Zdravím, již čtvrtým rokem žiji v Brazílii a teď v listopadu se budu stěhovat s manželkou ( brazilka ) do ČR. Již sem koupil letenky, obě jednosměrné a v tom začínám vidět problém. Dočetl jsem se, že moje manželka potřebuje také zpáteční letenku. Přemýšlel jsem to vyřešit koupí letenky pro ní např. z Prahy do Berlína, aby si mysleli, že se nebude zdržovat v ČR. Myslíte že by to prošlo ? Děkuji za každou informaci. .

Cestování z Brazílie s jednosměrnou letenkou

Založil ve fóru Víza, odletové taxy, upozornění

17 reakcí

Zdravím, již čtvrtým rokem žiji v Brazílii a teď v listopadu se budu stěhovat s manželkou ( brazilka ) do ČR. Již sem koupil letenky, obě jednosměrné a v tom začínám vidět problém. Dočetl jsem se, že moje manželka potřebuje také zpáteční letenku. Přemýšlel jsem to vyřešit koupí letenky pro ní např. z Prahy do Berlína, aby si mysleli, že se nebude zdržovat v ČR. Myslíte že by to prošlo ? Děkuji za každou informaci.

0

Máme tu schengenský prostor a letenka v jeho rámci by jí asi pomohla stejně, jako kdybych si při letu do Brazílie na 1-směrnou letenku koupil z tohoto důvodu domácí letenku. Nevyznám se v této problematice, ale nějak nechápu, proč by měla mít letenku jinam, když jako manželka občana ČR tu asi bude moci žít. Pokud bude moci, má na to nějaké potvrzení? Zjišťovali jste si to? Raději si to ověřte u letecké společnosti. Pokud nebude moci žít v ČR, dokud si něco nevyřídí, nejlepší bude letenka mimo Schengen a pro jistotu do země, kde nepotřebuje vízum.

0 Citovat

Samozřejmě žít v ČR může, protože je vdaná semnou. Ale nejdříve si musí zažádat o trvalý pobyt v ČR.  Nejhorší je že na jednom konzulátu Vám řeknou že to problém není a pak na jiném že to problém je. Tak nevím opravdu. Takže bude třeb lepší mít tu další letenku PRAHA - Bulharsko, Rusko, proste do země mimo schengen ?

0 Citovat

Za 250 Kč kup na nějaký náhodný termín letenku třeba z Ostravy do Londýna a nemusis to řešit a ani to finančně neublíží. 

0 Citovat

Takovouto zkušenost by bylo lepší hledat spíš na nějakém fóru pro expaty žijící v Evropě. Nejjednodušší bude pořídit si pro jistotu tu letenku (s odletem do 3 měsíců od vstupu) a jsou i možnosti, jak se vyhnout platbě. Mělo by např. stačit rezervovat třeba den před odletem s tím, že se zaplatí později převodem, který se už neprovede. Kdyby to náhodou nestačilo, vždy se dá narychlo opravdu koupit během check-inu (to jsem musel udělat zrovna při letu do Brazílie, když jsem ještě neměl zkušenosti s komplikacemi u 1-směrných letenek, resp. měl jsem multicity s odletem z Chile o 4 měsíce později, což jim nestačilo).

0 Citovat

Tak toto využijte a naplánujte si výlet za tři měsíce od příletu. Zkuste neevropské destinace kam se dostanete za levno - typu Jordánsko, Maroko. To by manželku nelákalo? 

0 Citovat

Simon8710 napsal(a):

Samozřejmě žít v ČR může, protože je vdaná semnou. Ale nejdříve si musí zažádat o trvalý pobyt v ČR.  Nejhorší je že na jednom konzulátu Vám řeknou že to problém není a pak na jiném že to problém je. Tak nevím opravdu. Takže bude třeb lepší mít tu další letenku PRAHA - Bulharsko, Rusko, proste do země mimo schengen ?


Nerikam, ze je to tvuj pripad jen pridam zkusenost: Volali mne z Frankfurtu z celnice a ptali se na jmeno hosta jestli bude u nas ubytovan. Po kontrole v systemu jsem zistil, ze dotycny jsi ubytovani rezervoval a 5 minut na to stornoval. To jsem taky rekl celnikum a oni, ze v poradku dekujeme tak to poleti zpet do Brazilie. 

0 Citovat

Mám přítelkyni z Kanady a řešil jsem tu to kolečko různých úřadů, policie, úřadů a ještě úřadů.

