Road trip po Arménii: itinerář na 6 dní

Země ve stínu Kavkazu. Zapomenutá kráska na hranicích Evropy. Blízká exotika bez návalů. Svět kontrastů s příchutí koňaku. Tato hesla nabídne Google na první stránce. A jsou celkem přiléhavá :-)
Cestopis z roku 2019 napsala Michala M.

Když jsme se díky first minute akci Ukraine International Airlines podívali v létě 2018 do Kyjeva za necelých 1200 Kč, věděli jsme, že s příští podobnou akcí bychom se rádi posunuli dál na východ. Zadařilo se a po roce jsme se do Kyjeva vrátili, tentokrát však sehrál jenom roli přestupní stanice a my mířili do Arménie za hodně příjemnou cenu letenky 2500 Kč na osobu. Vzhledem  k tomu, že webovky UIA jsou vždycky v případě podobné akce o nervy, nebylo při nákupu letenek moc času na zjišťování informací o destinaci a tak jsme  si řekli, že týden bude stačit. Upřímně nestačil, ale i tak se toho dá za týden z Arménie hodně vidět, aniž byste se vraceli z dovolené úplně zničení :-) Níže sdílím pro inspiraci náš 6denní itinerář.

Přílet na letiště Zvartnots, doprava do Jerevanu a první noc v Jerevanu

Letiště je nové, přehledné. Hned při výstupu nám milé slečny od infostánků vlepily s úsměvem mapy Jerevanu a Arménie. V příletové hale jsou dostupné bankomaty místních bank. Rovnou jsme koupili i místní sim kartu s daty od operátora VivaCell (5 GB za 2500 AMD, 10 GB za 5000 AMD).

Hned před terminálem je zastávka expresní linky 201, která Vás za cca 20 minut pohodlně dostane do centra Jerevanu. Cena jednosměrné jízdy je 300 AMD (tj. asi 15 Kč). Jedná se  o klimatizovaný minibus, který provozuje společnost Elitebus. Na letišti čekají také taxíky společnosti Yandex, které Vás dovezou do centra za 2000 AMD.  Pro první noc jsme vybrali Happy Camper Hostel (20 Sose Street). Za dvoulůžkový pokoj se sdílenou koupelnou jsme platili cca 300 Kč se super snídaní (lívanečky, párečky a omeleta). Cena tedy víc než příjemná. Pokoje byly čisté, personál super milý, za to matrace měly to nejlepší za sebou. Cítit byla každá pružina. Další zásadní nevýhoda - pokoje nebylo možné z vnějšku zamykat. Nicméně pro jednu dvě noci za tu cenu spokojenost.

DEN PRVNÍ: přesun na jih k lanovce Wings of Tatev (300 km)

Úkol pro první den byl jasný. Dopravit se na jih do městečka Halidzor, ve kterém je nástupní stanice lanovky Wings of Tatev. Auto jsme půjčovali v jerevanské půjčovně Caravan (https://www.caravan.am/). Cenově vycházeli levněji než nadnárodní společnosti a vozový park měli poměrně nový. Původně jsme zamýšleli, že si tematicky půjčíme Ladu Nivu, která z SUV vycházela nejlevněji, ale vzhledem k předpovědi počasí kolem 30 stupňů jsme nakonec zvolili Renault Duster s klimatizací :-) Cena na náš vkus poměrně vysoká, za čtyři dny jsme platili cca 6 700 Kč. Neměli jsme informace o stavu silnic a ukázněnosti místních řidičů, proto jsme radši volili "super cover" pojištění, které cenu znatelně navýšilo. Naštěstí nás na cestě nepotkal žádný defekt, takže při vrácení auta nebyl žádný problém. Cena půjčovného byla vykompenzována příjemnou cenou PHM - 21 Kč/l.

Itinerář pro první den:

• dopoledne odjezd z Jerevanu
  • zastávka u klášteru Khor Virap na dohled od tureckých hranic
  • obědová přestávka u hlavní silnice ve městečku Vayk
  • zastávka v Jermuku - lázeňském městečku s minerálními prameny a vodopádem
  • v podvečer příjezd na ubytování do Halidzoru
  • Doprava v Jerevanu byla mírně řečeno hektická. Pokud byste si chtěli ušetřit nervy, doporučila bych vyjet v brzkých ranních hodinách, protože město se probouzí celkem pozdě až kolem deváté. Mimo Jerevan ale už silnice byly poloprázdné v ucházejícím stavu. Povolená rychlost v obci je 60 hm/h, mimo obec 90 km/h. Policejní hlídky jsme potkali skoro na každém kilometru až na pěkné silnici mezi Sevanem a Jerevanem, jinak vůbec. V obcích jsou pak radary.

