Ahoj lidi, mám jeden dotaz a nevím kde získat odpověď. Jedná se o tohle: Přijel jsem z USA na nějakou dobu do ČR a mám v plánu zase vycestovat. Dovezl jsem si motocykl na který jsem u nás uzavřel zákonné pojištění. Dnes při policejní kontrole mi bylo řečeno že motocykl nesplňuje technický stav pro provoz v ČR. (Značka na boku, ostré hrany.) Musím motocykl předělat tak aby splňoval české podmínky, i když jej mám stále na amerických značkách s americkým technickým průkazem a opět budu z ČR odjíždět? Motocykl jsem nekoupil u nás, ani jej tu nebudu přihlašovat či prodávat, jen na něm cestuji. Díky za případnou odpověď, moc by mi to pomohlo. Radim  .

Technická způsobilost vozidla

Založil(a) ve fóru Co se nevešlo

16 reakcí

Ahoj lidi, mám jeden dotaz a nevím kde získat odpověď. Jedná se o tohle: Přijel jsem z USA na nějakou dobu do ČR a mám v plánu zase vycestovat. Dovezl jsem si motocykl na který jsem u nás uzavřel zákonné pojištění. Dnes při policejní kontrole mi bylo řečeno že motocykl nesplňuje technický stav pro provoz v ČR. (Značka na boku, ostré hrany.) Musím motocykl předělat tak aby splňoval české podmínky, i když jej mám stále na amerických značkách s americkým technickým průkazem a opět budu z ČR odjíždět? Motocykl jsem nekoupil u nás, ani jej tu nebudu přihlašovat či prodávat, jen na něm cestuji. Díky za případnou odpověď, moc by mi to pomohlo. Radim

0

Problém bude asi s tím pojištěním. Pokud by jste měl pojištění ze země registrace, tak by problém asi nebyl.

0 Citovat

My house, my rules.

0 Citovat

Toto se řídí Ženevskou a Vídeňskou úmluvou o silničním provozu. Obecný princip obou je, že vozidlo musí splňovat technické podmínky podle země, kde je registrované.  USA jsou signatáři jen té první, tak si najdi, v čem se liší a co to znamená pro tebe. 

Druhá věc je, že u nás nemůžeš trvale provozovat vozidlo registrované v jiném státě. Myslím, že bylo maximum 6 měsíců. 

0 Citovat

T napsal(a):

Toto se řídí Ženevskou a Vídeňskou úmluvou o silničním provozu. Obecný princip obou je, že vozidlo musí splňovat technické podmínky podle země, kde je registrované.  USA jsou signatáři jen té první, tak si najdi, v čem se liší a co to znamená pro tebe. 

Druhá věc je, že u nás nemůžeš trvale provozovat vozidlo registrované v jiném státě. Myslím, že bylo maximum 6 měsíců. 


Díky za odpovědi. Možná že by mi ta úmluva mezi státy mohla pomoci. Píše se tam "...podle Úmluv uplatňuje pravidlo, díky kterému musí splňovat vozidlo technické podmínky stanovené ve státě, kde je registrováno...", tak to můžu zkusit. To že můžu být v zahraničí s neregistrovaným vozidlem půl roku vím. Uvidím tedy co na to ve správním řízení. Na místě blokovou pokutou to řešeno nebylo kvůli koronaviru, takže čekám na pozvání do správního řízení.

0 Citovat

Kdysi se mě snažili buzerovat v Polsku kvůli chybějícímu hasícímu přístroji. U nás není povinnost jej mít ve výbavě (viz ty technické podmínky země, kde je vozidlo registrováno), takže polští prudiči nic nevyprudili. Myslím, že se to takto vztahuje i na Tvůj případ, pokud tedy nepřekročíš tu dobu ježdění zde u nás.

0 Citovat

Povinná výbava je něco jiného. To je jako výstražná vesta nebo zákaz navigace na skle 

0 Citovat

Podotýkám, nějak jsem po detailech opravdu nepátral, ale nevím jestli i těch šest měsíců nějak platí. Vím o případu u nás v práci, frajer si přivezl "zpátky" do ČR Mercedes na kanadských značkách a tutově je to už delší dobu než šest měsíců, co na nich pořád jezdí... 

