Ahoj, chtěl bych poprosit opět o pár rad, tipů a názorů vás ostatních cestovatelů. Přemýšlím nad výletem do Bosny, na začátku července, ve dvou lidech letecky z Bratislavy do Tuzly. Nevím jestli letět pondělí - pátek nebo pátek - pátek. Chtěl bych určitě zajet do Sarajeva a do Mostaru, pokud by se daly stihnout ještě nějaký další místa, tak by to bylo fajn. Kolik času je tak potřeba na Sarajevo? (podotýkám, že muzea mě moc neberou, hlavně památky, město a jídlo). Tím, že budeme jen dva tak půjčovat auto nemá smysl, takže všechny cesty busem/vlakem. Předpokládám, že dopravní dostupnost mezi těmito třemi městy (Živnice - Sarajevo - Mostar) bude asi celkem dobrá. Jedna z hlavních věcí, která mě ale zajímá - četl jsem, že z letiště nejezdí žádnej bus a musí se jet taxíkem. Má smysl jet vůbec do Tuzly? Je tam něco zajímavýho? Mě jediný zajímavý přišlo koupání v Pannonice, jinak nic, navíc je prý lepší vzít taxi z letiště do Živnice, stojí prý jen cca 5€ a odtud se dá jet pohodlně do Sarajeva. Další místo, který by mě lákalo jsou vodopády v Kravici, nevíte jestli se semka dá nějak dostat bez auta? A při volbě delšího výletu jsem uvažoval i do zastávce u nějakého jezera, třeba Jablanička, nebyl jste někdo tady?  .

Bosna a Hercegovina

Založil ve fóru Co vidět a navštívit

Dle fotek jsi jel trasou Tuzla - Sarajevo - Mostar a zpět?

0 Citovat

Zasílám pár obrázku z Bosny. Byl to fajn výlet:) https://shorturl.at/gtM01

1 Citovat

ufo napsal(a):

Ja som robil výlet Wizzom do Tuzly a Wizzom zo Sarajeva.

Trať Tuzla - Doboj je dnes v podstate lokálka, kde celý deň pendluje jedna motorová súprava, jazdí načas.

Ale tiež som prespal v Doboji, lebo som chcel ísť Doboj - Sarajevo za vidna. Doboj je v pohode, v podstate viditeľne vyššia úroveň oproti Srbsku aj keď ekonomicky sú na tom horšie. Skôr som mal z toho pocit, ako by som bol v Slovinsku, alebo Chorvátsku.


Díky za info. :) A jak je to se SIM kartama v Tuzle, kupoval jsi někde?

0 Citovat

Ja som robil výlet Wizzom do Tuzly a Wizzom zo Sarajeva.

Trať Tuzla - Doboj je dnes v podstate lokálka, kde celý deň pendluje jedna motorová súprava, jazdí načas.

Ale tiež som prespal v Doboji, lebo som chcel ísť Doboj - Sarajevo za vidna. Doboj je v pohode, v podstate viditeľne vyššia úroveň oproti Srbsku aj keď ekonomicky sú na tom horšie. Skôr som mal z toho pocit, ako by som bol v Slovinsku, alebo Chorvátsku.

0 Citovat

Jakub Langer napsal(a):

Jó, v Doboji tam sa dějú divný věci. Bacha na to!


Nestraš, v září se tam chystám. :) Taky právě Tuzla - Doboj - Banja Luka s tím, že radši noc v Doboji, než to celý jet vlakem na jeden zátah. Ohledně toho vlaku dodám, že v Doboji se "musí přesedat" kvůli tomu, že do Doboje jede Železnice Bosny a Hercegoviny a pak z Doboje do Banja Luky Železnice Republiky Srbské.

0 Citovat

Minulý týden jsem přiletěl do Banja Luka, na lety Ryanair skutečně navazuje shuttle bus do centra. Stojí před terminálem a cena je 5€. Možné je platit pouze hotově – jak eury, tak konvertibilní markou.

