Koncem ledna prijdu o praci a ve svych 24 letech si pokladam otazku, kdy jindy procestovat svet, byt treba 1-2 roky na ceste, zazit to nevsedni a resit veci kde budu spat, co budu jist a kde budu sra...nez ted. Budget mam 100k a otazka je zda to cloveku vubec muze stacit na 1-2- roky cestovani typu: workaway, couchsurfing, stopem ... ? (+ nejake penize vydelane na ceste) Je tady nekdo kdo by mel zkusenosti s delsim cestovanim tohoto typu ? Jedna taky docela neznama pro mne, jak to funguje pri ziskavani viz do jednotlivych zemi jako je Iran, Indie, pokud nemate zpatecni letenku? Defakto jen projizdite a nevite jak dlouho se zdrzite (jak viza dovoli), treba kdyz jsem mel viza naposledy do Indie, tak chteli zpatecni letenku, kterou jsem mel 31.3. a viza mi udelili pouze do 6.4...  .

Procestovat svet za 100 000 kc?

Založil(a) ve fóru Co vidět a navštívit

15 reakcí

Koncem ledna prijdu o praci a ve svych 24 letech si pokladam otazku, kdy jindy procestovat svet, byt treba 1-2 roky na ceste, zazit to nevsedni a resit veci kde budu spat, co budu jist a kde budu sra...nez ted. Budget mam 100k a otazka je zda to cloveku vubec muze stacit na 1-2- roky cestovani typu: workaway, couchsurfing, stopem ... ? (+ nejake penize vydelane na ceste) Je tady nekdo kdo by mel zkusenosti s delsim cestovanim tohoto typu ? smiley

Plan je jednoduchy a vlastne ne uplny. V hlave castecne trasa: Slovensko, Madarsko, Rumunsko, Bulharsko, Turecko -> Izrael -> Turecko, Iran -> Indie a pak smer JV asie a dal uz jedna velka neznama .. smiley

Jedna taky docela neznama pro mne, jak to funguje pri ziskavani viz do jednotlivych zemi jako je Iran, Indie, pokud nemate zpatecni letenku? Defakto jen projizdite a nevite jak dlouho se zdrzite (jak viza dovoli), treba kdyz jsem mel viza naposledy do Indie, tak chteli zpatecni letenku, kterou jsem mel 31.3. a viza mi udelili pouze do 6.4... smiley

0

z mojej skusenosti viem, ze letenku von z krajiny vyzaduju hlavne ostrovne staty, pretoze inak mozes opustit krajinu i po zemi, takze logicky nema zmysel pozadovat letenku. V Indii som nikdy nebol, takze neviem povedat ako to tam je, Iran je vsak momentalne velmi easy (visa on arrival) pre slovakov, pre cechov by to vsak nemalo byt ovela tazsie. Sam som v Irane stretol cechov, ktori tam dosli z Prahy autom.

co sa tyka rozpoctu, tak 100 litrov stala mna len samotna Kanada smiley)) takze ja by som asi rok alebo 2 za tu sumu urcite nedal, ale zasa ja nie som moc fanda couchsurfingu a stopovania, takze urcite sa to da zvladnut i za menej... kazdopadne drzim palce s predsavzatim, tiez suhlasim s tym, ze lepsie si zacestovat ako mlady, nez ako dochodca (ked navyse nevieme, ci sa toho dochodku dozijeme)

0 Citovat

Podle mě , kdyby sis našetřil ještě aspoň na ty klíčový letenky a těch 100k si nechal na jídlo, mhd a památky/vstupy, tak by to stačit mohlo smiley Jen by to chtělo s sebou tahat něco s připojením na net a hledat nejvhodnější příležitosti k ubytování a tak smiley

0 Citovat

Poznam chlapika ktory isiel stopom do Australie a spat. Teda vacsinou stopoval akurat uzemia ktore nebolo mozne prejs po zemi tak preletel. Na spanie vyuzival len couchsurfing a stan cestu tam a spat mal naplanovanu na rok a rozpocet mal 10 000 eur no tam kde sa dalo si este nusel aj privyrabat brigadami...

0 Citovat

Petr Daubner procestoval svět za dva roky http://www.kompas.estranky.cz/fotoalbum ... r-daubner/ a myslím, že ho to při jeho nízkonákladovém způsobu cestování stálo 310 000 kč (alespoň to takhle někde uváděl) . Pravda, je to už pár let zpět. Ale hezky se to čte smiley

0 Citovat

Podle me (respektive pro me) ty zeme v Evrope jsou zbytecne drahy vzhledem k tomu, co pak dostanes dal. Tzn ja bych zacal tim Tureckem (ktere je pro me jednou z nejlepsich zemi, co jsem kdy navstivil, alespon Istanbul a mentalita tech lidi).

Dalsi alternativou by bylo jet makat treba na Novej Zeland na pul roku/alespon leto a vydelat si dalsi penize... a klidne odtamtud pak startovat. Tezko rict jak moc je tohle v soucasny dobe realny, situaci s vizama, nabidkou prace neznam, driv to slo.

