Chci se podělit o čerstvou zkušenost. Loni tu bylo upozornění na akci s Qatarem ve first class z Káhiry do Bangkoku. Cena byla slušná, jako fanda létání jsem ji koupil taky a natěšený jsem očekával den D. Odlet jsem měl 2.4., přesun měl probíbíhat přímo na apríla. V duchu jsem si říkal a doufal, že se snad nic nepodělá.   Přesun z ČR do Káhiry začal pozemním přesunem nočním Flixbusem z Prahy do Milána. Busy jsou celkem komfortní, sedadla také, dají se dost sklopit a sedačka do uličky se dá odsunout od té u okénka tak o 10cm. Jediná piha na kráse je chybějící zábavní systém, ale v době, kdy má každý smartfoun a tablet nebo PC nic neřešitelné. Přesun v centra na letiště probíhá několika vlaky. Na letišti jsem s dostatečným předstihem a na pohodu. Pro vzdušný přesun z Milána do Káhiry jsem zvolil Aegean s přestupem v Aténách. Oba lety něco kolem 2 hodin, na čas, Aegean mě mile překvapil servisem na palubě. Servis byl rychlý, svačina v podobě jídla polovičního množství na dálkových letech chutná a výběr nápojů taky slušný. Přílet do Káhiry na čas. Nutnost zakoupit vízum za 25USD mi byla dopředu známa a moc nepotěšila - vzhledem k pouhému přesunu mezi terminály 3 a 2. Následovalo čekání v na otevření checkinu v délce cca. 10h. Terminál 2 je nově zrekonstruovaný, ale ani tak není moc přívětivý pro spaní při dlouhých čekáních. Po dobu čekání mě zaráží, že lidé vesele kouří uvnitř haly, i když se z reproduktorů ozývá hlášení, že se smí kouřit jen na vyhrazených místech. Kde není žalobce, není ani soudce. Opodál sedící pán po dokouření odhazuje svůj nedopalek několik metrů od sebe. Říkám si  - to bude asi buran.  Po dobu svého čekání sleduji frkot v hale i v brzkých ranních hodinách, kdy co chvíli přijde skupina v typických hábitech, ve které je zastoupení mužů tak 30%, zbytek ženy. No arabský svět v celé své kráse. S blížícím se časem odletu se přes první kontrolu přemisťuju do prostoru checkinu. Kontroly na Káhirském letišti je kapitola sama o sobě. Zaměstanci také vesele kouří, co se nehodí se odhodí :) Kontrola probíhá celkem rychle, ale za účasti dost nerudných až arogantních zaměstanců security. Moje zavazadla a boty projíždějí rentgenem bez zádrhelu a tak jsme během chvilky v prostoru pro odbavení. Prostor je velký, ale sedadel prostý. Na cca. 50-60bran je v hale odhadem stejný, maximálně dvojnásobný počet sedadel.Zaberu sedadlo s výhledem na přepážku, ze které bych měl být odbaven. Více jak 3 hodiny před odletem se rozsvěcí nad přepážkou obrazovka  s nápisem Qatar first class a informacemi o letu. Zvednu se a jdu k přepážce. U té zatím pobíhají nějací servismeni, kteří doplňují štítky všeho druhu, zvelebují přepážky květinami atd. To trvá dalších 25minut. Konečně přichází paní, která vypadá, že by mohla začít odbavovat. Čekám dalších 10minut, načež na mě paní mrkne, že můžeme začít. V břiše mi kručí, nějaké malé zásoby jsem pojedl během čekání, tak se těším do salonku. Říkám