Ahoj,plánuji delší pobyt v cizině (3-4 měsíce v Asii) a po několika letech budu dávat výpověď. Chci se zeptat na zkušenosti s podporou. Vím, že je potřeba se nahlásit do tří dnů po skončení práce, tudíž bych kupoval letenku třeba šestého dne následujícího měsíce.Slyšel jsem, že je nutné chodit na konzultace každý měsíc a pokud člověk nepřijde, tak ho vyhodí z úřadu práce, tudíž ztrácí podporu. Předpokládám, že úřad mi nenajde vhodné zaměstnání v rámci podmínek, kdy práce musí mít podobnou kvalitu jako předchozí, alespoň prvních pár měsíců na podpoře.Chtěl bych se zeptat, zda při nahlášení na úřad, už tam nemusím chodit znova alespoň měsíc a mám právo na první měsíc podpory. Tudíž si můžu koupit letenku šestého.Následně, jak jste to vyřešili, abyste ideálně čerpali podporu po celou dobu? Někdo mi poradil, že v nejhorším případě jde přerušit podporu a čerpat jí až po návratu. Můj cíl je si hledat práci dopředu v Asii, takže bych jí rád čerpal celou dobu.Vím, že správně podpora má sloužit jinému účelu, ale pracuji dlouho a práci bych si chtěl hledat při cestování.Děkuji za tipy,Kony  .

Pracovní úřad a podpora

Založil(a) ve fóru Víza, odletové taxy, upozornění

Michal napsal(a):

Pak tu mas ještě variantu B - najít si práci za t+3 měsíce a k úředníci rovnou přijít s tím, že máš smlouvu za další tři měsíce a mezitím cestovat. Čistě teoreticky by tě mezitím už neměli nikam zvát ani tě posílat na pohovory. 

Tak tohle taky neprojde. Loni jsem končila na konci srpna v práci, novou jsem měla domluvenou od 1.10, mezitím jsem měla v plánu cestovat. Ve staré práci mi řekli, že se musím asi do týdne nahlásit na ÚP, tak jsem tam šla. Všichni strašně "příjemní" a absolutně je nezajímalo, že už mám domluvenou novou práci a  o podporu nestojím a nemám si ji v úmyslu na ten měsíc ani  vyřizovat. Paní za přepážkou mi řekla, že je absolutně nezajímá, že už práci mám, že si mě i tak pozvou za týden, a že budu muset každý týden dokazovat, kde všude jsem byla na pohovoru kvůli práci. A že bych někam jela prý absolutně nepřipadá v úvahu. No naštěstí z ní taky dost jedovatě vypadlo, že není povinné se na ÚP registrovat, že stačí, když si sama zaplatím zdravotní pojištění, tak proč k nim vůbec lezu a otravuju.  Tak jsem šla na pojišťovnu, zaplatila si zdravotní a na pracák se vykašlala.

0 Citovat

yellow napsal(a):

Tak tohle taky neprojde. Loni jsem končila na konci srpna v práci, novou jsem měla domluvenou od 1.10, mezitím jsem měla v plánu cestovat. Ve staré práci mi řekli, že se musím asi do týdne nahlásit na ÚP, tak jsem tam šla. Všichni strašně "příjemní" a absolutně je nezajímalo, že už mám domluvenou novou práci a  o podporu nestojím a nemám si ji v úmyslu na ten měsíc ani  vyřizovat. Paní za přepážkou mi řekla, že je absolutně nezajímá, že už práci mám, že si mě i tak pozvou za týden, a že budu muset každý týden dokazovat, kde všude jsem byla na pohovoru kvůli práci. A že bych někam jela prý absolutně nepřipadá v úvahu. No naštěstí z ní taky dost jedovatě vypadlo, že není povinné se na ÚP registrovat, že stačí, když si sama zaplatím zdravotní pojištění, tak proč k nim vůbec lezu a otravuju.  Tak jsem šla na pojišťovnu, zaplatila si zdravotní a na pracák se vykašlala.


A tak by to melo také být.

0 Citovat

Ja jsem si pred mnoha lety behem registrace na UP nasel praci s nastupem za 6 tydnu, preposlal jsem mail na UP, pani mi pogratulovala a uz jsem tam nemusel. Zalezi tedy na konkretnim cloveku.

0 Citovat

Jsem ten posledni ktery bude nekoho soudit. Chapu, ze proste existuji lide, kteri bez teto podpory nevyziji a pro ktere je jeden z vydobytku socialniho statu urcen a pripraven. Pokud bych na UP skoncil ja a utrzeny peniz bych investoval do zbytnych veci (chlast, kurvy, kokain, cestovani... you name it), asi by mi bylo spatne pri pohledu do zrcadla.   

