3. Portugalsko
  4. LISABON potřetí za KAČKU

LISABON potřetí za KAČKU

Jedna z nejkrásnějších evropských metropolí, jaké jsem dosud viděla. Město žloutkových košíčků, portského vína, žlutých tramvají, schodů, strmých ulic a výtahů. Město, které lehlo při ničivém zemětřes
Cestopis z roku 2020 napsala Kateřina Ostrá

Zážitky pro tebe sepsala Kateřina Ostrá

09. 02. 2021, poslední aktualizace 2021-02-10T07:31:22+01:00

Kateřina Ostrá a procestovala 37 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 2 roky, napsala pro tebe 61 cestopisů . Má své stránky https://www.cestujizakacku.cz/.

Avatar uživatele TOM
TOM

SUPER TIP

Děkuji 😉

Avatar uživatele kickass1
kickass1

Jeste jsem si bohuzel v kolotoci poslednich dnu nestihl udelat 15min abych si tenhle cestopis precetl (ale urcite to udelam), nicmene ted jsem si vsiml u manzelky na monitoru (misto prace - a to jeste prosim pekne pro moji firmu :D), ze kdyz brouzdala po nejakych travel pruvodcich, tak vyskocila na Albatrosu knizka Katerina Ostra - Za Kacku - asi sem zaspal par mesicu (nejak v tom silenem rytmu poslednich mesicu nejak nic nestiham krome prace & deti, ani na CL se nestiham divat), tak opozdene gratluluju, rovnou si jednu objednam a az skonci tenhle blazinec a vyrazim na prvni trip, tak si ji (slibuju) cestou do US celou prectu !!!

Omlouvám se za u mě neobvykle opožděnou odpověď, ale tvůj komentář mě opravdu dojal a chtěla jsem na něj jaksepatří zarragovat v úplném klidu. No a ten mám až nyní.

Manželčiny "pracovní" aktivity na PC mě moc pobavily a ještě víc potěšily 🙏😁

Jinak ano, knížka vyšla v září. Byl to nejdřív trošku šok (nabídka od Albatrosu), ale během doby od napsání po její vydání, do čehož padl těsně na konci této pisatelské cesty Covid, jsem to přestala vnímat jako něco výjimečného. I když samozřejmě bylo. Vidět ji skutečnou v polici knihkupectví vedle Zibury mě tenkrát zarazilo a taky vzalo za srdce, ale byl to jen okamžik. Pořád je pro mě nejdůležitější to, co píšu už druhým rokem právě zde (plus nově u sebe na webu) - tedy gramaticky a slohově ne zcela dokonalé popisy mých taktéž nedokonalých, ale naprosto dokonale odžitých, cest 😊 Mam ráda vracení se do vzpomínek a do míst (trošku i v čase), když starými cestopisy občas zalistuju. Mám ráda zpětnou vazbu a komentáře, ve kterych vnímám tu komunitu zde nejvíc. Cestovatelé tělem i duší, což je zejmena v této době cenný mikrosvět🙏 No a především jsou tu přátelé, které jsem tady na CL prostřednictvím komentářů a posléze i osobně poznala (ostatně "brněnská odnož CL" měla mít příští pátek sraz🍸😁).

I tak ale velice dekuji za vyjádřenou podporu! Každá zakoupená a s chutí přečtená knížka je pro mě obrovskou odměnou. A tím nemyslím finanční 😉

Přeji ti (a vlastně nám všem), aby sis tu knížku na cestě do US přečetl co nejdřív!

Děkujeme veškeré informace se budou hodit 🤝👍😉

Děkuji 😉

Jakub Vonšovský
  • (upraveno 2021-02-16T20:12:11+01:00)

Chybí mi v článku to naprosto nejpodstatnější - co se stalo Julči? Lidské osudy, dramata, štěstíčko i slzičky, to jsou ta divácky vděčná témata. Prosím o natočení Portugalsko 4 - Julčina pomsta 😝

Ne, jinak obdiv. Ta chuť k cestování je fakt nakažlivá (a tyhle články taky). Navíc taky jsem chvíli před covidem zažil co to je cestovat s patnáctiletým kamarádem na konec Evropy. Člověk furt musí poslouchat jaká je mumie, jak zažil ještě dinosaury a vůbec takový vděčný pubertus dělá všechno proto, aby se v noci vzbudil s rukama kolem krku.

Ahoj Jakube! Děkuji za milý a soucitný komentář 🙏😁

Jak říkáš...přežít pubertu, aniž by dotyčného puberťáka člověk nezaškrtil holýma rukama (desetkrát denně!), to je majstrštyk! Já už tý dva roky snad nějak doklepu, ale vědět co mě čeká dopředu, skákání do útulku pro nějakého neustále vděčného (a mlčícího) chlupáče!

Chuť cestovat mě neopouští, naopak. Zrovna teď ve vlaku do Prahy pročítám cestopisy a skoro všude se vidím! Treba v Andoře! A klidně i se závodem aut v patách 🔝🙏😁

Jo a to nejdůležitější...Julči pomsta nebude. To ona pustila toho puberťáka k vodě a nabídla ho tak své spolužačky Aničce (nejen že znám jméno, už proběhla i seznamka✌😉) na stříbrném podnose.

Jakub Vonšovský

Uff, naštěstí žádné puberťáky nevychovávám. Týden v kuse s jedním mi stačil na nějakou dobu. I když jeho strach z regionu, kde si neuvědomili, že se Sovětský Svaz už rozpadl, v tom asi taky sehrál roli. Nebo šlo možná o moji pomstu za dinosaury...

Ale naděje, že tě v 18 opustí, je stejně jen planá. S dnešními nájmy počítej tak 10 let. Třeba Italové s těmi svými bydlí tak do 30 dneska (osobní zkušenost). Ale zas ti vydrží. Chlupáč nemá takovou životnost.

Závody aut nemůžu doporučit. Raději stokrát ukazovat státní policii v Podněstří, že mám všechny papíry v cajku.

Jo ty životní storky... Taky jsem byl paf z jedné spolužačky celý půlrok, až jsem se dostal po vší možné pomoci aspoň k jedné večeři. A tam poznal její spolubydlící... :-D

Puberťáka nejde moc vychovávat. To on si vychovává tebe✌🙈😁

Jinak finále tvé životní storky - 🔝😁😁

Děkuji za další z dlouhé řady pěkných cestopisů! 👍

A ja děkuji za zpětnou vazbu!!🙏🙃

lma

Portugalsko je moje evropská srdcovka ,takže potěší procházka po známých místech i když osobně mám raději sever (Porto ,Guimarães atd.) .

Pro mě je teď cestování na bodě mrazu (za takového tyjátru co teď panuje nemám fakt náladu ani nervy co kdy kde jak nikam jezdit !) ,takže zbývá čtení cestopisů.

Potěšily fotky ze stadiónu Benfiky já ho takto prázdný neznám ,když jsem tam byl tak tam bylo na 50 t. hlav ..

A že někdo letí 3x za rok do Lisabonu nepovažuji za "ulítlé"......já třeba jezdím na víkend několikrát ročně (cca minimálně 5x) zase do Budapešťi.

• (upraveno 2021-02-13T15:16:53+01:00)

Budapešť mě teprve čeká! Každopádně děkuji za ujištění, že toto město stojí za návštěvu.

Benfika bez lidí byla TOP, ale co ne, že?

Cestování je teď opravdu komplikované, ale to, co nás straší nejvíc, není ani z 5 % takové, jak to vypadá..✈💛

taclik.j
  • (upraveno 2021-02-11T22:10:22+01:00)

Mě jebne, zavřeli mě v Krkonoších na sračku a těď čtu tento krásnej cestopis. Jak jsem viděl Lisabon po třetí , hned se mě honilo hlavou, zamilovala se do velvislance. Připravila jsi pro syna parádní výlet, smekám. Tady je těď krásná zima a úžasný sníh, zatím se mě nikam nechce. Březnové Filipíny jsou ve snu.