V první řadě bych se asi pozastavil nad svatbou, pokud byla v Brazílii, tak jestli jí české orgány uznají. Sestřenice kvůli tomu měla dvě svatby, brala si amíka a bylo pro ně příjemnější a levnější udělat druhou tady, než všechny možné papíry překládat, potvrzovat a řešit. (10 let stará zkušenost, mohlo se to změnit) 

Zpátky k tématu, přítelkyně jsem nejdřív letěla na working holiday program a pak jsme to změnili na partnerský víza. Na letišti si myslím problém nebude, většinou do Prahy letíte s přestupem, takže cizinecká policie cizích států ani mnohdy neví svoje pravidla natož pro cizí státy EU. Přítelkyni třikrát vůbec neřešili (2x Frankfurt, 1x Praha) ani slovo jí neřekli. 

Po příletu je důležité se dostavit do 3 dnů na cizineckou policii, třeba na Praze 3, kam spadáme, neuměli anglicky a dávali jí podepsat české dokumenty (fakt jsem koukal jestli jsme na východě nebo v centru Evropy). No a pak klasické kolečko návštěv imigrační, doporučuji se zaregistrovat online, ptž zástupy ukrajinců a Vietnamců neberou konce. Při změně na partnerský je i povinná návštěva cizinecké policie v bytě (u trvalého pobytu s občanem EU to bude na 100% taky), aby si ověřili, že soužití není jen na oko. 

Zaměřil bych se na všechny potvrzení, překlady, smlouvy a neřešil bych letenky :-) 

Krom toho, když už člověk žádá o trvalý pobyt nebo přechodný pobyt, po dobu vyřizování žádosti na něj neplatí 3 měsíční lhůta či konec víza (v našem případě jsme to začali řešit dva měsíce před koncem víz a paní na přepážce řekla, pokud to oni nestihnou, máme si dojít a dají nám do pasu papír, že stále vyřizují a tím se posune platnost víza). Samozřejmě kdyby to neuznali další víza, musí hned z republiky! 

0 Citovat

Honza Čermák napsal(a):

Tak toto využijte a naplánujte si výlet za tři měsíce od příletu. Zkuste neevropské destinace kam se dostanete za levno - typu Jordánsko, Maroko. To by manželku nelákalo? 

Taky možnost, ale pak je třeba koupit zvlášť letenku tam a pouze tu ukázat.
0 Citovat

No, ale uznávám, že kanadský pas a brazilský pas na letištích v Evropě bude mít rozdílnou váhu,kdyz ale jste manželé, vážně bych letenku mimo Schengen neřešil, důležitější je co pak nastane v Čechách a úřady 

0 Citovat

gugos005 napsal(a):

Mám přítelkyni z Kanady a řešil jsem tu to kolečko různých úřadů, policie, úřadů a ještě úřadů.

Zpátky k tématu, přítelkyně jsem nejdřív letěla na working holiday program a pak jsme to změnili na partnerský víza. Na letišti si myslím problém nebude, většinou do Prahy letíte s přestupem, takže cizinecká policie cizích států ani mnohdy neví svoje pravidla natož pro cizí státy EU. Přítelkyni třikrát vůbec neřešili (2x Frankfurt, 1x Praha) ani slovo jí neřekli. 

Zaměřil bych se na všechny potvrzení, překlady, smlouvy a neřešil bych letenky :-) 

Na Kanaďany pohlíží asi jinak než na Brazilce, i když ani jedni nepotřebují v Schengenu vízum (viz příspěvek od michaelp). Kontrola další letenky, víz atd. probíhá většinou už na check-inu. U lidí z chudších zemí je asi vyšší pravděpodobnost kontroly i na vstupu do země.

0 Citovat

Zajímal by mě jediný duvod proč by český úředník měl s cizincem mluvit a dávat dokumenty v jakémkoli jiném jazyce než českém (mimo soudu), a dále důvod zbytečného sebemrskačství (východ,západ). Zkuste cokoliv domlouvat anglicky na úřadě v Německu,Francii, Španělsku pak budete rádi za ČR. Mimo to žádat o pobyt v cizím state a neumet základy místního jazyka a vyžadovat komunikaci v rodném je celkem neúcta k hostitelské zemi, ne důvod k fnukani.

