Ahoj, chci se zeptat, jak moc je reálná hrozba overbooking u lowcost letů po Evropě?  Máme  v plánu letět v červnu  z Vídně na Kanáry a nejlíp vychází letenky s jednim přestupem v Madridu/Barce.  Většinou je to kombinace dvou letů od různých dopravců. (Ryanair, Laudamotion, Wizzair, Eurowings, Vueling, Level).  Na přestup je většinou 2-3 h, takže kdyby byl prní let výrazně opožděn, nebo sme se nevešly do letadla, navazující spoj nestíháme.Stává se u těhle dopravců, že se někdo nevejde do letadla, nebo že se letadlo zpozdí víc jak o hodinu?  Popřípadě, jak hrozbu overbookingu co nejvíce eliminovat?Předem díky za odpověď. .

Hrozba overbookingu u lowcostů po Evropě?

Založil(a) ve fóru Obecně o cestování letadlem

Ahoj, 

chci se zeptat, jak moc je reálná hrozba overbooking u lowcost letů po Evropě?  Máme  v plánu letět v červnu  z Vídně na Kanáry a nejlíp vychází letenky s jednim přestupem v Madridu/Barce.  Většinou je to kombinace dvou letů od různých dopravců. (Ryanair, Laudamotion, Wizzair, Eurowings, Vueling, Level).  Na přestup je většinou 2-3 h, takže kdyby byl prní let výrazně opožděn, nebo sme se nevešly do letadla, navazující spoj nestíháme.

Stává se u těhle dopravců, že se někdo nevejde do letadla, nebo že se letadlo zpozdí víc jak o hodinu?  Popřípadě, jak hrozbu overbookingu co nejvíce eliminovat?


Předem díky za odpověď.

0

Děláš čest svému nicku:-)

0 Citovat

Koupit si přímý let?

0 Citovat

Přímej let stojí dvojnásobek, takže bych se tomu rád vyhnul. :)

0 Citovat

Koupit si přímý let včas?

0 Citovat

Co na to krystalova koule?

0 Citovat

Co znamená "včas" u letů z Vídně na Kanáry?  Nejsem až tak zkušenej letec. Čet sem, že nejlevnější letenky po Evropě bejvaj cca 6-9 tejdnů před odletem, proto to řešim teď. 

0 Citovat

Hrozba overbookingu u low-costů je takřka nulová :) Takže jediné, co může zhatit návazné lety, je právě zpoždění. Tam jakákoliv pravděpodobnost určit nelze. Statisticky většina letů letí na čas, záleží ale samozřejmě na mnoha faktorech (hlavně počasí).

0 Citovat

u lowcostů bych se nebál. Ja jsem zažil overbooking letos s Condorem do Punta Cany, to bylo celkem haló ve Frankfurtu...

0 Citovat

...nebo sme se nevešly do letadla

...takže bych se tomu rád vyhnul


Tak jsi chlap, nebo ženská?:-)


0 Citovat

6-9 tydnu pred odletem je blbost, kdyz to budes sledovat, lowcost letenku muzes koupit i 6-12 mesicu predem.

0 Citovat

andreko napsal(a):

6-9 tydnu pred odletem je blbost, kdyz to budes sledovat, lowcost letenku muzes koupit i 6-12 mesicu predem.

No blbost. Jak u které aerolinky. easyJet a typicky i WizzAir (ten jen na některých trasách) mívají opravdu nejlevnější letenky hodně dopředu (klidně těch 6-12 měsíců). Naproti tomu nakupovat letenky u Ryanairu/Laudamotion, ale třeba i Eurowings takhle dlouho dopředu by byl vyloženě nerozum. Tam těch 6-9 týdnů sedí docela přesně.

0 Citovat

To riziko zpoždění Ti nikdo neřekne. Směrem na Kanáry by ale nemuselo být tak vysoké, i když záleží kudy ty lety budeš mít vedené. Já jsem třeba před dvěma týdny měl z osmi letů měl dva zrušené a tři odložené, což je něco, co bych mě ani nenapadlo, že je to možné. Jeden zrušený let byl s Ryanairem.

0 Citovat

overbookingu s lowcostom by som sa bal asi ako overbookingu metra v Kyjeve o piatej rano v nedelu :)

skor by som sa modlil aby lowcosty nepomenili casy odletov. posledny rok mi Wizzair prehodil asi kazdy treti let, ked nie aj druhy.

0 Citovat

Kryštof Hájek napsal(a):

No blbost. Jak u které aerolinky. easyJet a typicky i WizzAir (ten jen na některých trasách) mívají opravdu nejlevnější letenky hodně dopředu (klidně těch 6-12 měsíců). Naproti tomu nakupovat letenky u Ryanairu/Laudamotion, ale třeba i Eurowings takhle dlouho dopředu by byl vyloženě nerozum. Tam těch 6-9 týdnů sedí docela přesně.

Ano, treba ten Easyjet, mam odzkouseno, ze jsme kupovali letenky, jak uverejnili letovy rad a levnejsi pak uz nebyly (typicky La Palma za 55€, primy let 8 mesicu predem)... a zrovna i ve srovnani s Ryanairem/Laudou na nekterych trasach se nedostaneme levneji jak s EZY (nutno dokoupit prirucaky + mista/ s detma je koupit musime).. takze celkova cena pak u nich naroste v prumeru o 80€ na 4 zpatecnich letenkach (primy let). 