Moc děkuji za milá slova. Já už se také kochám naší ladovskou zimou a je to fakt krása. Nicméně o to víc už potřebuju nějakou Asii 🙏🙏🙃

Krakonoš

Kačko, smekám, tebe nic nezastaví. Hezký cestopis, pěkný fotky.

Lítáš a cestuješ víc, než dříve, a to navzdory té panice z toho čínského nachlazení. Máš můj respekt!

A chtěl bych jet někde s tebou, akorát ty Krkonoše beze mě na pár dnů, to je snad horší než Teide bez Tebe:-).

😁😁😁

No taky mám o ty naše velehory strach. Stejně jako všechno - i ony potřebují pevnou ruku 😊

A díky za pochvalu. Vážím si jí!

Jo a Teide a já jsme už navždy spojeni..💛

Michal

Děkuji za pěkný cestopis. Už jsem ho hezkých pár dnů zpátky četl u tebe na webu. Těším se na Turecko.

U Cascáis je taky okruh v Estoril, na kterém se jezdí závody (myslím i F1). A nejlepší žloutkové košíčky (pastéis de Belém) mají u Klášteru Jeronýmů. Mimo léto tam nebyly fronty ani před kovidem. Jen člověk nesměl chytnout autobus plný Číňanů. To teď nehrozí. Na to, že je to originál, ani nebyly moc drahé (myslím že 6 za 5).

• (upraveno 2021-02-10T12:23:58+01:00)

Já mám ochutnané pasteis de nata jak z Pastéis de Belém, tak právě z Fabrica de Nata a tam mi chutnaly víc :-).

• (upraveno 2021-02-10T12:01:45+01:00)

Michale, tenhle cestopis je na světě jen díky tobě,tak hurá, že ses ozval😁😁😁

Nejlepší žloutkové jsou v té fabrice,o níž píšu!!! Ale víš co? Poletím se přesvědčit face to face 🙃✈😁

Michal

Však jsem ho taky četl u tebe na webu daleko dřív než byl tady ;)

O Fabrice de nata ani nevím. Každopádně u kláštera to je tradiční místo a originál. Ale občas kopie překoná originál. Z krátkého googlení se to zdá spíš na nějaký řetězec. Dovtípil jsem se správně, že centrála je u metra Restauradores? Až tam budu příště, musím tam zajít.

Přesně tak, je to přímo u toho metra.

A já zas příště zkusím ty od Jeronymu ✌😁

Avatar uživatele AlejandraS
AlejandraS

je v pořádku letět 4x za rok z nudy na otočku do Portugalska?

Za mě ano.

Proč z nudy, Cali?

MIGUELAS

Je to v pořádku, byli i takoví, co jezdili na otočku do Japonska a hned zpátky.

Dej mi Japonsko na víkend za 2k, bez testu a karantény a letím tam hned :-D

Martin Vícha

Mi takhle utekla Chile... ty dva dny by mi stačily. Mrkl bych na Huáscar a domů. :-)

Za mě lepší Lisabon dokola než trčet někde u Berouna ✌✈😉

MIGUELAS

Kacko, tuto větu do kamene tesat.

Michale, kdysi to i s tím Japonskem šlo, já tam byl za 2500 (korun) za letenku tři týdny.

Nic proti Berounu, samozřejmě ✌😁

Na druhou stranu otázka, zda v Covid -time 3x do Lisabonu nebo sedět doma (byť třeba v Berouně), to si říkám, že si ten dotyčný (a schválně nepíšu dotyčná 😁) nenabřinká 🙈🙈

Martin Vícha

Naprosto souhlasím. Minulý rok (a bojím se, že i tento) bude o tom, že poletí tam, kam se dá. Klidně i 10x do Lisabonu, vždy tam bude něco nového a i procházky známými místy mají své kouzlo. Na to, abych seděl doma fakt už nemám čas.

• (upraveno 2021-02-10T12:30:34+01:00)

Neboj, nezůstaneme jen u Lisabonu.

Dost mě překvapuje, že někdo, kdo údajně hodně cestuje a cítí se v této pozici jako guru, řekne NUDA na 3 cesty do Lisabonuv době Covidu.... Asi zrovna tato metropole profilu A/C v odlítaném chybí.

Krakonoš

Že Cali tady má víc identit jsem si taky všiml.:-))

MIGUELAS

A když už nic tak tam někde v teple fuet, šunky, olivky, vínečko... A když tak se dá z Lisabonu i Porta busem, vlakem vypadnout do menších mest, třeba Guimaraes s Aqui nasceu Portugal...atp.

• (upraveno 2021-02-10T12:39:23+01:00)

@Kateřina Ostrá To je ta neznalost :-), protože NUDA v souvislosti s tebou a tvým cestováním, to nejde dohromady ani kdyby se jelo jen do toho Kaufu :-D.

Martine, tak to je ten největší kompliment🔝🙏😁

• (upraveno 2021-02-10T08:48:15+01:00)

Tak, teď jsem přečetl tvůj cestopis i na tvých stránkách a mám připomínku. Chybí celkem zásadní odstavec, který by se mohl jmenovat "Jak koupit víno u černocha v garáži, když je v Lisabonu lockdown a všechno zavřeno" :-D. Přeci jen, to byl celkem důležitý úkol na nedělní odpoledne/podvečer. :-)

• (upraveno 2021-02-10T12:26:46+01:00)

A ty to víš líp než kdo jiný! 😁😁😁

Aby ne, když jsi byl par hodin součástí itineráře 💛

MIGUELAS

A v tom Berouně asi nemají moře, předpokládám...

MIGUELAS: 🔝😁😁😁😁😁😁

• (upraveno 2021-02-10T07:36:36+01:00)

Lisabon, jako takový, ten komentovat nebudu. Že je naprosto super, o tom není pochyb. Kdykoliv se mi naskytne možnost ho navštívit, určitě vyrazím... i kdyby to mělo být na chvilku. :-D

V tom ubytování, to koukám, to je teda progres od "vězeňské cely" na Mallorce, až po skoro zámek v Lisabonu. Vypadá to tam fakt krásně ikdyž velký příznivec "starého" stylu nejsem, tohle vypadá dobře, víc než dobře...

Fakt jsem se pobavil při popisů tvého cestovaní s juniorem (a to už v cestopise z Madeiry :-) ) ... je to sranda, jak to sedí. Úplně jako u nás :-D.

Poslední přílet 2020 a přípitek na cestě, to je prostě stylovka, která k tobě sedí, jako rtěnka na skleničce.

Tak a už se těším na další tvé cestopisy a hlavně na další cesty!

• (upraveno 2021-02-10T08:33:28+01:00)

Děkuji za tradiční krásný komentář!

Ta puberta bude identická napříč ČR, troufám si říct, že i napříč celým světem. Až mě přestane bavit psát cestopisy, vrhnu se na rozbor tohoto tématu, coby studny asertivity a sebezapření. I když se v poslední době rozjely všelijaké osobní rozvoje a motivační semináře, není víc, co člověka zocelí, posune vpřed a rozvine ve všech netušených oblastech, jako puberta vlastniho dítěte. Bilancovat denně na laně, kde na jedné straně chceš toho smrada obejmout a na druhé umlatit tupym predmetem, to je dennodenní chleba, který při každém ukousnutí láme zuby a kazí postavu. Přesto si uvědomujes, že ho budeš kousat do smrti. Své nebo jeho 🙈😁😁😁

Rtenka na sklenicce bude otisk napříč celým rokem 2021 a ja už se tesim,až k ní pribyde i ta Andy rtenka a tvoje sklenička ✈🙏

Martin Vícha

To doufám!(myšleno ty rtěnky a skleničky ). Už doma s Andrej málem lezeme po stropě, já to kompenzuji lety do Prahy a do tranzitních prostor kde se dá a korky od vína už nemáme doma kde dávat :-D

Vy mi pořád sbírate korky??😱😍

Tak to musíme někam letět, ať to předáme, dokud se to vejde do příručáku!!!😁

Martin Vícha

:-D od včerejška večera už hledám kam!

No já také, to nemej strach!✈🔝🙏

MIGUELAS

Já nikdy nepochopil, jestli ten most je i pro pěší jak v San Franciscu, kde co pár metrů cedule neskakejte, volejte číslo.. A bohužel mi v tom SF na tom moste nikdy nevyšlo počasí. Předpokládam, že na tu sochu na druhé strane, co jsem nebyl tak asi jen lodi. A do Belému jsem to brával kdysi pěšky. Takže mám další důvod pro Lisabon popáté.

A jako ubytko v Lis, pěší dostupnost kamkoli a kousek Lidl a i ty chlazené pizzy po studenu tam jdou jíst - Residencial do Sul, nejlepší ubytko v Portu za babku a 4 lůžková mansarda s king bed pro jednoho za babku sice trošku do kopce - Piedra Ibérica.

• (upraveno 2021-02-10T07:18:16+01:00)

Nahoře na mostovce rozhodně žádný prostor pro pěší není, jestli je pod ní nějaká pochozí lávka, tak asi určitě není přístupná. Nikdy jsem tam žádné lidi neviděl. Ke Kristu se dostaneš buď trajektemí z terminálu/nádraží Cais do Sodre (odtamtuď taky odjíždí vlak do Cascais) do přístavu Cacilhas a pak metrem (chapej tramvají) do Almady. Musíš si buď koupit lístek na trajekt, nebo při kupování celodenní jízdenky koupit tu i s trajektem (cca 10eur) což je výhodnější. Nebo autobusem, z náměstí Marques de Pombal, což je v rámci celodenní jízdenky za 6,4e. Pokud pojedeš autem, mýtné se platí jen při příjezdu do Lisabonu, směrem ven ne.

Přesně jak píše Martin. Nejsnazší cesta k Ježíš je busem z náměstí Marques de Pombal, od kus jsi tam busem za 15 minut. Cena buď jednorázová jízdenka 1,5€ nebo v rámci celodenní jízdenky za 6,4€.

Nebo metrem, ne?

Martin Vícha

@mirjur Metrem do Almady? Buď mi teda uniklo, že už podkopali Tejo, nebo sis to spletl :-).

• (upraveno 2021-02-10T11:19:08+01:00)

Stanice Bento Goncalves. Nebo ono to není propojeno s Lisabonem? To už jsem nezkoumal, jen jsem na mapě viděl stanici metra. Ale možná to bude ten důvod, proč jsme tam jeli autem. :-)

Martin Vícha

To je ta tramvaj (nevím proč nazývaná Metro, nikde jsem neviděl, že by jela pod zemí) která vede z přístavu Cacilhas, ale s Lisabonem spojená není.

A jo, vždyť ty to píšeš o kousek výš... nečtu pozorně.

Já taky občas nečtu pozorně ✌😁

Teda Kačko, fakt ti závidím ty krásné noční fotky. Takhle to nedokážu vyfotit ani foťákem. Super (mimo jiné)👍

• Přidal se před 6 měs
  • (upraveno 2021-02-09T22:55:42+01:00)

Tak Kačka, pokud ji můžu tykat, talent má a ona mi to nevěří. Nemusí ani absolvovat jistě přínosné kurzy u pana Neffa a Ljuby Krbové, co vymetli celý svět a poskytují cenné rady z karnevalu v Venice, Safari v Africe, recenze na foťáky, jak editovat fotky.. Taky to v životě neměli jednoduché. Akce, na které já nemám techniku ani prachy. Co přešli na nový systém stránek, tak už tam chodím méně, jako konzervativní typ člověka, se to dá částečně všechno naučit samostudiem, knizek v PDF je hodne, pravidlo tretinek, nebo pravidlo ctvrtinek dneska moderní, buď spodek super a nebe skoro nic, nebo naopak, spodek skoro nic a vyrazne nebe.

