04-07T19:07:52+02:00)

Řekl bych, že nejde o to poznat něco celého velmi důkladně, kilometr po kilometru. Ale i těch 11 dní na ostrově Santiago bylo na můj vkus málo. Jinými slovy, mám další tipy, co nového tam dále vidět. Na Brazílii i Kolumbii jsou to týdny, měsíce, každému dle jeho gusta.

Co se týče houpání na moři a mořské nemoci, tak jsem předeslal, že nás potkalo štěstí s minimálními vlnami, a to i na krátkých linkách (zpáteční Santiago - Maio, zpáteční Sal - Boa Vista). Samozřejmě někdy jsou vlny a nečas a houpání několikanásobek hodin. Neboj, zažil jsem maxihoupání taky třeba v úsecích Puerto Lindo - Capurganá, Belém - Salvaterra, Ziguinchor - Dakar. A i tam jsem se sáčkem viděl třeba 10% jedinců. Možná jsem část cesty prospal nebo jsou kapverdské vlny ještě záludnější ... 😮

• (upraveno 2022-04-07T19:26:10+02:00)

Téměř ve všech zemích nebo na trochu zajímavějších ostrovech by většina lidí chtěla strávit víc času, než měla k dispozici, a měla by další tipy, co tam dále vidět. Ale chce to trochu realismu, jako máš třeba u té Brazílie a Kolumbie.

Není houpání jako houpání. Záleží na mnoha různých vlivech a otevřený oceán dál od pobřeží většího kontinentu nebyl žádný z tebou jmenovaných případů. O něčem svědčí už jen to, že odjezd byl několikrát odložený kvůli počasí.

• (upraveno 2022-04-07T19:42:19+02:00)

S tím souhlasím, že zpoždění o nějakých tuším 33 hodin zřejmě bylo právě kvůli počasí (vlny, vítr) a ne kvůli organizačnímu či technickému problému, což se u kapverdských ferry taky někdy dělo (možná stále občas děje).

Aspoň jsem na Kapverdách neslyšel o žádném ztroskotání. Oproti tomu se to občas stávalo na trase São Tomé - Príncipe. Jinak jde při úspěšné plavbě okolo 15 hodin na vlnách Guinejského zálivu ...

• (upraveno 2022-04-07T19:47:55+02:00)

Předně děkuji, Jakube, že sis našel prostor a cestopis nejen přečetl, ale i s radostí zavzpomínal na svou cestu. O tom cestování, psaní a sdílení zážitků z cest především je. Je to pro mě skvělá zpětná vazba, za kterou děkuji.

Souhlasím, že 5 dní na Santiago není moc, ale přesně jak sis sám odpověděl - měla jsem 5 dní ve full režimu - tedy odjezd z ubytování kolem půl osmé a návrat cca za 12 hodin a to už se dá vidět a zažít mnohé ;) Nicméně i tak je mi jasné, že jsem toho řadu nestihla a nikde netvrdím, že tomu tak není. Stejně tak je možná v cestopisech, kterých jsem za posledních 5 dní napsala 5, řada nepřesností a není to dokonalé, jak jsi zvyklý - ale to jsem holt já. Někdy hrubky, někdy přebrepty, někdy víc skleniček vína a víc emocí a vždy méně spánku. Taky jsem udělala z vraku ukrajinské lodi na Sao Vicente vrak ruský, což je v dnešní době docela silné foux pas, ale to už jsem opravila :D

Zažila jsem 4 plavby, přičemž jedna byla úplně pohodová, kdy nezvracel nikdo. Pak bohužel další tři, kdy ani 90 % lidí plnících pytlíky takřka svými útrobami není přeháňka. Ostatně v tu dobu řadu trajektů díky počasí zcela zrušili a já kvůli tomu nestihla všech 9 obydlených ostrovů, ale jen 7... Každopádně nemusíš mi ty plné pytlíky závidět, nebyla to žádná hitparáda a ten smrad cítím ještě teď :)

Cena letenek je údajně 300 EUR, ale já je neplatila, takže nevím. Určitě to lze někde ověřit.

No a to nejdůležitější - Cidade Velha bylo jedno z nejhezčích míst ostrova :)

• (upraveno 2022-04-07T23:53:26+02:00)

Tuším, že ty více houpací plavby byly přes noc, tak bylo lepší být uvnitř něž na horní palubě. Tak se před tím nezvyklým aroma člověk nikam neschová (možná to může tlumit respirátorem 😀).

Díky za cenu zpáteční letenky od Smrtwings (omluva za hrubku). 300€ z Prahy není moc. Před pár lety lítali na Kapverdy či do Senegalu snad za 10-15.000 Kč. Na Sal/Boa Vista i prej létá TUI za 200€ zpáteční, ale z Německa, Belgie, Anglie, atd.

Focus do budoucna z Evropy bude ovšem spíš Praia nebo Mindelo.

Tu dret?! 🇨🇻 👍🏼

Další cestopisy, které napsal CESTUJI za KAČKU

KAPVERDY - SANTO ANTÃO za KAČKU
CESTUJI za KAČKU 2022-04-25T18:49:16+02:00 0 komentářů
Kapverdské ostrovy 2022

SANTO ANTÃO, to jsou plíce Kapverd, svěží zelený nedotčený ráj. Hodně lidí přirovnává tento ostrov k Azorům, někteří i k Havaji. To nedokážu posoudit, obě místa znám zatím jen z fotek a dokumentů, ... SANTO ANTÃO, to jsou plíce Kapverd, svěží zelený nedotčený ráj. Hodně lidí přirovnává tento ostrov k Azorům, někteří i k Havaji. To nedokážu posoudit, obě místa znám zatím jen z fotek a dokumentů,…

KAPVERDY - SÃO VICENTE za KAČKU
CESTUJI za KAČKU 2022-04-12T18:51:16+02:00 5 komentářů
Kapverdské ostrovy 2022

Další z Kapverdských ostrovů, který je nezbytné vidět. Jednak proto, že se jen odtud dostanete do opravdického zeleného ráje jménem Santo Antão, ale hlavně proto, že ostrov jako takový má opravdu co... Další z Kapverdských ostrovů, který je nezbytné vidět. Jednak proto, že se jen odtud dostanete do opravdického zeleného ráje jménem Santo Antão, ale hlavně proto, že ostrov jako takový má opravdu co…

ANDALUSIE a GIBRALTAR za KAČKU
CESTUJI za KAČKU 2021-11-15T11:45:17+01:00 39 komentářů
Španělsko 2021

Nekonečné pláže vyhlášené kitesurfingové lokality v Tarifě, atmosférou tepající Malaga, koloniální barevná Granada, pohádková Nerja s balkonem Evropy a nad očekávání krásný a po všech směrech zajímavý. Nekonečné pláže vyhlášené kitesurfingové lokality v Tarifě, atmosférou tepající Malaga, koloniální barevná Granada, pohádková Nerja s balkonem Evropy a nad očekávání krásný a po všech směrech…

ZÁPADNÍ SAHARA za KAČKU
CESTUJI za KAČKU 2021-10-29T16:24:27+02:00 48 komentářů
Afrika 2021

cíl: OBRATNÍK RAKA, 3 300 km. Hra světel a stínů na líně se přesýpajících písečných dunách, kvílení pouštního větru, atlantický, tyrkysově modrý a naprosto liduprázdný oceánový lem. Země nikoho. Země, která neexistuje. Jedno…