3. Španělsko
  4. TENERIFE za KAČKU

TENERIFE za KAČKU

Ostrov tisíce kontrastů. Vyprahlá pustina na jihu,skoro deštný prales na severu,neuvěřitelný Atlantik kolem. Nádherné pláže,úžasné parky. Navždy už ale moje nejvyšší hora,na kterou jsem se vydrápala..
Cestopis z roku 2020 napsala Kateřina Ostrá

Zážitky pro tebe sepsala Kateřina Ostrá

14. 10. 2020, poslední aktualizace 2020-10-14T12:12:07+02:00

Kateřina Ostrá a procestovala 37 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 2 roky, napsala pro tebe 60 cestopisů . Má své stránky https://www.cestujizakacku.cz/.

• (upraveno 2020-11-22T21:42:04+01:00)

Aktuální zkušenost ohledně cestování autobusem Titsa: není nutné kupovat kartu Titsa za 2E (ono to ani na každé zastávce pochopitelně nejde, automaty jsou jen na pár místech), ale lze platit normálně kreditní kartou u řidiče. Je možné, že s Titsa kartou to bude o něco levnější, ale to se mi nepodařilo dohledat. Je taky docela možná, že tarif je stejný.

Edit: tak zřejmě je to tady jiný kraj, jiný mrav... Platba kreditkou byla možná na severu na lince 369, avšak na jihu (letiště, Los Cristianos) to nejde, požadují výhradně Titsa kartu. Dnes jsem na letišti T. Sur chtěl platit kartou kreditní, ale odpálkoval mě. Naštěstí přišla letištní děžurnaja, která předtím postávala u platebních automatů, něco si s řidičem povídali, španělsky neumím, ale pochopil jsem, že mu vysvětlila, že automat na jízdenky je asi polámaný nebo co. Načež mě řidič vzal zdarma. Přijeli jsme na autobusák do Los Cristianos, já chtěl jinou linkou pokračovat do Adeje, tak jsem se tam na zastávce cestujícího děvčete zeptal, jestli je možné koupit si jízdenku u řidiče, tak prý ne. A kartičku lze koupit v office, ale protože je neděle, tak je tam zavřeno, takže smůla... Ale jestli chci jet, tak ať jdu s ní, že mě vezme na svou. Konec dobrý, všechno dobré. Ale poněvadž mě čeká ještě několik jízd, budu muset kartičku pořídit a nabít.

Mig21

Super cestopis vdaka!! Katka za kačku znova válí... Ja som kupil letenku na Tenerife z W6 kreditov, už pol roka dopredu idem o mesiac (asi to nezrusia), Pico del Teide caka... Akurat o tej registrácii mesiac dopredu som nevedel... Myslím že po tomto článku sa budú valiť davy českých/slovenských turistov na vrchol, veď keď to zvládla Kačka..

Nemusí to být měsíc dopředu, záleží na zájmu. Teď jsou volná místa od 9.11. Nicméně na stránkách NP je uvedeno, že od 19.10. až do odvolání bude lanovka jezdit jen do 15 hod, poslední cesta nahoru přitom bude ve 14.00. A od toho 9.11. do 15.11. jsou volné sloty na vrchol až od 15.00 (!), teprve od 16.11. jsou i dříve... tak nevím, jak je to myšleno, asi v tom mají bordel. Ale jestli opravdu jezdí jen do 15, tak je to dobrá zpráva pro nás pěší, že.

Mig21

Ano ako pisal mirjur, rezervacia spravena online, nemusí byt mesiac dopredu, na cas 13.00-15.00 (volny bol aj 15.00-17.00, skorsie terminy sa nedali rezervovat)

Užij si to a doufám, že se na vrcholu taky odměníš skleničkou Prosecca 🍸😉

Mig21

"Mig21 - děkuji!! A přesně jak píšeš - když jsem to zvládla já, tak už každej! ✌🙈😁

Užij si to a doufám, že se na vrcholu taky odměníš skleničkou Prosecca 🍸😉"

Ja moc nepijem, ale zaspomínam si na mojich 5 rokov života v Barcelone, tak Sangría asi bude... Inak klobúk dole, že sa ti chcelo vláčiť sklenenú fľašu až na vrchol :) To nevymyslíš to je proste kačka style...

• (upraveno 2020-10-26T17:45:52+01:00)

😁😁😁🔝

No každej dle gusta, já si dala na parkovišti dvě skleničky sangrie a třetí během občerstvovací pauzy "u ještěrek"...🍸😁

Ale abych se coby horalka uvedla trochu lépe - teď jsem si četla dva z mých cestopisů (Bali a Srílanka) a zjistila jsem, že nejvyšší můj dosavadní vrchol nebyla naše Sněžku! Srílanský kopec Adams' Peak byl trek v délce 9 km, převýšení 1046 m, max. 2243 m n.m., min. 1236 m n.m., no a sopka Ijen na Jávě je ve výšce 2799 m n.m. Sama jsem koukala, jakou mám HORO(R)lezeckou minulost 💪😁😁😁🙈

Martin Vícha

Čtu ten tvůj výstup na Teide už asi po páté a pořád mě to dostává. Máš to naprosto úžasně popsané. S určitostí vím, že bych to nedal, však víš, ale při čtení tvého popisu výstupu, mám pocit, jako bych tam trochu byl. Díky moc za něj...

