Ahojte,uměl by mi někdo poradit?Začátkem roku jsme kupovali letenky do Namibie.Finální výběr byl mezi Ethiopian Airlines a Qatar airways.Nakonec u nás vyhráli Katařani (odlet z Vídně přes Doha), protože jsme s nimi ani jeden nikdy neletěli a slyšeli jsme na ně jen samou chválu.Vycházeli sice o 4 tisíce dráž, že Ethiopian ale to jsme byli ochotni obětovat.V den letu (cca 12-13 hodin před odletem) jsme obdrželi zprávu, že náš let byl  z "operational reasons" zrušen a pokud chceme zůstat u Qatar airways, mají pro nás volný let až za 2 dny.Nebo že máme možnost letět s Ethiopian přes Addis Abeba o několik hodin později oproti původnímu letu.Nezbyla nám tak jiná možnost, než to vzít přes Etiopii a za cenu Katařanů letět se společností, u které jsme si sami původně mohli  letenky koupit  o cca 4 tis levněji.Finální zpoždění nakonec bylo v cílové destinaci oproti původnímu plánu cca 2 a půl hodiny (takže poměrně v pohodě).Celkově nám to nadělalo pár komplikací, protože jsme museli posunout už nasmlouvaný odvoz na letiště do Vídně a kontaktovat společnost, u které jsme pronajali auto, že doletíme později.Po Qatar airways jsme chtěli nějakou kompenzaci, protože se nejednalo o nepředvídatelné okolnosti a protože jsme byli informováni jen pár hodin před odletem.Dost nás odbyli a více méně se o žádných variantách kompenzace nechtěli ani bavit.Celkem nás jejich přístup dost otrávil (původně nám šlo spíš o gesto a princip).Máte s tím někdo zkušenost?Je nějaká šance se něčeho domoci?Díky za odpovědiTom .

Zrušený let: Qatar airways

Založil ve fóru Letecké společnosti

Ahojte,


uměl by mi někdo poradit?


Začátkem roku jsme kupovali letenky do Namibie.

Finální výběr byl mezi Ethiopian Airlines a Qatar airways.

Nakonec u nás vyhráli Katařani (odlet z Vídně přes Doha), protože jsme s nimi ani jeden nikdy neletěli a slyšeli jsme na ně jen samou chválu.


Vycházeli sice o 4 tisíce dráž, že Ethiopian ale to jsme byli ochotni obětovat.

V den letu (cca 12-13 hodin před odletem) jsme obdrželi zprávu, že náš let byl  z "operational reasons" zrušen a pokud chceme zůstat u Qatar airways, mají pro nás volný let až za 2 dny.

Nebo že máme možnost letět s Ethiopian přes Addis Abeba o několik hodin později oproti původnímu letu.


Nezbyla nám tak jiná možnost, než to vzít přes Etiopii a za cenu Katařanů letět se společností, u které jsme si sami původně mohli  letenky koupit  o cca 4 tis levněji.


Finální zpoždění nakonec bylo v cílové destinaci oproti původnímu plánu cca 2 a půl hodiny (takže poměrně v pohodě).

Celkově nám to nadělalo pár komplikací, protože jsme museli posunout už nasmlouvaný odvoz na letiště do Vídně a kontaktovat společnost, u které jsme pronajali auto, že doletíme později.


Po Qatar airways jsme chtěli nějakou kompenzaci, protože se nejednalo o nepředvídatelné okolnosti a protože jsme byli informováni jen pár hodin před odletem.


Dost nás odbyli a více méně se o žádných variantách kompenzace nechtěli ani bavit.

Celkem nás jejich přístup dost otrávil (původně nám šlo spíš o gesto a princip).


Máte s tím někdo zkušenost?

Je nějaká šance se něčeho domoci?


Díky za odpovědi

Tom

0

Minimálně podle EU pravidel nárok na kompenzaci nemáte (zpoždění pod 3 hodiny). Zkusil bych jim napsat ty informace že s Ethiopian to bylo levnější ale že jste vzali Qatar kvůli kvality (pokud u obou byly rozumné přestupy, tak bych ty 4k tedy nedal), zkuste jim to možná napsat na facebooku. Třeba z nich vyrazíte alespoň nějakou drobnost kupon na slevu...

