Rád bych se podělil o dobrou zkušenost z cestování autobusem po Peru. Již dlouhou dobu jsem si přál navštívit Peru a zejména Machu Picchu. Odhodlal jsem se k tomu vloni na podzim a začal plánovat. Celkem nás mělo jet pět (moje rodina a synova přítelkyně) v termínu přelom června a července 2018. Zvolil jsem klasické schéma "gringo tour", tj. z Limy autobusem přes Paracas, Huacachinu, Nazcu, Arequipu, jezero Titicaca do Cuzca a pak Posvátné údolí. Kvůli omezeným časovým možnostem jsme měli na celou akci 16 dnů. Tu první část z Limy do Cuzca jsem plánoval  zvládnout za půlku busem, nějakou zavedenou autobusovou společností (Ormeňo, Cruz del Sur).  Při pročítání různých webů s radami o cestování v Peru narazil na možnou alternativu k linkovým autobusům.  Jednalo se o společnost Peruhop, která nabízí přepravu mezi turistickými destinacemi v Peru a Bolívii. Zpočátku jsem ji zavrhl, protože se mi zdála drahá (za cestu Lima - Paracas - Huacachiana - Nazca - Arequipa - Puno a Cuzco chtějí 199 USD).  Pak jsem si to ale rozmyslel a seznámil se s jejich modelem přepravy. Mají pevný jízdní řád, pro každou destinaci dobu příjezdu a odjezdu. Vyzvedávají při tom přímo u hotelu (nebo sběrném místě v dochozí vzdálenosti). Konkrétní hotely sice doporučují, ale my jsme si objednali většinou přes booking jiné. To se mi vcelku zalíbilo. Navíc jsem si říkal, já budu pořád hledat autobusová nádraží a spotřebuji zbytečně čas i  možnými komplikacemi s jízdenkami. I když byla tato alternativa o asi polovinu dražší než klasický autobus, nakonec jsem se rozhodl pro ně.Mají celkem dobrý web (www.peruhop.com), kde lze zakoupit zvolenou trasu (celkem jich mají přes 30) i naplánovat itinerář cesty a jednotlivých úseků. Čas nástupu do úseků lze měnit až do 12 hod. před odjezdem, pak už je to závazné. Tím že nás jelo pět, mohli jsme využít skupinovou slevu 10 USD na osobu.  Používají autobusy spíše evropského stylu, něco jako Regiojet, s toaletou (pouze na malou).  Výhodou je, že klimatizaci moc nepřehánějí. Jeden úsek jsme jeli společností Cruz del Sur (měli problém s rezervačním systémem a pro úsek Arequipa - Puno pro nás v jejich autobuse nezbylo místo, tak pro nás zakoupili cestu ve zmíněné  autobusové společnosti a celou cestu nás doprovázel jejich průvodce) a tam jela klimatizace naplno.  V kombinaci s "výškovou nemocí" pak někteří z nás měli v Punu zdravotní komplikace.Při cestě mezi destinacemi jsou naplánovány zastávky na zajímavých místech, např. v Nazce jsme zastavili u věže a mohli jsme vidět blízké obrazce, v Paracasu nás zavezli do blízké rezervace. Při cestě na delších úsecích jsou zastávky na oběd nebo večeři (průvodce nechá z jídelníčku asi hodinu před příjezdem vybrat jídlo, zavolá do restaurace a každý dostane v restauraci co si objednal, ceny byly také přijatelné - obvykle 20 Solů/cca. 140 Kč).V jednotlivých destinacích nabízejí možnost objednat si přes web výlety, v Paracasu návštěvu ostrovů Islas Ballestas, v Arequipě návštěvu Colca kaňonu atd.  Ceny jsou sice o asi něco vyšší (např. Colca Canyon stál 26 USD, Islas Ballestas 15 USD), ale člověk nemusel obíhat cestovky.  A vše klaplo.Peruhop je něco mezi autobusovou společností a cestovní kanceláří. Jejich služby využívají hodně Evropané a cestovatelé z USA (já jsem seděl jeden úsek s Portorikáncem).  Málo kdy se stalo, že by autobus byl poloprázdný.  Určitě se najdou cestovatelé, kteří by s Peruhop nejeli, protože by jim chyběl kontakt z Peruánci. My jsme ale s Peruhop udělali dobrou zkušenost, protože jsme sice jeli "bez cestovky", ale současně s nimi zvládli tu hlavní trasu z Limy do Cuzca.  V jednotlivých destinacích jsme si udělali program dle vlastního gusta. Posvátné údolí je něco jiného, tam jsou vzdálenosti relativně krátké a lze využít "collectivo" nebo taxík.  My všichni jsme byli rádi, že jsme jeli s Peruhop, protože vše proběhlo zcela bez problémů nebo se to proaktivně řešilo. K tomuto cestovatelskému příspěvku jsem se rozhodl, abych se podělil o své zkušenosti s těmi, kteří by chtěli Peru navštívit "bez cestovky" a současně měli zajištěn určitý komfort cestování.  Když nad tím tak teď uvažuji, těch 200 dolarů zas až tak moc za poskytnuté služby nebylo. Tak "Peru zdar". .