5x????? Já to nedočetla ani jednou🙈😁😁😁

Moc děkuji 💛

mikir

Ahoj i kdyz priznam ,ze moc cestopisy nectu , tak o Kanarech si prectu rad , fajn napsano , moje cestovani solo je uz davno minulosti , takze vsechny Kanary byly ve dvou . Teneriefe bylo prvni a v tom popisu jen nesouhlasim s uzasnymi plazemi , podle meho Tenerife je super ostrov na treky turistiku ,ale plaze jsou mnohem hezci na Fuerteventure , pripadne Lanzarote a nakonec i na La Palme . Nase navstevy Kanaru se zastavily zatim na cisle 11 a chybi nam jen El Hierro Masca ,byla trosku na muj vkus jednoducha a jen poznamka je uz zavrena dele a neni to kvuli Covidu .na Teide jsme byli lanovkou ,pro zenu to byl vyskovy rekord ,me chybelo jeste 1800 m ,( Bolivie , Chacaltaya 5350 plus nejakych 200 m navic ) ovsem to bylo s aklimatizaci ,jen s noclehem byla nejyssi hora Maroka Toubkal 4167 m.n.m

Urcite dej Tenerife znovu a i dalsi ostrovy ,kazdy je jiny a nezapomenutelny a treba vznikne dalsi cestopis

Toubkal je můj další cíl. Jen mě trošku štve ten povinný guide... To víš.. není to za KAČKU no. Přitom víme, že je to jen o penězích, ne o skutečné potřebě průvodce. A 80 € je docela balík. Na druhou stranu...prej tam řežou i hlavy, takže těch 80 evropských kaček není možná zas tak moc.

Kanáry souhlas - musím jich dát (a dám) víc.. El Hierro je jeden ze tří mých evropských cílů.

A díky za komentář. Od CL- celebrity tvých rozměrů 😉...velká poklona. Držím pěsti a fandím.

mikir

Diky za tu celebritu -))) Nevim ,jestli je povinny pruvodce ,je to uz davno co jsem tam byl ,ovsem mam pocit ze pokud se ubytujes v Imlilu a pak v chate Refuge Toubkal tak neni potreba najimat pruvodce

Ty dve holky spaly ve stanu mimo vesnici ...navic se traduje o Norkach ,ze kazda treti ma zkusenost s nahodnym sexem a Danky nebudou o moc jine Ja dostal jistou nabidku kolem pulnoci v Oslo na ulici i ve svem veku ,pravda za kacku by to asi nebylo -)

Ale vazne , vrazi dostali trest smrti ,ja osobne nemam sebemensi problem v Muslimskych zemich ,navic mam plnovous -),ovsem samotna holka muze byt problem .treba jsem obdivoval Kanadanku co jsem potkal v jizni Americe co se chystala na prechod s Columbie do Panamy v mistech ktere je i v pruvodcich popsano jako nebezpecne ,ze tam operuji banditi a teroristi ,ale zpet k Maroku .

Imil - Refuge asi 12 km , prevyseni 1500 m Refuge je ve vysce 3200 m ,vybaveni spore, radeji svuj spacak

Refuge - vrchol asi 3 km , prevyseni 1000 m .... takze urcite doporucuju spat v chate na Refuge a ne to trhat z Imilu za den

Ja to tenkrat absolvoval s tim prespanim v chate Refuge a pak dolu uz na jeden zatah

A jeste k EL Hierru , proc zrovna tenhle ostrov ? Chces si pripsat rekord v prespani v udajne nejmensim hotelu na svete v Las Puntas ? Nebo snad vymenit Proseco a Sangriu za lecivou vodu co si sama vytahnes ze studny dole pod ubocim Sabinosa ? To pak budou tve cestopisy radioaktivne zarit - ))

Nebo chces vyzkouset pastyrskou chysi v Casa de Guiena ,nebo ze by trip za kanarskymi jesterkami ? V Tigady ale musis pro povoleni , ale to asi zvladnes -)

Ale vazne na El Hierro se taky tesim ,dokonce jsme tam meli uz rezervaci ubytovani ,ovsem byli jsme na La Palme a nenasel jsem zadne rozumne spojeni jak se tam dostat

Museli bychom na Tenerife Nord a pak let tam nebo na jih a pak lod s Los Cristianos pres La Gomeru .kde jsme uz byli , s La Palmy zadna nepluje ,tak jsme zustali na La Palme ,ktera je super jak na treky tak na koupani a je tam mene turistu nez na tech 4 hlavnich ostrovech , plavba s Tenerife je fajn ,zpet jsme leteli primo z La Palmy

Tak taky hodne novych poznani a peknych fotek na Kanary se casem z Irska prestehujeme ,.alespon od listopadu do dubna

Za celebritu se tu neděkuje, tou buď člověk je, nebo se jí stane zde, na CL 😁😁

Toubkal je nyní opravdu bez guida nemožný - ověřeno. Stejně tak nejnižší sazba ve výši 80 €... Určitě to ale nevidím nereálně, naopak. Je to výzva.

S muslimskou půdou také nemám problém, ale je pravda, že TOHLE asi říká kde kdo, dokud ...nenastane problém.

Proč El Hierro? Protože jsem na něj slyšela samou chválu a chci si to ověřit na vlastní žabky a plavky. Nicméně lákají mě všechny Kanárské ostrovy, každý má něco svého. Každý je unikát...

Každopádně jsem ještě mladá žába 😁😁🙈, tak věřím, že než se budu rozhodovat, kde se usadím na důchod, dám je všechny.

