Ahoj, slyším různé příběhy o Neapoli a jsem z toho trošku zmaten, někdo nějaké aktuální info, kdo tam byl ? děkuji :) .

Neapol, je bezpečná, na co si dát pozor a čemu vyhnout ?

Založil(a) ve fóru Cestopisy

18 reakcí

Ahoj, slyším různé příběhy o Neapoli a jsem z toho trošku zmaten, někdo nějaké aktuální info, kdo tam byl ? děkuji :)

0

Ahoj, bol som tam minulý rok v lete. Tiež som si zisťoval informácie ohľadom bezpečnosti, ale všetko bolo v pohode. Ubytovaný som bol práve v takej časti, ktorá nemá ideálne "susedstvo", ale takých častí je tam viac a nebol problém. Stačí si dávať základný pozor na svoje veci nakoľko ľudí (a turistov) je tam dosť. Po tme by som, ale po tmavých vedľajších uličkách asi moc nechodil :-)

0 Citovat

byl jsem tam asi desetkrát a úplně v pohodě , v noci není moc dobrý se motat okolo piazza Garibaldi u hlaváku. Jinak Neapol mám moc rád, je to taková ta pravá Itálie

0 Citovat

loni a letos jarní prázdniny - vždy 4 noci, itálie v tom nejlepším smyslu, prostě "život"..., moc se mi i manželce líbila, doporučuji ubytování v blízkosti via toledo, velká rušná nákupní ulice, pocit nebezpečí - vůbec.., jestli chceš tak ti pošlu co jsem si k tomuto pobytu napsal za tipy.. třeba se budou hodit..

0 Citovat

Určitě tipy hoď sem do placu, bude se hodit i ostatním, díky!

0 Citovat

pošlu mailem.. můj je d.hulenka@seznam.cz.. tak klidně napiš..

0 Citovat

Já myslel, jestli by se Ti to nechtělo hodit sem veřejně, určitě bych to ocenil nejen já :)

0 Citovat

s tím nemám problém.. jen to je trochu dlouhé...:( ten mail je asi lepší...

0 Citovat

Urcite to hod do diskuze, i kdyz je to dlouhe. Pomuze to ostatnim.

Ja psal report tady:

https://www.cestujlevne.com/disk...a/strana-2

1 Citovat

V Neapoli jsem byl loni na podzim na 4 dny, taky jsem měl předem trochu obavy, ale nic zvláštního se tam nestalo. ;) Kromě známých věcí jako Pompeje, Herculaneum, Archeologické muzeum stojí za návštěvu katedrála s kaplí San Gennaro, hrad Sant Elmo + klášter San Martino nebo klášter Santa Chiara. Projít si ulici Spaccanapoli, španělskou čtvrť (úzké uličky s vysokými domy, typický jižanský styl, kdy otevřeným oknem koukáte přímo do kuchyně nebo obýváku, bordel všude kam se podíváš), promenádu kolem Castel dellOvo. Na tripadvisoru je hodně propagovaná Cappella Sansevero (socha Veiled Christ), zkusil jsem jednou večer a jednou ráno, pokaždý fronta jak na muzejní noci v Praze. ;) Z centra na letiště se dá dojít tak za 1hod pěšky. Doprava šílená ve stylu "kam se s tím skútrem vejdu, tam s tím vjedu", ale po zkušenosti s dopravou v Asii asi taky nic zvláštního.

1 Citovat

ukecal jsi mě.. ale je to fakt dost dlouhé...