Tam stačí pochopit jen jak mezi sebou fungují čas, clona, ISO, jak blesk a úprava do plusu a mínusu a proč, expozice nahoru a dolů a proč, crop, stejně každý foti hlavně na P, sem tam podle potřeby na S při sportu, spotingu letadel, při přistání aby to bylo ostre, pro bokeh a hrátky s ostrosti na A, ale na čisté M ve svém okolí neznám nikoho.

A taky jak a proč vypnout blesk a jak to nastavit aby vše bylo ostre aby si nejmenším opickam na světě na Filipínách neblyskala do ksichtu jak to všichni mají ve zvyku.

Vysvětlují retuše v editorech, já už tak 5 let zpátky na to nemám čas, tak všechny fotky jen zálohuju, samozřejmě na vícero zdrojů, že se pak v budoucnu k tomu vrátím.

Dalsim nešvarem je inflace fotografie,kde kromě amortizace foťáku, nová závěrka atd. nacvakat na tripu 2000 fotek není nic. Kdysi na kinofilmu musel člověk pečlivě vybírat, pak při vyvolávání zaškrtnout jen ty dobré. Dneska se fotí kde co a fotky se ani nedají prodat... Když si třeba na Boracay a kolem tebe tisíc Korejců a fotí to samé... To už je spíš zájem o nějaké originální fotky s dětmi a podobně.

Dále je v tom jistá dávka odříkání, sebezapření jako třeba ten mladý borec co fotil mlhy nad Oderskými vrchy v pět ráno.

Mirjur díky! Tobě přeji tu nejkrásnější možnou cestu a posílej mi na FB fotky, ať můžu zase trošku závidět já tobě. Ale ještě víc ti to přát ✈🙏

• (upraveno 2021-02-10T08:09:40+01:00)

MIGUELAS jasně že můžeš tykat, tady je to samozřejmost ✌

A díky za pochvalu, vážím si jí!

💛 díky, Katko. Fotky teď asi nějakou dobu nebudou žádné, Brazílie zrušena... nu což.

• (upraveno 2021-02-10T12:05:05+01:00)

Coze??? Pošli zprávu,co se stalo!

Nic zvláštního, jen TAP zrušil let LIS-RIO. Respektive posunul ho vtipně o 2 týdny dozadu, takže bych musel napřed letět původním z Ria do Lisabonu, abych pak mohl letět tím posunutým zpět do Ria... a přískoky byly úplně mimo. Tak teď budu doufat, že mi vrátí penízky.

Tak to mě fakt mrzí!!!! Já se tak těšila na fotky a zprostředkované dojmy!!!

Každopádně jsi tím potvrdil to, co zde koluje už delší dobu....ty akce s TAP jsou na ho.no 😡

Avatar uživatele dagmarburgerova
dagmarburgerova

parádní :)

Děkuji!

Avatar uživatele z.e.filipova
z.e.filipova

Ty s tam snad stěhuješ 😘 zase krásný čtení.

Ještě ne..😁

Avatar uživatele jjituskaa
jjituskaa

Doufam, ze se tam taky spolu vydame 🙏

Jity - s tebou kamkoli a kdykoli! Loni jsme si to užily a letos to nebude jiné! I kdyby zas "JEN" busem do Polska!! A tu Marakeš letos taky zvládneme!

Avatar uživatele Zdíša
Zdíša

Mám dotaz, chystáte se do Maroka někdy v dohledné době? I s PCR testem při příletu?

Hezký den, Maroko mám letos rozhodně v plánu. Hlavní cíl je Marakeš a Toubkal 🙏

Avatar uživatele Zdíša
Zdíša

To Maroko mě velice zajímá. Jiná města nez Marakeš neplánujete? A na Toubkal lze už jen s průvodcem, máte něco již vyhlédnuté? Bohužel ted je maroko až do března zavřené a poté bude jen s PCR testem, to vám nevadí? Jak jsem tak četla pozorně vaše cestopisy , tak jezdíte jen tam, kde testy nejsou. Sama bych velice ráda jela, ale za těchto podmínek nevím.

