Podobných nabídek v Alpách existuje více, ale myslím, že v ČR o nich zatím moc publikováno nebylo, proto bych se podělil o osobní zkušenost s uvedenými oblastmi. Je jasné, že se uvedená místa nenachází tak daleko od ČR, kam by se nadalo dojet autem, přesto si myslím, že se jedná o výhodné nabídky, které cenou dokáží konkurovat cestě autem a najdou si tak zájemce, kteří neradi cestují autem nebo tu možnost nemají. Například pro studenty se stanem se může jednat o zajímavý námět na relativně lowcostový výlet. Obě uvedené oblasti mají něco do sebe, ale osobně mně více zaujala, zejména z důvodu úchvatných přírodních scenérií, oblast Südtirrol. Níže uvedu základní informace. Pokud by byl zájem, tak se neváhejte zeptat a pokud budu vědět, tak odpovím nebo dám tipy, co konkrétně stojí za podívání. Ötztal Údolí Ötztal se nachází přibližně 50km západně od Innsbrucku. Nachází se zde známé lyžařské středisko Sölden. Nejvyšším vrcholem oblasti je Wildspize (3770m.n.m., druhá nejvyšší v Rakousku). V údolí se nabízí mnoho aktivit pro letní návštěvu, které jsou zahrnuty v Ötztal Card http://www.oetztalcard.oetztal.com/en: - V nabídce jsou různé varianty, nejzajímavější asi bude 7-mi denní za 73€, lze zakoupit v období 18.6. - 25.9. - Na kartu lze bezplatně využívat: Autobusovou dopravu v oblasti - spoje jsou velmi časté a jezdí všude, kam lze dojet autem, včetně zpoplatněných silnic pro OA, jako například silnice na ledovec Tiefenbachgletscher (cca 2800m.n.m. - nevýše položená silnice v Rakousku) Velké množství lanovek (nejvýše, kam se lze nechat vyvézt je Tiefenbach (3249m.n.m.) Termální koupaliště AQUA DOME v Längefeldu Aquapark Area 47 na začátku Ötztalského údolí Dále pak, půjčovny kol, další koupaliště, muzea a další Do oblasti se lze z ČR dopravit vlakem z Prahy s jedním přestupem v Linzi nebo Vídni za 8-9h, cena za jednosměrnou jízdenku začíná na 524Kč (Včasná jízdenka Rakousko) nebo Brna s přestupem ve Vídní za necelých 7h, cena jednosměrné jízdenky začíná na 386Kč. Südtirol Jedná se o autonomní oblast na území Itálie, která dříve patřila k Rakousku, proto zde stále převládá němčina. Pro Čechy je oblast známá spíše jako Dolomity a charakterizují ji impozantní skalnaté vápencové štíty bílé barvy. Oblast má velmi dobře řešenou dopravu, na kterou lze zakoupit síťovou jízdenku Mobilcard: http://www.mobilcard.info/en/mobilcard.asp Nabízí se opět několik variant, zmíním týdenní verzi za 28€, která platí na vlaky, autobusy a městské lanovky. Lze se dostat prakticky všude, na hlavních trasách spoje jezdí každých 30 minut. Opět se lze dostat i na místa, kam vjezd pro OA podléhá relativně vysokému poplatku. Jako příklad uvedu legendární silnici k Rifugio Auronzo, odkud lze podniknout nenáročnou okružní procházku kolem tří skalních zubů Tre Cime, viz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Tre_Cime. Z ČR se lze do oblasti dopravit na Včasnou jízdenku Rakousko z Prahy od 524Kč nebo Brna od 386Kč. Protože se oblast nachází v Itálii je zapotřebí jízdenku zakoupit do poslední zastávky na území Rakouska - Gries am Brenner (z Prahy cca 9, z Brna 7h, zpravidla 2 přestupy), případně Sillian (z Prahy cca 11h, z Brna 9h), k této jízdence je zapotřebí dokoupit jízdenku přes hranice v ceně okolo 2€. Lze také nakombinovat s dalšími atraktivními místy v Severní Itálii jako je Lago di Garda, Verona, Benátky či Milán s možností využití levné letecké dopravy do ČR. .

TIP - Alpy bez auta (Ötztal, Südtirol)

Založil(a) ve fóru Co vidět a navštívit

11 reakcí

Podobných nabídek v Alpách existuje více, ale myslím, že v ČR o nich zatím moc publikováno nebylo, proto bych se podělil o osobní zkušenost s uvedenými oblastmi. Je jasné, že se uvedená místa nenachází tak daleko od ČR, kam by se nadalo dojet autem, přesto si myslím, že se jedná o výhodné nabídky, které cenou dokáží konkurovat cestě autem a najdou si tak zájemce, kteří neradi cestují autem nebo tu možnost nemají. Například pro studenty se stanem se může jednat o zajímavý námět na relativně lowcostový výlet.
Obě uvedené oblasti mají něco do sebe, ale osobně mně více zaujala, zejména z důvodu úchvatných přírodních scenérií, oblast Südtirrol. Níže uvedu základní informace. Pokud by byl zájem, tak se neváhejte zeptat a pokud budu vědět, tak odpovím nebo dám tipy, co konkrétně stojí za podívání.

Ötztal

Údolí Ötztal se nachází přibližně 50km západně od Innsbrucku. Nachází se zde známé lyžařské středisko Sölden. Nejvyšším vrcholem oblasti je Wildspize (3770m.n.m., druhá nejvyšší v Rakousku). V údolí se nabízí mnoho aktivit pro letní návštěvu, které jsou zahrnuty v Ötztal Card http://www.oetztalcard.oetztal.com/en:

- V nabídce jsou různé varianty, nejzajímavější asi bude 7-mi denní za 73€, lze zakoupit v období 18.6. - 25.9.

- Na kartu lze bezplatně využívat:

Autobusovou dopravu v oblasti - spoje jsou velmi časté a jezdí všude, kam lze dojet autem, včetně zpoplatněných silnic pro OA, jako například silnice na ledovec Tiefenbachgletscher (cca 2800m.n.m. - nevýše položená silnice v Rakousku)

Velké množství lanovek (nejvýše, kam se lze nechat vyvézt je Tiefenbach (3249m.n.m.)

Termální koupaliště AQUA DOME v Längefeldu

Aquapark Area 47 na začátku Ötztalského údolí

Dále pak, půjčovny kol, další koupaliště, muzea a další

Do oblasti se lze z ČR dopravit vlakem z Prahy s jedním přestupem v Linzi nebo Vídni za 8-9h, cena za jednosměrnou jízdenku začíná na 524Kč (Včasná jízdenka Rakousko) nebo Brna s přestupem ve Vídní za necelých 7h, cena jednosměrné jízdenky začíná na 386Kč.

Südtirol

Jedná se o autonomní oblast na území Itálie, která dříve patřila k Rakousku, proto zde stále převládá němčina. Pro Čechy je oblast známá spíše jako Dolomity a charakterizují ji impozantní skalnaté vápencové štíty bílé barvy.

Oblast má velmi dobře řešenou dopravu, na kterou lze zakoupit síťovou jízdenku Mobilcard:

http://www.mobilcard.info/en/mobilcard.asp

Nabízí se opět několik variant, zmíním týdenní verzi za 28€, která platí na vlaky, autobusy a městské lanovky. Lze se dostat prakticky všude, na hlavních trasách spoje jezdí každých 30 minut. Opět se lze dostat i na místa, kam vjezd pro OA podléhá relativně vysokému poplatku. Jako příklad uvedu legendární silnici k Rifugio Auronzo, odkud lze podniknout nenáročnou okružní procházku kolem tří skalních zubů Tre Cime, viz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Tre_Cime.

Z ČR se lze do oblasti dopravit na Včasnou jízdenku Rakousko z Prahy od 524Kč nebo Brna od 386Kč. Protože se oblast nachází v Itálii je zapotřebí jízdenku zakoupit do poslední zastávky na území Rakouska - Gries am Brenner (z Prahy cca 9, z Brna 7h, zpravidla 2 přestupy), případně Sillian (z Prahy cca 11h, z Brna 9h), k této jízdence je zapotřebí dokoupit jízdenku přes hranice v ceně okolo 2€.
Lze také nakombinovat s dalšími atraktivními místy v Severní Itálii jako je Lago di Garda, Verona, Benátky či Milán s možností využití levné letecké dopravy do ČR.

0

doplnil bych další zajímavou možnost v okolí Salzburku, kde lze koupit v infocentrech "Salzburg karte" kde je okolo 200 vstupů na lanovky, termální lázně, památky, doly, vstupy v Salzburku a mnoho dalšího.

více lze najít i v češtině na http://www.salzburgerland.com/cs/salzbu ... index.html

0 Citovat

Já nevím, ty karty vypadají dobře, ale za léta svého cestování jsem asi ještě nenarazil na kartu, která by se opravdu vyplatila - většinou pokrývají vstupy a poplatky za atrakce, které mě vůbec nezajímají (tak 95%), anebo to, co mě zajímá, se zase všechno nedá stihnout... třeba lanovky. Taky obvykle (zejména u dražších záležitostí, nad 10e) nepokryje celou částku, ale funguje jen jako sleva v řádu jednotek eur... Jiná věc je, když ji člověk dostane zdarma v rámci ubytování, ale takových zařízení, kde to je možné, taky není mnoho a obvykle ve vyšší kategorii, takže vlastně ani zde není sleva zadarmo...