0 Citovat

Chapem ze ide o princip, ale ak neviete prekusnut "stratu" 4000kc, tak radsej dnes po svete necestujte :)

Btw, ak by ma v dnesnej dobe a tom vsetkom co sa teraz deje na blizkom vychode presmerovali cez ADD s Ethiophian, asi by som sa ani moc nehneval a bol dokonca aj celkom rad :)

Btw2, je uplne jedno v akej economy dnes cestujes, vsetko je to rovnaka bieda

Btw3, ako bolo pisane, katarcov treba kontaktovat vzdy cez FB, tam som doteraz vzdy vsetko vybavil ( dokonca aj storno a 100% refund letenky ktora bola v tarife promo :) ) 
0 Citovat

Předpokládám, že zpět poletíte s Qatar, takže újma je jen poloviční.

0 Citovat

Já mám dojem, že nárok na kompenzaci je, protože jejich původní let byl zrušen méně než 14 dní před odletem a ještě z operačních důvodů.

To, že je v rámci následné péče poslali jiným letem, je už věc jiná. 

0 Citovat

Michal napsal(a):

Já mám dojem, že nárok na kompenzaci je, protože jejich původní let byl zrušen méně než 14 dní před odletem a ještě z operačních důvodů.

To, že je v rámci následné péče poslali jiným letem, je už věc jiná. 

Nárok na kompenzaci dle EU261 je při zpoždění větším než 3 hodiny. Což není tenhle případ, jak popisuje Tomáš.

0 Citovat

Kryštof Hájek napsal(a):

Nárok na kompenzaci dle EU261 je při zpoždění větším než 3 hodiny. Což není tenhle případ, jak popisuje Tomáš.

no, podle tohoto z EU webu by měli mít nárok.


screenshot-20190916-233728-com-android-chrome.jpg

0 Citovat

Má pravdu inženýr, nárok na kompenzaci je, při zrušení (v tomto případě se neřeší zpoždění ale zrušení letu) je možné nabídnout přesměrování, nicméně musí být splněny kumulativně obě podmínky - tedy odlet nejpozději 1 hodinu před plánovaným původním odletem a přílet nejpozději 2 hodiny po plánovaném původním příletu, což v tomto případě nebyla splněna ani jedna.

0 Citovat

Toto vlakno mi jde vhod. Take Qatar airways a zpozdeni 4h a 20min na letu Doha-Prg (routing Bangkok-Prg). Zde neni narok na nic, ze? Kazdopadne dost arogantni chovani pri takovem zpozdeni bych od takove spolecnosti stejne necekal..

0 Citovat

Nárok není, provozující dopravce musí být ze Společenství. U QR je obrovský rozdíl mezi posádkami letadel, které jsou super a pozemním personálem a především zákaznickým servisem, který je příšerný. Jsou to super aerolinky do doby než s nimi člověk potřebuje něco řešit.

0 Citovat

Zo skusenosti Qatar odbije prvu ziadost o kompenzaciu, ale ak sa ohradite a napisete preco mate na kompenzaciu narok vam ju vyplatia bez problemov.

0 Citovat

Všem moc díky za odpovědi.


Vezmu to popořadě:


Že je reálné zpoždění menší jak 3 hodiny jsme si vědomi a nejde nám ani tak o to, aby nám platili ranec jako kompenzaci.

Čekali jsme, že u společnosti Qatar airways, která se prezentuje jako velice prozákaznická, se dočkáme nějaké pozitivní zpětné vazby.


Napsali jsme jim, že nám to způsobilo několik nepříjemností a zmínili jsme i rozdílné ceny letenek - všechno.

 Rádi bychom z jejich strany obdrželi nějakou pozornost - ať nám nabídnou nějaký voucher nebo třeba airport lounge při cestě zpátky během přestupu zdarma - dost možná bychom to ani nevyužili, ale ocenili bychom to gesto.


Způsob, jakým se k celé věci Qatar postavil, nás ale docela namíchnul.

