Írán - jaro 2018

Založil fredsnotdead před 14 dny ve fóru Hledám spolucestujícího
12 odpovědí

Ahoj,

na jaro bych se chtěl vydat do Íránu, ideálně přelom březen-duben nebo duben-květen (jsou tam 2 svátky), ale je možné termín upravit. Viděl bych to cca na 2 týdny.

Trasa Teherán-Kashan-Isfahan-Shiraz-Yard. To by se ještě pořádně naplánovalo + rád tady přijmu i tipy, co vidět a kam se vydat (případně intieráře) od lidí, co už mají Írán projetý.

Lowcost s batohem na zádech. Letecky tam, na místě cestování místní dopravou (busy, vlaky), s místními. Přespávání couchsurfing, místní, hostely apod.

Hledám někoho, kdo už má něco projeto, ví co a jak a není třeba jej vodit za ručičku, kdo sám něčím přispěje a nenechá věškeré plánování jen na mně a pak se se mnou jen poveze.

Zatím jsem já (29 let) + kamarád na 50%, který se rozhodne po Novém roce.

iran.png

Dejte si pozor na ten termín přelom března a dubna, v Iránu začíná 21.3. nový rok. Je to sice krásný svátek, pokud budete v rodinách, ale je problém sehnat některé jízdenky , konkrétně na vlak a letadlo, autobus není problém, také jsou plné hotely a jiné ubytování. Samozřejmě i v tomto období je cestování a poznávání v pohodě a stojí za to, jen abyste na to myslel

Dobré vědět, díky za info :-) Spíš bych to viděl ale o týden pozděj anebo pak až ten přelom duben-květen, takže nový rok tam nejspíš neoslavíme :-D

To je lepší, zase at dokončíte před 16.květnem, to zase začíná Ramadán.

Ahojte,máme letenky na 30.3.18 s tačí k vyřízení víza na IKA vytištěné potvrzení o ubytování z bookingu ?

Díky

Ještě musíte mít doklad o pojištění, kde bude jasně uvedeno platí pro celé území Iránu, jinak si musíte koupit pojištění na letišti na 10 dni to bylo před rokem 16 euro. Nestačí pojištění ke kartě nebo doklad bez toho upřesnění.To ubytování ale musí být nezrušené , neboť ne vždy , ale obvykle tam volají a ptají se na to personálu.

Využívám k těmto účelům cestovní pojištění k platební kartě v rámci běžného účtu v bance, v tomto i ostatních případech si pouze nechám vystavit u spolupracující pojišťovny potvrzení v angličtině s uvedením státu, ve kterém má platit, ačkoliv běžně platí celosvětově. Ani v Íránu jsem s tímto pojištěním neměl nejmenší problém.

p.karlicek napsal(a):

Ahojte,máme letenky na 30.3.18 s tačí k vyřízení víza na IKA vytištěné potvrzení o ubytování z bookingu ?

Díky

Na bookingu jsou patrně jen brandované drahé hotely. Ubytování jsme pokaždé zajišťovali přes http://www.hostelsiniran.com, reagují velice promptně, nejdřív ověří dostupnost vybraného hotelu/hostelu, pak potvrdí. Není třeba nic platit nebo dávat číslo karty ;-)

mozem potvrdit http://www.hostelsiniran.com reaguje velmi rychlo, vzdy sme bookovali max den dopredu, pripadne v dany den rano, a max 2-3 pokus uz bol uspesny, pripadne skus na v ubytku na recepcii spomenut kam sa chystas dalej a obcas doporucili dalsie ubytko a hned aj rezervuju ked chces, dohodli autobus a este aj odvoz zo stanice :D

doporucujem vyuzivat VIP autobusy, drahsie len o par dolarov okroti klasickym a mas dost vela miesta, maju rozlozenie sedadiel 2-1 namiesto 2-2 plus dostanes obcerstvenie.

Dobre je si ich rezervovat dopredu, znova vyuzit recepciu v ubytku, myslim ze raz sme to nespravili tak sme si pockali asi 3h kym bol VIP volny, medzi tym samozrejme isli klasicke busy.

v Teherane sme boli aj 11.2. na den revolucie, rozdiel oproti inym dnom bol v tom, ze vsade bolo masaker vela ludi a policajtov a okolo Azadi square este viac, metro viac plne ako v Tokyu, ale zase bolo gratis (len v ten den ;)

Díky přátelé,hosteliranian ještě zkusím (booking jsem zabukoval,není to nejlevnější,ale potřebuji jen potvrzený o ubytku.Pak to stejně zruším a pohledáme něco okolo 5-6 stovek).Vím,že v hostelech/hotelech jsou nápomocní (všichni jsou bratranci),ale i tak díky za pomoc.

VIP busy máme v plánu,vlaky nevím.Ještě poraďte jak často jezdí trajekt na Bandar Abbas a Qveshm? Díky

S tím dodatkem nestačí jen pojištění na kartě jsem to myslela tak, že samozřejmě stačí, ale musíte si zajistit to potvrzení. Mnoho lidí to nevědělo, mělo normální potvrzení jako stačí všude v Evropě, ale nebylo tam přímo napsáno platí pro celé území Iránu. Nutnost mít pojištění je nové, my to zažili poprvé v loňském roce, předtím nikdy nic nechtěli. Nevím, jestli všichni , co jedou do Iránu poprvé to vědí. Otázka je spíš, kdyby se stalo něco vážnějšího, jak by to centrála někde v Evropě řešila, nám se stalo a dokázali jsme to zaplatit ze svého, nevím, kdyby to bylo něco vážnějšího vzhledem k tomu, že nelze vybrat peníze kartou. S tím zkušenosti nemám. Proto jsem si říkala, jestli není lepší si to jejich pojištění koupit na letišti a zajistit si jen je den přeletu.Pokud jako my, jezdíte s dítětem, možná by to byla lepší varianta. Což samozřejmě tazatel nejede.

Díky za informace. O potvrzení jsem nevěděl, takže skočím vyřídit.

Každopádně teď ještě zbývá najít parťáka :-D

Přihlášení a registrace