0 Citovat

Jó v Doboji, tam sa dějú divný věci. Bacha na to!

0 Citovat

Díky, Kryštofe :)

To víte, včera jsem přiletěl že Srbska přes Berlín a viděl jsem na odletové tabuli Banka Luka. Hodil jsem to do azairu a zkoumám, jak moc blbý nápad to je :D

0 Citovat

Edit k letišti Banja Luka (vážně jsem netušil, že to někdy někdo bude číst :D). Ten transfer je nový, funguje až od té doby, co na BNX začaly létat low-costy a dle jejich informací by jízdenka měla stát 10 marek / 5 euro, platit lze v obou měnách.

Ty vlaky by snad na sebe čekat měly, jinak by ta linka z Tuzly do Doboje neměla moc smysl. A kdyby náhodou ne, pak z Doboje do Banja Luky jede autobus ve 21:35 (http://www.biss-tours.ba/sarajev...-prijedor/).

0 Citovat

baca12 napsal(a):

Skus autostop

Myslím, že mi stačil v Kambodži či Brazílii. 

0 Citovat

Skus autostop

0 Citovat

Napíš im na Facebook, alebo email

https://m.facebook.com/SmiljicTr...__tn__=C-R

0 Citovat

Ahoj, přemýšlím nad jedním itinerářem. Pro něj bych potřeboval se přemístit z Tuzly do Banja Luky. Snesitelně vychází vlak s celkovou jízdní dobou kolem 4 hodin. Musí se však přestupovat v Doboji.

Je reálné stihnout přestup v Doboji, když to tam z Tuzly dorazí v 18:46 a druhý odjíždí v 19:07? Druhý vlak by měl přijíždět ze Sarajeva. Časy beru z jízdního řádu na webu. Vzhledem k tomu, že je to Bosna, obávám se, že jsou spíš orientační a nějaké menší zpoždění nebude hrát roli a vlaky na sebe určitě nečekají.

Díky

EDIT: Hoši, beru zpátky. Pokud stále platí to, co je v průvodci "Veřejná doprava neexistuje a jedinou možností je taxi. Z 27 km vzdálené Banja Luky stojí taxi zhruba 20–25 €. Z Laktaši pak 7 €. Není nutné mít u sebe hotovost v konvertibilní marce, bez problémů lze platit i eurem." Přešla mě chuť :-D V Tuzle to samé, jen za 8-10 €.

EDIT2: Prý existuje shuttle - https://www.bnx.aero/transfer_en.php - ale bez ceny a dogooglit se k ní se mi nedaří.

0 Citovat

Byli jsme na vodopádech Kravica minulý týden v deset hodin dopoledne a bylo tam pár lidí, a tak jsme si to užili. Když jsme kolem jedenácté začali stoupat k parkovišti, už chodilo víc a víc lidí. Ale rozhodně se to nedalo srovnat s tím, co jsme zažili na vodopádech Krka o pár dní předtím. Neskutečné davy.


Mostar rozhodně stojí za za vidění. 
0 Citovat

guessWho napsal(a):

Oplatia sa tie vodopády Kravica aj keď je tam toľko ľudí? Stále nad tým váham a keď som sa pozrel na Plitvické jazerá tak skôr rozmýšľam, že niekedy dám radšej to.

Chtěl jsem ti to ukázat na fotce, ale všechny jsem se snažil vyfotit tak, aby tam pokud možno nikdo nebyl. My jsme dojeli až v 11, možná by to bylo lepší dřív. Během hodiny se tam počet lidí snad zdvojnásobil. Návštěvy nelituju, ale znova bych tam nejel a nebo jel jindy než v létě. 

L_K napsal(a):

Visoko s pyramidou je ztrata casu, ne? pyramida je fake. Pro turisty.

Za mě to ztráta času je, ale nevěnovali jsme přípravě vůbec nic, takže je možný, že někde z dálky to jako pyramida vypadá. Každopádně na té naši byly i stromy a domy, takže by bylo hodně obtížný tam nějakej trojúhelník vidět. Pyšní jsou na to ale dost. Cedulí tam je mraky. 

