Kodaň na otočku

aneb proč nás odevšud vyhazují?
Cestopis z roku 2019 napsal Honza

Další z pro někoho ekonomických nesmyslů. Pro nás však šance jak poznat další z měst, moc neutratit a ušetřit dovolenou.
Stejně jako u jiných jednodenních výletů nás přesvědčila cena letenky a nutnost jen jednoho dne dovolený.
Víkend by opět znamenal dražší letenku a nutnost platit ubytko. Přesvědčila nás teda letenka tam v 6:20 ráno s Ryanairem a zpět v 19:50 s ČSA.

Po příletu do Kodaně nás přivítalo deštivé počasí. Hned nám došlo, že jsme si zapomněli bundy a měli jsme akorát skládací deštník, kterej se rozpadal už po špatnym pohledu. Do větrné Kodaně ideál.
Na letišti jsme si koupili malé City passy na 24 hodin, které bohatě stačí na široké centrum i cestu na letiště a platí uplně na vše od metra po loďobusy za 280 kč.

Z metra jsme vystoupili na stanici Kongens Nytorv s příjemným překvapením umoudřeného počasí. Bylo po dešti a vydali jsme se pěšky k malé mořské víle. Cestou jsme jěště navštívili pevnost Kastellet kolem které je možnost příjemných procházek a fontánu Gefion. Ta je moc hezká a koukatelnější než socha víly.
Samotná socha ničím jiným než svým významem nezaujme. Na každém kroku narazíte v Kodani na mnohem hezčí. Tady navíc kazí dojem obrovská masa pořvávajícich Číňanů.

Spravit dojem jsme si chtěli v přístavu Nyhavn, kam jsme se od sochy přepravili loďobusem, ve kterém jsme byli uplně samy. Mezitím se zase rozpršelo a rozfoukalo a náš deštník byl opravdu marnej. Nyhavn jsme jen proběhli s tím, že se pozdějí vrátíme. Nasedli jsme na metro a svezli se jednu stanici na Norreport, kde jsme opět naplnili naši posedlost tržnicemi. Místní Torvehallerne jsme si v klidu prošli a asi hodinu seděli u obložencých chlebů Smorrebrod a horkým čajem.

Mezitím přestalo pršet a vysvitlo sluníčko. Mohli jsme tedy vyrazit k botanické zahradě. Odtud nás vyhodil hlídač, že prý probíhají stavební práce a je celé uzavřené. Vyhození č. 1.
Šli jsme tedy do parku Ostre Anlaeg. Ten jsme si prošli a odcházeli východem, u kterého byla jedna stavební budka a pár lopat. Odtud na nás naběh údržbář, ať jdeme jinym východem, že tohle je nebezpečná stavební oblast. Nejnebezpečneji vypadaly ty lopaty. Vyhození č. 2.
Následoval park s hradem Rosenborg. Odtud byli vidět vojáci jak na základně hned u hradu nacvičují pochod na virbl a píšťalu. Chvíli je pozorujeme opřeni o zíďku načež přiběhne voják a nakáže nám, ať se o zíďku neopíráme a malinko ustoupíme. Vyhození č. 3.

Dále jsme navštívili rozhlednu Rundetaarn odkud je hezký výhled na celou Kodaň. Dále pak pěší zónou Stroget, kde jsme ještě ochutnali klasický dánský hotdog a došli zpět na výchozí bod - náměstí Kongens Nytorv. Bylo krásně a tak jsme se vrátili zpět do přístavu Nyhavn. Ani při hezkém počasí nás ale nepřesvědčil. Barevné domky jsou pěkné, zakotvené loďky taky ale co tady má člověk dělat, pokud nechce sedět v restauraci? Není tu jediná lavička, kde by si člověk mohl v klidu posedět a se zmrzkou v ruce pozorovat ruch přístavu a nasávat atmosféru tohoto místa. Chvilku jsme tedy seděli na nízkém obrubíku o loděk čelem k sedícím hostům restaurací, což není uplně ono ani pro nás, ani pro ně.

Někdo by tyhle výlety na otočku nepodstoupil, ale pokud nemám bezednou zásobu dovolený a nechci dávat spoustu peněz za víkendový letenky a ubytka v místech, které pro mě nejsou úplně lákavé, je pro mě rychlá návštěva ideální. Ušetřenou dovolenou a peníze pak investuju do míst, které si doopravdu přeju vidět a poznat detailně.