si, konečně, tak to čekání stálo za to. Jenže to ještě netuším, co bude následovat. Paní si vezme pas a začíná proces, na jehož konci jsem měl dostat boarding passy. Po několika minutách klikání myší a cvakání klávesnice se mě ptá, jestli jsem něco měnil v rezervaci. Odpovídám že ne. Paní zkouší dál, načež volá svého kolegu z kanceláře. Říkejme mu Ahmed. Ten se mě opět vyptává, cosi kontroluje v počítači a během chvilky mi sděluje, že první část letenky (tj. Káhira-Doha) je suspendována nejspíše z důvodu neuhrazení celé částky. Koukám na něj chvilku s otevřenou pusou a říkám mu, že vše je 100% v pořádku. Pán mi sděluje, ať zavolám svoji cestovní agenturu a prověřím, jestli je vše skutečně v pořádku. Žádám pána o zapůjčení telefonu, protože bych se nedoplatil. Pán je ochotný, zapůjčuje firemní telefon. Volám na letištní pobočku Student agency v Praze a vysvětluji, k čemu došlo. Pán je ochotný, prověřuje a sděluje, že on vidí v systému všechno v pořádku. Informaci předávám majiteli telefonu, on tomu nějak nevěří. Žádám pána z Prahy ať zavolá přímo na ředitelství Qataru do Doha ať prověří situaci a ozve se zpět. Mezitím putuje mé zavazadlo z pásu a jsou odbavováni další cestující. Asi 25minut se nic neděje, tak se ptám Ahmeda, kdo je zodpovědný za blokaci letenky. Chvilku se bavíme, pak volá svého kolegu, který mě má odvést k prodejnímu stánku letenek Qataru na letišti, který se nachází v prostoru před kontrolou. S malým zádrhelem procházíme zpět do veřejné části a já mířim k okénku prodavačů letenek Qataru, ve kterém sedí dva pánové. Pána po levé ruce se ptám, proč je má letenka blokována a co budeme dělat. On začíná hartusit, že za nic nemůže, že vše je dílem prodejce letenek, tj .Student agency. Říkám mu že to je blbost. Chvíli diskutujeme, pán je čím dál méně ochotný. Stále stojím u okénka, pán mi dává do ruky výpis z jejich systému a ukazuje mi, že první část letenky je blokována a jako důvod je uvedeno "Deposit not to be refunded". Chytám už trochu nerva, ale s pánem se bavím poměrně klidně. Přichází Ahmed se svým telefonem. Na drátě je pán z Prahy. Vysvětluje cosi neochotnému prodavači a po chvíli hovor končí. Ahmed odchází bez telefonu. Druhý prodejce letenek mě žádá, ať si jdu sednou, že to je v řešení. Minuty najednou ubíhají nějak rychleji. Do odletu zbývá necelých 90minut. Po 15minutách si mě pán volá a opět si vysvětlujeme situaci. Pán mi sděluje, že letenku zablokoval kdosi ve varšavské kanceláři Qataru. Ptám se ho proč a jak je to možné. Odpověď opět ve smyslu, že odpovědnost je u Student agency. Říkám mu, že je to blbost, a ať zavolá do Polska a prověří to. Nemůže se dovolat, tak volá na centrálu do Doha. Tam mu řeknou, že letenku může odblokovat pouze pobočka, která ji zablokovala. Znovu zkouší volat do Polska, z reproduktoru se ozývá automat, který hlásí, že kancelář je zavřená a kdy bude otevřená. Do odletu zbývá necelá hodina a pán mi sděluje, že udělal maximum a nic jiného dělat nejde. Ještě poukazuje na změnu datumu v odletu z BKK - na to mu říkám, že k ní došlo na mou žádost kvůli downgradu letenky a změně typu letadla.  