Ahojte ďakujem .

Izrael/Palestina

Založil(a) ve fóru Co vidět a navštívit

6 reakcí

Ahojte smiley chcel by som sa opýtať tých z vás, ktorí ste navštívili Izrael: na koľko vás to celé vyšlo? Či už ste šli s cestovkou alebo bez. Taktiež by ma zaujímali kontroly na letisku, hlavne či je problém, keď neviem až tak dobre anglicky? Niekde som čítal, že majú aj pripravené kartičky s otázkami v češtine. Bol niekto z vás aj na palestínskom území? nemali ste s tým nejaké problémy? platili ste niečo na checkpointoch? išiel niekto z vás aj úplne sám? a zaujímali by ma aj nejaké vaše postrehy smiley ďakujem

0

Ahoj.
Ja som bol v Izraeli/Palestine uz 5x. Je tazke povedat na kolko ma to vyslo. Zalezi od toho na kolko dni sa chystas, kde sa chystas byt ubytovany a ako sa budes stravovat. Vsetko sa da zvldnut aj draho aj lacno (ale treba ratat s tym ze Izrael nepatri k najlacnejsim krajinam-Palestina je lacnejsia) Kontrol na letisku sa bat nemusis. Kazdy s tym strasi ale nie je to take hrozne. s tymi kartickami mas pravdu takze anglictina problem nebude. Do Palestiny mozes kludne ist, nikto to nerisi a na checkpointoch sa nic neplati.Na letisku sa ale velmi nezmienuj ze ides do Palestiny ani pri ceste spat. Ja tam chodim stale sam na vlastnu past. Ak mas este nejake otazky, kludne napis.

0 Citovat

Ahoj,

my byli v Izraeli zhruba tejden, stihli jsem Tel Aviv (2 dny), Jeruzalém (3 dny) a Massadu s Ein Bokekem (1 den) a vyšlo nás to na nulanula prdlačky smiley). 1.700,- Kč letenka z PHY do TLV, cca 1500,- Kč / osoba ubytování přes Airbnb na jednoho, cca 500,- Kč za autobusy se slevovou kartičkou izraelskýho dopravce. Jídlo seženeš do 150,- Kč (falafel, hummus, atp.). Takže se dá vyžít i v tak drahý zemi za pár šupů, my nejvíc utratili za pivo, který ale nejni nejdražší, zvlášť když kupuješ v akci třeba 3+1 zdarma, který byli skoro všude... S Palestinou zkušenosti nemám, ale určitě bych se o ní na letišti nezmiňoval. Letištní kontrola do Izraele úplně v pohodě, cestou zpět nám prohledávali kompletní obsah batohu, jestli nevezeme trávu, ale jinak cajk... Izrael je špica! Bez cestovky je to syrovější, lepší, s cestovkou toho stihneš víc a nemusíš po Jeruzalémě složitě hledat památky...

0 Citovat

Co se týče kontrol na letišti v Izraeli, ono dost záleží, kolik Ti je, jestli cestuješ sám, na jak dlouho a jestli poprvé. smiley Já tam byl v lednu, poprvé, sám, jen na několik dní, mladý.... proklepávali mě neuvěřitelně, až moc. smiley Dokonce si mě pak odvedli bokem, chtěli po mně vidět i telefon, kreditku, ptali se i, kolik mám peněz u sebe.... a min. třikrát na třech místech na letišti jsem byl dotazován, proč tam jedu, proč jen na několik dní.... otázek až moc. smiley Ale chápu, fakt si hlídají, kdo tam jde. Cestou zpět jsem pak musel komplet vyložit VŠE z batohu, prohledávali mi i boty, jezdili kolem ponožek... smiley

Takže jen ať víš, že to možné je. smiley

Jinak byl ale Izrael super! smiley Ale je tam dráž jak u nás, to každopádně. Nicméně třeba na tom největším a nejslavnějším trhu v Jeruzalémě se dá koupit lecos levně, třeba pečivo, které bylo aspoň pro mě fakt vynikající. smiley

Rozhodně se tam chci vrátit zase. smiley

0 Citovat

ahojky, my tam byli asi 6 dní (1 TA, 2 Jeruzalém, 2 Palestina - Masada, mrtvé moře, Betlém, Jericho - nic z toho bych nenaplánovala jinak, myslím, že jsme viděli maximum za tak krátkou dobu) a vyšlo nás to cca na 10K. Spali jsme po hostelech, ale jídlo bylo fakt drahé, co si pamatuju, jediný levný byl snad falafel.

