Ahoj, chtěl jsem se zeptat, jestli byl v poslední době (druhá polovina roku 2016) někdo v Izraeli a půjčil si auto a jel s ním i na území Palestiny, tedy do Betléma či Jericho nebo Hebron ?? Chtěl bych se na tato místa podívat, ale nevím jestli mě tam pustí s jakýmkoliv autem nebo jsem někde něco četl o arabských půjčovnách automobilů, má někdo aktuální informace a byl na těchto místech a případně jak bezpečně se cítil na území Západního břehu Jordánu ( West Bank ) ?? Letím do Izraele v březnu, případně někdo nějaké tipy na místa, která nejsou tak profláklá ?! : ) Děkuji moc všem za jakékoliv informace a rady  .

Izrael cestování i do palestiny 2017 ?

Založil(a) ve fóru Co se nevešlo

jery napsal(a):

Budú tam najprv lietať len vnútroštátne lety; medzinárodné až od konca marca. Čiže vy pôjdete ešte na "starú" Ovdu.


Už? Tak to jsme stihli relativně na poslední chvíli. Není nad to, vystoupit z letadla a být přímo v centru města :) 

0 Citovat

Letíme na konci března, ale asi nás Ovda nemine :-(

0 Citovat

Budú tam najprv lietať len vnútroštátne lety; medzinárodné až od konca marca. Čiže vy pôjdete ešte na "starú" Ovdu.

https://www.haaretz.com/israel-n...-1.6854174


0 Citovat

Juju to jsem zaregistrovala, budu si to muset někde napsat, ať su v  obraze, kde vybírat a kde ne :-) Prej se otevřelo už to nový letiště :-) Že by Ryanair letěl už tam, místo Ovdy, hmm?


0 Citovat

No, neviem ako je to teraz, ale pár rokov dozadu na Ovda Airport bankomat naozaj nebol :)

Potom v meste pozor na tie "súkromné" bankomaty... písal som o tom vyššie.
0 Citovat

No jasně, že asi je, ale se super výhodným kurzem a jelikož mi bus jede chvílu po přistání, tak budu mít určitě čas čekat ve frontě u směnárny a pak ještě kupovat lístek, toho se chcu raději vyvarovat a mít aspoň něco. Navíc, kde je jistota, že zrovna v pátek večer ta směnárna bude fungovat? Kde máte jistotu, že jedinej bankovat, co tam bude, bude zrovna funkční?  Neřešte, prosím, zda tam je či není směnárna atd, já se ptala, kde ty šekely sehnat.... Díky.

0 Citovat

a to si ozaj myslis,ze na letisku su neni zmenarne resp atm ?

0 Citovat

Nemám strach, že bych "chcípla" hlady nebo žízní, ale ráda bych si koupila třeba lístek z letiště do hotelu :-) takže prostě nějakej základ bych ráda měla u sebe, zbytek vyberu z bankomatu nebo zaplatím kartou.  Děkuju za info na směnárnu :-)




0 Citovat

Téměř nikdy nemám menu země, do které letim na dovolenou. A nikdy jsem nechcipl hladem ani žízní. Čím to asi bude. Ze by po příletu byly nějaké možnosti, jak tu místní měnu ziskat??

0 Citovat

Nechte si objednat předem online přesnou částku, kterou potřebujete ... na Václaváku je pobočka hned u vstupu do metra (OD Debenhams):

https://www.interchange.cz



0 Citovat

Dneska jsem zkoušela sehnat šekely v Brně ve směnárně, co je tady někde jmenovaná, že je maj, ale bohužel nejsou a chlápek mi říkal, že spíš nebudou, že by mu je někdo musel doníst na výměnu a ta pravděpodobnost je docela malá :-(. Nemá ještě někdo tip, kde je v Brně, popř. Hradec či Pardubice, sehnat? Nebo v Praze, kde teda jsou 100%, nechce se mi pak běhat s kuframa po Praze a schánět, tak bych šla ráda na jisto  :-)

0 Citovat

P+R Gaza :)

0 Citovat

Jeruzalem je celý v Izraeli.

0 Citovat

Jeruzalém je rozdělenej na část Palestinskou a Izraelskou?  Popř. to tam poznáme, v které části zrovna jsme, kvůli tomu autu...předpokládádm, že na ty P+R parkoviště je to stejně jedno? Do Betléma a Hebronu zatím ani neuvažujeme jet.

0 Citovat

cul citam zaujimavu knihu o izraeli a odporucaju tam v jeruzaleme navstivit klub haomane 17

0 Citovat

V piatok a sobotu je Chrámová hora zatvorená... Inak ten rad ráno mi neprišiel ako niečo problémové, tak na 15-20 min. max.

