Od 21.3.2018 lze vstoupit do Ománu pouze po předem vyřízených víz online. eVisa jsou dostupná stále za 20 OMR na 30 dní skrze https://evisa.rop.gov.om/en/homePo příletu tedy není možné víza získat... Škoda, že Omán dělá vše pro to, aby se mu turismus vyhnul obloukem. .

Vízum do Ománu

Založil ve fóru Víza, odletové taxy, upozornění

Majka, nemas nahodou aj nejaky rozpocet kolko ste za tie 3 tyzdne minuli? Za ubytko, auto, stravu a pod? :)

0 Citovat

hugonovak napsal(a):

Trochu mimo témy, ale ked sa Libor_S a nafanda pýtajú, tak odpovedám.

Krása krajiny a celkové vnímanie krajiny návštevníkom je subjektívna záležitosť. Samozrejme, každá krajina má niečo do seba, som rád, že som v Ománe bol aj keď len krátko, a možno sa tam ešte niekedy vrátim. Omán po zarátaní všetkých ukazovateľov radím do poslednej štvrtiny mnou precestovaných krajín. Príroda pekná, mesto Nizwa zaujímavé, jedlo chutné a lacné, ubytovanie nie veľmi drahé, ale sklamal ma prístup Ománcov. Práve pre podvádzanie v zásadných veciach a nedôveryhodnosť Ománcov má u mňa Omán veľké mínus.

Omán mi po prírodnej, kultúrnej a architektonickej stránke pripomínal Maroko, Jordánsko, Irán a Sýriu (tá je teraz samozrejme na dlhú dobu mimo hru).

Na svete je veľa krajín s krásnou prírodou, architektúrou, kultúrou, ktoré sú zároveň bezpečné a prívetivé k návštevníkom.  Nie sú krásne len vyprahnuté hory, pieskové púšte, wádí, arabská architektúra, kultúra a kuchyňa. Iste, pre človeka, ktorý sa zaujíma predovšetkým o arabský svet, je Omán pravdepodobne top voľba. Pre toho, kto má záujem nielen o arabský svet,  sú viaceré krajiny príťažlivejšie ako Omán. Napr. na tomto fóre neprávom zaznávané európske krajiny s ich bohatou prírodou, architektúrou, kultúrou, kuchyňou, s bezvízovým režimom a serióznym prístupom k návštevníkovi. Ale aj krajiny ako USA, Kanada, Nový Zéland, Francúzska Polynézia, Japonsko ... úmyselne uvádzam len krajiny, ktoré som precestoval za posledné roky. V tomto kontexte som mal na mysli vetu "Našťastie na svete je veľa krajín zaujímavejších a lepších po každej stránke ako Omán."


S tímto se dá v mnohém souhlasit, ale řekl bych, že správný cestovatel by se neměl zaměřovat jen na určitý region nebo třeba jen rozvinuté země (které vyzdvihuješ oproti Ománu).  Bohatá příroda zrovna v Evropě (kromě hor a Skandinávie) moc není (alespoň ne ta původní), takže vzhledem k tomu, že příroda mě zajímá nejvíc, jezdím raději jinam. Já se o arabský svět nijak zvlášť nezajímám (dosud z téměř 60 zemí jen Sýrie jako má 1. samostatná cesta před 22 lety díky tomu, že tam krátce pracoval táta), ale přesto je teď pro mě Omán top volba. Právě abych viděl něco jiného než dosud.

