3. Indie
  4. Vrásky z indické lásky - mise čtvrtá

Vrásky z indické lásky - mise čtvrtá

S Indií je to jako s análem. Buď to miluješ, nebo nenávidíš. A jak jsem to s Indií měl já? Ve čtvrté misi poznám pravdu o královstvím nebeském.
Cestopis z výpravy „Vrásky z indické lásky“ z roku 2017 napsal Dayin

Zážitky pro tebe sepsal Dayin

10. 02. 2020, poslední aktualizace 2020-02-10T00:12:21+01:00

Dayin žije v České republice a procestoval 14 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 30 dní, napsal pro tebe 4 cestopisy .

Martin V

Brrr :-( píšeš to tak poutavě a přesvědčivě, že ten odpor, co cítím, je téměř fyzický. Tahle země fakt není pro mě. Ztělesňuje všechno, co mi je odporné... To ani těch pár zajímavých muzeí nevytrhne. Ale popisuješ to fakt dobře.

Co se týká fotek, trochu mě mrzí, že z toho mála co mě zajímá ( protože mě obličeje a lidé nezajímají) je to všechno protáhnuté přes filtr, který mi dost připomíná staré diáky focené na východoněmecký Orwo materiál... Ale chápu, že to je asi záměr.

V Indii je strašně moc zajímavých věcí, jen ty věci nezajímají úplně každého. Co kdybys mi, jen tak pro legraci, napsal pár věcí, které tě zajímají (typu železnice, flóra, staré knihy, cokoli...)? Že bych se pokusil najít nějaký příklad a ty bys zhodnotil, jestli by to přece jen nestálo za námahu tím smetištěm se k nim prodrat. 😀

Martin V

Joxi díky. Mi je tak nějak jasné, že při tak velké a rozmanité zemi, jako je Indie, si najde "to své" každý (v mém případě staré lodě a praktický veškeré technické památky). Jen představa, že se k nim musím přebrodit tím lidským bahnem, špínou a smradem, co tu popisuje Dayin, mě tedy spolehlivě odpuzuje.

Dayin

Jo, v Indii je spousta krásného, ale vždy je to součást šíleného indického balíčku.

Já osobně bych asi nikoho nepřemlouval, aby se do Indie jel podívat. Buď tam člověk chce jet a žádnou další externí motivaci nepotřebuje, nebo tam jednoduše nepatří.

Pepina

Už za komunistů se tady daly koupit cestopisy z Indie a nějak mám pocit , že povědomí o této zemi tady bylo větší než o jiných. Asi každý má tuto zemi spojenou s něčím jiným.

I když je to tam asi šílené, jela bych, neboť je asi málo zemí, relativně tak blízko, které mohou nabídnout tolik rozmanitosti. Pro mě by už jen ti lidé představovali neskutečnou podívanou. Mě napadá už jen ten Irán.

Mě jste naopak neskutečně nadchl, špínu a bordel a smrad a nepohodlí bych určitě podstoupila, vždyť se do toho pohodlí zase vrátím.

Navíc imunitu jsem si už vypěstovala v dost špinavých zemích.

Martin V

@ Dayin Přesně tak, cítím to stejně. Osobně by ten diskomfort, způsobený mentalitou místních lidí asi nevyvážil to, proč bych tam byl ochotný jet. Setkávat se s domorodci, skutečně nemusím a snažím se ho minimalizovat (samozřejmě až na lidi se společným zájmem).

Já bych nikoho nepřemlouval, to měl být jenom teoretický experiment. 😊 Jinak technických památek jsou tam mraky.

Dayin

Joxi, to já zase nemyslel, že zrovna ty přemlouváš. Jen jsem hodil do placu mé obecné stanovisko. A platí to nejen pro Indii. Cestovatelský boom dovoluje i naprosto nepřipraveným a nezralým vycestovat do destinací, které jim kromě kulturního šoku a páru načančaných insta fotek nemůžou absolutně nic nabídnout. Ale to by bylo na dlouho.

Nabídnout může, ale s přijetím nabídky bude problém. 😂

Harmandir Sahib je super a Langar Hall je taky zážitek... až takový, že ho nechali sundat z Tripadvisoru. 😀 I muzeum Sikhismu je hodně zajímavé.

