Ahoj všem! Plánuju zrovna cestu po Indonésii a chtěl bych nějaký feedback, abych věděl jestli jsem nezapomněl na nějaký důležitý místa a hlavně jestli se to dá stihnout, popřípadě jestli bysme stihli i něco navíc. Jde hlavně o to že netuším kolik kde budeme tak dní, a taky jak dlouho nám budou trvat přejezdy. Jde nám hlavně o potápění, trochu surf, a různý outdoorový aktivity.    Jedeme 27.6.-27.7. takže 1 měsíc.  JÁVA: Přílet do Jakarty a co nejdřív směr ➔ Yogyakarta ➔Borobudur ➔ Prambanan ➔ Bromo National Park ➔ Banyawangi (jede se odtud na Bali?) Máme letět z Jakarty do Yogyakarty?  Četl jsem že na Mt. Bromo je to docela výšlap a dost lidí to podcení, a že by i stálo zato si pujčit dzip, co si o tom myslíte?  BALI: Denpasar ➔ Bukit Peninsula(NO) ➔ Ubud ➔ Gunung Kawi ➔Tulamben (diving) ➔ Padangbai Po cestě z Gunung Kawi do Tulambenu jsem chtěl navštívit Danau Batur a Besakih Temple, myslíte že to půjde? Koukal jsem že to není moc daleko jedno od druhýho ale budeme mít bágly tak těžko pojedem na motorce a nevím jak jinak to udělat  LOMBOK: Lembar ➔ Kuta (surfing) ➔ Mataram ➔ Gili Islands (Diving) Jestli jsem to správně pochopil tak Lombok a Gili Islands bude mnohem víc easygoing a chilled oproti Bali, takže tady bysme asi rádi strávili víc dní surfováním a potápěním ale rádi uvítám jakékoli další tipy na Lombok.  Původně jsem chtel jet až na Flores nebo Komodo ale myslím si že to už bysme nestihli a počítám že poletíme zpátky do Jakarty právě z Lomboku protože východněji už jsem neviděl žádný přímý levný lety tak bůhví jak bysme to stihli. Ale právě proto píšu sem abych se ujistili že to tak je.  Díky za přečtení, Uvítám jakékoli tipy a rady!  .

Indonésie (Jáva, Bali, Lombok) - Itinerář

Založil ve fóru Co vidět a navštívit

Diky za tip, vypada to krasne!

0 Citovat

Můžete jet na krásný neturistický (i když v neděli tam asi budou místní) vodopád Tumpak Sewu, který je jižně od Broma. Jezdí tam bus z Lumajangu. Je s navazujícím přestupem. Zabere to včetně cesty celý den.

0 Citovat

ja som mal daytrip na motorke z Banyuwangi k red island (nic extra, plaz a skaly v mori ale jazda do ciela bola super)

povodne som chcel ist kuknut aj do np Rajagwesi ale dvojite  vysoke vstupne ma odradilo (15k vs 225k )


0 Citovat

Ahoj, tak pristup na Iljen je zavreny na par dnu kvuli lesnim pozarum a velkemu vetru. Nevite o nejake alternative jak zaplnit prazdny den nejakym vyletem, je nejaka jina sopka kam se jeste chodi pobliz? V sobotu pujdeme na Bromo a pak mame plonkovy den. Odjet drive na Bali je moznost, ale tam bude casu na odpocivani dost. Diky za pripadne tipy. 

0 Citovat

To extrémní množství odpadků popisované v článku je jen vyjímečně. Více odpadků na plážích a ve vodě je v období dešťů (důvody jsou zmíněné v článku) a prakticky kdekoliv v JV Asii. Záleží, jak často to místní a někdy i zahraniční dobrovolníci čistí a na aktuálních proudech a přílivu. Pláž a voda může být pár dní s minimem odpadků a pak je jich najednou víc. Nejzalidněnější části Indonésie (což je i Bali) patří k těm nejhorším co do odpadků a východ a jih Bali je asi horší než sever (více obyvatel a delší řeky). Po větším dešti předchozí den koncem září jsem to viděl u Padangbai a majitelé místních warungů odpad pálili rovnou na White beach, které to taky neprospívá na udržení bílé barvy. Možná ale lepší než o něco severněji na Blue Lagoon, kde je menší skládka v lese na strmém kopci pár desítek metrů nad pláží, na které asi ten odpad přistál.