0 Citovat

- letiště Neapol – nic velkého, venku jste za 5 minut, autobusy do centra – při východu z letiště půjdete rovně asi 300 metrů, jsou tam šipky, jedná se o Alibus, cena 4 eura, vystoupil jsem na hlavním vlakovém nádraží (první zastávka) a to hlavně z důvodu zakoupení ART CARD, jízdenku na Alibus si koupíte u autobusu, platí na 90 minut, takže stihnete klidně ještě hodinu do metra.. zpátky se dostanete buď na Artcard (jestli vám bude ten den ještě platit) nebo si u vstupu do metra koupíte stejný lístek na Alibus a zase bude platit 90 minut, takže metrem na nádraží a zase v pohodě stihnete alibus, na informacích nám řekli, že jízdenku na alibus koupíme v jakémkoli tabáku – obešli jsme 4 a v žádném nebyla…takže až u vstupu v metru

- Art card se prodává přímo na nádraží – je to tam označené jako info a je to napravo, když vejdete hlavním vchodem, od nástupišť, koupil jsem si kartu platnou pro celou Kampánii na 3 dny, v ceně (32 euro) byla doprava po Neapoli (metro, autobusy, lanovky, prostě vše..) a taky vlaky – jel jsem do Sorenta a pak busem do Positana (taky v ceně), pak vlakem na Neapolske versai (Caserta), máte zdarma vstup do dvou památek – velký výběr (jsou uvedeny všechny v knížečce kterou dostanete při koupi) a na třetí 50%, i na další máte slevy (asi ale stejně více nestihnete..), v ceně je rovněž doprava zpět na letiště, pro mě se 100% vyplatila, jediné mínus bylo, že neplatí na žádný trajekt na ostrovy.. platí ale na mhd na Ischii a Procidě, na Capri neplatí

- karta se aktivuje při vstupu do metra – to znamená, že si musíte promyslet jestli se vám vyplatí označit ji hned ten den nebo si koupit třeba jen jízdenku za 1 euro (je to ta nejlevnější a platí pouze na jednu jízdu bez přestupu), kupuje se vedle prodejny artecard za rohem – je tam prodejna sazky (Lotta), neplatí totiž 72 hodin od označení, ale prostě jen do půlnoci třetího dne, chce to prostě mít trochu plán a označit si ji podle toho

- ubytování jsem měl v hotelu Toledo, je to přímo (asi 200 metrů do uličky)vedle obchodní třídy via Toledo, za mě můžu říct, že poloha naprosto ideální – hodně obchodů, výborných restaurací, stanice metra, nezažil jsem pocit nebezpečí, i kolem 11 hodiny večerní všude mraky lidí.., měl jsem jednolůžkový pokoj se snídaní, … přes booking, pokoj poměrně malý, ale v pohodě, jen snídaně teda byly asi nejhorší, co jsem kdy na hotelu zažil. Možná bych se tam ale ubytoval zase – nebo bych volil určitě ubytování ve stejné lokalitě a podobné ceně

- program jsem si vybral následující :

- neděle (příjezd na hotel cca kolem třetí hodiny) – ubytování a pak vzhůru do ulic – teda spíše jen na via Toledo – tolik lidí v ulicích v neděli odpoledne není v neděli snad ani v obchodních centrech u nás.., řekl bych, že 99% byli místní, prostě italské rodiny, které se sejdou ( v počtu desítek osob) a jen tak si dají kafe a klábosí spolu… paráda, došel jsem až dolů k moři a jen nasával atmosféru „jižních států“… samozřejmě jsem po cestě musel zkusit hned kafe (řekl bych, že ještě lepší než v Římě), všude mají nahřáté hrnky, tak pozor ať se nespálíte…zmrzlinu a kornout se smaženými mořskými plody (teda postupně a s přestávkami..), večer margarita a džbánek vína (viz tipy na restaurace), excelentní….