První zastávka byla u klášteru Khor Virap na dohled od tureckých hranic. Internet nás lákal na krásné fotky s horou Ararat na pozadí. Počasí nám nepřálo a my bohužel to štěstí neměli. I tak to ale byla příjemná zastávka na dlouhé cestě.

Na oběd jsme zastavili v městečku VAYK, kde u hlavní silnice je na místní poměry super moderní bistro Food court VAYK a hned vedle supermarket. Trošku jsme se podle vzezření obávali, že nabídku bude tvořit burger, hranolky a cola, ale nabídka byla bohatá na místní kuchyni. V peci vám udělají čerstvý šašlík. My zkusili šaurmu (gyros) a byla povedená (za cca 60 Kč).

Kousek za Vaykem se vyplatí odbočit z hlavní silnice a zajet do Jermuku. Je to lázeňské městečko s minerálními prameny. V jeho blízkosti je pak menší ale krásný  vodopád.

Posledním úkolem dne bylo dostat se na ubytování do městečka Halidzor, kde je nástupní stanice lanovky Wings of Tatev. Cesta se poměrně táhla, odměnou nám ale byly  krásné výhledy. Sjezd do Halidzoru jsme zakončili jízdou krokem, protože nás doprovázelo místní stádo :-)

Ubytování jsme měli zajištěné v chatičce s vlastní koupelnou v Old Halidzor Restaurant and Hotel . Cena chatičky s koupelnou, která zářila novotou, za noc se snídaní cca 650 Kč. To místo mělo úžasnou atmosféru a považujeme ho za naše nejlepší ubytování v Arménii. "Restaurant" v názvu znamenal v "překladu" zahradu s několika stoly, kterou večer osvětloval řetěz žárovek. Po únavné cestě kouzelná idylka s výbornou večeří :-)

Dalším nečekaným bonusem byla dechberoucí  vyhlídka do krajiny a na Tatev pár desítek metrů od penzionu.

DEN DRUHÝ: Lanovkou na Tatev a cesta zpět do Areni (160 km)

Itinerář pro druhý den:

• lanovkou Wing of Tatev ke klášteru Tatev
    • planina s kameny Zorats Karer vodopád Shaki u Sisianu
    • klášter Novarank
    • ubytování ve vinařském městečku Areni

Už z vyhlídky na Vorotanský kaňon, kterou jsme měli u hostelu, jsme tušili, že lanovka bude jeden z nezapomenutelných zážitků. Předtucha byla správná, protože ten pocit, který projel tělem, když se lanovka přehoupla přes hřeben nad kaňon, .... :-) Lanovka byla zprovozněna v roce 2010 a jedná se údajně o nejdelší lanovku světa (5,7 km) a v jednu chvíli se ocitnete ve výše 320 metrů.

Posilněni poctivou domácí snídaní jsme se tedy vydali do nástupní stanice v Halidzoru, abychom stihli hned první ranní spoj v 9:30. Lístky je možné koupit předem přes internet (https://tatever.am/en), my ale kupovali až na místě a nebyl problém. Můžete si koupit pouze jednosměrnou jízdenku (5500 AMD) a zpátky se vydat po svých a nebo rovnou koupit zpáteční (8000 AMD). Jízdenky se kupují na přesný čas odjezdu i návratu, doporučujeme si nechat na prohlídku Tatevu cca 2 hodiny. K našemu překvapení nebyl klášter přeplněný turisty. Vyjet tedy prvními spoji se určitě vyplatí. Pozor jen na to, že lanovka nejezdí v pondělí.

Ač se nám původně vůbec nechtělo na jih sjíždět, byla to jednoznačně nejkrásnější oblast, kterou jsme za ten týden viděli a při návštěvě Arménie ji prostě není možné vynechat.