Jediné, co nabízí, je koupě zcela nové letenky za nějakých 56000Kč. Odmítám. Dál už pán nic nenabízí a informuje mě, že odletět nemohu. V menším šoku začínám přemýšlet, co dál. V Egyptě zůstat nechci, zjišťuji telefonem do ČR možnosti nedělního odletu ze země. Odletů je pomálu, nebo s dlouhými přestupy kdesi v Arábii. Slušný let se nabízí až na pondělní ráno přímo do Prahy. KDyž jsem čekal na odlet, tak jsem se prohrabával navigační tabulí na letišti a vzpomněl jsem si, že jsou na letišti dva hotely. Jdu do prvního, ten je celkem drahý, tak přejíždim autobusem k druhému, který je nedaleko terminálu 1. Nejlevnější pokoj je za 100USD. Celkem unavený ho beru. Na pokoji koukám přes free wifi na bookingu na cenu - při rezervaci by vyšel asi na 55% ceny. Po snídani beru shuttle na terminál. První kontrola je tentokrát přísnější, strávím tam asi 10minut, pána zajímá všechno, co se nachází v mé toaletní taštičce. Vyndává nůžky, které prošly v Mnichově i Sydney, náplasti a nějaké další věci. Prohlíží prášky a vitamíny, které sebou vozím. Nic si nenechají, vše co vyndali dávám do batohu, který půjde do podpalubí. Během hodinky nastupuju a odlétám. Při přestupu v Aténách zapínám telefon, který najednou začne zvonit. Na displeji polské číslo. Zvedám telefon, představí se zaměstnankyně varšavské kanceláře. Že prý se jednalo o error a kde jsem, jestli chci let přebookovat nebo zrušit. Sděluji svou polohu a také to, že nejsem v rozpoložení, kdybych chtěl dělat nějaká rozhodnutí. Jen sděluji, že mi někdo bude muset zaplatit ten výlet do Káhiry a zpět. Paní jen odvětí, že to budu muset řešit se Studentem. Po příletu domů nacházím v emailu dopis od paní z Polska, ve kterém se opět omlouvá a také přiznává, že ona je ta, kdo způsobil chybu.Volám na Studenta, sděluji co se stalo a že to někdo bude muset zaplatit. Dostávám informaci, že oni nejsou za nic odpovědní, ale dopravce ano. Mám poslat účtenky a bude se řešit reklamace.  A to je prozatím konec příběhu.Asi jsem žil v omylu, když jsem si myslel, že letenka do první třídy by měla znamenat také prvotřídní služby nejen ve vzduchu, ale i na zemi. Nejen že vlastní chybu hází na někoho jiného, ale nenabídnou vůbec nic. Ani hotel, ani nic jiného. A když mají za svou chybu platit, tak to přehodí jak horký brambor. Když jsem potřeboval něco změnit v rezervaci, tak mě odkázali na Studenta, přes kterého jsem kupoval. A když je průser, tak už to tak striktní neni. Při čtení recenzí jak na Qatar (trustpilot), tak na letiště v Káhiře mě snad už ani nepřekvapilo to množství negativních komentářů. Také jsem si uvědomil, že hodnocení Skytraxu bude nejspíš placené, případně jde jen o marketingovou záležitost, která nemá žádnou vypovídající hodnotu. A 5 hvězdiček vlastně neznamená vůbec nic.... .