0 Citovat

Veru, žiadna zľava nie je zadarmo. Ale asi si každý prepočíta, či sa daná karta pre neho oplatí. Z tých kariet, ktoré som využil (a dosť ušetril) spomeniem napr. niederoesterreichcard http://www.niederoesterreich-card.at/ Mal som ju 2 roky po sebe. Za tie dva roky som navštívil to, čo som chcel a na vstupnom som ušetril asi 80%. Teraz už pre mňa nemá význam. Ale pre toho, kto cestuje častejšie do Dolného Rakúska a zaujíma sa o pamiatky a/alebo prírodu je užitočná.
Podobne napr. pre návštevu hradov a zámkov v Bavorsku je užitočná hradná karta http://www.schloesser.bayern.de/deutsch ... karten.pdf

0 Citovat

Mirjur, předpokládám nemáš/necestuješ s dětmi... smiley

0 Citovat

No tak si pak vzpomeň, až budeš cálovat lanovku x4, místní postbus x4 a nějaké atrakce x4, další den to samé atd. Pak oceníš tady zmiňované karty, třeba SalzburgerLand Card je opravdu výborná a poskytuje hodně možností.

0 Citovat

OK, nic proti, někdo ji může/umí využít... Na druhou stranu, pro 4 lidi musíš mít 4 karty, ne? A to už jsme v řádu stovek eur utracených za karty... s nejistou návratností. Ale jak říkám, proč ne, může být užitečná.

0 Citovat

Karta se určitě vyplatí, pokud v oblasti její platnosti strávíte většinu doby její platnosti.

Když vezmeme, že zmíněná Ötztal Card stojí na týden 73€, není to málo, ale:

Jedna zpáteční jízdenka lanovkou stojí většinou 13-32€
Vstupné do termálního koupaliště a aquaparku 20€, respektive 22€
Další aktivity jako muzea, koupaliště v průměru 5-10€
Doprava autobusem není také úplně nejlevnější

Když nepočítám autobusovou dopravu, tak bych za týden zaplatil okolo 200€, je ale jasné že kdybych to měl platit, tak tolik aktivit nevyužiji, ale stejně si myslím, že se jedná o dost zajímavou nabídku.

Jak jsem ale již psal, více mně zaujaly Dolomity, kde nabízí na týden kartu, která zahrnuje prakticky jen dopravu, ale musím říci, že lanovky mi nějak moc nechyběly (jednu jsem doplatil), protože i autobusem se dá dostat poměrně vysoko a to i do míst, kde mají auta vjezd jen za poplatek. Karta zahrnuje obsluhu podstatně většího území a na týden stojí pouze 28€.

0 Citovat

Jj, s dětma to bude určitě jinak. My už máme - zaplaťpánbu - děti dospělé... smiley. Ano, ta dolomitská výše zmiňovaná mě zaujala víc - když silnice k Tre Cime stojí 21EUR a karta 28... tak ještě něco k tomu by se určitě našlo. Pokud tedy je pak ta silnice opravdu zdarma a ne jen se slevou. Na Salzburgerland Card už jsem se taky párkrát díval, protože jezdíme pravidelně do Zell am See a Solné komory, ale nevzpomínám si, že by tam s ní něco bylo úplně zdarma, vždycky jen sleva - bez karty 25EUR, s kartou 23EUR, v tomto duchu. Samozřejmě jedna karta pro mě, jedna pro manželku. A to bychom se museli setsakra ohánět, abychom aspoň neprodělali, natož něco ušetřili. Možná pokud mají 2 děti všechno zdarma, tak pak ano. Taky je nepříjemná ta týdenní platnost - když tam jedu 2x do roka, tak bych musel mít tu kartu taky 2krát, kdyby platila třeba celý rok, taky by to bylo o něčem jiném... Nu což.

0 Citovat

Doprava k Tre Cime je s kartou skutečně zcela zdarma, ovšem pouze autobusem, vlastním autem ne. Jízdní řád směrem nahoru:

0 Citovat

No a jsme u toho. Když pojedeme 4, tak potřebujeme 4 karty, 4x28=112, autem to ale bude pořád jen za 21... Anebo nebudeme kupovat karty, ale autobus si zaplatíme, což ve výsledku možná bude méně než 21 (spíš ale taky ne), ale za cenu ztráty pohodlí. Takže ta karta vlastně není na tu silnici, ale jen na autobus... to nebylo z prvního příspěvku zřejmé. Nebrat. smiley

0 Citovat

Jedná se spíš o tip, pro ty, kteří neplánují jet autem (viz. nadpis), případně cestovat celý týden v oblasti veřejnou dopravou. Samozřejmě, že když kartu využijete dvakrát během týdne, tak se vám nevyplatí. Ale z vlastního pozorování zmíněnou kartu využívalo značné množství lidí, což se není čemu divit při ceně 4€ na den (u týdenní varianty), děti platí poloviční částku.

0
11 reakcí