Ahoj, podarilo se nekomu v poslednich tydnech vybrat z bankomatu v Rakousku bez poplatku? Vsechny bankomaty mi ted hlasi poplatek za vyber ve vysi 2-5 eur. Zkousel jsem ruzne karty - Revolut, CSOB (oboji Visa) a Fio (MasterCard) - i ruzne bankomaty (Sparkasse, RB, Euronet, Volksbank). Jde o poplatek bankomatu, u vlastni banky mam vse zdarma. Jeste tak dva mesice zpatky jsem vybiral normalne bez poplatku,tak nevim, co se v Rakousku zmenilo :)  .

Rakousko - poplatky za vyber z bankomatu

Založil(a) ve fóru Co se nevešlo

@divan: Zajímavé, ale při využití tohoto zablokování v mnoha zemích lidi nevyberou z bankomatů vůbec a v jiných zemích budou muset oběhnout mnoho bankomatů kvůli úspoře třeba jen pár desítek Kč. To by mělo snad smysl tehdy, pokud by si dotyčný zjistil předem aktuální info o poplatcích v dané zemi z bankomatů různých bank a našel, že některé mají výběr zdarma. Pak ale může jít rovnou k těmto bankomatům a nemusí si nic blokovat.

0 Citovat

@Libor_S: jasně, ale možnost blokace zkrátka je. Třeba FIO ji umožňuje. Nakolik je blokace využitelná a smysluplná je druhá věc.

0 Citovat

Nebo třeba měl v mobilu aplikaci ve které tuhle funkci asi tak za 10 vteřin vypne. (mbank) 

0 Citovat

monikaberankova napsal(a):

Dobrý den,

obracím se na Vás s velkou prosbou, čtu tady na tomto webu, jaký máte problémy s výběry z bankomatu v zahraničí. Jsem redaktorka a točím reportáže pro stanici Prima.

Ráda bych se tomuto tématu pověnovala, vím, že se to děje většinou u Raiffeissen bank v Rakousku, slibuje zákazníkům výběr z bankomatu zdarma a nakonec chce bankomat poplatek až 10% z vybrané částky. RB to sama přiznává, že o tom ví, že to ale není jejich poplatek, ale poplatek provozovatele bankomatu....chtěla bych Vás v této souvislosti moc poprosit, není tady někdo, kdo by bylo ochotný se mnou na toto téma udělat krátký rozhovor, podělit se o své zkušenosti?

Nejlépe na kameru ALE protože si uvědomuji citlivost tématu, můžeme rozhovor natočit zcela anonymně - zezadu, třeba čepice na hlavě popř. umíme změnit i hlas. 

Ráda bychom na toto téma poukázala a možná i varovala další uživatele a klienty bank. 

Prosím byl by někdo ochotný mi v tomto pomoci? Mockrát děkuji za zprávu. 

Tady se ale zřejmě popletly 2 věci. Je rozdíl mezi poplatkem, který vybírá vaše banka za výběr v zahraničí a mezi poplatkem, který účtuje přímo samotný bankomat.


Pokud nějaká banka inzeruje výběr v zahraničí bez poplatku a pak přímo sama poplatek naúčtuje (tj. je vidět jako extra položka ve výpisu z účtu), tak se jedná rozhodně o nekalou praktiku a zákazník je v právu s reklamací. Tomuhle ale moc nevěřím, že by se dělo úmyslně.


Druhá věc je poplatek, který účtuje přímo daný bankomat. Tam už je situace horší a dost často nastává diskriminační situace, tak jak píše Michal, že bankomat jakmile vidí kartu vydanou v zahraničí, okamžitě účtuje poplatek (o kterém se mateřská banka zákazníka ani nedoví, ve výpisu je zahrnut do vybírané částky), což je mimo jiné i případ bankomatů rakouské RB. Nevím tedy jestli jste konktaktovala přímo rakouskou RB, ale výmluva na to, že jejich vlastní bankomaty provozuje někdo jiný, kdo si účtuje poplatek je úplně mimo. Představa, že nějaký Jürgen z vesnice si koupí bankomat, polepí ho logy RB a ještě ho umístí přímo do pobočky RB a pak z něj kasíruje poplatky bez vědomí RB, je opravdu vtipná.

A on to není jen případ rakouské RB. V ČR úplně to samé dělá třeba Česká Spořitelna, kdy s jakoukoliv kartou vydanou v ČR, klidně od cizí banky, je výběr bez poplatku. Ovšem jakmile tam vložíte třeba slovenskou kartu, ihned chce bankomat 150 Kč, které jdou do kapsy ČS. Ve většině zemí se to týká jedné nebo pár bank, ale třeba v Řecku jsou banky domluvené a všechny do jedné (snad s vyjimkou malých lokálních záložen) účtují cizincům poplatek za výběr. 

Ještě chápu, že se tohle plošně děje třeba v Thajsku, kde je odrbání cizince, tak nějak národní sport, ale že se tohle děje i v EU, ba co víc dokonce se to poslední dobou i rozšiřuje, to mi hlava nebere.

