Zdravím, jelikož poletím úplně poprvé, tak bych se rád zeptal zkušenějších na několik dotazů (ano vím, že takový let není zrovna ideální "na poprvé", ale tak nějak se to sešlo) Snad si najde někdo pár minut volného času a odpoví mi. Mockrát pŘedem děkuji! .

První let v životě - otázky

Založil(a) ve fóru Obecně o cestování letadlem

V pohodě, hlavně si sundej na imigračním kefíju.

0 Citovat

Ahoj, mate nekdo nejake zkusenosti ohledne vizaze pas vs realita? Neco uz naletano mam, ale vousy mam prvne :)

Muze byt problem s dvoumesicnim plnovousem kdyz na fitce nemam ani strniste? Letim zitra do Izraele a tak se pro jistotu ptam...

0 Citovat

Tiez mam Samsonite, sirka 40cm,a letel som s nim ako s prirucnym u United, kde maju na webu rozmery 22x35x56cm,a bol som zvedavej ako to natlacim do kontrolneho ramu, a uplne v pohode tam spadnul, par cm rezerva tam bola, teda by som sa nestresoval...

0 Citovat

rsaf napsal(a):

U samsonite palubních kufrů se píše šířka 40cm, takže záleží, jak přesně jsi měřil. Osobně si ale myslím, že problém nebude - ty koše mají nějakou vůli, jsou většinou z trubek (kolečka, madla, nožky... vlezou mezi trubky..). Navíc ten kfur určitě nepovezeš vylitý betonem. Když budeš muset, do toho koše ho prostě vešlápneš ;-)

Presne tak tie "koše" alebo resp. "klientky" na kufre majú nejakú vôľu a veľakrát sa mi stalo ked som si len tak overovala či mi sedí veľkosť tak tam bolo ešte nejakých tých pár cm navyše :) a treba trošku aj potlačiť :)

0 Citovat

U samsonite palubních kufrů se píše šířka 40cm, takže záleží, jak přesně jsi měřil. Osobně si ale myslím, že problém nebude - ty koše mají nějakou vůli, jsou většinou z trubek (kolečka, madla, nožky... vlezou mezi trubky..). Navíc ten kfur určitě nepovezeš vylitý betonem. Když budeš muset, do toho koše ho prostě vešlápneš ;-)

0 Citovat

richard.pastorek napsal(a):

AirAsia, prirucni zavazadlo.. Podle ich webu to je: 56cm x 36cm x 23cm (including handles, wheels, and side pockets) and must be able to fit in the overhead compartment. Mam Samsonite kufrik,ale na sirku ma pevnou 38cm, zatim po Evrope zadny problem,ale nevim,jak to chodi v JV Asii ? Thajsko nebo Malajsie. Muzu narazit u AirAsia na problemy? Vahu do 7-8kg si pohlidam,ale sirku na 36cm nesplnuji, teda do kontrolniho ramu ho tam asi nenarvu :-(

odpověděl sis v podstatě sám.....

btw mě ho nikdy neměřily, spíš občas zvážily, ale ten rám mají všude.....

0 Citovat

AirAsia, prirucni zavazadlo.. Podle ich webu to je: 56cm x 36cm x 23cm (including handles, wheels, and side pockets) and must be able to fit in the overhead compartment. Mam Samsonite kufrik,ale na sirku ma pevnou 38cm, zatim po Evrope zadny problem,ale nevim,jak to chodi v JV Asii ? Thajsko nebo Malajsie. Muzu narazit u AirAsia na problemy? Vahu do 7-8kg si pohlidam,ale sirku na 36cm nesplnuji, teda do kontrolniho ramu ho tam asi nenarvu :-(

0 Citovat

tak tam je tolko kombinacii, ze tazko povedat, ale bude to tym significant carrier. Tiez ked som letel s LOT+United do USA tak na trase WAW-BRU by som v economy nemal nic zadarmo ale kedze United mal 23kg, tak som mohol ist s 23kg uz z WAW :)

0 Citovat

Aha ok, dobrý vědět. Samozřejmě se jich na to zeptám přímo na místě, ale chtěl jsem vědět, jestli s tím má někdo už zkušenosti.

0 Citovat

Leteli sme Budapest - Frankfurt s Lufthansou a pokracovali sme Frankfurt - Peking s AirChina. Vsetko bolo na jednej letenke no Lufthansa nam v Budapesti nevedela odbavit batozinu az do Pekingu a vo Frankfurte sme si ju museli vyzdvihnut a znova odbavit sami. Neviem preco ale vobec im to tam neslo odbavit az do Pekingu.

0 Citovat

Obecně platí, že na letenkách složených z letů několika přepravců se přeprava zavazadel řídí podmínkami tzv. "most significant carrier" (viz IATA Resolution 302). V typickém případě krátký přískok po Evropě a pak další let mezikontinentální by to byl ten dopravce operující mezikontinentální úsek.

V každém případě ale by měly být podmínky platné pro celou cestu uvedeny na letence.

0 Citovat

zaujimava otazka, osobne si myslim ze by sa to riadilo podmienkami prveho prepravcu, nikto to predsa nebude vazit druhy krat pri tranzite. takze napr. cestou tam 23kg, ale naspat uz len 20kg.. ale toto som ja este neskumal.

edit: tak je to komplikovanejsie :D

https://www.tripadvisor.com/Trav...Trips.html

0 Citovat

Pokud letím se dvěma společnostmi do Šanghaje (Lufthansa + AirChina), tak počítám, že moje zavazadlo i tak bude odbaveno až do Šanghaje, že? Limit je u obou společností 23kg.

A jen tak ze zvědavosti: Co by se stalo, kdyby u jedné společnosti byla hmotnost 23kg a u druhé např. jenom 20 kg?

0 Citovat

Navíc v Ově to nějak extra nekontrolujou. Mám přesně rozměr jejich palubního zavazadla a ani jednou jsem do klece nemusel, to samé v Bergamu.

0 Citovat

Myslím si, že brašna bude OK - kdyby už se jim něco nezdálo, nechají tě brašnu nacpat do takového koše ze železných trubek. Přesahuješ jen jedním rozměrem, v ostatních máš celkem vůli a ten koš je taky udělaný s nějakou tolerancí... takže bych kvůli toho nijak zásadně nestresoval.

0 Citovat

Přátelé, moc vám děkuji za odpovědi!

S tou brašnou zkusím ještě něco vymyslet, uvidíme jak to dopadne.

Předpověď počasí vypadá slibně, tak se těším. :-)

0 Citovat

O. napsal(a):

Ahoj cestovatelé,

nebudu zakládat nové téma, oživím toto.

...

Čau, taky ti odpovím.

1) Vzhledem k tomu, že neodbavuješ zavazadlo, ale máš pouze příruční, stačí být na letišti hodinu a chlup před plánovaným odletem. K přepážce odbavení vůbec nepůjdeš.

2) Tohle se 100% jistotou nejde říct. Jak jsi vyčetl, jeden z rozměrů tvé brašny na foťák je větší než povolený, můžeš a nemusíš s tím mít tedy problém. Spíše ale nebudeš mít, záleží na personálu.

3) Pokud by se ti batoh nevešel na palubu a musel jsi jej nechat odbavit, už toho v gatu moc nestihneš. Potravinářská fólie ti stejně batoh nijak extra neochrání. Zabezpeč tedy "cancoury" batohu tak, aby se nemohl nikde zaseknout nebo rozervat právě kvůli těm delším volným částem. Pro pocit si jej můžeš zamknout.

Z tipů před prvním letem zmíním jeden, užij si ho a pokud budeš mít hezké počasí, koukej po cca 40 minutách letu z okna, bude se ti to líbit ;)

0 Citovat

1) Ak letíš úplne prvý krát, 2 hodiny vopred nezaškodia. Hodina pred odletom je už pre skúsenejších cestovateľov, aj keď teda zrovna na ostravskom letisku sa asi naozaj nedá zablúdiť ;) V Bergame sú 2 hodiny rozumné minimum, bývajú tam obrovské fronty na security.

