Zdravim vsechny,na webech nachazim rozporuplne info o nutnem vizu pri prechodu hranic (pojedu vlakem..)...absolvoval někdo tuto trasu? my planujeme na prelomu unora a breznadíky! .

z Vilnius do Minsku

Založil ve fóru Co vidět a navštívit

13 reakcí

Zdravim vsechny,


na webech nachazim rozporuplne info o nutnem vizu pri prechodu hranic (pojedu vlakem..)...

absolvoval někdo tuto trasu? my planujeme na prelomu unora a brezna

díky!

0

Na pozemní přechod hranic lze použít jen klasické nebo tranzitní vízum, pro bezvízový vstup/výstup do/z Běloruska lze použít pouze a výhradně Mezinárodní letiště Minsk 2

0 Citovat

Rád by som videl tie rozporuplné info ak môžem:)

0 Citovat

tonic napsal(a):

Rád by som videl tie rozporuplné info ak môžem:)

Taky jsem žádné neviděl. Po zemi lze bez víza jen do vybraných příhraničních oblastí, ale do Minsku fakt ne. 😊

0 Citovat

Z Vilniusu do Minsku oficialni cestou se po zemi dostat bez viza nelze. Jako alternativu letu bych videl ty prihranicni oblasti. Avgustovský kanál je kousek od hranic. Pokud si clovek koupi hotel na 10 dni napr. v Grodnu a pak vycestuje do Minsku (na otocku nebo si zaridi ubytovani v Minsku bez registrace) nevidim vubec moznost jak na to muzou prijit a pripadne potrestat takoveho cloveka.

0 Citovat

ancerf napsal(a):

Z Vilniusu do Minsku oficialni cestou se po zemi dostat bez viza nelze. Jako alternativu letu bych videl ty prihranicni oblasti. Avgustovský kanál je kousek od hranic. Pokud si clovek koupi hotel na 10 dni napr. v Grodnu a pak vycestuje do Minsku (na otocku nebo si zaridi ubytovani v Minsku bez registrace) nevidim vubec moznost jak na to muzou prijit a pripadne potrestat takoveho cloveka.

Přijít na to se dá mnoha způsoby (nejjednodušší je náhodná kontrola, o které zejména v příhraničních oblastech není nouze) a "potrestání" se realizuje různě, obvykle odvoz na výslech, sepsání protokolu, vyměření štráfu podle libosti každého soudruha až po vyhoštění ze země. 

Bělorusko je však slabý odvar, na podobné potíže jsou mnohem vhodnější lokality. 

0 Citovat

Nějak nechápu, jak lze ty možnosti, jak na to můžou přijít, nevidět. 😊 A opravdu kontrolují, nejen u polských hranic. Mě třeba lustrovali na nádraží, kde jsem si po brzkém ranním příjezdu nočním vlakem dával v hale šlofíka. Nejdřív byli přísní, ale pak mi prolistovali pas, zjistili, že jsem tam legálně, zasmáli se indickým razítkům a popřáli mi šťastnou cestu.

0 Citovat

Já za sebe můžu říct, že během roku a půl žití v Minsku mě policie náhodně nekontrolovala ani jednou, nicméně ne že by mě ta kontrola na nádraží zrovna překvapovala. Ono spaní na veřejných místech se podobně jako třeba pití alkoholu na veřejnosti nebo neznalost, co se může a co se nemůže fotit, řadí mezi aktivity, kterými si člověk o kontrolu poměrně dost říká.

Osobně ty šance na náhodnou kontrolu nevidím jako moc vysoké (čímž ale rozhodně neříkám, že se náhodně nekontroluje vůbec), pokud člověk nebude dělat vylomeniny a nebude porušovat žádná pravidla. Sám za sebe bych to ale stejně nepokoušel, protože v lepším případě vyváznete s pokutou 550 euro (ta by měla být základ při závažném porušení pravidel pobytu), v horším si naúčtují i něco dalšího a ještě si budete muset koupit nejblížší letenku z Běloruska do ČR, což na poslední chvíly taky nemusí být úplně levná záležitost. A samozřejmě možný ban na cesty do Běloruska (s návštěvou Ruska po vyhoštění z Běloruska hádám problém nebude, i když jsou v té jejich unii, ale jistě to nevím), což ale asi většinu lidí až tak moc pálit nebude. No a zapomínat by se nemělo ani na zadržení a nejspíš ne zrovna příjemný výslech na policii.

0 Citovat

Taky záleží co tam děláte. Osobně hodně fotografuji a je přirozené, že jsem/jsme hodně kontrolováni. A například v Mozyru před chemičkou, když nám tramvajáci na obratišti vystřihli "Véčko" a zařvali Václav Havel, tak jsem měl opravdu obavy (ochranka u hlavní brány nás prolustrovala chvíli před tím). 

Trochu mi připadá, že se zapomíná, že stále jde o poměrně tvrdou diktaturu a na nějaký lidský práva se moc nehraje. Proto je moc "fajn", když tu čtu, jak si někdo myslí, že to přečůrá rezervacemi hotelů někde v Hrodnu. 


0 Citovat

Tak je určitě pravda, že např. sledování pohybu osob na svém území a špehování aktivit na sociálních sítích je v Bělorusku na hodně jiném levelu. Znám osobně min. dvě osoby, které nedělali nic nezákonného, jen se pro místní úřady stali podezřelými a při zadržení a následném výslechu na ně vytáhli děsivé množství detailů o tom, kde kdy byli a co tam dělali. Na druhou stranu není to Severní Korea a nedovedu si moc představit, že by obcházení vízové povinnosti skončilo hůř než pořádnou pokutou a vyhoštěním, takže ty potenciální následky pro případné dobrodruhy nejsou nikterak fatální.