A let zpět? To by nebyli Smartwings, aby odněkud odletěli na čas

Ceny

Let Praha - Kodaň s Ryanem 385 kč
Let Kodaň - Praha s ČSA (Smartwings) 790 kč
24h city pass 280 kč
ostatní 500 kč
Celkem na osobu 1 955 kč

Zážitky pro tebe sepsal Honza

04. 09. 2019, poslední aktualizace 2019-09-04T20:05:43+02:00

Honza žije v České republice a procestoval 12 zemí světa, nejvíce Evropu. Na Cestujlevne je už 1 rok, napsal pro tebe 8 cestopisů .

Avatar uživatele Áčko
Áčko

Jestli jde hlavně o peníze, proč nezkusíte couchsurfing? Jestli jste pár, tak to nebude tak těžké sehnat a ještě pokecáte.

Honza

nejde o peníze v tomhle smyslu. Nevadí mi utratit o dost víc v destinaci, kterou si opravdu přeju navštívit a detailně prozkoumat.

Naopak u destinací, který navštívim jen takhle ze zvědavosti se mi nechce investovat víc než je nutno jak z peněz, tak z dovolený.

Děláme to tak, že si dáme jednou ročně velkou dražší, hlavní dovolenou a pak jen pár kratších výletů na delší víkend, případně takových rychlovek na otočku, když to vyjde. Celkem nám to tak vyhovuje.

Honza

další věc je hlídání pejska. Když ho hodíme rodině na krk jednou za rok na 14 dní, tak je to ok. Ale aby jsme jim ho navíc dávali k hlídání ještě několikrát do roka na prodlouženej víkend...

To ty víkendy strávíme s ním na výletech po ČR :-) a tyhle rychlý jednorázovky bereme jen jako bonus.

Avatar uživatele Karel
Karel

To zní jako u nás :D

Přiznám se, že tvoje cestopisy jsou na mě moc strohé, mám rád delší počtení.

Ale naprosto chápu důvody pro cestování. Taky máme psa, taky nám rodina +/- týden pohlídá, ale jednak poté musíme vyslechnout, že už dělal to či ono, druhak má už své roky. Takže výlety na den, dva jsou ideál. Na poznání lokality se to dá, navíc klidně se dá jet opakovaně.

Avatar uživatele Iveta
Iveta

Četla jsem Londýn na otočku, tam mi to přišlo jako úplná šílenost (už jen z toho čtení jsem začínala cítit mírnou paniku a návaly stresu), ale Kodaň se za jeden den dá krásně a v klídečku vidět a hlavně užít opravdu celá :) Za mě největší pecka byla asi hodinu a půl dlouhá vyjížďka lodí, která na dánské poměry stála směšný peníz (tuším 80 dánských korun za dva lidi). Až z kanálů je totiž město konečně to pravé ořechové, navíc náš lodní průvodce všechno komentoval plynulou dánštinou, němčinou i angličtinou.

Honza

Ani ten Londý nebyl tak hektickej, jak by se mohlo zdát. Naopak nám s tím, co jsme navštívili ještě dostatek času zbyl.

Nejsme ten typ lidí, který musí u všeho zůstat hodinu. Vlastně nás celkově nebaví trávit víc času na jednom místě.

Taky mi ten jednodenní výlet moc neštimuje, i když jsem jej rovněž občas dělával s letenkou za 1 Kč. Souhlasím, v tomto případě je tam to minipozitivum v ušetřené dovolené, ale počasí se za 1 den k lepšímu třeba nezmění, ovšem za 2-3 dny již většinou ano. Dále 24 hodinová jízdenka, také nedostatečně využitá, atd. ;-) Už si to moc nevzpomínám, ale v Nyhavnu kromě malých barů, žádné pivní zahrádky nebyly?!

Avatar uživatele Petr76
Petr76

Proč jezdíte někam, kam vás to vlastně neláká?

Honza

beru to tak, že i místo, který člověka neláká ve smyslu být tam 14 dní a poznat ho do detailu i mimo turistická místa s ochotou investovat spoustu času a peněz, může člověka zajímat čistě ze zvědavosti.

Tím neláká nemyslim nic špatnýho, jen to není žádná velká touha to místo poznávat. Ale i taková země nebo město může člověka zaujmout natolik, že ho lákat začně a příště se zdrží déle s cílem poznávat ho celé.

Další cestopisy, které napsal Honza

Madeira
Honza 2019-09-06T23:17:09+02:00 0 komentářů
Portugalsko 2017

První velká dovolená, první let a spouštěč zájmu o cestování

odpočinek na Mallorce
Honza 2019-08-31T13:13:46+02:00 2 komentáře
Španělsko 2018

klid a odpočinek v párty letovisku Magaluf

Road trip do Lotyšska
Honza 2019-08-28T20:13:53+02:00 2 komentáře
Lotyšsko 2017

ve středu tam, v neděli zpět

Užhorod
Honza 2019-08-28T19:53:04+02:00 0 komentářů