2) S brašňou by problém byť nemal, vždy to ale záleží od konkrétneho pracovníka. Ak narazíš na debila, môže z toho spraviť problém a musel by si väčšiu batožinu odbaviť za poplatok. A už tu bola aj skúsenosť, že ak narazíš na enormného debila, môže ti odoprieť nástup ;)

3) Ak s tým nemáš módne problémy :)) určite to ničomu neuškodí. Už sa mi stalo, že mi batoh prišiel naspäť s jednou prackou odrezanou - zrejme sa im niekde v niečom zasekla, tak mi ju odrezali... Naviac batoh prišiel kompletne celý zakydaný od čierneho oleja a prachu/blata. Musel som ho vyhodiť.

Záleží kedy letiš, ak až budúci rok, tak ti väčšiu batožinu zdarma odbavia automaticky.

0 Citovat

Ahoj cestovatelé,

nebudu zakládat nové téma, oživím toto.

Ve čtvrtek vyrážím sám na svou první cestu letadlem a chtěl bych se poptat na pár otázek. Nechce se mi pročítat všechny FAQ, je jich opravdu hromada. Poletím s Ryanairem z Ostravy do Bergama. Budu mít pouze palubní zavazadla - batoh a brašnu s foťákem. Teď už k samotným otázkám:

1) Jak dlouho před odletem je potřeba být na letišti?

FAQ: „Přepážky pro odevzdání zavazadel se zavírají přesně 40 minut před plánovaným časem odletu“. Stačí, když tam budu hodinu před odletem, nebo raději dříve?

2) Rozměry zavazadel… s batohem nebude problém, ale brašna s foťákem má rozměry cca 25x25x15 cm, ve FAQ se píše toto:

FAQ: „Na palubu letadla si můžete vzít jedno palubní zavazadlo o maximální hmotnosti 10 kg a maximálních rozměrech 55 x 40 x 20 cm a 1 malé zavazadlo o rozměrech 35 x 20 x 20 cm.“

Myslíte, že nebude problém s brašnou, když má trochu jiné rozměry?

3) Ještě mě napadlo, když by se mi batoh nevlezl na palubu, mám ho pro jistotu obalit do fólie, aby nedošlo k jeho poškození?

Pokud máte ještě nějaké tipy před prvním letem, sem s nimi. :-)

Díky moc všem!

0 Citovat

budeš mít 2 BP, přestup v Rize stihneš i za 10 minut, pokud bude zpoždění větší a neumožní ti to přestoupit, zajdeš na kiosek Air Baltic, je to jejich hub, nebude problém je najít a ti to s tebou budou řešit (samozřejmě pokud máš oba lety na jedné rezervaci)

0 Citovat

Ahoj, omlouvám se za hloupý dotaz, nechci kvůli tomu zakládat další vlákno. Letím poptvé s přestupem (AirBaltic Vilnius-Riga-Praha). Chci udělat check-in online. Budu mít teda 2 boarding passy, na každý let jeden, nebo to budu mít na jendé letence?

Jak vypadá přestup v Rize vím, tam jsem už byla. Kdybych nestihla letadlo, tak mi AirBaltic musí zajistit další spoj do Prahy, je to tak, žejo? Koho v tom případě kontaktovat? Abych po letišti nelítala jak zplašená :D.

předem děkuju

0 Citovat

Leteli sme s nimi minuly rok s Pariza. Kabelku priatelka radsej neriskovala,ale zrkadlovku na krku nikto neriesil.

A dokonca ani kabelky co som videl okolo. Takze by som sa nebal :)

0 Citovat

Odpověď má jméno Bag-Ket http://www.bagket.com/

0 Citovat

zabal to do mikiny/bundy/trigovice a tak prepasuj prehodene v rukach :)

v zime mne sa celkom osvedcil "socialny" trik mat maly ruksak pod bundou co mam na sebe a este na tom druhy velky ruksak :D

0 Citovat

Jezis to su otazky toto :D Nie, nie je to mozne, aby vas nepustili. Pustia vas, naisto, ale len ked bude blondinka na gate, aj to len ked budete mat let od 8-10 am, vtedy su zvycajne po ranajkach a su menej agresivne. A plati to vylucne len pre tieto aerolinky: Cebupacific, Ethiopian a Delta.

PS: ja to pravidelne pasujem vo vetrevke ktoru drzim v ruke resp. vo vecsine aeroliniek mas povolene si doniest na palubu vlastnu deku ... prehodena deka cez ruku dokaze zakryt aj mensiu tasku ... parkrat oskusane

0