Nevyhneš se tomu ale ani na odlehlejších málo obydlených ostrovech. Na Molukách (Kei a Banda Islands) bylo relativně čisto a to i na plážích, kde odpadky určitě nikdo nesbírá (jen to chce se nekoukat mimo pláž do vegetace, kam občasné větší vlny odpad zanesou). Za to na o něco více obydleném ostrově Ternate na severu Moluk bylo odpadků dost. Viděl jsem je z trajektu už snad hodinu před připlutím, když je předchozí déšť spláchnul do moře. Dost dalších odpadků bylo v zásobě v korytech potoků pro další deště. Na řídce obydleném východě Floresu byla pláž a moře pár dní čisté (mladá Němka nabízející ubytování u pláže s místním přítelem, se kterým má dítě, to tam uklízí), ale pak jednou i tam proud přinesl dost odpadků, aniž by v předchozích dnech zapršelo.

Odpadky, které přináší moře zdaleka, najdeš dnes po celém světě, třeba i na neobydlených ostrovech Havaje, kam nesmí kromě vědců a strážců parku jiní lidé:

https://edition.cnn.com/2016/06/...index.html

Našli jsme odpadky i na Špicberkách, kam je přinese Golfský proud.

0 Citovat

Indonésie = jeden velkej bordel. Někde se to uklízí a někde vůbec. Místa bez odpadu najdeš, ale celkově, když vidíš, jak vše hází na zem (děti i dospělí) a vůbec je to netrápí nebo jak "řeka" v Jakartě je naprosto plná bordelu, že bych tam nešel ani kdyby mě měli platit a lidi se v tom umývají a perou... no přístup k odpadu mají naprosto katastrofální a my tu v Evropě můžeme třídit a zakazovat brčka jak chceme :) tam to zněčišťování jede  ve větším měřítku :) 

Když už někdo uklízí, tak to buď spálí nebo naháže do kanálu. Lidem se moc nejde divit, když na to kašle i vláda. Ale strašně mě to sere ještě teď a to nejsem žádnej eko terorista :)

0 Citovat

Ivo napsal(a):

Super, vsem moc diky za rady. Posledni vec, v cestopise od Jiriho Machacka jsem se docetl, ze na plazi na severu Bali bylo dost odpadku. Je to o nahode, nebo je to pravidlem? Je v tomto ohledu lepsi zmizet na vychodni/jizni cast Bali?

A v cestopisu toho a toho byl bordel zase na východě a v cestopisu onoho na jihu.  Už i v Blesku o tom píší

https://www.blesk.cz/clanek/zpra...dpadu.html

Já bych tam na tvém místě vůbec nejezdil. 

0 Citovat

Super, vsem moc diky za rady. Posledni vec, v cestopise od Jiriho Machacka jsem se docetl, ze na plazi na severu Bali bylo dost odpadku. Je to o nahode, nebo je to pravidlem? Je v tomto ohledu lepsi zmizet na vychodni/jizni cast Bali?

0 Citovat

Ivo napsal(a):

Diky moc Ridder za uzasnou odpoved!

doplnujici otazky prosim:

1) Vstup tedy cca 45USD za kombo na jednoho. Vyplati se dle tveho nazoru vubec tedy davat i borobudur? Grab samozrejme znam, netusis, kolik muze byt cena za tu celou trasu? Tzn. yoga-prambanan-borobudur-yoga? Na netu jsem nasel ze auto i s ridicem se da na podobny itinerar sehnat za 1000kc cca. Vy jste tedy jeli nejdrive Borobudur?

2) toho vlaku se taky docela bojim, rozmery mam jeste vetsi jak ty :-D zadna biznis trida neni? nebo jiny, pohodlnejsi vlak?

3) tip na agenturu nebo jakekoliv jine pruvodce beru! klidne mi to hod do zpravy, prosim.

4) Iljen jste tedy resili tak, ze jste pres noc nespali? Rano jste pokracovali na Bali ci jak?

Moc diky za uzitecne info!