V podstatě nám napsali, že nás informovali ihned jak se dozvěděli o problému, ihned nám to oznámili (cca 12 hodin před odletem) a my měli dost času si upravit itinerář dovolené a letět o dva dny později, ale sami jsme souhlasili s variantou přes Etiopii a proto nejsou povinni nám cokoli kompenzovat.

"Prozákaznický přístup" jak pojď na mě z boku :-)


Takže ne, opravdu nám nejde o ty 4 tisíce jako takový, ale nechceme se nechat takhle odbýt.


Tohle vlákno jsem založil, abych si ověřil, jestli vůbec máme šanci na nějakou kompenzaci a nebo jestli je to jen na dobré vůli Qatar airways.


Takže ještě jednou všem děkuju za rady a doporučení.


0 Citovat

No, eremi a Michal mají samozřejmě pravdu, vzhledem k tomu, že změna přišla méně než 7 dní před odletem. Rychleji jsem než myslel. Nárok na kompenzaci 300 € za osobu dle EU máte a určitě o ni zažádejte.

0 Citovat

Quatar... no zkušenost velmi čerstvá. Jen si chci postěžovat, páč to řešení nemá. Kamarádky příbuzný bohužel zemřel tudíž je jasné že nepoletí. Měl letět cca za  2 měsíce. Zkoušela letenku vrátit (náš holčičí selský rozum velel, umřel - nepoletí a klidně jí můžou prodat znova). Nic. Slevu na přebookování na ni musí letět vyřešit dědictví. Nic. Sleva na její novou letenku. Nic.... takže suma sumárum. Vstřícnost nula.  TAk mě to tak nějak naštvalo! Možná je to OK podle nějakých smluv ale lidsky ..... a navíc nešlo  levnou letenku (Austrálie). Tož tak :-(


0 Citovat

do australie jedine s Quantasom :)

tak lesk a bida arabskych aeroliniek

0 Citovat

Tomáš napsal(a):

Čekali jsme, že u společnosti Qatar airways, která se prezentuje jako velice prozákaznická, se dočkáme nějaké pozitivní zpětné vazby.

...

 Rádi bychom z jejich strany obdrželi nějakou pozornost - ať nám nabídnou nějaký voucher nebo třeba airport lounge při cestě zpátky během přestupu zdarma - dost možná bychom to ani nevyužili, ale ocenili bychom to gesto.

...

Způsob, jakým se k celé věci Qatar postavil, nás ale docela namíchnul.


Já myslím, že jste se stali  především obětí vlastních nerealistických očekávání mj. už tím, že jste vyhodili oknem 4000 za letenku s QR, i když byla k dispozici prakticky totožná, levnější alternativa. Nemyslím to nijak zle, ale letíte v economy a pokud nemáte u aerolinky status tak se asi žádné zázraky dít nebudou. 

0 Citovat

Kryštof Hájek napsal(a):

No, eremi a Michal mají samozřejmě pravdu, vzhledem k tomu, že změna přišla méně než 7 dní před odletem. Rychleji jsem než myslel. Nárok na kompenzaci 300 € za osobu dle EU máte a určitě o ni zažádejte.


Tak nárok je na 600 euro, takže o to bych i žádal, to, že to můžou o 300 euro krátit je věc druhá, ale to bych nechal případně na nich.

0 Citovat

KaKamila napsal(a):

Quatar... no zkušenost velmi čerstvá. Jen si chci postěžovat, páč to řešení nemá. Kamarádky příbuzný bohužel zemřel tudíž je jasné že nepoletí. Měl letět cca za  2 měsíce. Zkoušela letenku vrátit (náš holčičí selský rozum velel, umřel - nepoletí a klidně jí můžou prodat znova). Nic. Slevu na přebookování na ni musí letět vyřešit dědictví. Nic. Sleva na její novou letenku. Nic.... takže suma sumárum. Vstřícnost nula.  TAk mě to tak nějak naštvalo! Možná je to OK podle nějakých smluv ale lidsky ..... a navíc nešlo  levnou letenku (Austrálie). Tož tak :-(


v pripade smrti je storno letenky samozrejme realizovatelne.  treba im dolozit sudne overeny preklad umrtneho listu do anglictiny atd...


Qatar FareRules :

WAIVERS -

WAIVED FOR DEATH OF PASSENGER OR FAMILY MEMBER.