Po poledni jsme se už vraceli k autu a vyjížděli směr město Sisian, v jehož okolí nás čekali dvě zastávky - oblast Zorats Karer a vodopád Shaki. Samotný Sisian také stojí krátkou zastávku. Ne snad kvůli památkám, ale pro představu, jak vypadají a jak se žije v malých chudých městech Arménie s vysokou nezaměstnaností.

Zorats Karer nás upřímně neohromil, ale za krátkou zastávku určitě stojí. Tuto oblast tvoří 220 astronomicky uspořádaných kamenů, které jsou rozesety do tvaru oválu s pohřební mohylou uprostřed. Jak nás poučil Lonely Planet, otvory skrz kameny mají údajně astronomický význam a slouží k nahlížení na hvězdy.

O moc větším zajímavým zážitkem pro nás byl vodopád Shaki asi 4 km od Sisianu. Vodopád se zařezává do 18 metrů vysoké skalní stěny. Auto jsme nechali u vjezdu k hydroelektrárně a potom jsme pokračovali 10 minut pěšky.  Začal se zvedat velmi silný vítr, takže když jsme došli pod vodopád, přivítal nás v plné síle. Za hezkého počasí se zde místní koupají. Pokud by chtěl člověk ušetřit 5 minut chůze, je možné autem zajet i do areálu a auto nechat na rozcestí. Pak už je to k vodopádu skutečně kousek.

Za necelé dvě hodiny později jsme přijížděli do vinařské oblasti Areni, kde jsme měli ubytování pro tuto noc. Zhruba 10 kilometrů od Areni se pak nachází klášter Novarank obklopený do červena zbarvenými skálami. S přibývajícím deštěm a odjezdem početné rodinky fotek chtivých Arménů místo konečně získalo tu správnou atmosféru.

Domovem pro dnešní noc nám byl penzion  Areni  Wine Art (860 Kč za dvojlůžkový pokoj), který byl na bookingu ověnčen skvělými recenzemi o výborné kuchyni výborných doprovodných programech (kurz pečení lavaše, grilování šašlíků atd.). Bohužel v době příjezdu byl penzion kromě nás a jednoho dalšího páru úplně prázdný a vše působilo velmi ospale. Náladu jsme si zvedli  domácím vínem z granátového jablka, šlo to celkem rychle :-)

DEN TŘETÍ: Průsmykem Selim kolem jezera Sevan do Ashtaraku (210 km)

Itinerář pro třetí den:

• cesta průsmykem Selim se zastávkou u Caravanaserai
    • hřbitov Noratus
    • jezero Sevan a klášter Sevanavank
    • klášter Hovhannavank
    • přespání v Ashtaraku

Z Areni nás čekala dvouhodinová cesta, která vedla průsmykem Selim, k jezeru Sevan.  Průsmyk Selim je další z oblastí, bez jejíž návštěvy by byla velká škoda z Arménie odjíždět.  Pohled na zasněžené vrcholky ázerbajdžánských hor, opuštěné samoty a překrásné výhledy. Za nás nejkrásnější pasáž naší cesty.

Hřbitov Noratus plný chačkarů.

Zastávka u Sevanavanku byla po třech dnech, kdy jsme nepotkávali u památek moc dalších lidí, trochu šokem, protože tady to skutečně turisticky žilo. Spousta turistů, stánky se suvenýry, hlasitá hudba a taky naše první placené parkoviště :-) Pohledy na Sevan za to ale určitě stojí. Kolem Sevanu je pak spousta zpoplatněných soukromých pláží.

První výhledy na jezero Sevan.
    Kolem Sevanu bylo nespočet chátrajících hotelů.
    Sevanavank

Ze Sevanu jsme pak zamířili do Ashtaraku, severně od Jerevanu, kde jsme měli strávit dnešní noc. Ashtarak je poměrně velké město a důležitý dopravní uzel. S tím ale nekorespondovala silnice v úseku cca 20 km před městem. Silnice byla plná výmolů a vyhnout se jednomu znamenalo najet do dalšího :-)  Uklidňovali jsme se pocitem, že jsme po takové cestě nemuseli jet dolů na jih k Tatevu. Stav silnice navíc kompenzovaly výhledy na nejvyšší horu Arménie Aragac. Kousek od Astaraku jsme pak navštívili další klášter, a to Hovhannavank umístěný nad roklí.

