Opel Astra in the middle of Negev desert

Týdenní roadtrip po Izraeli.
Cestopis z roku 2018 napsala LNS LND

"Když pojedeš do Izraele, tak tě někdo zabije a domů už se nevrátíš."
Pravděpodobně nejčastější věta, kterou uslyšíš, když řekneš, že chceš jet do Izraele. Někdo se začne bát, ale někdo to přece jen riskne, aby nakonec zjistil, že Izrael je nádherná členitá země, kde za týden můžete navštívit tři moře, hory i kaňony, historická města i turismem nedotčenou přírodu.

Naše cesta začala v Krakově. Jasně, začala u nás doma, balením krosny, kupováním letenek, dopravou atd.
Do Krakova jsme dojeli z Brna přes Blabla Car, jednoho vyšla cesta asi na 600,-

Po procházce po Krakově, večeři na místních báječných trzích a jednom pivu na místní Náplavce jsme se k večeru vydali na letiště s plánem tam přespat. Náš ranní let v 6:40 byl pro tento plán ideální. Pokud nejsi tolik na budgetu, vyhni se spaní na tomhle letišti. Letiště je malé, pořád kolem tebe chodí ostraha a co čtvrt hodiny v rozhlasu hlásí, že se nemusíš bát o svoje zavazadla. Po nejdelší noci v životě jsme konečně sedli do letadla směr Tel Aviv.

V Tel Avivu se nevyhneš velmi důkladné prohlídce. Zkušený cestovatel ví co čekat, ale možná tě může překvapit, že se tě budou ptát, kam přesně jedeš, budou chtít itinerář tvojí cesty, kolik máš peněz, budou chtít vidět zpáteční letenku. Můžou se tě ptát i na tvoje vazby v Izraeli a za kým tam jedeš, ale třeba i na tvojí rodinu, rodné příjmení matky, jestli jsi ty nebo tvoji blízcí politicky exponovanou osobou a podobně. My jsme cestovali s krosnami plnými audiovizuální techniky. Od kamer, foťáků, objektivů, analogových foťáků až po zvukařský mikrofon. V imigračních pracovnících to nebudí moc důvěry, ale když jim to všechno ukážeš, vysvětlíš, budeš v pohodě a trochu s nima pokecáš, nakonec si s tebou dají i selfíčko, protože filmaře běžně neodbavují.

Poznámka: nedoporučuji přilétat do Izraele v pátek a v sobotu! V Izraeli mají v těchto dnech Šabat - den odpočinku. Šabat začíná v pátek večer se západem Slunce a končí v sobotu večer při východu prvních hvězd. V tuto dobu se tedy v Izraeli zastaví čas. Pro tebe to znamená, že od pátečního večera až do sobotního večera nejezdí z letiště vlaky! Ne všichni ale tento svátek dodržují a taxikáři tě mile rádi svezou do centra - za velmi tučný příplatek. Cesta do centra nás taxíkem vyšla na 150 šekelů (1 šekel asi 6 Kč).

Po první noci v Tel Avivu, pivě na pláži při západu slunce a airbnb v chudinské čtvrti - avšak s báječnou střešní vyhlídkou, jsme se druhý den vydali do autopůjčovny a půjčili si Opel Astra. Pro 5 lidí ideální auto. One driver - yeees, no offroad - yeeees. Už na začátku bych chtěla říct, že pojištění se určitě vyplatí a už z kraje prozradím, že do nás v Eilatu ťuklo auto. Takže pojištění je základ!