ALL WAIVERS HAS TO BE PROCESSED THROUGH QR

OFFICES ONLY AND SUPPORTING DOCUMENT HAS TO BE

PRESENTED.


0 Citovat

Petr76 napsal(a):


Já myslím, že jste se stali  především obětí vlastních nerealistických očekávání mj. už tím, že jste vyhodili oknem 4000 za letenku s QR, i když byla k dispozici prakticky totožná, levnější alternativa. Nemyslím to nijak zle, ale letíte v economy a pokud nemáte u aerolinky status tak se asi žádné zázraky dít nebudou. 


No nikde jsme netvrdili, že jsme měli očekávání, že s Katarem to bude wooow a že rozdíl kvality servisu odpovídá 4000 czk 

Nikdo nečekal, že budou sedadla z mramoru.

Podle mě každý, kdo někdy letěl delší cestu a strávil několik hodin v letadle a na letišti při čekání ocení, když je vše organizované, na čas, bez zbytečných prodlev a front na drop offu, u gatu atd atd

V tomhle ohledu pro nás 4 tisíce nebyly zásadní.


V Doha je možnost mimo jiné vstoupit bez víz do země a v případě, že se člověku chce, může se projít po Kataru.

Letiště v Doha je taky rozhodně příjemnější místo na přestup, než Adddis Abeba - což se nám potvrdilo. 


Prostě jsme se rozhodli, že zvolíme Katařany a ty 4 tisíce nijak neřešili.

Kdyby z jejich strany byla snaha o solidní jednání, ani nebudeme řešit, že se nám nic nevrátilo zpět.

Tento přístup ale nechceme nechat jen tak.

Nebereme to jako přeplacenou letenku a nechceme na tom šetřit. Vadí nám to chování.


Psát tady, že si za všechno můžeme sami, protože jsme zvolili Katařany je opravdu k tématu :-)

0 Citovat

Letectví je tvrdý byznys, konkurence je velká, ceny stlačené dolů. V takové situaci prostě dopravce nemůže a nechce kompenzovat každého, kdo se ozve s 15ti minutovým zpožděním. Někde musí být ta hranice co se kompenzuje (řeší) a co se neřeší. A tuto hranici (někdy možná bohužel) nastavila EU svými pravidly. Tím v podstatě řekla, co je ještě v pořádku a nemá se to řešit a co už v pořádku není a jak se to má řešit. A dopravci se toho drží, celkem nemají důvod "dávat něco navíc".

Bohužel to tak je. V některých případech je pro zákazníka kompenzace doslova zlatý důl, jindy i s kompenzací vznikají škody.

A je to (teoreticky vzato) jedna z výhod cestování s cestovkou - tam mám jednu smlouvu na vše a takto to můžu požadovat - pokud jim zruší let, není už můj problém že jim propadá navazující transfer...

0 Citovat

rsaf napsal(a):

Letectví je tvrdý byznys, konkurence je velká, ceny stlačené dolů. V takové situaci prostě dopravce nemůže a nechce kompenzovat každého, kdo se ozve s 15ti minutovým zpožděním. Někde musí být ta hranice co se kompenzuje (řeší) a co se neřeší. A tuto hranici (někdy možná bohužel) nastavila EU svými pravidly. Tím v podstatě řekla, co je ještě v pořádku a nemá se to řešit a co už v pořádku není a jak se to má řešit. A dopravci se toho drží, celkem nemají důvod "dávat něco navíc".

Bohužel to tak je. V některých případech je pro zákazníka kompenzace doslova zlatý důl, jindy i s kompenzací vznikají škody.

A je to (teoreticky vzato) jedna z výhod cestování s cestovkou - tam mám jednu smlouvu na vše a takto to můžu požadovat - pokud jim zruší let, není už můj problém že jim propadá navazující transfer...


Souhlas - je to tvrdej byznys.

Na druhou stranu, kdyby Katar přišel s tím, že nám bohužel nemůžou kompenzovat nic, ale každému nám darují voucher třeba na 200 € při nákupu další letenky, tak bychom jim poděkovali na vztřícný přístup a dál se s nimi nedohadovali.


