Letos při odletu z USA jsem se kontrole nevím proč nezdál a nahnali mě po projití rámem (který vždy nevím proč signalizoval) následně poprvé do skeneru - v minulosti se mi to nestalo a vždy jsem se mu úspěšně vyhnul. Stalo se mi to jak při odletu, tak i při druhém přestupu v USA. Času moc nebylo, takže nebyl prostor na diskuzi o tom, že bych raději preferoval osobní prohlídku, než se nechat "ofocovat a ozařovat". Měl bych dotaz - zhruba polovina lidí kolem byla vybavena nějakými červenými kartičkami, vždy to jen ukázali a do skeneru nemuseli, nemuseli se už ani vyzouvat. Počítám, že si někde absolvovali něco jako "předprohlídku" a potom už jen prošli obyčejným rámem. Ještě jsem se s tím nesetkal, ví někdo, co to měli za lístky a jak si to případně příště vybavit? .

Letištní skenery v USA

Založil ve fóru Obecně o cestování letadlem

13 reakcí

 Letos při odletu z USA jsem se kontrole nevím proč nezdál a nahnali mě po projití rámem (který vždy nevím proč signalizoval) následně poprvé do skeneru - v minulosti se mi to nestalo a vždy jsem se mu úspěšně vyhnul. Stalo se mi to jak při odletu, tak i při druhém přestupu v USA. Času moc nebylo, takže nebyl prostor na diskuzi o tom, že bych raději preferoval osobní prohlídku, než se nechat "ofocovat a ozařovat". Měl bych dotaz - zhruba polovina lidí kolem byla vybavena nějakými červenými kartičkami, vždy to jen ukázali a do skeneru nemuseli, nemuseli se už ani vyzouvat. Počítám, že si někde absolvovali něco jako "předprohlídku" a potom už jen prošli obyčejným rámem. Ještě jsem se s tím nesetkal, ví někdo, co to měli za lístky a jak si to případně příště vybavit?

0

TSA Pre
https://www.tsa.gov/precheck

Normalne sa za to plati, ale priatelka dostala karticku od policajta len tak, a tiez sa nevyzuvala a sla beznym ramom, kdezto ja bosy cez Rapiscan. Ale ja nemam pekny usmev a velke kozy, takze je to pochopitelne :)

0 Citovat

Díky za odkaz. Já sice taky velke kozy nemám, ale když jsem musel do skeneru podruhé během necelých 3 hodin, začalo mě to docela štvát. A to jsem tam už lezl bez bot, na sobě pouze trenky, ponožky, lehké kalhoty bez jakéhokoliv kovu (opasek komplet z plastu) a tričko...takže ani netuším, co je 2 x po sobě na mě zaujalo.

0 Citovat

to zial objasnit nedokazem - reagoval som len na cast s cervenymi kartickami a lepsim pristupom k ich majitelom.

0 Citovat

V USA mám relativně krátké mezipřistání a teď po Evropě se mi opakovaně stalo, že jsem je po projití rámu zaujal a stírali ze mě prachové částice (a samozřejmě žádný střelný prach nebo výbušniny u sebe nemám). Jsou některé věci, které ty rámy takto špatně detekují? Materiály, aviváže, nebo cokoliv? Nerad bych si zbytečně dělal zle. Díky.

0 Citovat

Detektor má myslím i náhodný režim, takže prostě si tě někdy vybere.

0 Citovat

To bych řekl, že souvisí spíše s obecným zpřísněním bezpečnostních opatření v rámci EU/USA než s tím, že by rámy něco detekovaly jinak. Viz třeba i aktuálně zavedené náhodné otvírání odbavených zavazadel, prohlídky pasů/občanek i na přestupech v EU, úvahy o úplném zákazu laptopů... Letos jsem dvakrát letěl Evropa-USA s více přestupy a tolik detailních prohlídek, co jsem před jednotlivými lety prošel, jsem třeba loni nebo předloni na stejných linkách určitě neměl.

Jinak ty TSA (případně alternativni prechecky) jsou pouze pro občany USA/Kanada a v případě Global Entry i několik vybraných států typu Austrálie, Británie, Singapur nebo Německo, pro Česko/Slovensko zatím ne a nepředpokládám, že by se to mělo někdy v dohledné době měnit.