Na letišti se standadně ptali, co jsme dělali v Egyptě (razítka z Egypta jim vůbec nevadila) a co budem dělat v Izraeli (odpověd 2x tourism smiley smiley ), a trvalo to asi dvě minuty...

Půjčili jsme si auto z arabské půjčovny, abychom neměli problémy při vjezdu do Palestiny. Na hranicích nás vždycky zastavili, prohlídli si pasy a někdy i kufr a jeli jsme dál - jednou nás pustili hned potom, co jsme řekli, že jsme z česka. Jen před Betlémem se nás snažili nějací taxikáři přesvědčit, že se tam bez nich nedostaneme - ale není to pravda, můžeš jet úplně do centra Betléma sám.
Nevím, jak moc máš nastudované dějiny, ale docela jsme ocenili, že jsme měli vytištěného průvodce, abychom se pořádně orientovali ve všech těch "slavných" místech a věděli proč se tam někteří až histericky klaní před kamenem na zemi.... smiley smiley

Naplánuj si, co všechno chceš vidět, protože je tam toho hrozně moc a třeba Skalní dóm je přístupný veřejnosti jen v nějaké dny. Stejně tak pozor na šábes, ať si tam toho moc neplánuješ.

Nějaké ceny jsou na konci mýho blogu z Izraele: http://monca.cz/?q=node/38

0 Citovat

ahoj,
otázka typu "na koľko vás to celé vyšlo" má pouze jedinou odpověď. Vždy mě to vyšlo přesně na tolik, kolik jsem chtěl utratit, ani o korunu méně nebo více smiley Pokud ale chceš opravdu všeobecnou odpověď, tak moje zkušenost je taková, že Tel Aviv je jedno z nejdražších měst světa. Dokonce ani ve Švýcarsku nebylo tak draze. Zbytek země je ale zase něco úplně jiného. Pokud pojedeš na vlastní triko tak si moc dobře naplánuj co a kdy chceš vidět. V Izraeli je toho hodně zajímavého a např na Chrámovou horu tě pustí pouze na pár hodin v týdnu pokud nejsi muslim. Pokud máš problém s angličtinou tak si to opravdu dobře rozmysli. Všude jsou pouze hebrejské nápisy, takže i když si budeš chtít v Jeruzalémě koupit lístek na tramvaj, budeš odkázanej na něčí pomoc.
Bezpečnost je pro ně klíčová záležitost a reakce nejen na letišti bude odpovídat tomu, jak se budeš chovat ty. Během pobytu, jsme se tam seznámili se dvěma dalšíma skupinama a každý měl úplně odlišné zkušenosti během stejného pobytu. Zatímco my jsme prošli zpáteční kontrolou bez problému během jediné minuty, jedna holka musela sundat dokonce i podprsenku jak si ji proklepávali. Zásadní jsou pro ně odpovědi na otázky "Kde jsi byl ubytovaný?", "Kdo balil kufr/batoh a vzdálil ses od něho od té doby?" Osobně jsem se ale nikde necítil tak bezpečně jako právě v Izraeli.

0 Citovat

Zdravím  chtěl jsem se zeptat, jestli je v Tel aviv nejaká arabská autopujčovna, popř. se kterou máte dobré zkušenosti. Rád bych se podíval na Palestinské území a hlavně omrknul Betlém. Posledne jsem měl v Eilat auto od Europe car a vše bylo ok, ale bohužel jsem s ním to raději nechtěl riskovat..

Také jestli náhodou nevíte jak je to s převážením vody z mrtvího mořa, jestli s tím na letišti pak nebudou problémy když bych to mel ve velkém kufru tak cca 4ks 2l pet flašek...doma by se stím chtěli léčit:)


0
6 reakcí