- pondělí výlet do Positana –metrem zase na hlavní nádraží, pak vlakem do Sorenta - tady jen, že vlak do Sorenta odjíždí ze spodního („sklepního“) nástupiště a ne z hlavního nahoře, nástupiště č.3 – to předposlední, je to vlak směrem na Pompeje, Sorento je konečná stanice,

- v Sorentu přímo před nádražím stojí autobus na pobřeží Amalfi (v ceně Artecard), řekl bych, že asi čeká na příjezd vlaku a pak tak do 15 minut vyjíždí

- v Positanu vystupte na první zastávce (je na kopci), ať si ušetříte cestu nahoru mnoha a mnoha schody…, pak sejděte dolů na pláž, pár fotek (jedny z nejpěknějších v celé Itálii), někde si sednout na kafe nebo Aperol a z dolní zastávky autobusu zase zpátky do Neapole, na výlet stačí půlden, nebo můžete ještě busem pokračovat do města Amalfi, je to tak 45 minut jízdy, autobus tam stojí přímo v centru a městečko máte prohlídnuté klidně za hoďku.. popřípadě to určitě spojte s Pompejemi (já už byl pár let zpátky), kdy vlak stojí pár metrů od vchodu do Pompejí, v tom případě je to výlet akorát na celý den

- po příjezdu do Neapole jsem stihl ještě hlavní muzeum ………., vstupné bylo jako první památka (artecard) zdarma – je tady mnoho soch z Pompejí a řekl bych, že stojí za to, je na konci via Toledo, takže od hotelu to bylo pěšky cca 20 minut

- v úterý jsem se rozhodoval mezi Procidou (nejbližší ostrov Neapole) a tím jejich Versai - vzhledem k úspoře rozpočtu (trajekt stál myslím 27 euro) jsem nakonec zvolil Versai – špatná volba vzhledem k tomu,že úterý je zavírací den… takže hodinová cesta vlakem (tentokrát vlak jede z toho velkého vrchního nástupiště) vedla ke zjištění, že zámek teda působí velkolepě a zahrady vevnitř by mohly být opravdu krásné…, z další návštěvy Neapole jsem zjistil, že park je fakt pěkný… je to procházka 3 km k vodopádu na konci a 3km zpět, u vstupu nám řekli, že nelze koupit zvlášť jenom park, tak jsme zaplatili i zámek (vlastně jen já artecard, manželka to měla zadarmo – italové asi dost slaví MDŽ, tak pro ženy je snad většina památek zdarma..), v parku ale běhalo pár lidí, tak pochybuji, že platili 12 euro vstup…myslím, že do parku prostě na drzovku vejděte přední branou…

- po návratu jsem vyjel lanovkou na dominantu Neapol hrad…….., v rámci Artecard jsem navštívil i vnitřek hradu, krásná vyhlídka na Neapol doporučuji.. uvidítete jak je Neapol obrovská, při další návštěvě jsem zjistil, že jsem mohl vylézt až nahoru na hradby, bude tam ještě pěknější vyhlídka – vstup je taková brána v půlce kopce asi 200 metrů před vstupem do hradu, myslím, že tam byla cedule nějakého ministerstva, platí se, nevím kolik

- ve středu už jen zpátky na letiště a hurá domů

- počasí mi přálo – třetí týden v únoru a teplota kolem 17 stupňů, sluníčko nebo jen mraky, na oblečení stačila mikina

- kde jsem jedl :

Sorbillo – pizzerie, kde měla údajně vzniknout pizza margharita.. určitě stojí za to – buďte ale připraveni na dlouhou čekačku .. u dveří nahlásíte jméno a pak už jen čekáte až Vás zavolají.. já čekal v únoru cca 25 minut

pizzerie Di Mateo – stejná ulice jako Sorbillo a stejně výborná pizza, a o dost menší čekačka než v Sorbillu, mimochodem tuto ulici v Neapoli určitě nevynechte…!!! plno restaurací obchůdků..pro mě asi nejpěknější ulice ve městě, hodně ještě zmiňují pizzerii Michelle, jedla tam Julia Roberts ve filmi Jíst, meditovat milovat.., tam si myslím, že čekačka byla snad na dvě hodiny, to jsem vzdal

restaurace 7 soldi – vedle via Toledo (vpravo) – výborná domácí kuchyně byl jsem 2x a rozhodně doporučuji

restaurace IL Gobbetto, trochu níže než 7 soldi (skoro na konci toledo doprava) a poloviční ceny, těstoviny od 6 euro, sedmička vína 3 E, výborný byl taky předkrm, sice 8 E ale pro dva snad i na najezení…, příště asi budu volit zase tuto..