0 Citovat

Kolke pohorsenie a zavist :D Za seba pisem , ze po 15 rokoch v praci by som si tie 5 mesiace "socialky" uzil do posledneho centu. 40% vypalneho z mojich vyplat skoncilo zvecsa neefektivne minutych boh vie kde, a boh vie pre koho vsetkeho, takze nejakym "zneuzivanim" by som sa absolutne nezatazoval. Neviem ako v CR, ale v SR dlzka socialky zalezi od odpracovanych rokov a trapnych paru stovak za 2 mesiace snad nemoze vyvolat tolko pohorsenia :)

0 Citovat

Jaké závisti prosím Tě? Jen se tu převážně píše, na co je tahle dávka určena a na co ne a spíš to bylo v reakci na tazatele, který se ohrazoval proti tomu, že to není košer, což prostě není. Jak už tu bylo řečeno, většina normálně pracujících lidí si vezme dovolenou nebo pokud chce skončit v práci a cestovat, tak nepoleze pro podporu na pracák. A buď to má člověk v hlavě nastaveno tak, že respektuje nastavené pravidla a až to takhle bude mít někdy v budoucnu většina lidí, tak naše země bude fungovat jinak než funguje teď nebo to bude mít nastavený jako Ty a pak se můžeš dál divit kde všude Tvoje peníze končí. A "sociálka" a "pracák" je úplně něco jiného mimochodem.

0 Citovat

eremi, suhlasil by som s tebou v pripade, ze poistenie v nezamestnanosti by bolo dobrovolne. Takto to vidim tak, ze sa najedna o davku ale de facto o poistne plnenie z poistenia, ktore som si dlhe roky platil ( a na ktorom som odviedol viac ako sa mi potencialne za 6 mesiacov vrati). Btw. za cely cas, co som v produktivnom veku som na pracaku nebol


vaughne: ked zaratas aj DPH, ktoru obchodnici odvadzaju vlastne z tvojej cistej mzdy, tak je to vyse 60%. O 60% toho co vyprodukujes, bude rozhodovat niekto iny, ty rozhodnes iba o 40%.

0 Citovat

voughne napsal(a): Neviem ako v CR, ale v SR dlzka socialky zalezi od odpracovanych rokov a trapnych paru stovak za 2 mesiace snad nemoze vyvolat tolko pohorsenia :)


V SR je dlzka poberania davky v nezamestnansti stanovena pevne, na obdobie max 6 mesiacov od zaradenia do evidencie, takze nezalezi od odpracovanych rokov. Odpracovane roky maju vplyv len na narok, musis mat odrobene aspon 2 roky z 3 (resp. zo 4). Vyska davky je stanovena ako 50% hrubej mzdy (rataju sa tu hrube mzdy za posledne dva roky spolu so vsetkymi bonusmi, odmenami atd) takze tiez to nemusi byt "trapanych par stovak", nakolko dnes je vyplacanych davok v max moznej miere (cca 900e mesacne) celkom dost a pokial niekto zarabal slusne poslednych par rokov, nevidim dovod aby sa na poberanie davky neprihlasil a robil si co chcel,  vratane cestovania, pokial splni stanovene podmienky (tzn hlasenie na urade, zucastnovanie sa pohovorov atd). 

0 Citovat

Sem pomerne mile prekvapen a samozrejme i velmi rad, ze je tu spoustu lidi, kteri nejsou vyjebavaci se socialnim systemem a byt by to "slo", pro penize si nejdou..


I pro me je podpora v nezamestnanosti podpora behem chvile kdy chci pracovat ale neni kde. Z urciteho duvodu se to nenazyva "podpora v dovolene".

Pokud je nekdo v praci vyhorely, muze si najit jine uplatneni. Pokud ma psychicke potize, muze jit na neschopenku. Ne cerpat podporu v nezamestnanosti..

0 Citovat

Má zkušenost je, že pokud patříte do skupiny profesí/lidí, která "si tu práci za pár měsíců prostě najde", nebude vás na prcáku nikdo příliš řešit a při slušném chování se domluvíte na schůzkách, jak budou vyhovovat vám a to časem i datumem. Ale myslím, že všechno má své meze a na schůzce za 2 měsíce se dohodnete, ale za 6 už nikoli.

0 Citovat

Ach jo, tolik lidí tady radí v podvádění.  Nakonec se tady objeví téma: Chci na měsíc na Mauritius, ale mám málo peněz. Tak se chystám přepadnout a okrást nějakou starou babičku. Dá mi někdo nějaký tip?

Pak to teprve bude všem připadat jako dementní, ale zase tak velký rozdíl od tohoto vlákna to nebude. 