5 Citovat

Jan Vidim napsal(a):

To jo! Chudáci lidi, musí platit poplatky. Já bych jim dal vše zadarmo.

Ne vážně, buď si najdu bankomat kterej poplatek nemá nebo ho holt zaplatím. Respektujme právo vlastníka bankomatu si tam dát jakýkoliv poplatek chce.

To, že lidi platí něco co nemusí, není problém. 

Jako za mě ať si majitel bankomatu vybírá kolik chce, pokud je to jasně uvedeno a může to člověk odmítnout a jít jinam. ALE co mi vadí, jsou diskriminační praktiky, kdy se poplatek účtuje pouze cizincům. Když přijdeš někam do hospody, pozdravíš anglicky a číšník vytáhne menu "pro cizince" s dvakrát vyššíma cenama, tak se ti to asi taky nebude líbit. V rakouským Sparu ti taky na kase nenaúčtují přirážku, protože platíš zahraniční kartou.  Prostě tohle je scam jak prase a praktika pražských taxikářů před 5 lety.

4 Citovat

Však to člověk může odmítnout a jít jinam. Ale nebudu to rozjíždět debatu která není k tématu. 

1 Citovat

No pokud nejsi třeba v Řecku, kde je bankomat bez poplatku pro cizince vzácnější než zlato :)

0 Citovat

Třeba v bankomatu v Brazílii jsem poplatek odmítla a peníze se přesto strhly  i když bankomat peníze nevydal a za dva dny sumu vrátil ovšem se ztrátou při dvojim převodu měn 

0 Citovat

Aktuálně Thajsko, bez poplatku 220 THB nevyberete nikde. Revolut má dokonce 1% přirážku za směnu exotické měny. Pořád ale nejlepší kurz 0,66 vs. 0,69 u RB

0 Citovat

Proč se zde řeší platba/výběr kartou? A ještě Rakousko. Jestliže chci cestovat levně (a k tomu patří i nevyhazovat zbytečně za bankomaty, či platby kartou) , tak si prostě vyměním peníze už zde a na 99 % budu mít mnohem lepší kurz než daný bankou - jen jít do správné směnárny... A to i když vyměním na dolary a jedu s nima na jiný kontinent, kde ty poplatky za výběr z bankomatu můžou udělat fakt hodně - kor když jsou zastropovány na výběr určité maximální částky a do bankomatu musíte několikrát za dobu trvání cesty.

4 Citovat

@Radek: Souhlas s kurzem, pokud jde o českou banku. Na delší cestu (třeba i pouhé 3 týdny) není rozumné vozit s sebou peníze na celý pobyt z důvodu možného okradení. Někdo má důvody pro výběr i při krátké cestě v Rakousku, jak psal v tomto vláknu Divan 14.7. 

1 Citovat

vcernik napsal(a):

Několik bankomatů ve Vídni po mě chtělo dnes taky 5 euro, tak jsem pak ještě zkusil na vídeňském letišti (terminal 1 u checkinu) místní Euronet bankomaty. Čekal jsem velký poplatek nebo nevyhodný kurz, jen jsem chtěl vědět jak moc nevýhodné to je, euronet nemá valnou pověst 😁 A světě div se, bez poplatku a s kurzem podle Revolutu 🤑

Tohle potvrzuju, Euronetům se zdaleka vyhýbám, ale ve VIE na letišti jsem jiný bankomat nenašel a letěl jsem s FR do Lisabonu a pak na Azory a nechtěl jsem řešit výběr v Portugalsku, protože tam bývá limit na jeden výběr. Taky jsem se divil, ale Euronet ve VIE - bylo to v T1 v airside, bez poplatku a standardní kurz přepočtu (karta KB)

0 Citovat

Radek_ napsal(a):

Proč se zde řeší platba/výběr kartou? A ještě Rakousko. Jestliže chci cestovat levně (a k tomu patří i nevyhazovat zbytečně za bankomaty, či platby kartou) , tak si prostě vyměním peníze už zde a na 99 % budu mít mnohem lepší kurz než daný bankou - jen jít do správné směnárny... A to i když vyměním na dolary a jedu s nima na jiný kontinent, kde ty poplatky za výběr z bankomatu můžou udělat fakt hodně - kor když jsou zastropovány na výběr určité maximální částky a do bankomatu musíte několikrát za dobu trvání cesty.

Protože to prostě někdo vidí jinak? Nevím o mnoha lidech, kteří by před cestou do eurozóny vyměňovali Eura ve směnárně v ČR. Bo na to není většinou čas. Jednak bývají vždycky nějaké přebytky a když dojdou, tak si prostě kdekoliv vyberu další z bankomatu. Bývalo prostě zvykem, že v EU v klasických ATM provozovaných bankami poplatky nebyly (s výjimkou "výhodných" konverzí do CZK ve Španělsku apod.). Takže to "řešení" tady na fóru vnímám jako praktickou informaci, že se doba změnila a je třeba si na to dávat pozor, a to i v Rakousku.