Avatar uživatele Odi
Odi

Ahoj, díky za pěkný cestopis a gratuluji ke zdolání Teide. Taky se tam chystám, asi bych to zvládnul i vyšlápnout, ale s rodinou to necháme na lanovku. Kanárské ostrovy jsou moje srdeční záležitost, mám s nimi také spojený svůj cestovatelský mezník, první větší cestování bez cestovky. Jen to bylo Lanzarote, ze všech ostrovů se mi zamlouvalo nejvíc a zatím to tak zůstává. Nicméně Tenerife mi ještě chybí, tak to třeba přehodnotím :-). Už pár měsíců mám naplánováno, co vše na Tenerife navštívit, tak snad příští rok, letos dostaly přednost jiné destinace. Doufám, že ti vyjde návštěva i dalších ostrovů. Těším se na další tvé cestopisy.

• (upraveno 2020-10-15T21:53:04+02:00)

Moc děkuji! Nechci za pozitivní komentáře děkovat víc než za ty opačné (aby se jako neřeklo 🙈😁), ale v tomto případě nejde jinak. Vážně díky dvojnásob.

Jinak z Kanárských ostrovů to byl první, stejně tak první třítisícovka mého života. Bylo to krásný, bylo to jedinečný, bylo to vyjímečný...ale už je to pryč. Je čas koukat zase vpřed - na nové cíle, nové ostrovy, nové kopce.

Letos bych si přála ještě jeden comeback na Kanáry, ale uvidím, jak to půjde. Plán by byl. Jen to nepokazit povinným covidem.

Až vám Tenerife vyjde, Teide dejte. I s lanovkou to bude žážitek k nezaplacení ✌😊

Tomáš

Nic proti vám, ale... Víte: Fascinuje mě, že bývalá zaměstnankyně nemocnice (?) si v současné době dovolí zlehčovat covid (popíjení v letadle atd.). Nebo netuší nic o výškové nemoci. A mohl bych ještě chvíli pokračovat. Ne, nejsem trol, avšak i vy byste mohla trochu brzdit, nemyslíte? PS: Teide jsem pokořil před několika lety, a to dokonce z Puerta de la Cruz, s přespáním na Altavistě. Sdílení příběhů s podobnými nadšenci (zrovna tam byla parta deseti Norů) před ranním výšlapem, k nezaplacení. Ale víno byste si tam nedala. :)

• (upraveno 2020-10-15T11:41:15+02:00)

Hezký den Tomáši. Předně děkuji za komentář, kterého si vážím, i za konstruktivní kritiku, kterou se obvykle snažím obrátit v posun k lepšímu.

Stran výškové nemoci - máte naprostou pravdu. Ale myslím, že poslat informaci dál prostřednictvím cestopisu a i to samostudium, které jsem absolvovala těsně před výstupem, malinko mou neznalost omlouvá 🙏😉

Stran covidu - nesnažím se situací zlehčovat, ale ani dramatizovat. Oboje je podle mě špatně. Nesnažím se taky nikomu vnucovat svůj názor na covid a na dění ve společnosti. Ostatně i můj názor se za těch 6 měsíců turbulentně mění. Nikoho současně nesoudím- "rouškofily" ani "rouškofobiky", všichni jsme na jedné lodi a každý máme právo smiřovat se s existencí covidu po svém. Snažím se jen o jedinou věc - naučit se s covidem žít. Ne přežívat, ale žít.

K letadlu: Jestli v letadle dáte Martini nebo vodu je dle mého názoru celkem jedno a na epidemiologické situaci to nic nezmění.

Stran alkoholu na Teide (vlastně kdekoli na mých cestách): Není cílem žádného mého cestopisu propagovat alkohol. Pevně věřím, že u většiny z nás evokuje sklenička vína životní pohodu a radost ze života, což jsou pocity s každou mou cestou úzce spjaté. Stejně tak si myslím, že ani pan Hrabal nechtěl v Postřižinách na ex vypitou sklenicí piva paní sládkové propagovat alkohol, nýbrž právě zmíněnou radost ze života a hledání krásy ve všednostech a nejzákladnějších projevech lidského života...

Tím odpovídám na vaši otázku - ne, nechci a nebudu brzdit.

Mějte, Tomáši, krásný den, přeji vám zdraví a hlavně větší duševní pohodu a gratuluji k výstupu na Teide. Z Puerta to musel být opravdu masakr, klobouk dolů.

• (upraveno 2020-10-15T13:33:08+02:00)

@Katko, co by to byl cestopis za Kačku, bez skleničky s otiskem rudé rtěnky? To už je jak tvůj podpis :-).

@Tomaš: Z vlastní zkušenosti vím, že ta chvilka, než se vypije to deci / dvě, jsou vzácné chvilky, kdy se Kateřina při svém neskutečném tempu aspoň na chvilku zastaví a vychutná si ten okamžik. Rozhodně nedochází k nějaké zvýšené konzumaci. Co se týká Norů, tak chápu, že ti víno nepijí, má to moc málo voltů...

Kateřina je prostě požitkářka.