V Ashtaraku jsme se nejdříve posilnili ve stylové restauraci Old Ashtarak s milým personálem a výborným jídlem.  Následoval pak přesun na ubytování do penzionu My Family B&B (cca 720 Kč za dvojlůžkový pokoj). Město působilo velmi rušně, ale tohle byla oáza klidu se vzrostlou zahradou, teráskou k posezení a milou paní domácí a chlupatým sympaťákem Arčokem :-) Třešnička na dortu pak byla nejlepší domácí snídaně za celý náš pobyt v Arménii. Domácí marmelády, povidla, čerstvé pečivo, zeleninová omeleta, domácí bábovka ... Jen kvůli těm snídaním bych tam zůstala klidně týden :-)

Restaurace Old Ashtarak
    My Family B&B

DEN ČTVRTÝ: Zpátky do Jerevanu kolem nejznámějších památek (120 km)

Itinerář pro čtvrtý den:

• zřícenina katedrály Zvartnots
    • chrám Garni u přírodní rezervace
    • klášter Gerhard
    • návrat do Jerevanu

Cílem dnešního dne bylo vrátit v pořádku auto do půjčovny a cestou projet ty nejznámější památky kolem Jerevanu. Díky tomu, že jsou všechna místa do hodiny od Jerevanu, je třeba se připravit, že na rozdíl od zbytku země nebudete sami. Místa jsou plná autobusů s turisty a stánků se suvenýry. Kromě Gerhardu také všude zaplatíte vstupné - cca 75 Kč na osobu.

První zastávka byla u pozůstatků katedrály Zvartnots. Katedrála je v oploceném areálu se vstupným, takže pozor na otevírací dobu.

Původní podoba katedrály.

Ze Zvartnotsu jsme pak mířili do vesničky Garni cca 30 km od Jerevanu, kde se nachází jediná antická stavba v iónském stylu na území Arménie, resp. její rekonstruovaná podoba z přelomu 70. a 80. let, jelikož se v roce 1679 během zemětřesení zřítila. Areál také ale nabízí krásné výhledy na přírodní rezervaci. Do Garni se dá z Jerevanu dostat i maršutkou, případně nám taxikář nabízel odvoz za 100 Kč jeden směr.

Za pouhých 15 minut jízdy z Garni pak dorazíte k majestátnímu klášteru Gerhard, která je postaven ve sklaní stěně a některé jeho kaple jsou přímo vytesány do skály. Za klášterem je možné projít přes mostek nad řekou a vyšlápnout si relativně schůdnou krátkou zarostlou cestičkou  na vyhlídku (cca 10 minut). Ten výhled za to rozhodně stojí.

U silnice mezi Garni a Gerhardem můžete zahlédnout místní dámy při přípravě lavaše tradičním způsobem a koupit si a vychutnat si lavaš nebo sladký ořechový koláč čerstvě vytažený z "pece".

DEN PÁTÝ A ŠESTÝ: JEREVAN

Itinerář pro den a půl v Jerevanu:

• Náměstí Republiky se zpívající fontánou (od 21 hod)
    • Operní náměstí
    • Kaskády a Cafesjian Center of the Arts
    • Park Vítězství se sochou Matky Arménie
    • Modrá mešita
    • Památník arménské genocidy
    • Tržiště Vernisáž

Letní Jerevan má naprosto báječnou atmosféru. Navíc je ve městě spoustu zeleně a parků. V podvečer se ulice i parky v centru zaplní místními a děti se tu i kolem desáté večerní během všedního pracovního dne prohání na kolech a koloběžkách. Bylo příjemné vidět, že Jerevan ještě patří místním, na rozdíl třeba od naší domovské Prahy. Oproti Praze tak tady na turisty ani nečeká spousta turistických pastí v podobě předražených podniků. I když na jeden stánek s trdelníkem jsme narazili :-)

Celé město prošlo sovětskou přestavbou a přišlo tak o většinu mešit a kostelů. Více méně netknutá zůstala čtvrť Kond. I tak má ale Jerevan rozhodně svoje kouzlo, zejména pak do červena zbarvené budovy na Náměstí Republiky, které při pozdním odpoledním slunci působí impozantně. Vyhlídkou na město s Araratem v pozadí se pak můžete kochat ze schodů na Kaskádě. Po celém městě jsou rozesety parky.