Nejakou ispiraci muzes hledat na blogu Lubose Kovace http://luboskovac.blog.cz/1508/naklady- ... y-a-nazory pripadne mu rovnou napsat (ackoliv jeho rozpocet na rok byl dvojnasobny)

A hlavne zalezi jaky typ cloveka jsi - jsou extroverti, ktery jsou schopny prokecat se k temer cemukoliv (spani, prace) a pak jsou introverti typu ja, pro ktery je i couchsurfing uz dost na hrane smiley

0 Citovat

Je to asi tezky s takto (malym) rozpoctem ... ale prave mne inspirovala vec jednoho chalana, ktery cestoval po svete a pritom vuzival prave workaway ci helpex, kde pracoval 4-5 dni v tydnu a vymenou za to mel ubytovani a jidlo 3x denne ... vetsinou popisoval, ze majitele hostelu ci nejakych organic farem byli velice vstricni, zapujcili i auto, kolo nebo ho proste vzali nekam na zajimava mista v te dane lokalite atd... smiley

Kazdopadne co se tyce netu, tak asi nejjednodusi smartphone a koupit simku v dane zemi s daty ? Taky asi super isnpirace prednaska ot Tomislava: How to travel the world with almost no money smiley

0 Citovat

Pokial viem tak na viza do Indie potrebujes spiatocnu letenku.
Precitaj si Daubnerove zapisky ako ti radia, stoji to za to. Zaujimave a putave citanie, triezvo popisuje za co vsetko a kolko minal. Je to clovek ktory vie, prezil. Je rozdiel byt na ceste pol roka, alebo tri.
JV Azia je lacna, tam to pojde, dalej to uz bude horsie. Su veci, ktore sa "zjednat" nedaju, ako letenky, vstupy ...
smiley

0 Citovat

za 100 000 CZK precestujes svet, ale teda len nejak v ramci par tyzdnov a dobrej konstalacii leteniek. Inak ako bolo spominane, treba si privyrobit. Ja som rok stravil v Cine ucenim anglictiny, celkom sa da aj slusne vyzit a pocestovat z toho v ramci krajiny a okolia. Mozno vyskusaj to, ale dopredu ti vravim, ak nie si native speaker a nemas UK/US/AUS/NZ obcianstvo, tak sa radsej pozeraj po inych mestach ako Shanghai/Peking. Ale tie mensie su urcite zaujimavejsie smiley

0 Citovat

Myslím, že právě pro tebe je Travel Bible, byl tam zmíněn i týpek co procestoval svět s průměrem 100$ na zemi smiley

0 Citovat

Mně to nepřipadá špatné. Pokud budeš cestovat hodně lowcostově, stopovat, couchsurfovat apod., můžeš toho projet opravdu hodně. A pokud nemáš problém s tím někde se zastavit a zase chvíli vydělávat, tak paráda, pak nemáš co řešit. Jinak souhlas s Bonzaq, já osobně bych taky vynechala evropské země, koupila lowcost letenku do Turecka a začala bych tam. Evropa bude ztráta peněz a na takové cestě i času, protože ačkoli je starý kontinent super, ten pak můžeš procestovávat celý život. Co se týče Indie, tam si pamatuju, že chtěli k vízu letenku, ale někde jsem tehdy četla, že stačí udělat rezervaci (s platbou převodem), vytisknout rezervaci, donést na ambasádu a rezervaci zrušit. Nevím, nezkoušela jsem, ale jistě k tomu na netu najdeš plno informací. Pravděpodobně to bude jednodušší než se snažit vysvětlit a obhájit cestu po zemi - všeobecně jsem u žádosti o indické vízum měla pocit, že je úplně jedno, co tam napíšu (snad jedině kromě zmínky o novinařině, to bývá problém smiley ), hlavně když vyplním a přiložím všechno, co chtějí. Užij si to, ve skrytu duše doufám, že se ti bude chtít psát s nějakým blogem nebo tak něco, ráda bych si početla smiley

0 Citovat

Tak určitě to jde. U mne v létě strávil nějakou dobu couchsurfer z Malajsie. Je na cestě už 3 roky a 3 roky v podstatě vůbec nevyužívá peníze. Max. k získání víza. Jinak cestuje pouze stopem, využívá couchsurfing a podobně (např. ty organické farmy...). Z druhé strany to bylo opravdu moc zajímavé setkání. Je to člověk, který celej život dělá jógu a ajurvédu, takže to bylo i pro mne hodně poučné. Pokud máš lidem co nabídnout, tak tě rádi přijmou a pomůžou ti.

0 Citovat

trochu off topic, ale co říkáte na kazmu? https://www.stream.cz/onemanshow/100084 ... vidate-ano

0 Citovat

Wizzair tak s nimi spolupracoval a tak dopadli smiley

0 Citovat

Diky za tipy a rady, těch není nikdy dost. smiley TravelBible je již objednána smiley ... S těmi Evropskými zeměmi naprosto souhlasím asi bude lepší letenka do Turecka.

Právě když jsem byl na ambasádě na jaře co se tyče víza do Indie tak jsem jim přinesl potvrzenou rezervaci letenek, která vypadala jako napsána ve wordu, paní na to nejdriv koukala ale pak rekla dobre v poradku. Takze udelat si nějakou hezkou potvrzenou rezervaci sám a pak jen donést a doufat že vyjde?? smiley

S přivyděláváním na cestě počítám, asi jako nejzajímavější mi v tomhle přijde Nový Zéland a nějaké farmy ci sběr smiley GoPro kamera taky objednána... Nakonec se ke mne připojí asi nejlepší spolucestoval (kamaŕad s kterým se známe přes 20 let a už jsme hodně zažili) ... Poslední co je dilema je měsíc odjezdu smiley

0 Citovat

Zaujimavy clanok na tuto temu: http://peterhoferek.blog.sme.sk/c/39450 ... sveta.html

0
15 reakcí