Popis letiště je neaktuální, v červnu zprovoznili nový mezinárodní terminál T1 (starý do zatáčky se teď jmenuje T2 a je určený pro vnitrostátní lety). Je vidět, že jde o novinku, v landside je zatím jen jedna kavárna a jeden obchod se suvenýry a šipky ukazují buď na ještě neexistující obchody a restaurace, nebo jsem je nepochopil. :) V airside je toho naštěstí víc.Před eskalátory jsou turnikety, kde kontrolují boarding passy. Ty od Wizzairu jim jaksi nestačí, je potřeba zajít na check-in a nechat si tam zdarma vytisknout pořádný boarding pass, kerý turniket načte. :-)Nevím, jestli se dá z T2 projít do T1, v přízemí jsme žádný průchod neviděli, tak jsme šli venkem.Aplikace Astrabus stále ukazuje autobus č. 100, ale to zřejmě nic neznamená, protože těch nesmyslů/neaktuálních informací ukazuje mnohem víc. Jinak vám v popisu zůstala věta s cenou jízdenky za tento spoj.Autobusové zastávky jsme našli dvě, jednu před každým terminálem. Není na první pohled jasné, kde ty zastávky jsou, těch přístřešků je tam víc. Zastávky jsou ty, na kterých je zevnitř nalepená mapa MHD (moc dobře značené to teda nemají, snad to tak nenechají napořád). V autobusech zavedli smart karty, které se dají údajně koupit i u řidiče, web slibuje i nějaké turistické tarify, ale nic konkrétního jsem vygooglit nedokázal.Wifi mi v novém terminálu nefungovalo, připojení skončilo chybovou hláškou o nepřidělení IP adresy.Novou linkou od Wizzairu z Budapešti bych rozhodně neletěl za cenu vyšší než 2000 Kč za zpáteční letenku; sedět přes 5 hodin na sedadle, které nejde sklopit, je peklo. Mobilní boarding pass v Astaně nepodporují. .

Letiště Astana

Založil ve fóru Letiště

15 reakcí

Popis letiště je neaktuální, v červnu zprovoznili nový mezinárodní terminál T1 (starý do zatáčky se teď jmenuje T2 a je určený pro vnitrostátní lety). Je vidět, že jde o novinku, v landside je zatím jen jedna kavárna a jeden obchod se suvenýry a šipky ukazují buď na ještě neexistující obchody a restaurace, nebo jsem je nepochopil. :) V airside je toho naštěstí víc.

Před eskalátory jsou turnikety, kde kontrolují boarding passy. Ty od Wizzairu jim jaksi nestačí, je potřeba zajít na check-in a nechat si tam zdarma vytisknout pořádný boarding pass, kerý turniket načte. :-)

Nevím, jestli se dá z T2 projít do T1, v přízemí jsme žádný průchod neviděli, tak jsme šli venkem.

Aplikace Astrabus stále ukazuje autobus č. 100, ale to zřejmě nic neznamená, protože těch nesmyslů/neaktuálních informací ukazuje mnohem víc. Jinak vám v popisu zůstala věta s cenou jízdenky za tento spoj.

Autobusové zastávky jsme našli dvě, jednu před každým terminálem. Není na první pohled jasné, kde ty zastávky jsou, těch přístřešků je tam víc. Zastávky jsou ty, na kterých je zevnitř nalepená mapa MHD (moc dobře značené to teda nemají, snad to tak nenechají napořád). V autobusech zavedli smart karty, které se dají údajně koupit i u řidiče, web slibuje i nějaké turistické tarify, ale nic konkrétního jsem vygooglit nedokázal.

Wifi mi v novém terminálu nefungovalo, připojení skončilo chybovou hláškou o nepřidělení IP adresy.

Novou linkou od Wizzairu z Budapešti bych rozhodně neletěl za cenu vyšší než 2000 Kč za zpáteční letenku; sedět přes 5 hodin na sedadle, které nejde sklopit, je peklo. Mobilní boarding pass v Astaně nepodporují.

0

diky za info, nastastie ako pozeram tam funguje Uber a ceny su velmi prijatelne.

Takze mam sa psychicky pripravit na ten let do Astany? Aspon poslali tie novsie interiery s vacsim rozostupom, ci uplne sardinky?

0 Citovat

Já bych teda řekl, že větší sardinky jsou právě ty novější letadla.

0 Citovat

tonic napsal(a):

diky za info, nastastie ako pozeram tam funguje Uber a ceny su velmi prijatelne.

My jsme byli letos v dubnu (Almaty + Astana) a Uber byl fakt levnej, jen jak dostavovali nový terminál, tak appka pořád ukazovala, že uber je na cestě. I když kvůli stavbě parkoviště a terminálu, už řidič nemohl přijet blíž. My jsme takhle čekali 15 minut a pak si vzali klasickej taxik... Teprve až když jsem viděl venku ten bordel ze stavby tak mi to došlo :D

Jen ještě trochu levnější než Uber byl Yandex Taxi a ten se dal platit i cash ;) - https://play.google.com/store/ap...andex.taxi

0 Citovat

Yandex taxi som uspesne otestoval v Rusku a mozem len odporucit

0 Citovat

v Astane funguje aj tento system, zastavis auto na ulici povies ciel a cenu, a bud sa dohodnes alebo skusit dalsie auto, mne sa to osvedcilo pocas EXPA este v July.

Ak si dobre pamatam tak vedla Bayterek veze je nakupne centrum a tam caka vela oficialnych aj neoficialnich taxi, da sa dohodnut na cene, cesta ne letisko tusim okolo 2000 Tenge, zalezi kolko sa chces jednat ;)

0 Citovat

hej jasne, to poznam este z Uzbekistanu :) ono kvoli tomu, ze radsej Uber/Yandex nech nemusime mrznut :D

0 Citovat

tonic napsal(a):

diky za info, nastastie ako pozeram tam funguje Uber a ceny su velmi prijatelne.