0 Citovat

Tolik moralistů a haterů? Klidně řekněte svůj názor, že je to špatné, přece se jedná o diskusi, ale soudit někoho?? Očividně to nejde takhle řešit, tak je to v pořádku a má to svůj důvod. Není potřeba se urážet. Slušné komentáře i s opačným názorem naopak oceňuji.

0 Citovat

@eremi Ano, zle som to pomenoval, samozrejme to nie je socialka, ale poberanie davky v nezamestnanosti ... v mojom okoli vyraz "socialka" pouzivaju ludia nespravne rovnako ako sa pouziva slovo kreditka na kazdu plastovu bankomatovu kartu (aj ked vecsina ich je debetnych).

Ani na pracaku, ani na socialke som nikdy v zivote nebol, ale ako pisem a mysli si co chces, tu davku po 15 rokoch by som si uzil do posledneho centu stylom cestujem po EU s tym ,ze sa dostavim na akykolvek pohovor, ci "posedenie" u uradnika.


Nemyslim si ,zeby konkretne v mojom pripade slo o zneuzivanie. Nemam to vobec v plane, ale pri pohlade na mzdovu kalkulacku v casti "odvody" by som s tym nemal najmensi problem.

0 Citovat

Standa napsal(a):

I pro me je podpora v nezamestnanosti podpora behem chvile kdy chci pracovat ale neni kde. Z urciteho duvodu se to nenazyva "podpora v dovolene".

mas pravdu, nazyva sa to "Davka v nezamestnanosti" a jej oficialna definicia je "dávka, ktorá je po splnení zákonných podmienok vyplácaná zo základného fondu poistenia v nezamestnanosti a ktorá slúži na zabezpečenie príjmu poistenca v dôsledku nezamestnanosti." Ak splnis zakonne podmienky, mas na nu narok, pretoze si X rokov odvadzas povinne dane, ktore sluzia v tomto konkrétnom pripade presne na to, aby si pocas doby ked nie si v pracovnom pomere, mal prijem. Nikde sa nepise aky musi byt dovod skoncenia pomeru, ani to ze v pripade vyhorenosti, zleho psychickeho stavu, alebo jednoducho potreby na mesiac dva vypnut nemas na davku narok. Ak toto nazyvate odrbavanim systemu, tak je velmi  vtipne ze vam nevadi "zneuzivanie" zle nastaveného tarifu letenky, parkovania "na hulvata" mimo ofic parkingu letiska a podobne vychytavky 

0 Citovat

ked toto je zneuzivanie systemu, tak potom neviem co robi na SK asi tak polovica malych podnikatelov, ktory sami seba zamestnaju v jednoosobovej SROcke na 1/8 uvazok a potom odvadzaju zdravotne poistenie asi tak 8 euro mesacne :D 

0 Citovat

tonic napsal(a):

ked toto je zneuzivanie systemu, tak potom neviem co robi na SK asi tak polovica malych podnikatelov, ktory sami seba zamestnaju v jednoosobovej SROcke na 1/8 uvazok a potom odvadzaju zdravotne poistenie asi tak 8 euro mesacne :D 

Obdoba tohoto systému jde dělat taky u nás :D

0 Citovat

tonic napsal(a):

ked toto je zneuzivanie systemu, tak potom neviem co robi na SK asi tak polovica malych podnikatelov, ktory sami seba zamestnaju v jednoosobovej SROcke na 1/8 uvazok a potom odvadzaju zdravotne poistenie asi tak 8 euro mesacne :D 


Alebo spravia zo zamestnanca konatela na jeden den a maju otvoreny obchod aj pocas statnych sviatkov. Toto uz je odrbavanie ktore je trochu aj mne proti srsti, ale na druhej strane ked sa stat takto stara do vsetkeho a robi nezmyselne rozhodnutia (specialne v tomto pripade), je jasne ze sa najdu cesticky

0 Citovat

Tak pokud si budete hledat důvody jak se systémem vyjebat, protože vyjebávají jiní, tak si je samozřejmě vždycky najdete. Jde jen o to, jak chce na to člověk koukat a jak sám chce v životě k pravidlům přistupovat a jestli chce aspoň trochu přispět k tomu, že třeba další generace bude žít v o trošku lepší společnosti. Tohle to "vždyť Lozja to děla taky a ještě hůř, tak proč bych já to dělat neměl, přece nebude sebe okrádat" je stále dědictví z časů minulých a osobně mi je velmi proti srsti. A hlavně pak toho divení, proč někdo vyjebe s vámi, prostě protože přemýšlí stejným stylem jako vy. A na závěr, každej z Vás má příležitost začít podnikat a seznámit se s tím, jakej je to med a pohoda, jaký jistoty člověk díky tomu získá. Takže zrovna drobné živnostníky bych si bral do huby úplně jako poslední.