Den 2.
Druhý den jsme se tedy vydali do Jeruzaléma vyzvednout posledního člena posádky a nakoupit zásoby. Koupili jsme si i karimatky, které se nám u do krosen v Česku nevešly a gril. Na jeruzalémském "Shuku" jsme si koupili čerstvé ovoce a zeleninu a mohli jsme vyrazit. Příruční gril za 20 šekelů se nakonec ukázal jako náš nejlepší travel buddy. Do teď jsem asi nezmínila, že jsme do Izraele přijeli v době Pesachu - v této době se nesmí jíst nic "kvašené". V obchodě si nekoupíš ani pečivo, takže gril se stal naším nejlepším kamarádem a každý den jsme jedli grilované brambory s hummusem. A bylo to to nejlepší jídlo na světě.
Z Jeruzaléma jsme se vydali k Mrtvému moři na Kalia Beach. Pomatlali jsme se bahnem, seděli jsme v Mrtvém moři a večer jsme si dali po 4 sprchách (to moře je FAKT slaný) v kempu nakonec ještě drink v nejnižším baru na světě. Mínus 420 m n. m.
Ještě jedna poznámka - tady se nacházíš na území Palestiny - neměli jsme sebemenší konflikt, ale situace si žádá trochu respektu. Víceméně - pokud jsi holka, neměly by ti být vidět kolena a lokty. To znamená, že dlouhá sukně a tričko s tříčtvrtečním rukávem je úplně v pohodě. Pro muže platí, že tričko a kraťasy jsou v pohodě. Jako holka jsem v Palestině nosila i šátek - nemyslím tím burku, ale obyčejný šátek, který mi skryl vlasy. Nemyslím si, že by to bylo úplně nutné, ale v rámci zachování maximálního respektu jsem to brala jako normální věc :)

trochu oldschool pláž
nejnižší bod na světě

Nejnižší bar na světě -420 m n.m.

Den 3.
Z Kalia Beach jsme se vydali podél Mrtvého moře dolů a naším cílem bylo Ejn Gedi. Přírodní rezervace s největšími vodopády v Izraeli. Odradilo nás ale spousta lidí a docela tučné vstupné, takže jsme si jen dopustili čerstvou vodu a jeli jsme dál. Prošli jsme se v Kibbutzu Ejn Gedi, kde jsme doplnili nejnutnější zásoby jídla (v Kibbutzech mají totiž dvě ceny - levnější pro obyvatele a dražší pro návštěvníky) a přespali jsme v pouštním "stanovém městečku" o kus níž. Od této noci jsme totiž nespali v kempech, ale místa pro přespání jsme hledali dost sporadicky. Když se začalo stmívat, něco jsme prostě našli. Vždy bez sebemenšího problému.

Den 4.
Čtvrtý den jsme vstávali hodně brzo s cílem vyšplhat se na Masadu na východ sluníčka. Tady jsme silně podcenili přípravu a jediné, co jsme věděli bylo, že to bude někde na kopci a že tam jsou hezké východy sluníčka. V teniskách a s technikou na zádech jsme se vysápali asi 400 výškových metrů do skalního městečka. Východ slunce nám skryl mrak a nám se po náročném výběhu nahoru moc nechtělo dolů, tak jsme se šli podívat na naučnou trasu. Masada byla svého času prostě klenot. Kromě nádherných skalních scenérií nabízí Masada především zajímavou historii opírající se o pověsti. Po sestupu z Masady jsme se přesunuli na nejjižnější bod našeho putování kolem Mrtvého moře a přespali jsme na pláži.

Den 5.

Pátý den byl naším cílem úplný jih Izraele - Eilat. Po cestě jsme stihli navštívit Izraelské atomové centrum v Dimoně, což nebylo vůbec nutné a do Dimony jsme jeli jen pro vodu a po cestě jsme našli i krokodýlí farmu. K něčemu se ti přiznám. Naše cesta po Izraeli neměla žádnou plánovanou trasu ani přesný cíl. Proto jsme většinu skvělých míst našli jen pomocí směrovek u cesty. To stejné platilo o Krokodýlí farmě mezi Ir Ovot a Ejn Chaceva. V In Ovotu jsme našli i super backpackerskou zastávku, kde byl kousek stínu, pohodlné gauče a voda. Chvíli jsme se zdrželi a jeli jsme dál. Odpoledne jsme dojeli do Eilatu, kde jsme hned na první benzínce znovu natankovali. Tady se nám stala ta nepříjemnost s autem. Když nabouráš s půjčeným autem, hned volejte policii a pořiďte si fotky, i když ten druhý nabízí hory doly. Nám se to podařilo na benzínce, takže jsme i požádali o kamerové záznamy a potom jsme to docela v klidu vyřešili v autopůjčovně. Konec dne jsme tedy trochu rozmrzele zakončili u Rudého moře. Přespali jsme na parkovišti, kde jsme opět rozbalili gril a udělali si jídlo. V rámci šetření budgetu jsme si napustili vodu z kohoutku na parkovišti. Prosím tě, hlavně neopakuj naší chybu a nepij vodu z kohoutku uprostřed ničeho.