0 Citovat

Hrozbu overbookingu eliminujes tim ze si prikoupis sedadlo nebo se odbavis online s předstihem 

0 Citovat

toto su uz velke spekulacie ... pri 2-3 hodinovych negarantovanych prestupov by som sa viac bal meskania letov, zmeny odletov viac ako 14 dni pred odletom a nie overbookingu

0 Citovat


"Stává se u těhle dopravců, že se někdo nevejde do letadla, nebo že se letadlo zpozdí víc jak o hodinu?"

Overbooking u lowcostov naozaj nehrozí. Overbooking používajú letecké spoločnosti, ktoré na jednej linke lietajú niekoľkokrát za deň, a tak majú možnosť prepraviť "overbooknutých pasažierov" v inej triede alebo iným lietadlom letiacim za pár hodín. Lowcosty lietajúce na linke napr. 3 x do týždňa takúto možnosť nemajú.

Meškanie viac ako o hodinu je málo pravdepodobné, ale stať sa môže. Ak sa veľmi bojíte meškania lietadla, dajte si napr. 1 dňovú prestávku v Madride alebo Barcelone. V obidvoch mestách je čo pozerať.

0 Citovat

O overbookingu u Ryanairu jsem za 18 let  neslysel , nejlepsi ceny  byvaji  ty 3 az 6 tydnu pred odletem ,letenky na cerven bych kupoval podle data letu  , ale taky zalezi na konkretnim ostrove Kanaru a trase , nejsem presvedcen , ze nejlepsi cena  bude zrovna z Vidne pres Madrid nebo Barcelonu

Kanarske jsou uz v cervnu  mimo hlavni sezonu  a letostni ceny i ve vrchol sezony byly casto  nejnizsi z poslednich let  Z Vidne byly zajimave ceny do konce brezna , pak uz byl treba lepsi Berlin  Stabilne krome Spanelska byvaji vyborne ceny z Londyna  a  dost dobre ceny i z Irska  Nezvrhoval bych ani Polsko pripadne  Brusel Charleroi , nebo treba Milano Bergamo

Je taky otazka  zda cena s prestupem po pripocteni  zavazadla a vyberu sedadla ,bude zajimavejsi nez primy let . vseobecne se da rict ( nejen na Kanarech ) jakmile  cena  prekracuje  30 euro  za ow  je to uz na zvazeni 

Taky je treba  zvazit kdyz by byl prestup , co je to konkretne  za letiste ,vseobecne ale nemam rad   jen  2 hodinove prestupy i kdyz vetsinou staci  ,ale  pul hodina zpozdeni  muze nastat a pak uz zbyvava jen tech vlastne povinnych 90 minut  ,samozrejme jsou  letiste kde  neni problem  prestoupit i za hodinu ,ale je lepsi mit pri tech prestupech radeji vetsi rezervu a ono se to i vyplati  protoze i kdyz jde o negarantovane prestupy , v pripade ze jde o stejnou spolecnost ( moje zkusenost Ryanair )  poskytnou nahradni let zdarma , pri zpozdeni prvniho letu ,ale vzdycky jsem tam mel  tu dobu takovou , ze bez zpozdeni   by tam tech 90 minut na prestup bylo
0 Citovat

Prej overbooking neexistuje u lowcostu 😂 Asi nepracujete na letisti co? Naposledy jsem mel U2 do LGW prebookovanou o sest.  Ale je pravda, ze spolehaji, ze nekdo neprijde. Coz se stalo...


PS: Sabina prebookovala si vecerni let nedavno a nechala tady taky par lidi... a to uz nic neletelo do BRU... to byl rachot

0 Citovat

Pokud jde o zpoždění, tak záleží i na času odletu. U prvního letu ráno je pravděpodobnost mnohem nižší.


Pokud jde o přestup, zkus zjistit, jestli nelítá oba lety stejné letadlo. Pak to máš takřka na jistotu. (edit: samozřejmě to platí jen pro případ jednoho přepravce) 

0 Citovat

Nuny napsal(a):

...nebo sme se nevešly do letadla

...takže bych se tomu rád vyhnul


Tak jsi chlap, nebo ženská?:-)



Hnidopichu xD

0 Citovat

Kryštof Hájek napsal(a):

Hrozba overbookingu u low-costů je takřka nulová :) Takže jediné, co může zhatit návazné lety, je právě zpoždění. Tam jakákoliv pravděpodobnost určit nelze. Statisticky většina letů letí na čas, záleží ale samozřejmě na mnoha faktorech (hlavně počasí).

Díky, teď jsem klidnější. Letenky mam už pořešený, za 2,400 je to sympaticky.

0 Citovat

Roiman4 napsal(a):

Prej overbooking neexistuje u lowcostu 😂 Asi nepracujete na letisti co? Naposledy jsem mel U2 do LGW prebookovanou o sest.  Ale je pravda, ze spolehaji, ze nekdo neprijde. Coz se stalo...


PS: Sabina prebookovala si vecerni let nedavno a nechala tady taky par lidi... a to uz nic neletelo do BRU... to byl rachot


Treba FR overbooking nedela, aspon dle definite IATA, kdy muze byt overbooking az 10% letadla. Ale takovy h 5-8 mist prodano nsvic obcas ma. 

0 Citovat

Pech, když se nečekaně dostaví všichni :-)

0