1) Borobudur určitě běž taky. To, že se to tolik nelíbí mě, nic neznamená. Já tyto místa hodnotím stejně jako víno (chutná/nechutná). Prambanan je větší, propracovanější a bylo tam míň turistů. 

Grab si jednodušše spočítej. Zapni aplikaci, dej jízdu a špendlík přemísti ručně z ČR na Indonésii.

2) Byznys vlaky jsou a dokonce i eksekutif. Příště bych je rozhodně zkusil.

3) Objednáno přes Whatsapp u +62 852 5883 4163 a průvodce je +62 812 5975 2877 a toho fakt doporučuju. 250k v týdnu a 300k víkend. 

4) Jj, batohy jsme nechali v autě průvodce. Po Ijenu jsme jeli na Bali (ferry a pak bus) a spali až tam. Vystoupili jsme hned někde u začátku a do Ubudu jeli až další den. Bylo to teda hodně náročný, protože pak už nás únava ničila :D

0 Citovat

Tady vidím, že jezdí vlak Eks, Bis č. 102 v 9,56 z Yogyakarty:

https://www.seat61.com/Indonesia...a_by_train

Já jsem měl pohodové jízdy sdíleným turistickým taxíkem na Sumatře, ale po přečtení cestopisu Jiřího M., jak jeli z Broma na Ijen, by se mi moc takto jet nechtělo na těch přeplněných úzkých silnicích (na Sumatře byly poloprázdné). Stačilo, že podobným stylem mě vezl autobus na trase Probolinggo - Bondowoso, ale ten je bezpečnější, protože ostatní řidiči mu uhnou z cesty. Kdybych jel do Banyuwangi, jel bych vlakem, ale přes Bondowoso nejezdí. Jiné reporty o mnohem delší cestě domluveným transferem z Yogyakarty na Bromo, co jsem četl, byly i horší kvůli poruchám a nehodám.

Se severním Bali neporadím, ale pokud najdeš vhodná místa na odpočinek, asi to tak bude nejlepší. Ty výlety po okolí autem počítej asi na opravdu celý den, protože nejzajímavější místa budou spíše ve střední časti ostrova.
0 Citovat

Vsem diky za odpoved. Jiri Machacek - kontakt beru, budu za nej rad. 


Vlak v economy preziju, ale trochu me mrzi, ze smerem na Bromo zrejme nejezdi zadna "biznis" trida.. Spousta lidi pise, ze pokracuje dale z Bromo domluvenym transferem na Iljen (Banyuwangi). Je to tak levne, popr. neni lepsi jet opet vlakem? 


Dale jeste tapu s nasim pobytem na Bali. Budeme mit cca 11 cistych dni. Nesnasim haldy lidi a zaroven bychom si radi na Bali trochu odpocinuli. O Bali toho popravde jeste moc zjisteneho nemam, nicmene myslenka je asi projet sever, dat si 3 zachytne body (kazdy na 3-4 dny) nekde, kde se da dobre odpocivat u vody a zaroven odkud se da dobre projet oblast okolo na nejaka turisticka mista. Myslenka je takova, ze bychom vzdy meli 2 dny odpocinkove a 1 bychom si najmuli nejake auto s ridicem a objeli vse v okoli. Myslite, ze je toto dobra uvaha, nebo to ma nejaky vady na krase? Pokud doporucite zachytne body, popr. navrhnete jinou variantu, jak si odpocinout a zaroven neco videt (moped jsem zavrhl), budu rad. Diky



0 Citovat

@Petr St: Myslím, že jste měli za světla štěstí na vítr a za tmy smůlu. V noci obvykle vítr nefouká a pravděpodobně vzduch klesající v noci z okraje kráteru dolů stáčí kouř mimo místa, kde jsou lidi. Nahoře jsem pak za světla viděl, jak byl svah, kde je cesta, občas plný kouře a někde jsem i četl, že je to běžné (nakonec to je u kouřících kráterů normální, že jsou plné kouře). Horníky při práci je možné pozorovat i v noci, případně při svítání. Odpoledne je prý kráter zavřený podle nějakých letošních příspěvků na tripadvisoru.