Den 6.

Ráno jsme se hned při východu slunce vydali do hor. Hřebenovkou jsme se dostali asi po 2 hodinách na view point, odkud jsme viděli Egypt, Izrael, Saúdskou Arábii a Jordánsko. Tohle bylo nejlepší ráno v Izraeli. Po sestupu dolů jsme hned skočili do Rudého moře, na pláži jsme si potom půjčili i šnorchly a brýle a našli jsme úžasnou oblast pro potápění. Blízko pláže jsou nádherné barevné útesy s korály. Jeden den v Eilatu stačil a vydali jsme se zpět na sever Izraele. Už po setmění jsme u cesty našli směrovku na kemp, kam jsme nakonec zajeli a i přes šílenou pouštní cestu vytyčenou kameny a kolem půl 11 v noci se tato odbočka přece jen vyplatila.

Den 7.

Podařilo se nám totiž přespat v kráteru, který vytvořila voda, o kterém do teď nevíme jak se jmenoval nebo kde se nacházel (?). Byl před námi poslední adventure day a my jsme ho začali cestou na další kráter Mitzpe Ramon. Dali jsme si kávu v baru s výhledem, dobili si telefony a prošli se kolem kráteru a pokračovali dál. Před námi byl ještě pořádný kus cesty do Aškelonu. Se zastávkou v národním parku Ein Avdat to bylo ještě několik hodin autem. Ein Avdat bys určitě neměl vynechat. Nádherný kaňon plný života, kde přes cestu přebíhají kozy a na jídlo se za vámi přijdou podívat i agamy. Tohle místo mě v Izraeli uchvátilo nejvíc. Večer jsme dorazili do Aškelonu. Projížděli jsme mimo jiné i Beershebou. Tohle město je trochu město duchů a bylo to první místo, kde jsme trochu pocítili, že mezi Izraelí a Pásmem Gazy zuří válka.

Den 8.
Poslední ráno
A strávili jsme ho na pláži u Středozemního moře. Tři moře za 8 dní. Po srdceryvném loučení jsme naposledy nasedli do naší červené Astry a vydali jsme se do Tel Avivu na letiště.

Poznámky:
Letěli jsme z Krakova za asi 2500 Kč zpáteční s příručními zavazadly.
Kromě první noci v Tel Avivu jsme celý týden strávili pod širým nebem ve spacáku.
Sprchovali jsme se na plážích pod veřejnými sprchami.
Telefony - vyplatí se mít powerbanku a nabíjení do auta a ideálně i rozdvojku pro nabíjení více telefonů. My jsme vždy nabíjeli jen 2 telefony a zbytek jsme nabíjeli po plážových barech nebo kavárnách.

My jsme kvůli časové tísni opomenuli sever Izraele, který určitě taky stojí za vidění. Myslím, že pro takovou návštěvu Izraele je tedy ideálních 10 dní.

Zážitky pro tebe sepsala LNS LND

17. 08. 2019, poslední aktualizace 2019-08-17T20:43:24+02:00

LNS LND žije v České republice a procestovala 18 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 1 měsíc, napsala pro tebe 1 cestopis .

ROADTRIP IV
Avatar uživatele Tutina
Tutina 2019-09-15T09:53:54+02:00 0 komentářů
Evropa 2019

Letošní díl našeho ježdění po evropských silnicích.

Drncání po Nusa Penida a Nusa Lembongan
Avatar uživatele Jiří Macháček
Jiří Macháček 2019-09-13T21:10:38+02:00 4 komentáře
Indonésie 2018

Od ostrůvků, které vypadají jako "Bali před 30 lety" byla velká očekávání. A jak to bylo doopravdy?

MAKEDONIE za KAČKU
Kateřina Ostrá 2019-09-10T18:45:47+02:00 36 komentářů

Podceňovaná, pro hodně lidí v podstatě neznámá, přitom tak blízko, tak snadno dostupná, levná a ve svém hrubém zrnu tolik krásná! Makedonie, perla Balkánského poloostrova.

Koniec leta (nielen) na ukrajinských Maldivách
tonic 2019-09-09T13:06:25+02:00 0 komentářů
Ukrajina 2019

Posledný augustový týždeň v znamení ukrajinských pláží, delfínov, boršču, koňaku a 47 ročného Antonova An-24