0 Citovat

U nás cigáni jezdí několik měsíců s pravostrannym řízením a jsou v klidu. Takže to jít musí. Říkají, ze mají vše z UK, proto ty auta tady nenechávají, protože by se místní pracanti nedoplatili☺ 

0 Citovat

floodland napsal(a):

Povinná výbava je něco jiného. To je jako výstražná vesta nebo zákaz navigace na skle 

Povinná výbava vozidla je právě jeden z bodů, na který se ty úmluvy vztahují. Stejně jako ostré hrany, pokud jsou součástí designu tak, jak byl vyroben a schválen.

Výstražná vesta v zásadě také, jen tuším Rakousko to zkouší obejít tím, že to nemá jako výbavu vozidla, ale povinnost (tuším řidiče) mít pro každého pasažéra vestu.

0 Citovat

gugos005 napsal(a):

Podotýkám, nějak jsem po detailech opravdu nepátral, ale nevím jestli i těch šest měsíců nějak platí. Vím o případu u nás v práci, frajer si přivezl "zpátky" do ČR Mercedes na kanadských značkách a tutově je to už delší dobu než šest měsíců, co na nich pořád jezdí... 

To ale ještě neznamená, že to je v souladu s předpisy. 

0 Citovat

gugos005 napsal(a):

Podotýkám, nějak jsem po detailech opravdu nepátral, ale nevím jestli i těch šest měsíců nějak platí. Vím o případu u nás v práci, frajer si přivezl "zpátky" do ČR Mercedes na kanadských značkách a tutově je to už delší dobu než šest měsíců, co na nich pořád jezdí... 


Ano. těch 6 měsíců platí, ale víš jak, ono stačí zajet do PL nebo SK a půlroční doba jede zase od nuly. A jak jsou hranice otevřené tak se špatně dokazuje že jsi půl roku překročil a nikde nevycestoval...

0 Citovat

Jedna věc je uznání pravidel mezi zeměmi, druhá je samotná technická způsobilost. Pokud by jsi argumentoval platnou ukrajinskou STK na nějakém polorozpadlém vraku, nebude ti to moc platné...

0 Citovat

rsaf napsal(a):

Jedna věc je uznání pravidel mezi zeměmi, druhá je samotná technická způsobilost. Pokud by jsi argumentoval platnou ukrajinskou STK na nějakém polorozpadlém vraku, nebude ti to moc platné...

 


Jo, tohle je jasné. Argumentovat dohodou mezi státy a mít nějaký vrak je nesmysl. :-)

0 Citovat

A s ostrými hranami to bude to samé - nezpůsobilé pro provoz.

0 Citovat

Máš vlastní zkušenost? Pokud bude zřejmé, že to je původní tvar a ne bourané nebo dodělané doma, tak to určitě projde. 

Podobně jako třeba červené blinkry a oranžové denní svícení. Naši technickou by projít neměl, ale podle těch úmluv v pohodě. 

0 Citovat

Marek napsal(a):

U nás cigáni jezdí několik měsíců s pravostrannym řízením a jsou v klidu. Takže to jít musí. Říkají, ze mají vše z UK, proto ty auta tady nenechávají, protože by se místní pracanti nedoplatili☺ 


Dá se to zaregistrovat to vozidlo. Kdysi dávno jsem chtěl Nissan GTR R34, vyrábí se s pravostranným řízením, což je v Česku problém. Jsou pak dvě možnosti, buď si to necháš za drahé peníze předělat na levostranné nebo jít na Ministerstvo dopravy a požádat o výjimku na provoz na pozemní komunikaci s tím, že to musí jít ještě pak na nějaké speciální STK nebo co. Taky to není drahá sranda a tady je je jistota, že když ti to nedají, tak i tak přijdeš o peníze. 

0
16 reakcí