Ahoj! Nějak se to stalo, že asi budu mít v červnu volno mezi ukončením jedné práce a nástupem do nové. Radost! :) No a já nechci sedět doma na zadku a radši bych se někam podíval. Budget na to mám tak do 30k včetně letenky, a tak jsem si říkal, jestli nezkusit takovýto "dobrovolničení". Třeba recepční v hostelu nebo výdejce piva bych zvládl. Máte někdo zkušenost, jestli se dá něco takovýho najít na poslední chvíli a jestli to dává smysl? Asi by se mi nejvíc líbilo něco v JV Asii vzhledem k ceně letenek, dennímu rozpočtu tam a teplému počasí (trošku deště asi zvládnu :D), ale umím si představit vlastně cokoliv kromě nějaký moc fyzický práce :D.  .

Volný měsíc - volunteering?

Založil ve fóru Co se nevešlo

14 reakcí

Ahoj! Nějak se to stalo, že asi budu mít v červnu volno mezi ukončením jedné práce a nástupem do nové. Radost! :) No a já nechci sedět doma na zadku a radši bych se někam podíval. 


Budget na to mám tak do 30k včetně letenky, a tak jsem si říkal, jestli nezkusit takovýto "dobrovolničení". Třeba recepční v hostelu nebo výdejce piva bych zvládl. 


Máte někdo zkušenost, jestli se dá něco takovýho najít na poslední chvíli a jestli to dává smysl? Asi by se mi nejvíc líbilo něco v JV Asii vzhledem k ceně letenek, dennímu rozpočtu tam a teplému počasí (trošku deště asi zvládnu :D), ale umím si představit vlastně cokoliv kromě nějaký moc fyzický práce :D. 
0

Na stranke workaway.org mas milion projektov. Registracia nieco stoji, ale je to fakt malo. Akurat si najdi dobreho hostitela s referenciami a ubezpec sa, ze mas za pracu nielen noclah ale aj stravu. Oslovila som do 20 ludi a bola som na 2 projektoch. Za mesiac a pol v Spanielsku som minula asi 150€ (aj s letenkami). Ale podarilo sa mi na 2 dni zohnat pracu kde som dostala 80€. Ale stalo je to hlboko pod tvojim rozpoctom. Ale ak by si isiel do Azie, tak cena letenky je asi klucova. :)

0 Citovat

Osobní zkušenost s tím nemám, ale zrovna na recepcích v hostelech jsem takové dobrovolníky potkával běžně. Třeba v prosinci v hostelu v Bangkoku 3 Češky, které tam byly na pár týdnů a pak i něco v Thajsku procestovaly. Není to ale asi vždy úplně legální, protože v Patayi ruská majitelka hostelu říkala, že se bojí dobrovolníky přijmout, aby ji někdo neudal. Asi si to dovolí spíš místní občan. Určitě něco najdeš, zkus třeba web Workaway nebo HelpX. Na konkrétní místo si můžeš přečíst recenze.

Můj názor na to je, že za určitých okolností při dobrovolničení člověk lépe pozná místní lidi a život než jako turista. To ale platí spíš někde na farmě než jako recepční v hostelu, kde spíš potkáváš cizince a jsi v kontaktu akorát s majitelem. Osobně bych v chudých zemích, kde je ubytování velmi levné, za ubytování a případně stravu nepracoval. Trochu jsem teď uvažoval o farmě v severním Norsku, kde bych na to mohl obětovat cestou třeba týden, ale odradilo mě, že minimum je 2 týdny a někde i více, že jsou tam vstupní poplatky (jejich výše záleží na zemi a konkrétní organizaci), a pracovat 6 h. denně jen za ubytování a stravu se mi taky úplně nezamlouvá (někdy platí i peníze, ale pak je třeba mít v některých zemích daňové číslo).

Doporučuju spíš cestovat celou dobu. V JV Asii jsem utratil v předchozích 2 letech obvykle v průměru kolem 500 Kč denně bez letenek (někdy přes 600 nebo i 700 Kč denně, pokud tam bylo hodně přesunů, výletů nebo dražší vstupy), takže do 30000 Kč se v pohodě vejdeš. Samozřejmě je třeba si útratu hlídat, např. spát v hostelech (budeš mimo sezónu, tak moc neutratíš), nepít příliš pivo v zemích, kde je drahé.

0 Citovat

Recepcneho lahko najdes v kl (stepp inn too), v soule(kimchee), pusan (kimchee). Proste dojdes do hostelu, ostanes jednu noc a ked sa ti bude lubit zacnes makat.

0 Citovat

Pokládám si otázku, proč bys to dělal. Jestli si chces odpočinout a pocestovat, mas čas měsíc, tak 30 tis v JV Asii ti přece bude přece v pohode stačit. Když budeš bydlet v těch hostelech za par peněz, tak ti ještě zůstane.  Mně to opravdu smysl nedává. 

0 Citovat

Niemandos ked robis recepcneho tak mas obcas bonus od turistiek :)

0 Citovat

baca12 napsal(a):

Niemandos ked robis recepcneho tak mas obcas bonus od turistiek :)

Na to jsem Baco nepomyslel. Asi už jsem starý :-) 

0 Citovat

Byl jsem v Kambodži nedávno a na tamních ostrovech všude shánějí dobrovolníky na bar a do hotelů. 

0 Citovat

niemandos napsal(a):

Pokládám si otázku, proč bys to dělal. Jestli si chces odpočinout a pocestovat, mas čas měsíc, tak 30 tis v JV Asii ti přece bude přece v pohode stačit. Když budeš bydlet v těch hostelech za par peněz, tak ti ještě zůstane. Mně to opravdu smysl nedává. 


No já jsem byl v únoru v Kombodže a právě jsem tam nechal strašně moc peněz. Ale jako uznávám, že když se tam člověk nechová jako kokot a neútrácí zcela bezhlavě (a nenechá se hned první večer zcela hloupě okrást :D), pak je asi 30k v pohodě budget. No nicméně spíš jde o zážitek. Plno let pracuju jen od kompu, teď mám měsíc čas dělat něco jinýho a pak zas budu pracovat od kompu :). 



Jan Vidim napsal(a):

Byl jsem v Kambodži nedávno a na tamních ostrovech všude shánějí dobrovolníky na bar a do hotelů. 

Je to někde online? :D


Andrea_Pernik napsal(a):

Na stranke workaway.org mas milion projektov. Registracia nieco stoji, ale je to fakt malo. Akurat si najdi dobreho hostitela s referenciami a ubezpec sa, ze mas za pracu nielen noclah ale aj stravu. Oslovila som do 20 ludi a bola som na 2 projektoch. Za mesiac a pol v Spanielsku som minula asi 150€ (aj s letenkami). Ale podarilo sa mi na 2 dni zohnat pracu kde som dostala 80€. Ale stalo je to hlboko pod tvojim rozpoctom. Ale ak by si isiel do Azie, tak cena letenky je asi klucova. :)

Dík, udělal jsem si účet a vypadá to pěkně! Hlavně do Thajska jsou teď celkem slušný letenky z Duseldorfu.

0 Citovat

niemandos napsal(a):

Na to jsem Baco nepomyslel. Asi už jsem starý :-) 


Tak to sme v rovnakom klube :(

0 Citovat

Já myslel, že dobrovolničení je dělat něco bohulibého a/nebo co skýtá nějaký zážitek... typu školka pro osiřelé slůňata v Keni... ne prodávat pod cenou svoji práci někde za barem v JV Asii, kde lze vyžít za vlastní peníze úplně v pohodě.

0 Citovat

Zazitek mas, ked trktakas kazdu noc inu narodnost :)


(Ne moj pripad, bo ja mam love, ja nedobrovolnicim)

0 Citovat

Bača si "to" zaplatí:))

0 Citovat

tonic napsal(a):

Bača si "to" zaplatí:))

To se pleteš Tonicu. Baca to má zadarmo, protože je to vtipný fešný chasník. To že má korunu na drink pro slečnu je přece normální :-)))

 Nechtěl jsem to psát, ale dělat dobrovolničení ve smyslu práce v hostelu mi taky jaksi nedává smysl. Pochopil bych studenta, co nemá víc peněz než na tu letenku, ale někoho, kdo ukončuje práci a za měsíc nastupuje do druhé ?!

