Cestování Covid-19

Od 1.6. lze do Bulharska vstoupit bez 14-denní karantény i bez testu na koronavirus. Návrat z Bulharska do ČR je rovněž možný bez testu na koronavirus. Aktuální informace najdete na webu Ministerstva zahraničí.

Pozor, cesta bez omezení je možná pouze letecky. Při pozemní cestě potřebujete je nutné podstoupit karanténu.

Zpět na seznam míst co vidět v Bulharsku
Rilský klášter

Rilský monastýr (klášter)

Nejslavnější bulharský pravoslavný klášter najdete asi 120 km jižně od Sofie utopený v údolí mezi vrcholky hor pohoří Rila. Odtud ostatně pramení jeho název. Leží v nadmořské výšce 1 173 metrů.

Klášter byl založen už v 10. století Sv. Ivanem Rilským a od roku 1983 je zapsán i na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Typická byzantská architektura kláštera je hravá, barevná a plná roztomilých detailů. Bílá, červená a hnědá barva stavby symbolizuje bulharský lidový kroj. Je zde k vidění první bulharský glóbus a vzácné ikona a především až neskutečné nástěnné fresky v kostele svaté Bohorodičky.

Při návštěvě kláštera respektujte požadavky na oblečení a nevstupujte do areálu s obnaženými rameny a koleny.

Vstup do areálu kláštera je zdarma, za návštěvu přilehlého historického muzea se platí 8 BGN, studenti zaplatí 1 BGN. Zvlášť se platí také vstup do věže Hrelio, Etnografického muzea a klášterní farmy: 5 BGN za dospělého a 1 BGN za studenty.

Kde se ubytovat? Ke klášteru rozhodně nemusíte jen na otočku ze Sofie a byla by to škoda. Okolní příroda Rilského pohoří je úchvatná a liduprázdná. Přímo v údolé, kde Rilský monastýr leží, najdete několik pěkných hotelů a penzionů s cenami okolo 800 Kč za noc a dvoulůžkový pokoj.

Doprava: Nejpohodlnější formou dopravy je, i vzhledem k okolní přírodě, rozhodně půjčené auto. V Sofii najdete standardní výběr nadnárodních autopůjčoven.

Využít můžete také speciální autobusové (někdy jede jen mikrobus) dopravy společnosti Rila Express. Jezdí 1x denně po celý rok a cena jednosměrné jízdenky činí 11 BGN. Jízdní řády a detaily na webu rilaexpress.com. Z blízkých měst Blagoevgrad či Rila přímo k Rilskému klášteru žádná pravidelná doprava nejezdí.

 

  • Naviguj: 42.1334, 23.3396

Další místa v Bulharsku

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Lukáš Groh
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu