Moldávie a jeho úžasné vinice

Vinné sklepy Cricova, Milestii Mici a Orhei.
Cestopis z výpravy „“ z roku 2018 napsal Daniel

Se řadí mezi jednu z posledních evropských zemí, kterou jsem ještě nenavštívil. Hlavní cílem mé cesty je navštívit dvě úžasné vinice a jednu z nich zapsanou v Guinessově knize rekordů. Moldavsko se zabývá výrobou vína po tisíce let. V době, kdy bylo součástí Sovětského svazu, se řadilo k předním výrobcům vína.

Vinné sklepy Cricova, které navštěvuji jako první tvoří s přilehlými vinicemi doslova vinařské království. Původní chodby používané pro těžbu vápence dnes slouží díky klimatickým podmínkám zejména pro skladování vinných sudů. Podzemní chodby mají délku kolem 120 km. Část z nich je přístupná veřejnosti, své padesáté narozeniny tu slavil i Vladimir Putin:). Za dob Sovětského svazu totiž patřila cricovská vína ke světové špičce a bílé perlivé víno se prodávalo pod značkou „Sovětské šampaňské“. Vyhlášenou odrůdou je místní muškát a sauvignon, unikátem zdejší produkce je pak perlivé červené víno vyráběné metodou „champenoise“, která se používá pouze tady, ve Francii, na Ukrajině a v Rusku. Jurij Gagarin tady degustoval dva dny v kuse, takže se nedivím, že pak odstartoval do vesmíru.

Druhé vinařství, které jsem navštívil je Milestii Mici. Nachází se jihozápadně od hlavního města Kišiněv v městečku Milestii Mici. Osmdesát metrů pod povrchem země si můžete udělat procházku, která je lemovaná láhvemi a sudy vína. Sklepy se rozprostírají na 200 km, dostupných je v současnosti 55 km. Nachází se v něm dva miliony láhví vína, které dělají z Milestii Mici největší vinný sklep na světě, který byl zapsán i do Guinnessovy knihy rekordů. Více než 70 % ukládaných vín je červených, 20 % bílých a asi 10 % dezertních. Nejcennější položky této sbírky jsou v hodnotě od 500 EUR za láhev a byly vyrobeny v letech 1973-74. K návštěvě těchto sklepů je zapotřebí auto.

Zajímavostí je, že ulice mají jména podle různých odrůd hroznů, jako je cabernet sauvignon či pinot. Moldavsko se nachází zhruba ve stejných zeměpisných šířkách jako Bordeaux ve Francii. Tedy má velmi podobné klimatické podmínky a je výborné. Pokud jsem dorazíte, určitě stojí obě za návštěvu.

Dalším skvělým zážitkem během 5 denní cesty, který byl neplánovaný, byla návštěva domácího vinařství ve vesnici Orhei asi 30km od hlavního města. Kam jsem se dostal díky Petrovi, se kterým jsem se seznámil. Ten žil 12 let v České republice a hovořil plynně česky. Vzal mne autem ke svým rodičům, kde jsem mohl společně s jeho tátou degustovat celé odpoledne bílá i červená domácí vína, které mají specifický charakter s úplně jinou chutí, než na kterou jsme zvyklí. Součástí degustace byl i Samagon, což je místní domácí pálenka z hroznů. Poslední den v Moldávii se skvěle vydařil. S dalšími báječnými zážitky odlétám další den domů.

Zážitky pro tebe sepsal Daniel

24. 10. 2018, poslední aktualizace 2018-10-24T16:48:08+02:00

Daniel žije v České republice a procestoval 134 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 1 rok, napsal pro tebe 3 cestopisy .

Přes Thajsko do Malajsie 1.část - thajské ostrovy
v.chriss 2019-03-24T07:06:21+01:00 2 komentáře
Asie 2018

Náš první asijský #tripSbatůžkem skrze 2 dechberoucí státy a 8 časových pásem.

Hurá do Asie! aneb poprvé bez cestovky
Avatar uživatele Bernhard Tengler
Bernhard Tengler 2019-03-23T12:29:09+01:00 0 komentářů
Thajsko 2019

Rozhodl jsem se společně s bráchou a taťkou vyrazit do Thajska na vlastní pěst, neboť už jsme byli znuděni každoročními předraženými zájezdy s cestovkou. Tak se pojď ponořit do našeho příběhu!

Vodácké toulky aneb na Barakách po Albánii
Avatar uživatele Radek Junga
Radek Junga 2019-03-23T09:01:50+01:00 0 komentářů
Evropa 2017

Je den „D“, když parta osmi vodáckých kamarádů vyráží do Makedonie a Albánie splout řeky Radika, Černý Drin, Shkumbini, Osum a Valbona, ale i vystoupat na horu Golem Korab.

Miláno a Benátky
Matúš Bartko 2019-03-22T11:28:51+01:00 2 komentáře