Bulharsko
Bulharsko

11 míst co vidět v Bulharsku

Rilský monastýr (klášter)

Rilský klášter

Nejslavnější bulharský pravoslavný klášter najdete asi 120 km jižně od Sofie utopený v údolí mezi vrcholky hor pohoří Rila. Odtud ostatně pramení jeho název. Leží v nadmořské výšce 1 173 metrů.

Klášter byl založen už v 10. století Sv. Ivanem Rilským a od roku 1983 je zapsán i na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Typická byzantská architektura kláštera je hravá, barevná a plná roztomilých detailů. Bílá, červená a hnědá barva stavby symbolizuje bulharský lidový kroj. Je zde k vidění první bulharský glóbus a vzácné ikona a především až neskutečné nástěnné fresky v kostele svaté Bohorodičky.

Při návštěvě kláštera respektujte požadavky na oblečení a nevstupujte do areálu s obnaženými rameny a koleny.

Vstup do areálu kláštera je zdarma, za návštěvu přilehlého historického muzea se platí 8 BGN, studenti zaplatí 1 BGN. Zvlášť se platí také vstup do věže Hrelio, Etnografického muzea a klášterní farmy: 5 BGN za dospělého a 1 BGN za studenty.

Kde se ubytovat? Ke klášteru rozhodně nemusíte jen na otočku ze Sofie a byla by to škoda. Okolní příroda Rilského pohoří je úchvatná a liduprázdná. Přímo v údolé, kde Rilský monastýr leží, najdete několik pěkných hotelů a penzionů s cenami okolo 800 Kč za noc a dvoulůžkový pokoj.

Doprava: Nejpohodlnější formou dopravy je, i vzhledem k okolní přírodě, rozhodně půjčené auto. V Sofii najdete standardní výběr nadnárodních autopůjčoven.

Využít můžete také speciální autobusové (někdy jede jen mikrobus) dopravy společnosti Rila Express. Jezdí 1x denně po celý rok a cena jednosměrné jízdenky činí 11 BGN. Jízdní řády a detaily na webu rilaexpress.com. Z blízkých měst Blagoevgrad či Rila přímo k Rilskému klášteru žádná pravidelná doprava nejezdí.

 

Chystáš se do Bulharska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lukáš Groh
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.