S tím dožitím na místě bych byl opatrný - Sikhové mají nařízen boj proti ateismu (aneb jak jsem rychle přišel o iluze při čtení nějaké příručky, kterou na místě rozdávali). Krom toho jsou to némlich stejní podvodníci jako ostatní Indové. 🤣

Zrušené návštěvy hraničního přechodu Wagah je škoda - je to fakt dobrá komedie. Taková choreografie se hned tak nevidí a vlastenecké nadšení Indů taky ne. Pákistánci z toho nevycházejí úplně dobře. 😂

Dayin

Jak už to u mne bývá zvykem, více jsem dával na pocity než fakta. Sikhové si získali mé sympatie, proto jsem mohl přehlížet, že se v běžném provozu od hindů liší jen v nuancích. Nebo naopak - získali si mé sympatie, protože jsem ty nuance neviděl? Těžko teď hádat, prostě mne to tam bavilo.

Zpětně mne ta zrušená návštěva hranic srala. Ale furt si to obhajuji tím, že jsem potřeboval nabrat síly na další cestu. Dementně sestavený itinerář si vybíral svou daň. 😂

Na druhou stranu je to i možné prohlásit za důvod, proč se tam vrátit, ne? 😊 Já jsem sice už ty nejzajímavější věci v Amritsaru viděl, ale zrovna do tohoto města bych se klidně podíval podruhé.

S dementně sestaveným itinerářem na Indii mám své zkušenosti. 😀 Polehčující okolností mi bylo jen to, že jsem skoro do poslední chvíle nevěděl, kolik nás pojede a taky už zmiňovaný rakovinotvorný web Indických drah (přesněji řečeno zdraví škodlivá je celá jejich odnož IRCTC, nejen debilní web - takovou bandu neschopů jsem v životě neviděl a dokonce jsem od nich byl po opakujících se stížnostech na opakující se nepodporu z jejich strany odměněn banem na jejich FB stránce 🤣).

Dayin

Webovky indických drah jsou peklo. Z těch jsem fakt sral krev. Registrace mi zabrala tři měsíce při cca deseti mailových urgencích. Překvapující pro mne bylo, že všechny mé rezervace proběhly v pořádku a krom zpoždění se to cestování obešlo bez problémů.

Pokud se do Indie budu vracet, Amritsar nevynechám.

Mně registrace kupodivu vyšla, ale když jsem se snažil zaregistrovat spolucestující, tak to mailem vyšumělo do ztracena, takže jsem ty maily aspoň přiložil k reklamaci plateb za registraci u Revolutu, který mi ty drobné vrátil. 😂

Nechtělo se mi používat prostředníky, ale příště si asi ušetřím nervy, spoj si najdu na indiarailinfo.com a koupím třeba přes Cleartrip.

Jinak peklo je i nakupovat u přepážky, nejen proto, že někde neumí anglicky, ale hlavně proto, že jsou na to děsné formuláře a člověk nejdřív musí zjistit, jaké má možnosti a z nich něco konkrétního vybrat a vybrat si taky ještě záložní řešení (nejlépe několik) pro případ, že bude obsazeno, protože u pokladen se to jinak hodně blbě řeší a nejsou na to zvědaví ani pokladní, ani zbytek fronty. Krom toho je tu správnou pokladnu potřeba nejdřív najít (a ještě předtím formulář), navíc ve správný čas, protože např. do 4 hodin do odjezdu vlaku už je to jiná pokladna.... a to ani nezmiňuju mraky různých typů vlaků, kupé/lehátek/sedadel a rezervačních kvót.

Avatar uživatele padrino11

Opravdu pěkné. Je to takový tvůj standard, pokud Tě to tedy neurazí. Protože ten tvůj standard je úplně někde jinde než ostatní cestopisy včetně těch opileckých románů "za KAČKU" co tady píšou holky.