- ještě doplnění k trajektům na ostrovy, jezdí ze dvou míst, vzdálených asi 1 km od sebe, blíže k via Toledo stojí rychloloď (asi o 30 minut delší cesta) a pak podél vody stojí pomalejší a levnější, počítejte ale 20 E a více za zpáteční, při cestě na Ischii loď stavěla i na Procidě, ptali jsme se jestli můžeme mít jeden lístek, kdybychom jsme vystoupili na Procidě a pak dalším trajektem pokračovali na Ischii – musíte si koupit lístky zvlášť…

- Ischie – s přístavu jezdí okružní autobus CS (v ceně Artecard nebo 3,6 E na celý den), jeli jsme na druhou stranu ostrova – Sant Angelo, poznáte to podle toho, že bus tam má točnu, tam byl klid a pěkné fotky, jinak ischie dost lidí, v létě bych to asi vynechal, a i tak vzhledem k ceně trajektu bych trochu váhal, pak ještě s přístavu busem č.7 ke Castello Aragonese, tak je to moc pěkné, zpátky jsme chtěli ještě tu Procidu, ale nakonec jsme od toho upustili

1 Citovat

Díky moc, tipů není nikdy dost! :)

0 Citovat

dekuju za vsechny prispevky vsem ! :)

0 Citovat

Je to trochu k tématu, tak se zeptám tady - dá se za jeden den zvládnout návštěva Pompejí i Vesuvu? Pokud ano, je to relativně v pohodě i bez půjčeného auta, předpokládám-li, že ráno bych vyjížděl z Neapole a tamtéž bych se večer vracel? Díky předem za info ;)

0 Citovat

Dá se, všechno záleží na tom, kolik chce člověk strávit času v Pompejích. Pro nadšence můžou být samotné klidně na celý den. My jsme přesně takhle jeli v roce 2007, vše MHD, ráno z Neapole do Pompejí, tam cca 2 hodinky, pak na kopec, odpoledne zpět do Neapole.

Z Neapole do Pompejí vlakem (Circumvesuviana), z Pompejí jede až na kopec bus a zpět do Neapole taky: http://www.sitabus.it/en/vesuviu...nections/. Jsou to sice rok staré informace, ale pokud si matně pamatuju, stejně to fungovalo i v tom roce 2007, takže nepředpokládám, že by se cokoliv výrazně měnilo :D

0 Citovat

Díkes, kámo ;) Koukal jsem, že v listopadu jsou nejlevnější letenky z Katovic do Neapole v úterý tam a ve čtvrtek zpět, tak mi to přišlo jako fajn nápad na rychlovýlet. Budu o tom uvažovat ;)

0 Citovat

Taky jsem tam byl před lety, ale autem. Určitě se to dá. Dopoledne Pompeje, brzy odpoledne Vesuv a na večer přesun do Sorrenta. Jen počítej s tím, že Pompeje jsou fakt velké,a pokud rád čteš popisky/průvodce /posloucháš audioprůvodce, tak ti na ně půl den stačit nebude. Naopak na Vesuvu samotném nic není. Běh půl hodiny na vrchol a klidně za pár minut zase zpátky dolů. Pohled do kráteru je pěkný, ale monotónní. Těch pár stánků tam není zajímavost, jsou spíš na obtíž.

0 Citovat

Ahoj, něco málo zkušeností z minulého prodlouženého víkendu jsem se pokusil sepsat:
https://www.cestujlevne.com/cest...okoli-2390

0
18 reakcí