A to ani není jisté, jestli bychom ten voucher využili.


Právě proto, že je konkurence tak velká, by měli kompetentní lidi v aerolinkách uvažovat opravdu jinak.


Btw. - o výhodách cestovky se nechci dohadovat, ale asi by musely padat trakaře, abych vyrazil na dovču s cestovokou :-) 

I když nikdy neříkej nikdy :-D

0 Citovat

Tomáš napsal(a):

Prostě jsme se rozhodli, že zvolíme Katařany a ty 4 tisíce nijak neřešili

Nebereme to jako přeplacenou letenku a nechceme na tom šetřit. Vadí nám to chování.


Nedá mi to, abych se k tomu nevyjádřil. Jak tady sleduju, Petr76 nevynecha jedinou příležitost, aby tady netvrdil, ze všechny letecké společnosti jsou v economy stejne. Nevim, co mu kdo udělal,  ale toto tvrzení je dle meho názoru totální blbost. Ja pokud bych se měl rozhodovat jako ty, tak bych taky raději priplatil 4 tis za Qatarce. Myslim ze rozdíl mezi těmito 2 aerolinkami je dost velký.Sam to zminujes. Rozdíl mezi letišti ( Addis Abeba je vyhlášena), servis na palubě, zábavný systém, přístup posádky , zázemí na letišti, kvalita jídla, a spousta dalších věci proste hraje roli. V případě problemu a treba nutnosti zůstat při prestupu delší dobu, raději budu v Doha než  v Addis Abebě. Stejně tak servis při nějakých problémech je u jednotlivých aerolinek různý a kvalita hotelu taky. Ano pokud Petr bere, ze te všechny dopraví na místo, tak pak jsou opravdu stejně. Otazkou zůstává ten způsob. Neříkám, aby se člověk řídil těmi hvězdičkami, ale myslim ze proste mezi Eva Air, Singapur Airlines. ANA a treba těma Qatarcema a oproti tomu Alitalii, Aeroflotem,  některými Cinanama, nebo Ethiopian proste rozdíl je. Někdo  ten rozdíl neřeší a nechce zaplatit  víc, nebo na to nemá a někdo si proste připlatí. To je cele. Ja už v par společnostech letěl, vzdycky v  economy a ten rozdíl proste vnímám a podle toho si vybírám. 

Chapu tvoje rozčarování, ale jak už tu bylo psáno, dnes se nikomu nechce platit. Snad každá společnost to poprvé zkusí. Člověk se nesmí nechat odradit. Myslim ze Qatarci nakonec zaplatí a ze treba u jiných společnosti by byl problém to z nich dostat podstatně větší ;-). 




0 Citovat

Náhodou ET byly moc fajn, zvláště pokud se povedlo něco upustit:-)  Nezatracoval bych je.

0 Citovat

;-) .Tak taky zalezi, kolik jsi upustil. Je rozdíl 4 tis a ? tis . Priznavam bez mučeni, ze jsem s nimi nikdy neletel, ale kolegové před měsícem ano a ze by vrneli blahem, to si nevybavuju :)

0 Citovat

niemandos napsal(a):

Nevim, co mu kdo udělal,  ale toto tvrzení je dle meho názoru totální blbost. Ja pokud bych se měl rozhodovat jako ty, tak bych taky raději priplatil 4 tis za Qatarce. Myslim ze rozdíl mezi těmito 2 aerolinkami je dost velký.Sam to zminujes. Rozdíl mezi letišti ( Addis Abeba je vyhlášena), servis na palubě, zábavný systém, přístup posádky , zázemí na letišti, kvalita jídla, a spousta dalších věci proste hraje roli. V případě problemu a treba nutnosti zůstat při prestupu delší dobu, raději budu v Doha než  v Addis Abebě. Stejně tak servis při nějakých problémech je u jednotlivých aerolinek různý a kvalita hotelu taky.

Díky za názor, já to vidím úplně stejně.

4 tisíce v porovnání s tím, kolik stojí celá 3 týdenní dovolená v Namibii není tak zásadní číslo (jasné, na zemi je nenajdu).

Nikde není jistota, že výsledný dojem bude o tolik lepší, ale proč tomu nejít naproti :-)

0