Sestup do kráteru za tmy by byl nebezpečný bez průvodce, pokud by tam nebyli další lidi s průvodci, kteří vám ukážou cestu tím, že jdete za nimi. Cesta není vidět, klikatí se a jsou tam i strmější místa hned vedle cesty. Nahoru se jde snadněji a bezpečněji, to už průvodce není tolik třeba a když tak se chvíli počká na jiné lidi, když není jasné, kudy vede cesta. Dolů jsem si raději zaplatil jako průvodce místního horníka, který tam šel stejně, tak to bylo levné (po smlouvání) a aspoň jsem chudákovi něco přispěl. Nahoru jsem šel sám před svítáním.
0 Citovat

Na Kawah Ijenu jsme byli loni 13.9. Šli jsme až po rozednění, nahoře jsme byli kolem osmé hodiny. Cestou nahoru jsme potkávali lidi co šli dolů, ale nebyly to žádné masy, nahoru ještě méně. Do kráteru nás šlo pár, až k jezeru jsme došli jen my tři. Dole jsme vydrželi snad hodinu( pozorovat horníky při práci je fascinující), za celou dobu tam přišel jen místní průvodce s německou turistikou. Můžu srovnávat, na blue fire jsme byli v červenci 2016 velmi brzy ráno. Taky to nebyla až taková hrůza i když lidí bylo víc. Do kráteru na modrý oheň nás vyrazilo možná padesát, jenže se velmi točil vítr a my se museli vrátit, nedalo se to. Za mě, jestli můžu poradit, je určitě lepší jít ve dne, ale je to samozřejmě můj názor, taky sestup do kráteru potmě se mi zdál dost nebezpečný. Ještě jedna rada, vzít si sebou kvalitní respirátor. 


dsc-5800.jpg
dsc-5758.jpg

0 Citovat

Este v jogje odporucam navstivit zapas Pss sleman.

Neskutocna atmosfera

0 Citovat

Borobudur určitě stojí za návštěvu...  Když už budeš v Yogyakartě, tak určitě nevynechat, to by byla škoda!

0 Citovat

Názorem Riddera na Borobudur se nenech zviklat. Prambanan má více příležitostí na pěkné fotky mnoha chrámů, ale Borobudur je mnohem významnější stavba:

Borobudur is an impressive and monumental ancient Buddhist structure that can only be rivaled in Southeast Asia by Angkot Wat in Cambodia, the Buddhist temples of Bagan in Myanmar (Burma), the Hindu temples of Mỹ Sơn in Vietnam, and the ruins of Sukhothai in Thailand. https://www.ancient.eu/Borobudur/

Z Borobuduru jsou navíc pěkné výhledy na okolní sopky Merapi a další (z Prambananu výhled do okolí není). Ne nadarmo je to nejnavštěvovanější místo Indonésie, ale právě proto je lepší tam být hned po otevření (i kvůli výhledům na sopky je lepší ráno).

Ohledně Ijenu, co napsal teď Jiří Macháček, lidí bylo v noci na trase od silnice ke kráteru dost i mimo sezónu v únoru (natož v září, kdy tam byl on). V kráteru bylo jen pár desítek lidí a nepřekáželi, ale i kdyby tam bylo mnohem víc, stálo by to za to. Po výstupu z kráteru před svítáním (to je třeba kvůli kouři, který se později rozptyluje v kráteru více) už ale málokdo jde dál na východ okolo hrany kráteru, kde je to pěkné při východu slunce (vycházející slunce je ale schované za hřebínkem) a na výhledy a pohled dolů do kráteru. Pěkná je i sopečná zelená krajina na západ od Ijenu, kde je minimum turistů (já v únoru nepotkal jediného, terénním autem mě vezl řidič samotného, jede se po asfaltu až na pár krátkých úseků) a kde se dá vykoupat v termálech (i když zažil jsem jinde lepší). Na to je třeba vyrazit na Ijen z města Bondowoso, kde taky nejsou téměř turisti, a krajinu si prohlédnout cestou zpět.