Omán kromě přístupu místních chválíš v ostatních podstatných položkách, takže proč jsou ty ostatní země lepší po každé stránce? Vzhledem k tomu, že jsem se u jiných lidí, kteří svou návštěvu Ománu popisovali na internetu, nesetkal s kritikou místních (pokud psali o místních, tak pozitivně), mám pocit, že jsi měl smůlu, naletěl někomu nepoctivému (což se může stát kdekoliv) a teď to i přes krátkou návštěvu zobecňuješ na celou zemi. To je, jako kdyby cizinci soudili ČR podle některých pražských taxikářů, směnárníků a podobně. Naštěstí to nedělají a mám obvykle pozitivní ohlasy, když řeknu, odkud jsem.
0 Citovat

Andrea napsal(a):

Majka, nemas nahodou aj nejaky rozpocet kolko ste za tie 3 tyzdne minuli? Za ubytko, auto, stravu a pod? :)

Z mé přípravy na brzkou návštěvu Ománu mám takovéto poznatky. Při kurzu 1 OMR asi 54 Kč (je pevně vázaný k USD, takže teď je o dost  levněji než loni) vychází ceny i pod 600 Kč na den za auto velikosti Fabie (i pod 500 Kč u miniauta) včetně pojištění a neomezených kilometrů (Budget na letišti s kupónem B006300, spoluúčast 150 OMR, je třeba kreditka jako u většiny půjčoven). Benzín 91 oktanů je za 0,2 OMR za litr. Okruh severem může být nějakých 2000 km, celým Ománem kromě Musandamu asi 4000 km, takže asi 1500 nebo 3000 Kč za benzín u menšího auta.

Většinou stačí běžné auto, ale na horskou silnici přes Hatt, Snake Canyon a Wadi Bani Awf, kterou mnozí označují za to nejlepší z jejich cesty po Ománu, je třeba auto 4x4. To se dá půjčit třeba v Birkat Al Mawz za 35 OMR na 1 den. Low cost alternativa, jak vidět aspoň část, je dojet z Nizwy na nejvyšší bod silnice po asfaltu, pak dolů k vesnicím pěšky a zpět buď stopem nebo pěšky do kopce, ale odpoledne už ve stínu hor. Video z té silnice je tady:

http://eatsleepwander.com/how-to...-a-budget/

Ubytování v některých městech u pobřeží je od 600 Kč (Salála), 700 Kč (Sur) až 800 Kč (Maskat) za pokoj přes booking.com. Vnitrozemí je dražší, ale v Nizwě je i levnější airbnb (od 700 Kč pro 2) a více možností airbnb je v Maskatu. Někde se asi nedá sehnat nic levnějšího a stan je v takových případech nejlepší. Jídlo tam jistě díru do rozpočtu neudělá.

0 Citovat

Libor_S, poslal som Ti správu, aby sme neplevelili toto fórum o ománskych vízach.

0 Citovat

Nadávat na turisty a současně být součástí téhož davu je poněkud pokrytecké. Ditto pro vzájemné kádrování se kdo je či není "správný " cestovatel.

0 Citovat

Myslím, že to "nadávání" na turisty bylo jen reakce na některé příspěvky v úvodu vlákna, které vyznívaly, že je chyba nebo škoda, když Omán zůstane málo turistický. Při stejné logice bychom nemohli říkat, že se lidstvo přemnožuje, čím dál více spotřebovává zdroje a ničí tím pádem životní prostředí, ale spíše uvažovat o dobrovolné sebevraždě.

K žádnému kádrování nedošlo. Hugo má procestované nebo v plánu podobné země jako já. To byla jen obecná poznámka k jeho kategorizaci zemí.
0 Citovat

Andrea: .... Musela jsem se trochu podívat zpět: letenky - Dubaj - Muscat 7 500,--/os., auto Toyota Yaris 5 dv. přes economy , na letišti Thrifty 134,-- OMR následně zúčtované z blokace na kartě 150,-- OMR. Neberou Diners , i když při objednávce výslovně uvedena, vzali by ale jakoukoli debetku. Ujeto 3 500 km, benzín do 3 400,-- CZK. Cesty mě velmi překvapily, jak jsou výborné, v pohodě jsme všude. Jedině nelze bez 4x4 jet Wadi Bani Awf, kde byla závora a kontrola. Místní nabízí taxi začínají cca 50 OMR, lze vždy smlouvat. Ubytování přes booking, částečně apartmány s možností vaření, někde se S, různé ceny v OMR 19 - 28/2 os./noc. Dražší byl přímořský Sohar - hotel se S. Ráda navštěvuji jednoduché restaurace pro místní , u přístavu apod. , jídlo výborné, ryby, jasmínová rýže, saláty, humus do 5 OMR/2 os. Cenově obdobná možnost jsou rychlá občerstvení , avšak je třeba vybírat dle vzhledu a čistoty. Vstupné do památek je minimální nebo žádné, nejdražší vstup je na pláž Ras al Hadd - pozorování želv v noci (záleží na počasí, zda je jasno, na období, zda nějakou snášející želvu najdou , zda se nějaké želvičky vylíhly ), při nevhodných podmínkách bych tuto návštěvu oželela. Denní náklady cca 1 100,--/ os./den bez letenky. Pěknou cestu všem, kdo se připravujete!!