0 Citovat

gg.bn napsal(a):

Zajímal by mě jediný duvod proč by český úředník měl s cizincem mluvit a dávat dokumenty v jakémkoli jiném jazyce než českém (mimo soudu), a dále důvod zbytečného sebemrskačství (východ,západ). Zkuste cokoliv domlouvat anglicky na úřadě v Německu,Francii, Španělsku pak budete rádi za ČR. Mimo to žádat o pobyt v cizím state a neumet základy místního jazyka a vyžadovat komunikaci v rodném je celkem neúcta k hostitelské zemi, ne důvod k fnukani.


Nefňukám, jen zrovna u CIZINECKÉ policie, která má kontakt s cizinci za denním pořádku, mě to překvapuje, že pánové v kanceláři neumí ani fň. Chápu, čeština je úřední jazyk, spíš mi jde o přístup. Což mě trochu zaráží i na městské policii v Praze, která ani pořádně nedokáže si říct o pokutu od chudáků cizinců... 

Na druhou stranu musím pochválit dva policisty, co přišli na "obhlídku" bytu, že perfektně uměli. 

0 Citovat

gg.bn napsal(a):

Zajímal by mě jediný duvod proč by český úředník měl s cizincem mluvit a dávat dokumenty v jakémkoli jiném jazyce než českém (mimo soudu), a dále důvod zbytečného sebemrskačství (východ,západ). Zkuste cokoliv domlouvat anglicky na úřadě v Německu,Francii, Španělsku pak budete rádi za ČR. Mimo to žádat o pobyt v cizím state a neumet základy místního jazyka a vyžadovat komunikaci v rodném je celkem neúcta k hostitelské zemi, ne důvod k fnukani.

Z mého žití v cizině mám zkušenosti s imigračními úřady v Taiwanu a v Jižní Koreji. V Taiwanu mluvili naprosto všichni úředníci, se kterými jsem přišel do styku, plynule anglicky. V Koreji buďto mluvili přímo anglicky, případně měli k dispozici tlumočníky na telefonu (mimo angličtiny k dispozici i čínština, vietnamština, ruština, němčina, španělština, francouzština a plno dalších asijských jazyků včetně nepálštiny nebo sinhálštiny) . Samozřejmostí byly všechny dokumenty dvojjazyčně (v místním jazyce a angličtině). Takže když je snaha, může to bezproblému fungovat minimálně v angličtině. Samozřejmě nikdo nečeká, že bude mluvit anglicky paní na úřadě někde ve Vimperku, ale na cizinické policii v Praze by to měla být samozřejmost. A žádat o pobyt v nějaké zemi vůbec nemusí souviset s tím, že tam jdeš dlouhodobě žít, ale třeba, že jsi tam vyslán zaměstnavatelem na půl roku práce. V takovém případě se nebudeš učit tamní řeč a i kdyby, tak ne na takovou úroveň, aby jsi v něm byl schopný komunikace s úřady.

0 Citovat

gugos005 napsal(a):

Mám přítelkyni z Kanady a řešil jsem tu to kolečko různých úřadů, policie, úřadů a ještě úřadů.

V první řadě bych se asi pozastavil nad svatbou, pokud byla v Brazílii, tak jestli jí české orgány uznají. Sestřenice kvůli tomu měla dvě svatby, brala si amíka a bylo pro ně příjemnější a levnější udělat druhou tady, než všechny možné papíry překládat, potvrzovat a řešit. (10 let stará zkušenost, mohlo se to změnit) 

Zpátky k tématu, přítelkyně jsem nejdřív letěla na working holiday program a pak jsme to změnili na partnerský víza. Na letišti si myslím problém nebude, většinou do Prahy letíte s přestupem, takže cizinecká policie cizích států ani mnohdy neví svoje pravidla natož pro cizí státy EU. Přítelkyni třikrát vůbec neřešili (2x Frankfurt, 1x Praha) ani slovo jí neřekli. 

Po příletu je důležité se dostavit do 3 dnů na cizineckou policii, třeba na Praze 3, kam spadáme, neuměli anglicky a dávali jí podepsat české dokumenty (fakt jsem koukal jestli jsme na východě nebo v centru Evropy). No a pak klasické kolečko návštěv imigrační, doporučuji se zaregistrovat online, ptž zástupy ukrajinců a Vietnamců neberou konce. Při změně na partnerský je i povinná návštěva cizinecké policie v bytě (u trvalého pobytu s občanem EU to bude na 100% taky), aby si ověřili, že soužití není jen na oko. 