Martin V. : Rťenka a sklenička s otiskem je samozřejmost. A ještě jednou děkuji za dnešní balík.... Ty dvě sklenice se mnou procestují kus světa!! 💛

...stejně jako ty s Andrej..😉

Padrino - jsi diagnostik par excellant! 👏👏Teď je v tom zdravotnictví potřeba každej "trochu lékař/sestra", takže můžeš obrátit svou energii na pomoc nejen mně, ale rovnou celému lidstvu.. 😉

Tonda 2

@ Tomáši, z Puerta, opravdu, kde přesně si začínal? K chatě to bude cca 3200 výškových metrů a 30 kilometrů. Jak dlouho ti to trvalo? A po noclehu si vystoupil na Teide a sešel zase dolů těch 30km? To zní, jako bys trávil dětství na nějakém tréninkovém pobytu v Nepálu.

• Přidal se před 9 měs
  • (upraveno 2020-10-16T14:37:13+02:00)

Vypadá to dramaticky, ale nebylo, jdeš vesměs po značené TF-41. Pokud je člověk zvyklý na hory, zvládne to. Globales Acuario (nic moc, ale levný a nechali nás tu nechat některé věci - odchod v 06:00). Nudný asfaltový začátek směr Realejo Alto (7:00). Asi by se dalo řešit taxíkem. Potom "hajlajt" kolem úpatí masivu a postupné stoupání. Moc pěkná cesta s výhledy, dá se i zabrousit na odbočky do skal. Potkali jsme několik skupin horolezců, jinak nikoho. Následně El Portillo (maličká zacházka, 14:00, svačina, protažení). A pak už to asi řada z vás zná, kráter a napojení na obvyklou trasu od parkoviště. PS: a k tomu rýpnutí, jsme zvyklí z Rakouska a Itálie za den přecházet "údolí" zhruba i takto: 1000-2500-1500-2400. Trošku podobné. A v Nepálu je trochu jiné klima. :) Zpět jsme sešli k parkovišti, chvíli stopovali a dočkali jsme se (v nejhorším jezdí odpoledne bus). Neradi chodíme stejnou cestou zpět...

Tonda 2

Já to šel jednou z El Portillo, bez noclehu a stejná cesta zpět a už mi to připadalo hodně dlouhé.

Tím, že jste zpět nešli až do Puerta, tak jste to zkrátili a měli jste i nocleh, ale i tak, ten první den, to respekt! Jste dobří.

Taky jsem otočil nějaké delší kopce za den: Mulhacén, Kreuzspitce, ale tohle vypadá už dlouhé ( ta cesta tam).

Jinak já do tebe nerýpal, to byl obdiv, to tys rýpal spíše do Kačky a k jejímu výkonu patří taky obdiv, bez zkušeností, s lahví Prosecca, sama holka...a navíc to jako vždy hezky sepsala.:-)

Kateřina už má vlastní cestovatelský web, vydala knížku, ale pořád mám pocit, že tomu ještě něco chybí.

Tak to vysyp. Ty totiž "nemáš pocit", ty víš určitě zcela přesně, co mi chybí :)

Mám na mysli lifestylový pořad v TV. Něco jako seriál o Trabantech, nebo Křížem krážem Izraelem se Žilkovou. Nejen cestování, ale i gastronomie a víno. V Tvém podání a ve spojení "za kačku" by to mělo úspěch.

Tomáš

Dnes se dá koupit i čas v prime timu. Ale pořád to není zas tak levný jako víno v Lidlu :)

Ale ale, čtu dobře? Kolega vinař? 🤩😉

Jaký kupování času v prime timu? Když dokážeš natočit cestopis zajímavou formou v požadované kvalitě, tak není problém ho prodat TV, streamovacim předplaceným službám, nebo různým serverům. Všichni potřebují zajímavý obsah a podle sledovanosti hned vidí zda to má úspěch. Zaplatí ti to cestování, živí tě to a jako vedlejší efekt je z tebe celebrita. Podívej třeba na toho Přibáně - žádný krasavec to není, má žluté zuby a jezdí Trabantem. Toho by Kateřina s červenou rtěnkou a sklenkou vína určitě porazila.

Jen Přiblbáň je skoro abstinent;-)

Tím líp, aspoň by to byl dokonalejší protipól.

Cali....tahle 🍸-cenzura u nás na jižní Moravě nefrčí!! 😉

Padrino...to je lepší jak tvoje básnička 🤩🍸😉

Občas bývám inspirativní. Chtělo by to natočit pilot jinak to bude promarněná příležitost. No a potom zahrát také to Jméno, město, zvíře, věc...

Jarda

Super cestopis, přečetl jsem už dříve u tebe na stránkách. Za horu máš ode mě obrovský respekt! Ten popis je dokonalej, nedávno jsme začali s přítelkyní trekovat v horách a úplně ty tvoje pocity chápu. Kanáry mě nikdy nelákaly, ale asi jim teda budem muset dát šanci :D

Jardo díky! Respekt je přehnané slovo - jak psala Naděžda...zbytečné drama (osmitisícovka bez kyslíku). No i když pro amatéra jak já to svým způsobem osmitisícovka byla.

Pokud tě Kanáry nelákaly a teď o nich přemýšlíš, je to pro mě ta nejlepší "odměna.

Jarda

Přesně jak píšeš, pro nás amatéry je tohle osmitisícovka. Každý máme něco, ty kolena, já astma, přítelkyně se bojí výšek (což je fakt někdy blbý :D) a každý vrchol nad nějakých 1500 mnm je myslím pro nás fakt něco.