Mimochodom, ak sa tu spomenuli bankomaty v Izraeli - sú tam dva druhy bankomatov - bankomaty bánk (Leumi, Hapoalim...) , kde sa neplatí žiaden poplatok za výber (jedine ak ten poplatok účtuje vaša banka), len je treba dať pozor, a neodťuknúť konverziu... a "súkromné" bankomaty (zmenární a pod.), kde sa účtuje aj poplatok za výber - na toto ale bankomat upozorní pri vložení karty.

Aj na letisku TLV sú vedľa seba "normálne" bankomaty Hapoalim a hneď vedľa súkromné.

0 Citovat

Nie som muslim a na chrámovú horu by som vystál rad zas. Vidieť skalný dóm zblízka je zážitok. A to priestranstvo je tiež pre mňa zaujímavé, také pokojné v centre mesta, medzi stromami som tam videl hrat deti futbal. Za mňa stojí za návštevu. Ale zahaliť ramena a kolena, a vziať do rezervy nejaký šátok, niekedy si tam tá "stráž" vymýšľa, že napr. vám presvitajú ramena cez blúzku, alebo ja neviem čo a snažia sa predať predražený šátok.

0 Citovat

Aluška napsal(a):

 Jinak jsme ateisti, takže od Jeruzaléma bych chtěla vidět asi jen chrámovou horu a nějaký pěkný výhledy, snad ani zeď nářků k životu nepotřebuju, jen to tam trochu prolítnout, nasát atmosféru, nepotřebujeme vidět každou památku, tak jsem si právě myslela, že by třeba sobota na tohle byla lepší...

Podle me je nejlepsi den na navstevu patek, zakonceny pozorovanim zidu spechajicich a slavicich vecer u zdi. Nicmene zrovna Chramova hora je pro vas jako nemuslima naprosto ztraceny cas, zejmena pokud ho je malo, a budete spise litovat. Nic tam neuvidite. Pokud vyhled, tak bezte na Olivetskou horu, to je na sobotu uplne idealni :)

0 Citovat

A btw k hlavnej téme. Ja by som autom do Palestíny nešiel, keďže sa ti tam nevzťahuje poistenie (s výnimkou tých diaľnic 90 a 1). Za ten risk by mi to nestálo. Ale that being said aj v Palestíne je vačšina územia pod kontrolou Izraela a nie samosprávy, takže je to podelené skoro po jednotlivých cestách, čo kontroluje kto a napríklad do Hebronu je prístup po cestách kontrolovaných Izarelom (kvoli židovským osadám ktoré tam sú). Neviem ale či to má na to poistenie vplyv, možno majú výluku bez ohľadu na to, kto cesty kontroluje. Do Hebronu by som ale autom s izraelskou špz určite nešiel, sú tam alergický na židovských osadníkov, boli sme tam jediní turisti a atmosféra nebola úplne príjemná... Moje doporučenie je zaparkovať auto pri checkointe 3000 (je to zadarmo, ale budú sa vás snažiť oklamať miestny postávajúci Palestínci ponúkajúci taxi a neviem čo ešte v Betleheme, ak nevyužijete ich služieb), prejsť peši kontrolou a vziať si taxi do mesta (neviem koľko je normálna cena, najmenej sme to mali za 20 ILS/2017, ale trvalo to než sme to dohodli). Medzi mestami by som jazdil sherutmi/serveesmi - také biele dodávky, hrozne lacné; jediný problém je nájsť zastávku :-D v Betleheme to bolo kdesi v prdeli - tou ulicou oproti kostolu narodenia pána (tou hlavou ulicou; nie je úplne naproti, ešte je medzitým námestie) bolo treba ísť veľmi dlho, najprv dokopca, potom zkopca a tam sa to potom napojuje asi na nejakú výpadovku, kde stál sherut.

0 Citovat


Born2Win napsal(a): bla bla

Revolut je na výbery v zahraničí najlepší imho

0 Citovat

Super :-) děkuju, ukládám si. Kdyby byly ještě nějaký typy, kde se najíst, nakoupit atd, tak sem s nima :-). Něco už jsem si nastudovala a ty ceny sou mazec, ale doufám, že horší než Skandinávie, to nebude :-(

0 Citovat

Najjednoduchšie je zaparkovať na niektorom z Park&Ride parkovísk a do Starého mesta ísť električkou. Po predložení lístka na električku je parkovanie v ten deň zadarmo.

https://citypass.co.il/en/park-and-ride


0 Citovat

Dobře, tak pokud tam můžu i autem, zajedem tam jinej den v týdnu, to nebude problem. Jakpak tam vyřešit parkování?

0 Citovat

Aluška H. napsal(a):

 Jinak jsme ateisti


tak si zmen profilovku ked si ateistka, ja reku idete kuknut svojich moslimskych predkov :)
0 Citovat

Aluška H. napsal(a):

mám jen strach, aby nás tam pustili a nezničili nám auto, když nebude mít palestinskou značku

Jeruzalem nie je Palestína, ale Izrael. Väčšina áut tam má izraelskú značku :)

Vstup na Chrámovú horu nebude v sobotu možný (pokiaľ nie ste moslim :) )


0