Avatar uživatele eva.vaver
eva.vaver

Za to ty tvoje (Naděždy) dva cestopisy jsou absolutně střízlivé, viď? A hlavně, že si Kačce několikrát lezl do zadku a pak píšeš tohle. Nebo už je to nějaká metaironie? Každopádně seš fakt král dementů na cestujlevne.

Cestopis ale skvělý! Hltám každý díl!

Avatar uživatele padrino11
  • (upraveno 2020-02-10T21:33:11+01:00)

Tohle je úplně zbytečný a nesmyslný útok, je to ta metaironie a výraz "opilecké romány" nemyslím nijak hanlivě, myslím, že přesně vystihuje atmosféru cestopisů (např. jako v mém oblíbeném filmu "Bokovka").

Dayin píše velmi zajímavé až surrealistické cestopisy, které si vždy rád přečtu, fotí nádherné fotky, ale cestovat se podle toho nedá.

Kateřina píše zase dokonalé cestopisy, které jdou použít pro běžné cestovatele a ušetří jim spoustu práce s plánováním a přípravou.

O Naděždě se ani zmiňovat nebudu - to je stará komunistka a z té by si nikdo příklad brát neměl.

Pokud uvádím, že se oba druhy cestopisů liší tak to tak opravdu myslím. Nemám potřebu lézt nikomu do zadku. A mimochodem, líbí se mi oba druhy. Jen škoda, že si Kateřina udělila ban.

Dayin

Faktu, že sejdu ze svého standardu, se docela obávám. Jsem teda rád, že si jej minimálně ve tvém úhlu pohledu držím. Díky!

Pepina

Pro mě jsou Vaše cestopisy hodny slova cestopis nebo jinak zápisky z cest. Vaše pocity, prožitky, Vaše vidění tohoto barevného světa, skvělá čeština to je vše krásné a hlavně mám pocit , že si fakt na nic nehrajete a nepíšete proto, aby Vám všichni tleskali. Napsal jste to asi proto, že jste chtěl. Tečka.

To, že se podle toho nedá moc skládat itinerář je pro mě jen a jen dobře, itinerář lze sestavit snadno, vždyt máme průvodce, internet, na většinu zemí tištěného průvodce v češtině.

Je přece velký rozdíl mezi cestopisem a průvodcem. Tohle je cestopis, i když Vás neznám , vypovídá hodně o Vašem vidění reality.

Upřímně, já se Indie opravdu bála, ale když si čtu, co nádherného i těžkého jste tam prožil, začíná se mi v hlavě přece jen ozývat hlas, že život máme jen jeden....

• Přidal se před měs
  • (upraveno 2020-02-10T21:29:23+01:00)

Vaše dělení na cestopisy a průvodce se mi dost líbí. Zapamatuji si to.

Vy jste zkušená cestovatelka. Když na chvilku zapomeneme na všechny ty toulavé psy, nevidím důvod, proč byste Indii neměla poznat. Ano, možná to bude těžké, ale těžké nerovná se zlé.

• (upraveno 2020-02-10T19:29:44+01:00)

Já jsem úplně paf z těch vašich fotek lidí a hlavně z toho, jak je vždy nazvete. Nedá se to aní vyjádřit slovy. Ty tváře jsou plné moudosti, bolesti, ale i lásky. Já nejvíce miluji staré lidi na fotografiich, ale sama bez dovolení si netroufnu je fotit.

Měla bych prosbu, nevím, vlastně jsou to vaše fotografie a máte určitě nějaká autorská práva, která bych nechtěla porušit. Ale nemohla bych si z některých nechat udělat normální fotografie, chtěla bych si je dát doma na stěnu. Mám nějaké další z Iránu a od jedné fotografky z Afghanistánu. pokud by to bylo možné, můžete mi napsat sz , abychom se nějak domluvili. Napsala bych vám tam rovnou, ale hodně lidí si sz nevšímá. Tak vím, že Vy vždy reagujete.tady na komentáře.

Děkuji, opravdu jsem tak zajímavé fotky tady ještě neviděla.

Dayin

Stačí mi napsat do zprávy, které fotky se vám líbí, to společně s e-mailem a já vám je rád zašlu ve kvalitě, která by měla na tisk stačit. 😊

Pepina

Moc děkuji, já si to vše projdu a pošlu, prozatím tam napišu mail a jméno. Děkuji.