Jak jsem neletěl ve first class s QR CAI-DOH-BKK

Založil ve fóru Letecké společnosti

kpt.trojanovap napsal(a):

Po přečtení příspěvku mne polilo horko. Minulý rok jsem tuto cestu CAI-DOH-BKK zakoupila pro 4 člennou rodinu jako překvapení přes QA. Manžel to okomentoval " ty dobře víš jak překvapení nesnáším ", letět máme za 14 dní, každý den poslouchám jeho připomínky k bezpečnostní situaci v Egyptě a tenhle příspěvek mne dorazil. Nejsem žádný zkušený cestovatel. Nemohl by jste prosím někdo z vás kdo již cestu absovoval napsat krátkou reportáž jak to probíhalo. Mám letenky MUCH-CAI-DOH-BKK firt class s tranzitem v DOH 23 h, visa již mám hotel od qataru lze blokovat až na místě ? pokud uznají nárok? nebo máme strávit noc v salonku? děkuji za jakékoliv info.

1. Nějaké nepříjemné překvapení s letenkami nelze nikdy vyloučit, ale co se stalo uživateli "Strnad1" je mimořádné a souvisí s manuální změnou některých letů.
2. V Káhiře jsem měl 3 denní pobyt. Bezpečnostní opatření na terminálu 1 začínají u vstupu do terminálu scanem zavazadel i osob, totéž při vstupu do odbavovací části a totéž při vstupu do gatu. Přišlo mi to dost důkladné.
3. Odbavení zavazadel při cestě zpět se nám podařilo domluvit z BKK do PRG, což se po 3 pokusech a 25 minutách práce pracovníkovi podařilo. Zavazadla ovšem dorazila 3 dny po nás. Problém jsme čekali v Káhiře odkud jsme pokračovali s Alitalií. Ale seklo se to v Doha.
4. Víza jsme při přestupu v Káhiře, který se odehrál v rámci terminálu 1, nepotřebovali.
5. Nejdůležitější ze všeho je letět trasu DOH - BKK v plnohodnotné first tj. s A 380

0 Citovat

Letenky jsem koupil přímo u QA, cestu absolvoval v listopadu přes Vídeň a úplně v pohodě (tedy kromě letiště v Káhiře, kdy jsem byl na něco připravený, ale skutečnost předčila očekávání). Museli jsme tam absolvovat přesun mezi terminály (dnes už to možná tak není, protože QA od února létá do Dohy z T2), zaplatit za jednorázové vízum (vícenásobné možno pouze předem na ambasádě) a projít tím mumrajem. Po bezproblémovém odbavení přišlo natěšení na luxusní salónek, které rychle vystřídalo vystřízlivění v podávání nápojů typu cola, fanta či krabičkový džus. Tedy žádný alkohol. Při příchodu ke gatu je bezp.rám, před ním brutální fronta, všichni si musí sundat boty a šlapat po špinavé chodbě first class - nefirst class, je to jedno, pěkně všichni do stejné fronty. Předem jsme si v Doha nocleh nezajištovali, snad to ani nedělají, zkrátka pokud příjdete k recepci v salónku, prověří jestli máte dlouhý tranzit a pokud ano, zjistí zda mají něco volné, ev. musíte chvíli počkat, až to uklidí. Při cestě tam jsme dostali pokoj ihned, při cestě zpět jsme museli cca 1hod počkat. Ještě dám jednu dobrou radu. Při odbavení v BKK si nechte poslat zavazadla do cílového letiště i když máte letenky z CAI koupené extra. My jsme to udělali a ušetřili na zpátečním Eg.vízu. Při výstupu v CAI jsme šli do tranzitu, i když jsme neměli v ruce letenky a nechali jsme si je vystavit až v tranzitu. Nemuseli jsme díky tomu znovu k pasovce. Jinak QA F je ohromný zážitek, při zpátečním výstupu z letadla v DOH na nás čekala se jménem pracovnice QA, aby nás odvedla do salónku a pomohla, kdyby jsme něco potřebovali (my ji využili k tomu, aby nás zavedla k přepážce výletů do Dohy). Chvíli se prostě cítíte jako celebrita. Kdyby náhodou to manžel vzdal, dejte vědět, klidně bych si to zopakoval :-)

0 Citovat

Děkuji všem za rady a hlavně ochotu. Ad Rosm rozesmál jste mne, s náhradníkem zabrnkám manželovi na ego :-) D.

0 Citovat

V Kahiře budeme 24 hodin, chtěla jsem zakoupit okružní výlet + pyramidy v Gize. Budeme tam ve stejný víkend jako papež, takže snad dobře předpokládám, že to bude v tu chvíli jedno z nejvíce střežených míst. Víza do Kataru již mi přišla schválená , s hotelem dělají obstrukce uvidíme na letišti. Děkuji za tip na okružní free výlet po Doha.

0 Citovat

Tak papež tu akci koupil taky jo? :-D

5