Nejlepším zážitkem z Jerevanu jednoznačně byla večerní show u fontány na Náměstí Republiky, kterou nelze vynechat.

Každý večer od 21 hod začíná na Náměstí Republiky velkolepá show u zpívající fontány.
    Náměstí republiky.
    Kaskády - kdo se necítí na schody, můžete využít vnitřních eskalátorů a kochat se Cafesjianovou soukromou sbírkou umění a nábytku.
    Ararat stále v oparu.
    Park Vítězství se zábavním centrem.
    Matka Arménie a muzeum války.

Poslední dvě noci jsme opět strávili v hostelu Happy camperv docházkové vzdálenosti od metra Marshal Baghramyan. Na jídlo jsme pravidelně chodili do místními velmi oblíbené restaurace Anteb. Restaurace i personál je trochu "strohý", ale jídlo bylo fajn. Jídlo pro dva s předkrmem a pitím se pohybovalo kolem 250 - 300 Kč. Obzvlášť super bylo grilované jehněčí. Ve stejné ulici na protější straně má Anteb také pobočku se sladkým pečivem plným pistácií a dalších ořechů. Pokud se chcete jen rychle a levně zaplacnout, ideální je lahmajoun (tenká pšeničná placka s mletým masem a kořením asi za 20 Kč). Prodává se v bistrech po celém městě.

Po městě jsme se dopravovali především pěšky, je celkem malé, případně metrem. Cena MHD je 100 AMD (5 Kč), levné jsou i taxíky (z centra za město k památníku genocidy jsme platili 40 Kč).

Náklady

• zpáteční letenka Praha - Kyjev - Jerevan s first minute akcí Ukraine Airlines 2600 Kč
    • doprava z letiště do Jerevanu (jeden směr) klimatizovaným minibusem 15 Kč, případně taxi do města 100 Kč
    • jízda MHD (metro, maršutka) po Jerevanu 5 Kč
    • taxi po městě 20-50 Kč
    • ubytování v Jerevanu - dvoulůžkový pokoj v hostelu už od 300 Kč
    • ubytování mimo Jerevan - pěkný dvoulůžkový pokoj v rodinných penzionech s vlastní koupelnou a snídaní 600 - 800 Kč
    • půjčení auta (SUV) na 4 dny s full cover pojištěním 6 900 Kč
    • benzin 95 - 21 Kč/litr
    • jídlo pro dva v levnější restauraci s předkrmem a pitím kolem 250-300 Kč
    • místní SIM karta s 10 GB 220 Kč

Slevový kód (15 USD) na jakékoliv ubytování na bookingu: https://www.booking.com/s/11_6/03b37440

Zážitky pro tebe sepsala Michala M.

23. 06. 2019, poslední aktualizace 2019-09-15T17:08:56+02:00

Michala M. žije v České republice a procestovala 13 zemí světa, nejvíce Evropu a Severní Ameriku. Na Cestujlevne je už 1 rok, napsala pro tebe 3 cestopisy .

Ahoj Míšo, děkuji za cenné informace. Chystám se do Arménie příští rok v dubnu, tak už teď se těším.

Michala M.

Ahoj, já děkuji za zpětnou vazbu a přeju krásné zážitky! :)

Jižní Maďarsko - sirné prameny, kulturní památky a vinařské stezky
    Petra Vašáková 2019-10-19T23:51:16+02:00 3 komentáře
    Maďarsko 2019

relaxace i cestování po krásných památkách ve vinařské oblasti jižního Maďarska kousek od hranic s Chorvatskem

Minsk
    cizy 2019-10-18T11:18:35+02:00 9 komentářů
    Bělorusko 2019

Dlhé roky odkladaná návšteva Bieloruska a 52 septembrových hodín v Minsku.

Slavutyč & Kyjev
    cizy 2019-10-17T13:21:28+02:00 0 komentářů
    Ukrajina 2019

Víkendová otočka do Kyjeva a Slavutyču – jedného z najmladších ukrajinských miest, ktoré vzniklo po Černobyľskej havárii.

Makedonské léto na podzim
    Avatar uživatele Vojtěch Jančík
    Vojtěch Jančík 2019-10-17T11:02:31+02:00 6 komentářů
    Severní Makedonie 2019

Země krásné přírody, zajímavých míst a nyní také levných letenek.