0 Citovat

Přidám svou trošku do mlýna (z loňska):


1)  V Yogye jsme přes ubytování najali anglicky velmi dobře mluvícího řidiče/průvodce na celý den za 1000 kč (za auto včetně případných parking fees). Objeli jsme Borobudur, Chicken Temple, Prambanan, večerní trh v Yogye. Můžu zkusit najít a do sz poslat kontakt.

https://www.cestujlevne.com/cest...akarty-482


2) Vlakem jsme jeli do Malangu economy třídou s klimoškou, dalo se to (koupeno 2 dny předem přes tiket.com). Doporučuji omrknout úžasný web https://www.seat61.com/Indonesia.htm , kde jsou podrobně popsány všechny třídy, služby atd...


3) Bromo jsme chtěli po vlastní ose, ale nakonec jsme si to z důvodu únavy a nedostatku času nechali zařídit ubytkem v Malangu přes cestovku, cena nic moc (900 Kč/os). Itinerář Malang - Penanjakan sunrise viewpoint - Sea of Sand - Bromo - Malang. V ceně doprava a vstup. Noční jízda jeepem přes sea of sand bylo nezapomenutelná!

https://www.cestujlevne.com/cest...dopady-571


4) Noční Ijen opět s cestovkou přes ubytko (za nějakých 500 kč/os). Itinerář a služby obdobné jako se píše výše (navíc byla čelovka a malá sváča). Paradoxně to bylo hlavně kvůli milionu lidí po cestě a hlavně v kráteru (hrozně brzdili náš sestup) asi největší zklamání :-) Po návratu na ubytko v Banyuwangi v ranních hodinách jsme si pár hodinek odpočinuli a pokračovali na Bali.


Kdyby něco dalšího zajímalo, napiš klidně třeba sz.

0 Citovat

Diky moc Ridder za uzasnou odpoved!


doplnujici otazky prosim:


1) Vstup tedy cca 45USD za kombo na jednoho. Vyplati se dle tveho nazoru vubec tedy davat i borobudur? Grab samozrejme znam, netusis, kolik muze byt cena za tu celou trasu? Tzn. yoga-prambanan-borobudur-yoga? Na netu jsem nasel ze auto i s ridicem se da na podobny itinerar sehnat za 1000kc cca. Vy jste tedy jeli nejdrive Borobudur?


2) toho vlaku se taky docela bojim, rozmery mam jeste vetsi jak ty :-D zadna biznis trida neni? nebo jiny, pohodlnejsi vlak?


3) tip na agenturu nebo jakekoliv jine pruvodce beru! klidne mi to hod do zpravy, prosim.


4) Iljen jste tedy resili tak, ze jste pres noc nespali? Rano jste pokracovali na Bali ci jak?


Moc diky za uzitecne info!

0 Citovat

Já už jen doplním, že možnosti, jak navštívit Bromo z Malangu, jsou popisované tady:

https://wikitravel.org/en/Malang

Nebyl jsem tam, ale je to spíš pro ty, co chtějí jet s CK. Nebo pro zkušené na motorce, kterým nevadí, že tam nebudou při východu slunce.

0 Citovat

@Ivo

1 a 2) Řešil jsem to stejný teď v srpnu. Několik místních mě nezávisle na sobě tvrdilo Borobudur a pak Prambanan. Cestu jsme podnikli na skútru za 50k na den. Kombo vstup na oboje (levnejší než zvlášť ) za 1,26 mil pro dva. V Yogyakartě je hustej provoz, takže doporučuji zkušenějšímu nebo hodně opatrnýmu řidiči. Doporučil bych Grab (něco jak Uber). Tam zkontroluj cenu celé trasy a zkus vyjednat lepší cenu s taxikářem a v nejhorším Grab. Oboje se dá stihnout za den v pohodovým tempu. Za mě je Prambanan daleko lepší.


3) Z Yogyakarty jsme jeli do Probolingga vlakem. Přímej byl vyprodanej. Rezervuji vždy max den předem, ideálně až v den odjezdu. Tuto strategii jsem v indonésii musel změnit. Den předem se dá, ale musíš hned ráno. Tak jsme jeli obklikou do Malangu 274k za oba a od tama do Probolingga 123,k za oba. Obě cesty jsem protrpěl. Prakticky celej den ve vlaku a pohodlí nula (185 cm, 90 kg). Ale to jsem byl asi jedinej. Ani přítelkyni to nevadilo a jízda v pohodě prej. 