Ano Vojtěchu, za 30 tis vyžiješ v JV Asii úplně v pohodě. Ale jak píšeš, nemůžeš utrácet jako kokot a nechávat se oškubávat jako kafka :-)) Ale jestli jsi ajták a chceš to jako zážitkový pobyt, tak proč ne. Je to tvoje věc. Předpokládám, že jsi byl v Kambodži v těch 2-3 nejprofláknutějších místech, kde je všechno deset krát dražší oproti běžné ceně v zemi.  Ono i v Praze se dá najíst za stovku i za tisícovku :-)) (pominme extrémy). Já osobně bych teda raději ten měsíc prožil aktivně, než dřepěním někde za pultem hostelu, ale každý to má jinak. Manželka mi říkal, že ajtáci jsou trošku divná sorta :-)) Ale možná nejsi ajták.  Trošku mi nesedí, že bys mě jen 30 tis. Slyšel jsem, že ajtáci berou pěknou škváru. :-)) 

Dám ti radu zdarma. Thajsko je na něco podobného naprosto ideální. Letenky kolem 11-12 tis. Takže máš 18 tis na měsíc. Z toho v pohodě vyžiješ. Je po sezoně. Hostel seženeš za pár stovek, jídlo kolem 150 za den. Pokud nepiješ jako já, tak ti bude stačit 600-700 stovek denně. i s nějakýma popojíždkama. V dormu se seznámáš s ostatníma turistama a a turistkama a určitě zažiješ víc, než měsíc na jednom místě v hostelu za byt a a trošku rýže. Věř mi. Nebo to zkrať jen na 3 týdny a užívej si naplno :-))

0 Citovat

niemandos napsal(a):

 Nechtěl jsem to psát, ale dělat dobrovolničení ve smyslu práce v hostelu mi taky jaksi nedává smysl. Pochopil bych studenta, co nemá víc peněz než na tu letenku, ale někoho, kdo ukončuje práci a za měsíc nastupuje do druhé ?!

Ano Vojtěchu, za 30 tis vyžiješ v JV Asii úplně v pohodě. Ale jak píšeš, nemůžeš utrácet jako kokot a nechávat se oškubávat jako kafka :-)) Ale jestli jsi ajták a chceš to jako zážitkový pobyt, tak proč ne. Je to tvoje věc. Předpokládám, že jsi byl v Kambodži v těch 2-3 nejprofláknutějších místech, kde je všechno deset krát dražší oproti běžné ceně v zemi.  Ono i v Praze se dá najíst za stovku i za tisícovku :-)) (pominme extrémy). Já osobně bych teda raději ten měsíc prožil aktivně, než dřepěním někde za pultem hostelu, ale každý to má jinak. Manželka mi říkal, že ajtáci jsou trošku divná sorta :-)) Ale možná nejsi ajták.  Trošku mi nesedí, že bys mě jen 30 tis. Slyšel jsem, že ajtáci berou pěknou škváru. :-)) 

Dám ti radu zdarma. Thajsko je na něco podobného naprosto ideální. Letenky kolem 11-12 tis. Takže máš 18 tis na měsíc. Z toho v pohodě vyžiješ. Je po sezoně. Hostel seženeš za pár stovek, jídlo kolem 150 za den. Pokud nepiješ jako já, tak ti bude stačit 600-700 stovek denně. i s nějakýma popojíždkama. V dormu se seznámáš s ostatníma turistama a a turistkama a určitě zažiješ víc, než měsíc na jednom místě v hostelu za byt a a trošku rýže. Věř mi. Nebo to zkrať jen na 3 týdny a užívej si naplno :-))

Přesně tak, navíc práce na recepci je z velké části práce u kompu, od čehož si chceš odpočinout. Ale je fakt, že jako bonus (kromě toho, co psal Bača, týká se ale jen některých) budeš mít i trochu pohybu. Například když půjdeš ukázat pokoj a koupelnu novým hostům a nebo když nedorazí uklízečka, požádá tě majitel o úklid záchodů (zrovna jsem byl v Pattayi svědkem, jak nově najaté thajské uklízečky okamžitě odešly po té, co se dozvěděly, že částka není za pokoj, ale celý hostel, takže si to musela uklidit majitelka sama). A recepční běžně umívají nádobí v kuchyni po hostech, kteří si přes mnohé cedulky na zdech často po sobě neumyjí.
0
14 reakcí