• (upraveno 2021-02-13T15:22:25+01:00)

Byla jsem loni Agadir, ale za mě s Marakeší absolutně nesrovnatelné. Navíc z Marakeše je dostupný Toubkal, a to je hned po "kopečku v Etiopii" můj nejbližší cíl ✌💛 O nutnosti průvodce vím a respektuji to. Rozhodně lepší 80 $ a vrátit se dolů s hlavou na krku... Kontakt na průvodce už mám.

Test mi nevadí. Některé zážitky stojí i za jeho absolvování.

MIGUELAS

Jsou jen dva typy lidí - ti, co Lisabon milují, nebo ho nenávidí.

Ta vánoční atmosféra určitě dokonalá, já tam byl naposledy koncem října, to se zase situace začala zhoršovat, tak mě každý odrazoval ať nejedu, dokonce ráno před odjezdem jsem nechal propadnout zaplaceného Lajkonika z Cieszyna do Krakova.

Pak se mi to během dopoledne rozlezelo, řekl jsem si, že kdo jednou spadne a nevstane, tak už zůstane ležet, narychlo jsem koupil Studenty z Ostravy do Krakova, jelo nás 6 v tom buse, kde víc jak 3 hodiny čas si zajít do Bedruny a pak jet busem na letiště. Dražší vlak jako socka ignoruju.

Bus vyjel, pak ještě v centru najednou kolony a hodinové stání, až pak mi docvaklo, že to jsou demonstrace proti potratům. Už sem malém vystupoval, že to balím. Pak řidiče osvítil duch svatý, vzal to jinou cestou že to na chvíli vypadalo nadějně, pak kousek před letištěm práce na cestě a semafory kvůli tomu, to jsem to balil podruhé, bylo 35 minut do odletu, nakonec se to stihlo a na gate jsem přišel 5 minut před otevíráním. Tak jsem stihnul ještě duty free ale z šoku ze zdražení co tam oproti minule provedli, jsem nic nekoupil. Překvapivě let KRK-LIS narvany. Noc na letišti v pohodě, tam takové špeky lítaly jako Guararapes, co jsem ani nevěděl, kde to je, tak jsem se inspiroval a pak tu petitydnovou Brazílii koupil, jeste teď bych tam byl, kdyby to nepadlo.

Potom z LIS busem za babku do Porta... Mezitím mi zrušil FR listopadový Lanzarote, tak jsem si cestu prodloužil a hned kupoval další letenky za kupóny.... Měl jsem OPO-VIE, noc s dvěma flaskama prosecca ještě z duty z Porta, před Sparem u toho jejich skvělého automatu.. Ráno krásně VIE-ALC, koupačka pár dnu, protože koupačka na Algarve v listopadu už nebude to pravé ořechové, pak ALC-OPO, OPO-VIE za hubičku, tam zas do rána dvě lahvinky prosecca a ráno zpět s RJ do ČR..... Nelituju a k nezaplacení. A to zrovna v LIS hrála s někým Benfica, tisíce fanoušků na stadionu, atmosféra... V době, kdy u nás bylo všechno zasperovane.

Tak to je super!!👏

No a tvou větu " kdo jednou spadne a nevstane, tak už zůstane ležet" si nejen ukladam mezi svá motta, ale podepisuji všema deseti. Co si necháme ve strachu vzít, nikdo nám zpátky nedá. Čemu se postavíme a i s rizikem odzijeme, to nám už nikdy nikdo nevezme ✌

MIGUELAS

Kacko, speciálně pro tebe jsem tu chtěl hodit taky flašku vína z návratu do Česka z tripu Zanzibaru, a to překvapivě bez vyplňování příjezdových formulářů, Covid testu, jakkoli tím RegioJet hrozí, tak zadna kontrola se nekoná.. ale tady se fotky asi vkládat nedají.

Lidi, nebojte se, cestujte, někdy je třeba riskovat a podstoupit jistou míru rizika, na druhé straně kdo plánoval, že se až pak podívá do Bejrútu, Sýrie.... tak už má smolíka, jak to tam bouchlo, už to nebude nikdy ono.