Líp bych to neřekla. Od Sněžky vejš si (ve svém věku a stavu) připadám jak ironman ✌💪😁

• (upraveno 2020-10-14T22:47:25+02:00)

Kačko, smekám, to jsem přečetl jedním dechem, hezky si mi výstup na Teide připomněla. Krásně napsáno a hlavně, tahle cesta je jiná, než tvé předešlé, proměnila ses v trekařku :-). A s láhví vína a rtěnkou, to je nejvíc a mrzí mě, že ti tu rtěnku ukradli! Lepší popis výstupu jsem nečetl.

Teide jsem šel třikrát, jednou z Portilla a dvakrát ze stejného startu jako ty. Je to podle mě nejlepší varianta, skoro žádní lidé a vrchol jen pro sebe, žádné vstávání, žádné povolení, žádný nocleh na chatě.. Ideální je vycházet kolem 12 hodin, jinak i já jsem vyšel jednou kolem 13 hodiny, ale to už je to pozdě, vracel jsem se taky za tmy. Na druhou stranu stačí sestup za světla od chaty k té štěrkové cestě , pak to jde klidně za svitu měsíce a hvězd.

Hele ty, taky smekám nad těmi časy, jsi docela rychlá, máš pro hory vlohy.

Škoda, že si nestihla Anagu.

Kanáry jsou má srdcovka a pro všechny, co míříte na Tenerife a máte více dnů, odskočte si na El Hierro, to je ostrov, který mě úplně dostal.

Tondo děkuji.

Anaga, Loro park, Masca.. . Je toho tolik, co jsem nezvládla a co mě mrzí ...😔

El Hierro si píšu a věřím, že až se mi zadaří, bude to pro mě stejná srdcovka jak pro tebe ✌😊

lma

Jedna technická k těm autobusům - já tu kartu koupil na letišti ve stánku s mobilama - přednabitá tuším na 20 euro ..

Super info. Nicméně ne každý 20 € využije a automat nabízí velkou škálu možností.

No tak dobrý no. Je to teda drámo jako bys lezla na osmitisícovku bez kyslíku...

Jinak ty tvoje stránky to je fakt tragédie než to naběhne.

🔝🔝😁😁😁😁😁

Jinak ty moje stránky - to je ta osmitisícovka bez kyslíku✌🙈 Bohužel...chce to trpělivost při načítání. Když se nespěchá, načte se to (ostatně...na dobré věci se vyplatí chvilku počkat)..

A kde je nějaká alkoholická poklona??

No jsi opilec, ale k Tobě to tak nějak patří a jiná už nebudeš. Co se ti tam stalo s věcmi? Ztratila jsi je, nebo Tě okradli?

Školácká chyba. Takže okradli.

Надежда Константиновна Крупская
  • (upraveno 2020-10-14T21:43:14+02:00)

Kolegyně fotografka jela na dovolenou do Řecka a vzala si sebou profesionální foťák nejnovější Canon. V kavárně ho pověsila přes opěradlo židle na které seděla a než dopila kafe, byl pryč.

Tak to mě mrzí, úplně si to představuji. Teď víc než kdy dřív.

A ...naprosto sobecky ..jsem ráda, že tak naivní a "hloupá nejsem sama.

Předpokládala jsem, že ten foťák už nepřiveze zpět, ale nenechala si poradit...

No my holky víme všechno nejlíp.. ✌🙈😁

Jaromír Volavý

Pico del Teide

Parádní příběh o přetavení myšlenky v realitu. Tvá laťka není ještě úplně nahoře a doufám, že ani nikdy nebude. Je jen na tobě, kam si ji postupně nastavíš. Přeji ještě hodně takových zážitků, vysokohorská vlčice.

• (upraveno 2020-10-14T19:17:37+02:00)

Hezký a trefně řečeno....moje laťka ještě není úplně nahoře a i já doufám, že tam vlastně nikdy nebude. Snažím se jí nastavit tak vysoko, aby mě pořád posunovala vpřed, hnala výš. Protože čím jsem starší, tím víc od života chci.

Děkuji za krásný komentář, nad kterým dnes budu dlouho přemýšlet. Nad laťkami kolem mě - nad tím, zda jsou dostatečně vysoko, aby mi přinášely uspokojení.

A taky děkuji za ten titul vlčice. Líbí se mi 😊

Avatar uživatele Daniela
Daniela

Ahoj Katko. Jsi skvělá. Já jsem svůj výstup na Teide vzdala 30 metrů pod vrcholem, protože to už se to nedalo. Chyběl mi kyslík a nohy nešly. Byli jsme tam v březnu a nahoře bylo sněhu nad kolena. Takže poslední úsek byl fakt hard. Nahoře byl jen manžel. Už to jsou dva roky a moc mě to mrzí, protože výstup na Teide byl můj nápad. Opalovací krém je fakt nutnost i přes 50 faktor jsem měla spálený obličej. Na Teide zimní věci a odpoledne plavky na pláži, skvělý kontrast. Povolení jsme měli a i tak byli strážci dost přísní. S sebou na výstup povolení, občanku a řidičák. Vše chtěli vidět. Jinak Tenerife miluju a Loro Park byl nádherný. Papoušci dobrý, ale pavilon medúz neměl chybu. Snad se tam ještě vrátíme . Daniela

• (upraveno 2020-10-14T21:03:58+02:00)

Ahoj Danielo. Děkuji za komentář a milá slova. Úplně ten tvůj výstup vidím...ten sníh..to bych asi taky nezvládla. Naprosto chápu tvoji frustraci, když jsi měla vrchol na dosah, neměla bych to jinak. Sama jsem si sáhla ne na dno, ale za dno,a ti v dokonalém počasí. Na druhou stranu - jsi i bez 30 metrů za svých podmínek mnohem výš než já za mých, takřka dokonalých. A navíc - máš důvod vrátit se 😊

Loro park mě strašně mrzí. Opravdu jsem se tam těšila a to, že byl zavrenej, mrzí mě. Takže i já mám důvod vrátit se 😉

Ještě jednou díky za sdílení vzpomínky a cenné info k té lanovce a dokladům.