0 Citovat

Pred 14 dnami som letel Lihue-LAX-CDG-VIE - na kazdom jednom lete som prechadzal dodatocnou prehliadkou hand luggage skrz 2 balicky s makadamovymi orieskami. Z Havaja je to este pochopitelne, tam su trosku ine pravidla. No Potreba Deboub na LAX a Jacquesa na CDG (clovek je zdlhavou prehliadkou tak znudeny, ze si zapameta mena) vybalil komplet cely ruxak a stierat prach z oboch balickov orieskov a v LAX aj z Reese's peanut butter cups .. to tu este nebolo.

inutihar napsal(a):

Jinak ty TSA (případně alternativni prechecky) jsou pouze pro občany USA/Kanada a v případě Global Entry i několik vybraných států typu Austrálie, Británie, Singapur nebo Německo, pro Česko/Slovensko zatím ne a nepředpokládám, že by se to mělo někdy v dohledné době měnit.


V tom mas pravdu, ale nic to nemeni na veci, ze TSA moze na pohlad zhodnotit, ze si menej rizikovy, dat ti bumazku s napisom TSA Pre a vyhnes sa klasickemu checku bez nutnosti mat spravny pas. Vid priatelka s ceskym obcianstvom.

0 Citovat

ono stačí když zajdeš na záchod a stoupneš do " loužičky " na zemi, už se mi stalo, že mi takhle pípal rám ( a to jsem měl jen tričko, kraťase, spodní prádlo, ponožky a boty, nic v kapsách.. ) a pak i ten další, tak mi stírali boty ve velkém jako teroristovi v Londýně :D Sestra se tím náramně bavila :( :D

0 Citovat

mato napsal(a):

V tom mas pravdu, ale nic to nemeni na veci, ze TSA moze na pohlad zhodnotit, ze si menej rizikovy, dat ti bumazku s napisom TSA Pre a vyhnes sa klasickemu checku bez nutnosti mat spravny pas. Vid priatelka s ceskym obcianstvom.

To je poprvé, co jsem slyšel, že by se to někomu stalo. Z toho co má TSA na webu navíc vyplývá, že ani precheck nezaručuje, že daná osoba nebude podrobena detailní kontrole. A co jsem teď v USA viděl, tak prechcek cestující měli vlastní oddělené koridory včetně důstojníka CBP, takže ani netuším, kde by mě mohli předem zhodnotit, že jsem méně rizikový. Ale nevylučuju, že to někde jde...

0 Citovat

Roman Homolka (roiman4) napsal(a):

ono stačí když zajdeš na záchod a stoupneš do " loužičky " na zemi, už se mi stalo, že mi takhle pípal rám ( a to jsem měl jen tričko, kraťase, spodní prádlo, ponožky a boty, nic v kapsách.. ) a pak i ten další, tak mi stírali boty ve velkém jako teroristovi v Londýně :D Sestra se tím náramně bavila :( :D

No, vida, o té WC loužičce jsem neměl ani tušení. Ještě nějaké fičury?

0 Citovat

Roman Homolka (roiman4) napsal(a):

ono stačí když zajdeš na záchod a stoupneš do " loužičky " na zemi, už se mi stalo, že mi takhle pípal rám ( a to jsem měl jen tričko, kraťase, spodní prádlo, ponožky a boty, nic v kapsách.. ) a pak i ten další, tak mi stírali boty ve velkém jako teroristovi v Londýně :D Sestra se tím náramně bavila :( :D

Mám za to, že to určitě nebylo kvůli loužičce, ale prostě náhodný výběr. Rámy jsou nastaveny tak, aby náhodně vybíraly cestující ke kontrole, i když je vše v pohodě a normálně by nezapípaly.

0 Citovat

Ty boty mi u druhé kontroly stírali po obutí taky, protože rám u mě po projití nevím proč vždy usilovně signalizoval. Stalo se mi to poprvé, rámy vždy procházím bez problému, ve skeneru jsem byl poprvé a doufám, že i naposled.

Jinak mě docela fascinuje, jak jsou lidi při rozhovorech v TV šťastní, že jim teď v Praze náhodně rozbalují a kontrolují věci. Přítelkyni totiž teď při cestě z USA přecvakli u kabely zámek, udělali preventivní kontrolu a následně jen zapli na zip. V Praze jsem se divil, že se to cestou přes 3 letiště nikde vše nevysypalo. Původně jsme si mysleli, že chtěl někdo něco ukrást, ale v tašce byl ve folii přiložen přecvaknutý zámek s informací o provedené kontrole. Jako když už toto udělají, měly by to alespoň následně zase nějak zabezpečit proti otevření.

0 Citovat

eremi, já spěchal, tak jsem do toho šlápnul celou botou... a jestli tam byl předemnou nějaký kulturista. který zrovna chytal formu " tabletkama " či jiný nemocný člověk plný tabletek v sobě, tak se nedivím, že jsem pípal ( tělo vylučuje chemikálie... ) A boty jsem jinak vyzouval a stírali je komplet....

0
13 reakcí