Druhej den jsme se vydali na Bromo. v PBL je taxi mafie, takže Grab nepoužitelnej (respektive jízdu akceptují a buď napíšou nebo zavolají, že chtějí extra peníze oproti aplikaci). Mini van do Broma čeká na 10-15 lidí. Nás bylo 5, tak jsme platili 85k osoba. Vstup do Cemoro je vyšší než se všude na netu píše a sice 43k za dva lidi. Je to na ceduli i na lístku natištěný. Vstup do Broma jsme neplatili (dojeli jsme cca ve 12h. Ráno se prej platí.) Pohodovým tempem jste se dostali ke kráteru a prošli Sea of Sand a za 2h už čekali nazpět na mini van. Tentokrát cena 50k na osobu - víc lidí. Cestou kontroluju vlaky do Banyuwangi na Ijen a zjišťuju, že by to šlo parádně nakombinovat, že dáme ještě noční Ijen. Takže cca 22:30 odjezd vlakem směr Banyuwangi za 116k za dva. Ve vlaku píšu asi 10 agenturám, jestli by nás hned po půlnoci vzali na noční Ijen. Ceny od 300k do 2,5 milionů na osobu. Už rezervuju za 300k, když odepíše borec za 250k osoba. V ceně je vyzvednutí, voda, respirátor, průvodce, vstup, cestou nazpět zastávka u vodopádu a vyložení na místě určení. Takže super deal, protože levněji by to šlo těžko nebo by to zabralo víc času. Grab samozřejmě nepoužitelnej. Ijen jsem si užil nejvíc z celé Indonésie a to i přesto, že tam těch turistů bylo STRAŠNĚ MOC :-)) ale pro mě zážitek číslo jedna. Na východ slunce už byla drtivá většina turistů mrtvá, a tak na těch vyvýšených bodech nás bylo jen pár. Agenturu můžu doporučit. Náš průvodce byl top.


Vlaky kupovaný vždy přes tiket.com (Doporučuji mobilní apku a použít i na letenky. Mají nějakej slevovej systém, kterej pořád generuje nějaký body a pořád jsem tím zlevňoval lístky.) Jen vlak do Banyuwangi kupovanej až na místě asi hodinu před odjezdem. Btw kontroluj i aplikaci a web vlaků. Někdy tiket.com ukazoval, že neprodá nic a přitom tam místa byly přímo na webu dopravce (a i v reálu). To se teda stávalo, když chceš koupit lístky v den odjezdu. Stačilo párkrát aktualizovat a šlo to i tam :)


Důležitý info - po 16-17h už se dá zařídit málo co. Minimálně ve smyslu veřejné dopravy. Celkově tam mimo turistický oblasti život končí dost brzo.

0 Citovat

Tak jizdenky na netu mi to nachazi jen na 10 dni dopredu, na rijen niz najit nemohu. Biznis mi to tez nenabizi, mozna jsi jel jinym vlakem? Vlak Sri Tanjung udajne biznis nema (skoda, mozna bych si i priplatil).

0 Citovat

este cena Minibus cemoro lawang - probolingo (bus stanica asi 5km od centra) : 50k r ale inak mal stat 35k r


do cemoro lawang som siel z probolinga stopom

vsetky ceny su z minuleho roka, cul mozno budu ine resp mozno lepsie zjednas (cesta z broma/na bromo)

0 Citovat

to nevim, bo ja som siel z Banyuwangi (stanica Karangasem) do probolingo ( vlak , biznis 120k r, drahy bo lacne uz boli rano na stanici vypredane) potom day trip na bromo (v plane bolo tam prespat ale ma tam nasrali tak som sa na nich vydrbal) a pokracoval som nazad do probolingo a potom smer jogja (stanica Lempuyangan, islo sa 8 hod a meskanie sme nabrali cca 5min)


v probolinggo som spal v Hotel ratna, singel, fan, ranajky, tur.zachod : 72.5k r
0 Citovat

diky za info. A doba jizdy? A neni lepsi jet vlakem do Malangu? pry se taky da..

0 Citovat

minuly rok som siel opacny smer a vlak ekonomi stal 73k r + 8k r poplatok, bo som to kupoval v alfamarkete

0