Michal Zhor

Šikovná horelezec ;-)

Já měl v plánu vidět západ i východ slunce a proto jsem volil variantu s přenocováním na Altavistě. Cesta nahoru lanovkou v plánu. Člověk míní a příroda mění. Díky hodně silnému větru lanovka nejezdila a došla mi SMS, že mohu jít pěšky (a mám jít hodně rychle, abych stihl dojít na chatu včas). To byl závod. K tomu v noci vichr zesílil a výstup za tmy byl hodně adrenalin (lidi se tam leželi na zemi za kameny aby je nevzal vítr) . A odpoledne vedro na pláži.

Ať ti to šlape! Pěkný report.

Jsem se opravdu zasmála!! "Jen opravdu trdlo by dokázalo zabloudit." versus mé "Chybělo mi značení.." ✌🙈😁😁😁

Jinak věta "Chajda je ve výšce 3260 (někdo uvádí 3270 m.n.m.) a kdo spal na patrové posteli nahoře, tak si může přidat 77cm" taky dobrá 🔝😁 Mám ráda perfekcionisty.

Jediné s čím bojující je ta slza v oku,na kterou to nebylo...Pro mě teda kýbl slz. Ale tak my ženský no. (čti labilní emotivní slepice 😁🙈)

Jinak ten vichr si nechci ani představovat, tam to musela být síla!

Taky děkuji za super cestopis, hned tě jdu trochu "prulolustrovat"!😁

Michal Zhor

V dalším kole Azorské Pico?

Kdy jedem?😁😁

taclik.j

Děkuji za krásný cestopis se zpovědí a životními glosy. Blahopřeji ke zdolání zatím výškově nejvýšší životní mety. Sama a noční sestup, velká odvaha. Je vidět, že tě jen tak něco neodradí. Těším se na další cestopisy.

Děkuji za ohromnou podporu! Nejen zde... Jo, byl to nejvyšší vrchol, ale věřím, že ne poslední. Bylo to skvělý. Ten pocit nejde popsat, jen zažít. Až teď to chápu...

Tesna

Paráda! Zrovna dopisuji naše dojmy z poslední návštěvy, byli jsme tam jen o pár dní dříve ... a jeli bychom z fleku znova ...

• (upraveno 2020-10-14T12:38:53+02:00)

Pokud nebude povinný Covid při vstupu, taky se tam ještě letos otočím!

Těším se na další cestopis!

Super! :-)

Děkuji!

Martin Vícha

Velká nádhera, už jsem to četl na tvých stránkách, když jsem, kdo ví proč, nemohl spát, prostě bomba. A samozřejmě obrovská gratulace a obdiv k tomu výkonu při výstupu (a i sestupu) na Pico Del Teide. Vím s určitostí, že tohle bych nedal a volil bych maximálně lanovku. Tys to dala a ještě k tomu zpátky v noci, prostě smekám.

Opravdu krásně napsané. Navíc, při pohledu na uplynulých 24hodin, se zde 100% potvrdilo ono známé "co tě nezabije, to tě posílí" ... tebe nezaství prostě nic, pecka. Tečka. Vykřičník.

No uplynulých 24 hodin se skoro rovná Teide, to je fakt. Přijít během 5 minut o doklady peníze, platební karty, PAS, telefon, rťenku!!, šaty, VÝVRTKU ... kolečko policie a konzulát, fofrem cestovní doklad na cestu domů...to byl možná větší osobní posun než těch 3718 metrů 🙈😁

Ale i když jsem byla sama, právě tady a teď mi došlo, jak je CL skvělá komunita a kolik opravdových přátel tady mám. Tečka. Vykřičník.

taclik.j
  • (upraveno 2020-10-14T13:37:37+02:00)

Tak tohle je těžce nepříjemná věc, která tě může na cestách potkat. Úplně si představuju sebe v šou, jak bez angličtiny někomu vysvětluju, že nemám nic. Erste Premier by měla umět pomoc a bude tam i nějaké pojištění na kartách.

• (upraveno 2020-10-14T16:37:46+02:00)

Kačko, nic si z toho nedělej. Je to věc, kterou už nezměníš. Ukradené věcí zamrzí, ale nakonec jdou nahradit, peníze zase jindy budou a my už nebudeme. Ber to tak, že kdyby sis na Teide zlomila nohu, mohlo to mít trvalý následek, kdežto teď jsi přišla jenom o věci. Vzpomínej i na to hezké z Palmy, i když okradení holt asi bude ten nejsilnější zážitek.

taclík.j - Já jsem si myslela, že TOHLE se mně stát nemůže nikdy. Věcí si hlídám, lidem moc nevěřím. Ale stačil párminutový telefon s vakem za zády a ... už vím, že se to může stát komukoli.