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

Z mé přípravy na brzkou návštěvu Ománu mám takovéto poznatky. Při kurzu 1 OMR asi 54 Kč (je pevně vázaný k USD, takže teď je o dost  levněji než loni) vychází ceny i pod 600 Kč na den za auto velikosti Fabie (i pod 500 Kč u miniauta) včetně pojištění a neomezených kilometrů (Budget na letišti s kupónem B006300, spoluúčast 150 OMR, je třeba kreditka jako u většiny půjčoven). Benzín 91 oktanů je za 0,2 OMR za litr. Okruh severem může být nějakých 2000 km, celým Ománem kromě Musandamu asi 4000 km, takže asi 1500 nebo 3000 Kč za benzín u menšího auta.

Většinou stačí běžné auto, ale na horskou silnici přes Hatt, Snake Canyon a Wadi Bani Awf, kterou mnozí označují za to nejlepší z jejich cesty po Ománu, je třeba auto 4x4. To se dá půjčit třeba v Birkat Al Mawz za 35 OMR na 1 den. Low cost alternativa, jak vidět aspoň část, je dojet z Nizwy na nejvyšší bod silnice po asfaltu, pak dolů k vesnicím pěšky a zpět buď stopem nebo pěšky do kopce, ale odpoledne už ve stínu hor. Video z té silnice je tady:

http://eatsleepwander.com/how-to...-a-budget/

Ubytování v některých městech u pobřeží je od 600 Kč (Salála), 700 Kč (Sur) až 800 Kč (Maskat) za pokoj přes booking.com. Vnitrozemí je dražší, ale v Nizwě je i levnější airbnb (od 700 Kč pro 2) a více možností airbnb je v Maskatu. Někde se asi nedá sehnat nic levnějšího a stan je v takových případech nejlepší. Jídlo tam jistě díru do rozpočtu neudělá.

0 Citovat

Zajimalo by me, zda jde resit ubytovani ve vnitrozemi jinak, nez stanem? Rikali jsme si, ze budem stanovat, ale hlavne z duvodu, ze booking nenabizel na nejakych 800km zadnou moznost ubytka (pripadne vyjimecne nejaky hodne luxusni komplex). Takze pokud by se za nejakou rozumnou cenu dalo prespat i cestou z Muskatu do Salalah, tak bychom klidne stanovani vynechali (rozumna cena 1500kc za pokoj, max 2000). 

0 Citovat

Libor_S a Majka, diky za obsiahle info. My by sme urcite hlavne stanovali, takze tym by sme usetrili aspon za ubytko. Majka, a tych 134 OMR za auto myslis na 3 tyzdne? To sa mi zda malo. Alebo to bolo 134 + 150 OMR?

0 Citovat

Andrea napsal(a):

Libor_S a Majka, diky za obsiahle info. My by sme urcite hlavne stanovali, takze tym by sme usetrili aspon za ubytko. Majka, a tych 134 OMR za auto myslis na 3 tyzdne? To sa mi zda malo. Alebo to bolo 134 + 150 OMR?


Otazka je, jak to ted bude s tim potvrzenim o ubytovani.. aby nebyly problemy se stanovanim..