0 Citovat

Druid napsal(a):

Tak je určitě pravda, že např. sledování pohybu osob na svém území a špehování aktivit na sociálních sítích je v Bělorusku na hodně jiném levelu. Znám osobně min. dvě osoby, které nedělali nic nezákonného, jen se pro místní úřady stali podezřelými a při zadržení a následném výslechu na ně vytáhli děsivé množství detailů o tom, kde kdy byli a co tam dělali. Na druhou stranu není to Severní Korea a nedovedu si moc představit, že by obcházení vízové povinnosti skončilo hůř než pořádnou pokutou a vyhoštěním, takže ty potenciální následky pro případné dobrodruhy nejsou nikterak fatální.

Tak ono některým by zjevně prospěl i nějaký delší výslech (samozřejmě je otázka, zda vůbec umí rusky), na jeden celonoční a mnoho dalších hned tak nezapomenu (včetně noci v uzamčené, oddělené místnosti bez dokladů, telefonu, okna, jídla, vody apod., dlouhé, opakující se výslechy a sepisování protokolů, FSB ...), i když se odehrávaly dále na východ, jiných zemích ex. SSSR.

Ale samozřejmě máte pravdu v tom, že je to furt Evropa, i když rozkročená mezi Západem a Východem a "koumalům" hrozí maximálně ta pokuta a vyhoštění. 

Sekundárně mi pak na tom vadí snaha obcházet pravidla hry. Chceš tam jezdit víc - zaplať si vízum, nechceš - máš tu omezený prostor a čas. To čecháčkovský ochcávání všeho je úděsný. Jednou jedu do diktatury, tak se tomu přizpůsobím. Podobně se nezlejvám jako čuně v muslimských zemích, neberu si dýku do GB atd. atd. Stačí používat zdravý rozum. No a když na to nemám, tak sedím doma nebo jedu jinam, kde na to mám. 

0 Citovat

Ahmad Masúd napsal(a):

Trochu mi připadá, že se zapomíná, že stále jde o poměrně tvrdou diktaturu a na nějaký lidský práva se moc nehraje. Proto je moc "fajn", když tu čtu, jak si někdo myslí, že to přečůrá rezervacemi hotelů někde v Hrodnu. 


Diktatura tam fakt je, hloupa a nesmyslna. Proto je moc "fajn", kdyz nekdo na ceskem foru povida o tom, jak tam funguje system. V tom systemu jsem stravil hodne casu a sleduji ho cely zivot. Ikdyz bych nechtel. Vase predstava o totalirite Beloruska je az moc fatalni. V diktature interpretace pravidel se hodne lisi, proto diskuze o pravidlech nema cenu.

p.s. v Belorusku je zakazano se nachazet ve spolecenskych prostorech pod vlivem alkoholu. Pokud si nekdo da pivo v baru, muze ho cestou od baru do taxiku zadrzet policie a nechat si ho pres noc v policejnim oddeleni. Svuj nazor jsem zcela vyjadril, necham to na vas.

0 Citovat

ancerf napsal(a):

Diktatura tam fakt je, hloupa a nesmyslna. Proto je moc "fajn", kdyz nekdo na ceskem foru povida o tom, jak tam funguje system. V tom systemu jsem stravil hodne casu a sleduji ho cely zivot. Ikdyz bych nechtel. Vase predstava o totalirite Beloruska je az moc fatalni. V diktature interpretace pravidel se hodne lisi, proto diskuze o pravidlech nema cenu.

Pokud máte takové zkušenosti s běloruským systémem a zároveň jste si očividně vědom, že jste na českém fóru, kde většina lidí o fungování věcí v Bělorusku moc dobrý přehled nemá. Nedá mi to se nezeptat, opravdu si myslíte, že váš původní příspěvek o obcházení vízové povinnosti byl na místě? Nabádat k něčemu takovému způsobem, kdy to poměrně silně vyznívá, že se nemůže vůbec nic stát? A to navíc lidi, kteří si nemusí být dost dobře vědomi ani potenciálních následků a ani všech pravidel v Bělorusku, čímž ke svojí osobě můžou poměrně snadno přitáhnout pozornost policie a potenciální kontrolu (asi se shodneme, že většina turistů v Minsku půjde pít? o pořizování fotek bez detailní znalosti toho, co se může a co nemůže fotit, ani nemluvě)?

A tohle nemyslím nijak špatně, jen přesně jak jste řekl, jsme na českém fóru. Většina lidí tady spoustu pro vás samozřejmých věcí nemusí vůbec vědět. Připadá mi proto víc než rozumné poukázat na obě stránky věci - ano, pravidla se obcházet téměř jistě dají. Ne, nepostihnutelný za to člověk opravdu není :)

0 Citovat

Druid, ano, souhlasim. Ty veci, co jsem bral jako samozrejme, mozna nejsou az tak samozrejme :) Mozna jsem to az moc podcenil pro nekoho z venku. Nedoporucoval bych to obchazet tomu, kdo nerozumi co konkretne obchazi a jak se to obchazet ma. Dekuji za opravu.


Osobne bych doporucil cestovat do Beloruska behem velkych sportovnich akci, kdy i pozemni prestupy jsou bezvizove, da se fotit kdekoliv, spat ve verejnosti, pit atd. Pristi takova akce se bude konat v kvetnu 2021 (hokejove MS).

0
13 reakcí