Jinak bez angličtiny to zvládneš stejně jako já - trváš na překladateli. Všude zajistí, teda určitě v destinacích jako je Mallorca, Itálie apod. Průser by byl zůstat bez telefonu.

Erste Premier nic. Nemám prý u cestovního pojištění pojištění proti krádeži. Takže náhrada 0...

Aleno, máš naprostou pravdu. Přesně na to Teide myslím. Že zvrtlá noha právě tam by byl mnohem větší problém.

Nicméně i tak to mrzí...všechny doklady, telefon, díky kterému jsem psala cestopisy rychlostí světla, milované šaty a vak....taky vývrtka na víno..vše vlnou chybou a nepozorností ve vteřině pryč! nejde si to nevyčítat. Ale jak říkáš..jsou to jen věci a jsou horší ztráty. Třeba lidi.

Z Palmy mám milion hezkých vzpomínek, určitě na ni nezanevřu a kdykoli ráda zopakuji. Jen už víc moudřejší..

Martin Vícha

Člověk si fakt neuvědomuje, jak rychle se z Mallorcy za Kačku, může stát Mallorca za všechny prachy ☹️😢. Hlavně, že jsi v pořádku doma.

Je to tak. Ale i tom život je. Myslíš si, že je vše dokonalé, krásné a na tváři máš spokojený úsměv.. No a ve vteřině se vše změní a ty nenaděláš nic.

Ztráty jsou přirozenou součástí našich životů.

Martin Vícha

Jenom to prožité, ti nikdo vzít nemůže... Naštěstí!

Přesně tak. I když ztratíš vše, vzpomínky zůstanou.

Michal

Vida, taky osudová Mallorka. Na ní je něco špatně. Taky jsem zažil.

To jako fakt??? Tak to mě mrzí! Cos pozbyl ty??

Michal

Peněženku s doklady, penězi a všemi kartami :-D A měl jsem auto v Palmě na podzemním parkovišti s parkovným nějaké čtyři éčka na hodinu... Mobil, pas a klíče zůstaly.

Jako v autě?? Chci tam jet za tejden a auto si zase půjčit. Přišlo mi jako bezpečné, všechny problémy nastaly po vrácení vozu...

• (upraveno 2020-10-15T23:22:27+02:00)

Ne, byl jsem v centru Palmy a peněženka zmizela z batohu při chůzi. Auto bylo v podzemním pěkně drahém parkovišti.

Uf. Jinými slovy.. Palmě se vyhnout a bude to cajk😁 Díky, jdu to koupit🙏🙃

😲😲😲😁

To už je diagnóza 😁

Nene, to je sychravý podzim v ČR versus ještě na chvilku zažít "jaro"... ;) Navíc ta sangrie, paela, tapas a západ slunce nejen o hodinu později, ale ještě nad mořskou hladinou... ;)

• (upraveno 2020-10-16T16:09:00+02:00)

Já slibil kolegovi, že říjen a listopad má volný pro své nově nabyté rodičovské povinnosti a teď zažívám pocity nesmírného klidu a úlevy, že už nemusím řešit travel bany, proškrtávání letových řádů a rušení letů...

Momentálně jen řeším, zda příští víkend do Ostravy za ty tři pětky jet nebo nejet nebo vůbec jestli nebude lockdown :-D Ale neřeším žádné ubytování, žádnou dovolenou a rozhodnu se asi podle počasí.

A na nejbližšího půl roku jen přemýšlím, zda v prosinci pošlu Wizz se vycpat se změnami itineráře a vyzkouším blíže nedefinované free storno u Cicaru, které probíhá přes mail, nebo mě pustí a poletím.

KO: když se tak dívám z okna a na teploměr, tak máš úplnou pravdu... hlavně s tím sluncem. A teda koupila? Ono už toho moc nelítá a za kačku už to taky není...

• (upraveno 2020-10-16T15:33:42+02:00)

Ach jo, mě naštěstí ještě letos vyšla Apulie na konci září a před pár dny jsem se vrátila z Nimes ve Francii. Obojí nádhera. Ale holt jsem počítala, že to bude na pár měsíců naposledy. Jednak už za levno (čti bez testu) není moc kam vyjet, situace se horší všude a řešit vrácení peněz za letenky už se mi letos fakt nechtělo. Říkám si, že by to chtělo utíct někam snad až do Austrálie. Jinak Španělsko je těmi krádežemi obecně dost proslavené, ale něco mi říká, že tentokrát už si naše dobrodružka dá na věci lepší pozor :D

Michale, naprosto tě chápu. Já jsem si tu Palmu rozmyslela a na týden si taky naordinovala klid. Udělám si příští týden výlet do Wuchanu (čti Praha) a další trip mě čeká až na konci října. Nějaké letenky mi ještě žijou, ale teď je fakt nejlepší koupit letenku ze dne na den a nestresovat se zbytečně.

To Tenerife ale dej, pokud to půjde. já osobně bych se tam vrátila hned...vrátit čas ale nejde.... Bohužel.

• (upraveno 2020-10-17T11:46:57+02:00)

Mirjur - ne, nakonec mi do toho skočilo Česko. Letím až 31.10. Snad.. Jinak jsem poprvé oblékla kalhoty , obula jiné boty než žabky a včera dokonce zatopila v krbu... HNUS!

