Ahoj cestovatelé, píšu diplomku na sdílenou ekonomiku a její vliv na spotřební chování cestovatelů. Chtěla bych poprosit kohokoliv, kdo si tenhle příspěvek otevře a kdo někdy využil služeb např. Airbnb nebo Uberu, aby vyplnil můj krátký dotazník a pomohl mi tak přesvědčit moje profesory, že tenhle způsob cestování má budoucnost. https://sharing-economy.vyplnto.cz/ Díky moc .

Zkušenost se sdílenou ekonomikou

Založil(a) ve fóru Co se nevešlo

9 reakcí

Ahoj cestovatelé,
píšu diplomku na sdílenou ekonomiku a její vliv na spotřební chování cestovatelů. Chtěla bych poprosit kohokoliv, kdo si tenhle příspěvek otevře a kdo někdy využil služeb např. Airbnb nebo Uberu, aby vyplnil můj krátký dotazník a pomohl mi tak přesvědčit moje profesory, že tenhle způsob cestování má budoucnost. https://sharing-economy.vyplnto.cz/
Díky moc

0

Budoucnost to urcite ma, da se ocekavat i rozsireni do dalsich oblasti sluzeb. Zejmena prostituce ma velky potencial.

0 Citovat

Padrino, můžeš dát konkrétní příklad? smiley hlava mi nebere, jak by to mohlo fungovat smiley

Jinak je celkem zajímavé, jak se k novinkám staví společnost. Airbnb třeba dostává na zadek kvůli tomu, že „bere obyčejným lidem“. Díky přelivu běžně dostupných bytů k pronájmu se z nich stala ždímačka na prachy. Tím se zvyšuje cena nájmu a obyčejní lidé se zlobí - nemají kde bydlet, ačkoliv všichni z nich dávno bydlí a jejich problém to nijak neřeší.

Oproti tomu UBER, ten šikanuje prostáčky zlodějíčky taxikáře. Společnosti je tato vyvrhel ukradena a naopak jim každou škodu přejí. Proti UBERu tak bojuje jen zlobbovaná pakáž z teplých křesílek.

Ad UBER: bude zajímavé udělat třeba průzkum, kolik lidí skutečně přestalo jezdit s taxikáři a přešlo k uberu vůči těm, co dosud jezdili s mhd a taxíkům se kvůli pověsti vyhýbali. Možná, že nikdo taxikářům nic nebere a jsme u stejného případu jako výše, křičí, aniž by je to nějak ohrozilo.

0 Citovat

zrovna ten UBER ma co se tyce Prahy dost podobnej styl jako airBnB, existujou tu lidi ktery maj 2, 3 az Xks aut a na tom maj nahozeny "brigadniky" ktery jezdej na smeny od rana do rana a s prezentovanou "spolujizdou aka sdilenou ekonomikou" to nema pak spolecnyho vubec nic, navic tlak na cenu jen aby podrazli taxiky je cesta do pekla - tot k UBERpop a co se tyce UBERblack tak tam ty ceny dost casto smele predci i taxiky z ulice, ale na druhou stranu, tam je jina cilovka a nekdo si rad priplati za servis, coz taxi dispecinkum dost dlouho trvalo a Jancura s TickTackem to nespasi...

p.s. obcas Uberem jezdim a nejsem taxikar smiley

0 Citovat

Ja jsem rad, ze Uber existuje, zvlast v Manile a v Cebu, kde jsem ho ted vyuzil, je to skvela sluzba, ale nechapu, co ma spolecneho se sdilenou ekonomikou. Jaky je rozdil od taxikare jezdiciho s vlastnim autem pres dispecing? Zadny, akorat plati provizi za zajisteni zakazniku nekomu jinemu. Tim padem by meli mit vsichni stejnou (ci zadnou) regulaci. Pravdepodobne proto proti Uberu bojuji urednici. Aby prestali predstirat, ze jsou spolujizda. Ten ridic, co byl za 2 minuty u hostelu, nejel nahodou take na letiste.

0 Citovat

Ale aj ak sú taxikári neviem akí, nič to nemení na tom, že situácia tak ako je, je nefér. Buď by mali rovnaké kritériá splňovať UBER taxikári, alebo by malo byť taxikárenie úplne voľné, bez regulácií. Potom bude UBER férovou konkurenciou.