Peruhop - alternativa cestování autobusem po Peru

Založil ve fóru Autobusová doprava

4 reakce

Rád bych se podělil o dobrou zkušenost z cestování autobusem po Peru. Již dlouhou dobu jsem si přál navštívit Peru a zejména Machu Picchu. Odhodlal jsem se k tomu vloni na podzim a začal plánovat. Celkem nás mělo jet pět (moje rodina a synova přítelkyně) v termínu přelom června a července 2018. Zvolil jsem klasické schéma "gringo tour", tj. z Limy autobusem přes Paracas, Huacachinu, Nazcu, Arequipu, jezero Titicaca do Cuzca a pak Posvátné údolí. Kvůli omezeným časovým možnostem jsme měli na celou akci 16 dnů. Tu první část z Limy do Cuzca jsem plánoval  zvládnout za půlku busem, nějakou zavedenou autobusovou společností (Ormeňo, Cruz del Sur).  


Při pročítání různých webů s radami o cestování v Peru narazil na možnou alternativu k linkovým autobusům.  Jednalo se o společnost Peruhop, která nabízí přepravu mezi turistickými destinacemi v Peru a Bolívii. Zpočátku jsem ji zavrhl, protože se mi zdála drahá (za cestu Lima - Paracas - Huacachiana - Nazca - Arequipa - Puno a Cuzco chtějí 199 USD).  Pak jsem si to ale rozmyslel a seznámil se s jejich modelem přepravy. Mají pevný jízdní řád, pro každou destinaci dobu příjezdu a odjezdu. Vyzvedávají při tom přímo u hotelu (nebo sběrném místě v dochozí vzdálenosti). Konkrétní hotely sice doporučují, ale my jsme si objednali většinou přes booking jiné. To se mi vcelku zalíbilo. Navíc jsem si říkal, já budu pořád hledat autobusová nádraží a spotřebuji zbytečně čas i  možnými komplikacemi s jízdenkami. I když byla tato alternativa o asi polovinu dražší než klasický autobus, nakonec jsem se rozhodl pro ně.


Mají celkem dobrý web (www.peruhop.com), kde lze zakoupit zvolenou trasu (celkem jich mají přes 30) i naplánovat itinerář cesty a jednotlivých úseků. Čas nástupu do úseků lze měnit až do 12 hod. před odjezdem, pak už je to závazné. Tím že nás jelo pět, mohli jsme využít skupinovou slevu 10 USD na osobu.  Používají autobusy spíše evropského stylu, něco jako Regiojet, s toaletou (pouze na malou).  Výhodou je, že klimatizaci moc nepřehánějí. Jeden úsek jsme jeli společností Cruz del Sur (měli problém s rezervačním systémem a pro úsek Arequipa - Puno pro nás v jejich autobuse nezbylo místo, tak pro nás zakoupili cestu ve zmíněné  autobusové společnosti a celou cestu nás doprovázel jejich průvodce) a tam jela klimatizace naplno.  V kombinaci s "výškovou nemocí" pak někteří z nás měli v Punu zdravotní komplikace.


Při cestě mezi destinacemi jsou naplánovány zastávky na zajímavých místech, např. v Nazce jsme zastavili u věže a mohli jsme vidět blízké obrazce, v Paracasu nás zavezli do blízké rezervace. Při cestě na delších úsecích jsou zastávky na oběd nebo večeři (průvodce nechá z jídelníčku asi hodinu před příjezdem vybrat jídlo, zavolá do restaurace a každý dostane v restauraci co si objednal, ceny byly také přijatelné - obvykle 20 Solů/cca. 140 Kč).


V jednotlivých destinacích nabízejí možnost objednat si přes web výlety, v Paracasu návštěvu ostrovů Islas Ballestas, v Arequipě návštěvu Colca kaňonu atd.  Ceny jsou sice o asi něco vyšší (např. Colca Canyon stál 26 USD, Islas Ballestas 15 USD), ale člověk nemusel obíhat cestovky.  A vše klaplo.