0 Citovat

Trasa Maskat - Salála je dokonce 1000 km dlouhá (podle maps.me) a v půli cesty je město Hayma/Haima, kde jsou podle Lonely Planet 2016 min. 2 jednoduché hotely s cenami 20 resp. 30 OMR za 2-lůžák. U dražšího hotelu uvádí e-mail arabianoryxhotel@gmail.com. Mnohem zajímavější trasa je podél pobřeží, ale ta je asi 1400 km dlouhá (ze Sur 1200 km) a bez stanu by se muselo asi přespat v Duqm, kde stojí pokoj od 59 OMR dle LP.

134 OMR asi nebylo za 3 týdny.
0 Citovat

Tak od zítra měla platit pouze evisa... Nyní se zdá, že je vše znovu jinak a do odvolání platí „visa on arrival“...

0 Citovat

Předpokládám, že tedy do odvolání platí obě možnosti a pak bude možné už jen s e-vízem. Kde jsi o této změně četl?

0 Citovat

Rozesílají to cestovky, nic venku pořádného není. Tak těžko říct. Ten systém jim nefunguje úplně pro BFU, což je právě v případě cest s CK veliký problém.

0 Citovat

Na webu viz níže, což je asi ten zde často uváděný Timatic, se píše:

Visa required.

Visa Issuance:
E-visas can be obtained before departure at https://evisa.rop.gov.om/ . Passengers must have a printed e-visa confirmation.

Nationals of Czech Rep. with a normal passport traveling as tourists can obtain a single entry visa on arrival for a maximum stay of 1 month. They must have a return/onward ticket and a hotel reservation confirmation or a private residential address with contact details in Oman. They can apply to extend their stay for an additional 1 month.

Visa on arrival fee must be paid in local currency (OMR) or by credit card.


https://www.iatatravelcentre.com...ements.htm


Webová stránka vyžaduje trochu přemýšlení a nefungovala mi na starém notebooku, jen na mobilu, ale oproti mnoha desítkám kolonek u indického e-víza (navíc s přísnými omezeními na formát a rozměr příloh) se tam téměř nic nevyplňuje a špatná příloha lze na vyzvání nahrát znovu. Jsou ale i jednodušší e-víza, kde se nic nenahrává. Status e-víza mám stále "approved", tak nepředpokládám, že by neplatilo. Je ale možné, že mají technické potíže na webu a z toho důvodu odložili povinnost e-víz.

0 Citovat

Dorazilo ti potvrzení v tom pdf? Resp. pokud máš @seznam.cz? Lidé si stěžovali, že jim nic nechodí.

0 Citovat

Ano, ale nemám seznam.cz a už to bylo 1. března. Reagovali během pár hodin s žádostí o kvalitnější kopii pasu (stačí fotka z mobilu, myslím s nějakým omezením velikosti souboru) a pak za pár hodin bylo vízum. Na rozdíl od indického e-víza to ani nespadlo do spamu.

0 Citovat

Kamarádka dnes požádala o e-vízum a dostala ho. Má @email.cz a příloha chyběla. V e-mailu je ale číslo víza, jméno a text: "Your application (číslo) for Tourist Visit Visa for (jméno) has been approved, and a visa has been granted". To by musel být dost velký Kocourkov na letišti, aby ji s tímto vytištěným e-mailem nepustili do letadla. Na místě už snad imigrační úředník najde vízum v systému, i kdyby mu člověk ukázal jen pas (tak jako v jiných zemích). Pokud ale dočasně umožní i vyřízení víz na místě, tak jen dobře. Spousty lidí se o tom asi nedozví. Já bych to bez tohoto webu nevěděl a na mzv.cz to opravili asi až na mé upozornění.

0 Citovat

Chci se zeptat, jestli v Ománu mají nějaký problém s razítky z ostatních zemí? Mám tam dohromady Dubaj i Izrael nerada bych se dostala do stejné situace jako v Izraeli, kde probíhal velmi nepříjemný výslech. Díky

0 Citovat

Ne.

0