Wizzair zrušeny let, kompenzace, co s ubytováním?

Napsal thcom 2017-02-14T12:48:26+01:00 ve fóru Letecké společnosti
3 odpovědí

Ahoj právě mi píše nešťastny kamarád, že mu zrušili let do Říma, hotel už samo má, má nárok pouze na peníze za letenku, dá se toto nějak řešit?


A to musí volat na to číslo za 14 Kč za min, to provola cenu letenky ne smiley


Dear Passenger,

We regret to inform you that a flight in your booking (confirmation code: KGGK9B) has been cancelled. Wizz Air sincerely apologizes for the inconvenience this cancellation may cause.

Our Call Centre will contact you to discuss your options. Should you wish to speed up this process, please call the Wizz Air schedule change assistance (local rate) numbers. Contact telephone numbers in your country can be found by clicking here. (Please note that those numbers are dedicated solely to passengers requiring assistance due to schedule changes and no other queries will be handled.)

We re-book you on another flight operated by Wizz Air on the same or – if necessary – a comparable route, within 14 days before or 30 days after the scheduled date of departure of the cancelled flight, subject to availability of seats; or
We cancel your reservation and credit the full value of your payment for the cancelled flight plus 20% of the fare paid for the cancelled flight and also for the return sector if applicable on your “customer account” with Wizz Air; or
We cancel your reservation and refund the Total Fare paid for the cancelled flight and, if applicable, the return sector.
Please do NOT send a reply e-mail, this mailbox is for sending only!

Thank you for your understanding!

Pokud to není 14 dní před odletem a méně, tak bohužel nemá nárok na nic, kromě toho, co mu píšou.

v případě zrušení nebo změny letu lze volat na č. 225 850 035 (normální sazba)

Ahoj, taky mám potíže se zrušením letu do Říma, nabídli mi klasicky tři možnosti - přebookování, vrácení peněz na můj účet a vrácení peněz na účet wizz +20% navíc. Vzal jsem třetí možnost s tím, že si booknu jiný let sám, nicméně od května už není žádný let Praha - Řím dostupný. Znamená to, že se wizz stahuje z této linky a nemám čekat na to, že se lety ještě vypíšou? Díky za odpověď.

Vyhledávání

Přihlášení

Ještě nemáš účet? Zaregistruj se!