Peruhop je něco mezi autobusovou společností a cestovní kanceláří. Jejich služby využívají hodně Evropané a cestovatelé z USA (já jsem seděl jeden úsek s Portorikáncem).  Málo kdy se stalo, že by autobus byl poloprázdný.  Určitě se najdou cestovatelé, kteří by s Peruhop nejeli, protože by jim chyběl kontakt z Peruánci. My jsme ale s Peruhop udělali dobrou zkušenost, protože jsme sice jeli "bez cestovky", ale současně s nimi zvládli tu hlavní trasu z Limy do Cuzca.  V jednotlivých destinacích jsme si udělali program dle vlastního gusta. 


Posvátné údolí je něco jiného, tam jsou vzdálenosti relativně krátké a lze využít "collectivo" nebo taxík.  My všichni jsme byli rádi, že jsme jeli s Peruhop, protože vše proběhlo zcela bez problémů nebo se to proaktivně řešilo. K tomuto cestovatelskému příspěvku jsem se rozhodl, abych se podělil o své zkušenosti s těmi, kteří by chtěli Peru navštívit "bez cestovky" a současně měli zajištěn určitý komfort cestování.  Když nad tím tak teď uvažuji, těch 200 dolarů zas až tak moc za poskytnuté služby nebylo. Tak "Peru zdar".




0

My máme s Peru Hop taky dobrou zkušenost. Jen je potřeba si spočítat zda se vyplatí si připlatit za tyhle autobusy, než jestli to řešit přes klasické autobusy, které jsou samozřejmě levnéjší...

Tady je naše recenze: https://etabroad.com/cs/nejlepsi...-peru-hop/

0 Citovat

Ostatním bych chtěl osvětlit, že u ostatních autobusových společností se taky v nich moc s Peruánci nesetká, protože s těmi, co jsou dobře hodnocené a dají se koupit po internetu, prakticky nejezdí. Cruz del Sur je fajn, ale jízda z Cuzca do Puna stojí jako noc v hotelu, a to moc Peruánců nedá. Během mých dvou nočních jízd tam byli jen gringos.

Popis Peruhop vypadá až tak dobře, jen jsem chvíli řešil, jestli to není reklama. Sám bych jejích služeb nevyužil. 200 doláčů se mi to výše uvedené zdá dost, ačkoliv autobusy od Cruz del Sur taky levné nejsou. Jedině že by lidi z PH měli odpovědnost, že se na to a to místo dostaneš včas a nerozjede se ti tvůj plán, kde jsi jeden den v Limě, druhý projedeš Islas Ballestas, Icu a další jedeš na Nazcu, když autobus bude mít poruchu/zpoždění/cokoliv. Ta cena je taky určitě bez těch příplatků např. za Colca Canyon nebo jídlo, že?
0 Citovat

Tyhle autobusy mi přijdou jako turistické gheto. Když chceš soukromí, můžeš si půjčit auto, když ne můžeš běžným autobusem. Je to jako cestovat a znát z každé země jen AI resort.

0 Citovat

Michal napsal(a):

Ostatním bych chtěl osvětlit, že u ostatních autobusových společností se taky v nich moc s Peruánci nesetká, protože s těmi, co jsou dobře hodnocené a dají se koupit po internetu, prakticky nejezdí. Cruz del Sur je fajn, ale jízda z Cuzca do Puna stojí jako noc v hotelu, a to moc Peruánců nedá. Během mých dvou nočních jízd tam byli jen gringos.

Popis Peruhop vypadá až tak dobře, jen jsem chvíli řešil, jestli to není reklama. Sám bych jejích služeb nevyužil. 200 doláčů se mi to výše uvedené zdá dost, ačkoliv autobusy od Cruz del Sur taky levné nejsou. Jedině že by lidi z PH měli odpovědnost, že se na to a to místo dostaneš včas a nerozjede se ti tvůj plán, kde jsi jeden den v Limě, druhý projedeš Islas Ballestas, Icu a další jedeš na Nazcu, když autobus bude mít poruchu/zpoždění/cokoliv. Ta cena je taky určitě bez těch příplatků např. za Colca Canyon nebo jídlo, že?


Omlouvám se, že text vypadá jako reklama. Jsem již v letech a na spoustu věcí se dívám jinak, než ...cetiletí. Čili jiné priority. Přišlo mi rozumné napsat osobní zkušenost pro cestovatele mé kategorie. Pro cestovatele, kteří chtějí jet bez české cestovky a současně část přepravy řešit s dílčím komfortem.  Současně bych chtěl potvrdit, že jízdní řád dodržovali +/- na hod., čili dost přesně.  Také poznámka o příplatcích sedí, jídlo i výlety se platí zvlášť.

0
4 reakce