• (upraveno 2020-10-17T11:48:20+02:00)

Aleno, jsem ráda za vás! Přesně jak píšete - teď už to bez testu asi nepůjde skoro nikam.... Takže co jsme stihly - já a vy - za to můžeme děkovat! S tím útěkem naprosto souhlasím. Někdy zavřu oči a představuju si Asii...Bali, Srílanku....Oceán, teplo, usměvavé lidi, chilli, žádná TV ani jiná mediální masáž....V hlavě jediná starost - ať se motorka nerozsype cestou pod mým zadkem a ať vyjede ten kopec... Když je mi jooo těžko, pročítám staré cesty a vzpomínám. Nejen na ta místa, ale i na ty pocity, které jsem v dané době měla. Včera zrovna tu Srílanku. No - nebudu melancholická a pesimistická, protože to je stejně k ho.nu (s prominutím). Věřím, že říjnová cesta vyjde a zase se to rozlítá. Ostatně všechno neštěstí někdy skončí.

Se Španělskem jsem měla první zkušenost, vlastně vůbec jsem byla okradená poprvé. Obvykle si opravdu dávám pozor... A i pod tu zvýšenou opatrnost do budoucna se coby dobrodružka :) podepisuji všema deseti!

Alena Svobodová

Díky :) Jinak Asie - kdybych měla víc dovolené, tak snad do té Asie investuju. Tenhle rok mě kromě jiného naučil neváhat a rozhodovat se rychle - livin' la vida loca :D Moc obdivuju to nadšení, prostě hledat i takhle na podzim a za těhle podmínek dostupné destinace. A Španělsko - slyšela jsem už asi celkem čtyřikrát, že tam dotyčného okradli (i když to nikdy nebyl celý bágl), takže předpokládám, že to není náhoda.

Přesně tak. Věřím, že nás všechny to tento rok naučil. Neodkládat své sny, nešetřit čas, energii a peníze na někdy, sestru nikdy. Žít dneškem a naplno, jako by zítra....neměly jet restaurace, kina, bary a lítat letadla 🙃 Prostě žít full time.

Asie je boží. Člověka úplně přesměruje, dobije energii, dá obrovský nadhled a úctu ke všemu, co považujeme za standard.

No a Španělsko - už jsem moudřejší no ✌🙈😁

Michal

V kontinentálním Španělsku se mi nikdy nic nestalo (dokonce ani latinské Americe). Avšak vždycky peněženka natěsno v kalhotách. Jen ta zpropadená Mallorka, kde stejně mluví katalánsky 😂

Pan konzul mi říkal, že je v tomto směru Mallorca stejná jak jakékoliv jiné větší město na světě.. Praha je dokonce, dle jeho slov, mnohem rizikovější lokalita..

...tak uvidím za dvě hodinky ✌😁😁 Jestli ukradnou i náhradní doklad totožnosti, už si ho snad raději sama namaluju. O nové rtěnce ani nemluvím!!!😁

Další cestopisy, které napsal Kateřina Ostrá

SICÍLIE podruhé za KAČKU
Kateřina Ostrá 2021-07-17T18:51:01+02:00 23 komentářů
Itálie 2021

Největší ostrov Středomoří, ostrov proslulý působením mafie, ostrov kontrastů - od italské vesnice přes nádech orientu, arabský svět,.. až po Asii. Od všeho je zde stopa. Taky nejvyšší činná sopka.... Největší ostrov Středomoří, ostrov proslulý působením mafie, ostrov kontrastů - od italské vesnice přes nádech orientu, arabský svět,.. až po Asii. Od všeho je zde stopa. Taky nejvyšší činná sopka…

KARLOVY VARY za KAČKU
Kateřina Ostrá 2021-07-07T23:58:18+02:00 4 komentáře
Česká republika 2021

Karlovy Vary - to jsou vřídla, kolonády, termální prameny a vůbec nejslavnější české lázně. Taky lázeňské oplatky, becherovka nebo matonka. Jsou to ale i nádherné vyhlídky, rozhledny, lesy a vůbec ... Karlovy Vary - to jsou vřídla, kolonády, termální prameny a vůbec nejslavnější české lázně. Taky lázeňské oplatky, becherovka nebo matonka. Jsou to ale i nádherné vyhlídky, rozhledny, lesy a vůbec -…

KALAMATA a ELAFONISOS za KAČKU
Kateřina Ostrá 2021-06-22T11:09:20+02:00 9 komentářů
Řecko 2021

Druhé největší město Peloponésu proslulé olivami a olivovým olejem. Moře, pláže, památky a kousek od toho neskutečné hory. Nedaleko historické město na ostrůvku spojeném s pevninou 200 metrů dlouhou... Druhé největší město Peloponésu proslulé olivami a olivovým olejem. Moře, pláže, památky a kousek od toho neskutečné hory. Nedaleko historické město na ostrůvku spojeném s pevninou 200 metrů dlouhou…

AEGINA a AGISTRI za KAČKU
Kateřina Ostrá 2021-05-24T13:21:48+02:00 32 komentářů
Řecko 2021

Původně ATHÉNY za KAČKU, nakonec dva naprosto neznámé ostrovy v Saronském zálivu. Ostrovy, které Athénám vzaly název cestopisu a ostrovu Santorini, mojí řecké srdcovce, srdeční prvenství. . Původně ATHÉNY za KAČKU, nakonec dva naprosto neznámé ostrovy v Saronském zálivu. Ostrovy, které Athénám vzaly název cestopisu a ostrovu Santorini, mojí řecké srdcovce, srdeční prvenství. Ostrovy, na…