1 Citovat

Platba / výběr kartou se řeší proto, že (tou správnou) je to samozřejmě ten nejlevnější způsob, kterému žádná směnárna nemůže konkurovat. I kdyby se blížila kurzem, tak cesta do té směnárny něco stojí.

Jasně, než použít kurz banky s přirážkou třeba 2,5 %, to se směnárna může vyplatit. Ale když existuje Revolut, Moneta směnárna, devizovky, atd., tak opravdu jde o nejlevnější a navrch mnohem bezpečnější způsob, než vše měnit v ČR v nějaké směnárně.

 

A ta reportáž, předpokládám, měla mířit primárně na to, že Raifka má reklamy, jak jsou výběry s jejich účtem všude zdarma, přitom výběr v Rakousku v bankomatu RB, takže mateřské společnosti, vyžaduje poplatek. 

0 Citovat

Radek_ napsal(a):

Proč se zde řeší platba/výběr kartou? A ještě Rakousko. Jestliže chci cestovat levně (a k tomu patří i nevyhazovat zbytečně za bankomaty, či platby kartou) , tak si prostě vyměním peníze už zde a na 99 % budu mít mnohem lepší kurz než daný bankou - jen jít do správné směnárny... A to i když vyměním na dolary a jedu s nima na jiný kontinent, kde ty poplatky za výběr z bankomatu můžou udělat fakt hodně - kor když jsou zastropovány na výběr určité maximální částky a do bankomatu musíte několikrát za dobu trvání cesty.

Třeba proto, že v naprosté většině českých měst už žádný směnárny dávno nejsou a lidi nemají čas provozovat směnárenskou turistiku. 

2 Citovat

pokus napsal(a):

Třeba v bankomatu v Brazílii jsem poplatek odmítla a peníze se přesto strhly  i když bankomat peníze nevydal a za dva dny sumu vrátil ovšem se ztrátou při dvojim převodu měn 

Podobnou zkusenost jsem udelal v Cancunu na letisti loni v prosinci. Penize mi to vratilo hned, nicmene bankomat si je strhnul, prekonvertoval do MXN a pak se mi je po odmitnuti poplatku pokusil jako MXN vratit zpatky na ucet.

1 Citovat

Pro zajimavost, v Armenii vsechny bankomaty na ktere jsem narazil byly bez poplatku, vcetne letiste. 

4 Citovat

ano, Armensko je taka prijemna vynimka. V takom Albansku sme hned na prvy krat nasli bankomat bez poplatku Raiffeisen, no potom sme v inom mestecku nasli styri bankomaty a vsetky chceli poplatok

0 Citovat

I v USA jsem za posledních 10 let neviděl bankomat bez poplatku 4-5$, přitom v 90. letech jsem při prvních cestách vybíral zdarma. Naštěstí teď už to není téměř potřeba.

0 Citovat

Bohužel vždycky se najde obchodník, kterýmu se nechce platit daně, tak mu přestane fungovat terminál a vy musíte platit cash :D  A směnárna není nikdy výhodnější než Revolut, i když člověk bude hledat po Praze tu nejvýhodnější :( 

0 Citovat

Pokud jde o eura, tak můžeš využít i směnárny u nás a nemusíš řešit bankomaty v Rakousku.

0 Citovat

Áčko napsal(a):

Bohužel vždycky se najde obchodník, kterýmu se nechce platit daně, tak mu přestane fungovat terminál a vy musíte platit cash :D  A směnárna není nikdy výhodnější než Revolut, i když člověk bude hledat po Praze tu nejvýhodnější :( 

Záleží na tom, kam chodíš do směnárny. V Praze v Jindřišské máš kurzy u velkých měn obvykle o dost lepší jak u Revolutu. Zejména eura, dolary a libry. Rozdíl od středového kurzu i pod procento.

0 Citovat

Revolut má na euru spread (rozdíl nákup/prodej) 0,039 Kč, takže rozdíl od "středu" je asi 0,08 %.

Nejlevnější směnárna v Praze, co jsem našel, má 0,15 Kč, takže skoro 4x vyšší. 

Jasně, Revolut má horší kurzy nad 25000 Kč měsíčně, směnárny naopak mají lepší kurzy většinou až od této částky.

Stále ale Revolut je směna během 2 minut kdekoliv, směnárna je cesta třeba na 30-60 minut... Nevidím důvod měnit ve směnárně. 

0 Citovat

Raiffeisenbank taky tvrdí, že jsou všechny výběry z bankomatů v ČR zdarma a není to pravda. Jakmile ale bankomat neumí s kartou pracovat bezkontaktně, tak si strhnou poplatek 9 korun. Já vím, kdo by to řešil. Reklama je reklama. 

0 Citovat

Treba prijat silnu menu € a mate po probleme :)

2