Takze mam sa psychicky pripravit na ten let do Astany? Aspon poslali tie novsie interiery s vacsim rozostupom, ci uplne sardinky?

Neumím posoudit. :) Jsem trochu delší, ale na nohy jsem měl místa tak akorát, ale hlavu nebylo moc o co opřít a byl jsem zkroucený jak paragraf. Nakonec jsem si na zpátečním letu nacpal pod záda svetr a nějak jsem to přežil. Ještě se dá navršit hromada měkkých věcí na stoleček a usnout na něm. Doporučuji vzít si nafukovací polštářek.

O Uberu apod. jsme věděli, ale v pohodě jsme si vystačili s autobusy. Na zastávkách mají často displeje s nejbližšími příjezdy, ale ty se mohou zničehonic změnit. :) Vynález jízdního řádu ještě do Astany nepronikl. Původně jsem byl nadšený z aplikace Astrabus, ale pak jsem zjistil, že GUI dělal nějaký blbec a s aktualizací tras si taky nelámali hlavu.

0 Citovat

Super info, díky za něj. Jen mám trochu obavu, jak teď ve čtvrtek zvládnu tu cestu tím letadlem od Wizzairu. V loni když jsem letěl 4 hodiny do Tel Avivu, tak cestou tam poslal Wizz novější letadlo a bylo celkem dost místa na nohy. Cestou zpátky ale poslal ještě starý interiér a tam jsem teda umíral a to nemám zase nějak extra dlouhé nohy, tak jsem na to zvědav.

Můžu se ještě zeptat, nemám s Uberem takový zkušenosti, ale musíte mít vždycky připojení přes internet? Nebo jak to děláte tam, kde není přístup k internetu?

Plus jsou v Astaně na letišti normálně bankomaty?

Díky

0 Citovat

misog napsal(a):

v Astane funguje aj tento system, zastavis auto na ulici povies ciel a cenu, a bud sa dohodnes alebo skusit dalsie auto, mne sa to osvedcilo pocas EXPA este v July.

Ak si dobre pamatam tak vedla Bayterek veze je nakupne centrum a tam caka vela oficialnych aj neoficialnich taxi, da sa dohodnut na cene, cesta ne letisko tusim okolo 2000 Tenge, zalezi kolko sa chces jednat ;)

Z hostelu nám napsali, že by taxi z letiště do centra mělo stát 2000-2800 Tenge.

Blízko Bajtereku je příliš mnoho nákupních center. :)

Jinak Bajterek teda obdivovat nedokážu, ve dne dle mého skromného názoru Astana moc krásy nepobrala a v noci, když skoro všechny baráky v širokém okolí nějak svítí, blikají nebo po nich běhají kdovíjaké nápisy a obrazce, je z věže zase špatný výhled jednak kvůli drsnému osvětlení uvnitř, druhak kvůli pozlacení skleněné koule, ve které se tudíž hlavně odráží interiér a ven je vidět dost blbě. A taky není nijak moc vysoká. Na fotkách navíc vypadá o dost zajímavěji než v reálu.

Jestli můžu ještě dodat něco trošku OT: vřele doporučuji web a appku 2GIS, na Google Maps je o Astaně dost málo informací. + ještě "jídelnu" Taikazan (Тайказан).

0 Citovat

Michael Harmach napsal(a):

Super info, díky za něj. Jen mám trochu obavu, jak teď ve čtvrtek zvládnu tu cestu tím letadlem od Wizzairu. V loni když jsem letěl 4 hodiny do Tel Avivu, tak cestou tam poslal Wizz novější letadlo a bylo celkem dost místa na nohy. Cestou zpátky ale poslal ještě starý interiér a tam jsem teda umíral a to nemám zase nějak extra dlouhé nohy, tak jsem na to zvědav.

Můžu se ještě zeptat, nemám s Uberem takový zkušenosti, ale musíte mít vždycky připojení přes internet? Nebo jak to děláte tam, kde není přístup k internetu?

Plus jsou v Astaně na letišti normálně bankomaty?

Díky

Na nohy jsem místo měl, ale pohodlně se opřít jsem jaksi nezvládl, ale co bych chtěl za ty peníze, že. :)

Oficiální informace z webu ohledně bankomatů: http://en.astanaairport.kz/passe...-machines/ My jsme je nehledali, ale myslím, že i v T1 nějaké budou.

BTW na webu letiště ještě nezaznamenali, že mají o terminál víc, takže na mapce ho budete hledat marně. :-D

0 Citovat

Super, díky za info :D

0 Citovat

Michael Harmach napsal(a):

Plus jsou v Astaně na letišti normálně bankomaty?

Díky

V příletové hale vlevo před východem jsou dva bankomaty a fungovaly oba. Byli jsme začátkem října. Jinak z letiště jezdí do centra co chvíli autobusy č.10 a 12 asi za šestikorunu.

0 Citovat

inak na MHD asi najlepsie opat ewasyway, podobne ako na Ukrajine alebo v Sofii

https://kz.easyway.info/en/cities/astana

0 Citovat

Koukám, že popis už je aktualizovaný, ale vloudila se chybička: nový, mezinárodní, terminál je opravdu T1 a ne T2 (i na Wikipedii je to blbě). Lze ověřit jednak na webu letiště podle seznamu letů - u mezinárodních je opravdu napsané T1, druhak i v tisku. :) http://www.janesairport360.com/a...w-terminal

0 Citovat

Aktualizováno, díky.

0
15 reakcí