Zaměřil bych se na všechny potvrzení, překlady, smlouvy a neřešil bych letenky :-) 

Krom toho, když už člověk žádá o trvalý pobyt nebo přechodný pobyt, po dobu vyřizování žádosti na něj neplatí 3 měsíční lhůta či konec víza (v našem případě jsme to začali řešit dva měsíce před koncem víz a paní na přepážce řekla, pokud to oni nestihnou, máme si dojít a dají nám do pasu papír, že stále vyřizují a tím se posune platnost víza). Samozřejmě kdyby to neuznali další víza, musí hned z republiky! 


Svatba proběhla v Brazílii a máme už i český oddací list originál takže s tím problém nebude. S tou angličtinou bude mít problém moje manželka, :) protože mluví pouze portugalsky a tak doufám, že mě nechají jí pomoci.  Jak je to vůbec s tím trvalým pobytem ? Ona si o něj může zažádat hned ? Nebo musí pobývat na území ČR cca 2 roky ?
0 Citovat

Simon8710 napsal(a):

Nejhorší je že na jednom konzulátu Vám řeknou že to problém není a pak na jiném že to problém je.

Pomáhat cizincům legalizovat pobyt v ČR je částečně náplň mé práce a partnerka je taky non-EU cizinka a musím říct, že co český konzulát, to jemně řečeno unikátní přístup. Docela věřím, že to je záměr - cizinec prostě není našinec.
A k věci: nevím, z jakého důvodu jste tu žádost o přechodný pobyt v ČR nepodali už v Brazílii, protože už jsi to mohl mít vyřešeno, ale budiž. Nepředpokládám, že by měl na příletu nastat problém, zvlášť u cizinců, kteří nepotřebují vízum a navíc u manželky. Po příletu ji prostě nahlásíš u cizinecké police a do tří měsíců podáte žádost o přechodný pobyt (https://www.mvcr.cz/clanek/prech...09Mg%3d%3d) a následně, po dvou letech můžete řešit trvalý pobyt.  Pak už budete jen čekat, co si na vás cizinecká policie vymyslí. Pokud máš český oddací list, nemělo by už být moc co řešit.
0 Citovat

Liborek napsal(a):

Pomáhat cizincům legalizovat pobyt v ČR je částečně náplň mé práce a partnerka je taky non-EU cizinka a musím říct, že co český konzulát, to jemně řečeno unikátní přístup. Docela věřím, že to je záměr - cizinec prostě není našinec.

A k věci: nevím, z jakého důvodu jste tu žádost o přechodný pobyt v ČR nepodali už v Brazílii, protože už jsi to mohl mít vyřešeno, ale budiž. Nepředpokládám, že by měl na příletu nastat problém, zvlášť u cizinců, kteří nepotřebují vízum a navíc u manželky. Po příletu ji prostě nahlásíš u cizinecké police a do tří měsíců podáte žádost o přechodný pobyt (https://www.mvcr.cz/clanek/prech...09Mg%3d%3d) a následně, po dvou letech můžete řešit trvalý pobyt.  Pak už budete jen čekat, co si na vás cizinecká policie vymyslí. Pokud máš český oddací list, nemělo by už být moc co řešit.

To jsem ani nevěděl že to jde řešit už z Brazílie. Teď už to nemá cenu. Tak snad vše proběhne hladce. Jinak český oddaci list mám taky. 

0 Citovat

Nevím, jestli jsou velké rozdíly mezi být jen přítel a manžel, ale řešili jsme nejdřív přechodný pobyt a do budoucna se dá trvalý.

Co se týče informací čerpal jsem taky z toho odkazu výše. Plus jsme si vytiskli fotky ze společných dovolených, sešlostí s daty a kdo tam byl, jen aby to v té složce měli. 

Co se týče doprovodu, na úřady chodím s přítelkyní, je to lepší, úřednice ti dá jen podepsat papír že si doprovod a když umíš česky, přece jenom je tam lepší domluva. No a chodím většinou i k doktorům, když mám čas. Co si budeme povídat, když je český doprovod i ti doktoři se někdy chovají jinak a s respektem. Jak jsem ale říkal dřív, je to o přístupu, buď se doktor snaží aspon trochu komunikovat ikdyž neumí, nebo na to se*e a pak jsou z toho konečné negativní dojmy... 

0
17 reakcí