0 Citovat

Kilecko napsal(a):

Ak toto nazyvate odrbavanim systemu, tak je velmi  vtipne ze vam nevadi "zneuzivanie" zle nastaveného tarifu letenky, parkovania "na hulvata" mimo ofic parkingu letiska a podobne vychytavky 

Je to to samé. Ne každý toho využívá/zneužívá. Spíš se to tu řeší tak často, že to už nikdo neřeší. To jen podpora v nezaměstnanosti je tu novinka..

0 Citovat

eremi, chapem dobre ze na jednej strane odsudzujes ked je niekto cielene (z hociakeho dovodu ktory nemusi nikoho trapit) par mesiacov na podpore a pobera davky aj ked predtým odrobil X rokov a odviedol X tisíc euro statu prave aj na tento ucel a  doplnas k tomu ze sa potom necudujes ako to tu vyzera v nasich krajinach a na druhu stranu sa "zastavas" drobných podnikatelov ked obchadzaju system (akokolvek zle nastaveny, hadzuci polena im pod nohy)?? ak som to len zle pochopil tak tento post ber ako bezpredmetny

0 Citovat

Chápeš to blbě, odsuzuju parazitování na státu jako takovým a porušování pravidel jako takových ve všech případech. Jen říkám, že zrovna na drobné živonostníky bych poukazoval až v poslední řadě, toť vše a asi bych tuhle debatu už uzavřel.

0 Citovat

Standa napsal(a):

Je to to samé. Ne každý toho využívá/zneužívá. Spíš se to tu řeší tak často, že to už nikdo neřeší. To jen podpora v nezaměstnanosti je tu novinka..

To neni zrovna omluva tech jinych zneuzivani, tak predpokladam, ze moralisti z tohoto vlakna se presunou i do techto vlaken. Zejmena FD by si to zaslouzilo. Pobiranim podpory, kdy se stejne musi splnit zakonne pozadavky, se na rozdil od zbytecne casteho letani podporeneho nesmyslne nizkymi cenami aspon nenici zivotni prostredi.

S eremi souhlasim, ale nezijeme v idealnim svete nebo aspon na Novem Zelandu, v Norsku atd., kde je mira ruznych vetsich ci mensich podvodu vyrazne nizsi. Takze pak si leckdo celkem pochopitelne rekne, proc by mel byt on zrovna za vola. Ale nekdo jiny se chce radeji divat s klidem do zrcadla a cim vic takovych bude, tim nam bude lepe.

0 Citovat

Amen.

0 Citovat

Asi pichnu do vosiho hnizda ,ale napriklad v Irsku je mozne i na podpore nahlasit dovolenou a pak za toto obdobi po navratu vyzvednout penize ,ne sice v tak dlouhe dobe ,ale i tak  a kdyz si vzpomenu na vymysl Drabka hlasit se na poste  ,nebo na trapne chozeni po firmach z nutnosti donest pak na urad prace potvrzeni , pripadne , kdyz jsem se po roce v USA vratil a jezibaba na urade mi rekne ze vi jak to chodi ( mysleno tim , ze jsem v  USA nacerno  pracoval ) ,nebo kdyz me poslou o 80 Kc vic, protoze me z evidence vyradili a nasledne pak prijde do bytu exekutor s prikazem neco v teto hodnote zabavit ,tak me reci o nejakem moralnim chovani celkem fascinuji  a ano na Novem Zelande jsem byl ctvrt roku,  sice pred 20 lety, ale ta pravda o vetsi poctivosti sedi , ovsem lze srovnat ceske zakony s vyspelou zemi ? Navic ,at se na me nekdo nezlobi, ale v ceske mentalite je celkem zname to ,ze jeste ani novy zakon nezacne platit a uz se vi  v cem je spatny a jak se da obejit ...

Schody se odjakziva zametaji od shora, kdyz je nekdo zameta ze spoda, tak pak se nemuze divit vysledku
0 Citovat

Nejedna sa o porusovanie pravidiel, ale o legalne vyuzitie systemu sposobom, ktory mne najviac vyhovuje. Proste ked mam narok na davku, tak o nu poziadam, na to nie je nic nelegalne ani neeticke. To uz potom niekto moze povedat, ze odmietne prijimat dochodok, ved dokaze vyzit aj bez toho.  A uplny paradox je, ze nad tymto sa pohorsuju ludia na serveri, ktory okrem ineho zverejnuju chybne nacenene letenky. Odrbavat letecke spolocnosti uz jaksi nevadi.

0