0 Citovat

Ono by stacilo (a mozna k tomu jednou dojde), aby se na to pohlizelo jako na podnikani, pokud vydelek presahne urcite % z prijmu rocne. Amateri by jeli dal, profici by meli vyssi dane/odvody/cokoliv a tim by se to srovnalo.


Uber i AirBnB pouzivam rad, ale spis z duvodu urcite garance. Treba v Dubai jsem bral jen normalni taxiky, protoze bylo jasne, ze me nikdo neojebe smiley V Praze klidne i Liftago, ktere je vlastne oficialni taxi (akorat vic pohodlne).

0 Citovat

Dobrý den
pokud hledáte inspiraci tak muzu vřele doporučit tuto studii která se opírá o skutečné fakta smiley

http://www.fesprag.cz/fileadmin/public/ ... _vyzva.pdf

0 Citovat

Airbnb - smisene zkusenosti.
Nekolikrat jsm vyuzili pronajem bytu ci domu v Nemecku.
V Koline nad Rynem to byla prvni zajimava zkusenost. Bylo to v exponovane dobe, kdy tam byla velka akce a ubytovani bylo zoufale nesenatelne (stejne jako v ostanich nemeckych pripadech krome jednoho). Pronajali jsme si na tyden dum asi pro 8 lidi, jestli si dbre vzpominam asi za 40tis Kc - byla lokalni horka sezona. Ukazalo se - stejne jako i nekolikrat pote - ze majitel v dome normalne bydli s rodinou a kdyz ho pronajme, odstehuje se jinam. V tomto pripade to bylo ale kamsi pod dum, zrejme do sklepa. Majitel byl muslim a neexistovalo pivo nebo veprove maso (ani parky) v lednicce, kterou mel beztak nacpanou svyma vecma.
V Hanoveru -take v dobe kdy nebylo nic k sehnani - se nam povedl opravdu spinavy a smradlavy byt, ve kterem ocividne bezne zila zrejme babicka pronajimajiciho nebo pdoobny starsi pribuzny. Cena ale byla jakz takz prizniva oproti palkam co chteli ostatni. Po reklamaci na airbnb alespon majitel prisel vycistit opravdu nechutnou mikrovlnku a trochu uklidit. Dalsi rok byl celkem pekny domek asi 80km od Hanoveru.
Loni na pdozim se povedl celkem pekny vesnicky domek asi 50 km od Berlina
Asi za 14 dni zkousim poprve misto hotelu airbnb v Hongkongu, tak jsem zvedavy. Podle fotek ma byt pekny byt s terasou. I po horsich zkusenostech to zkousim a nevzdavam smiley

Vylozene pozitivni zkusensot mam s Uberem. Zatim jsem pouzival jen v Praze a nutno souhlasit, ze privydelek a spolujizda je to asi jen pro cast ridicu. Uz nekolikrat jsem ale narazil mezi ridici na ruznym zpusobem zajimavy lidi. Celkem casto treba soukrome autodopravce, kteri opravdu jezdi skoro full time sve zakazky a Uber berou jako zpestreni nebo privydelek. Jednou jsem jel s udajnym majitelem mensi stavebni firmy, ktery i se zamestnanci pry jezdi Uber hlavne v zime kdy je mene zakazek.
Moc nechapu, jak se muze vyplatit jezdit za tu zakladni sazbu 10 kc/km..ale asi si to vynahradi ve spickach, kdy jsou ceny nahoru. Treba na silvestra to bylo letos v centru asi za 60 Kc/km, ale normalni taxik pres dispecing nebyl vubec..a Uber by zrejme byl kdyby to clovek akceptoval. Nabidka-poptavka, zadna stupidni regulace. Me se to libi. Clovek vi cenu predem.
Taxikari si svou povest v Praze zkazili sami. Kazdy rozumny turista bere radsi Uber, ktery zna treba z domova a vi, z ho neokrade. Kdyz mame sem tam zahranicni navstevu, 90% prijede Uberem, at je to cinan nebo anglican.

0 Citovat

ja teda na Uber nemozem dopustit, najma pri cestovani. V mestach, kde normalne funguje MHD, prip. taxiky naozaj pouzivaju taxameter (bez turba), tak mi to je jedno. Ale chodte napr. z letiska v Bejrute do hotela par kilometrov (35 USD taxi vs 10 USD uber), alebo v Manile kusok do centra (20 euro vs 3 eura).. a to nehovorim napr. o stanici v Bratislave.. Ale zase tam kde existuju taxi appky, tak tie pouzivam tiez.

0
9 reakcí