0 Citovat

Za Kravice sa uz plati? :O Pred 5 rokmi boli zadarmo, ide to s Balkanom dole vodou :D ... ale inac oplati sa vidiet si myslim.

0 Citovat

Visoko s pyramidou je ztrata casu, ne? pyramida je fake. Pro turisty.

0 Citovat

Oplatia sa tie vodopády Kravica aj keď je tam toľko ľudí? Stále nad tým váham a keď som sa pozrel na Plitvické jazerá tak skôr rozmýšľam, že niekedy dám radšej to.

0 Citovat

Aktuální postřehy. Auto přes Avis za 100€ od čtvrtka 10h do neděle 10h. Zajímavý bylo, že když jsem dal 9h, což mi vyhovovalo víc, tak se cena zvedla asi o 40€. Pobočka má od 8h otevřeno. Platí pro Rentalcars, Holidayautos a všechny agregátory. Cena jde určitě lepší. Já rezervoval den před odletem. 


Ceny:

I na nejvíc turistických místech hodně příznivý. 

Benzin 2,12-2,31 BAM/l.

Burek v pekárně 2 BAM

Čevabčiči v čevabčičárně kolem 5 BAM 

Pivo třetinka 2-5 BAM

€ přijímají skoro všude. V Tuzle na letišti není bankomat. 


Sarajevo a blízký okolí je na den určitě, dva taky a dost pravděpodobně bych i třetí den věděl kam. Super je vodopád Skakavac až na tu cestu. Každopádně jsme tam byli sami, takže dobrý. 

Dále bych doporučil Sarajevo Tunel - 10 BAM vstup, 2 BAM parking

Avaz Twist výhled 2 BAM

Určitě víc jsem čekal od Latinska cuprija. Jen malá zmínka o tom, co se tam stalo. 

Bobová dráha je fajn, ale ty výhledy na Sarajevo lepší. 


Jablanica most se mi líbil moc a cesta od tama do Mostaru pěkně utíkala. 

Mostar je nádhernej. Bál jsem se množství turistů, ale dojeli jsme za tmy a bylo jich tam únosně a jen ubývali. Co je však naprostej MUST je tahle restaurace https://www.tripadvisor.cz/Resta...anton.html

To je naprostej strop. Měli jsme mix pro 2 osoby a ve 3 jsme měli co dělat. Chuť z jinýho světa. Za mě nejlepší z Bosny. Bez konkurence. 


Kravica vodopády vstup 10 BAM. Vodopády super, ale kromě mraky lidí mi na takových místech strašně vadí narušování přírody čímkoliv, co tam nepatří = nahuštěný občerstvení s posezením. 


“Pyramidy” Visoko strašný zklamání. Nebýt tam cedule, že to je pyramida, tak bych jel dál. Došli jsme ke vstupu nebo co to je a otočili jsme se. Měli jsme vystoupat na kopec, kterej neměl s pyramidou nic společnýho, takže jsme během 3 minut odjeli nazpět. Jestli tam někdo byl/bude, tak prosím o info, jestli je po výstupu nahoru nějakej game changer. Konkrétně jsme šli na tu největší, tuším Slunce. Výhled z okolí se nám hledat nechtělo.


Lidi jsou v Bosně upřímní a žádný ojeby nebo vnucovaní. Za mě je Bosna takovej turisticky zatím relativně málo políbenej ráj. 

 


0 Citovat

Zdravím všechny. Máte někdo zkušenosti se stanováním v Bosně? Hlavně co se týče zákonů, není tam zákaz stanování mimo kempy? Jedeme jen na víkend 5. - 8. května, tak přemýšlím jestli se pohybovat hromadnou dopravou (Tuzla, Sarajevo, Mostar a zpět) a spát po penzionech, nebo půjčit auto a vzít stan. :) Asi bychom toho stihli projet víc.

0 Citovat
janicek napsal(a):

Ako odpovedal ti niekto s tych autopozicovni?