• (upraveno 2021-02-13T23:17:52+01:00)

"Lidi, nebojte se, cestujte, někdy je třeba riskovat a podstoupit jistou míru rizika..'...tak pod to se podepisu všema deseti!!

Jinak tu fotku bych ráda viděla 🍸🙏😁

A ještě mě napadlo.... Nechceš zkusit ten Zanzibar sepsat? Jak mě tato destinace úplně neláká, od tebe bych si to ráda přečetla.

Avatar uživatele sarik2603
sarik2603

Závidím, jak jste to spolu zvládli 👍já jsem svého fotbalistu vzala v 16ti na, Šumavu na kolo a přísahala jsem, že to bylo naposled, příště by nepřežil 😬teď vím, že jsem měla dovolenou směrovat někam ke stadionu hvězd 😀myslím, že dnes už by mě byl on průvodcem a snad to někdy vyjde🙏 a vám oběma přeji další společné cestování. I když myslím, že budeš brzy nahrazena jinou, mladší 😀díky za inspiraci 😊

..."budeš nahrazena jinou mladší.."...tak to jsem jako neslyšela!!!😁😁😁

Díky moc. Není to s těmi smrady tak těžké, když nemají k dispozici data a wifi jede jen na hotelu ✌🙃😉

Jana Pernicová

Mám pocit, že už jsem to četla 🤔 ten závěr Teda... 🤣🙈

Jasně Jani. U mě na FB 😁

Načíst všechny komentáře

Další cestopisy, které napsal Kateřina Ostrá

LIPARSKÉ OSTROVY za KAČKU
Kateřina Ostrá 2021-07-28T15:11:44+02:00 83 komentářů
Itálie 2021

Šest Liparských ostrovů ze sedmi a kousek Sicílie za jeden tyden: dechberoucí a neškodné erupce legendární sopky Stromboli, historické centrum Lipari, úžasnej kráter a termální prameny Vulcana, odlehl. Šest Liparských ostrovů ze sedmi a kousek Sicílie za jeden tyden: dechberoucí erupce legendární sopky Stromboli, historické centrum Lipari, úžasnej kráter a termální prameny Vulcana, odlehlé Filicudi…

SICÍLIE podruhé za KAČKU
Kateřina Ostrá 2021-07-17T18:51:01+02:00 26 komentářů
Itálie 2021

Největší ostrov Středomoří, ostrov proslulý působením mafie, ostrov kontrastů - od italské vesnice přes nádech orientu, arabský svět,.. až po Asii. Od všeho je zde stopa. Taky nejvyšší činná sopka.... Největší ostrov Středomoří, ostrov proslulý působením mafie, ostrov kontrastů - od italské vesnice přes nádech orientu, arabský svět,.. až po Asii. Od všeho je zde stopa. Taky nejvyšší činná sopka…

KARLOVY VARY za KAČKU
Kateřina Ostrá 2021-07-07T23:58:18+02:00 4 komentáře
Česká republika 2021

Karlovy Vary - to jsou vřídla, kolonády, termální prameny a vůbec nejslavnější české lázně. Taky lázeňské oplatky, becherovka nebo matonka. Jsou to ale i nádherné vyhlídky, rozhledny, lesy a vůbec ... Karlovy Vary - to jsou vřídla, kolonády, termální prameny a vůbec nejslavnější české lázně. Taky lázeňské oplatky, becherovka nebo matonka. Jsou to ale i nádherné vyhlídky, rozhledny, lesy a vůbec -…

KALAMATA a ELAFONISOS za KAČKU
Kateřina Ostrá 2021-06-22T11:09:20+02:00 9 komentářů
Řecko 2021

Druhé největší město Peloponésu proslulé olivami a olivovým olejem. Moře, pláže, památky a kousek od toho neskutečné hory. Nedaleko historické město na ostrůvku spojeném s pevninou 200 metrů dlouhou... Druhé největší město Peloponésu proslulé olivami a olivovým olejem. Moře, pláže, památky a kousek od toho neskutečné hory. Nedaleko historické město na ostrůvku spojeném s pevninou 200 metrů dlouhou…