Avatar uživatele yellow
yellow

Moc ráda čtu Tvé vzpomínky na Indii, vždy se mi vybaví naše zážitky z loňska, přestože jsme se pohybovali v jiné oblasti. Ale některé věci se nemění.

K těm transsexuálům... My na ně narazili v Mumbai ve vlaku. Procházeli narvaným vagónem a "žebrali" peníze. Překvapivě jim je většina Indů dávala. Když jsme se ptala kamarádů, proč to dělají, tak prý je to tradice. Když jim dají peníze a dostanou od nich zpět minci a požehnání, mělo by jim to přinést bohatství a štěstí.

Aha. Asi proto jsem měl zbytek cesty na hovno. Díky za objasnění. 😁

Každopádně díky!

Avatar uživatele Peter
Peter

Tiez sa pridavam.....a diiik....mne nie je lahke dat pocity na papier...do Indie sa este len chystam,

tak na dva mesiace, ale najskor az na bud.rok, v marci letim na mesiac do Panami a Kostariky.

Este raz diiiik...Kam sa chystaš Ty

• Přidal se před měs
  • (upraveno 2020-02-10T18:12:17+01:00)

Já se teď chystám maximálně na pediatrii a do dětského koutku. 😁

Díky a užij si trip!

Avatar uživatele nivnicanka1
nivnicanka1

Opět skvělé, jako předešlé díly!

To jsem rád! Díky.

Avatar uživatele Daniela
Daniela

Díky za krásné pondělní ráno.

I já za něj děkuji.

Michal

Díky za opět hezký cestopis. Znovu mě rozesmál :)

Jinak ty fotky jsou s nějakým filtrem nebo je to pravá barevnost odpovídající kvalitě indického vzduchu? Dík

Ahoj Michale! To jsem rád, že dokážu pobavit nejen sebe. 😁

Barevnost odpovídá kvalitě indického vzduchu, jak jsem ho vnímal já. Fotky jsem šteloval v Lightroomu.

Michal

Dík. Tak to odpovídá tomu, co si pamatuji z loňska :-D

🙏 Praktické
Kostarika od Pacifiku ke Karibiku
Forty 2020-02-27T10:19:35+01:00 1 komentář
Kostarika 2020

aneb přes pár brodů řekou autem Kostarikou skrz naskrz. Kostarika ve zkratce...Tak jo...je 7. července a kupujeme díky cestujlevně letenky Mnichov-Amsterdam-Panama-Kostarika s KLM na odlet 26.1. a návrat 10.2. O tom, že se nakonec díky bouři Sabine…

Ostrov Karet obrovských, ostrov Apo, Filipíny
Marcos San 2020-02-26T17:33:26+01:00 0 komentářů
Filipíny 2020

Pod mořskou hladinou je jiný svět, než ten co známe: Je to trochu jako výlet do vesmíru.. https://youtu.be/ZFEazGeb5EI Pod mořskou hladinou je jiný svět než ten, který známe. Jako by se zastavil čas a člověk se potkává s neuvěřitelnými tvory s neuvěřitelnými schopnostmi. Kamarád říkává,…

Z Dany do Petry
Jaroslav Schmidt 2020-02-26T09:12:25+01:00 8 komentářů
Jordánsko 2020

Dle National Geographic jeden z 15ti nejhezčích treků světa.. I my jsme se svezli na levno-letenkové zimní vlně do Izraele a Jordánska. O těchto zemích se tu v poslední době vyrojilo spousty cestopisů, proto naše putování pouští Wadi rum, výšlap na nejvyšší…

14 dní ve Vietnamu od severu po jih 2/3
Tomáš 2020-02-25T18:57:16+01:00 8 komentářů
Vietnam 2019

Hanoj, Mu Cang Chai, Nihn Bihn & Ha Long Bay. Část 2/3 - Sever VietnamuPo všech strastích, který nás potkaly v prvním díle > https://www.cestujlevne.com/cest...jih-1-3-80 je načase trochu žít dovolenou. Výchozí bod je Hanoj.8.2. Hanoj -…