Dostal jsem bohužel odpověď jen z jedné (Controlcar.ba). Na týden (pátek-pátek, tj. 8 dní, v červenci) stojí ekonomický auto (přesně jaký mi nenapsali) 202 € včetně všech poplatků a zero excess, na 4 dny (pondělí-pátek) to je za 160€. Depozit se skládat musí (karta nebo cash), je to půjčovna ze Živinice, ale předání na Tuzla airport není prý problém. Anglicky komunikují v pohodě.
Jedné půjčovně ještě budu asi psát znova, měli nabídku týdenního půjčovného za 210 KM (tj. asi 3000 Kč) což je velice slušné.

0 Citovat

ahoj,
určitě v Sarajevu doporučuju toto:
- muslimské staré centrum
- nové centrum kolem řeky , pěkná je promenáda kolem galerie
- místo, kde "nám zabili Ferdinanda", tam je i muzeum a část byla i o českých dějinách

Pak určitě Mostar, i když jsou tam davy turistů, pořád je to moc pěkné městečko

A jestli chceš dělat i nějakou přírodu, tak zajímavý byl u výlet do Višegradu.
A samozřejmě rafting. Bosna má krásně průzračné (a taky pěkně studené) řeky, super na raft. My byli na Neretvě.

Co se týká jídla, tak kromě výše zmíněného čevapi a pljeskavice, tak ještě doporučuju dát si jehněčí :-)

Nějaké fotky najdeš tady: http://monca.cz/?q=node/28

0 Citovat
LuckyB napsal(a):

Děkuji za tipy smiley Nemáte někdo zkušenosti s nějakou lokální autopůjčovnou? Obepsal jsem Jet Set, A&N Rent a Controlcar, ale pokud znáte ještě něco jinýho, budu vděčný. Díky.

Ako odpovedal ti niekto s tych autopozicovni?

0 Citovat

Děkuji za tipy smiley Nemáte někdo zkušenosti s nějakou lokální autopůjčovnou? Obepsal jsem Jet Set, A&N Rent a Controlcar, ale pokud znáte ještě něco jinýho, budu vděčný. Díky.

0 Citovat

Ahoj, na Sarajevo stačí jeden den nebo dva, aby se člověk nadýchal místního koloritu. My jsme prošli hlavně staré muslimské centrum (baščaršija), to je nejzajímavější. Příště bych se ještě podívala do bývalého olympijského městečka a do muzea tunelu, který za války v 90. letech sloužil jako jediná spojnice města s okolním světem. Co se týče jídla, doporučuju všude v Bosně grilované dobroty z mletého masa - čevapi, pljeskavica. Super čevapi v Sarajevu najdeš v restauraci Kod Željo (https://goo.gl/maps/pcZi7zcx8Dk), čevapi tu pořídíš za 100 Kč. K tomu se tam pije kyselé mléko. Doporučuju. Je to sice neobvyklá kombinace, ale neboj se toho, je to výborný smiley.
Ze Sarajeva se dá dojet na výlet do Visoka. Jsou tam údajně největší pyramidy na světě (zarostlé lesem). Je to moc zajímavé místo, doporučuju navštívit tunel pod pyramidama.
Mostar je pěkný, ale je tam hodně turistů. Stačí tam pobýt tak dvě hoďky. Zajímavé je městečko Blagaj kousek odtud. Je tam krásný muslimský klášter pod obroskou skálou u pramene říčky a je to trochu stranou zájmu turistů.
Co se týče cen, je Bosna relativně levná. Jídlo pořídíš za podobné ceny jako u nás (když se vyhneš turistickým místům). Jen pivo je dražší, ale to všude.
Orientační ceny najdeš třeba tady: https://www.cestolet.cz/bosna-a-hercegovina/. Jsou tam i tipy na zajímavá místa.
Co se týče dopravy, jeli jsme autem, takže o hromadné dopravě bohužel nic nevím...
Tak šťastnou cestu, Bosna je super!

0